Close
Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 254
 1. #21
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Plehrat sjellin plehra....mjere Shqiperia per plehrat qe ka! Cohuni t'i hedhim plehrat ne det se na mbyten!

  PD n 2004: Projekti, bomb ekologjike, na kthen n kosh plehrash t Europs
  SHEKULLI ONLINE | 15/10/2010 | KURIOZITETE | 17 KOMENTE | SHARE | - +
  M posht sht deklarata e nnkryetares s PD-s Jozefina Topalli n vitet e opozits kur qeveria Nano mori vendimin pr projektin e plehrave:
  '...Nnkryetarja e Partis Demokratike, Jozefina Topalli reagoi ditn e djeshme n lidhje me tentativat e qeveris Nano pr t ndrtuar nj impiant pr riciklimin e plehrave t importuara nga Italia. Sipas saj nj marrveshje e till prve faktit se e kthen vendin n nj kosh plehrash t Europs, bie n kundrshtim dhe me ligjet e miratuara nga parlamenti shqiptar. N nenin 26 t ligjit 9010, ndalohet importimi i materialeve t ngurta si pr depozitim ashtu dhe pr asgjsim t plehrave t importuara.
  "N rastin n fjal historia e helmimit fillon me shkeljen e ligjit nr 9010 dat 13.02.2002 "Pr administrimin mjedisor t mbetjeve t ngurta" dhe n nenin 26 t ktij ligji thuhet se: 'N republikn e Shqipris ndalohet importimi i mbetjeve pr ruajtje depozitim ose asgjsim'," u shpreh nnkryetarja demokrate. Sipas Topallit n kt mnyr, jo vetm po shkelet nj ligj q sht miratuar nga parlamenti, por dhe mund t'i shkaktohet nj dm shum i madh mjedisit dhe banoreve. Duke iu referuar ktyre problemeve, Topalli tha se toka ku sht projektuar pr t'u ndrtuar impianti, sht nj tok e shkrift, ka bn q n ujrat e nntoks t depozitohen t gjith helmet e lshuara nga mbeturinat. Topalli tha se kjo do t vinte n rrezik jetn e mijra qytetarve. "Duke mos pasur parasysh faktin se toka e zgjedhur pr ndrtimin e ktij impianti nuk sht e prshtatshme pasi sipas specialistve "sht tok e shkrift dhe depoziton n ujrat nntoksore t gjitha helmet e lshuara nga mbetjet e grumbulluara". N kt rast qeveria nuk do t pyes as pr faktin se kjo zon ujmbledhse dhe nga ky uj furnizohet Paskuqani disa zona t Tirans dhe Durrsit, thn thjesht, jeta e shum banorve e fmijve, vihet n rrezik," shtoi Topalli. Nj marrveshje e till sipas saj, duke iu referuar dhe specialistve konsiderohet si nj bomb biologjike pr njerzit, t cilt banojn afr ksaj zone. Ndrsa marrja e nj vendimi t till n mnyr jotransparente, prbn shkelje flagrante t konventave ndrkombtare pr t drejtn e informimit t publikut dhe vendimmarrjes s tyre. Topalli tha se Partia Demokratike do t krkoj q t jet dhe pjes e debateve parlamentare, pr t br mundur sqarimin e ksaj shtjeje.
  "Pr kt shtje ne do t filojm dhe diskutimin n parlament dhe fillimisht n komisionet parlamentare. Qeveria nuk mund t kaloj nj ligj pa e sjellur at n parlament," deklaroi Topalli duke i br thirrje qeveris pr t br nj hap prapa prsa i prket ksaj shtjeje.

  ****
  PD e atehershme dhe qeveria e sotme, kane ndryshuar mendim me sa duket. Ja si u shpreh dje zvendsministri i Mjedisit, Taulant Bino:

  '..Kto industri kan mungesa t theksuara pr lendn e par pr shkak se n Shqipri nuk ekziston infrastruktura pr ndarjen e mbetjeve sipas llojit t tyre. Madje sipas tij, kemi t bjm me import t lends s par e cila sht e ricikluar. "Do t ishte shume mir q industria e riciklimit t mbshtetej n burimet e brendshme, por pr fat t keq n Shqipri nuk ekziston ende sistemi i veuar i grumbullimit q bn q industria e riciklimit t mos gjej lend t par. Ather ajo i drejtohet tregut t huaj dhe sjell n shqipri at pr t'a prdorurur si lend t par", - tha Bino. Sipas tij, vendimi i dy ditve m par sht pr t mbajtur t gjall pr momentin industrin e riciklimit t mbetjeve, por orientimi i tyre n trajtimin e plehrave q krijohen n vend do t ndodh ather kur t krijohet mundsia e ndarjes s tyre sipas prbrjes, qelq, letr, plastik,etj. "Sot sht pr t mbajtur kt industri n kemb, n t ardhmen me zhvillimin e kapaciteteve t organeve q merren me menaxhimin e mbetjeve, kjo industri do t vendoset n funksion t produkteve vendase duke sjell reduktim t letrs, plastiks dhe shum mbetjeve t tjera", - vijoi ai duke shtuar se organet do t ndjekin t gjith procesin me kontrolle n dogana dhe fabrikat ku do t kryhet riciklimi.

 2. #22
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  "Nuk e duam m... e italianve!"
  NGA FRANCESCO BATTISTINI | 16/10/2010 | KOMENTE | 0 KOMENTE | SHARE | - +
  "Nuk e duam m... e italianve!". Trenat e bllokuar n Salerno nuk ishin asgj. Q prej nj muaji Tirana e Durrsi i ngjajn Bellizzit. Shqiptart q kan pushtuar rrugt, lidhen pas portave, shtrihen para ministrive.

  Thirrje t prditshme opinionistve, teknikve, intelektualve. T gjith kundr Fatos Nanos, kryeministrit t vendit. T gjith kundr Italis dhe marrveshjes sekrete mbi shkarkimin e plehrave n Sharr e Kashar, q do t bhen pr Shqiprin si "nevojtorja" jon.

  "Nj gj sht e qart - thon n redaksin e "Shekullit", e prditshmja q ka ulritur pr kt skandal - diku duhet t prfundoj grumbulli i plehrave q Campania, Kalabria, Pulia, dhe Siilia nuk din ku t'i hedhin. Vendi i zgjedhur sht Shqipria. Kjo ka ndodhur para se t shprthente revolta n Salerno: plehrat tuaja kmbehen me biletn ton pr t hyr n Evrop".

  Nuk sht ndonj gj e re q Shqipria sht nj prej tapeteve, posht t cilve lindin shpifsirat e kontinentit. N fillim t viteve '90, hyn ilaet e skaduara nga Gjermania. M pas vjen shtja e vagonave me asbest t hedhura nga trenat e Evrops.

  Kshtu n 1998, vijn bizneset e "Tiger Techonolgy", shoqria n det t hapur q kishte nj zyr dhe nj adres n Londr dhe studionte n mnyr pr t eksportuar "lndn q vjen nga prpunimi i plehrave" t prodhuar n Pulia.

  Dhe historia tjetr shprthen m 26 maj, kur disa ministra t qeveris "Nano" firmosn me nj shoqri romane "Albaniabeg Ambient" t Francesco Becchetti nj koncesion prej 30 vitesh pr t djegur mijra tonelata t plehrave italiane n dit n Kashar.

  Marrveshja tjetr sht pr t zgjeruar vendin e shkarkimit t plehrave n Sharr n periferi t Tirans- e hapur q n kohn e Hoxhs, por tashm q krkon nj hapsir 7-8 her m shum nga 'ka qen dhe nuk mund t prballoj m dot konsumet e nj popullsie tashm t trefishuar.

  "Albaniabeg" ishte ngarkuar disa vite m par pr t ngritur nj hidrocentral n Tepelen, inauguruar m pas nga Nano dhe sht prezantuar n zyrat e Tirans me nj zotri q sht gjithashtu kshilltari ekonomik i Nanos.

  "N t vrtet- akuzon opozita shqiptare e Berishs - kjo sht nj marrveshje gjigante prej 180 milion eurosh. "Albaniabeg" do t djeg falas plehrat e shqiptarve vetm pr 5 vjet. 25 vitet e tjer do t shrbejn pr t tretur ngarkesn q do t vij nga Italia. Mbi t gjitha impianti i Kasharit sht i madh, m shum se dyfishi i asaj q i shrben gjith Shqipris.

  Plehrat italiane do t importohen me anije, nga Brindisi n Durrs si "lnd t para pr djegie". Pr t shmangur taksat doganore dhe pr t mos alarmuar shum opinionin publik".

  Botuesi i "Shekullit", Koo Kokdhima, ka ngritur njerzit m kmb duke akuzuar Nanon se po importon "ekomafian italiane". Kokdhima e zuri edhe me ambasadorin ton n Tiran, Attilio Jannucci, q qndron prapa skems s bashkpunimit italian. Jannuci iu prgjigj, duke thn se kto polemika do t ndikojn negativisht n negociatat pr hyrjen e Shqipris n BE...

  Por kto fjal nuk i qetsojn protestat, prkundrazi. Kur pyetm senatorin e gjelbr Francesco Martone t Legambiente, ai akuzoi se shkarkimi i plehrave n vendet m t varfra sht paaftsia jon si italian pr t'i prpunuar ato dhe pr t favorizuar ekomafian.

  "Ambasadori yn n Tiran duhej t shpjegonte cilat interesa e shtyjn pr t folur aq shum n mbrojtje t ksaj - thot Robert Ferringo i "Greenpeace". Kjo histori sht e dyshimt: nn flamurin e ndihmave humanitare t bashkpunimit, zbulohet projekti q ndihmon n fakt Italin. Terreni sht i shndetshm: pas drogs, qeniet njerzore dhe armt, kjo e plehrave sht biznesi i ri i nj Shqiprie t re".
  * "Corriere della Sera" qershor 2004

 3. #23
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Pun plehrash
  ARBEN RROZHANI | 15/10/2010 | KOMENTE | 4 KOMENTE | SHARE | - +
  - "Me Italin, n t kaluarn ka pasur edhe projekte t prbashkta pr plehrat. A mund t bni dika pr Napolin?" - e pyeste, n 29 maj 2008, gazetari italian i "Corriere della Sera" kryeministrin e Shqipris, Sali Berisha.

  Ky i fundit prgjigjej: "Pyetje shum delikate. Gjrat kan ndryshuar. Sot, importimi i plehrave nga jasht sht i ndaluar me ligjin shqiptar. Un besoj se ky vendim sht marr nga interesa t veanta, pasi n kt bot biznesin e plehrave e bjn edhe vende t tjera.

  Por pengesat ligjore jan t pakalueshme". Por kurr mos thuaj kurr. Pas m se dy vitesh, m 13 tetor 2010, sht po ky Berish kryeministr, q vendos miratimin e listave t mbetjeve q lejohen t importohen pr qllimi prdorimi, riciklimi dhe prpunimi.

  Sinjalet i kishte dhn dy jav m par Ministri i Mjedisit kur mbrojti projektligjin e ri pr menaxhimin e integruar t mbetjeve: "Teknologjit aktuale favorizojn mundsit e ndrtimit t inceratorve pr prdorimin e mbetjeve pr prodhim energjie".

  Po ai leksik q u prdor n vitin 2004, kur nj firm e quajtur "Albania Beg" krkonte t sillte n Shqipri mbi 150 milion ton mbeturina urbane nga Italia pr t'i djegur n inceratorin q do t ndrtohej n Kashar, periferi e Tirans.

  N vendimin e dy ditve m par t qeveris "Berisha" sht kujdesur q gjithka t duket e firmuar "sipas ligjeve evropiane", ku figurojn mbetjet e klasifikuara n listn e gjelbr, mbetje q prmbushin kriteret e Konvents s Bazelit apo Katalogun Shqiptar t Mbetjeve, si dhe do t ndalohet importimi i mbetjeve t listave t msiprme n rastet kur ato prmbajn mbetje e materiale t rrezikshme.

  Nse qeverin "Berisha" nuk e tremb precedenti i plehrave t vitit 2004, t cilat edhe vet kryeministri i sotm i kishte denoncuar si projekte t mafies, sht nj ligj q ndalon Shqiprin t importoj plehrat e rrezikshme nga jasht.

  M 11 qershor 2004-n, qeveria "Nano" kishte miratuar projektligjin "Pr ratifikimin e Konvents s Stokholmit" "Pr ndotsit organik t qndrueshm", q sht nj instrument ligjor t iniciuar nga Programi i Kombeve t Bashkuara pr Mjedisin, i cili synon t reduktoj apo ndaloj, disa prej ndotsve organik, ku m problematik renditeshin furanet dhe dioksinat t liruara nga djegia e mbetjeve t ngurta, sidomos n rastet kur mbetjet urbane bashkoheshin me mbetjet e rrezikshme.

  Nj muaj pak, ktij projektligji sht edhe fjala e Komisionit Evropian, i cili ndrhyri pas debateve t nxehta t shoqris civile dhe qeveris s kryeministrit Nano pr importimin dhe djegien e plehrave italiane n Shqipri.

  N korrik 2004, n nj deklarim pr shoqrin civile n Shqipri, drejtori pr Ballkanin Perndimor, David Delay, shprehej se "eksportimi i mbeturinave prej BE-s n vende t treta iu nnshtrohet prcaktimeve q prmbahen n Rregullimin (EEC) nr. 259/93 lidhur me mbikqyrjen dhe transportimin e mbeturinave brenda pr brenda dhe jasht Bashkimit Evropian.

  N prputhje me nenin 14 t ktij Rregullimi ndalohet do lloj importi, me qllim depozitimin (me prjashtim, n kushte t caktuara, vetm t atyre vendeve t EFTA q jan gjithashtu pjes e Marrveshjes s Baselit mbi kontrollin e lvizjeve tejkufitare t mbeturinave t rrezikshme dhe depozitimit t tyre".
  N historin e pes viteve t fundit, Berisha u ka vn vuln shum prej projekteve t nisura apo t mbetura n tentativ t paraardhsit Nano.

  N maj 2004, qeveria hartoi nj projektvendim t fsheht pr nnshkrimin e nj marrveshjeje me kompanin "Albaniabeg Ambient" pr importimin e plehrave nga Italia. Plehra, t cilat do t importoheshin nga Italia deri n 150 milion ton do t digjeshin n nj impiant n Kashar, si dhe do t groposeshin n Sharr.

  "Shekulli" ishte asokohe n ball t shoqris civile pr t denoncuar kt masakr ekologjike q po i bhej vendit. Vet Berisha zyrtarisht e cilsoi marrveshjen t dyshimt dhe mafioze.

  Qeveria Nano krkoi ta bnte fakt t kryer djegien e plehrave italiane, me an t nj votimi n Kuvend, por presioni ishte aq i madh sa marrveshja nuk u arrit. N biznesin e plehrave ishin qarqet italiane t menaxhimit t mbetjeve urbane, q si gjithnj jan n kriz.

  Sipas shtypit italian t gjasht viteve m par, grupi "Cerroni", pronar i kompanis s shkarkimit t plehrave n Rom shihte si zgjidhje kryesore n 2004-n importimin n Shqipri dhe prfaqsuesi i "Albania Beg" q deshi t hynte n Shqipri, ather ishte Francesco Bechetti, nipi i pronarit t menaxhimit t mbetjeve urbane t kryeqytetit Italian.

  Ironi m vete q qeveria e sotme ndrmerr kt hap kur Shqipria n do cep t saj sht mbytur nga plehrat e veta urbane. Ashtu si gjasht vite m par, ideja sht te sjellja e mbeturinave nga jasht dhe veanrisht nga Italia, ku emergjenca e plehrave t jugut sht akute.

  Por, ato jan nj pjes e s keqes. Pjesa tjetr sht se nga Italia, fare mir, mund t infiltrohen edhe pjes nga stoku i 90 mij ton mbeturinave toksike dhe radioaktive, t depozituara 20 vite pas mbylljes s centraleve brthamore n Itali, pr mbajtjen e t cilave shteti italian, ka paguar deri m sot 12 miliard euro.
  A do t arrihet? Gjasht vite m par, tentativa dshtoi. Por, ksaj radhe n krye t biznesit t plehrave jan ustallart e Grdecit dhe ata, si e tregon historia, t bjn gjmn dhe dalin pa lagur

 4. #24
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Shqiperia po ndryshon, eshte nje pleh qe na mbulon...Lum kush do te rroje, te shohe plehrat te na mbulojne..
  Kapini keto plehra per zhelesh e flakini ne Napoli, atje ku e kane vendim mes bishave te egra mafioze.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  vlen si pergjigje per kte polpotistin e kokodhimes arben reshqansin a rozhansi a si e ka ky legen..

  --

  E vrteta e plehrave t Rams

  Taulant BINO

  Do t doja t sqaroja opinionin n lidhje me vendimin e qeveris "Pr listn e lndve q lejohen t importohen pr qllime prdorimi, riciklimi e prpunimi". Kjo nism mbshtet ekonomin e gjelbr dhe nuk ndot Shqiprin. Sqaroj se bhet fjal pr "lnd t par" pr industrin ricikluese dhe jo pr "import plehrash". Pse sht i rndsishm riciklimi? Sepse ofron riprdorim t pikrisht atyre produkteve q sot hidhen n venddepozitime.

  N ndryshim nga vendimet e vitit 2004, nuk bhet fjal pr incenerator t plehrave, si propozonte dikur opozita e sotme, por pr lnd t para q do t prdoren nga industria ricikluese pr prodhim t produkteve t reja.

  Prse ky vendim? sht n mbshtetje t MSA-s dhe prafron kuadrin ton ligjor me at europian. Vendet e BE-se kan t miratuar sot nj liste q quhet "lista e gjelbr" ose lista e produkteve t pastr q lejohet t qarkullojn pr qllime riciklimi. Nprmjet ktij akti ne kemi br t mundur q kto produkte t hyjn dhe n Shqipri dhe sidomos t dalin nga Shqipria pa barriera doganore.

  Ku jemi mbshtetur? N Vendimin e Kshillit t Ministrave t vitit 2003 "Pr miratimin e rregullave dhe procedurave pr importimin e mbetjeve pr prdorim, prpunim e riciklim", n VKM-n e 18.02.2005 "Pr miratimin e katalogut shqiptar t klasifikimit t mbetjeve" dhe n listn B t Konvents s Bazelit, konvent n t ciln Shqipria sht pal q prej m shum se 10 vitesh.

  Sot kemi n Shqipri nj industri ricikluese t zhvilluar e t aft pr t ricikluar mbi 6000 ton lnd t par, prfshir letrn, aluminin, plastikn etj. Por pr fat t keq, sistemi i sotm i administrimit t mbetjeve i kontrolluar trsisht nga pushteti vendor nuk ua ofron kto mundsi!

  E thn ndryshe, kjo industri sht n gjendje t largoj nga plehrat tona m shum se 6000 t mbetje n muaj ose 8,5% t mbetjeve q prodhohen sot n Shqipri. Prej tyre nj pjes e madhe mund t eksportohen! Pra, jo vetm q largohen nga venddepozitimet tona por edhe mund t largohen edhe nga vendi.

  Bashkia e Tirans, bashkia m e madhe e vendit dhe prodhuesja m e madhe e plehrave n vend, ofron 0% mundsi riciklimi. Kjo bashki, e drejtuar sot nga vet Z. Rama, nuk ka marr asnj nism pr t mbshtetur industrin e riciklimit apo kt deg t ekonomis s gjelbr. Prkundrazi, kur qeveria qendrore merr nisma duket se detyra e vetme e Z. Rama sht t'i kundrshtoj ato, duke prbaltur prpjekjet e biznesit vendas.

  Nga kjo list e gjelbr kemi miratuar vetm produktet q kan mundsi prdorimi e prpunimi n Shqipri, mundsi kto t konfirmuara me shkrim dhe nga Shoqata e Ricikluesve. Kshtu pr shembull, kemi prjashtuar produktet e goms, sepse analiza jon dhe kshillimi me ricikluesit tregoi se ky produkt nuk kishte mundsi riciklimi n Shqipri.

  Procesi sht trsisht i kontrolluar. Miratimi i lists nuk do t thot hyrje pa kontroll n Shqipri. Prkundrazi, miratimi pr importin e mbetjeve jepet nga Kshilli i Ministrave, vetm pas paraqitjes s dokumenteve prkatse t detajuara nga subjektet e interesuar dhe pas kontrollit t prputhshmris nga MMPAU. Importimi kontrollohet nga organet doganore n prputhje me Kodin e Doganave.

  Akuzat artikuluar nga opozita vijn nga mosdija dhe nga padurimi pr t lexuar deri n fund aktet e miratuara. Jan akuza q kjo opozit i bn rndom n dm t biznesit vendas a thua se qllimi i saj sht vetm t varfroj Shqiprin. E ftoj opozitn q para se t flas t shikoj m nga afr prpjeket e biznesit vendas pr t mbajtur n kmb kt deg t gjelbr t ekonomis.

  Dhe s fundi, pr fat t keq, Z. Rama u tregoi edhe nj her shqiptarve se njohurit e tij fillojn e mbarojn tek lejet e ndrtimit.  rd

  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 16-10-2010 m 11:30

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-11-2009
  Postime
  161
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  vlen si pergjigje per kte polpotistin e kokodhimes arben reshqansin a rozhansi a si e ka ky legen..

  --

  E vrteta e plehrave t Rams

  Taulant BINO

  Do t doja t sqaroja opinionin n lidhje me vendimin e qeveris "Pr listn e lndve q lejohen t importohen pr qllime prdorimi, riciklimi e prpunimi". Kjo nism mbshtet ekonomin e gjelbr dhe nuk ndot Shqiprin. Sqaroj se bhet fjal pr "lnd t par" pr industrin ricikluese dhe jo pr "import plehrash". Pse sht i rndsishm riciklimi? Sepse ofron riprdorim t pikrisht atyre produkteve q sot hidhen n venddepozitime.

  N ndryshim nga vendimet e vitit 2004, nuk bhet fjal pr incenerator t plehrave, si propozonte dikur opozita e sotme, por pr lnd t para q do t prdoren nga industria ricikluese pr prodhim t produkteve t reja.

  Prse ky vendim? sht n mbshtetje t MSA-s dhe prafron kuadrin ton ligjor me at europian. Vendet e BE-se kan t miratuar sot nj liste q quhet "lista e gjelbr" ose lista e produkteve t pastr q lejohet t qarkullojn pr qllime riciklimi. Nprmjet ktij akti ne kemi br t mundur q kto produkte t hyjn dhe n Shqipri dhe sidomos t dalin nga Shqipria pa barriera doganore.

  Ku jemi mbshtetur? N Vendimin e Kshillit t Ministrave t vitit 2003 "Pr miratimin e rregullave dhe procedurave pr importimin e mbetjeve pr prdorim, prpunim e riciklim", n VKM-n e 18.02.2005 "Pr miratimin e katalogut shqiptar t klasifikimit t mbetjeve" dhe n listn B t Konvents s Bazelit, konvent n t ciln Shqipria sht pal q prej m shum se 10 vitesh.

  Sot kemi n Shqipri nj industri ricikluese t zhvilluar e t aft pr t ricikluar mbi 6000 ton lnd t par, prfshir letrn, aluminin, plastikn etj. Por pr fat t keq, sistemi i sotm i administrimit t mbetjeve i kontrolluar trsisht nga pushteti vendor nuk ua ofron kto mundsi!

  E thn ndryshe, kjo industri sht n gjendje t largoj nga plehrat tona m shum se 6000 t mbetje n muaj ose 8,5% t mbetjeve q prodhohen sot n Shqipri. Prej tyre nj pjes e madhe mund t eksportohen! Pra, jo vetm q largohen nga venddepozitimet tona por edhe mund t largohen edhe nga vendi.


  Bashkia e Tirans, bashkia m e madhe e vendit dhe prodhuesja m e madhe e plehrave n vend, ofron 0% mundsi riciklimi. Kjo bashki, e drejtuar sot nga vet Z. Rama, nuk ka marr asnj nism pr t mbshtetur industrin e riciklimit apo kt deg t ekonomis s gjelbr. Prkundrazi, kur qeveria qendrore merr nisma duket se detyra e vetme e Z. Rama sht t'i kundrshtoj ato, duke prbaltur prpjekjet e biznesit vendas.

  Nga kjo list e gjelbr kemi miratuar vetm produktet q kan mundsi prdorimi e prpunimi n Shqipri, mundsi kto t konfirmuara me shkrim dhe nga Shoqata e Ricikluesve. Kshtu pr shembull, kemi prjashtuar produktet e goms, sepse analiza jon dhe kshillimi me ricikluesit tregoi se ky produkt nuk kishte mundsi riciklimi n Shqipri.

  Procesi sht trsisht i kontrolluar. Miratimi i lists nuk do t thot hyrje pa kontroll n Shqipri. Prkundrazi, miratimi pr importin e mbetjeve jepet nga Kshilli i Ministrave, vetm pas paraqitjes s dokumenteve prkatse t detajuara nga subjektet e interesuar dhe pas kontrollit t prputhshmris nga MMPAU. Importimi kontrollohet nga organet doganore n prputhje me Kodin e Doganave.

  Akuzat artikuluar nga opozita vijn nga mosdija dhe nga padurimi pr t lexuar deri n fund aktet e miratuara. Jan akuza q kjo opozit i bn rndom n dm t biznesit vendas a thua se qllimi i saj sht vetm t varfroj Shqiprin. E ftoj opozitn q para se t flas t shikoj m nga afr prpjeket e biznesit vendas pr t mbajtur n kmb kt deg t gjelbr t ekonomis.

  Dhe s fundi, pr fat t keq, Z. Rama u tregoi edhe nj her shqiptarve se njohurit e tij fillojn e mbarojn tek lejet e ndrtimit.
  rd.
  ore Zari, shume sqarues nga fillimi ky "rd-ja" jot dhe dhe me i sakte kur ve gishtin mbi Ramen, po ate pjesen ku thote 8,5% te mebturinave qe prodhohen, nuk e kuptova une.
  Pra ne sot jemi ne gjendje te perpunojme 8,5% te plehrave qe prodhojme vete dhe firmosim edhe nje marreveshje per te marre akoma me shume plehra (per ti "perpunuar" vetekuptohet) sepse nuk na mjaftojne 91,5% te plehrave tona qe mbeten pa "perpunuar" sot per sot.
  Sa plehra do marrin ? Ishallah mbi 8,5% mor aman se me dhemb shpirti kur mendoj qe kane vene dore mbi 100% plehera keta PLEHERAT e sotem.

  Megjithate, me duhet te pranoj, qe krimet e Rames jane shuuume me te renda se kjo puna e PLEHRAVE te Shqiperise. Une them ti rikthehemi Rames dhe ta leme axh Salabeun te riktheje i qete 100% plehrat ne Shqiperi.
  Ti Zargari si thua ??

  Ja po te citoj edhe njehere, se e ke mendjen, si flori e ke, ja merr edhe ketij "rd-se" ja merr ...


  "Sot kemi n Shqipri nj industri ricikluese t zhvilluar e t aft pr t ricikluar mbi 6000 ton lnd t par, prfshir letrn, aluminin, plastikn etj. Por pr fat t keq, sistemi i sotm i administrimit t mbetjeve i kontrolluar trsisht nga pushteti vendor nuk ua ofron kto mundsi!

  E thn ndryshe, kjo industri sht n gjendje t largoj nga plehrat tona m shum se 6000 t mbetje n muaj ose 8,5% t mbetjeve q prodhohen sot n Shqipri. Prej tyre nj pjes e madhe mund t eksportohen! Pra, jo vetm q largohen nga venddepozitimet tona por edhe mund t largohen edhe nga vendi."


  Rrofshin PLEHERAT e Shqiperise

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Asnje arsye Taulant Binosh e pa binosh se justifikon perpunimin e plehrave qe vine nga jashte.
  A e imagjinoni cfare monstrash jene keta qe dalin e mbrojne shnderrimin e Shqiperise ne landfill te Europes.
  Le ta bejne se fusim keta pdistet te paret ne landfill qe ti riciklojne e ti groposim si mbetje toksike.
  Albania Uber Alles

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-05-2008
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga kleadoni Lexo Postimin
  Per europen kemi qene gjithmone nje shtet "koti", ndaj nuk eshte cudi qe po behemi "koshi i plehrave" te tyre....
  Shtetin koti e ka populli koti!!!!
  Nese kjo qe ka sjelle Juanito eshte e vertete dhe ata plehra do vijne me te vertete ne Shqiperi ,nuk e di si kerkojme respekt nga te tjeret??!!!
  Ne nuk e meritojme respektin e askujt sepse nuk kemi respekt per vehten!!!
  Mjerim!

 9. #29
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  "Plehrat", Berisha: Ata q kundrshtuan projektin jan armiq t mjedisit
  Nga Shekulli online
  Marr nga Gazeta Shekulli
  Kryeministri Sali Berisha n mbledhjen e rradhs s qeveris ka dhn shpjegime pr importin e plehrave si dhe ka sulmuar ashpr t gjith ambientalistt q jan shprehur kundr importit t mbetjeve.

  Berisha tha se nga 166 produkte jan zgjedhur vetm 55 prej tyre, ndrsa ka shpjeguar se vendimi sht marr vetm n parim nga qeveria.

  "Vendimi sht marr n parim, pas ktij do t ket nj vendim t veant pr secilin produkt nga ana e qeveris. Vendimi do t merret mbi bazn e krkesave t studiuara dhe nevojave t industris s riciklimit n vend"- u shpreh Berisha

  M tej ai krkoi pjesmarrje serioze dhe aktive t shoqatave ambientaliste apo t ambientalistve serioz sic i quajti ai, pr mbikqyrjen e t gjith ktij procesi, duke sulmuar nga ana tjetr ata q kan kundrshtuar importin e plehrave pr t cilt Berisha u shpreh: "Ata prfaqsojn anarkistt, marksistt -leninistt, ata nuk kan t ardhme. Jan armiq t vrtet t mjedisit, prbjn armiqt m t rrezikshm t mjedisit, ushqehen me parat e mafias, pr t dmtuar konkurencn e ndershme t biznesmenve n Shqipri"

  Sipas Berishs, ky vendim sht i vetmi vendim q rregullon n mnyr strikte dhe q kufizon n mnyre t qarte importin e mbetjeve.

  Opozita ka denoncuar sot nga salla e Kuvendit mungesn e transparencs dhe rrezikshmrin e vendimit t fundit t qeveris pr importin e plehrave. Duke folur n seancn e sotme n Kuvend, n pjesn jasht rendit t dits, deputeti I PS-s, Besnik Bare numroi me radh gjith arsyet q e shtyjn opozitn ta quaj t papranueshm kt vendim.

  "Vendimi i fundit e bn vendin ton destinacion t mbetjeve t rrezikshme toksike, ndrkoh q ne kemi mungesa kapacitetesh pr monitorimin dhe vlersimin e mbetjeve, pasi institucionet e specializuara pr kt jan drejt shuarjes totale"- tha Bare. Sipas tij, sot Shqipria sht e mbushur nga plehrat dhe prpara se Berisha t mendoj pr importin e plehrave t bots t zgjidh njher e mir problemin e mbeturinave tona.

  Pas tij ka reaguar ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu i cili ka sqaruar se do te importohen vetem mbetje te parrezikshme.

  "Mbetjet q do t importohen n Shqipri nuk jan t rrezikshme, por t prfshira n listn e gjelbr. Sikur ta bnim nul kt vendim qeverie do t thot q t mbajm n fuqi ato vendime t mparshme q prcaktojn nj gam shum m t gjer t importimit t mbetjeve. Garancia q jep vendimi i tanishm sht se nuk mund t importohet asnj mbetje n vend n rast se nuk do t ket nj vendim t Kshillit t Ministrave." tha Mediu.

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2010
  Vendndodhja
  Chicago,IL
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  cibani i shqiperise berisha

  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  "Plehrat", Berisha: Ata q kundrshtuan projektin jan armiq t mjedisit
  Nga Shekulli online
  Marr nga Gazeta Shekulli
  Kryeministri Sali Berisha n mbledhjen e rradhs s qeveris ka dhn shpjegime pr importin e plehrave si dhe ka sulmuar ashpr t gjith ambientalistt q jan shprehur kundr importit t mbetjeve.

  Berisha tha se nga 166 produkte jan zgjedhur vetm 55 prej tyre, ndrsa ka shpjeguar se vendimi sht marr vetm n parim nga qeveria.

  "Vendimi sht marr n parim, pas ktij do t ket nj vendim t veant pr secilin produkt nga ana e qeveris. Vendimi do t merret mbi bazn e krkesave t studiuara dhe nevojave t industris s riciklimit n vend"- u shpreh Berisha

  M tej ai krkoi pjesmarrje serioze dhe aktive t shoqatave ambientaliste apo t ambientalistve serioz sic i quajti ai, pr mbikqyrjen e t gjith ktij procesi, duke sulmuar nga ana tjetr ata q kan kundrshtuar importin e plehrave pr t cilt Berisha u shpreh: "Ata prfaqsojn anarkistt, marksistt -leninistt, ata nuk kan t ardhme. Jan armiq t vrtet t mjedisit, prbjn armiqt m t rrezikshm t mjedisit, ushqehen me parat e mafias, pr t dmtuar konkurencn e ndershme t biznesmenve n Shqipri"

  Sipas Berishs, ky vendim sht i vetmi vendim q rregullon n mnyr strikte dhe q kufizon n mnyre t qarte importin e mbetjeve.

  Opozita ka denoncuar sot nga salla e Kuvendit mungesn e transparencs dhe rrezikshmrin e vendimit t fundit t qeveris pr importin e plehrave. Duke folur n seancn e sotme n Kuvend, n pjesn jasht rendit t dits, deputeti I PS-s, Besnik Bare numroi me radh gjith arsyet q e shtyjn opozitn ta quaj t papranueshm kt vendim.

  "Vendimi i fundit e bn vendin ton destinacion t mbetjeve t rrezikshme toksike, ndrkoh q ne A mungesa kapacitetesh pr monitorimin dhe vlersimin e mbetjeve, pasi institucionet e specializuara pr kt jan drejt shuarjes totale"- tha Bare. Sipas tij, sot Shqipria sht e mbushur nga plehrat dhe prpara se Berisha t mendoj pr importin e plehrave t bots t zgjidh njher e mir problemin e mbeturinave tona.

  Pas tij ka reaguar ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu i cili ka sqaruar se do te importohen vetem mbetje te parrezikshme.

  "Mbetjet q do t importohen n Shqipri nuk jan t rrezikshme, por t prfshira n listn e gjelbr. Sikur ta bnim nul kt vendim qeverie do t thot q t mbajm n fuqi ato vendime t mparshme q prcaktojn nj gam shum m t gjer t importimit t mbetjeve. Garancia q jep vendimi i tanishm sht se nuk mund t importohet asnj mbetje n vend n rast se nuk do t ket nj vendim t Kshillit t Ministrave." tha Mediu.
  I hate hate .... sali kafshe berishen. Nuk u ngop ky agjent i serbeve se beri keq atij vendi aq te lodhur dhe te percare. O malet e shqiperise a keni ndonje grope per ta futur brenda te gjalle ate tradhetar .Cfare mund te presesh nga nje ish komunist i terbuar qe spiunonte shoket ne organizaten e partise per floke te gjate e pantallona kauboj te shokeve te tij e qe shkonte neper france me shishen e ur.... te hysni Kapos per ti bere analizen. O moj shqiperi e mjera shqiperi me ne krye me nje sali koke ari ....... Jemi te lodhur nga salirat ,edrat,fatosat . Prej tyre morem rruget e mergimit dhe pranuam cdo sfide per te mbijetuar. Po ne jemi shqiptare dhe shqiptaret e kane vertetuar se sa te forte jane per tu ambjetuar e rezistuar . Mejdiu hahahaahah mer vesh ai nga politika apo drejtimi i shteti . Mjere mjere ku jane katandisur shqiptaret. Edhe plehrat e importuara kishin mangut .....cfare tjeter do tu sjedhesh more sali ?...... droga prostitucioni ,semundjet jane ulur kembekryq e po bejne qef ne shqiperi e nga ana tjeter nerez te paskrupullt e te pamoralshem e te pa shkolluarpo pasurohen e po zaptojne qeverine e po bejne ligjin. Jam shume e indinjuar dhe sinqerisht e pafuqishme te mendoj dhe te shkruaj .....sa keq keq ...Sali lere rehat ate popull te lodhur ......

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2010
  Vendndodhja
  Chicago,IL
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  cibani i shqiperise sali ram berisha

  hate hate .... sali kafshe berishen. Nuk u ngop ky agjent i serbeve se beri keq atij vendi aq te lodhur dhe te percare. O malet e shqiperise a keni ndonje grope per ta futur brenda te gjalle ate tradhetar .Cfare mund te presesh nga nje ish komunist i terbuar qe spiunonte shoket ne organizaten e partise per floke te gjate e pantallona kauboj te shokeve te tij e qe shkonte neper france me shishen e ur.... te hysni Kapos per ti bere analizen. O moj shqiperi e mjera shqiperi me ne krye me nje sali koke ari ....... Jemi te lodhur nga salirat ,edrat,fatosat . Prej tyre morem rruget e mergimit dhe pranuam cdo sfide per te mbijetuar. Po ne jemi shqiptare dhe shqiptaret e kane vertetuar se sa te forte jane per tu ambjetuar e rezistuar . Mejdiu hahahaahah mer vesh ai nga politika apo drejtimi i shteti . Mjere mjere ku jane katandisur shqiptaret. Edhe plehrat e importuara kishin mangut .....cfare tjeter do tu sjedhesh more sali ?...... droga prostitucioni ,semundjet jane ulur kembekryq e po bejne qef ne shqiperi e nga ana tjeter nerez te paskrupullt e te pamoralshem e te pa shkolluarpo pasurohen e po zaptojne qeverine e po bejne ligjin. Jam shume e indinjuar dhe sinqerisht e pafuqishme te mendoj dhe te shkruaj .....sa keq keq ...Sali lere rehat ate popull te lodhur ......

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-10-2010
  Vendndodhja
  Chicago,IL
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Eshte e pamundur qetesoj inatin qe po me me merr frymen. Te me falni kolege te forumit por jam shume e indinjuar. Nga nje ane ngazellohem e mbushem me fryme kur lexoj shkrime te mrekullueshme shkencore per prejardhjen e super super lashte te popullit tone dhe e gjithe kjo eufori shkon ne zero kur lexoj lajme te kesaj natyre. Ore vellezer po historikish to te jemi e mbetemi mish per top per fuqiteme te medha ..... do te thosha per tu eksportuar si plehra nga toka e ILIREVE ,ne radhe te pare jane sali berisha me banden e tij te hajduteve e krimineleve qe kane nxerre dhembet dhe po i pijne dhe piken e fundit te gjakut shqiperise. Jam ateiste e do te lutesha ZEUS help us......
  Ndryshuar pr her t fundit nga pino : 22-10-2010 m 18:26 Arsyeja: nfryshim import to export

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Nuk kam as edhe nje fije simpati per qeverine aktuale,por biznesi i pehrave eshte fitimprures.
  Duke menduar qe plehrat e Italise digjen ne Gjermani,eshte nje projekt qe mund te konsiderohet vetem me disa kushte teknike,te cilat perballohen vetem nga shtete me teknollogji te perparuar.

  Saliu nuk e ka idene se fare mund te beje me plehrat,si digjen,fare prodhojne etj.
  Ne Shqiperi asgjesimi i mbeturinave eshte nje problem serioz aktual,qe duhet zgjidhur sa me shpejt.
  Shtimi i sasise se plehrave me importin e tyre do te kishte pasoja katastrofike.Para se te marresh plehrat e fqinjit,sigurohu te mos kesh ne pragun e deres plehrat e tua.
  Duhet te ndertohen impiante,te kesh kapacitetin e duhur per te perballuar te gjitha mbeturinat qe arrijne.

  Eshte tragjike qe sot Sali Berisha don te na akuzoje per anarki,kur ai vete i pari hidhej si qen kunder Nanos per marreveshjet e ketij me firmen italiane.
  Shqiperia aktualisht nuk eshte ne gjendje te perpunoje as 10% te plehrave te saj,prandaj eshte jashte do llogjike te importosh plehrat e italianeve.
  Perdite ne Itali,ne zonen e Napoli ka protesta te dhunshme te banoreve,ne zonat e te cileve shteti don te depozitoje plehrat.
  Kurse ne duhet te jemi te lumtur dhe nese kundershtojme kete plan te qeverise jemi anarkiste dhe marksiste..sa din viidolsi.Te pyesi bashkefshataret e tij ne bjeshke nese jane dakord,dhe ti dergoje atje plehrat.
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  po me vie te qaj nga inati kur po lexoj ksi poshtersina
  We are all Aliens

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Antarsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,212
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 17 postime
  Citim Postuar m par nga extreme Lexo Postimin
  po me vie qaj nga inati kur po lexoj ksi poshtersina
  Kape nje vlla, dhe mos e lesho veten keshtu se s'eshte mire :
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 16. #36
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga pino Lexo Postimin
  Eshte e pamundur qetesoj inatin qe po me me merr frymen. me falni kolege te forumit por jam shume e indinjuar. Nga nje ane ngazellohem e mbushem me fryme kur lexoj shkrime te mrekullueshme shkencore per prejardhjen e super super lashte te popullit tone dhe e gjithe kjo eufori shkon ne zero kur lexoj lajme te kesaj natyre. Ore vellezer po historikish to te jemi e mbetemi mish per top per fuqiteme te medha ..... do te thosha per tu eksportuar si plehra nga toka e ILIREVE ,ne radhe te pare jane sali berisha me banden e tij te hajduteve e krimineleve qe kane nxerre dhembet dhe po i pijne dhe piken e fundit te gjakut shqiperise. Jam ateiste e do te lutesha ZEUS help us......
  pas kontrabandistit, zullumqarit, thik-pas-shpinasit, rrumpallhanes, ylber-dylberit, petroliferrit ... tashti ai ka marre nofken edhe sali plehu ... ve te tjerave ... ndaj mos u merrni me plehra, se beheni pleh ...

  prejardhja shume e lashte e popullit tone, me te cilen une jam shume dakord, nuk perben ndonje garanci kush-e-di se fare per te ardhmen, kur shohim se fare po ndodh e ngjet ne te tashmen ...

  megjithese qenke ateiste, ti po i lutesh ZEUS-it (i cili eshte edhe ai perendi i sajuar grek qe thuhej se rrinte ne malin e Olimbise); do te sugjeroja lutju Zotit te vertete ...

  falemnderit per mirkuptimin!

 17. #37
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  sa mire do kete plehra per te gjithe ore haaaaa

 18. #38
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  A pak kemi plehra vendor vetm na ka mbetur q edhe nga jasht t importojm?!

 19. #39
  sylar Maska e Jackie
  Antarsuar
  21-10-2010
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  544
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Edhe i cik do i morim stafeten Napolit. Bravo sal.

 20. #40
  Gimi
  Antarsuar
  26-09-2009
  Postime
  184
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Une gjithashtu.." I hate hate Sali bishen"..

  [QUOTE=pino;2902200]I hate hate .... sali kafshe berishen. Nuk u ngop ky agjent i serbeve se beri keq atij vendi aq A lodhur dhe te percare. O malet e shqiperise a keni ndonje grope per ta futur brenda te gjalle ate tradhetar .Cfare mund te presesh nga nje ish komunist i terbuar qe spiunonte shoket ne organizaten e partise per floke te gjate e pantallona kauboj te shokeve te tij e qe shkonte neper france me shishen e ur.... te hysni Kapos per ti bere analizen. O moj shqiperi e mjera shqiperi me ne krye me nje sali koke ari ....... Jemi te lodhur nga salirat ,edrat,fatosat . Prej tyre morem rruget e mergimit dhe pranuam cdo sfide per te mbijetuar. Po ne jemi shqiptare dhe shqiptaret e kane vertetuar se sa te forte jane per tu ambjetuar e rezistuar . Mejdiu hahahaahah mer vesh ai nga politika apo drejtimi i shteti . Mjere mjere ku jane katandisur shqiptaret. Edhe plehrat e importuara kishin mangut .....cfare tjeter do tu sjedhesh more sali ?...... droga prostitucioni ,semundjet jane ulur kembekryq e po bejne qef ne shqiperi e nga ana tjeter nerez te paskrupullt e te pamoralshem e te pa shkolluarpo pasurohen e po zaptojne qeverine e po bejne ligjin. Jam shume e indinjuar dhe sinqerisht e pafuqishme te mendoj dhe te shkruaj .....sa keq keq ...Sali lere rehat ate popull te lodhur ......[/QUO

  ..edhe une, pino,I hate hate Sali Berishen, ose ndryshe "qelbi i qelbit shqiptar.

  Ti pino thua : "..O moj shqiperi e mjera shqiperi me ne krye me nje sali koke ari ..."

  ..e ke zbutur shume pino per salen. Ai, Sala eshte komplet nje kriminel, nga koka tek kembet. Kurse ata qe e mbeshtesin Salen , ne menyre fanatike ketu ne forum jane tamam ..koke ari..si p.sh. legjendari "brari".
  Ndryshuar pr her t fundit nga ASrock4u2 : 24-10-2010 m 17:47
  Emrin e kam Agim dhe me therrisni, Gimi.

Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •