Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ENISS
    Anëtarësuar
    02-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    30

    A e kupton ndokush rëndësinë e Psikologut?

    Pershendjetje te gjitheve...
    Pas disa kohesh mu dha rasti te lexoj perseri kete miniforum, dhe shoh nga temat e pergjigjet e anetareve ketu te cilet i japin nje rendesi te caktuar psikologut. Se sa nuk e di...
    Ju ka rene rasti ndonje here te keshilloheni me psikologe te vertete, ne Shqiperi apo jashte, kudo qe ndodheni.... ?
    A i njihni efektet e nje keshillimi me psikologun dhe a mendoni se keni nevoje te keshilloheni me nje te tille? Sa rendesi ka per ju ta beni kete? Duhet bere apo jo?
    Kam degjuar kudo te jete nje gjykim i caktuar (nuk dua te ndikoj ne pergjigje si e kam degjuar kete gjykim) per nevojen e psikologut...

    Do e vleresoja cdo pergjigje tuajen mbi kete teme....

  2. #2
    Moderatore
    Anëtarësuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Personalisht e ndjej te nevojshme konsulten me nje psikolog ne raste te vecanta. Nga bashkebisedmi ndjej te kem shkarkuar te gjitha energjte negative te akumuluara. Mendoj qe kete ndjesi disa e provojne edhe nga nje bashkebisedim me nje mik cili e kthjellon ne mendim. Ndryshe ndodh me disa tipa qe mbyllen ne vetmine e tyre. Psikologu ka shume njohuri dhe te orienton drejt ne zgjdhjen e nje stuate te nderlikuar.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Psikologu luan nje rol te vecante tek cdo njeri. Disa e konsiderojne te pa nevojshme disa te tjere teper te nevojshme, dhe me te dyja palet bie dakord. Disa nga ne nuk dine se si do te mund te zgjidhnin disa probleme disa te tjere i kane kaluar me mijra here dhe per ta eshte e lehte.

    P.sh. nje femije 12 vjec nuk eshte ne gjendje te perballoje stresin psikologjik qe i ka shkaktuar "perdhinimi" nga nje person me i rritur. Ai person ka nevoje per nje psikolog sepse psikologu krijon nje lidhje speciale me ate person per srye se ka nduhmuar shume te tjere dhe me eksperiencen e tij ne ate fushe e di se cfare mudn ti thuash dhe se cfare jo atij personi.

    Po te jap nje shembull konkret. Ne punen time vijne shume kliente nga me te ndryshmit. Te gjithe jane aty per te gjetur pune, punesuar, por secili prej tyre vjen nga situata te ndryshme. Secili prej tyre ka shume probleme qe duhen zgjidhur para se ata te punesohen. Shpesh here na duhet qe ti referojme ata ne klinike para se ti trejnojme per nje pune.

    Ne te gjithe si punonjes te asaj kompanie lodhim kokat tona me problemet e te tjereve, dhe nuk kemi vend per tonat. Kompania jone paguan nje psikolog i cili vjen dhe flet me secilin nga ne per 15 minuta nje here ne jave. Me ate person ndajme streset dhe shqetesimet qe na nxjerrin klientet, eshte shume cliruese. Pamvarsisht se cfare pune ben, ska rendesi. Cdo pune ka lodhjen fizike ashtu edhe psikologjike. Duke fjeur per disa ore lodhja fizike zhduket kurse ajo mendore te le nete te tera pa gjume.
    E kam fjalen qe pothuajse cdo person ka pikat e tij/saj te dobta te cilat mund te behen te forta duke komunikuar mendimet/shqetesimet me nje psikolog apo edhe nje mikun/miken tuj sic e permendi Mina me lart. (Shembulli qe kam dhene me lart eshte real por as edhe 1% e kompanive nuk e bejne kete per puntoret e tyre). Gjithashtu shume profesione si Kirurget, FBI-ja, policet, ne pergjithesi personat me nje pozite te larte kane nevoje te flasin me dike te besuar per problemet e punes. Psikologu eshte i vetmi person qe i mban ato te fshehta.

    Pothuajse te gjiteh bahskeshortet/et, te dashurit/at miqte tuaj luajne rolin e psikologut me ju.

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Njerezit qe kane besim ne Zot i drejtohen Zotit me lutjet e tyre, ose komunitetit te tyre fetar. Njerezit e pafe dhe pa besim ne Zot, shkojne tek psikollogu me shprese se ai do tu japi zgjidhje problemeve te tyre shoqerore. Lutjet i drejtohen Zotit qe te ndryshoje realitetin e jetes se secilit, konsulltat me psikologun nuk ndryshojne realitetin por ndryshojne individin qe ti pershtatet ketij realiteti.
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e ENISS
    Anëtarësuar
    02-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    30
    Pershendetje perseri
    Ne kete postim te dyte te kesaj teme po kthehem te shpjegoj pse e hapa kete teme. Duket edhe nga postimet se njerezit vertet nuk jane te informuar mbi kete profesion, nuk e njohin dhe shume te rralle te kene pasur rastin te kene shkuar per te kontaktuar me nje psikolog. Nuk dine se cfare efekti ka e cfare sherbimesh ofron ky profesionist.
    Kam pare shpesh ta marrin me te tallur, nuk bazohem tek disa anetare ketu me shkrimet qe shpesh here i bejne per qyfyre ne kete rubrike, por ne pergjithesi. Kam vene re se te flasesh per psikologun disa prej njerezve e shohin pak me frike per arsyen e vetme qesharake ''Je bere per psikolog? Ti je i semure menderisht.'' Gjykime te gabuara... Tek e fundit eshte caku i njohurive te tyre ... nuk kane informacion, e pash tashme kete

    Postuar më parë nga Albo
    Njerezit e pafe dhe pa besim ne Zot, shkojne tek psikollogu me shprese se ai do tu japi zgjidhje problemeve te tyre shoqerore. Lutjet i drejtohen Zotit qe te ndryshoje realitetin e jetes se secilit, konsulltat me psikologun nuk ndryshojne realitetin por ndryshojne individin qe ti pershtatet ketij realiteti.
    Kjo pergjigje me pelqeu per nje arsye: sepse e para ngjall shume debat, por me kete rubrike mesa shof anetaret nuk u merrkan shume. Une nuk mund te rri pa e dhene nje koment timin sapo e lexova. Eshte nje debat i gjate ku une sdo rreshtja se shkruari, do dilja nga tema pasi dhe pergjigja juaj Albo duket me dy kahe te kunderta te problemit, por dhe interesante sepse me lind vetvetiu nje pyetje: Njerezit gjejne prehje tek feja dhe zoti apo psikologu?
    Shume njerez qe besojne ne fe e Zot, gjejne prehje ne nje fare menyre. Madje shoqeri te tera, dhe kjo eshte gje shume e mire per disa arsye. Feja vlen si nje anestezi per shoqerine kam lexuar diku. E mban njeriun qe beson ne zot te mos devijoje nga normaliteti. Te mbaj nje qendrim te pranueshem per veten dhe te tjeret ne pergjithesi. E une mendoj se temperamenti i nje shoqerie qe beson ne fe eshte nje temperament i pelqyeshem shoqeror. Ndoshta shqiptaret kane devijuar nga rrjedha e tyre normale politike, ekonomike, social-kulturore, pervec te tjerash edhe pse ne nuk besojme shume ne fe. Ndoshta demet e fundit te 97 nuk do ishin aq tragjike nese shoqeria jone do te ishte me me fe. Pa dale edhe me shume nga tema, ajo qe dua te them eshte se feja te ushqen nje besim e disa parime ku njeriu gjen vertet prehe. I lutesh zotit apo shkon ne Kishe e Xhami, e te duket se je disi me i lehtesuar. Deri ketu jam shume dakort me ty Albo. Por kahu i kundert i tere kesaj qe shpjegova eshte se Zoti per njeriun ka natyre hyjnore. Njeriu do te gjente prehe per shume probleme, qetesi te shpirtit e mendjes me nje psikolog, qe ka natyre njerezore, profesioni i te cilit me duket mjaft fisnik. Kam lexuar per kete profesion dhe di efektet.... kam provuar sherbimet....
    - konsulltat me psikologun nuk ndryshojne realitetin por ndryshojne individin qe ti pershtatet ketij realiteti. - Ketu keni shume te drejte .... sot njerezit e perjetojne realitetin ne menyra te ndryshme, nuk kane guximin e forcen ti bejne balle. Humbje te punes, te nje njeriu te afert, te te dashurit, etj etj perjetohen gjendje qe sado besim ne zot te kemi.... duam te shprehemi diku ku te na duket se po na degjojne, po na kuptojme hallin qe kemi, po na e besojne si hallin e tyre, e do na jepnin nje keshille si per veten e tyre...
    Ndoshta ndokush kur te lexoj mesazhin tim, ska per ta kuptuar aspak cdua ta them, sepse e thash me siper, duhet te njohesh ose te provosh perse vlen psikologjia si profesion dhe cfare mund te na ofroje... Une e kam bere kete e noshta ja pse e kam nje tjeter koncept lidhur me tere kete teme....

    E rendesishme per njeriun dhe shoqerine... liria e plote e shpalosjes se natyres njerezore ne drejtime te shumta dhe te perkunderta.

  6. #6
    e rregjistruar
    Anëtarësuar
    30-03-2009
    Vendndodhja
    ne mes te oqeanit drejt lirimit shpirteror ne kerkim e qetesise shpirterore
    Postime
    10
    Pershendetje

    Populli shqipetare ka kaluar neper faza historie te shumta duke e njohur mentalitetin dhe shume here kokefortesit e popullit tone disa nga ne mendojme qe jemi te afte te perballemi me sfidat jetesore qe na ofrohen ,,por a ndodh shpesh kjo ?

    Cdo kush nga ne ka nje problem ne jete dhe ka deshire qe ta hape shpirtin e tije me nje person sic e dime jeta eshte bere aq dinamike saqe skemi kohe te pime nga nje kafe me personat qe i duam e lere me te flasim me ore te te ra.Ne kete menyre duke mos i dhene rendesi ndihmes e madhe te psikologut i bartim problemet ne shpine dita dites...

    Psikologu eshte personi qe me profesonalizem na udhezon keshillon drejt zgjidhjes se problemit qe kemi ne menyre te ngadalesuar ndoshta te pamenduar nga ne.

    Mendim i imi ky

    Me respekt
    Gresa
    Ndryshuar për herë të fundit nga gresa09 : 03-05-2009 më 16:42 Arsyeja: Gjethmone merr leje nga Vetedija qe te aktivizosh mendimet ne Nderdije

  7. #7
    Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
    Anëtarësuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Vlore/Tirane
    Postime
    439
    Mua me ra rasti te flas me psikolog para 1 muaj per here te pare ne jeten time! Dhe e dini cfare vura re qe luajne nje rol te rendesishem ne jeten tone! Qe nga ajo bisede 2 oreshe kane ndryshuar disa gjera ne jeten time!
    Ne Jete Duhet Te Udhehiqemi Nga Arsyeja Dhe Jo Nga Pasioni

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Xingaro
    Anëtarësuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    640
    Personalisht nuk kam shkuar,por nje partnerja ime shkonte shpesh te sherbimi psikologjik i universitetit.Ne fakt,me bente pershtypje se shkonin shume veta,dhe benin konsulenca individuale por edhe organizime ne grupe per njerez qe kishin te njejtat probleme.Perdornin teknika shume te lezetshme,nga personifikime objektesh deri ne darka neper restorante apo mbremje ne karaoke.
    Gjithashtu dhe nje koleg i punes time,shkonte pak muaj para marteses te nje nga kta psikologet familjare,e merte keshilla per ndryshimet psikologjike qe do haste pas martese.Biles,sic tregonte ky,kishte shume çifte qe e benin kete gje dhe ndonjehere benin seanca te perbashketa ku ftonin çifte te sapomartuara per te treguar eksperiencat e tyre personale.
    Mua me vinte per te qeshur,dhe i thoja duke u tallur:A do ti kursesh ato leke?Ti jap une keshillat,pas martese gruaja do vetem dajak".Ai u habiste me kete sensin e humorit tim,po nejse mo... .
    Jam partizan i shkuarjes te psikologu,edhe pse vete nuk e di nese do shkoj ndonjehere,ndoshta ngaqe lexoj vete libra psikologjik dhe me pelqen ti individualizoj vete problemet.Gjithsesi kam vene re se eshte shume e dobishme.
    Ne Shqiperi,per shkak te prapambetjes social-ekonomike-kulturore,akoma nuk e kane zbuluar vleren e psikologut dhe ma merr mendja qe s'kane per ta kuptuar as per 20 vjet te tjera.
    Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2004
    Postime
    2,378
    un jo per vete.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
    Anëtarësuar
    04-04-2007
    Postime
    1,232
    Une kam vajtur ketu nje here vetem se me detyruan, mabsi duhet te me vrasesh edhe te vete tek doktori...lol

    Me mire mos te kisha vajtur se e bera psikologen te vente tek psikologu i saj...

    Ne Shqiptaret kemi mentalitet te forte per psikologet e ketushem te pakten me ato qe kemi kaluar apo kalojme.

    Njeriu duhet ta gjeje forcen e mbijeteses emocionale tek dashuria qe ka per familjen dhe ato qe e kenaqin ne jete, por edhe mos te harroje ato qe ka kaluar.

    "What does not kill us, makes us stronger"
    Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

  11. #11
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838
    Tung!

    Është një gjë që e bën punen e psikologut dhe psikologjisë në përgjithësi të komlikuar.

    Lexoi mjaft libre të psikologjis dhe , edhe vet psikolog kan kritikuar psikologjinë.

    Normalê, cfarë është ky tem?
    Cfarë do të thot Normal?!
    Cfarë është Normale?!

    Pra , njerzit shkojn tepsikologu për të u kthy në "Jeten normale"

    Kjo , jeta normale , është problemi.

    E theksoi këtë , sepse psikologu ka mundësi të manipuloi me njerzit, kjo ka ndodhur shumë më shumë përpar , por kjo ndodh edhe sot.

    Nuk kam vizituar ndonjëher psikologun, por kam pas rast të flas me psikolog.
    Nuk dua të them se nuk duhet të këshillohemi me ta , por po kthehem prap tek ajo , jeta normale.
    Përkufizimi i jetës normale është shumë i komplikuar , prandaj, jo gjithmon psikologu ka të drejtë.

    Një "psikolog" i mirë mund të jet edhe shoku, shoqja apo ndonjë i afërt që mund të ia hapësh zemren.

    Kili

    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Ma mir me shku tenaj hoxh qe shkrun hajmali ndikon shum ne kryhttp://www.forumishqiptar.com//images/smilies/engel2.gif

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Black_Water
    Anëtarësuar
    01-07-2007
    Vendndodhja
    G-Land
    Postime
    12
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    Ma mir me shku tenaj hoxh qe shkrun hajmali ndikon shum ne kryhttp://www.forumishqiptar.com//images/smilies/engel2.gif
    Ndoshta edhe vete ne (mbare populli shqiptare) i bejme disavantzh profesioneve si Psikologjia, dhe jo vetem Psikologjia po dhe shume profesione te tjera te cilat jane mese te nevojshme per cdo qenie te quajtur njerzore.
    Dihet se njerezit qe jetojne ne boten e jashtme (Kur them boten e jashtme mendoj jashte suazave Shqipetare), keso lloj komentesh ce ne duhet te vizitojm hoxhallaret dhe besoj ne bestytni nga me te ndryshmet vetem se na kthejn mbrapa edhe pse une personalisht mendoj se vetem jemi mbrapa per momentin dhe se na duhen shume shume vite qe te vetedisohet populli ne mase dhe njerzit te vizitojn Psikologun per keshillime te metutjeshme madje edhe kur te mos kene problem, ndoshta edhe fakti se cdonjeri prej neve mendon se te Psikologu shkohet vetem kur Problemet Psikike jane prezente dhe jo per keshillime tjera plotesuese te cilat behen edhe nga njerezit me te perparuar te botes ekonomike, botes se teatrit, financave, publike e te tjera.

    Falemnderit per mirekuptim dhe shpresoj ce se shpejti do te vedisohemi si popull dhe te mos merremi me thash e theme se pse dikush e vizitoi Psikologun ka probleme mendore, ne vend se te shikojm rrugen tone dhe te ecim para. Shpresoj te ngrisim koke lart se vertet jemi kah sharrojme ne vend se te ngritemi..

    Respekte,
    Best Regards,
    BlackWater
    Gjilan, Republic of Kosovo

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Shum kush kaqen te psikologu ne shtetet e jashtme kurgjo ska ndiku aspak kom taku njerz shum te njejten mendim ekan thon,ktu shkojshin vetum per letra mi fitu dhe per tjeter jo ose me dal ne pension ma heret.

  15. #15
    Citim Postuar më parë nga fegi Lexo Postimin
    Shum kush kaqen te psikologu ne shtetet e jashtme kurgjo ska ndiku aspak kom taku njerz shum te njejten mendim ekan thon,ktu shkojshin vetum per letra mi fitu dhe per tjeter jo ose me dal ne pension ma heret.
    Shume pak njerez paske takuar edhe ata qe i paske takuar paskan qene Cift i yti me vjen keq.

    Jo rastesisht sot jane mbi 40 drejtime te psiklogjise,dhe se ne ditet e sotme po aplikohen shume.Si e shpjegon kete
    vetum per letra mi fitu dhe per tjeter jo ose me dal ne pension ma heret
    Qe Hoxha nuk ka mundur t`i kryej pune ??

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Ndoshta ti qenke psikolog, e spo vjen kerkush te ti mu sheru e po mundohesh me bind njerz.ndash me dit holl hoxha ma shum ka ndiku bile nji shok i jemi ka shkru dhe me qat uj te hoxhes qe ka sterpik met i mur letrat kjo esht e vertet sekom me bo replika

  17. #17
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Anëtarësuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    1,966
    fegi, tema eshte mese e qarte. Nese nga eksperienca dhe njohuria juaj ka diçka qe lidhet me psikologjine dhe psikologun je mese i mirepritur ta ndash me ne.
    Nuk me pelqen qe ne kete nenforum te flitet per prifterinj apo per hoxhallar.

    Permbajuni temes.
    »« ¤ »«Ê£ÐØ®ÂÐØ»« ¤ »«

  18. #18
    maraklije Maska e bombona
    Anëtarësuar
    09-02-2009
    Vendndodhja
    ne shkoder,ne shtepin time
    Postime
    4,714
    mua me ka ndihmuar shum psikologu ne nje rast te veshtire ne jeten time dhe them se ne shum raste eshte me mir te kemi kontakte me psikologun se sa te mendojm qe mund ti zgjidhim vete gjerat
    meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-06-2010
    Postime
    3
    mendoj se te shkosh ne psikolog nuk ka asgje te keqe sepse ti nuk po demton asnjeri thjesht po perpiqesh te ndjehesh me mir ....e theksoj edhe njeher pa demtuar asnjeri .....personalisht do te doja te shkoja te psikologu pasi kam kaluar disa situata te veshtira kohet e fundit ....por nuk njof asnje psikolog ...nese esht e mundur te me ndihmoni do te isha mirenjohese.....jam nga shkodra faleminderit

Tema të Ngjashme

  1. A mundet ndokush me ma gjet........
    Nga arianit_real në forumin Lojra në kompjuter
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 06-09-2006, 11:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •