Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 76
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime

  Zhvillime lokale npr komuna t Republiks s Kosovs

  N kt tem, tani e tutje, do t sillen raporte t bazuara n informacione zyrtare t qeveris nga zhvillime t prgjithshme npr komunat e Republiks s Kosovs, si jan:

  1. Albaniku 2. Artana 3. Dardana 4. Deani 5. Sharri 6. Drenasi 7. Ferizaji 8. Fush Kosova 9. Graanica 10. Gjakova 11. Gjilani 12. Hani i Elezit 13. Burimi 14. Juniku 15. Kaaniku 16. Klina 17. Kllokoti 18. Lipjani 19. Malisheva 20. Mamusha 21. Mitrovica 22. Obiliqi 23. Parteshi 24. Peja 25. Podujeva 26. Prishtina 27. Prizreni 28. Rahoveci 29. Ranillugu 30. Sknderaj 31. Shtrpca 32. Shtime 33. Theranda 34. Vitia 35. Vushtrria 36. Zubin Potoku 37. Zveani.

  Antart e forumit mund t`i sjellin ktu ato njohuri prkatse q ata posedojn, t cilat i prmbahen aktualitetit mbi procese t ndryshme npr t cilat kalojn komunat e Republiks s Kosovs.

  Vet iniciativa e ksaj teme ka si qllim vetdijsimin mbi rrjedhimet e tanishme, t arriturat, punn dhe preokupimet e qytetarve n t gjitha njsit administrative - komunale n Republikn e Kosovs.

  Luteni t`u prmbaheni natyrs dhe prmbajtjes s konktekstit n fjal.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 01-12-2010 m 08:10
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Prishtin, 24.09.2010

  Kryetari i Komuns s Prishtins, Isa Mustafa, sot, ka marr vendim pr riorganizimin e pjesshm t Drejtoris s Inspekcionit.

  Me qllim t shtimit t efikasitetit n pun dhe arritjeve m t larta n terren, n parandalimin dhe ndalimin e dukurive t paligjshme, kryetari Mustafa n konsultim me drejtorin e Drejtoris s Inspekcionit, Qazim unakut dhe Drejtorin e Administrats, ka vendosur q Agim Miftari, nga detyra e u.d. i shefit t sektorit t inspekcionit komunal dhe t komunikacionit, kalon n detyrn e shefit t sektorit pr ndrtim.
  Ndrkaq, Ismet Haliti, nga detyra e shefit t inspekcionit t ndrtimit, kalon n detyrn e shefit t sektorit t inspekcionit komunal dhe t komunikacionit.
  Ndrsa referentet e ndrtimit, Nebahate Jashari dhe Sadik Hajdini, largohen nga inspekcioni i ndrtimit dhe kalojn n Drejtorin e Shrbimeve Publike dhe Mbrojtjes dhe Shptimit.
  Po ashtu inspektorve dhe referentve t sektorit t ndrtimit iu jan ndrruar terrenet q kan kontrolluar dhe mbikqyrur deri m tani.
  Ndrrime t shrbyesve civil brenda Drejtorive t Komuns do t ket koh paskohe, n ato drejtori ky konstatohet se sht e nevojshme pr ngritjen e cilsis s puns dhe ofrimin e shrbimeve pr qytetar.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Gjilan, 27.09.2010

  Me aktivitete t larmishme, ne Gjilan shenohet Muaji i Rinis

  Gjilan, 25 shtator / Me aktivitete t shumta rinore, t shtunn n Gjilan, sht mbajtur “Muaji i Rinis 2010”, i cili organizohet pr her t nnt me radh nga Ministria e Kulturs, Drejtorit komunale pr kultur, rini dhe sport, organizatat rinore, shoqata e asociacione vendore dhe partner t tjer vendor dhe ndrkombtar.

  Duke e shpallur t hapur “Muajin e Rinis 2010” n Gjilan, q njhersh ishte komuna e Gjilanit, ku ndaloi karvani i rinis, drejtori komunal pr kultur, rini dhe sport, Selver Xhelili, ka thn se t gjitha organizatat rinore do t ken mbshtetje nga drejtoria, e cila sht e prkushtuar t`i prkrah dhe ndihmoj n t gjitha aktivitetet, duke iu krijuar sa m shum hapsira pr t`i shprehur mundsit dhe vlerat e tyre rinore.

  Prndryshe, gjat gjith shtatorit, nn moton “Rinia, forc q ndryshon t ardhmen” jan promovuar vlera rinore n ndrtimin e paqes dhe proceseve integruese n shoqri, ku jan prfshi t rinj nga t gjitha etnitetet.

  N Gjilan, sektori i rinis i drejtoris pr kultur, ka prezantuar vlerat m t prparuara t t rinjve t ktushm, n katr shtyllat kryesore t manifestimit, duke filluar prej aktiviteteve t solidaritetit ndr rinor, dhurimit t gjakut, aktivitete kulturore, debateve, vallzimit modern, lojrave popullore, aktivitete rekreative e sportive, ambientale dhe t tjera, ka thn Bujar Haziri, zyrtar komunal pr rini.

  Pjesmarrsit jan tubuar n qendr t qytetit, ku sht br edhe hapja solemne e ktij aktiviteti prmbylls rinor dhe pastaj sht vazhduar me nj program t larmishm, prfshir edhe aktivitetet e pastrimit t ambientit e deri te vizita n kalan e Pogragjs. N qendr t qytetit, sht dhn edhe shfaqja nga grupi i t rinjve “Art Polis”.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 27-09-2010 m 13:14
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Pej, 27.09.2010

  Kryetari Ali Berisha, me bashkpuntor, priti n zyrn e tij kampionen e Bots n Xhudo, Majlinda Kelmendin dhe trajnerin e saj Driton Kukaj

  Qllimi i ksaj pritje ishte suksesi i Majlinds n Kampionatin Evropian ku arriti ta mbroj titullin e kampiones s Evrops, me ka kryetari e nderoi me nj shum simbolike prej 1000 eurove.
  "Kjo sht me e pakta qe ne mundemi t bjm pr juve n shenj prkrahje pr sukseset tuaja dhe pr nderin qe po ja sjellni Pejs dhe Kosovs. Ne ju prgzojm dhe ju urojm suksese edhe ne te ardhmen" - tha kryetari Berisha.

  Pr sukseset dhe punn e palodhshme Majlindn e uroj edhe Drejtoresha e Kulturs,Rinis dhe Sportit Shpresa Gjonbalaj, duke i premtuar prkrahje edhe n t ardhmen nga departamenti i sportit q ajo drejton.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Gjakov, 27.09.2010

  Drejtoria e Inspeksionit n Gjakov, ka arritur marrveshjen me tregtart ambulator q prodhimet e tyre ti ekspozojn dhe ti tregtojn n tregun e riaktivizuar t “Taphans”.


  “ Kemi arritur nj marrveshje n drek t premten me shitsit ambulator q tash e tutje mallrat e tyre ti ekspozojn dhe ti tregtojn n tregun e riaktivizuar t “Taphans”, ka thn Agron Kryeziu, drejtor i Inspektoratit komunal. Nga e premtja n drek, t gjitha hapsirat publike dhe trotuaret ku shitsit dhe prodhuesit tregtar ambulator kan tregtua, jan liruar.

  Edhe tregtart dhe prodhuesit e kulturave bujqsore q kan tregtuar vend e pa vend n hapsira publike, jan t knaqur me vendosjen dhe tregtimin e mallrave t tyre n kt ambient. “ sht vend i prshtatshm pr tregtim pasi ky treg sht i njohur pr qytetart e Gjakovs, dhe shpresojm q do t kemi afarizm dhe shitje t mir n kt hapsir”, ka thn Ibish Ndreca, prodhues bujqsor nga Gegja.
  Sipas zyrtarve komunal, s shpejti do t hapet edhe tenderi pr rregullimin dhe ndrtimin ambientit e nj ambienti bashkkohor dhe t prshtatshm pr tregtim. N qytetin e Gjakovs jan t hapur 6 tregje pr tregtim.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Mitrovic, 27.09.2010

  As kjo periudh dy javore prej mbledhjes s fundit nuk ka kaluar pa incidente, u tha t hnn n takimin e Komitetit Lokal pr Siguri Publike n Mitrovic. Prfaqsuesit e komuns shtruan nevojn pr masa m energjike nga autoritetet e siguris pr arrestimin e personave dhe grupeve kriminale n veri q jan duke shkaktuar incidente.

  Nnkryetari i komuns, Riza Haziri, tha se prkundr faktit se nuk ka pasur ndonj incident shum serioz, gjendjen e kan mbajtur t tensionuar incidentet e her pas hershme. Ai prmendi rastin e shprthimit n oborrin e nj furrtari shqiptar n Zvean, i cili sht duke u sulmuar q disa her, ndrsa nuk ka asnj person t arrestuar.

  Nj gjendje e till e paqndrueshme, tha ai, po krijon probleme pr realizimin e projekteve t ndryshme n veri. N kt kontekst, nnkryetari Haziri, potencoi projektin pr ndrtimin e nj objekti shkollor n Kodrn e Minatorve, ku rreth 30 nxns jan duke msuar n kontejner. “Ne i kemi br t gjitha krkesat e nevojshme, mandej disa vite rresht Ministria e Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis (MASHT) ka ndar edhe mjetet pr kt projekt, pr t cilin ishte zgjedhur edhe punkryesi, mirpo puna nuk ka nisur kurr”.

  N kt drejtim, ai theksoi se kan qen zyrtart e UNMIK-ut n veri q kan br obstruksion pr ndrtimin e ksaj shkolle, t cilt pasi nuk kishin mundur t gjejn asnj arsye pr moslejimin e ndrtimit t saj, kishin sugjeruar q t bisedohet me strukturat paralele pr realizimin e ktij projekti. “sht nj sjellje e paprgjegjshme e tyre, ashtu sikur edhe pr moslejimin e rindrtimit t Xhamis s Ibrit”.

  Duke folur pr kto projekte q nuk po mund t realizohen, nnkryetari Haziri, ka krkuar nga autoritet e siguris masa m energjike, n mnyr q t krijohen kushtet pr kryerjen e ktyre projekteve q jan t rndsishme pr qytetart. “Banort n veri jan t shqetsuar pr kto gjra, ashtu sikur pr personat dhe grupet kriminale q lvizin t armatosur dhe nuk ndrmerret asnj mas ndaj tyre”.

  N lidhje me situatn e siguris, drejtori pr Mbrojtje dhe Shptim, Behxhet Bala, ka thn se nuk sht e qndrueshme, meq incidentet jan shum t shpeshta. Pos sulmit ndaj furrtarit shqiptar n Zvean, ka prmendur edhe t shtnat n drejtim t puntorve t ART-s, t cilt t dieln kan tentuar q t shkyin antenat e operatorve ilegal n veri, mandej dy shprthime q kan ndodhur t dieln von n Zvean etj.

  Pr kto raste m n detaje ka folur prfaqsuesi i policis rajonale, Avni Zaiti. Ai tha se t dieln n fshatin Dren t Zubin Potokut ka pasur t shtna armsh n drejtim t puntorve t ART-s q kishin shkuar pr t shkyur operatort e telefonis ilegale. “Pas ktyre t shtnave ky aksion nuk ka mundur t realizohet”.

  Ndrsa sa i prket shprthimeve n Zvean, ai konfirmoj se si pasoj e tyre jan dmtuar dy vetura private, ndrsa nuk ka pasur t lnduar. “Policia sht duke vazhduar me realizimin e masave pr t ofruar siguri pr t gjith. N kt drejtim jan duke vazhduar t funksionojn edhe pikat statike n Kodr t Minatorve dhe n Osterode”.

  Prfaqsuesit e KFOR-it q ishin t pranishm n takim than se ata kan shtuar masat e siguris dhe jan t gatshm t ballafaqohen me fardo situate.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Podujev, 27.09.2010

  Kryetari Veliu vuri gurthemelin e ndrtimit t QMF-s n Krpimeh

  Kryetari Veliu i pari e hodhi betonin me lopat n themelin e ktij objekti, duke e realizuar kshtu premtimin q u kishte br qytetarve t asaj ane.

  Kryetari i komuns s Podujevs z. Agim Veliu vuri sot n nj ceremoni rasti gurthemelin e fillimit t punimeve t Qendrs s Mjeksis Familjare n Krpimeh. Kryetari Veliu i pari e hodhi betonin me lopat n themelin e ktij objekti, duke e realizuar kshtu premtimin q u kishte br qytetarve t asaj ane. N kt ceremoni merrnin pjes edhe drejtor t drejtorive, zyrtar t tjer komunal, prfaqsues t komitetit t fshatrave t asaj ane, si dhe qytetar t shumt.
  Ky projekt kap shumn rreth 110 mij euro, t cilin e financon komuna e Podujevs, kurse punimet do ti kryej kompania ndrtimore nga Prishtina Rexha.

  Drejtori i Drejtoris pr Shndetsi dhe Mirqenie Sociale dr. Ismet Jashari tha se ky objekt shndetsor do t ket ordinancn e mjekut, stomatologun, rntgenin, laboratorin dhe shrbimet akusherike, t cilat do t jen n shrbim t rreth 10 mij qytetarve t ksaj ane. Ai vazhdoi m tej, duke thn se po fillon funksionalizimi i qendrave t mjeksis familjare q t ju mundsoj qytetarve qasje m t leht dhe m t shpejt n kryerjen e shrbimeve shndetsore.
  Punimet e ktij objekti pritet t prfundojn diku n fillim t dhjetorit t ktij viti.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Viti, 28.09.2010

  Aksion pastrimi n gjitha lokalitetet e komuns s Vitis

  Me moton -Jeta e gjat dhe shndeti i mir, vetm n ambient t pastr-, sht zhvilluar sot aksioni n t gjitha lokalitetet e komuns s Vitis, ku kan qen t prfshir nxnsit e t gjitha shkollave, administrata komunale, kompania pr pastrim Universal, Njsia e Zjarrfiksve etj. Ky aksion sht organizuar nga Institucionet komunale t Vitis, respektivisht drejtoria pr Shrbime Publike n mbshtetje t projektit EULoG.

  Drejtori i Drejtoris pr Shrbime Publike dhe Emergjenc Agim Haziri, ka njoftuar se ashtu si sht parapar aksioni ka filluar qysh n orn 08:00 t mngjesit, ku jan organizuar nxnsit e shkollave s bashku me personelin, q t pastrojn ambientin rreth shkolls dhe m gjer, ndrsa n qytetin e Vitis kan qen t angazhuar edhe stafi i administrats komunale, kompania Universal dhe njsia e zjarrfiksve ku jan pastruar edhe siprfaqet rreth lumit Morava e Binqs. Ne e cilsojm si shum t suksesshm kt aksion, i cili sht mbshtetur edhe nga projekti EULoG, t cilt kan pajisur me material hargjues si me kese, doreza etj - tha Haziri. Ai shtoi se edhe n Pozheran, lokaliteti m i madh i komuns s Vitis, sht zhvilluar aksioni me sukses ku jan pastruar siprfaqe n oborrin e shkolls dhe npr qendr te fshatit. Haziri i bri thirrje qytetarve q t shtojn vmendjen q t mbajn ambientin e pastr, pasi q ambienti i pastr n t ciln jeton njeriu, sht faktor kryesor pr nj jete t shndetshme.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Prizren, 27.09.2010

  Vihet gurthemeli i Ambulancs s re

  N lagjen “Bajram Curri” n Prizren, kryetari i komuns prof.dr. Ramadan Muja, vuri gurthemelin e Ambulancs s re.

  Ofrimi i shrbimeve mjeksore sa m cilsore dhe sa m afr qytetarve, sht prioritet i politikave investive t komuns son.
  “Lagja “Bajram Curri”, n Prizren sht njra nga lagjet m t mdha t qytetit dhe si e till meriton qe t ket edhe shrbimet shndetsore m afr qytetarve” - u shpreh kryetari Muja dhe theksoi se n politikat e tij publike shndetsia dhe shndeti i qytetarve gjithmon do t zr vend t rndsishm dhe do t gzoj prkrahje maksimale.
  T gjitha ambulancat e komuns son jan t pajisura me aperatur adekuate dhe me staf mjeksor t profileve t ndryshme.
  Komuna e Prizrenit do t jet e gatshme q edhe n lokacione tjera t investoj mjete materiale pr ndrtimin e ambulancave tjera.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Prishtin, 28.09.2010

  Komuna e Prishtins me 55 milion euro buxhet pr vitin 2011

  Kuvendi i komuns s Prishtins, miratoi buxhetin pr vitin 2011, n vler prej rreth 55 milion euro. Kshilltart e komuns nuk presin t ndryshoj gjendja n kryeqytet as vitin e ardhshm me kt buxhet.

  Buxheti komunal i Prishtins, pr vitin 2011 sht pes pr qind m shum se buxheti i ktij viti. Drejtori i ekonomis, Xhelil Bekteshi tha se pjesa m e madhe e ktij buxheti, do t investohet n projekte kapitale. Para miratimit t buxhetit u zhvillua nj debat i gjer n asamblen komunale.

  Kryetari i Komuns Isa Mustafa, tha se Prishtina ka nevoj pr trajtim ndryshe, pjesa rurale e komuns s Prishtins sht shum m pak e ndrtuar se ato t komunave tjera, sepse t gjith i kan kthyer mjetet dhe kan investuar n komunat prej nga vin dhe se ka ngadalsi n realizimin e projekteve t cilat jan t parapara nga buxheti i Kosovs.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Drenas, 28.09.2010

  Prmbyllet me sukses Revista e Folklorikit Burimor Shqiptar “Drenasi 2010”

  Prej dats 21 deri me datn 25 shtator n Drenas kan jehuar vetm kngt dhe vallet folklorike burimore shqiptare nga 47 ansamble, individ dhe grupe folklorike t cilit ishin pjesmarrs n Revistn e Folklorit Burimor Shqiptar “Drenasi 2010”. Pjesmarrsit ishin nga t gjitha trevat shqiptare, Kosova, Shqipria, Maqedonia dhe Mali i Zi.

  Kryetari i komuns s Drenasit z.Nexhat Demaku n hapjen e festivalit pes ditor shtoi se ky edicion, konkretisht nata e par sht e veant pr faktin se prkon me 50 vjetorin e mbrmjes s par burimore folklorike n Drenas. “Pas gjysm shekulli Revista krijoi traditn e saj si festival mbarkombtar pr t prcjellur dhe transmetuar vlerat e krijimtaris shpirtrore t popullit me shekuj”.
  Pos revists, gjat ktyre ditve u organizua edhe nj tribun shkencore “Gjendja e sotme e folklorit gojor muzikor - “Rezultatet dhe Problemet”. Ndrsa n natn e fundit t Revists, juria pas prezantimit t t gjitha ansambleve, individve dhe grupeve folklorike shprbleu m t mirt.

  Me vendin e tret juria shprblyen: SHKA “Jahi Hasani”, egran-Gostivar, SHKA “Shot Galica”, Drenas, Ansambli Folklorik “Vaqe Zela”, Lushnje. Kurse me vendin e dyt u shprblye Ansambli autokton “Rugova”, nga Peja dhe SHKA”Skampa”, nga Elbasani.
  Vendin e par e fitoi Ansambli i kngve dhe valleve “Emin Duraku”, nga Zhuri. Ndrsa kurorn e Revists s Folklorit Burimor Shqiptar “Drenasi 2010”, e fitoi Shoqria Kulturore “Bajram Curri”, Romaj- Prizren.

  Gjithashtu u ndan edhe shum mime pr personalitetet t cilt kan dhn kontribut n fushn e kulturs. Ndrkaq disa prej pjesmarrsve fituan mimin e karriers dhe disa t tjer mimet speciale. Kryetari i komisionit Adem Zejnullahu theksoi se kjo pasuri e folklorit nga t gjitha viset shqiptare dshmon vijimsin e vet historis s jets ndr breza. Ai tha se kngt epike-lirike dhe vallet jan prfaqsuese n harmoni t plot me instrumentet e vjetra tradicionale dhe veshjet q e ruajn traditn e ktij festivali, i cili sht m i madhi pas atij t Gjirokastrs. “mimet u ndan me merit pr interpretimin e vlerave artistike, t folklorit ton dhe t trashgimis son etno kulturore. N mbar Kosovn mbahen nj numr i konsiderueshm festivalesh, por ky festival sht m i madhi n Kosov, pas atij q mbahet n Gjirokastr dhe ky e mban emblemn e festivaleve m t ciln prfshihen shum ansamble, grupe e interpretues t ndryshme dhe sht gjith kombtar dhe uroj q edhe vitet e tjera t jet edhe m gjith prfshirs”, tha ai.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Mitrovic, 28.09.2010

  Buxheti i komuns n vitin 2011 do t jet 15 milion e 432 mij euro

  Pr vitin 2011 buxheti i komuns s Mitrovics do t jet 15 milion e 432 mij euro ose pr rreth 2 milion m i madh se buxheti i vitit paraprak.
  Ky buxhet sht miratuar t martn n seancn e Kuvendit t Komuns me 22 vota pro dhe 14 kundr. Drejtori i Drejtoris pr Ekonomi dhe Financa, Gani Shala, tha se n buxheti i vitit t ardhshm bazohet n grandin n shum prej mbi 13 milion e 740 mij euro si dhe n t hyrat vetanake n shum prej 1 milion e 700 mij euro. “Pr paga e mditje do ndahen rreth 56 pr qind, pr mallra shrbime 9,14 pr qind, pr shpenzime komunale 3 pr qind, pr subvencione 1.87 pr qind dhe pr investime kapitale mbi 30 pr qind e buxhetit".
  Me propozim t kryetarit, Avni Kastrati, pr rajonin e Shals do t ndahen 400 mij euro nga projektet dhe investimet e parashikuara pr vitin q vjen. Lidhur me kt, drejtori pr Infrastruktur dhe Shrbime Publike, Rasim Veseli, ka propozuar shkurtime n disa projekte t parashikuara pr qendr dhe zonat tjera me qllim t sigurimit t mjeteve t propozuara. Ai ka propozuar q kto mjete t investohen n infrastrukturn rrugore n Bare (150 mij euro), Bajgor (150 mij euro) dhe segmentin Vidishiq- Selac (100 mij euro).
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Ferizaj, 28.09.2010

  Shnohet dita e dshmorve t komuns s Ferizajt

  Me nj varg mnifestimesh sht shnuar dita e dshmorve t komuns s Ferizajt, e cila lidhet me epopen e lavdishme t UK-s, e njohur si "Epopeja e Jezercit".

  Me kt rast n Kuvendin e Komuns s Ferizajt, sht mbajtur nj akademi solemne me 'rast sht folur me pietet pr ata q u sakrifikuan dhe me gjakun e tyre t derdhur i vun gurthemelet shtetit t Kosovs. Kryetari i Ferizajt, Bajrush Xhemaili para t pranishmve ka thn se Liria-ky urdhr hyjnor dhe e drejt e natyrshme njerzore, nga popujt q e kan merituar, ka krkuar gjithmon shkrirjen e limiteve ndrmjet jets dhe vdekjes.
  "Duke kujtuar 11 vjet m pas luftn e lavdishme t Ushtris lirimtare t Kosovs, na duket se kemi gjetur identitetin ton n limitet e lartthna. Dhe ai identiet i yni, shprfaqet sot n fytyrn engjllore t dshmorve e heronjve tan, t cilt, s shkriri limitet ndrmjet jets e vdekjes, popullin dhe kulturn ton e ngritn n dimensionin hyjnor t piedestalit t prjetsis sociohistorike" ka thn Xhemaili, duke prkujtuar se ka qen amaneti i dshmorve postulati i vetm, pr t br proceset dhe ndrtuar atdheun me vepra t mira, ashtu si e dshiruan ata.
  "Mund edhe t zihemi pr do shkoll q hapim, rrug q ndrtojm, park q ngrejm e pr far jo tjetr. Por, asgj m nuk ka t bj me ndrrn ton si kujtim, por me ndrrn ton si realitet dhe si synim. Sepse, t gjith jemi bashk t rreshtuar, duke e ndjer aq finsikrisht, se n do sukses tonin, n do vepr pubike q ndrtojm, n do gur m tepr n lirin e pavarsin ton, prehemi n thirrjen e mbl t dshmorve tan, t cilt na flasin edhe nga amshueshmria, se tani e n t ardhmen, populli, Liria e Atdheu, lartsohen n dimensionin prtej jets e vdekjes son, deri n kufirin hyjnor t trashgimis pr brezat" ka potencuar kryetari Xhemaili.

  Edhe kryetari i Shoqats s Familjeve t Dshmorve, Gafurr Bytyqi ka thn n kt akademi se liria i ka rrnjt n gjakun e bijve dhe bijave m t mira t kombit, t cilt me arm n dor luftuan pushtuesin, pr t'i ndalur hovin politiks shfarosse ndaj shqiptarve. Gjat paradits s t marts, n varrezat e dshmorve jan br homazhe dhe jan vendosur kurora me lule. Kjo dit historike pr Ferizajn kujton betejn e lavdishme t UK-s, t zhvilluar pr katr dit n malet e Jezercit, n t ciln n altarin e liris ran 9 dshmor t kombit. Kjo ngjarje u shnua me nj manifestim prkujtimor, veterani i lufts s UK-s, Fehmi Hajrullahu ka thn se n fundin e shtatorit t vitit 1998 n Jererc u ndeshn pr jet a vdekje 400 lufttart e UK-s me afro 6 mij forca serbe dhe n pika t ktij vendi q ishin ngrehur, ran n altarin e liris nnt dshmort e liris, rnia e t cilve i dha vrull rrits s UK-s dhe lufts deri n lirimin prfundimtar t vendit. N emr t shoqatave t dala nga lufta e Ushtris lirimtare Kombtare, Fazli Veliu ka folur me pietet pr gjith ata q ran n fushn e nderit, duke krkuar njhersh realizimin e trsishm t amanetit t tyre pr bashkimin e tokave t coptuara padrejtsisht nga gjeografia shqiptare, duke qen ky ideali i vetm i dshmorve. N kt manifestim nj fjal rasti ka mbajtur edhe Xhavit Jashari n emr t shoqatave t dala nga lufta si dhe veprimtari Ekrem Jashari, t cilt kan vn n pah kontributin e dshmorve t UK-s, sakrificn e tyre sublime pr lirin e Kosovs.
  Manifestimi sht shoqruar edhe me program t larmishm kulturor nga kori i shkolls s mesme t muziks "esk Zadeja" n Ferizaj dhe nj recital i prgatitur nga artist ferizajas.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Hani i Elezit, 29.09.2010

  Prurohet ujsjellsi i qytetit t Hanit t Elezit

  Me nj solemnitet rasti para nj numri t madh t qytetarve dhe mysafirve t ftuar, sot sht br prurimi i ujsjellsit t qytetit t Hanit t Elezit.
  Kjo vepr , q sht fryt i nj bashkinvestimi ka kushtuar 425.000 euro, prej t cilave Qeveria Zvicerane prmes Zyrs Zvicerane pr Bashkpunim (SCO) dhe Agjensionit Austriak pr Zhvillim (ADA) kan participuar me 217.000 euro, Kompania ,,Sharrcem” me 30.000 Euro dhe Komuna e Hanit t Elezit me 178.000 euro.
  Implementuesi I ktij projekti sht CDI-ja.
  N emr t qeveris Zvicerane Drejtori i projektit pr zhvillim rajonal t Evrops Juglindore z. Kurt Kunc tha se sot ndihet shum i lumtur kur sheh para vetes nj vepr shum t rndsishme pr qytetart e Hanit t Elezit dhe premtoi se Zyra Zvicerane do t vazhdoj q t kontribuoj edhe n projekte tjera n Komunn e Hanit t Elezit , gjithnj me qllim t mirqenies se qytetarve.
  Duke prshndetur t pranishmit Kryetari I Komun s Hanit t Elezit z. Rufki Suma tha se sot po prurojm nj projekt shum t rndsishm pr qytetart e Komuns son, ujsjellsin e qytetit,q do t furnizon qytetart me 22 litra uj n sekond,uj t prpunuar me pajisjet ndr m modernet t ktij lloji.
  Z. Suma me kt rast falnderoi t gjith donatort q kontribuuan pr kt vepr, dhe tha se nse ky uj do t shfrytzohet pa u keqprdor dhe nse do t bhet nj menaxhim I mire, kemi br nj zgjedhje t qndrueshme dhe afatgjate t ksaj natyre.
  Z. Suma edhe me kt rast theksoi nevoj urgjente pr themelimin e nj kompanie publike q do t menaxhonte me kt uj.
  N fund, prerjen solemne t shiritit e bn Kryetari i Komuns z. Rufki Suma dhe, n emr t Qeveris Zvicerane, z. Kurt Kunc.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Prishtin, 30.09.2010

  Veprimtarive hoteliere-kafeterive, 15 tetori, afati pr plotsimin e kushteve


  T gjith ushtruesve t veprimtarive hoteliere-kafeterive t cilt kan aplikuar pr zgjatjen e orarit t puns pas ors 24:00, u sht dhn nj afat deri m 15 tetor t ktij viti, q t’i plotsojn kushtet konform ligjeve n fuqi.

  Kjo sht arritur t hnn gjat nj takimi q pati kryetari i Komuns s Prishtins Isa Mustafa me prfaqsuesit t Ods Ekonomike t Kosovs dhe t Shoqats s kafeterive, bareve dhe restoranteve t Prishtins.

  Kryetari Mustafa, gjat takimit tha s Komuna e Prishtins do t nxjerr nj rregullore t re, pr hartimin e se cils, Drejtoria pr Ekonomi dhe Zyra Ligjore e Komuns s Prishtins do t punojn ngusht me Shoqatn e kafeterive, bareve dhe restoranteve t Prishtins.

  “Nuk sht vullneti yn q t’u ndrpritet veprimtaria, por, krkojm nga prfaqsuesit e ktyre lokaleve q t’i plotsojn kushtet n mnyr q ta ushtrojn veprimtarin e tyre, pa penguar dhe duke ofruar ambient t sigurt”, ka thn kryetari Mustafa.

  Gjat ksaj kohe, ushtruesit e ksaj veprimtarie t cilt kan aplikuar pr vazhdimin e orarit t puns pas ors 24:00 dhe q plotsojn kushtet minimalo-teknike, do t ken mundsi t pajisen me leje t prkohshme.

  Kryetari Mustafa ka shpjeguar qllimin e mir t Komuns s Prishtins pr masat q ka marr pr ndrprerjen e puns s ktyre lokaleve pas mesnats.

  “Masa e prkohshme pr ndrprerjen e puns s lokaleve pas ors 24:00 sht br pr shkak t vrejtjeve t pareshtura pr kto lokale, mos respektimit t rregullave, si dhe veprimtarive ilegale q jan ushtruar npr lokale t nats”, ka thn kryetari Mustafa.

  N ann tjetr Berat Rukiqi sekretar i Ods Ekonomike t Kosovs dhe Nderim Breznica nnkryetar i Shoqats s Shoqats s kafiterive, bareve dhe restoranteve t Prishtins, kan prkrahur propozimin e Komuns s Prishtins q brenda afatit t caktuar, lokalet hoteliere t’i plotsojn kushtet baz t cilat do t’ua mundsojn ushtrimin e ksaj veprimtarie e q jan: sigurimi i daljeve emergjente, sigurimi i lokaleve nga zjarri, izolimi, vend-parkingjet.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Gjilan, 01.10.2010

  Prurohet ankesi i shkolls “Abaz Ajeti” n Gjilan


  Shkolla fillore “Abaz Ajeti” e Gjilanit sht zgjeruar me hapsira t reja msimore, t cilat jan ndrtuar si aneks i objektit ekzistues, n kuadr t nj projekti t prbashkt t USAID-it dhe komuns s ktushme, n vler prej rreth 260 mij €.

  Bujar Nevzati, drejtor komunal pr arsim, ka thn se fal angazhimit t kreut komunal, USAID-it dhe organizats CHF internacional, ky aneks u prfundua n afat rekord, pr t`iu mundsuar kshtu nxnsve t ktushm kushte t barabarta pr msim, sikurse moshatarve t tyre n vendet tjera t bots.

  Duke paralajmruar fillimin edhe t nj shkolle t re, brenda ktyre ditve, Nevzati tha se qeveria komunale, n krye me Qemajl Mustafn, pr kto tri vite ka arritur t krijoj hapsira t reja pr t gjith nxnsit e Gjilanit.
  Tani n Gjilan sht eliminuar ndrresa e tret dhe t katrt n shkolla dhe sht kthyer ora msimore prej 45 minutash, ka thn Nevzati.

  Ndrsa, prfaqsuesja e USAID-it, Mary Hobbs, drejtoresh e departamentit pr zhvillim ekonomik, tha se USAID-i sht i prkushtuar q t ndihmoj n zgjerimin dhe rinovimin e hapsirave shkollore n Kosov.

  Ndrkaq, drejtori i shkolls Hetem Kosumi, duke u falnderuar pr investimin, ka thn se realizimi i ktij projekti ka qen m se i domosdoshm pr shkolln “Abaz Ajeti”.

  Prndryshe, prerjen e shiritit t aneksit dhjet klasash, e bn prfaqsuesi i DKA-s Bujar Nevzati, prfaqsuesja e USAID-it, Mary Hobbs, kryesuesi i Kuvendit Komunal, Izmi Zeka dhe drejtori i shkolls, Hetem Kosumi.
  Me ndrtimin e nj shkolle fillore n lagjen “Zabeli...”, vitin e kaluar dhe tani prurimin e aneksit prej 10 klasave, shkolla “Abaz Ajeti” sht shkarkuar n mas t konsiderueshme nga mbipopullimi dhe ka krijuar kushte shum m t mira pr mbi 1.500 nxnsit e saj.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kaanik 01.10.2010

  Banka Botrore dhuron grante pr zhvillimin e shkollave

  Banka Botrore sht duke zbatuar Projektin pr zhvillimin e sistemit t arsimit ”Grante pr zhvillimin e shkollave” q do t’iu ndahet shkollave t przgjedhura n t gjitha komunat e Kosovs.

  Me qllim t zbatimit t projektit dhe granteve shkollore sipas kritereve dhe udhzimeve t MAShT-it pr grantet shkollore, n komunn e Kaanikut sht formuar Ekipi Komunal pr Grante Shkollore (EKGSh) n prbrje: Azem Guri, drejtor i arsimit, Bahri Avdiu, prfaqsues i MAShT-it, Zeqir Selmani, kryetar i Kshillit t prindrve dhe Mallzum Qajani, bashkpuntor profesional i terrenit pr grante. Vzhgues t ktij ekipi jan Bajrush Bunjaku, prfaqsues i Qendrs pr Pun Sociale dhe Sebahate Elezi, nga Handikosi.
  Do t bn ndarjen e granteve t cilat i dhuron Banka Botror dhe at pr shkollat fillore dhe gjimnaze vlera maksimale sht deri n 10 mij euro dhe pr Shkollat e Mesme Profesionale deri n 15 mij euro.
  EKGSh bn przgjedhjen e shkollave duke u bazuar n kriteret e hartuara nga Kshilli pr Aprovimin e Granteve n nivel qendror.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Prizren, 01.10.2010

  Monumenteve kulturo-historike n qytetin e Prizrenit po i shtohet edhe nj objekt

  Monumenteve kulturo-historike n qytetin e Prizrenit po i shtohet edhe nj
  objekt me vlera t veanta pr ekspozimin e relikteve t ndryshme etnografike.

  Kryetari i komuns prof.dr. Ramadan Muja, sot inauguroi fillimin e renovimeve t
  shtpis s Shuaip Spahiut, objekt ky qe do shndrrohet n muze etnografik.
  Objekti gjendet n zonn e par t mbrojtjes s qytetit dhe paraqet vlera t
  mdha kulturore dhe historike, ngase ka nj arkitektur t vjetr dhe komunikon
  mjaft mir edhe me historin e shqiptarve n vite.
  Ky objekt sht i ish ministrit t Qeveris s Lidhjes Shqiptare t Prizrenit
  dhe n ket objekt jan mbajtur edhe mbledhje shum t rndsishme pr lirin dhe
  shtetin e shqiptarve n Ballkan.
  Prfundimi i punimeve pritet qe do t behn shum shpejt dhe qytetart do t
  ken mundsi qe t vizitojn kt monument tanim t kulturs dhe historis son.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Dean, 01.10.2010

  Shnohet 65-vjetori i ditlindjes s patriotit Jusuf Grvalla

  Patriott si Jusuf Grvalla, lindin shum rrall, lindin dhe nuk vdesin kurr”, ka thn bashkveprimtari i Jusufit.

  Nazmi Selmanaj, n Akademin pr shnimin e 65-vjetorit t lindjes t mbajtur n Dean, n t cilin merrnin pjes familjar t dshmorve, t familjes Grvalla, bashkveprimtar t tij dhe autoritete politike dhe Institucionale. Selmanaj, n vazhdim ka prkujtuar veprimtarin atdhetare, publicistike dhe krijuesi,duke vlersuar se projekti i Jusufit, ishte shumdimensional dhe q shtrihej deri n bashkimin e trojeve shqiptare.
  T rralla jan personalitetet q n t vrtet ngadhnjejn si heronj t shtjes kombtare.

  Kshtu e ka formuluar figurn e patriotit Jusuf Grvalla , gjenerali Daut Haradinaj, i cili gjat lufts pr liri kishte komanduar Brigadn 131 Jusuf Grvalla t ish -ZOD-it. “Ne t gjitha betejat emri dhe emblema e tij patriotike na jepnin forc, na jepnin zemr dhe shpres pr liri q po vinte, at pr t ciln kishte punuar edhe Jusufi, Bardhoshi dhe Kadriu, kishin punuar gjenerata e gjenerata pr ta kurorzuar kt m luftn e UK-s “ sht shprehu Haradinaj, duke thn pastaj se Jusuf Grvalla, do t jet shembull pr projekte tona madhore q i duhen kombit ton.

  Bashkshortja e tij, Suzana Grvalla, pasi q ka falnderuar n emr t familjes sht shprehur mirnjohse pr organizimet q po mbahen me rastin e shnimit t 65 vjetorit t ditlindjes s Jusuf Grvalles. Ky prvjetor i ditlindjes s 65-t n Dean sht shnuar edhe me homazhe dhe vnien e kurora me lule n lapidarin e vllezrve Jusuf, Bardhosh Grvalla dhe Kadri Zeka n Dubovik, vendlindjen e vllezrve Grvalla. Kt prvjetor e ka shnuar edhe shkolla fillore n Prapaqan e cila mban emrin “Jusuf Grvalla”. Gjithashtu n kuadr t shnimit t ktij prvjetori n Dean do t mbahet java e filmit shqiptar.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Dean, 04.10.2010

  Prurohet asfaltimi i rrugs n Prejlep

  Rasim Selmanaj,kryetar i Komuns, Hilmi Haradinaj, baba i tre dshmorve t kombit dhe Dr. Haki Shehaj, n pranin e shum qytetarve, nxnsve dhe arsimtarve, t hnn n fshatin Prejlep, kan br prurimin e asfaltimit t rrugs, si u tha, t nj rndsie t veant, e cila lidh rrugn kryesore me varrezat e dshmorve t kombit dhe objektin e shkolls s ktushme fillore “Asim Vokshi”. Kjo rrug sht vetm nj segment i vogl i shum rrugve q po asfaltohen n kt komun ka rndsi t shumfisht, kan vlersuar folsit n kt solemnitet t prurimit.

  “ Ishte ky investimi m i arsyeshm q ka br komuna”, ka thn Haki Shehaj, duke e ndrlidh kt me faktin se me rrug t asfaltuar lidh kompleksin e dshmorve t kombit dhe objektin e shkolls s ktushme fillore. Sipas tij, investimet e tilla kan arsyeshmerin e tyre, ngase mbi t gjitha kjo rrug reflekton respektin pr dshmort, kurse nga ana tjetr lidh edhe objektin e dijs, por edhe t lagjeve nga graviton ajo. N kt solemnitet prurues ka folur edhe Sami Lokaj, drejtor i shkolls fillore “Asim Vokshi”, i cili njjt si Shehaj, pasi ka shpjeguar rndsin e saj ka lavdruar udhheqjen komunale pr investimet e mdha t sivjetme n ndrtimin e infrastrukturs rrugore.

  Ndrkaq, Ram Melaj, drejtor i Drejtoris pr Urbanizm, pasi ka treguar se pr asfaltimin e ksaj rruge, nga buxheti i komuns jan ndar 80 mij euro, ka thn se s shpejti do t fillojn punimet edhe pr asfaltimin e rrugs tjetr Prejlep-Drenoc-Pobergj, i cila po ashtu do t lidht me kt artere rrugore. Ai gjithashtu ka prkujtuar edhe realizimin e disa projekteve t infrastrukturs rrugore n fshatrat e ksaj komune, pr t cilat sipas tij po investohet nga komuna, donacionet dhe participimi i qytetarve.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •