Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
 1. #21
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Vendos settings per high kualitet ne rast se do e printosh me vone, dhe klik save pdf
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #22
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Fotoshopi do filloje te krijoje librin pdf.Ne perfundim do e gjesh librin si
  emri i librit.pdf ne direktorine my documents si ne figure.
  Libri i krijua e klikon dhe e hap me pdf acrobat reader.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 3. #23
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Dy elemente te rendesishem qe duhen mbajtur parasysh kur krijon liber pdf
  nga fleta letre libri.
  Pasi faqet e librit i ke skanuar,ruajtur ne komputer,drejtuar 90 grade dhe prere hapesirat anesore te panevojshme
  1.Ripermasimi i faqeve(ndryshimi i permasave gjeresi/lartesi te faqeve te ruajtura ne komputer.
  Po e ilustroj me shembull se kur permasimi behet mire dhe kur behet gabim.Supozojme do zvogelojme kete faqe libri.Faqja poshte e librit ka permasa shkronjash njelloj sa ato te librit leter.Libri eshte i vjeter printuar perpara kohes se daljes se kompjuterave,edhe shkronjat nuk kane trashesi uniforme ne trajtat.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 29-09-2010 mė 21:42
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #24
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Hapim fotoshopin dhe klikojme file open dhe futim faqen e postit te kaluar ne fotoshop.
  Pastaj klikohet ne File /save for web.
  Rasti i pare
  Faqen e zvogelojme 10% ne lartesi dhe 10% gjeresi.Rezultati figura e pare poshte.
  Rasti i dyte
  Zvogelojme vetem lartesine dhe nuk e ngacmojme gjeresine.Figura e dyte poshte.
  Rasti i trete Zvogelojme vetem gjeresine.Lartesine nuk e ngacmojme.
  Konkluzioni;Kur kthen libra leter ne pdf format,kurre mos apliko zvogelim apo zmadhim
  vetem te nje parametri lartesise psh,pasi kjo do shkaktoje deformim te padeshiruar te shkronjave.Teksti nuk do duket mire.Ule lartesine e faqes dhe nuk ndryshove gjeresine
  shkronjat do duken shkurtabiqe dhe si te trasha.Nqs faqja ka tekst dhe imazh,imazhi do duket keq i deformuar.Ule gjeresine dhe nuk ndryshove lartesine,pasoja; shkronjat do duken
  si te holla te gjata,imazhi nuk do duket natyral.
  Gjithmone vuri shenje V-je katrorit "Constrain proportions",(shiko fig e pare)perpara se te fillosh te ndryshosh
  vleren ne gjeresi ose lartesi,pra ripermasosh faqen.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 29-09-2010 mė 22:30
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #25
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  2.Ruajtja e imazhit pas ndryshimit te permasave.Ne fotoshop pasi bere ndryshimet ne permasa,pa e bere save akoma faqen ke opsione per formatin si do e ruash ne jpg
  shkalla e kualitetit apo gif format.
  Fut faqen ne fotoshop klik file/open.
  Pastaj klik file dhe save for web.Aty ke opsionet e ruajtjes ne format jpg/gif

  1.Per libra te vjeter gjithmone zgjidhet opsioni Jpeg high per te ruajtur me besnikeri cilesine e faqes dhe mos pasur humbje te konsiderushme ne cilesi.Librat e vjeter mos i bej shume zvogelim pasi i ul cilesine e figures pas zvogelimit.
  2.Per libra me imazhe me ngjyra dhe tekst zgjedh opsionin jpeg maximum,qe figura brenda faqeve te librit te duket qarte dhe me humbje cilesie minimale.
  3.Libra teknike me tabela skica,grafika,skema,projekte,diagrama zgjidhet opsioni i ruajtjes jpeg high.
  4.Per libra vetem tekst zgjedh opsionin Jpeg high ose medium,mjafton per te dhene faqen ne pdf ne cilesi te mire.
  5.Libra album fotografike,libra arti,libra me ilustrime,revista te reja mode,grafike arti,kur te ruhen ne kompjuter per tu kthyer ne pdf, gjithmone zgjedh opsionin e ruajtjes,jpeg maksimum.
  Aty ka edhe opsion per te ruajtur faqet ne gif format, por nuk duhet perdorur pasi,materiali i ruajtur si gif do kete tekst me cilesi shume te dobet.Injoroje gif-in si format.
  Figura poshte tregon se ku behen zgjedhjet e opsioneve te ruajtjes se faqeve si jpeg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 29-09-2010 mė 22:49
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #26
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Permasat e faqeve te ruajtura si jpeg duhen mbajtur shume parasysh kur krijon liber pdf,sidomos ne rastet kur libri leter ka faqe me orientim pejzash,ku gjeresia e faqeve eshte 2-3 here me e madhe se sa lartesia.Shih pamjen e librit poshte.
  Si eshte madhesia e shkronjave brenda librit?Nqs shkronjat e librit duken si te medha
  mund te kete me pak problem per ta kaluar ne pdf.Nqs shkronjat jane te vogla si shkronja gazete 12 pt ose 14 pt atehere do kete problem.Faqet e gjera duhet te zvogelohen ne permasa supozojme 30 %.Kjo do coje ne zvogelimin e tekstit dhe ai do behet i veshtire ne lexim.Edhe sikur te perdoresh zoom me vone per zmadhim ne pdf reader teksti do duket keq.
  Perse duhet te zvogelohet ne permasa faqja ne librat me faqe orientim pejzash?Nqs nuk zvogelon gjeresine e faqeve por e len ashtu ne madhesine origjinale dhe e konverton ne pdf
  Atehere ne dokumentin pdf do shohesh poshte ashensorin horizontal te faqes qe do te thote gjeresite e faqeve e tejkalojne kornizen e pdf readerit.Kjo e ben shume te sikletshem leximin kur ke nje liber supozojme 300faqe ne pdf.Do i besh skroll vertikal si dhe horizontal faqes,per te lexuar.
  Atehere ne kete rast si fillim,menjehere pas skanimit te cdo faqeje ajo duhet rrotulluar
  90 grade,pasi kur faqja pejsazh vendoset mbi xhamin e skanerit do i pershatet lartesise dhe gjeresise se skanerit.Xhamat e skanerave kane orientim portret(lartesia e xhamit me e madhe se gjeresia).Meqenese faqja e librit eshte pejsazh,atehere pas skanimit ajo rrotullohet 90 grade qe rreshtat tekst dhe figurat te sillen horizontalisht.Me sjelljen horizontal te faqeve dhe konvertimin e tyre ne pdf meqenese faqet jane shume te gjera ,menjehere ne pdf reader do shfaqet ashensori horizontal.Per te parandaluar kete efekt negativ jane keto opsione perkorigjim:
  Posti ne vazhdim.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 30-09-2010 mė 22:45
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 7. #27
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Nqs shkronjat ne tekstin ne material jane te medha,zvogelohet gjeresia ne 800 piksel.Ashensori i gjeresise se faqes ne pdf reader do zhduket.Perdoret vetem ashensori vertikal.Teksti do duket mire ne 100%(pa perdorur zmadhim-zoom)
  dhe lexohet pa problem.
  Nqs shkronjat ne tekst jane disi te vogla,atehere gjeresi nuk duhet zvogeluar shume kur ben ripermasimin ne pixel te faqes.Provohet zvogelim nga madhesia origjinale e gjeresise 1700 pixel dhe e con ne 1200 piksel.Modifikon gjeresine rrotull 1200 qe teksti pas ndryshimit te jete i lexushem.E hap ne pdf dhe shikon qe nuk ka ashensor horizontal.Qellimi eshte qe me konvertimin e imazheve te faqeve ne pdf dokument te mos kemi ashensor horizontal poshte ne pdf reader.
  Nqs gjeresia e teksit eshte shume shume e gjere supozojme 3000-4000 piksel
  dhe lartesi 900 piksel,meqenese do besh zvogelim njekohsisht te gjeresise se faqes dhe lartesise,do kesh efekte te padeshiruara.Teksti do dale si bllok shume shume i ulet ne lartesi,rreshtat do kompresohen shume,do zvogelohen shume distancat mes rreshtave dhe do duket keq per lexim.
  Ne kete rast do duhet qe pas skanimit te faqeve dhe futjes ne kompjuter te perdoret ndonje program OCR per te kapur komplet tekstin,ose microsoft office one note duke perdorur funksionin kopjo tekst nga piktura(imazhi).Tekstin e ruan si tekst file.E hap me ms office word.
  Behen korigjimet ortografike dhe riformatohet teksi.Ne kete rast shkurtohen gjatesite e rreshtave me klik dhe enter.Rreshtat e gjata pergjysmohen,dhe ndodh dyfishimi ne numrin total te rreshtave.Komplet materialin e ndryshuar e konverton me ndonje program nga tekst ne pdf format.Nqs materiali tekst ka edhe figura atehere behet ndryshimi i gjeresise se rreshtave dhe futja e imazheve ne pozicionet e duhura duke perdorur microsoft word.
  Krijimi i nje libri ne pdf nga nje numer imazhesh supozojme 500 imazhe(500faqe) duke perdorur fotoshopin mund te krijoje per fotoshopin problem ne procesimin e gjithe ketyre faqeve.Fotoshopi perderisa ngarkesa eshte e larte 500 faqe,nuk e perballon dot kete volum pune dhe jape mesazh gabimi.Ne kete rast futen ne fotoshop per nje konvertim jome shume se 150 faqe.Ato konvertohen ne pjesa e pare pdf.Pastaj futen 150 faqet e dyta...procesohen ne pjesa e dyte.pdf,futen grupi i trete150 faqe dhe grupi katert 50 faqe.Komplet faqet u konvertuan si kater pjese pdf.
  Per ti bashkuar keto kater pjese pdf libri ne nje pdf te vetme perdoret programi falas pdfSam.
  Komplet skanimi i nje libri 400-500 faqe,drejtimi i faqeve te shtrembera,prerjet ansore dhe konvertimi me vone ne pdf,mund te kerkoje 20 dite pune(3 ore ne dite pune mesatarisht).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 30-09-2010 mė 22:52
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e P@R4nOi@C_LorD
  Anėtarėsuar
  05-05-2006
  Postime
  2,426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ka ndonje menyre qe te kthehet figura ne text?
  Keyboard not found .... press any key to continue!

 9. #29
  Muslim4ever Maska e bl3nd
  Anėtarėsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin ku gjithmone ka pas tradhtara
  Postime
  356
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga P@R4nOi@C_LorD Lexo Postimin
  Ka ndonje menyre qe kthehet figura ne text?
  Pyetje jashte temes,megjithate ja ku i ke disa linqe:
  http://photo2text.com/
  http://www.text-image.com/

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e P@R4nOi@C_LorD
  Anėtarėsuar
  05-05-2006
  Postime
  2,426
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Nuk me kuptove , peytja ime ka te beje me kthimin e nje imazhi ne text ne menyre te till qe te perpunohet ai text. Nuk e kisha llafin per ASCII art ose dicka te till.
  Keyboard not found .... press any key to continue!

 11. #31
  Orfeu Maska e heron
  Anėtarėsuar
  07-10-2005
  Vendndodhja
  karrik para kompjuterit
  Postime
  225
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up

  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Nqs shkronjat ne tekstin ne material jane te medha,zvogelohet gjeresia ne 800 piksel.Ashensori i gjeresise se faqes ne pdf reader do zhduket.Perdoret vetem ashensori vertikal.Teksti do duket mire ne 100%(pa perdorur zmadhim-zoom)
  dhe lexohet pa problem.
  Nqs shkronjat ne tekst jane disi te vogla,atehere gjeresi nuk duhet zvogeluar shume kur ben ripermasimin ne pixel te faqes.Provohet zvogelim nga madhesia origjinale e gjeresise 1700 pixel dhe e con ne 1200 piksel.Modifikon gjeresine rrotull 1200 qe teksti pas ndryshimit te jete i lexushem.E hap ne pdf dhe shikon qe nuk ka ashensor horizontal.Qellimi eshte qe me konvertimin e imazheve te faqeve ne pdf dokument te mos kemi ashensor horizontal poshte ne pdf reader.
  Nqs gjeresia e teksit eshte shume shume e gjere supozojme 3000-4000 piksel
  dhe lartesi 900 piksel,meqenese do besh zvogelim njekohsisht te gjeresise se faqes dhe lartesise,do kesh efekte te padeshiruara.Teksti do dale si bllok shume shume i ulet ne lartesi,rreshtat do kompresohen shume,do zvogelohen shume distancat mes rreshtave dhe do duket keq per lexim.
  Ne kete rast do duhet qe pas skanimit te faqeve dhe futjes ne kompjuter te perdoret ndonje program OCR per te kapur komplet tekstin,ose microsoft office one note duke perdorur funksionin kopjo tekst nga piktura(imazhi).Tekstin e ruan si tekst file.E hap me ms office word.
  Behen korigjimet ortografike dhe riformatohet teksi.Ne kete rast shkurtohen gjatesite e rreshtave me klik dhe enter.Rreshtat e gjata pergjysmohen,dhe ndodh dyfishimi ne numrin total te rreshtave.Komplet materialin e ndryshuar e konverton me ndonje program nga tekst ne pdf format.Nqs materiali tekst ka edhe figura atehere behet ndryshimi i gjeresise se rreshtave dhe futja e imazheve ne pozicionet e duhura duke perdorur microsoft word.
  Krijimi i nje libri ne pdf nga nje numer imazhesh supozojme 500 imazhe(500faqe) duke perdorur fotoshopin mund te krijoje per fotoshopin problem ne procesimin e gjithe ketyre faqeve.Fotoshopi perderisa ngarkesa eshte e larte 500 faqe,nuk e perballon dot kete volum pune dhe jape mesazh gabimi.Ne kete rast futen ne fotoshop per nje konvertim jome shume se 150 faqe.Ato konvertohen ne pjesa e pare pdf.Pastaj futen 150 faqet e dyta...procesohen ne pjesa e dyte.pdf,futen grupi i trete150 faqe dhe grupi katert 50 faqe.Komplet faqet u konvertuan si kater pjese pdf.
  Per ti bashkuar keto kater pjese pdf libri ne nje pdf te vetme perdoret programi falas pdfSam.
  Komplet skanimi i nje libri 400-500 faqe,drejtimi i faqeve te shtrembera,prerjet ansore dhe konvertimi me vone ne pdf,mund te kerkoje 20 dite pune(3 ore ne dite pune mesatarisht).

  Brvao BENI ke ber nje pun te madhe komplimente....
  Ne jemi rezultat i asaj qe mendojm , but i think the life is energyyy E=m*c^2..........

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •