Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 76
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Vushtrri, 04.10.2010

  Vushtrria nikoqir i Festivalit t teatrove pr t rinj “Vu Theatre Fest 3”

  Nga 4 deri m 08 tetor 2010 mbahet edicioni i tret i Festivalit pr t rinj “Vu Theatre Fest 3”.

  Nn organizimin e OJQ-s vushtrriase “Ars Qendra”, mbshtetur nga Komuna e Vushtrris nga e hna deri m 08 tetor 2010 mbahet edicioni i tret i Festivalit pr t rinj “Vu Theatre Fest 3”, ku pjesmarrs do t jen teatro nga Kosova e nga vise tjera ku jetojn shqiptar.
  Pjesmarrs t festivalit sivjet do t jen, teatri i t rinjve nga Prishtina, teatri “Osman R. Gashi” nga Klina, teatri i t rinjve “Abdulla Krashnica” nga Presheva, teatri i t rinjve “Aleksandr Moisiu” nga Dardana dhe teatri i t rinjve “The Future” nga Bujanovci. Pr do mbrmje nga ora 18 do t ket nga nj shfaqje derisa hyrja do t jet pa pages.
  "Ky festival iu kushtohet pikrisht t rinjve n mnyr q tu jepet mundsia ta promovojn punn e tyre q t motivohen pr pun t mtutjeshme", tha Abdullah Bunjaku, drejtor i festivalit.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Dardan (Kamenic), 05.10.2010

  Fal financimit nga K.K i Kamenics, doli nga shtypi libri Etje e Pashuar

  N kuadr te klubit letrar Nositi, nga Kamenica, kto dit doli nga shtypi libri me titull Etje e Pashuar,t autorve: Hysen Kqiku, Nexhat Rexha, dhe Sinan Sadiku. Sipas, autorve n fjal, ky libr paraqet nj panoram e krijuesve letrar nga komuna e Kamenics.

  N kt vepr jan t prfshir gjithsej 45 autor, duke filluar nga Ali Huruglica e kndej. Autort n kt vepr kan paraqitur biografin e secilit shkrimtar, si dhe pjes t zgjedhura poetike nga krijimtaria e tyre. Ky libr doli n drit fal ndihms financiare nga Kuvendi Komunal i Kamenics. Para pak ditve, n shenj respekti dhe falnderimi autort vizituan Kryetarin e Komuns z.Shaip Surdulli dhe me kt rast i dhuruan kopje t librit si dhe t gjith delegatve t kuvendit komunal.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Gjakov, 04.10.2010

  Me organizimin e Zyrs pr Barazi Gjinore e KK-s s Gjakovs sht mbajtur nj debat me temn “Prpilimi i planit t veprimit mbi dhunn n familje”

  Me organizimin e Zyrs pr Barazi Gjinore e KK-s s Gjakovs sht mbajtur nj debat me temn “Prpilimi i planit t veprimit mbi dhunn n familje”. N tryezn e rrumbullakt n debat kan marr pjes prfaqsues t institucioneve komunale, Hetuesis, Prokuroris, Gjykats, Policis s Kosovs, t EULEX dhe organizatat Jo qeveritare.

  Me organizimin e Zyrs pr Barazi Gjinore e KK-s s Gjakovs sht organizua sht mbajtur nj debat me temn “Prpilimi i planit t veprimit mbi dhunn n familje”. N tryezn e rrumbullakt n debat kan marr pjes prfaqsues t institucioneve komunale, Hetuesis, Prokuroris, Gjykats, Policis s Kosovs, t EULEX dhe organizatat Jo qeveritare.
  Pjesmarrsit kan debatuar pr format e planit t veprimit t prbashkt pr parandalimin e dhuns n familje. Ndrkoh sht konstatuar se pa nj veprim t prbashkt t gjith faktorve me sakt t institucioneve prkats lufta kundr dhuns n familje nuk mund t fitohet. Mirpo sipas pjesmarrsve t ktij debati sht vlersuar se tani me aprovimin e Ligjit pr dhunn n familje dhe mbrojtjes s t drejtave gjinore sht m leht veprimi i prbashkt. Nj konstatim tjetr sht q dalur q ka t bj me rritjen e rasteve t dhuns n familje dhe indikatort q diktojn kt rritje.
  “ Rastet e dhuns n familje jan n rritje dhe kt po e dikton gjendja e rnd sociale q ka kapluar nj mas t madhe t popullats”, ka thn Lumnije Shllaku, zyrtare pr barazi gjinore n KK-n e Gjakovs. Ndrkoh q sipas kryesues s KK-s t ksaj komune, pak sa fajtor pr rritjen e rasteve t dhuns n familje jan edhe organet e drejtsis, q sipas saj arteret e veprave penale pr dhun familjare nuk po ndshkohen me dnimin e merituar. “ Krkojm nga organet e drejtsis q arteret e dhuns n familje t ndshkohen me dnim t merituar, nga se n disa raste kryesit e veprave penale pr dhunn n familje po lirohen menjher dhe nuk po ndshkohen me dnim t merituar”, ka krkuar kryesuesja Haxhiu.

  Nga ana e prfaqsuesve t Prokuroris dhe Gjykats komunale nuk sht pranuar ky vlersim dhe gjykim i kryesues s KK-s s Gjakovs.
  “ As nj rast nuk lirohet nga hetimet Prokuroris dhe Gjykata nse ka prova t duhura pr nj vepr penale t nj kryesi pr dhun n familje”, ka thn Prokurorja komunale Shpres Bakia. Ndrsa Gjyqtarja e GjK n Gjakov Afijete Sada Gllogjani, ka thn se as nj rast nuk e kemi mbyllur pa e proceduar dhe n baz t rrethanave dhe provave q jan ofruar dhe jan kompletuar edhe dnimi sht shqiptuar.
  Violeta Demhasaj hetuese n Drejtorin Rajonale t Policis n Pej, ka thn se ne prher kemi krkuar bashkpunim n mes organeve dhe institucioneve prkatse dhe n t gjitha raste i kemi bashkrenduar veprimet, por policia po has n vshtirsi, kur rastet paraqiten verbalist dhe jo me shkrim. Ajo ka ngritur edhe nj shqetsim pr mungesn e mjeteve pr t ushqyer viktimat kur ka raste q ato t qndrojn me disa or t tra n hetime apo n mbrojtje.” Qeveria, ministrit prkatse dhe komunat duhet t ken nj fond pr t ju siguruar ushqim viktimave n rastet kur ato qndrojn me or t tra pa ngrn”, ka thn Demhasaj.

  Nga ana e menaxheres s Shtpis s Siguris Sakaibe Doli Dobruna, sht krkuar q Qeveria t kt nj fond t veant pr mbrojtjen dhe sigurin e viktimave t dhuns n familje. Sipas saj numri i rasteve t dhuns n familje sht n rritje. “ Rritje sepse kt e dshmojn rastet e paraqitura q jan gjinj e nj rritje”, ka thn Doli Dobruna. sht nnshkruhet memorandumi i mirkuptimit n mes t institucioneve komunale, prfaqsuesve t Policis, Hetuesis, Prokuroris, Gjykats, Komuns dhe organizatave pr mbrojtjen n familje.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Gjakov, 06.10. 2010

  Diaspora gjakovare n Zvicr ndihmon KF "Vllaznimin" me 1.050 euro dhe me 11 mij franga zvicerane

  Prfaqsuesit komunal i jan mirnjohs mrgimtarve pr vullnetin e treguar q secili me mundsi t veta t ndihmoj klubin, emri i t cilit sht emblem sportive e Gjakovs. Me kontaktet dhe informatat e dhna mbi gjendjen n klub disponimin e tyre pr t ndihmuar e kan shprehur 35 mrgimtar, ku disa prej tyre kan dhn mjete n vler valutore t frangs zvicerane ndrsa t tjer me valut t euros.

  Nga mjetet e dhuruara jan grumbulluar gjithsejt 1050 euro dhe 11000 franga zvicerane.
  Tre prfaqsues t Kuvendit Komunal, Agim Koci, nnkryetar, Anton Shala, drejtor i Drejtoris pr Kultur, Rini dhe Sport dhe Hasan Ukshini, zdhns komunal kan qndruar n Zvicr me qllim kontakti dhe ndihmese pr klubin e futbollit Vllaznimi i cili n munges t donatorve aktual po sfidohet me vshtirsi t shumta financiare. Gjat qndrimit n Zvicr prfaqsuesit komunal u jan mirnjohs Lan Avdis, Lulzim Shasivarit dhe Gjon Ukajt ku kta dy t fundit kan qen edhe n komisionin pr grumbullimin e mjeteve t dhuruara nga mrgimtart e komuns son me pun dhe qndrim n shtetin helvetik. Prfaqsuesit komunal i jan mirnjohs mrgimtarve pr vullnetin e treguar q secili me mundsi t veta t ndihmoj klubin, emri i t cilit sht emblem sportive e Gjakovs.

  Me kontaktet dhe informatat e dhna mbi gjendjen n klub disponimin e tyre pr t ndihmuar e kan shprehur 35 mrgimtar, ku disa prej tyre kan dhn mjete n vler valutore t frangs zvicerane ndrsa t tjer me valut t euros. Nga mjetet e dhuruara jan grumbulluar gjithsejt 1050 euro dhe 11000 franga zvicerane. Mrgimtart t cilt kan ndihmuar jan Zeq Halilaj 2000 chf, Pashk Merturi 1000 chf, Skender Rexhepi 1000 chf, Kol Pnishi 1000 chf, Met Fetaj 800 chf, Hasan Tofaj 550 chf, Gjon Ukaj 500 chf, Anton Nikolla 500 chf, Geg Dedaj 300 chf, Krist Vilson Shala 300 chf, Nexhat Pula 200 chf, Bajram Mulaj 200 chf, Kol Ndrejaj 200 chf, Elvis Bezhi 200 chf, Lulzim Shasivari 200 chf, Qazim Beha 200 chf, Fadil Ibrahimi 200 chf, Pjetr Raja 100 chf, Viktor Lleshi 100 chf, Zenun Berisha 100 chf, Xhevat Sadria 100 chf, Uk Komoni 100 chf, Kumrije Nitaj 100 chf, Rexhep Salihaj 100 chf, Isa Zeqiraj 100 chf, Haki Haxhijaj 100 chf, Mahmut Jakupi 50 chf, Astrit Mullatahiri 50 chf, Riza Haxhija 30 chf, Bekim Pelaj 20 chf, Agnez Lleshi 200 chf dhe 150 euro. Me vler n euro ndihmesn e tyre e kan dhn Mirash Ndreja 500 euro, Kol Nikolla 500 euro, Bekim Raja 300 euro dhe Gzim Nura 100 euro.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 06-10-2010 m 08:57
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Lipjan, 06.10.2010

  U prurua asfaltimi i rrugve t lagjeve t fshatit Blinaj

  Sot n fshatin Blinaj t Komuns s Lipjanit n prani t shum qytetarve Kryetari i Komuns s Lipjanit z. Shukri Buja bri prerjen e shiritit me rastin e prfundimit t asfaltimit t rrugve t ktij fshati. Me kt rast kryetari Buja uroi banort e fshatit Blinaj pr asfaltimin e ktyre rrugicave si dhe ndrtimin e shkolls fillore n kt fshat, e cila s shpejti do t prfundoj, por projektet n kt fshat nuk do t prfundojn me kaq meq me nj periudh shum t shkurtr, banort e ktij fshati do t prfitojn edhe shum projekte t tjera si sht kanalizimi dhe ujsjellsi. Ai m tej shtoi se tani jemi n fazn prfundimtare t prmbylljes s investimeve kapitale t suksesshme pr kt vit, n ndrtimin e shkollave, n fshatin Poturovc, Gadime s shpejti do t filloi ndrtimi i shkollave n fshatrat Banull dhe Bujan, pastaj ndrtimin e shum kanalizimeve, ujsjellsve, rrugve n ato fshatra ku sht nevoja m e madhe, prfundoi z. Buja. Ndrsa, sipas menaxherit t Drejtoratit t Shrbimeve Publike Milaim Qiriqi, asfaltimi i rrugve brenda lagjeve t fshatit Blinaj n gjatsi prej 1625 m q ka kushtuar 160 mij euro, mjete kto t siguruara nga t hyrat vetanake, ndrsa punt i ka prfunduar n baz s kontrats s nnshkruar N.T.P “ Apollonia” nga Podujeva. Gjithashtu, kryetari Buja ka br edhe inspektimin e ndrtimit t shkolls fillore e cila ka nj kosto prej 129 mij euro, mjete kto t siguruara nga t hyrat vetanake.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Gjilan, 07.10.2010

  Ne Gjilan mbahet panairiri Librit GJILANI 2010

  PANAIRI I LIBRIT “GJILANI 2010”
  (7 – 9 Tetor)
  T enjten, m 07 tetor 2010, ora 13.00, bhet hapja e panairit t Librit “Gjilani 2010”, i cili do t mbahet n sheshin “Agim Ramadani”, n Gjilan.

  AGJENDA
  7 Tetor
  Ora 13.00 Hapja e panairit
  Ora 14.00 Promovimi i librit te dr. Sabile Kecmezi – Basha me titull: T burgosurit politik
  shqiptar t Kosovs 1945-1990;
  Referues: Mr. Adem Murati, Mr. Aliriza Selmani, Izmi Zeka,
  Vendi: Salla e Teatrit t Qytetit
  8 Tetor
  Ora 14.00 Promovimi i librit: “Dy lule t liris”, t poetit gjilanas Behlul Gagica
  Referues: Dr. Faik Shkodra, prof. Arbresha Aliu – Shaqiri
  Vendi: Salla e leximit t Biblioteks “Fan S. Noli”, Gjilan
  9 Tetor
  Ora 14.00 Promovimi i librit: “Fjalor i gjuhsis”, i autorit Ragip Kqiku
  Referues: Dr. Qemajl Murati, Dr. Bahtijar Kryeziu
  Vendi: Salla e Teatrit t Qytetit
  Vendi: Salla e leximit t Biblioteks “Fan S. Noli”, Gjilan
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Pej, 07.10.2010

  Ali Berisha pret n takim Hashim Thaqin

  Kryetari i Komuns s Pejs Ali Berisha me bashkpuntor priti n takim Kryeministrin e Kosovs Hashim Thaqin me bashkpuntor, ku tema e bisedimeve ishte mundsia e konkretizimit t projekteve kapitale pr vitin 2011 dhe fillimi sa m i shpejt i punve pr Universitetin e Pejs.

  Nevoja e Pejs pr mbshtetjen e Qeveris sht e madhe dhe ju si Kryeministr duhet te angazhoheni pr realizimin e projekteve kapitale qe jan obligim i juaji dhe pr ka ne i kemi dorzuar projektet ne kohen e duhur dhe ne ministrit e duhura. Me duhet t jua prsriti edhe nj padrejtsi q po vazhdon t i bhet Pejs e cila merr buxhet pr 115 mij banor,kurse vetm ne zgjedhjet e fundit kan votuar rreth 90 mij votues n Pej. Ne, si Qeveri Komunale krkojm ndarje simetrike te buxhetit dhe investime simetrike ne ter Kosovn.

  Peja ka dy asete kryesore: Rugovn si zon turistike te beht qendra e dyt e skitaris dhe e turizmit pas Brezovics dhe Agrobiznesin si mundsi e mir pr zhvillim dhe plasim t produkteve ne rajon.

  Pasi Peja po bhet qendr universitare sht nevoj e domosdoshme hapja e rrugs lidhse me Plaven,Gusin dhe viset tjera shqiptare ne Mal t Zi prmes Rugovs,ku do t krijohej nj mundsi e mir jo vetm pr Pejn por edhe pr ter rajonin. Peja ka nevoja t shumta por me hapjen e Universitetit vazhdimin e rrugs Kuqisht-Bog pr kompletim t infrastrukturs duhet te futen si prioritete pr vitin 2011 edhe rruga e Trestenikut dhe ajo qe e lidh Gorazhdevcin deri ne Kerstovc tha nder t tjera kryetari Berisha.

  Un ju falnderoj pr pritjen tuaj sot ktu n Pej dhe ju prgzoj pr punn tuaj dhe t stafit tuaj sepse vrtet keni br nj pun t mir. Ju premtoj se angazhimet tona pr t investuar n Pej kan qen dhe do t jen edhe ne te ardhmen,prandaj krkoj nga ju qe te jeni me kmbnguls t ministrat prkats, ku do ta keni prkrahjen time dhe t bashkpuntoreve t mi,sepse vrtet Peja ka nevoja dhe duhet t prkrahet. N prioritetet pr vitin 2011 kemi filluar me Universitetin e Pejs do t vazhdojm me investime ne rrugn pr Bog dhe ne disa projekte q ju do ti parashihni si prioritete tha nder t tjera kryeministri Thaqi.

  N fund, kryetari Berisha dhe kryeministri Thaqi u prononcuan pr media.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Prizren, 07.10.2010

  Studentt nga Amerika takuan Kryetarin e Komuns s Prizrenit

  Studentt nga Amerika takuan kryetarin e komuns, prof.dr.Ramadan Muja, u entuziazmuan me pritjen e ngroht dhe qytetin e bukur t Prizrenit

  Kryetari i Komuns ka pritur nj grup studentsh nga Universitetet e ndryshme t Shteteve t Bashkuara t Ameriks,t cilt kryesisht studiojn n fushat e t drejtave t njeriut.

  Kryetari Muja n prgjithsi ka folur pr nivelin e tolerancs bashkjetess, cili ekziston n Komunn e Prizrenit,duke potencuar se qyteti i Prizrenit prve lashtsis q ka, dallohet si qytet multi kulturor,multi etnik dhe multi fetar,elemente kto q e bjn at t veant n rajon e m gjer.

  Komunitetet e Komuns s Prizrenit gzojn t drejtn e prdorimit t gjuhs s tyre,zhvillimit t kulturs s tyre dhe konsiderohen t barabart n pjesmarrjen e tyre me prfaqsim npr institucionet qofshin ato lokale apo edhe qendrore.

  Ne si shtet m i ri n bot ka theksuar ndr tjera kryetari Muja, pretendojm q t zhvillojm edhe m tej nivelin e demokracis n vend duke pretenduar ta avancojm n at mas sikur n shtetet e zhvilluara qofshin ato evropiane apo edhe t SHBA-ve.

  Studentt pjesmarrs n kt takim komunikuan gjat me Kryetarin Muja,duke shprehur edhe interesimin e tyre me gjendjen e t zhvendosurve dhe procesin e ri integrimit t ktyre personave q nga periudha e lufts s fundit n Kosov.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Ferizaj, 07.10.2010

  Shkolla fillore "Vezir Jashari" dhe instituti "Goethe", nnshkruan marrveshje mirkuptimi

  Kryetari i Komuns s Ferizajt, Bajrush Xhemaili, duk i prgzuar t pranishmit pr kt bashkpunim, ka thn se kjo iniciativ po vie n koh lirie, kur kemi shtetin e ri t Kosovs. "Shteti gjerman, gjithmon ka qen nj mik i yni. Populli gjerman vrtet ka br shum pr shqiptart, jo vetm pr lirimin ton por edhe pas lirimit, n formimin e shtetit t Kosovs.", ka thn Xhemaili.

  Ahmet Gajtani, drejtor i shkolls fillore "Vezir Jashari", duke folur pr historikun e shkolls, ka thn se ky projekt sht edhe nj fitore e ksaj shkolle, q tani ka arritur t bhet pjes e iniciativs 'Shkollat, partnere t s ardhmes'. Gajtani, ka thn se nnshkrimi ksaj marrveshje, do t jet edhe nj mundsi e mir pr t siguruar pajiset teknike bashkkohore pr msim t nxnsve. "Dija q ofrohet n shkolln ton, besojm se do t jet konkurrente me dijen e shkollave t tjera n rajon dhe Evrops, sepse synojm t shkojm krahas tyre dhe kt synim e mbshtesim n interesimin dhe gatishmrin e nxnsve, prindrve, arsimtarve dhe t t gjitha institucioneve tona", ka thn Gajtani,duke shtuar se vetm me nj arsimim t duhur dhe cilsor do t ecim prpara si shoqri dhe si shtet. Shkolla fillore "Vezir Jashari" u themeluar n vitin 2007, dhe aktualisht ka 30 paralele, me gjithsej 868 nxns.

  Christoph Deissenberger, drejtor i sektorit pr kultur, politik dhe shtyp i ambasads gjermane, ka thn se kjo sht iniciativ e Ministris Federale pr Pun t Jashtme t Gjermanis n bashkpunim me organizata t ndryshme gjermane. "Shkolla juaj, sot po bhet pjes e nj rrjeti t gjer t shkollave t ksaj iniciative, q prafrsisht jan rreth 1 mij e 500 shkolla t ksaj iniciative", ka thn Deissenberger. Qllimi i ktij projekti sht nxitja e t rinjve, q t msojn gjuhn gjermane, pasi q sipas Deissenberger, msimi i gjuhve t huaja sht pjes e jets dhe prmes tyre mund t arrihet dika. "Njohja e gjuhs gjermane n shtetin e Kosovs sht shum e pranishme. Mendoj q do kush nga ju, ka ndonj familjar n Gjermani", ka thn Deissenberger duke shtuar se nse msohet gjuha gjermane hapen shum dyer pr t punuar apo studiuar n Evrop e jo vetm n Gjermani pasi q milion njerz jasht ktij shteti flasin gjuhn gjermane.

  Ndrsa, kryetari i Komuns s Ferizajt, Bajrush Xhemaili, duk i prgzuar t pranishmit pr kt bashkpunim, ka thn se kjo iniciativ po vie n koh lirie, kur kemi shtetin e ri t Kosovs. "Shteti gjerman, gjithmon ka qen nj mik i yni. Populli gjerman vrtet kan br shum pr shqiptart, jo vetm pr lirimin ton por edhe pas lirimit, n formimin e shtetit t Kosovs. Edhe tani po bn pun t madhe n zhvillimin e shtetit dhe fuqizimin e tij", ka thn Xhemaili. Ndrsa, pr marrveshjen e bashkpunimit t ksaj shkolle Xhemaili ka thn se kjo iniciativ edhe m shum do t'i thellon njohurit tona pr gjuhn gjermane.

  Przgjedhja e shkollave q u prfshijn n kt projekt, sipas Johanna Nyse, nga instituti "Goethe", ka zgjatur disa muaj, ku shkollat n fillim kishin aplikuar e m pastaj disa nga shkollat u vizituan nga zyrtart prkats. "Bhet fjal pr ndrtimin e nj rrjeti prej 1 mij e 500 shkollave n bot, iniciativ kjo e Ministris Federale pr Pun t Jashtme t Gjermanis dhe 4 institucione gjermane t cilat jan duke e implementuar kt projekt", ka thn Nyse. Kjo iniciativ pr binjakzimin e shkollave, do t mbshtetet nga Ministria Federale pr Pun t Jashtme e Gjermanis dhe implementohet nga bashkpunimi me zyrn qendrore pr arsimimin e jashtm t vendit, institutin 'Goethe'. U b e ditur se gjat ksaj jave pritet q edhe tri shkolla t tjera t bhen pjes e ksaj iniciative, dy nga to do t jen n Prishtin dhe nj tjetr n Prizren.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Lipjan. 07.10.2010

  Qytetit t Lipjanit iu shtua edhe nj objekt afarist- banesor


  N Lipjan u v gur themeli i nj objekti afarist banesor, vlera financiare e tije kap shumn mbi 3 milion euro ku pritet t hyjn n pun afr 40 puntor, kryesisht t gjinis femrore, pronari i ktij objekti sht Mustaf Gashi, nga komuna e Lipjanit.

  Sot n Lipjan u v gur themeli i nj objekti afarist banesor, vlera financiare e tije kap shumn mbi 3 milion euro ku pritet t hyjn n pun afr 40 puntor, kryesisht t gjinis femrore, pronari i ktij objekti sht Mustaf Gashi, nga komuna e Lipjanit.

  N kt ceremoni rasti vnien e gur themelit e bn kryetari i Komuns s Lipjanit z. Shukri Buja dhe pronari Mustaf Gashi. Kryetari Buja tha se investimi n kt objekt sht mjaft i madhe dhe punsimi do te jet mjaft i mir sepse ku po ndrtohet ky objekt sht pjes urbane e cila lejon q te jet afarist banesor pr ndrtim dhe afarizmi ktu do t mundsoj q t punsohen rreth 40 puntor. Ai m tej tha se qyteti i Lipjanit me ndrtimin e banesave kolektive ka filluar t marr pamjen qytetit e jo qytetez si ka qene. Besoj qe me planifikimin q kemi qyteti do t zgjerohet n drejtim ka lumi sitnica dhe qyteti do ta merr nj pamje me t mir dhe ma t qet pr banim n Kosov sepse qetsia n Lipjan sht mjaft e mir. Buja gjithashtu theksoi se t gjitha ndrtimet q bhen n Komunn e Lipjanit pikrisht n qytet jan t pajisura me leje. Ndrkaq pronari i ktij objekti afarist banesor Mustaf Gashi tha se ky objekt ka nj vler financiare mbi 3 milion euro ku pritet t punsohen 40 deri 50 puntor kryesisht femra se sht nj objekt afarist.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Therand, 09.10.2010

  Biblioteka e Therands pasurohet me libra t rinj

  Aktualisht, biblioteka e Therands ka nj fond prej rreth 14 mij ekzemplar t librave t zhanreve t ndryshme, kurse kt vit jan regjistruar mbi 1300 lexues t rregullt, t moshave dhe gjinive t ndryshme, t cilt jan lexues t mbi 11 mij librave. Numri i lexuesve pr do dit po vjen duke u rritur, por sikurse t ekzistonte salla e leximit numri i lexuesve do t ishte shum m i madh, sepse nj pjes e literaturs, si fjalort e ndryshm dhe disa libra enciklopedi, mund t shfrytzohen pr lexim vetm n bibliotek, nuk mund t jepen pr lexim n shtpi. Edhe pse ka shum i interesim pr leximin e tyre, ato q disa vjet kan mbetur t pashfrytzuara pr lexuesit.

  Sikur t kishim salln e leximit pensionistt dhe kategorit t tjera sociale n bibliotek do t mund ta shfrytzonin edhe leximin e shtypit ditor. Sivjet Komuna nga mjetet vetjake ka ndar 1000 euro pr pasurimin e biblioteks me libra t rinj.

  RR. REXHAJ (Kosova Sot)
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Pej, 10.10.2010

  25 familje skamnore morn elsat e banesave t tyre

  Njzet e pese familje skamnore nga Peja sot kan marre elsat pr banesat e reja projekt ky i realizuar nga Qeveria e Emirateve te Bashkuara Arabe.

  Njzet e pese familje skamnore nga Peja sot kan marre elsat pr banesat e reja projekt ky i realizuar nga Qeveria e Emirateve te Bashkuara Arabe, e cila pr ndrtimin e objektit pr banim social ka investuar 550 mije euro. sht ky objekti i par pr banim social i ndrtuar ne Komunn e Pejs pas lufts n Kosov.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Gjakov, 11.10.2010

  Filluan punimet n realizimin e ndrtimit t 125 shtpive pr komunitetin ARE n Lagjen Kolonia n Gjakov

  N ceremonin e fillimin e punimeve t 29 shtpive t komuniteteve AER, kryetari i Komuns Pal Lekaj, ka vlersuar si dit t veanta q shpresa pr t nesrmen po beht realitete. Ndrsa Kryeministri i Republiks s Kosovs Hashim Thaqi ka thnn se “Sot vum gur themelin e nj projektit shum te rndsishm pr strehim dhe integrim t nj shoqrie pakic q sht projekt i prbashkt i qeveris komunale, Republiks se Kosovs dhe Critasit t Zvicrs dhe qeveris Austriake”.

  "Jemi zotuar si shtet dhe si qeveri komunale q do t bjm t mudshem pr t gjith qytetarve pa dallime prkatsie fetare e kombtare”, ka thn Lekaj. Ai ka falnderuar t gjith donatort dhe kryeministrin Thaqi q sipas Lekes Kryeministri po dshmon se po i prkrah kto projekte, q po ndikojn dukshm n prmbushn e obligimeve q ka Kosova ndaj banorve t vet, ka pohura kryetari Dr. Pal Lekaj.

  N ceremonin e fillimin e punimeve t 29 shtpive t komuniteteve AER, kryetari i Komuns Pal Lekaj, ka vlersuar si dit t veanta q shpresa pr t nesrmen po beht realitete.
  “sht nj dit e veant q s bashku me kryeministrin dhe donatort po e fillojn nj projekt q sht mjaft domethns dhe do t ndikoj n dukshm n prmirsimi ne jetess s ktyre komuniteteve” ka thnn dr. Pal Lekaj. Duke vazhduar se “ Jemi zotuar si shtet dhe si qeveris komunale q do t bjm t mudshem pr t gjith qytetarve pa dallime prkatsie fetare e kombtare”, ka thn Lekaj. Ai ka falnderuar t gjith donatort dhe kryeministrin Thaqi q sipas Lekes Kryeministri po dshmon se po i prkrah kto projekte, q po ndikojn dukshm n prmbushn e obligimeve q ka Kosova ndaj banorve t vet.

  Lagja Ali Ibra n Gjakov sht lagje joformale n Gjakov me rreth 720 banor kryesisht t komuniteteve RAE, por edhe familjet shqiptare dhe serbe Situata e strehimit dhe infrastruktura teknike sht n gjendje shum t keqe. Shum familje jetojn n shtpi t improvizuar. Lekaj ka fol edhe per situaten e rnd qe gjndet ky komunitete n kt lagje. “N kt lagje shum pak persona kan t zgjidhur shtjen punsimit. Analfabetizmi dhe braktisja e shkollave jan shum t shpeshta. Caritasi Zviceran partner i Caritasit t Kosovs, sht prezent n komunitetet me aktivitete sociale dhe edukim q nga vitit 2006. Kjo situat sht diskutuar dhe shqyrtuar shum her n institucionet lokale e organizata qeveritare dhe jo qeveritare. N vitit 2009 KK-ja e Gjakovs pr nj zgjidhje fatlume t ktij komunitetit ofroi 3.8 hektar siprfaqe tok pr ngritjen e objekteve individuale t ktij komunitetit n kt lagje.

  U bashkuam si partner KK-ja, Qevria e Kosovs, Ministria pr Komunitete dhe Kthim, Caritasi Zvicrran dhe komunitetit ndrkombtar, pr t nnshkruar nj memorandum t mirkuptimit pr fillimin e nj projekti kapital q me parallogarite sht saktsuar shifra 3.4 milion euro. Prfitues t ktij projekti do t jen 125 familje me 720 familjar. Po fillojm implementimin e ktij projekti sot me ndrtimin e 29 shtpive, pr t vazhduar pa u ndal deri n vitin 2011 pr t prfunduar n tersi.

  Synimi i ktij projekti sht q t kontribuojm n zhvillimin ekonomik dhe prfshirjen sociale t komuniteteve. Dhe kjo sht planifikuar t arrihet nprmjet aktiviteteve ekonomike, integrimit prmes edukimit dhe puns sociale. sht edhe nj e mir q nga Qeveria Austriake ofrohen fondacion pr kt projekt 200 mij. sht nj shembull i mir i Gjakovs dhe Qeveris s Kosovs. Dhe kjo ne q po e bjm po tregojm se i duhemi ktyre qytetarve jo pr politik. Jemi zotuar q ligji do t funksionoj sikur edhe vijat buxhetore, sht nj shembull i mir se si duhet punuar pr t gjith qytetart barabart.

  Ky sht nj nga projektet e rndsishme q ka qen edhe m hert n agjendn e shum projekteve kapitale pr ngritjen e jetess s qytetarve t komuniteteve dhe gjith qytetarve t Kosovs”, ka thn kryeministri i Kosovs Hashim Thaqi, n ditn e fillimeve t punimeve t ndrtimin e 29 shtpive pr komunitetin RAE n Gjakov. Ai ka versuar lart angazhimin q po bjn institucionet lokale e vendore bashk me organizatat humanitare ndrkombtare n prmirsimin e jets s qytetarve t Kosovs vemas t komuniteteve pakic. “Sot vum gur themelin e nj projektit shum te rndsishm pr strehim dhe integrim t nj shoqrie pakic q sht projekt i prbashkt i qeveris komunale, Republiks se Kosovs dhe Critasit t Zvicrs dhe qeveris Austriake”, ka saktsuar Thaqi.
  Ai duke vlersuar punn e Institucioneve t Kosovs ka thn se “ Qeveria e Kosovs ka pr qllim ndrtimi ne shoqris demokratike dhe integrimit t saj n t gjitha institucionet demokratike ndrkombtare”. Ndrkoh q ka premtuar se do t jet afr n mbshtetje pr realizimin e ktij projekti dhe projekteve tjera. “ Do t jemi afr me gjith prkushtimet dhe angazhimet q krkohen n realizmin e ktij projekti e projekteve tjera , q ti prmbushim obligimet dhe standardet”. Ai n kt kontest duke fol pr investimet q po bhen n Kosov ka pohuar se “ vetme n kto dy vitet e fundit sht investuar n komuna se sa n dhjet vitet e kaluara, prandaj do t punojm maksimalisht n do cep t Republiks s Kosovs, pr t investuar. Ato kan ndodhur po ndodhin edhe sot dhe do t ndodhin edhe n t ardhmen, ka nnvizuar Thaqi n lagjen Kolonia n Gjakov.

  Kryeministri i Kosovs Thaqi, ka pohuar se “Un kam pasur vizita t rregullta n t gjitha komunat. Edhe ne t ardhmen kshtu do te ndodh. Un i kryej prgjegjsit kushtetuese e shtetrore dhe jam n shrbim t gjith qytetarve. “Ky projekte ka qen nevoj pr vet qytetart t strehohen t integrohen, ne po investojm bashkrisht dhe kjo po ndodh”, ka thn Thaqi. Pr situatn politike dhe rrjedhat e saja dhe proceset ne t cilat po kalon Kosova Thaqi ka nnvizuar n mes t tjerave se “Kosova gjendet n rrethanat q realisht t gjith i njohim, si institucione dhe politik jemi duke kaluar nj test, jashtzakonisht t rndsishm demokratik, nj pjekuri t lart t prgjegjsis shtetrore, politik edhe qytetare, me nj vlersim t lart edhe nga ndrkombtart”, sa vlersuar Kryeministri Thaqi. Presidenti Krasniqi sht duke zhvilluar biseda me t gjith prfaqsuesit e partive politike dhe n momenti ne duhur besoj se do t jep propozimin pr datn e organizimit t zgjedhjeve t reja nacionale. Kryeministri Thaqi n Gjakov ka premtuar edhe mbshtetje institucionale edhe angazhimet pr lirimin sa m t shpejt t ish kryeministrit dhe liderit t AAK-s Ramush Hardinaj, nga Gjykata e Hags. “ Jemi t prkushtuar dhe t angazhuara q n t gjitha format e mundshmve institucionale e financiare t ndihmojm n lirimin sa m t shpejt t Ramush Hardinaj nga Gjykata e Hags”, ka thn Kryeministri Thaqi.

  Thaqi ka theksuar se ne po ndrtojm shoqri multi etnike nj shtet ku sundon ligji dhe me qeverisje t mir me transparenc t plot, duke qen n vazhdimsi n kontakte t vazhdueshme me autoritet m t larta n Bruksel, pr t hartuar e plotsuar raportin e progresit. Ai ka thn se strategjia pr liberalizimi ne vizave sht hartuar dhe do t dorzohet s shpejt i institucioneve t Kosovs, dhe qytetart e Kosovs do t lvizin t lir sikur t gjith qytetart e tjera t Evrops. Ne jemi evropian dhe e meritojm liberalizimi ne vizave, sa m shpejt q sht e mundur dhe n kt drejtim jemi duke punuar maksimalisht.

  Kordinatori i Caritasit Zviceran Geiri Meli, q sht barts i projektit n ndrtimin e 125 shtpive pr komunitetin ARE, ka krkuar nga donatort e gjith Evrops q ti bashkohet realizimit t ktij projektit. “Ky projekt ka sfida t mdha sepse sht e nj vlere t kushtueshme andaj bj thirrje t gjith donatorve n Evrop q bashkrisht duke participuar t realizojm n tersi kt projekt”, ka thn Meli.

  Ndrkoh q prfaqsuesi i Caritasit t Kosovs Dom Vitor Sopi, ka thn se ky program ka pr objektiv realizimin e programit t paqes dhe bashkjetess”. T hnn edhe Qeveria Austriake ka aprovuar 200 mij euro pr implementimin e ktij projekti.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Viti, 11.10.2010

  Prfaqsueset e dy shkollave t komuns s Vitis treguan rezultate t mira n garat sportive

  N kuadr t Shoqats s pedagogve t Kulturs Fizike dhe sporteve shkollore jan mbajtur disa aktivitete ku kan marr pjes prfaqsues t shkollave t komuns s Vitis, gjegjsisht asaj fillore “Nazim Pajaziti” nga Radivojci dhe Gjimnazi “Kuvendi i Lezhs” t Vitis.

  Kto ekipe para disa ditve kan marr pjes n garat t cilat jan organizuar n futboll t vogl n rajonin e Gjilanit, me q rast, shkolla fillore “Nazim Pajaziti” ka fituar vendin e dyt duke mundur prfaqsuesen e Novobrds dhe duke u sfiduar nga Gjilani. Ndrsa “ Kuvendi i Lezhs” ka fituar vendin e par duke mposhtur prfaqsuesen e Novobrds, duke u plasuar kshtu n garat e mtutjeshme q do t mbahen n nivel shtetror. M kt rast udhheqsi i ekipit t Gjimnazit “Kuvendi i Lezhs”, Hasan Hasani tha se ky sukses i takon qytetarve t ksaj komune si dhe krkoi nga institucionet lokale, respektivisht nga Drejtoria Komunale e Arsimit si dhe nga Drejtoria pr Kultur, Rini dhe Sport. t Vitis ta prkrahin kt ekip.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Dardan (Kamenic), 11.10.2010

  Agron Krasniqi nga Kamenica, shpallet aktori m i mir n Vushtrri

  Regjisori Muharrem Hoda, s bashku me aktort e Teatrit Aleksandr Moisiu nga Kamenica, , m 7 t ktij muaji kan marr pjes n Festivalin e Teatrove t rinjve, n komunn e Vushtrri.

  Aktort kamenicas, kan shfaqur Komedin Mysafiri i Mallkuar, gj q me kt rast Agron Krasniqi u shprblye si aktori m i mir i ktij festivali. Ky festival ka filluar m 4 tetor dhe ka prfunduar m 8, ndrsa aktort e komuns tone kan marr pjes m 7 tetor.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kaanik, 12.10.2010

  Themelohet Kshilli i Veprimit Rinor Lokal n Kaanik (KVRLKA)

  Duke u bazuar n Statutin e Kshillit, u zgjodh edhe Bordi i Kshillit n prbrje prej 9 antarve: Arlind Hysa, Mirlinda Axhami, Argjenda Axhami, Marigona aka, Arbenita Koka, Visar Mulaku, Adrian Bajrami, Ilirjana Berisha dhe Tetuta Malsiu.

  Sot n lokalet e Shtpis s Kulturs n Kaanik u mbajt Kuvendi pr themelimin e Kshillit t Veprimit Rinor Lokal n Kaanik (KVRLKA) t cilin e prbnin 21 antar, prfaqsues t 16 organizatave. Kryetar i Kuvendit t Kshillit t Veprimit Rinor Lokal u zgjodh Arlind Hysa ndrsa nnkryetare, Mirlinda Axhami.
  Me kt rast sht shpalosur dhe miratua Draft Statuti i Kshillit ndrkaq fjal prshndetse kan prezantua drejtori pr Arsim e Kultur, z. Azem Guri dhe prfaqsuesi i GTZ-s z. Albion Zeka.
  Duke u bazuar n Statutin e Kshillit, u zgjodh edhe Bordi i Kshillit n prbrje prej 9 antarve: Arlind Hysa, Mirlinda Axhami, Argjenda Axhami, Marigona aka, Arbenita Koka, Visar Mulaku, Adrian Bajrami, Ilirjana Berisha dhe Tetuta Malsiu.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Viti, 12.10.2010

  Mbahen aktivitete pr vetdijesimin rreth trafikimit me qenie njerzore

  Me moton Mbrohu nga trafikimi me qenie njerzore - Njsia Komunal pr t Drejtat e Njeriut n Viti n bashkpunim me Policin e Kosovs, Njsia Regjionale Anti Trafikim, OSBE dhe Qendra pr Pun Sociale e Vitis, kan zhvilluar sot n Gjimnazin “ Kuvendi i Lezhs” disa aktivitete m qllim t vetdijesimit t rinis pr mbrojtjen nga anti- trafikimi.

  M kt rast para nxnsve vitias ka ligjruar Shefi i njsis s Trafikimit me qenie njerzore nga Regjioni i Gjilanit Driton Islami i cili i njoftoi m pr s afrmi nxnsit pr mnyrn e trafikimit me qenie njerzore, si dhe pr format e mashtrimit prmes premtimeve t cilat trafikantet i bjn viktimave. Ndrsa Drejtori i Qendrs pr Pun Sociale n Viti Demush Mehmeti tha se trafikuesit i mashtrojn viktimat duke i u premtuar parajsn dhe duke ju afruar ferrin. Ai tha se ndaj viktimave t trafikimit nuk prdort vetm dhuna fizike por edhe psikike. Ndrsa koordinatorja e NJKDNJ-s pr Viti Ibadete Hyseni krkoj nga nxnsit q t mos bihen preh e mashtrimeve nga njerzit e panjohur, dhe t ken nj komunikim m t madh me prindr, msimdhns, apo antar tjer t familjes pr ndonj ofert pune. M qllim t vetdijesimit t nxnsve vitias rreth trafikimit me qenie njerzore sht shfaqur edhe nj film dokumentar i cili trajton kt tem dhe jan shprndar disa broshura pr vetdijesimin e t rinjve pr parandalimin e trafikimit t qenieve njerzore.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Klin, 12.10.2010

  Prfunduan punimet e meremetimit t shkolls fillore “Emin Duraku” n fshatin Volljak

  sht br prurimi i prfundimit t punimeve pr meremetimin e shkolls fillore “Emin Duraku” n fshatin Volljak. Investimet pr meremetimin e shkolls “Emin Duraku”, jan br nga KFOR-i Italian dhe kostoja ka qen 17 mije euro, jan meremetuar t gjitha klasat ,dyert,dritaret,muret dhe dyshemeja.

  sht br prurimi i prfundimit t punimeve pr meremetimin e shkolls fillore “Emin Duraku” n fshatin Volljak. Investimet pr meremetimin e shkolls “Emin Duraku”, jan br nga KFOR-i Italian dhe kostoja ka qen 17 mije euro, jan meremetuar t gjitha klasat ,dyert,dritaret,muret dhe dyshemeja.
  Nnkryetari i komuns,Zenun Zeqa, n emr t komuns s Klins i falnderoj KFOR-in Italian pr angazhimin e tyre dhe pr investimet q KFOR-i po i bn n komunn e Klins. Gjithashtu,Zeqa shtoi se paqeruajtsit e KFOR-it, po ju krijojn kushte m t mira nxnseve pr shkollim n kt komun.
  Komandanti i Grupit Shumkombsh Perndim,kolonel Davide Di Bartolo tha se, prve siguris jemi t prkushtuar edhe n sferat tjera q t ndihmojm popullatn,si n arsim,shndetsi ,infrastruktur . Bartolo shtoi se KFOR-i edhe n t ardhmen do t bashkpunoi me komunn Klins dhe premtoi investime edhe n t ardhmen.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Dardan (Kamenic), 14.10.2010

  Mbi 100 drunj dekorativ do t zbukurojn Kamenicn

  Pas planifikimit dhe prgatitjeve t nevojshme nga firma kontraktuese pr punimin dhe mirmbajtjen e pjesve t gjelbruara n Kamenic, sot n prezenc t Kryetarit t Komuns z.Shaip Surdulli, Kryesuesit t Kuvendit Komunal z.Enver Mavriqit, Drejtorit t Administrats s Prgjithshme z.Enver Ajvazi, Drejtorit t Drejtoris pr Shrbime Publike z.Hysen Jerliu filloi mbjellja e drunjve dekorativ prgjat rrugs Kamenic-Berivojc.

  Mbi 100 drunj dekorativ t llojeve t ndryshme (katallpa, bli dhe frashr i bardh) do t mbillen pasi q dit m par sht br prgatitja dhe mbjellja me bar e siprfaqeve t gjelbruara mes rrugs dhe trotuarit.

  Mbjellja sht duke u br prej Gjimnazit Ismail Qemali e deri n Berivojc n nj gjatsi mbi 1.5 km. Pas prfundimit t ksaj pjese, mbjellja e drunjve dekorativ do t vazhdon edhe n pjesn tjetr deri te shtpia e mallrave.

  sht nj pun e mir q po bhet vlersim ky edhe nga vet qytetart t cilt dit e m shum Kamenicn po e shohin duke u ndryshuar.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Gjakov, 18.10.2010

  Jan mbajtur tri kampionate n badidibling

  Ky organizim i posam sportiv sht mbajtur me organizim t Federats s Badibildingut dhe Fitnesit t Republiks s Kosovs n krye t s cils sht Bedri Cahani dhe me mbshtetje t Drejtoris pr Kultur, Rini dhe Sport t Kuvendit Komunal.

  N kt gar mjaft interesante ku kan marrur pjes mbi 1000 shikues ka qen i pranishm edhe kryetari i komuns, Dr. Pal Lekaj.

  Me organizim t Federats s Badibildingut dhe Fitnesit t Republiks s Kosovs n krye t s cils sht Bedri Cahani dhe me mbshtetje t Drejtoris pr Kultur, Rini dhe Sport t Kuvendit Komunal sht mbajtur kampionati mbarkombtar n badidibilding, kampionati i Kosovs si dhe ai i Shqipris.N kt gar mjaft interesante ku kan marrur pjes mbi 1000 shikues ka qen i pranishm edhe kryetari i komuns, Pal Lekaj.Pas defilimit t bilderve dhe vlersimeve nga ana e juris fitues mbarkombtar n badibilding n konkurrencn m atraktive, n at t kategoris s rnd sht Esat Lata nga Gjakova sikurse q t njjtn titull ka fituar edhe prsa i prket kampionatit t Kosovs.

  N kategorin e seniorv ne kategorin e leht kampion sht shpallur Mazllum Shaku nga Peja ndrsa n kategorin e mesme kampion sht shpallur Kushtrim Bajraktari nga Prishtinina.N kategorin gjysm t rnd kampion sht shpallur Leon Berisha nga Peja. Ndrkaq, ndr junior kampion i Kosovs sht shpallur Erdin Hamza nga Peja.N kampionatin mbarkombtar t t rinjve kampion sht shpallur Endri Partazi nga Tirana. I njjti garues ndr junior sht shpallur kampion edhe i Shqipris ndrsa kampion i Shqipris ndr senior sht shpallur Dorian Fakaj.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •