Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 51
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar më parë nga Njoni-ch Lexo Postimin
    E mos me qen halle e teze dmth se sje i lumtur apo si?
    qef i madh me qene hall e teze
    puna eshte tek prinderit
    hallet e prinderve bien ne kurrizin e nje femije te vetme

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga Aldi-Aldo Lexo Postimin
    Anglezet jane ndryshe nga Shqiptaret
    TE ishte bere Studimi ne Shqiperi mendoj qe nje rezultat tjeter do te kishte dal.
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    nuk e besoj se jane shume te lumtur ne jete
    femijet qe jane te vetem behen shume egoiste ne jete
    ndersa prinderit e femijeve te vetem behen te padurueshem
    Jo se behen egoiste, por e kane te veshtire te afrohen shume me te tjeret. E kane te veshtire te jetojne, te ndajne jeten private me moshataret e tyre. Me kujtohet njera qe ishte cupe e vetme mezi u ambjentua ne konvikt. Ishte gati ta linte shkollen, Juridikun , vitin e pare. Sa per prinderit, dhe ata e kane te veshtire te jetojne larg femijes se tyre. E kane pike te dobet, dhe normal behen pak bezdises me perkujdesjen e vecante qe i tregojne.

    Nuk jane me te lumtur femijet e vetem. Kujtimet e tyre familjare jane shume te varfera, ne krahasim me te tjeret qe jane rrit me motra e vellezer. Imagjino te ikesh ne plazh vetem me familjen dhe ty te duhet te rrish ne cader me prinderit, po s'pati ndonje moshatar perreth qe te haje muhabeti. Motra ime njehere nuk iku fare ne plazh vetem me prinderit. C'te vete?- me tha. Vetem ne te tre. S'ja vlen fare. Po te ishe ti, ose vellai, apo ndonje kusherire qe shpesh i merrnim me vete. Do kallaballek dhe gezimi.
    Pervecse nga ana monetare nuk shoh asnje ane pozitive. Kane lezet dhe zenkat, grindjet mes motrave vellezerve. Ato te afrojne me shume.
    Feelings change - memories don't.

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar më parë nga anita340 Lexo Postimin
    Je je e lumtur edhe pa qene halle e teze .Po me niper e mbesa kompletohesh.
    E sa per ekipin e basketbollit qe do te besh, flasim dsa te martohesh. Edhe une doja shume femije po tani eshte ne pyetje a ta bejme edhe nje a ta leme vajzen te vetme. Nuk eshte hiq e lehte sado qe ti duash femijte.
    Si moj anita me nje vajz dhe u paske frikesuar aq shume
    Po derisa te me fal zoti djal nuk ndalem gigigigi
    Edij se esht obligim i rende te risesh dhe edukosh femijet ashtu si duhet e mos flasim te ua plotesosh kushtet per jete,por asnjeher nuk duhet pasur frike duke menduar ne ate materiAlen sepse cdo femij ka fatin e tij dhe nuk i dijhet,mund njeri prej femijeve te ket sukses ne jete qe ju ndihmone te gjithve. Lindni sa te mundeni e mos beheni frikacake
    Jetë e rëndë.......!!!

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
    Un perkundrazi do thosha qe te jesh femije i vetem eshte nje form fatkeqsia (pa ofenduar femijet e vetem)...por ama ku ka me mire sesa te kesh moter ose vella te ndash gezimet e jetes :P
    po tiiiiiii sa keeeeee ? rexhinaaaa ?
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    mia-ndoshta mendon se ka gjera negative,dhe ke te drejt,ne cdo cep te jetes kemi te mira te dhe te keqia,mirepo une sa shohe ne mes shqiptareve,burra qe jan te moshuar gjithmon kan probleme me vllezerit e tyre,dhe rasti me konkret qe kam ketu ku jetoi...nuk flasin vlla ,me vlla per arsye dunjalleku....keshtuqe me mir me qen vete kryen me rehat,ndoshta ne femijeri te mungon dashuria ndaj vellaut apo motres,por me te martuar je me i rehatshem vet sesa me vllezer e motra....ani kur te kesh dy a tri motra te martuara,e kur te vijn te zen deren secila me 3-4 femije...of of sdurohen
    Jetë e rëndë.......!!!

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Me qene i mire Vellau Kishte edhe ZOTI ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi : 05-01-2011 më 13:54

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar më parë nga Marya Lexo Postimin
    qef i madh me qene hall e teze
    puna eshte tek prinderit
    hallet e prinderve bien ne kurrizin e nje femije te vetme
    Po.Edhe ku eshte problemi qe ne kurrizin tim te bien hallet e atyre qe gjithmone jan kujdesur per mua? apo edhe ne te modernizohemi dhe te filloim ti dergojm neper dome te pleqeve sepse na i pengoin syte kur vjen koha te kujdeset dikush per to????
    Jetë e rëndë.......!!!

  9. #29
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Nuk ma merr mendja të jetë ashtu, edhe pse nuk kam nga ta di sepse s'jam fëmijë i vetëm. Unë ja kam kaluar shum mirë fëmijërinë për vete, jam rrahur e më kanë rrahur lol përditë, po edhe gallata e qyfyre kemi bërë aq shumë sa duhen shkruar nëpër enciklopedira. Nuk do ta imagjinoja dot jetën pa vlla e motër, me ta kalitesh, shkathtësohesh, mësohesh me fol, ndërsa këta që janë fëmijë të vetëm kam përshtypjen që shumica janë qullaca e të vetmuar. Jo të gjithë por trendi kështu duhet të jetë.

    Pastaj vllai, motra të janë pranë edhe kur rritesh e bëhësh burrë, janë personat e vetëm te të cilët gjen mbështetje kurdoherë (nqs s'jeni zënë e s'flisni më me gojë ), do bëhen me fëmijë ata, ti do bëhesh me nipa e mbesa, do bëhesh xhaxha, ndërsa kur je tek se ke këtë mundësi. Akoma më keq është edhe për fëmijën tend që do bësh (ose fëmijët), s'do kenë as xhaxha, as halla, as kushërinj, pfff, so sad. Më duket goxha vetmi kështu.

    Më falni se s'du të traumatizoj ndonjërin që është fëmijë tek lol, thjeshtë jom tu hudh dy lekshat e mi në temë.

    Si përfundim, mos ua vini veshin këtyre artikujve të leshit e preshit, mos e lini fëmijën të vetëm, të paktën bëni 2 ose 3, po kurrë 1. Dëgjoni eksperiencat tona.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Jack Watson : 05-01-2011 më 17:13
    Life's too short to remove USB safely.

  10. #30
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Une gjithmone kam dashur te isha goce e vetme. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  11. #31
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    E mira eshte qe femija te kete nje moter ose vella.
    Pra cifte ta bejn zemren gur dhe te bejn dy femije.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    Une gjithmone kam dashur te isha goce e vetme. lol
    Se ke fatin tim ghehehe
    Jetë e rëndë.......!!!

  13. #33
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Jo se behen egoiste, por e kane te veshtire te afrohen shume me te tjeret. E kane te veshtire te jetojne, te ndajne jeten private me moshataret e tyre.
    Kane lezet dhe zenkat, grindjet mes motrave vellezerve. Ato te afrojne me shume.
    Jane egoist! I duan te gjitha gjerat per vete. Mbaj mend nje vajze qe kisha sh shoqe ne vit te pare, por kur fillova te afrohesha edhe me disa vajza te tjera qe studionim bashke, kjo fillohej te largohej pak e nga pak nga une. Te njejten gje beri dhe me nje vajze tjeter, e ne dolem ne perfundimin qe kjo i donte shoqet vetem per vete, e jo te ishin 2-3.

    Me ate fjaline e fundit jam sh dakord, nuk shtyhet pa cik "lufte" ne shpi

    La vita non si spiega, si VIVE!

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga Njoni-ch Lexo Postimin
    Si moj anita me nje vajz dhe u paske frikesuar aq shume
    Po derisa te me fal zoti djal nuk ndalem gigigigi
    Edij se esht obligim i rende te risesh dhe edukosh femijet ashtu si duhet e mos flasim te ua plotesosh kushtet per jete,por asnjeher nuk duhet pasur frike duke menduar ne ate materiAlen sepse cdo femij ka fatin e tij dhe nuk i dijhet,mund njeri prej femijeve te ket sukses ne jete qe ju ndihmone te gjithve. Lindni sa te mundeni e mos beheni frikacake

    Kjo eshte çeshtja. Po te ishte djale do t'ndaleshim ktu dhe do behej e imja;nje femije mjafton. Po ia qe eshte vajze(qe na ka mbushur shtepine) e burri do edhe nje djale. Ama se thote haptas ,ben politike.Edhe nje femije thote. Une ndjej se po te jete vajze prape do t'kerkoje djalin.Jo qe jam frikacake prej natyres po femiu qenka pergjegjesi e madhe. Nuk dua qe neser kur te me kerkoje diqka te mos mund tia permbushe. Ama edhe ta le te vetem sma thote zemra.

    E kur sme qelloi burri milioner!..........................e kishe ndi ti qe nje kosovare ka linde 1o femije ne shekullin 21.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar më parë nga anita340 Lexo Postimin
    Kjo eshte çeshtja. Po te ishte djale do t'ndaleshim ktu dhe do behej e imja;nje femije mjafton. Po ia qe eshte vajze(qe na ka mbushur shtepine) e burri do edhe nje djale. Ama se thote haptas ,ben politike.Edhe nje femije thote. Une ndjej se po te jete vajze prape do t'kerkoje djalin.Jo qe jam frikacake prej natyres po femiu qenka pergjegjesi e madhe. Nuk dua qe neser kur te me kerkoje diqka te mos mund tia permbushe. Ama edhe ta le te vetem sma thote zemra.

    E kur sme qelloi burri milioner!..........................e kishe ndi ti qe nje kosovare ka linde 1o femije ne shekullin 21.
    ahahaa kam qesh me ze....une kam menduar se je e shqiperise,se ta kisha dit se je kosovare,kurrre nuk te kisha then se ke frike nga femijet
    Vetem 10 pak 11 esht ok sepse nje ekip futbolli mund ta lajmerosh pa pr

    ok tash pa shaka- une te thash edhe me heret se pergjegjesia eshte e madhe,sidomos kur te rriten femijet dhe kur duhet te ua mundesosh ate qe ata kerkojne...qoft te veshurit modern,leja dhe vetura qe ka qejfe,tani vijn dasmat e kshtu me radhe....per bes te tregoi nje rast konkret qe pata dje. Esht ardhur nje moter e njerit prej familjareve prej mk-se ketu dhe ka mar me vete nje djal 13 vjec,dhe un kisha pak kohe,e thash do dalim te shetisim ne qytet me qellim ti blej dicka,dhe e pyes se cfar don te kesh dicka nga une se kam vendosur te te bej nje dhurate,tha dua nje pal kepuc per te luajtur futboll sepse atje nuk ka te mira,e nje shokut babi vet ja ka pru prej zvicre...ok i thash,dhe e dergova ne nje duqan ku mund te merte ato qe kerkonte.ia pagova vetem sa nuk fluturonte prej gezimit....edin ca me thote ne fund..te lutem mos i trego mamit tim sa i ke paguar se babi im do me mbyse...thash pse cka ka lidhje,jo se babi me ka then gjera te shtrejnta as mos shiqo sepse skam leke te ua blej....edin sa me erdhi keq...epo cti besh ai ka edhe dy vllezer tjere njeri 17 njeri 19 ....e si do ua plotesosh kushtet me nje rroge....me nje fjal doja te them,femij plot esht mire,vetem se neser kur te rriten duhet te jesh ne gjendje qe tua plotesosh kushtet,sepse femiu nuk ngopet vetem me dashurin prinderore,edhe ai don te ket lojrat si femijet tjere,edhe ai don te ket play station,don te vishet me tesha origjinale don te kete celularin me te rij etj.....me falni nese e teprova

    p.s.burri yt siduket donka djal,keshtuqe une te them ngoje burrin se ashtu duhet
    Jetë e rëndë.......!!!

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga Njoni-ch Lexo Postimin
    ahahaa kam qesh me ze....une kam menduar se je e shqiperise,se ta kisha dit se je kosovare,kurrre nuk te kisha then se ke frike nga femijet
    Vetem 10 pak 11 esht ok sepse nje ekip futbolli mund ta lajmerosh pa pr

    ok tash pa shaka- une te thash edhe me heret se pergjegjesia eshte e madhe,sidomos kur te rriten femijet dhe kur duhet te ua mundesosh ate qe ata kerkojne...qoft te veshurit modern,leja dhe vetura qe ka qejfe,tani vijn dasmat e kshtu me radhe....per bes te tregoi nje rast konkret qe pata dje. Esht ardhur nje moter e njerit prej familjareve prej mk-se ketu dhe ka mar me vete nje djal 13 vjec,dhe un kisha pak kohe,e thash do dalim te shetisim ne qytet me qellim ti blej dicka,dhe e pyes se cfar don te kesh dicka nga une se kam vendosur te te bej nje dhurate,tha dua nje pal kepuc per te luajtur futboll sepse atje nuk ka te mira,e nje shokut babi vet ja ka pru prej zvicre...ok i thash,dhe e dergova ne nje duqan ku mund te merte ato qe kerkonte.ia pagova vetem sa nuk fluturonte prej gezimit....edin ca me thote ne fund..te lutem mos i trego mamit tim sa i ke paguar se babi im do me mbyse...thash pse cka ka lidhje,jo se babi me ka then gjera te shtrejnta as mos shiqo sepse skam leke te ua blej....edin sa me erdhi keq...epo cti besh ai ka edhe dy vllezer tjere njeri 17 njeri 19 ....e si do ua plotesosh kushtet me nje rroge....me nje fjal doja te them,femij plot esht mire,vetem se neser kur te rriten duhet te jesh ne gjendje qe tua plotesosh kushtet,sepse femiu nuk ngopet vetem me dashurin prinderore,edhe ai don te ket lojrat si femijet tjere,edhe ai don te ket play station,don te vishet me tesha origjinale don te kete celularin me te rij etj.....me falni nese e teprova

    p.s.burri yt siduket donka djal,keshtuqe une te them ngoje burrin se ashtu duhet


    Pajtohem per ato qe ke thene me lart. Po per keto ne fjaline e fundit nc. Je burre e kuptoj mirekuptimin gjinor por nese bej dhe nje femije e bej jo pse e dua nje djale po pse e dua qe vajza te mos rritet e vetme.Por kjo eshte ende te faza e "nese-ve".

  17. #37
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Megjithate edhe kesaj here ja paskan fut kot keta "studjuesit".

    Ndoshta ne ndonje moment kur behet fjal per egoizem (te hash e te pijsh) ke deshire te jesh i vetem, mirpo kur eshte puna per halle dhe veshtersi ne jete, ke deshire qe ta kesh gjith njerzimin vlla e moter
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  18. #38
    DESTINY Maska e freiheit
    Anëtarësuar
    20-11-2010
    Vendndodhja
    al
    Postime
    229
    kush e ka zbulu ket shkencen e fundit, mor amani?
    Liebe -die schwankungen in mir wenn ich deine Schritte höre

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    Citim Postuar më parë nga anita340 Lexo Postimin
    Pajtohem per ato qe ke thene me lart. Po per keto ne fjaline e fundit nc. Je burre e kuptoj mirekuptimin gjinor por nese bej dhe nje femije e bej jo pse e dua nje djale po pse e dua qe vajza te mos rritet e vetme.Por kjo eshte ende te faza e "nese-ve".
    ok anita sidoqofte kryesorja ti te kesh nje djale,ajo eshte me me rendesi....e ishalla zoti te fal bineq
    Jetë e rëndë.......!!!

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776
    Citim Postuar më parë nga Njoni-ch Lexo Postimin
    ok anita sidoqofte kryesorja ti te kesh nje djale,ajo eshte me me rendesi....e ishalla zoti te fal bineq
    wow. kjo po qe me frikesoi. hahahaha

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •