Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304

    Vatikani heton abuzimet e një urdhri të grave katolike

    Papa Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë ka urdhëruar nisjen e hetimeve të një urdhri grash katolike që abuzuan me viktimat e tyre.

    E diel 26 Shtator 2010 16:42

    Ky grup grash kishin operuar në Shtete të Bashkuara të Amerikës, Meksikë, Spanjë dhe në një numër të madh shtetesh tjera, ka raportuar gazeta “The Independent”. Abuzimet e këtyre grave të urdhrit katolik kanë filluar të hetohen prej më shumë se tetë muajsh nga zyrtarë të lartë të Vatikanit. Në fillim u hetuan dyshime e keqpërdorimeve të Legjionarëve të Krishtit, një grup sekret fetar që kishte përkrahjen e Papa Gjon Palit të Dytë, por ky sekt është diskredituar për shkak të zbardhjes së rasteve se themeluesi i tyre kishte abuzuar seksualisht disa mbështetëse të tij dhe në mënyrë joligjore kishte tre fëmijë me to.

    Ndërkaq grupi i grave abuzuese ishin pjesë e Regnum Christi, një krah i grupit që në vete kishte më shumë se 70 mijë gra katolike. Në një intervistë për agjencinë amerikane të lajmeve, “Associated Press”, tetë ish-anëtare nga SHBA-ja dhe Meksika kanë treguar për rregullat e ashpra që duhej respektuar në urdhrin e grave të Legjionarëve të Krishtit. Ato kanë folur për këshillat psikike, emocionale dhe shpirtërore që i merrnin nga drejtueset e urdhrit.

    Grave iu ishin dhënë direktivat sesi duhej ngrënë një copë buke (ta copëtonin në copa të vogla) apo edhe një portokall (me një thikë dhe një pirunë). Atyre iu ishte thënë se duhej të shikonin vetëm tetë filma në vit, dhe cilat programe televizive duhej të ndiqeshin (pa filma dramë dhe pa muzikë). Viktimat kanë thënë për AP-në se kishin marrë urdhrat që të mos lexonin në banjo. Ato që kishin shkelur rregullat, ishin turpëruar në sytë e shoqeve.

    Kisha Romane po ballafaqohet me një krizë besimi pas zbulimit të skandaleve të abuzimeve seksuale të priftërinjve me fëmijë./koha/
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  2. #2
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    eshte bere zakon...

    Citim Postuar më parë nga Disa Lexo Postimin
    Papa Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë ka urdhëruar nisjen e hetimeve të një urdhri grash katolike që abuzuan me viktimat e tyre.

    E diel 26 Shtator 2010 16:42

    Ky grup grash kishin operuar në Shtete të Bashkuara të Amerikës, Meksikë, Spanjë dhe në një numër të madh shtetesh tjera, ka raportuar gazeta “The Independent”. Abuzimet e këtyre grave të urdhrit katolik kanë filluar të hetohen prej më shumë se tetë muajsh nga zyrtarë të lartë të Vatikanit. Në fillim u hetuan dyshime e keqpërdorimeve të Legjionarëve të Krishtit, një grup sekret fetar që kishte përkrahjen e Papa Gjon Palit të Dytë, por ky sekt është diskredituar për shkak të zbardhjes së rasteve se themeluesi i tyre kishte abuzuar seksualisht disa mbështetëse të tij dhe në mënyrë joligjore kishte tre fëmijë me to.

    Ndërkaq grupi i grave abuzuese ishin pjesë e Regnum Christi, një krah i grupit që në vete kishte më shumë se 70 mijë gra katolike. Në një intervistë për agjencinë amerikane të lajmeve, “Associated Press”, tetë ish-anëtare nga SHBA-ja dhe Meksika kanë treguar për rregullat e ashpra që duhej respektuar në urdhrin e grave të Legjionarëve të Krishtit. Ato kanë folur për këshillat psikike, emocionale dhe shpirtërore që i merrnin nga drejtueset e urdhrit.

    Grave iu ishin dhënë direktivat sesi duhej ngrënë një copë buke (ta copëtonin në copa të vogla) apo edhe një portokall (me një thikë dhe një pirunë). Atyre iu ishte thënë se duhej të shikonin vetëm tetë filma në vit, dhe cilat programe televizive duhej të ndiqeshin (pa filma dramë dhe pa muzikë). Viktimat kanë thënë për AP-në se kishin marrë urdhrat që të mos lexonin në banjo. Ato që kishin shkelur rregullat, ishin turpëruar në sytë e shoqeve.

    Kisha Romane po ballafaqohet me një krizë besimi pas zbulimit të skandaleve të abuzimeve seksuale të priftërinjve me fëmijë./koha/


    eshte bere zakon te tregohej burimi i nje shkrimi...nuk po e marrim vesh ne ishte koment i joti apo ishte koment i nje burimi tjeter..permende the indipendent , AP dhe ne fund nuk shkrove ku e more te gjithe kete qe shkruaje..

    ajo qe kam nenvizuar une a ishte koment i joti apo i dikujt tjeter...me i qarte ...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Po a po e sheh qe e funde po lexon\koha\,pra ky shkrime eshte i webfaqes dhe gazetes Koha Ditore.

    Pike se pari mendo mire para se te kritikosh dikende.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  4. #4
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar më parë nga Disa Lexo Postimin
    Po a po e sheh qe e funde po lexon\koha\,pra ky shkrime eshte i webfaqes dhe gazetes Koha Ditore.

    Pike se pari mendo mire para se te kritikosh dikende.
    nuk te kritikova ..te rikujtova se duhej dhene burimi i informacionit..te jem i sinqerte kam kujtuar per televizionin '' koha ''..ti duhet te ishe me i qarte..se ne trojet shqiptare kemi disa gazeta , revista dhe televizione me njerin emer koha..kemi kohen ditore,kohen javore e kohen e jone..kemi televizionin koha ne prishtine e koha ne tirane e me diket edhe ne tetove..per tjua bere me te lehte forumnisteve ju duhej ta binit te plote linkun qe ne te mos thartonim trute duke kerkuar ne internet..

    keshtu qe me mire eshte qe ti te mendosh mire perpara se ta postosh dicka ketu..nese do ishte koment i joti ska problem nese nuk mendon ..eshte mendim i joti...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  5. #5
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    511
    Ski çka perdor burime te informacioneve u murr vesh puna e ktyne priftave pedofil, ma e keqja tash ja kan nis edhe motrat e "nderit" (ne thojza), ski qa me ba ju kruhet edhe atyne
    Shume interesante nuk po i besoni qe po kerkoni referencen a?

    haahahhahahahaha, hiq ska nevoje per reference kjo tashti osht ba tradite

  6. #6
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    nuk te kritikova ..te rikujtova se duhej dhene burimi i informacionit..te jem i sinqerte kam kujtuar per televizionin '' koha ''..ti duhet te ishe me i qarte..se ne trojet shqiptare kemi disa gazeta , revista dhe televizione me njerin emer koha..kemi kohen ditore,kohen javore e kohen e jone..kemi televizionin koha ne prishtine e koha ne tirane e me diket edhe ne tetove..per tjua bere me te lehte forumnisteve ju duhej ta binit te plote linkun qe ne te mos thartonim trute duke kerkuar ne internet..

    keshtu qe me mire eshte qe ti te mendosh mire perpara se ta postosh dicka ketu..nese do ishte koment i joti ska problem nese nuk mendon ..eshte mendim i joti...
    http://www.koha.net/index.php?cid=1,6,35429
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

  7. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    511
    Ok veq ta kem nje gje te qarte, ky osht nga shtypi vendor, pra mos te mendojne te tjeret se nuk osht ne interes

  8. #8
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    flm xim..

    Citim Postuar më parë nga ximi_abedini Lexo Postimin
    flm xim..ky eshte serioziteti..jo pallavra poshte e lart...edhe nje here flm..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e shalja1
    Anëtarësuar
    18-05-2009
    Postime
    427
    Ne nje kohe te hershme e pata lexuar Xhovani Bokaqo- DEKAMERON. Tani nuk bezdisem fare per ata njerz pasi njeriu ka nevoja te posaqme dhe zoti nuk i ndalon ato per askend.

  10. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536

    Dhunim pas dhunimi

    Vatikani heton abuzimet e një urdhri të grave katolike
    Papa Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë ka urdhëruar nisjen e hetimeve të një urdhri grash katolike që abuzuan me viktimat e tyre.

    E diel 26 Shtator 2010 16:42

    Ky grup grash kishin operuar në Shtete të Bashkuara të Amerikës, Meksikë, Spanjë dhe në një numër të madh shtetesh tjera, ka raportuar gazeta “The Independent”. Abuzimet e këtyre grave të urdhrit katolik kanë filluar të hetohen prej më shumë se tetë muajsh nga zyrtarë të lartë të Vatikanit. Në fillim u hetuan dyshime e keqpërdorimeve të Legjionarëve të Krishtit, një grup sekret fetar që kishte përkrahjen e Papa Gjon Palit të Dytë, por ky sekt është diskredituar për shkak të zbardhjes së rasteve se themeluesi i tyre kishte abuzuar seksualisht disa mbështetëse të tij dhe në mënyrë joligjore kishte tre fëmijë me to.

    Ndërkaq grupi i grave abuzuese ishin pjesë e Regnum Christi, një krah i grupit që në vete kishte më shumë se 70 mijë gra katolike. Në një intervistë për agjencinë amerikane të lajmeve, “Associated Press”, tetë ish-anëtare nga SHBA-ja dhe Meksika kanë treguar për rregullat e ashpra që duhej respektuar në urdhrin e grave të Legjionarëve të Krishtit. Ato kanë folur për këshillat psikike, emocionale dhe shpirtërore që i merrnin nga drejtueset e urdhrit.

    Grave iu ishin dhënë direktivat sesi duhej ngrënë një copë buke (ta copëtonin në copa të vogla) apo edhe një portokall (me një thikë dhe një pirunë). Atyre iu ishte thënë se duhej të shikonin vetëm tetë filma në vit, dhe cilat programe televizive duhej të ndiqeshin (pa filma dramë dhe pa muzikë). Viktimat kanë thënë për AP-në se kishin marrë urdhrat që të mos lexonin në banjo. Ato që kishin shkelur rregullat, ishin turpëruar në sytë e shoqeve.

    Kisha Romane po ballafaqohet me një krizë besimi pas zbulimit të skandaleve të abuzimeve seksuale të priftërinjve me fëmijë./koha/

  11. #11
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Sa keq...,kjo eshte dhe nje arsye me shume per tu bere protestant...

  12. #12
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Ju lus te me tregoni , si asht e mundur kjo te ndodh.

  13. #13
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    dy tema ...

    Citim Postuar më parë nga injejti Lexo Postimin
    Ju lus te me tregoni , si asht e mundur kjo te ndodh.
    dy tema te ndryshme per te njejten ceshtje...lexoni perpara se te hapni nje teme..
    Ju lus te me tregoni , si asht e mundur kjo te ndodh


    shume e thjeshte..ne nje vend te caktuar ne bote ka nje grup grash qe kan abuzuar me dicka..cka ka ketu per tu quditur...

    si mund te shpjegohet qe ne qender te bagdadit apo kabulit apo islamabadit hyn muslimani ne xhami dhe shperthen bomben..1..10..1000 njerez vdesin ..te lus a mund te me tregoni si asht e mundur kjo te ndodhe...e din ti i njejte si mund te ndodhe kjo e fundit pasi ate te paren nuk e ditke...
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  14. #14
    Genjeshtrave po u vjen fundi.

    Njerezit jane te lodhur me besime te kota.

    Vete civilizimi dhe perfeksionimi i vetedijes njerezore ka per ti zhdukur besimet e kote.

    Shume kisha ne gjith dynjane jepen me qira ose u shiten Muslimaneve per Xhamija.

    Nuk mashtrohen njerezit me nje kukull ( gjoja krishti) te varur ne mur.

    Vete njerezit do ti thone MJAFT MË me MASHTRIME !

    Boll më se ja nxoret fundin.

  15. #15
    Citim Postuar më parë nga injejti Lexo Postimin
    Ju lus te me tregoni , si asht e mundur kjo te ndodh.
    Un s'kërkoi as te kuptoi.

    Martesa eshte gjysma e besimit ne Islam.

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    Nuk shkojme dot per te lexuar lajmet nga cnn vetem lajme per abuzime femijesh nga prifterinjt ka ose per pedo ose lesbi.
    Dije lexova nje artikull nje prift katolik ish miku i papes kishte perdunuar 200 djem ne nje shkolle memecesh.

    tmerrrr dhe llahtar

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    Urdhoni shkrimin ne anglisht


    Rev. Lawrence C. Murphy was an American priest accused of molesting as many as 200 deaf boys over 25 years. Several lawsuits have been filed against the church for failure to act in the matter. According to church files top Vatican officials - including the future Pope Benedict XVI - did not defrock Father Murphy even though they were warned repeatedly by several American bishops.

    The internal correspondence from bishops in Wisconsin directly to Cardinal Joseph Ratzinger, the future pope, shows that while church officials tussled over whether the priest should be dismissed, their highest priority was protecting the church from scandal.

    In 1996, Cardinal Ratzinger failed to respond to two letters about the case from Rembert G. Weakland, Milwaukee's archbishop at the time. After eight months, the second in command at the doctrinal office, Cardinal Tarcisio Bertone, now the Vatican's secretary of state, instructed the Wisconsin bishops to begin a secret canonical trial that could lead to Father Murphy's dismissal.

    But Cardinal Bertone halted the process after Father Murphy personally wrote to Cardinal Ratzinger protesting that he should not be put on trial because he had already repented and was in poor health and that the case was beyond the church's own statute of limitations.

    Father Murphy not only was never tried or disciplined by the church's own justice system, but also got a pass from the police and prosecutors who ignored reports from his victims, according to the documents and interviews with victims. Three successive archbishops in Wisconsin were told that Father Murphy was sexually abusing children, the documents show, but never reported it to criminal or civil authorities.

    Instead of being disciplined, Father Murphy was quietly moved by Archbishop William E. Cousins of Milwaukee to the Diocese of Superior in northern Wisconsin in 1974, where he spent his last 24 years working freely with children in parishes, schools and, as one lawsuit charges, a juvenile detention center. He died in 1998, still a priest.

    urdhoni dhe nje perkethim nga gugell

    Rev Lawrence C. Murphy ishte një prift amerikan të akuzuar për molesting më shumë se 200 djem të shurdhër mbi 25 vjet. Disa padi janë ngritur kundër kishës për dështim për të vepruar në këtë çështje. Sipas fotografi kishë zyrtarë të lartë të Vatikanit - duke përfshirë edhe të ardhmen Papa Benedikti XVI - nuk e defrock Atit Murphy edhe pse ata ishin të paralajmëruar në mënyrë të përsëritur nga peshkopët disa amerikanë.

    Korrespondencën e brendshme nga peshkopet në Wisconsin direkt në kardinali Joseph Ratzinger, Papa i ardhshëm, tregon se, ndërsa zyrtarët e kishës tussled rreth asaj se a priftit duhet të hidhet poshtë, prioritetin e tyre më të lartë ishte mbrojtjen e kishës nga skandali.

    Në vitin 1996, kardinali Ratzinger nuk i është përgjigjur në dy letra për rastin nga Rembert G. Weakland, kryepeshkop Milwaukee në atë kohë. Pas tetë muajsh, i dyti në komandë në zyrë doktrinar, Kardinalin Tarcisio Bertone, tani sekretar i Vatikanit e shtetit, i udhëzoi Wisconsin peshkopët për të filluar një gjyq sekret kanonik që mund të çojë në shkarkimin e Atit Murphy's.

    Kardinali Bertone por ndërpreu procesin e pas Ati Murphy personalisht kardinali Ratzinger shkroi për të protestuar se ai nuk duhet të vihet në gjyq, sepse ai kishte tashmë penduar dhe ishte me shëndet të dobët dhe se rasti ishte përtej statutin e vet të kishës e kufizimeve.

    Ati Murphy jo vetëm që asnjëherë nuk u gjykua apo disiplinuar me sistemin e drejtësisë e kishës, por gjithashtu kam një të kaluar nga policia dhe prokurorët që injorohen raporte nga viktimat e tij, në bazë të dokumenteve dhe intervistat me viktimat. Tre kryepeshkopët të njëpasnjëshme në Wisconsin u tha se Ati Murphy ishte abuzuar seksualisht fëmijë, dokumentet tregojnë, por asnjëherë nuk raportoi atë që autoritetet penale apo civile.

    Në vend të qenë të disiplinuar, Ati Murphy u zhvendos në heshtje nga Kryepeshkopi Cousins William E. e Milwaukee të Dioqeza e Lartë në Wisconsin verior në 1974, ku ai kaloi vitet e fundit e tij 24 duke punuar lirshëm me fëmijët në famullitë, shkollat dhe, si një akuza padi , një qendër ndalimi për të mitur. Ai vdiq në vitin 1998, ende një prift.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Renea
    Anëtarësuar
    12-08-2007
    Vendndodhja
    andej-këndej
    Postime
    3,131
    Nese Vatikani ka marr persiper me hetu dicka , ta dini se sdo te dale asgje ne drit , do te ndodh fshehje e krimineleve dhe zhdukje te fakteve.
    Shqiperi eshte edhe Cameria

  19. #19
    Paqe! Maska e Matrix
    Anëtarësuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Në Zemrën e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Shpresojm qe shembullin e Vatikanit ta ndjekin dhe shtetet Islamike duke denuar terorristet. Ndoshta mund ta ndjekin pas nje 500 vjetesh, por sic thote populli me mire vone se kurre....
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  20. #20
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1
    Po te mblidhen gjithcka ka bere Katolicizmi ne shekuj per perhapjen e Krishterimit, misionarizmin, perkrahjen e te varferve,....etj.dhe te krahasohej me "zbulimet" e fundit kunder Vatikanit, keto "zbulime" do te ishin disa therrime qe bien nga nje tryeze e mbushur plot me gjellera te shijshme ne nje darke dasme.
    Duaje te afermin tend si veten

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •