Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

    Harta e Serbisë, pa Luginën e Preshevës

    18-11-2010
    Një hartë për Serbinë, duke mos përfshirë zonat shqiptare të Luginës së dhe më gjerë janë shpërndarë për nevojat e turistëve evropian. Harta është hetuar nga agjencitë turistike në Serbi, të cilët kanë parë se turistët nga vendet e Bashkimit Evropian shfrytëzojnë harta, në të cilat Presheva, Bujanoci, Medvegja dhe deri në afërsi të rajonit të Vranjës hyjnë në territorin e Kosovës.

    Pas reagimit të disa shoqatave joqeveritare serbe, agjencitë turistike në Bruksel kanë bërë të ditur se harta është marrë nga një faqe interneti e Bashkimit Evropian, që jep informacionet për qytetarët evropian që udhëtojnë në vendet e tjera. Pas kërkimit të sqarimeve pranë përfaqësuesit të kësaj faqeje që përfaqëson BE-në, është theksuar se harta është siguruar nga agjencia amerikane e inteligjencies CIA në faqen “Word factbook”.

    Një shoqatë joqeveritare serbe “Nasi 1389” ka theksuar se harta nuk është e rastit, ajo ka dalë në momentin kur shqiptarët e Luginës së Preshevës kërkojnë autonomi dhe se sipas saj, publikimi i hartës është një gjest armiqësor i SHBA-ve. (INA)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
    Anëtarësuar
    25-01-2010
    Postime
    860
    Hem, harta eshte interesante por i mungon Kosova e veriut qe me te drejte i duhet lene serbise.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-01-2008
    Postime
    383
    Besoj qe e ke than kta per injorim se qose jo *** e paske ba.
    Per ju zotri Basha.

  4. #4
    i/e larguar Maska e SKRAPARI
    Anëtarësuar
    13-01-2005
    Postime
    867
    kete harte e kane bere vete serbet. ata nuk i keshillojne te huajit te vene atje ku ka shqiptare.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
    Anëtarësuar
    25-01-2010
    Postime
    860
    Citim Postuar më parë nga urani29 Lexo Postimin
    Besoj qe e ke than kta per injorim se qose jo *** e paske ba.
    Per ju zotri Basha.
    e kam shume seriozisht.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •