Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 177
 1. #21
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  /----------------/
  (Teksti jo i lidhur direkt me temn u fshi. T provohet shkruarja n baz t tems dhe sa m shum me argumente e sa m pak me problemet e bashkbiseduesit (Shpresmiri)).
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shpresmiri : 09-09-2002 m 13:04

 2. #22
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  33
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  /----------------/

  (N kt tem lexuesve nuk u intereson problemet q ka dikush me dik. T kihet kujdes edhe me shprehjet (Shpresmiri)):
  Ndryshuar pr her t fundit nga Shpresmiri : 09-09-2002 m 13:06

 3. #23
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Ore Gjirokastrit SS- merre shtruar se nuk e kisha per pislliqet qe mendon ti!

  Edhe meqe ra fjala...mos fut hunet aty ku s'te tako!

  Nene Terezen e kane pranuar Shqipetaret tashme, pervec familjes se Legenit Gjirokastrit Hoxha!

  Sa per pergjigje banale, kam nje te bukur qe e perdornim si femije, por nuk po ta them se me vjen keq...!

  A ka me malore se eshte Gjirokastra...?!

 4. #24
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  33
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Klodo po qe se e paskam mare une gabim, athere te kerkoj une falje, po pergjigjet i ke shume te nxituara me duket. Nuk te tha nejri qe se pranon Nene Terezen, une te dhashe arsye e fakte pse nuk eshte gjithkund e respektuar. Te thuash qe gjithe Gjirokastritet jane komuniste eshte si te thuash te gjithe Tiransit jane pederaste (meqe kryetari i shoqates se pederastve eshte Tiranas). As me intereson fare se ca ben familja e Hoxhes me nene Terezen, as e dua tja di ne egzistojne apo jo. Dhe sa per njohuri, nuk e ben mali malokun.

 5. #25
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Po edhe ti ama, se nuk po ta citoj thenien, me cfare argumenti vjen edhe thua, se ka disa (pune e madhe; me prova?) qe flasin per korrupsion te saj....keshtu qe .....perfundimi....

  Ore, ketu eshte puna e thjeshte fare.....(ju mund ta merrni edhe si imponim)....: Nene Tereza eshte shembull i Njeriut njeri, te krishterit te krishter, edhe rrjedhimisht te shqiptarit nqs ky eshte njeri, nqs jo....une me plot deshire do preferoja Nene Terezen...!

 6. #26
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  33
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ok plako shume bukur ai eshte mendimi yt, une mendimin e kam ndryshe, nese ne nuk na puqen mendimet, nuk ke pse mer kot e me kujton qe qenkam Gjirokastrit e sipas teje mbeshtetes i Hoxhes. Me respekto mendimin te te respektoj tendin.

  shendet .

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Si mendon ti Gjirokastra

  nga 6 miliarde njerez qe ka globi

  Sa njerez e njohin Nene Terezen.

  Dhe nga keta njerez qe e njohin Sa e njohin per mire dhe sa per keq

  Dhe me tej ti vete ku ben pjese ?

 8. #28
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  33
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  baobab nuk kam pare ndonje satistike te them te drejten, por me hamendje:

  Mendoj se diku rreth 2.5 miljarde po. Nga keta ndoshta 89% e mbajne per mire, por ajo perqindje qe e mban per keq eshte me influencuese se tjetra. Une personalisht nuk kam as mendim pozitiv as negativ per te, dhe perpiqem te jem i kujdeshem kur e lidh Shqiperine me emrin e saj.

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  SSALB
  Problemi s'eshte c'thone disa per Nane Terezen (Korrupsion?!Perse?!A e di qe kishte dy veshje grash te varfera indiane e nje traste lecke?)!
  Problemi eshte qe i perkisni dy "boteve" te kunderta: ti racizmit (sic prezantohesh,se nuk te njoh) e ajo dashurise pa kufi per cdo njeri,te cdo race e besimi.Prandaj e ke te veshtire ta kuptosh!

 10. #30
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,965
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime
  E sa provokues ka ne kete bote!
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 11. #31
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  33
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shkodra13

  Te kesh ideale te ndryshme nuk do te thote se mos jesh ne gjendje ta kuptosh boten e tjetrit. je fare mire ne gjendje ta kuptosh por per arsye se nuk i perpuqet idealeve te tua nuk pranon ta ndjekesh. Sic thashe me lart une nuk e akuzova per gje Nene Terezen, vetem sa prura informacion krahasues. Dhe sic e sqarova ky informacion nuk perben mendimin tim per te.

 12. #32
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Antarsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Postuar m par nga klod
  Tema nuk eshte ne ishte apo jo shqiptare...por se eshte nderi i kombit!

  Qe kur jena bo me dy yje (urime Yllka), s'dim ca flasim nga municionet.....!

  Yeahhhh vertet, disa plotesojne me "grindje2 ate qe se bente dot Nene Tereza..

  ...se kisha me ty heeee..!
  heh kur u be dhe surrati jot tme pergjigjet mua ne kte menyre
  egoist

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  SSALB
  Me fal,por te thuash:"nje e korruptuar me teper nuk eshte se po na i prish imazhin ne bote" nuk eshte "informacion krahasues",por insinuate.Me vjen mire qe s'eshte mendimi yt per te!
  Qe ka e qe do kete njerez qe do mundohen ta ulin figuren e saj,kjo s'ka as me te voglin dyshim.Ja pse fjalet e saj te meposhteme jane aktuale.  Njeriu eshte i paarsyeshem,
  ilogjik,egocentrik:
  s'ka rendesi,duaje.

  Ne qofte se ben mire,
  do te thone se e ben me qellim perfitimi:
  s'ka rendesi,bej mire.

  N.q.s. realizon synimet tuaja,
  do te takosh ke do te pengoje:
  s'ka rendesi,realizoji.

  E mira qe ben
  ndoshta neser do harrohet:
  s'ka rendesi,bej mire.

  Ndershmeria e sinqeriteti
  te bejne te cenueshem:
  s'ka rendesi,ji i ndershem e i sinqerte.

  Ajo cfare ke ndertuar
  mund te shkaterrohet:
  s'ka rendesi,nderto.

  Njeriu qe ke ndihmuar
  ndoshta s'ka per te qene mirenjohes:
  s'ka rendesi,ndihmoje.

  Bej ne bote si mundesh me mire
  e ndoshta do te te zene me shkelma:
  s'ka rendesi,bej si mundesh me mire.

 14. #34
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Postuar m par nga Prototype
  heh kur u be dhe surrati jot tme pergjigjet mua ne kte menyre
  egoist
  ===========================
  ===========================

  Ej metalurgjikuuu, sikur se kisha me ty mi sorkadhe!

  Ca tipi!

 15. #35
  Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
  Antarsuar
  12-08-2002
  Vendndodhja
  po ju ku jetoni?
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  trakt

  Tema ka mare zjarr ja ti hedh dhe une ca benzine me falni informacion
  Nene tereza lindur ne shkup 1910 nga prinder katolike shqipetare ishte 7 vjec kur i ati u vra Ne moshen 18 eshte larguar nga atdheu per strehim politik ne irlande ne motrat e loretos
  Momentet me te rendesishme:
  lindi ne 27 gusht i vitit 1910
  mergon ne manastiri irlandez ne 1928
  dergohet me misjon ne indi ne vitin 1929
  fillon te kryeje rolin e mesueses ne kalkute ne vitn 1931
  1946 merr nje telefonate te largohet qe te ndihmoje te varferit
  ne vitin 1950 Papa i cakton misjonin e meshires
  ne vitin 1963 dekorohet nga qeverija e indise per sherbimet e saj ndaj popullit te indise
  1979 shperblehet me titulin nobel per paqe
  vdes ne 5 shtator 1997ne kalkuta

  Marre nga Libri njerzit e shekullit botuar nga time dhe cbs news  ne vitin 2002 akuzohet nga ssalb si mashtruse dhe hajdute e ndihmave te ndryshme(kete nuk arriten ta shkruanin se eshte nga te fundit kerkojme falje)
  You can waste a whole lifetime
  trying to be
  what you thing is expected of you
  but you'll never be free.

 16. #36
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  33
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Debatiku
  ne vitin 2002 akuzohet nga ssalb si mashtruse dhe hajdute e ndihmave te ndryshme(kete nuk arriten ta shkruanin se eshte nga te fundit kerkojme falje)
  Ne rradhe te pare dua ta bej te qarte dhe nje here, meqenese Debatiku nuk e paska lexuar me vemendje postet e mia, se une jam i paanshem persa i perket opinionit mbi Nene Terezen. Akuzimet nuk i kam ngritur une i nderuar, se une as qe e njof fare NT, por nga ata qe kane njohuri me teper. Mund te rrij me dite te tera te kerkoj faqet qe shpjegojne akuzen, por eshte gje e kote, se nuk ndyshon gje nga jeta ime apo jote, megjithate po te sjell nje abstrakt te gazetarit Kristofor Hiins, qe ka bere kerkimet e tij ndaj NT.:

  FI: How much money do you reckon she receives?

  HITCHENS: Well, I have the testimony of a former very active member of her Order who worked for her for many years and ended up in the office Mother Teresa maintains in New York City. She was in charge of taking the money to the bank. She estimates that there must be $50 million in that bank account alone. She said that one of the things that began to raise doubts in her mind was that the Sisters always had to go around pretending that they were very poor and they couldn't use the money for anything in the neighborhood that required alleviation. Under the cloak of avowed poverty they were still soliciting donations, labor, food, and so on from local merchants. This she found as a matter of conscience to be offensive.

  Now if that is the case for one place in New York, and since we know what huge sums she has been given by institutions like the Nobel Peace committee, other religious institutions, secular prize-giving organizations, and so on, we can speculate that if this money was being used for the relief of suffering we would be able to see the effect.

  FI: So the $50 million is a very small portion of her wealth?

  HITCHENS: I think it's a very small portion, and we should call for an audit of her organization. She carefully doesn't keep the money in India because the Indian government requires disclosure of foreign missionary organizations funds.


  Intervista eplote e ketij gazetare gjendet ne: http://www.secularhumanism.org/libra...hens_16_4.html

  Me teper informacion mund te gjendet ne:
  http://members.lycos.co.uk/bajuu/

  dhe jam i sigurt se po te qendroja dhe nja 2 minuta duke kerkuar do bija shume me teper informacion.

  Qe te behet e qarte pse po sjell anen negative kur opinioni im eshte asnjanes. Kjo behet thjesht per te mbeshtetur mendimin tim te meparshem se "Shqiptaret duhet te jene me te kujdesshem kur e shoqerojne emrin e Shqiperise me emrin e Nene Terezes, pasi jo gjithkund ajo shihet me nota pozitive"

 17. #37
  Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
  Antarsuar
  12-08-2002
  Vendndodhja
  po ju ku jetoni?
  Postime
  221
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  trakt

  Une nuk besoj se ka njeri qe te mare cmimin Nobel te paqes dhe ata qe ia kane dhene te mos dine per keto gjera te gjithe misjonaret dhe misjonet fetare kane dhe qarkullojne shuma te medha lekesh kjo sdo te thote qe ata i vjedhin apo abuzojne. Megjithate ti e shprehe vendin tend asnjeanes dhe une te respektoj per kete gje por te dish edhe dicka tjeter cdo njeri ka armiq dhe miq po keshtu dhe nene tereza keshtu qe mua nuk me cuditin akuzat e ndryshme qe mund te behen rreth saj.
  You can waste a whole lifetime
  trying to be
  what you thing is expected of you
  but you'll never be free.

 18. #38
  Perjashtuar Maska e SSALB
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Royal Leamington Spa, UK
  Mosha
  33
  Postime
  107
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  i vetmi krahasim qe me vjen nder mend (ndoshta nuk i pershtatet) eshte ai i Xhorxh Soros. Soros ka mare shume vleresime, dekorime etj etj pavaresisht se ka shkateruar ekonomine e shume familjeve dhe bizneseve nepermjet spekulimit te parave. Por megjithese ky fakt eshte i mbarenjohur perseri ai mbetet i "respektuar" per vete rolin qe luan ne shoqeri.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  42
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  SSALB

  Me mrzi flas, kur m duhet, pr njerzit si persona. M duket e paprputhshme kur SSALB bn krahasimin e puns s Nn Terezs me ifutin Soros-in, pr arsye se n moton e tij (SSALB) shkruan: I vetmi ifut i mir sht ifuti i vdekur. Ndosha sht ironik edhe kur flet me Nn Terezn!

  Pa keqdashje!
  IHS

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  prjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime n 49 postime
  Te nderuarit e mi

  Te gjithe ju qe i thoni vetes shqiptar, pa marre parasysh se cilit religjion, ciles ideologji a ciles parti i takoni.
  Nder cilesite me te dalluara te shqiptarit jane: bujaria, mikpritja bujare dhe gatishmeria per t'i ndihmuar tjetrit.

  Keto tri vecori tonat i ka prezantuar ne menyren me te bukur ne tere boten Nene Tereza.

  Eshte per t'u ardhur shume keq qe ende ka njerez nder ne qe kerkojne qime ne veze. Kerkojne njolla te Nene Tereza e nuk jane te vetedijshem se ato njolla i bartin ata vete.

  Eshte per t'u skuqur nga marrja kur edhe sot e kesaj dite ka shqipfoles qe e urrejne nje personalitet te tille sic eshte (ishte)Nene Tereza.

  Kush shprehet ne ate menyre ai, ne rend te pare, e urren vetveten. E nencmon vetveten, pastaj rrethin familjar duke arritur deri te nencmimi i gjithe kombit shqiptar.

  Pastaj shtrohet pyetja: Kur ti e urren vetveten pse pret qe te doje dikush tjeter?

  Une do te kisha thene keshtu:
  Me pelqeu apo jo Nene Tereze si figure apo jo?
  Me pelqyen mua veprat e saja apo jo?
  Me pelqen mua menyra e saj e jeteses apo jo?
  Me pelqeu mua menyra e saj e sakrifices apo jo?
  Me pelqeu mua menyra e saj e besimit ne Zot apo jo?

  Nje gje duhet t'ia pranoj:
  Ajo cka ka bere per njerezimin.
  Ajo cka ka bere ajo per te varferit, per te semurit e per te gjithe te tjeret dhe
  Ajo cka ka bere ajo me te gjitha veprat e veta per njerezimin e qe lidhet ne menyre indirekte edhe me komnin tone...ME DUHET TE MBURREM ME NENE TEREZEN

  Po te kishte kontribuar sejcili shqiptar ne lemine e vet aq sa ka kontribuar Nene Tereza as qe do te ishim ne gjendje ta mirrnim me mend se ku do te ishim, sa larg (+lart) do te kishim arritur...

  Mirembetshi!
  klipp&klar

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Cilat jane meritat kombetare te Nene Terezes?
  Nga altruisti_ek84 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 26-12-2010, 14:49
 2. Nena Tereze vleresohet per shpirtin e saj apo per famen e saj?
  Nga fisniku-student n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 19-03-2009, 20:47
 3. Ku po shkon kombi shqiptar?
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 04:47
 4. Nn Tereza e Kalkuts, bija e mohuar e Shqipris
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-02-2005, 08:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •