Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304

    Muhammed është emri më i shpeshtë në Angli e Skoci

    Sipas shifrave zyrtare të publikuara të mërkurën, Muhammed është emri më i shpeshtë i djemve të lindur në Angli dhe Skoci në vitin 2009

    E premte 29 Tetor 2010 9:25

    Oliver udhëheq listën prej 10 emrave. Nëse merren parasysh edhe 12 ortografi nën të cilat paraqitet emri Muhammed, atëherë ky emër paraprin, me të ngjashëm si: Mohamed, Muhamed, Mohammad, Mohamed, Mohamad .. Sipas Këshillit britanik musliman, Britania e Madhe, e cila kryesisht është anglikane, ka më shumë se 2.5 milionë musliman nga një total prej 61 milionë banorë./islamgjakova/
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  2. #2
    Ka ndonje burim te huaj per lajmin?

    Nga listat qe gjeta, Muhamed nuk figuronte ne top 100 ne asnje lloj forme.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    edhe une sot e lexova ne BILD zeitung mirepo aty thuhej qe emri Muhamed esht emri me i perdorur ne angli dhe Wels,14 vite me radh emri Xhek ka qen kryesues,tash emri Muhamed ka tejkaluar ate.
    Jetë e rëndë.......!!!

  4. #4
    Emri Muhamed, eshte emri më i përdorur në Botë !
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    cka nuk degjon njeriu..vetem 2.5 milion muslimane dhe emri muhamad qenka ne krye te emrave me te njohur..e pa besueshme..po te ishte i tille do ta lexonim ne ndonje link prestigjoz..jo llafe forumi...
    Muhamed emri më i popullarizuar në Skoci dhe Angli në vitin 2009

    Muhamed është emri më i shpeshtë i fëmijëve të lindur në Angli dhe Skoci në vitin 2009, sipas statistikave zyrtare të publikuara të mërkurën. Oliver është në krye të top listës prej dhjetë emrave që pagëzohen djemtë. Nëse merren parasysh 12 ortografi me të cilat paraqitet emri Muhamed, atëherë ky emër është i ngjashëm edhe me versionet: Mohamed, Muhammad, Mohammad, Mohammed, Mohamad...
    Britania e Madhe, e cila kryesisht është anglikane, ka më shumë se 2.5 milionë myslimanë prej gjithsej 61 milionë banorëve, njoftoi bashkësia islame e Britanisë.

    Sa i përket vajzave, prindërit kryesisht pagëzojnë vajzat e tyre me emrat, Olivia, Ruby, Chloe, Emily dhe Sophie. Shtatë vajza të lindura më 2009 janë pagëzuar Queen (Mbretëreshë), ndërsa 109 Princess (Princeshë). 16 djemtë janë pagëzuar King (Mbret) ndërsa 68 Prince (Princ). /Telegrafi/


    Ky lajme eshte nga vebfaqja me e forte ne Shqiperi dhe Kosove,edhe nese kesja nuk i beson atehere une me nuk kam qka merrem me ty.

    Hulumto pak dhe do ta gjesh te verteten,mos u be dembel
    Ndryshuar për herë të fundit nga Disa : 30-10-2010 më 04:13
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  6. #6
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Emri me i dashur lere qe do jet ne krye te Anglis... por mar ne pergjethsi ne ter boten ky emer esht me i perhapuri.
    Mere me mend se vetem ne familjen ton te ngusht kemi 5 muhameda me emra, qe ne as nji menyr nuk i kemi ven ofiqin e Profetit ton te dashur a.s.thjesht e kemi nga dashuria per Profetin Muhamed a.s.

  7. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    Me ndershmeri, me drejtesi, me burreri, mendoj se emrin Muhammed duhet cdo musliman tja vendos djalit. Pikeriht nje gje te tille ka ber dhe Mr Zeid.

    Ne shqiptaret musliman duhet qe emrin Muhammed ta vendosim, sepse nga ky emer u lind dashuria njerzve tane injorant ne fe, per profetin e Allahut

    Psh vellai apo motra, apo kusheriri/a, duke pasur nipin e tyre me kete emer, automatikisht do ta dun dhe mbrojne kete emer te madhe.

    jo vetem un. por edhe im vella ja ka vendosr emrin djalit Muhammed.

    Sa bukur...

  8. #8
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Ka ndonje burim te huaj per lajmin?

    Nga listat qe gjeta, Muhamed nuk figuronte ne top 100 ne asnje lloj forme.
    qyfyre linkun e ke me poshte te shoqerum me video po nuk di anglisht shko nga google translater
    http://edition.cnn.com/2010/WORLD/eu...med/index.html

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga Mr Zeid Lexo Postimin
    Me ndershmeri, me drejtesi, me burreri, mendoj se emrin Muhammed duhet cdo musliman tja vendos djalit. Pikeriht nje gje te tille ka ber dhe Mr Zeid.

    Ne shqiptaret musliman duhet qe emrin Muhammed ta vendosim, sepse nga ky emer u lind dashuria njerzve tane injorant ne fe, per profetin e Allahut

    Psh vellai apo motra, apo kusheriri/a, duke pasur nipin e tyre me kete emer, automatikisht do ta dun dhe mbrojne kete emer te madhe.

    jo vetem un. por edhe im vella ja ka vendosr emrin djalit Muhammed.

    Sa bukur...
    Allahu te nderoft Mr. Zeid !

    InshAllah edhe un do e kem nje djal, dhe do ta quaj inshaAllah : Muhamed !
    "Shqiptar, Elhamdulilah"

  10. #10
    JUDO Maska e Gogi
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,669
    .. edhe tani, qysh po mbetet??

  11. #11
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anëtarësuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    isha tri dit ne nje kurs ktu ne Kolegjin Harold washington ne chicago dhe te njejtin gje e tha edhe nje ligjerus shok i afert i Obames , e permendi qe emri Muhamed ishte emri me i shpesht vitin e kaluar ne Britani por ai tha qe kjo gje ishte vitine kalun.
    LIVERPOOL
    you`ll never walk alone

  12. #12
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga Mr Zeid Lexo Postimin
    Me ndershmeri, me drejtesi, me burreri, mendoj se emrin Muhammed duhet cdo musliman tja vendos djalit. Pikeriht nje gje te tille ka ber dhe Mr Zeid.

    Ne shqiptaret musliman duhet qe emrin Muhammed ta vendosim, sepse nga ky emer u lind dashuria njerzve tane injorant ne fe, per profetin e Allahut

    Psh vellai apo motra, apo kusheriri/a, duke pasur nipin e tyre me kete emer, automatikisht do ta dun dhe mbrojne kete emer te madhe.

    jo vetem un. por edhe im vella ja ka vendosr emrin djalit Muhammed.

    Sa bukur...
    Allahu te nderoft Mr. Zeid.

    te genjeje mashkulli edhe besimtare ne kete fare feje skam pa. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •