Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 89
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Roli i babait n rritjen e fmijs

  E hapa kete teme per te vjele keshillat e baballareve te vjeter per baballaret e rinj. Roli nenes ne rritjen e nje femije eshte i pazevendesueshem, por kjo nuk do te thote se baballaret duhet t'ua lene gjithe barren e pergjegjesine e rritjes se femijeve nenave.

  - Cila eshte ndihma qe baballaret duhet te japin ne rritjen e femijeve?
  - Si ndryshon roli i babait ne fazat e ndryshme te moshes se femijes?
  - Cila eshte ndihma me e madhe qe burri mund t'i japi gruas ne rritjen e femijes?
  - Si ndryshon roli i babait kur ke si femije nje vajze apo nje djale?


  Jane te ftuar vetem baballaret dhe nenat te marrin pjese ne kete teme. Anetaret e tjere mund te lexojne ne heshtje keshillat e tyre, qe besoj se nje dite do t'iu vijne ne ndihme.

  Albo

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  baballaret duhet te largohen nga shtepia pasi femija te bej 4 vjec
  baballaret duhe te kthehen nga shtepia pasi femija te jete martuar
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-03-2006
  Postime
  142
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nese sht fjala pr fmiun e par ,cdo prindi ja merr mendja se do ta rris dhe do edukoj nj fmij q t jet m i miri i bots.Prvojat nga e kaluara e tij ,se cfar taktike ka perdor baba i tij ai i merr ,i analizon i largon ato botkuptimet e vjetra ,kombinon me t rejn . Tash gjith njerzt nuk jan njsoj n edukim,varet nga familja,rrethi po edhe ndihma e shtetit n formim t nj fmiu . Po kam shum cka t shkruaj ,kuptohet nga prvoja po me nj fjal po e prmbledhi fmiut duhet dhn gjithqja nga pak nga gjrat materiale,ti ipet psh n fillim nj laps e jo ti ipen prnjeherit 3 e metepr lapsa.
  Te rrahja e fmis nj gj shum t sukseshme qe e kam praktikuar ,fmiun deri sa sht e mundur n mosh t qortohet,kur qortimi t kryhet mas disa viteve dhe nuk z vend ather duhet t fillohet me rrahje por ate me ton t ngritur dhe duke e rrah n faqe me gishtin tregues .Fmiu do ta mer at si rrahje ,por pasojat pr lkurn jan zero .Po nse i sjellim me tr dorn ,fmiu e merr si rrahje brutale,ka dhimbje ,i regjistrohet n memorje si stres.Un e marr edhe si shembull pun boksiersh,sa m tepr hajn grushta ata kaliten dhe nuk ka cka i ndal pos nj nokaut apo material fizik .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Sovrani
  Antarsuar
  17-05-2008
  Vendndodhja
  V
  Postime
  196
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  E hapa kete teme per te vjele keshillat e baballareve te vjeter per baballaret e rinj. Roli nenes ne rritjen e nje femije eshte i pazevendesueshem, por kjo nuk do te thote se baballaret duhet t'ua lene gjithe barren e pergjegjesine e rritjes se femijeve nenave.

  - Cila eshte ndihma qe baballaret duhet te japin ne rritjen e femijeve?
  - Si ndryshon roli i babait ne fazat e ndryshme te moshes se femijes?
  - Cila eshte ndihma me e madhe qe burri mund t'i japi gruas ne rritjen e femijes?
  - Si ndryshon roli i babait kur ke si femije nje vajze apo nje djale?


  Jane te ftuar vetem baballaret dhe nenat te marrin pjese ne kete teme. Anetaret e tjere mund te lexojne ne heshtje keshillat e tyre, qe besoj se nje dite do t'iu vijne ne ndihme.

  Albo
  Ne momentin qe behesh baba shume gjera ndryshojne, takimi i pare me femijen eshte shume i rendesishem, pastaj duhet nje kohe qe te bindesh veten si ti je bere baba, po ndjenja e pergjegjsise dhe gezimi gershetohen e te marin mendjen.
  Qe ne diten e pare fillojne punet per babain, meqe foshnat flene shume ti duhet ti ndihmosh gruas sidomos shpirteisht, kujdes cfare flisni, zgjedhni fjalet qe te mos e lendoni ne asnje menyre, pastaj flisni vetem fjale te mira, ndihmoni ne te gjitha proceduarat si gjate kohes qe foshnja thith ne gji, gjate larjes se perditshme, gjat nderimit te pampersit,teshave etj gjithsesi do te ishte e bukur edhe nese gatuani ndonje ushqim te mire.
  Ka shume pune qe duhet ti beje babai, them qe edhe lodhet mirpo me kohen gjithcka harohet, ngelen vetem kenaqesia qe ke perjetuar duke e pare femijen tend si ritet, jepni sa me shume dashuri.
  Secila moshe ka kenaqesite e saje, edhe bebe eshte shume i mire, edhe kur fillone te buzeqesh, edhe kur te ece edhe kur fillone te flase me fjalet e tij karakteristike, jo rastesisht njerzit kur e duan dikend i drejtohen njejte sikur i drejtohen nje femije, si zemla etj.
  Por edhe ne keto periudha obligimet e babait ne disa aspekte vijne duke u pakesuar e ne disa tjera riten, mund te them se moshe problematike eshte kur fillone te ece pasi nuk eshte edhe shume i vetedishem se ku shkel e ku shkone, patjeter te qendroni afer, ka apo nuk ka shkalle mund ti duket njejte, nuk ka perceptim per lartesite dhe nuk njeh rezikun.

  Do vecoja moshen 3 vjecare si nje kohe kur gjerat ndryshojne dhe kur fillone te krijoje nje lloj pavarsie ku deshira per lojra eshte me e madhe se deshira per tu mare me prinderit, pas ksaj moshe nuk do e mani mend se si ishe 4 vjec e si ishe 5 ose 6, kalone shume shpejt dhe fillone shkolla.

  Baballaret e ri them qe te kalojne sa me shume kohe me femijen dhe ta shfrytzoje kohen duke u kenaqur me ta, shume shpejte vine koha kur riten.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sovrani : 13-11-2010 m 22:19

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  46
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime
  N radh t par dua t them se jam babai i nj djali 14 vjear dhe i nj vaje 4 vjeare. Ekpserienca ime sht e madhe, por kjo nuk do t thot se kjo eksperienc m bn automatiksisht t prshtatshm pr t dhn kshilla. Megjithat, un nuk mund t flas jasht prvojs sime, nse ajo ju duket e dobishme, akoma m mir.

  Ajo q kam vn re un n rolin tim si baba sht se pavarsisht prkushtimit tim, kam br shum gabime dhe nga kto gabime kam msuar, jam rritur edhe une, jam br m i pjekur. Kur lindi vajza ime u betova se gabimet q kisha br me djalin tim, nuk do i bja me vajzn. Por me kalimin e kohs vura re se po bja gabime t reja, q nuk i kisha menduar m par.

  Kshilla e par pra q do jap sht: mos u shkurajoni nga gabimet. Gjithmon do bni gabime. Sekreti sht t msoni nga kto gabime.

  Athere, le t'i prgjigjem pyetjeve nj e nga nj:


  - Cila eshte ndihma qe baballaret duhet te japin ne rritjen e femijeve?

  Ndihma e baballarve ndaj fmijve t tyre ndryshon nga mosha n mosh. Mendimi im sht se, veanrisht n foshnjri, ndihma m e mir q mund t'i jepet fmijs sht ndihma ndaj bashkshortes. Bashkshorti duhet t shoh se cilat jan nevojat e bashkshortes dhe t plotsoj ato. Nuk ka gj m t bukur pr gruan kur sheh se detyrimet e saja t shumfishuara me lindjen e nj fmije prgjysmohen nga ndihma e burrit t saj.

  - Si ndryshon roli i babait ne fazat e ndryshme te moshes se femijes?

  Ky rol sht i mbjellur brenda babait saq n mnyr spontane babai mund ta kuptoj. Mjafton q ky baba t ket nj dashuri t sinqert dhe t vrtet pr bashkshorten, n radh t par. N dashuri, nuk ka asgj t vshtir. Gjrat bhen t vshtira vetm kur mungon dashuria. Megjithat dua t shtoj se roli i babait bhet shum m i kndshm kur fmija fillon e rritet dhe komunikon me babain, qoft djal apo edhe vajz.

  Koha e kaluar me fmijt sht gjja m e rndsishme. Gjat ksaj kohe babai nuk mund t'i jap fmijs m shum se ka ai ka msuar nga jeta. Por, e prsris, fmija, m shum se njohurit ka nevoj pr dashuri. Dashuria, jo vetm ndaj fmijs, por n prgjithsi n ambjentin familjar, sht faktori kryesor q e bn fmijn t ndjej nj siguri t plot.


  - Cila eshte ndihma me e madhe qe burri mund t'i japi gruas ne rritjen e femijes?

  M duket se ksaj pyetje i jam prgjigjur m lart. do gj q ajo ka nevoj. Mjafton ta bsh t ndjehet e lumtur q ka nj bashkshort t gatshm pr ta ndihmuar n gjithka. M beso, "shprblimi" q do marrsh do jet shum i madh dhe ja vlen t lodhesh dhe t sakrifkohesh pr t. Mos harro se Zoti yt Jezu Krishti t ka thn q ta duash gruan ashtu si Ai deshi kishn, duke sakrifikuar jetn e Tij pr t. N t njjtn mnyr sakrifiko pr bashkshorten edhe ti gjithka q n syt e tu sht e vlefshme por q sht n dm t saj.

  - Si ndryshon roli i babait kur ke si femije nje vajze apo nje djale?

  Si e thash m lart, i kam provuar t dyja rolet, sepse kam edhe djal edhe vajz. sht dika q vjen natyrshm dhe nuk ka nevoj pr kshilla. P.sh. me djalin tim erdhi nj koh q luaja me top me t, ndrsa me vajzn kufizohesha (ose m mir zgjerohesha ) n nevojat e saj. sht dika q do e zbulosh vet.

  Vnja n gjum e saj duke i treguar prralla apo histori t ndryshme biblike, ka qen nj nga prvojat m t bukura me t.

  P.S. Nuk e dija se je br baba dhe nuk e di se far sht, djal apo vajz. Gjithesi, t uroj ta kesh me jet dhe pai gjithmon bekime.
  Ndryshuar pr her t fundit nga marcus1 : 16-11-2010 m 06:57
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  pershendetje,
  E para pike [rendit te dites] eshte raportet burre-grua, nese ke fate dhe marton nje grue me tipare njerzore, dhe te kuptushme, ateher puna e babes ne rritjen e femive do te jete me e leht, nese burri ka fate te kete per grua, nje grue te edukuar dhe shkolluar kjo dote jete themeli i shtepis, dhe femiju do te rritet pa brenga te shumta per baban, por kuptohet qe edhe babai te jete i kuptushem dhe ti ndihmoj gruas sa hera qe ti ipet mundesia!
  Une per vetem time sa kane qen femijet te vegjel, normale qe i kame pergdhel dhe i kame perqafure sa hera qe me eshte dhane rasti, mire po edhe i kame ndihmuar gruas pa prites, por kur u rrite pake femiju i pare 4,5 vite kame filluar qe edhe ****** dhe duarte ngapka te ja kuqi, keshtu qe une si babe kame qen pake i sert[ashper] qe femite e mij kurre nuk ka ndodhe qe mos te me lejojn qe te pi qaje rehat me shoke apo miqe, nje shepulle femijut e dy gruas[hahah], keshtu qe tani femite e mi disa jane te rritshem 22 vjeqare, mire po falenderoj zotin dhe veten se femite i kame te mire dhe ne rruge te drejt!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  46
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime
  Jam kategorimatikisht kundr dhuns n familje, qoft ajo fizike apo psikologjike dhe emocionale!

  Pasi kam thn kt, dua t shtoj se jam pro disiplins. Por dhuna me disiplinn nuk kan asgj t prbashkt.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Antarsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Albo ju pershendes dhe ju komplimentoj per temen!

  - Cila eshte ndihma qe baballaret duhet te japin ne rritjen e femijeve?
  Roli i baballareve nuk duhet konsideruar si rol dytesor,faktor plotesues ,apo ndimues.
  Baballaret nuk " ndimojne" ne rritjen e femijeve por kane nje rol po aq te rendesishem sa nena ne rritjen dhe edukimin e shendetshem te femijeve.Jane bashkpunetor ne formimin psikologjik ,intelektual ,sentimental...te tyre.
  - Si ndryshon roli i babait ne fazat e ndryshme te moshes se femijes?
  Nuk ndryshon thelbesisht,mbetet gjithmone "heroi yne shpirteror",kur jemi te vegjel nuk kemi frik asnjehere nga asgje kur babai yne na qendron prane,ai per ne eshte i afte te mposhte gjithcka .Kur jemi adoleshent babai yne mund tu jap pergjigje medyshjeve dhe pasigurive tona per te perballuar boten e eger,kur maturohemi babai eshte shembulli yne qe duhet kopjuar dhe arritur te imitohet .
  - Cila eshte ndihma me e madhe qe burri mund t'i japi gruas ne rritjen e femijes?
  Burri nuk ndihmon gruan ,por merr pergjegjesite e tij,kryen rolin qe i ka vene vetes duke u bere prind dhe eshte figura mbeshtetese e gruas dhe femijeve te tij.
  - Si ndryshon roli i babait kur ke si femije nje vajze apo nje djale?Babai per vajzen eshte mashkulli ideal i paarritshem nga askush,e ndihmon ate si te raportohet me meshkujt e tjere ne jete .
  Per djalin eshte shembulli i gjalle ne c'do hap te jetes,reflektimi i tij .
  Per te dy eshte kontakti me boten,perballimi dhe fitorja mbi te.


  Ndryshuar pr her t fundit nga Colomba : 16-11-2010 m 10:14

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  - Cila eshte ndihma me e madhe qe burri mund t'i japi gruas ne rritjen e femijes?

  Burri nuk ndihmon gruan ,por merr pergjegjesite e tij,kryen rolin qe i ka vene vetes duke u bere prind dhe eshte figura mbeshtetese e gruas dhe femijeve te tij.
  Shume dakort. Babai nuk ndihmon gruan, por ben detyren e vet si prind. Ashtu si nena kontriubon me aq sa ka mundesi ne rritjen, edukimin, argetimin e femijeve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-11-2010 m 11:35
  Feelings change - memories don't.

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga Don't Lexo Postimin
  baballaret duhet te largohen nga shtepia pasi femija te bej 4 vjec
  baballaret duhe te kthehen nga shtepia pasi femija te jete martuar
  Nje mamaje si ti nuk i lejohet te japi te tilla mendime Apo nuk mund te rrish pa i prishur temat ti .

  Ps: Une kam 3 femije dhe ne baze te rrethanave eshte dhe reagimi i im. Jam pak me tolerant sec duhet dhe e shoh se nuk eshte mire dhe femijet perfitojn shume nga kjo gje dhe me e keqja eshte se duke qen une tolerant, ata akuzojn gruan duke i thene qe je e ashper me ne.

  Pra eshte e veshtire te jesh prind.

  Por mendoj qe sa me shum kohe ti kushtosh femijeve aq me mire do ti kuptosh dhe do njohesh cdo problem dhe shqetesim qe kane.

  Po per mua femia me i keq eshte PC qe po ma mer kohen dhe nuk po me le shum te rri me femijet e tjere
  Ndryshuar pr her t fundit nga EuroStar1 : 16-11-2010 m 16:44

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  peendetje "Eurostar"

  Jo ti nuk ke tregue te verteten, se ti e paske gruan e shtire[sert, ashper, nervez] e ti pa tjeter qe duheshe te jeshe me femijt pake me tolerant, keshtu qe femit mbeshteten te ti me shume se te nana! hahaha

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga dardaniAU Lexo Postimin
  pershendetje,
  E para pike [rendit te dites] eshte raportet burre-grua, nese ke fate dhe marton nje grue me tipare njerzore, dhe te kuptushme, ateher puna e babes ne rritjen e femive do te jete me e leht, nese burri ka fate te kete per grua, nje grue te edukuar dhe shkolluar kjo dote jete themeli i shtepis, dhe femiju do te rritet pa brenga te shumta per baban, por kuptohet qe edhe babai te jete i kuptushem dhe ti ndihmoj gruas sa hera qe ti ipet mundesia!
  E drejt kjo q ke thn. Babai duhet t ndihmoj me sa mundsi t ket, por sht nna ajo q duhet t merret m shum me rritjen e fmijs. Vet natyra i ka br fmijt q t jen m t ngjitur pas nns. Fmijt e vegjl duan m shum nnn dhe qajn kur largohet ajo. Detyrat duhet t jen t ndara, n prputhje me profilin natyror t sekseve. Barazia n gjithka sht qesharake dhe sjell nj funksionim t keq t gjrave.

  Une per vetem time sa kane qen femijet te vegjel, normale qe i kame pergdhel dhe i kame perqafure sa hera qe me eshte dhane rasti, mire po edhe i kame ndihmuar gruas pa prites, por kur u rrite pake femiju i pare 4,5 vite kame filluar qe edhe ****** dhe duarte ngapka te ja kuqi, keshtu qe une si babe kame qen pake i sert[ashper] qe femite e mij kurre nuk ka ndodhe qe mos te me lejojn qe te pi qaje rehat me shoke apo miqe, nje shepulle femijut e dy gruas[hahah], keshtu qe tani femite e mi disa jane te rritshem 22 vjeqare, mire po falenderoj zotin dhe veten se femite i kame te mire dhe ne rruge te drejt!
  Q fmija t edukohet mir, duhet ta njoh frikn dhe ndshkimin. Nuk them q duhet rrahur, por kur bn gabime ose nuk sillet si duhet, duhet kundrshtuar ose ndshkuar, duke i brtitur ose duke e mbyllur n dhom. Kjo varet sipas situatave.

  Kam par prindr q nuk u flasin fare fmijve, u plotsojn qejfin pr do gj dhe nuk i kundrshtojn asnjher. Ata mendojn se kjo sht mnyra e duhur, mirpo kjo lloj sjelljeje prodhon fmij t prap e t llastuar.
  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga -BATO- : 16-11-2010 m 18:49

 13. #13
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  E drejt kjo q ke thn. Babai duhet t ndihmoj me sa mundsi t ket, por sht nna ajo q duhet t merret m shum me rritjen e fmijs. Vet natyra i ka br fmijt q t jen m t ngjitur pas nns. Fmijt e vegjl duan m shum nnn dhe qajn kur largohet ajo. Detyrat duhet t jen t ndara, n prputhje me profilin natyror t sekseve. Barazia n gjithka sht qesharake dhe sjell nj funksionim t keq t gjrave.  .
  mos balancimi i te ashtequajtures "barazi" ne rritjen e nje femije te perbashket, sjell probleme tek femija, ne rritje dhe formimin e tij/saj si individ. Femija, ka nevoje te barabarte per te dy prinderit, influencen, dashurine dhe keshillat. Eshte gje tjeter, mundesia, por te thuash "barazia eshte qesharake"ne kete prizem, per mua eshte absurde.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Colomba
  Antarsuar
  06-04-2009
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  679
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  E drejt kjo q ke thn. Babai duhet t ndihmoj me sa mundsi t ket, por sht nna ajo q duhet t merret m shum me rritjen e fmijs. Vet natyra i ka br fmijt q t jen m t ngjitur pas nns. Fmijt e vegjl duan m shum nnn dhe qajn kur largohet ajo. Detyrat duhet t jen t ndara, n prputhje me profilin natyror t sekseve. Barazia n gjithka sht qesharake dhe sjell nj funksionim t keq t gjrave.
  Babai nuk duhet te ndimoj sa ka mundesi,duhet te bej te pamunduren,sikurse nena,shume komode te thuash sa ka mundesi,nuk behet fjale per vullnetariat qe e ben kur dhe sa mundesi ke,detyra e babait vjen paralel me ate te nenes ne forma te ndryshme por me rendesi te barabarte .Asnjeri nga prinderit nuk ndimon tjetrin,gjithsecili kryen detyren dhe permbush rolin e vet.Dhe kryerja e funksionit te secilit prind con ne funksionimin e rregullt te familjes,kontributi i te dy prinderve duhet te jet i barabarte se ndryshe prishet ekuilibri nuk behet me fjale per barazi gjinore por per permbushje te detyres prinderore qe eshte e barasvlefshme per c'do prind pavaresisht nga gjinia perkatese.
  BABAI ESHTE PO AQ I RENDESISHEM SA DHE NENA PER RRITJEN ,EDUKIMIN DHE USHQIMIN ME VLERA DHE PRINCIPE TE SHENDETSHME TE NJE FEMIJE !!!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Nuk ka ndarje me thike te detyrave. U kujdeska vetem nena per femijet? Po kur nena eshte pa qejf, ne pune kush do i ushqeje dhe nderroje femijet , apo do prisni sa te sherohet, apo kthehet nena nga puna..
  Bej sa ke mundesi. Nuk po te kerkon njeri te besh dicka qe nuk te jepet. P.sh te gatuash, por ama pjaten t'ja mbushesh e t'ja vesh perpara femijes mund ta besh. Ta marresh e cosh ne lavaman, apo dishwasher. Ta nderrosh kur eshte ndotur, ne takime me doktoret,etj Nuk duan shkence keto gjera. Vetem dy duar, e dy kembe e dashuri per pjellen tende.
  Feelings change - memories don't.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  46
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime
  Citim Postuar m par nga Colomba Lexo Postimin
  Babai nuk duhet te ndimoj sa ka mundesi,duhet te bej te pamunduren,sikurse nena,shume komode te thuash sa ka mundesi,nuk behet fjale per vullnetariat qe e ben kur dhe sa mundesi ke,detyra e babait vjen paralel me ate te nenes ne forma te ndryshme por me rendesi te barabarte .Asnjeri nga prinderit nuk ndimon tjetrin,gjithsecili kryen detyren dhe permbush rolin e vet.Dhe kryerja e funksionit te secilit prind con ne funksionimin e rregullt te familjes,kontributi i te dy prinderve duhet te jet i barabarte se ndryshe prishet ekuilibri nuk behet me fjale per barazi gjinore por per permbushje te detyres prinderore qe eshte e barasvlefshme per c'do prind pavaresisht nga gjinia perkatese.
  BABAI ESHTE PO AQ I RENDESISHEM SA DHE NENA PER RRITJEN ,EDUKIMIN DHE USHQIMIN ME VLERA DHE PRINCIPE TE SHENDETSHME TE NJE FEMIJE !!!
  Nuk jam dakort me ty Colomba prsa i prket asaj q thua se asnjri nga prindrit nuk ndihmon njri tjetrin. T dy ndihmojn njri tjetrin. Ndihma, nuk do t thot se ajo q bn sht vetm detyr e tjetrit. Si do t t dukej p.sh. q burri yt, q punon mbi 10 or n dit, duke vlersuar lodhjen tnde gjat gjith dits t vendos q t jet ai q do merret me fmijn gjat nats? A nuk sht kjo nj ndihm? A nuk do e vlersoje ti kt gj? Apo do thoje brenda vetes, "e ka pr detyr"? Nuk ka gj m t bukur q bashkshortt t vlersojn rolin e njri tjetrit n shtpi dhe t falenderojn njri tjetrin vazhdimisht.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 17. #17
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Marcus, ato 10 ore qe ishe ti ne pune, cfare kujton qe ben gruaja? Rri kot ne shtepi e ben qejf? Jini pak me te arsyeshem.

  Dicka te mire qe kane bere prinderit e mij ishte qe kur na keshillonte/bertiste njeri nga to edhe ne merziteshim shume, tjetri prinder na vinte afer e na ngushellonte qe po kete kete ke bere gabim mos e perserit me edhe fap na kapnin perqafe....duke bere kete, ne si femije e dinim fare mire qe mund te shkonim tek njeri nga prinderit per ti treguar cfare na brengoste, te diskutonim pse na bertiti njeri nga to. Nderronin rolet, kur njeri ishte i keq, tjetri beheshe i mire, edhe ne se merrnim vesh fare lol...kur u rritem me vone e kuptuam. Besoj qe kjo ka qene shume efektive qe s'mbanim sekrete nga prinderit edhe i tregonim te gjitha.

  Babi duhet te jete present 100% ne jeten familjare....jo te vije nga puna edhe perdite te rrije duke pare TV.
  Ndryshuar pr her t fundit nga s0ni : 17-11-2010 m 12:43

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  46
  Postime
  2,574
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 17 postime
  Citim Postuar m par nga s0ni Lexo Postimin
  Marcus, ato 10 ore qe ishe ti ne pune, cfare kujton qe ben gruaja? Rri kot ne shtepi e ben qejf? Jini pak me te arsyeshem.
  Me shembullin q kam dhn kam dashur t them pikrisht kt q ke thn edhe ti m lart, se burri e ka vlersuar punn e rnd t gruas n shtpi. M duket se m ke keqkuptuar. Lexo pak m me kujdes shkrimet e t tjerve.

  Ajo q kam dashur t them, dhe kjo sht m shum n mbrojtje t grave, se duhet t jemi mirnjohs ndaj punve dhe ndihms s bashkshortit/es.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 19. #19
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ahh te keqkuptova, me fal

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e lisa12
  Antarsuar
  30-11-2008
  Postime
  2,630
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Une kam dy femije dhe qysh ne shtatzani dhe deri me sot nuk e kam ndjere fare se gjithmone kemi qene te dy pergjegjes per rritjen dhe kujdesjen e tyre,normal qe pergjithesia me e madhe bie te ne nenat se ne jemi ne shpi gjith diten por dhe burri i shkrete lodhet ne pune dhe kur vjen as buken se han rehate se nojni ne koke dhe tjetri ne preher (ne vecanti princesa e vogel se ajo se len me marre fryme)dhe pse i lodhur me ndihmon shume une shkoj gatuaj dhe ai luan letra ose i ven noj filem me pa qe ata te mos me shqetesojne mua,ose kur ishin te dy te vegjel i nxirrta shetitje i conte ne m donals e shume e shume gjera ..... dhe une u qetesosha ose flenja gjume nese ishin zgjuar shume here naten.sic tha dhe njeri me siper qe femijet thone qe mami eshte e eger,se po nejten gjith diten me mamin dhe babi kur vjen vetem i ledhaton i jep noj lek qe te prishin te nesermen normal qe babi eshte me i dashur dhe i qete....................une mendoj qe aq sa ka femija nevoje per nenen po aq ka dhe per baben.
  Dashuria eshte e njejte nga ne si per gocen dhe per cunin,por vajza ben me shume per babain dhe djali me shume per nenen
  Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •