Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-11-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cfare perfiton nje shtet si Kosova nga tregtia e lire?

  A KISH MUJT DIKUSH MEM NDIHMU MEMU PERGJIGJ NQITO PYTJE JU LUTEM :

  qka perfiton kosova nga tregetia e lire
  teoria dhe zbatimi
  modeli
  perfitimi
  anet negative
  e ardhmja

  TGJITHA PYTJET JAN TE LIDHURA ME TREGTIN E LIR ... AIT MUNDSISHT NDIMONUM JU FALENDEROJ ...

 2. #2
  . Maska e illyrian rex
  Anėtarėsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Besnik-ks Lexo Postimin
  A KISH MUJT DIKUSH MEM NDIHMU MEMU PERGJIGJ NQITO PYTJE JU LUTEM :

  qka perfiton kosova nga tregetia e lire
  teoria dhe zbatimi
  modeli
  perfitimi
  anet negative
  e ardhmja

  TGJITHA PYTJET JAN TE LIDHURA ME TREGTIN E LIR ... AIT MUNDSISHT NDIMONUM JU FALENDEROJ ...
  qka perfiton kosova nga tregetia e lire - e fiton leshin
  teoria dhe zbatimi - ne teori edhe komunizmi ishte i mire, praktika
  modeli - po t'hypi une ty, e ti nuk bon me m'hyp mu
  perfitimi - ethet e veres
  anet negative - komplet
  e ardhmja - e zymte

  p.s. besnik, me fal por ky eshte realiteti.
  Ndoshta dikush tjeter i pergjigjet seriozisht kesaj pyetje. Une jo.

 3. #3
  -
  Anėtarėsuar
  21-01-2009
  Vendndodhja
  -
  Postime
  2,095
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Do e haje sa krahu. Ja cfare do fitoje.
  -

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-11-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O Jarana Po Sditet Mu Pergjigj Mos U Pergjigj Vlla Per Hajgare E Budallakina Osht Tjeter Kun Veni Jo Ktu Ait Met Mira

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-11-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  a mun dikush mem ndihmu tpakten per anet negative te TREGTIS SE LIR

 6. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Anet pozitive te te tregetise se lire ne Kosove/Shqiperi

  1.Prodhuesit do prodhojne ate produkt qe te duan,qe besojne qe kane njohurite dhe kompetencen per ta krijuar me cilesi te larte,diktuar nga qellimi i perdorimit dhe kerkesat e konsumatorit.
  prodhuesit jane te lire te prodhojne cfare te duan dhe nuk jane te frenuar apo kufizuar nga shteti.
  2.Liria e vendosjes se cmimit nga prodhuesi dhe tregetari si te doje,pa u diktuar ky cmim nga shteti.Por cmimi nga ana tjeter si vlere numer eshte i percaktuar nga kerkesa dhe oferta e tregut dhe konkurenca.
  Shembull.Nuk mund ti vesh cmim 7 dollare 1 litri qumesht ne nje kohe kur tregetuesit e tjere te ketij produkti e shesin 1.5 $.Nje cmim i larte arbitrar i pabazuar ne realitetin e tregut con ne mosshitjen e produktit dhe humbje ne para per prodhuesin dhe tregetuesin.
  3.Ne tregun e lire bleresit jane te lire te blejne cfare te duan dhe ne sasi sa te duan.
  4.Nuk ekziston planifikim prodhimi dhe planifikim shitje vjetore.
  5.Cfare prodhohet si prodhohet,sa tregetohet dhe si tregetohet nuk kontrollohet me nga shteti por nga forcat prirjet,uljet ngritjet kthesat e tregut.Por shteti kontrollon dhe inspekton sigurine e produkteve sa te sigurta jane ato per shendetin e bleresve.
  6.Rritja e konkurences per nje kategori produktesh(kuptoje si shume tregetare shesin te njejtin produkt) frenon dhe tenton te ule cmimin.
  Ne nje bote ideale te tregut te lire,kerkesa eshte e barabarte me oferten dhe ka ekuiliber ne cmim dhe shperndarja e te ardhurave kombetare eshte harmonike dhe e barabarte ne shtresat e shoqerise.
  Ne boten reale qe jetojme ekuilibri,barazia midis ofertes dhe kerkeses ne treg per nje mall nuk ekziston.Kjo shpjegon perse disa cmime na duken shume te shtrenjta dhe disa cmime shume te lira dhe ,perse ekziston akoma varferia sot.
  Modeli itregut te lire eshte me i sukseshem ne vendet shume te zhvilluara,por jo shume i pershtatshem per shtete qe jane te njohura si te varfera(e ashtuquajtura bota e trete)Ne kete rast duhet nje treg mix,nje perzjerje tregu i lire me sektore ekonomikte drejtuara dhe kontrolluara nga shteti.
  7.Tregu i lire hap rrugen edhe per investime te huaja,krijon shance per punesim.
  8.Sa me intensiv dhe voluminoz ne transaksione te jete tregu i lire ne Kosove
  aq me shume te ardhura krijon shteti nga marrja e taksave/tarifave/aksizave,per prodhuesit dhe tregetaret.Kjodo te thote me fjale te tjera qe nqs ti si tregetar fiton nga shitjet 5 miljon $ ne nje vit shteti merr 7% te fitimit si takse(350000$).
  Nqs ti fiton 8 miljon nga shitja e mallit atehere shteti merr perseri 7% takse por ne kete rast shteti merr si vlere 560000$.Sa me shume shteti merr nga taksat aq me i fuqishem behet buxheti.
  9.Efekti pozitiv i tregut te lire per konsumatorin eshte konkurenca midis prodhusve dhe tregetareve per te njejtin mall.Kjo detyron konkurentet ti mbajne cmimet nje cike poshte per te terhequr bleres dhe konsoliduar situaten me shitjet duke krijuar nje baze klientesh/bleresish te rregullt qe frekuentojne tregetarin per mall shpesh.
  10.Ne ndryshim me nje ekonomi te centralizuar dhe drejtuar nga burokrate shteti,
  tregu i lire eshte me fleksibel dhe i adaptohet kerkeses dhe ofertes.Prodhuesit
  rrisin kapacitetet e prodhimit kur shohin qe produkti i tyre po shitet shume shpejt ne sasi te medha dhe ka shume kerkesa.Tregetaret nga ana tjter i rritin pak cmimet kur shohin qe produkti kerkohet shume,(kuptoje blehet shume)
  Tregu i lire me nje fjale ne shumicen e rasteve eshte eficent dhe falimentimet jane me te pakta.
  Anet negative te tregut te lire.
  1.Cmime shume te larta per nje shtrese te varfer te shoqerise.
  2.Probleme sociale si papunesia.Tendenca e prodhusve per te krijuar produkte me shpejtesi dhe shpenzime te uleta duke perdorur teknologite avancuar shkakton pushime nga puna shkurtime ne numrin e punonjesve qe punojne ne nje firme prodhimi.
  3.Tregu i lire ka efekt negativ ne shtresen dembele dhe injorante te pa arsimuar te shoqerise.Kjo per faktin se prodhimi i produkteve te cilesise se larte kerkon
  nga punonjesit e nje firme te kene arsimin e kerkuar,te jene te kualifikuar dhe te shpejte e shume punetore ne pune.E njejta gje edhe ne tregetimin e mallit kerkohet personel shitsa me njohuri te mire per produktet qe shesin,shkalle e larte kualifikim,aftesi komunikimi dhe arsimimi se si te terheqin dhe trajtojne bleresit/klientet.
  4.Stimulim i kriminalitetit ne biznes,ne tregeti,prodhim per qellime perfitimi ne rruge jo te drejte.
  5.Pabarazi ne te ardhura midis punonjesve te nje segmenti te prodhimit te te njejtit produkt si dhe tregetuesve me pagese.Rritje e kontrastit te te ardhurave midis te pasurve dhe te varferve.
  6.Korrupsioni ne shtet dhe figurat politike rritet shume.
  7.Favorizohen me ligje simpatike dhe lehtesuse me shume nga shteti dhe politikanet firmat e medha prodhuse dhe tregetare dhe shume pak ose hic fare firmat e vogla.
  8.Papunesia e larte shkakton humbje ne buxhetin e shtetit i cili financon me assistenca te papunet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 10-11-2010 mė 20:34
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-01-2008
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Perfitme nuk ka se nuk kemi teknologji te ran.
  Negativja gjthia ato leket qe vijn vers ne pushim dimrit shkojn per kin tu ble mall kinez.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-11-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  flm benseven11 Urani 29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •