Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 51
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Fmijt e vetm: Ja prse jan m t lumtur

  Fmijt e vetm: Ja prse jan m t lumtur

  16/11/2010  Lajme t mira pr t gjith prindrit q kan fmij t vetm dhe ndihen n faj pse nuk i kan dhn nj vlla apo nj motr trashgimtarit t tyre t vetm. Sipas nj studimi anglez, me sa duket kan br mir. Nj nga studimet m t gjera t bra n kt fush ka treguar se sa m pak vllezr dhe motra t kesh, aq m shum fmija sht i knaqur dhe i lumtur. Znka, rivaliteti, gara pr vmendjen q marrin nga nna dhe babai, jan shkaqet kryesore q i bjn fmijt t mos jen t lumtur ose t vshtir jetn e shum vllezrve dhe motrave, tregon studimi. Nj gjendje tensioni q mund t ndikoj n zhvillimin e fmijve, duke br q kur t rriten t ken probleme me sjelljen dhe depresionin, por q ka pasoja negative edhe pr prindrit, duke krijuar nj gjendje stresi dhe duke kontribuar t vendos n kriz harmonin e iftit. Teza sht rezultat i nj hetimi mbi jetn e 100 mij personave, pjes e 40 mij familjeve, t br nga nj agjenci qeveritare britanike dhe Social research council, pr nj raport q do t publikohet n ditt n vazhdim, por q u zbulua para kohe nga Observer i Londrs. T dhnat e lidhura me fmijt jan fryt i pyetsorve shum t detajuar t plotsuar nga 2500 t rinj dhe t analizuar nga instituti pr studimet e ekonomike dhe sociale t universitetit t Essex-it. Ja se cilat jan shifrat. 54 pr qind e fmijve ankohen pr forma t vazhdueshme t sjelljeve agresive fizike apo verbale nga ana e vllezrve apo motrave. Thuajse 30 pr qind pranojn se vllezrit apo motrat i thrrasin me emra t shmtuar dhe shpesh nuk u thon fjal t bukura. 17.6 pr qind ankohen, sepse vllezrit dhe motrat u marrin lodrat dhe gjrat e tyre, q jo vetm i prdorin, por edhe i shkatrrojn. Tjetr faktor i mosknaqsis sht edhe gara pr t pasur kujdesin e prindrve pr hapsirn q duhet ndar brenda shtpis me qllim mbrojtjen e privatsis. N prgjithsi, tregon krkimi, niveli i lumturis bie n varsi t numrit t vllezrve apo motrave n familje. Studimi n fjal dhe krkime t tjera pr t njjtin argument, komenton Dieter Wolke, docent i psikologjis s fmijve n Warwick University, ilustrojn edhe aspektet pozitive t t pasurit nj vlla apo nj motr si pr shembull mbshtetja reciproke q mund t jepet n momente t vshtira. Por mosmarrveshjet e vazhdueshme me vllezrve, shton eksperti, rritin stresin pr fmijt, disa prej t cilve heqin dor nga ndrhyrja pr t zgjidhur konfliktet mes tyre duke e ln gjendjen e nder. Kt konfirmon edhe Siobhan Freegard, themelues i Netmums, nj prej sajteve m popullore pr bisedat mes nnave: Shum prindr prfundojn duke br arbitrin pr t sjell paqen n familje. sht nj rol i lodhshm. Me nj fmij t vetm kto gjra nuk ndodhin. N t kaluarn ishin fmijt e vetm q konsideroheshin si mbarts t nj handikapi: m t turpshm, m t heshtur dhe m t mbyllur n vetvete n krahasim me fmijt e tjer q kishin n shtpi motra dhe vllezr. Por kjo nuk sht m e vrtet tregon Freegard, duke cituar t dhnat e Universitetit t Essex-it. Shum fmij t vetm sot jan t hapur, t sjellshm, t shoqrueshm, kan besim n vetvete, m t shkatht pr t br miqsi t reja n shkoll, n parqe apo me pushime. Duken vrtet fmij t lumtur. Edhe nj tjetr e dhn t l pa fjal, fmijt e pakicave etnike, t vetm ose me vllezr dhe motra, jan mesatarisht m t lumtur se fmijt e familjeve britanike.

  Rrfimet e fmijve t vetm


  Jam shum i lumtur q kam qen fmij i vetm, tregon Julian Smith, 25-vjear londinez q kujton se kur ishte i vogl u thoshte prindrve t mos bnin fmij t tjer, sepse ishin mir kshtu. Jam plotsisht dakord se fmijt e vetm jan m t lumtur. Personalisht, nuk e kam ndier nevojn e nj vllai apo t nj motre edhe duke u rritur. Kjo ka prforcuar edhe m tej natyrn time prej luftaraku n jet. T mit ishin t mdhenj n mosh kur m solln n jet dhe un e kam humbur baban kur isha 19 vje, dhe t humbassh nj prind kur je fmij i vetm sht e tmerrshme. Gjithmon e kam ndier nevojn pr t pasur miq prreth meje. Besoj m shum te miqsia se te lidhjet e gjakut, prfundon ai. Pr sa i prket faktit q del nga krkimi se fmijt e vetm kan m shum sukses n jet, Julian prgjigjet: Kjo sht e teprt. Mendoj se krkimi sht br nga nj djal i vetm. T kesh ose jo sukses n jet varet nga shum faktor, fati, rrethanat, gjendja sociale, karakteristikat personale. Nuk do t isha kaq kategorik.

  shqip.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime n 78 postime
  Un perkundrazi do thosha qe te jesh femije i vetem eshte nje form fatkeqsia (pa ofenduar femijet e vetem)...por ama ku ka me mire sesa te kesh moter ose vella te ndash gezimet e jetes :P
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Antarsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  880
  Faleminderit
  14
  7 falenderime n 7 postime
  Un kam dy vajza, njra pas tjetrs,4,5 dhe 6 vjet. U knaqen duke luajt e duke br sbashku gjithqka, sa ngatrrohen nganjher, sa pajtohen prap. Mendoj, duhet t jen s paku dy fmij ne familje.

 4. #4
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime
  Gjyshja ime thonte: Femij dhe para(lek)nuk jane boll kurr!
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  fmit e vetem jan si jetima mor ma te lumtur thot kati lol
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Antarsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  880
  Faleminderit
  14
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga e panjohura Lexo Postimin
  Gjyshja ime thonte: Femij dhe para(lek)nuk jane boll kurr!
  Gjyshe t menur paske patur. Sinqerisht.

 7. #7
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime n 202 postime
  Nuk kam vellezer dhe motra dhe jam e lumtur qe kam qene femije e vetme, me shoke e shoqe shume, megjithese ne te ardhmen mendoj se nuk do te ndjeke shembullin e prinderve te mi.

 8. #8
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  Nuk kam vellezer dhe motra dhe jam e lumtur qe kam qene femije e vetme, me shoke e shoqe shume, megjithese ne te ardhmen mendoj se nuk do te ndjeke shembullin e prinderve te mi.
  Pse jo nqs eksperienca jote si femije e vetme ka qene e tille?

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,698
  Faleminderit
  106
  126 falenderime n 91 postime
  nuk e besoj se jane shume te lumtur ne jete
  femijet qe jane te vetem behen shume egoiste ne jete
  ndersa prinderit e femijeve te vetem behen te padurueshem

 10. #10
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime n 202 postime
  Citim Postuar m par nga INFINITY Lexo Postimin
  Pse jo nqs eksperienca jote si femije e vetme ka qene e tille?
  Sepse duke pare sa shume eshte e lidhur mami im pas meje dhe sa shume vuan tani qe jetojme larg njera tjetres dhe mendoj se nje nga arsyet kryesore pse ndodh kjo eshte fakti se te qenurit femije i vetem ben qe varesia qe ka prindi ndaj femijes sikur behet me e theksuar, une nuk dua qe ne nje te ardhme te jete ashtu edhe per mua. Mbase jo per te gjithe eshte keshtu, ose me siguri per shume prinder qe kane me shume se nje femije u ndodh e njejta gje.
  Gjithsesi nuk jam dakord me artikullin, nje femije mund te jete i lumtur si te jete i vetem apo te kete vellezer e motra.

 11. #11
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  artikull Koti. Jane shume faktore qe bejne nje femi te lumtur.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 12. #12
  Klea Maska e kleadoni
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Me kujtohet nje pedagog imi, djal i vetem dhe ky e kishte shkruar ne faqen e tij personale qe : kur linda une, prinderit e mi e kuptuar qe isha perfekt e vendosen te mos benin femij tjeter!

  Personalisht nuk jam dakord me kete studim! Ndoshta kur je femi behesh xheloz pse mami ose babi i tha motres/vellait keshtu e mua ashtu, pse i bleu kete e mua jo etj etj por nuk ka gje me te bukur sesa te kesh moter ose vella. Sido qe te eci jeta, motren ose vellain do i kesh gjithmone prane, jane ato qe nuk do te gjykojne per asgje por te qendrojne prane pa kushte.
  Sidomos ne kohet e sotme ku shoqeria nuk eshte me aq e sinqerte, kur shpesh del qe nje shoqe/shok kishte vetem interes ne lidhje me ty.
  Une jam sh e lumtur qe nuk jam femije e vetme !!

  La vita non si spiega, si VIVE!

 13. #13
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  ktu ka shum hapsina ene kendveshtrime per diskutim.

  si fmi hahahahahaha jom i lumtun qe kom i vlla. pavarsisht sa jena zon sa her.
  po ta vej veten ne poziten e prinit nuk do dojsha ma shum se i kalamo se sja kom ngen me u mor me me shum. fmija do perkushtim ne kohe ne money po qe do me rrit i fmi tamom

  vallaj nuk i imagjonoj ato familje me shum kalamoq si jevgjit hahahahahahahahaha ku flejn ku han a kon dhom ma vete. un them se kalamojt qe vijn ka familje me shum fmij jon te depresum se patjeter ju kan mungu shum gjona ne jet
  no glove no love

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime n 19 postime
  Te jesh femij i vetem dhe te jesh me i lumtur (si femije) se nje femij qe esht ritur me wlla apo moter eshte rrene e kulluar,dhe pse mos jet ky nje artikull per te ndikuar ne masen e popullates qe ne vend se te ken dy apo 3 femije,me lehte e kan te ken nje femij dhe dy mace,apo nje fmi dhe dy qen....nuk edij vetem per mendimin tim-nuk kisha preferuar te besohet gjithcka qe servohet me titull ''zbulimi i ri''.

  Beni femij sepse ata jan pasuria me e madhe.
  Jet e rnd.......!!!

 15. #15
  Mommy to a beautiful girl Maska e MijnWonder
  Antarsuar
  01-05-2006
  Vendndodhja
  Paesi Bassi
  Postime
  957
  Faleminderit
  15
  4 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Njoni-ch Lexo Postimin
  Te jesh femij i vetem dhe te jesh me i lumtur (si femije) se nje femij qe esht ritur me wlla apo moter eshte rrene e kulluar,dhe pse mos jet ky nje artikull per te ndikuar ne masen e popullates qe ne vend se te ken dy apo 3 femije,me lehte e kan te ken nje femij dhe dy mace,apo nje fmi dhe dy qen....nuk edij vetem per mendimin tim-nuk kisha preferuar te besohet gjithcka qe servohet me titull ''zbulimi i ri''.

  Beni femij sepse ata jan pasuria me e madhe.
  Njoni pershendetje miku im

  Ne radhe te pare ne shqiperi ska njeri 1 femi e dy qen e mace :P
  Ka ndonje qen po e leme ne obor roje (sistem i pavdekshem alarmi)

  Tani persa i perket temes :
  Femija i vetem : Une them duhet nje vella ose nje moter shoqe shoke asnjehere ste behen si te behet vellai apo motra
  Duke mos patur nje vella apo moter automatikisht te refuzohet e drejta per te qene nje dite daje , xhaxha , teze , halle pra Jo nip apo Mbese
  ●∙ яєℓαιмιηg вαк мy ωσяℓ∂●∙

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime n 19 postime
  Pershendetje. Skisha theksuar askund se rasti i qenve dhe maceve esht ne shqiperi qe ju te merni shembull shqiperine. Edij se qent atje ulurojn vetem nga uriA se per alarm si keni eduku hiq duhet ti coni ne shkolle qe tju bejn nderin tju zgjojn nga gjumi ne vend alarmit. Pse a patjeter te jem daj e xhaxhi a?
  Un per vete i dua femijet dhe prekem kur jan ne pyetje ato me shum se cdo gje tjeter andaj me deshiren e zotit do e nis nje ekip basketbolli nese per nje skuader futbolli sme ndegjon gruaja .
  Bej fjal kur te martohem se akoma beqar jam
  Jet e rnd.......!!!

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-10-2010
  Postime
  6,762
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Anglezet jane ndryshe nga Shqiptaret

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e udirave
  Postime
  3,802
  Faleminderit
  129
  115 falenderime n 84 postime
  Citim Postuar m par nga _-^VLoNjate^-_ Lexo Postimin
  Njoni pershendetje miku im

  Ne radhe te pare ne shqiperi ska njeri 1 femi e dy qen e mace :P
  Ka ndonje qen po e leme ne obor roje (sistem i pavdekshem alarmi)

  Tani persa i perket temes :
  Femija i vetem : Une them duhet nje vella ose nje moter shoqe shoke asnjehere ste behen si te behet vellai apo motra
  Duke mos patur nje vella apo moter automatikisht te refuzohet e drejta per te qene nje dite daje , xhaxha , teze , halle pra Jo nip apo Mbese


  E ke thene shume bukur. Eshte shume knaqesi te jesh teze dhe halle. E them nga pervoja. Kjo le te kuptoje qe une kam pasur edhe vellezer edhe motra. Sidomos me motrat jam shume shume e lidhur.Se besoj qe do te isha me e lumtur nese do te isha e vetme.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-01-2009
  Postime
  3,348
  Faleminderit
  5
  19 falenderime n 19 postime
  E mos me qen halle e teze dmth se sje i lumtur apo si?
  Jet e rnd.......!!!

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-12-2010
  Vendndodhja
  ne boten e udirave
  Postime
  3,802
  Faleminderit
  129
  115 falenderime n 84 postime
  Citim Postuar m par nga Njoni-ch Lexo Postimin
  E mos me qen halle e teze dmth se sje i lumtur apo si?


  Je je e lumtur edhe pa qene halle e teze .Po me niper e mbesa kompletohesh.
  E sa per ekipin e basketbollit qe do te besh, flasim dsa te martohesh. Edhe une doja shume femije po tani eshte ne pyetje a ta bejme edhe nje a ta leme vajzen te vetme. Nuk eshte hiq e lehte sado qe ti duash femijte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga anita340 : 05-01-2011 m 04:31

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •