Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 42

Tema: Mollet.

  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Bamba
    Anėtarėsuar
    22-12-2006
    Postime
    3,386
    Faleminderit
    0
    3 falenderime nė 3 postime
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Idete shoqerojini me receta si ti bej, ju lutna shume. Ti fus ne furre thote Bamba, c'a ti hedh, apo ashtu feta feta dhe aq? c'a u kuptu, c'a bera molle t'pjekme?
    Ca fetash mi se na habise. Mer mollet, futi i te lame veni me nai tepsi me i cike uje ene kerciti ne furre per nja gjys ore, deri sa te squllen mo!
    Del kshu pak a shume    Ose boja shku kalamonit    receten kerkoje neper google

  2. #22
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,208
    Faleminderit
    63
    171 falenderime nė 143 postime
    U me marsh pleshtat Kat. . M'ka ik pasioni per gatim, Jo se sdi.lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  3. #23
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,517
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime

    Torte me molle dhe kos

    Perberesit :

    * 450 gr miell
    * 200 gr sheqer (100 per brumin dhe 100 per mbushjen)
    * 1 limon
    * lekure portokalli ne rende
    * pak kripe
    * 150 gr kos natyral (te plote)
    * 1 veze
    * 4 molle
    * 150 gr gjalp
    * 1 bustine majaje me shije vanilje (per embelsira)
    * 2 luge bajamesh ose lajthish te pjekura te copetuara
    * sheqer pluhur

    Pergatitja :

    Si fillim qerojme mollet dhe i presim ne feta te holla, ju hedhim leng limoni siper. Hedhim ne perzjerres vezen, sheqerin , kosinm gjalpin , lekur limoni dhe portokalli ne rende, pak kripe dhe ne fund miellin dhe majane. I perzjejme derisa brumi behet homogjen. E ndani brumin ne dy pjese (njera pak me e madhe se tjetra). E hapim brumin ne forme 2 petash, pjesen me te madhe e vendosim mbi tepsine e pjekjes. Shtojme mbi peten e brumit mollet dhe pjesen tjeter te sheqerit si dhe bajamet ose arrat e bluara.

    Me peten tjeter te brumit mbulojme torten dhe mbyllim mire cepat. E vendosim ne furren e ngrohur ne temperature 180° per 30-40 minuta. Pas pjekjes e sperkasim me sheqer pluhur.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  4. #24
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,476
    Faleminderit
    0
    73 falenderime nė 64 postime
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Shkova ne mal nje dite, e mblodha nje trajse me molle, A kuqe, jeshile, te ndryshme. Shume te mira. Puna eshte se hengrem, e sna hahet me. Spo i ha njeri. E kam shume akoma, dhe si amvise gjithe kreativetet ne fushen e artit me shkoi ne mend, po sikur ?

    te bej dicka me keto mollet para se te prishen, se jane gjynah , edhe me kete rast mesoj dhe une te bej ndonje gje nga mollet, edhe te mburrem dhe une.

    Na jepni ndonje ide c'a mund ti besh mollet, pervec marmalate, se skam ne mend te bej nje gje te tille. lol

    Mbilli prapė!
    Where does a thought go when it's forgotten?

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2004
    Postime
    2,029
    Faleminderit
    0
    0 falenderime nė 0 postime
    Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Embelsire me Molle
    1 kg sheqer,
    03 kokrra veze
    4-5 kokrra molle
    1 gote uji sheqer
    3 1/2 gota miell
    4-5 luge gjelle arra shtypura
    4-5 luge gjelle arra te shtypura
    pak vanilje
    Per shurupin: 3 gota uje, 3 gota sheqer.
    GATIMI
    Ne nje ene rreh vezet me sheqerin derisa te tretet sheqeri, hillen mollat e grira ne rende, arrat e grira edhe mielli ku kemi hellur me perpara soden. E perzien lehte, derisa te behet brumi i shkrifte. E hellim ne tave te lyer me yndyre dhe e pjekim ne furre. Pasi piqet, e ndajme ne copa ne forme rrombi, edhe i hellim shurupin edhe pak kanelle siper.

    Ki kujdes kur ti hellesh ok
    ik mi, mos i ler gjonat pergjysem. kjo receta tamam shkruhet keshtu:


    Embelsire me Modhe

    1 kg sheqer,
    03 kokrra veze
    4-5 kokrra modhe
    1 gote uji sheqer
    3 1/2 gota miedh
    4-5 luge gjedhe arra shtypura
    4-5 luge gjedhe arra te shtypura
    pak vanilje
    Per shurupin: 3 gota uje, 3 gota sheqer.
    GATIMI
    Ne nje ene rreh vezet me sheqerin derisa te tretet sheqeri, hillen modhat e grira ne rende, arrat e grira elle miedhi ku kemi hellur me perpara soden. E perzien lehte, derisa te behet brumi i shkrifte. E hellim ne tave te lyer me yndyre dhe e pjekim ne furre. Pasi piqet, e ndajme ne copa ne forme rrombi, elle i hellim shurupin elle pak kanedhe siper.

    si perfundim vijne ndrikudhat pastaj elle e kodhofitin duke dhokocitur
    pink, kjo fjalia e fundit ishte vetem per ll-ete lle dh-ete, pa ndonje permbajtje tjeter.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga uj me gaz : 07-10-2010 mė 03:26
    imagine there's no countries...
    nje fjale, nje kuptim...
    :))))

  6. #26
    cherry blossom girl Maska e broken_smile
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    5,684
    Faleminderit
    58
    217 falenderime nė 179 postime
    Pink pse nuk i ben njehere te gjitha ashtu si te foto e dyte qe ka sjell Bamba, dalin shume te bukura dhe me pas fotografoji pastaj nese nuk ke ndermend ta lesh pasurine te dentisti, prishe ate veshjen e kuqe dhe gatuaji si te vi me per mbare, ca sipas receteva ca sipas mendjes tende, eksperimento : D..mollet qe kane shije te mire kur i ben ashtu te kuqe jane ato me lekuren jeshile pak te tharta, ato haji se jane te mira!
    Me vone do sjell nje recete edhe une.

    ps. teme e lezetcme, me pelqen : )

  7. #27
    cherry blossom girl Maska e broken_smile
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    5,684
    Faleminderit
    58
    217 falenderime nė 179 postime
    And voilą!

    Apple muffins

    Ingredients:
    Melted butter or margarine (optional), for greasing
    300g (2 cups) plain flour
    1 tbs baking powder
    2 tsp ground cinnamon
    150g (3/4 cup, firmly packed) brown sugar
    2 medium (about 375g) Granny Smith apples, cored, peeled, chopped
    125g (3/4 cup) seedless raisins
    125g butter or margarine, melted, cooled
    2 eggs, lightly whisked
    185mls (3/4 cup) milk

    Method
    1.Preheat oven to 180°C. Prepare your ingredients. You will need 12 medium (125mls/ 1/2 cup) muffin pans. They are available in trays of either 6 or 12. Non-stick muffin pans are wonderful to use as they don't need greasing. If you aren't using non-stick pans, brush the pans with the melted butter or margarine to lightly grease. Alternatively, line the pans with paper muffin cases.
    2.Sift the plain flour, baking powder and cinnamon together into a large bowl. The baking powder acts as a raising agent and will help give the muffins a light texture. Stir in the brown sugar, apples and raisins until well combined.
    3.Whisk together the butter or margarine, eggs and milk until well combined. Blending the wet ingredients before adding them to the flour mixture makes it easier to evenly combine the two.
    4.Add the milk mixture to the flour mixture and stir with a large metal spoon until just combined. It is important that the ingredients are only just combined. If the mixture is over-mixed, the cooked muffins will have a tough texture.
    5.Spoon the mixture evenly into the muffin pans.
    6.Bake the muffins in preheated oven for 20 minutes or until golden and cooked through. To test if they are cooked, insert a skewer into the centre of one - if it comes out clean, it is ready If not, cook for a little longer before testing again. When cooked, remove from oven and stand for 2-3 minutes before turning onto a wire rack. Letting them stand makes them easier to remove from the pans. Serve warm or at room temperature. Store in an airtight container for up to 1 day.

    Preparation Time: 15 minutes

    me nje shpjegim kaq te hollesishem ste falet ne nuk te dalin mire

    Ja edhe receta per mollet e kuqe:

    Ingredients:
    8 apples
    3 cups white sugar
    1/2 cup white corn syrup
    1/2 cup water
    8 cinnamon red hot candies
    1 teaspoon red food coloring

    Insert a wooden craft stick into the bottom of each apple. Butter a baking sheet and set aside.
    Combine sugar, corn syrup and water in a heavy saucepan over medium heat. Heat, without stirring, to 270 to 290 degrees F (132 to 143 degrees C), or until a small amount of syrup dropped into cold water forms hard but pliable threads. Remove from heat and stir in candies and food coloring until just mixed.
    Holding each apple by its stick, quickly twirl in syrup, tilting pan to cover apple. Lift out of syrup, turning to allow drips to adhere to apple. Place apples on prepared baking sheet to cool completely.

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,131
    Faleminderit
    108
    134 falenderime nė 108 postime
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    nuk i ben njehere gjitha ashtu si e dyte qe ka sjell Bamba, dalin shume bukura dhe me pas fotografoji pastaj nese nuk ke ndermend ta lesh pasurine te dentisti, prishe ate veshjen e kuqe dhe gatuaji si te vi me per mbare, ca sipas receteva ca sipas mendjes tende, eksperimento : D..mollet qe kane shije te mire kur i ben ashtu te kuqe jane ato me lekuren jeshile pak te tharta, ato haji se jane te mira!
    Me vone do sjell nje recete edhe une.

    ps. teme e lezetcme, me pelqen : )
    Bleva ca te gatshme, dhe te gjitha perfunduan ne kosh. Duken te bukura nga jashte, por s'ja vlejne. Te pakten per mua. Nuk me pelqen perzjerja e te thartes dhe te embles se bashku. Varet dhe me cfare e ngjyros mollen nga siper ne fakt.
    Feelings change - memories don't.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,203
    Faleminderit
    90
    89 falenderime nė 70 postime
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin

    te bej dicka me keto mollet para se te prishen, se jane gjynah , edhe me kete rast mesoj dhe une te bej ndonje gje nga mollet, edhe te mburrem dhe une.
    . lol
    boji turshi
    duhet te dalin te mira
    tashi turshi mollesh nuk kam ngrene akoma, pervec turshi shalqini
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 07-10-2010 mė 11:09

  10. #30
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    7,783
    Faleminderit
    60
    21 falenderime nė 19 postime
    i paske hap pune forumit Pink.

    para nji jave kam bo nji parfe me molle.sa per receten ????!!!!!nuk eshte digasteri im

    preferoj me shume tortat.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,203
    Faleminderit
    90
    89 falenderime nė 70 postime
    me kujtohet kur ishim te vegjel i prisnim mollet feli te holla dhe i piqnim ne furre, beheshin te mira

    nuk kam bere qe atehere

  12. #32
    cherry blossom girl Maska e broken_smile
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    5,684
    Faleminderit
    58
    217 falenderime nė 179 postime
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Bleva ca A gatshme, dhe te gjitha perfunduan ne kosh. Duken te bukura nga jashte, por s'ja vlejne. Te pakten per mua. Nuk me pelqen perzjerja e te thartes dhe te embles se bashku. Varet dhe me cfare e ngjyros mollen nga siper ne fakt.
    Pse? une i kam qejf, me pelqen kombinimi i thartes dhe te embles

    edhe me cokollate dalin te mira...

  13. #33
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,208
    Faleminderit
    63
    171 falenderime nė 143 postime
    Keto me karamele, duken te bukura. Po me cokollat duhet te jene me yammi. Thx te gjitheve per idete. Tani sme ngelet vetem ti ve ne praktike, se ne leter i kam te shkruara te gjitha. Ne te mira ua shperblefsha dhe juve.

    p.s. m'kane dhene dhe nje recete si per tip smothie me apple. Do e jua jap me vone dhe juve. E shifni, njera dore lan tjetren.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #34
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anėtarėsuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,537
    Faleminderit
    0
    11 falenderime nė 10 postime
    Pink dergona ndonje cope ketej kur te pregatiten.

  15. #35
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,208
    Faleminderit
    63
    171 falenderime nė 143 postime
    shoke dhe shoqe, shifni c'molle kam vjel. si te borebardhes.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  16. #36
    cherry blossom girl Maska e broken_smile
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    5,684
    Faleminderit
    58
    217 falenderime nė 179 postime
    Ti kishe lene aty me mire aq te bukura jane, vrasese e molleve!

  17. #37
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Tjeterkund...
    Postime
    3,893
    Faleminderit
    83
    90 falenderime nė 68 postime
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    shoke dhe shoqe, shifni c'molle kam vjel. si borebardhes.
    ---------------------------------------------------------
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga skender76 : 07-10-2010 mė 12:13
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  18. #38
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,208
    Faleminderit
    63
    171 falenderime nė 143 postime
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    Ti kishe lene aty me mire aq A bukura jane, vrasese e molleve!
    Broken, shif c'a ndodh ketej. Eshte 1 faqe mali e mbjellur plot me peme me molle. Te llojeve te ndryshme. Parcela parcela. Ka rruge makine, deri ne maje fare. Ai pronari i ka rene lapsit- ka krijuar "apple picking me duart e tua". Shkon, te jep qese, trajset lol, falas. Mblidh sa te duash, nje qese ne fund te thote eshte 25 dollars, kur te zbresesh aty poshte. Kur te mbledhesh mollet ha sa te duash, i ke dhurate nga ai. Po duke qene se mollet duhen mbledhur, ky krijon kete lloj biznisi- ec, harxho benzinen tende, mblidh mollet vete, e ne fund paguaj. Sesa te punosoj ai puntore e ti paguaj ato, qe une te ble mollet ne fund.
    Aq molle kishin hedhur ne toke, sa kushedi sa kam shkelur padashje. LOL.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  19. #39
    cherry blossom girl Maska e broken_smile
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    5,684
    Faleminderit
    58
    217 falenderime nė 179 postime
    Edhe kenaqesia qe te jep vjelja e nje fruti duhet paguar, se ka keq pronari..e ka menduar mire, te pakten trajset i jep falas

    si perfundim, me sa kile molle arrite ne shtepi ate dite?

  20. #40
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,208
    Faleminderit
    63
    171 falenderime nė 143 postime
    Me 2 qese plot. Paguan per qese, Jo per kg.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •