Close
Faqja 19 prej 37 FillimFillim ... 9171819202129 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 380 prej 734
 1. #361
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga BOKE Lexo Postimin
  Elna, Ardi e ka mire por ty te ngaterron pak ajo fjala print.
  Dmth po te instalosh ate Adobe acrobat me pagese, kur i jep komanden print per dokumentin ne Word format, krahas printerit qe ke pas shtohet edhe nje "lloj" printeri tjeter ne liste, pdf factory quhet. Zgjedh kete printer dhe i jep komanden Ok.
  Ne fakt nuk behet asnje printim ne leter i dokumentit tend, por behet vetem kalimi nga doc ne pdf. format.
  Ėshtė e mundur... Pėr mua print do tė thotė printim nė letėr. Eh, pėrfytyrimet . Qė do bėj njė ditė njė teze pėr to (kjo ishte jashtė infromatikės ).

  Do merrem me tė kėtė komandėn e shpjeguar. I kėrkoj falje Ardit pėr moskuptimin. Falenderime tė dyve pėr ndihmėn qė mė dhatė.

  Mbrėmje tė mire

  Elna.

 2. #362
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  The Pathfinder dhe Mehmeti

  Shumė faleminderit pėr ndihmėn.

  Pėr moderatorėt: Problematika e kėrkuar u zgjidh. Pėr mua tema mund tė mbyllet.

  Gjumė tė mirė tė githėve.

  Elna.

 3. #363
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Citim Postuar mė parė nga Elna Durrėsi Lexo Postimin
  Pėrshėndetje.

  Pėr integrimin e disa grafikėve nė njė punim mė duhet tė ndėrthur orientimet e faqeve midis orientimit horizontalisht (portret) dhe orientimit tė faqeve vertikalisht (peisazh).Kur jap komanden tek opsioni i duhur, mė kthehen tė gjitha faqet ose vertikalisht, ose tė gjitha horizontalisht.

  Pyetja ime ėshtė:
  - Cilėn komandė duhet tė jap, nė menyrė qė faqet qė mė duhen vertikalisht, te rrinė tė orientuara vertikalisht,faqet qė mė duhen horizanalisht tė rrinė tė orientuara horizonatalisht?

  Pėr information plotėsues, informoj se pėrdor word 2007.

  Falenderime paraprake pėr ndihmėn tuaj.

  Elna.
  Kur ben material me text dhe imazhe ne word eshte praktike e gabuar te ndryshosh orientimin e faqeve,faqja e pare dhe e dyte psh te jene vertikal,dhe dy tre faqe me pas te jene horizontal,pasi imazhet ne keto faqe vijne shume te gjera.Eshte gabim.Mendo per nje moment kur ky material do printohet si nje broshure......eshte e gabim dhe e papranushme.Nje material me disa faqe duhet te ruaje konsistenci ne tere faqet,ose te gjitha orientim horizontal ose te gjitha vertikal.Per imazhet shume te gjera mund ti futesh ne nje faqe dokument tekst orientim vertikal,duke ja ndryshuar madhesine imazhit
  pa prishur kualitetin e figures(resize).Ngjyrat neper faqet e dokumentave duhet te jene njelloj ose ngjyra komplementare shume te peraferta qe kombinojne mire ne tone.Nqs faqja e pare ka sfond te kalter,nuk duhetqe faqja e dyte te jete me sfond jeshil,por ngjyre e perafert me te kaltren,as ngjyre kontrast ne faqen e dyte,eshte gabim.Fonti,stili i germes ne te gjithe faqet e materialit duhet te jete i njejte,madhesia e shkronjes,spacing hapesira midis rreshtave duhet te jene njelloj ne te gjitha faqet.per qellime ilustrimi mund te perdoresh nje font special stilistik te bukur per shkronjen e pare ne fjaline e pare te nje paragrafi dhe madhesia e saj duhet te jete 2.5 here me e larte se shkronja e vogel qe vjen me pas.
  Microsoft word 2007 eshte program i mrekullushem per te krijuar dokumenta,eshte punuar mire nga mikrosofti,Eshte program i mire per te krijuar dokumenta perfshi edhe ilustrime me imazhe neper faqe.Por kuptohet ka kufizime,jane ca gjera qe nuk i ben dot.
  Programi perfekt qe mund te besh mrekullira,nje dokument pune arti,me organizim teksti imazhesh dhe stil eshte Adobe In design.Une kete perdor,eshte program ideal per te krijuar dokumenta per tu pare ne faqe interneti ose ne leter.Cilesia dhe bukuria e dokumentit te krijuar me Indesign eshte shume lart krahasuar me Mikrosoft word.pervec kesaj Idesign te lejon te marresh grafika(importosh),punime mrekulli te krijuara nga ilustratori dhe ti futesh ne materiale tekst qe i ben me Indesign.Kombinimi i punes se Indesign per tekst dhe ilustratorit per imazhe artistike krijon dokumenta qe te lene me goje hapur nga bukuria.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 4. #364
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Pėrshėdnetje Ben.

  Shumė faleminderit pėr pėrgjigjen. Do i kem parasysh vėrjtjet mbi ndėtimin e njė teksti. Ama, Adobe In Design, po e lė njėherė pėr njė herė. Jo dhe aq pėr kushtimin e tij materiel, sesa per kohėn qė mund tė mė duhet pėr tė pėrvetėsuar pėrdorimin e tij.

  Mbadite tė mirė.

  Elna.

 5. #365
  i/e regjistruar Maska e besnik04
  Anėtarėsuar
  22-02-2008
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mirdita te gjithve kam problem me hapjen nje formulari ne mabaden e gjermanis shronjat disa dalin mir disa ne gjysem cfar duhet te ose ma dergoni fontet shqip ose gjermanisht

  urgjent
  besniku

 6. #366
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Si dallohet numri i fjalėve nė njė paragraf?

  Pėrshėndetje.

  Mė duhet tė di numrin e fjalėve pėrbėrėse tė njė paragrafi. Si duhet tė veproj?

  Falenderime paraprake.

  Elna.

 7. #367
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Supozojme se ky eshte nje paragraf brenda programit word.Dokumenti eshte i gjate ka disa paragrafe.Na duhet numri i fjaleve vetem ne nje paragraf.Ne fillim i bejme selekt komplet paragrafit,
  si ne figuren poshte.Pastaj shiko ne word ne fund te status bari si ne fig e dyte poshte.Fig e dyte poshte jep totalin e fjaleve ne dokument.ne rastin tend do shohesh dy shifra te word poshte dokumentit ne status bar psh 128/979 Ne kete rast.128 eshte numri i fjaleve qe ka paragrafi.Kurse numri 979 eshte numri i komplet fjaleve qe ka dokumenti.
  Ose kopjon paragrafin nga word dhe e ben paste te kjo faqe.Klik ne count.
  http://www.longhurstsolutions.com/ch...d-counter.html
  Te del numri i fjaleve(words) dhe shkronjave(karaktereve) qe ka paragrafi.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 8. #368
  Jeta ėshtė e bukur! Maska e Elna Durrėsi
  Anėtarėsuar
  15-06-2002
  Postime
  922
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
  Supozojme se ky eshte nje paragraf brenda programit word.Dokumenti eshte i gjate ka disa paragrafe.Na duhet numri i fjaleve vetem ne nje paragraf.Ne fillim i bejme selekt komplet paragrafit,
  si ne figuren poshte.Pastaj shiko ne word ne fund te status bari si ne fig e dyte poshte.Fig e dyte poshte jep totalin e fjaleve ne dokument.ne rastin tend do shohesh dy shifra te word poshte dokumentit ne status bar psh 128/979 Ne kete rast.128 eshte numri i fjaleve qe ka paragrafi.Kurse numri 979 eshte numri i komplet fjaleve qe ka dokumenti.
  Ose kopjon paragrafin nga word dhe e ben paste te kjo faqe.Klik ne count.
  http://www.longhurstsolutions.com/ch...d-counter.html
  Te del numri i fjaleve(words) dhe shkronjave(karaktereve) qe ka paragrafi.
  Kuptova.

  Shumėėė faleminderit Ben.

  Pėrshėndetje.

  Elna.


  p.s. Pėr moderatorėt: Problemi im u zgjidh. Pėr mua tema mund tė mbyllet kėtu. Falenderime paraprake.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Elna Durrėsi : 06-06-2009 mė 20:48

 9. #369
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  5
  18 falenderime nė 16 postime
  Beni megjithatė nuk qenka krejt e saktė. Ja psh pėr shkrimin tėnd nė adresėn qė dhe jep kėto shėnime:

  Character and Word Counter
  The number of words and characters will be counted as you type.

  Alternatively, paste in your text and click the count button.

  Supozojme se ky eshte nje paragraf brenda programit word.Dokumenti eshte i gjate ka disa paragrafe.Na duhet numri i fjaleve vetem ne nje paragraf.Ne fillim i bejme selekt komplet paragrafit,
  si ne figuren poshte.Pastaj shiko ne word ne fund te status bari si ne fig e dyte poshte.Fig e dyte poshte jep totalin e fjaleve ne dokument.ne rastin tend do shohesh dy shifra te word poshte dokumentit ne status bar psh 128/979 Ne kete rast.128 eshte numri i fjaleve qe ka paragrafi.Kurse numri 979 eshte numri i komplet fjaleve qe ka dokumenti.
  Ose kopjon paragrafin nga word dhe e ben paste te kjo faqe.Klik ne count.
  http://www.longhurstsolutions.com/ch...d-counter.html
  Te del numri i fjaleve(words) dhe shkronjave(karaktereve) qe ka paragrafi.


  111 words

  746 characters


  unė bėra edhe ca eksperimete tė tjera, por sa pashė unė, ky i numėruaka edhe pauzat! Te ti kanė dalė 1.44o fjalė.

  Ja unė po sjell njė shembull tė thjeshtė:
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 07-06-2009 mė 08:58
  "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

 10. #370
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Me i sakti dhe me i rregullti mendoje se eshte opsioni qe te jep Wordi.

  Te supozojme se kemi shkruar nje text ne word.  Ne fund te text-it kemi nje status bar, ku na tregon numrin e faqeve, sa karakteri kemi shkruar, gjuha e perdorur.  Cojme kursorin e mausit tek words: dhe klikojme dy here, me pas do te na shfaqet Word Count.  I cili te tregon te gjitha veprimet qe ke kryer ne Word. Po ashtu te tregon sa paragrafe ke, sa lines - shkrime rendore, sa karaktere me hapesir pa hapesir. Vertet eshte dhe me i sakti nga te gjithe countet e tjere qe mund te jene dhe online.

  Suksese!

 11. #371
  Killer*In$tinkt Maska e new-miri
  Anėtarėsuar
  30-11-2007
  Vendndodhja
  Kosova
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Si nxirret nota mesatare ne Exel ??

  ju lutem ndim Si nxirret nota mesatare ne Exel ??
  PO me nevoitet per shkoll FLM

 12. #372
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime nė 22 postime
  E thjeshtė ėshtė.

  I shkruan numrat (notat) nė resht apo kolonė, i selekton ato dhe klikon mbi shkronjėn Sigma (Σ). (ky opsion gjendet nė shiritin Standard, nė fillim tė dritares sė Excel), ndėrsa mė pas klikon mbi opsionin Average (mesatarja) - dhe tė paraqitet njė numėr qė tregon mesataren e numrave/notave tė dhėna.

  Shkurt e shqip:

  Selekto numrat/notat => Shtyp: Sigma (Σ) => Kliko: Average
  My silence doesn't mean I am gone!

 13. #373
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime
  Me sa po kuptoj unė ti kerkon qe nėse ėshtė kėshtu:

  A1 5
  A2 4
  A3 3


  Te llogarit mesataren qe ne ketė rast ėshtė 4  Ne gjuhen gjermane e bėn kėshtu

  ne A4 e shkruan =Mittelwert(A1:A3)

  ne anglisht e bėn kėshtu

  ne A4 prape =AVERAGE(A1:A3)
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 14. #374
  Killer*In$tinkt Maska e new-miri
  Anėtarėsuar
  30-11-2007
  Vendndodhja
  Kosova
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  FLm shum , Danke ehhe
  E kuptova po me ban mir flm shum edhe njher

 15. #375
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  09-10-2008
  Vendndodhja
  Ōsensei
  Postime
  1,118
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Kėrkoj ndihmė rreth Exel dhe Word.

  Excel
  1-Si te shkojme shpejt ne qelize
  2-Si te modifikojme nje qelize pa maus
  3-Si te ndryshojme drejtimin e levizjes se kursorit pasi shtypim enter
  4-Veprimet me numra
  5-Veprimet automatike
  6-Krijimi i nje paragrafi
  7-Formati i numrave
  8-Adresimi i qelizave,relativ,apsolut,i perzier
  9-Bashkimi i nje qelize dhe vendosja ne qender.
  10-Si i perdorim operatoret e referuar
  11-Ndryshimi i gjeresise se kollones dhe gjatesise se rreshtit
  12-Mbushja e qelizave me numra vandosja e numrave

  Word
  1-Krijojm si minimum 7 paragrafe
  2-Paragrafet me ngjyra pa maus
  3-Paragrafi i dyte autotekst
  4-Kufijt e faqes majtas 25,lart 15,djathtas 15,poshte 25
  5-Hapesire midis rreshtave 20
  Hapsire midis paragrafeve 60
  Zhvendosja ne rreshtin e pare paragrafi 3-3.5
  6-Orientimi-Land Scape
  7-Formati A5
  8-Nr i faqecve poshte ne qender
  9-Sistemi binar
  10-RRjetet Peer to peer klient server
  11-Shumefishat
  12-Mikroprocesoret
  13-Cfare quajme hardware,software
  Ndryshimet ranb-ronb

  Pres njė pėrgjigje.

  Ju faleminderit paraprakisht pėr ndihmėn.

 16. #376
  Super Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,476
  Faleminderit
  68
  177 falenderime nė 164 postime
  Poste te tilla jane te papranueshme.Nuk eshte forum te postosh pyetje bresher.
  Nuk eshte forum si te mesosh word dhe excel.Per keto gjera shko ne shkolle.
  Shiko help file te Exceli dhe Word Aty i ke te gjitha me figura.
  Ky forum eshte per raste kur ke ndonje problem,difekt,ke ngecur diku duke bere dicka dhe nuk ke idene si ta rregullosh.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 25-06-2009 mė 21:58
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 17. #377
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-08-2009
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Ku te shkarkoj microsoft office?

  Pasi formatova kompjuterin dhe instalova drajverat dhe disa programe te ndryshme , nuk di ku te shkarkoj microsoft office, sepse nuk e ka komjuteri. Ju lutem me ndihmoni.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 09-10-2009 mė 21:03

 18. #378
  Po dhe Jo
  Anėtarėsuar
  12-09-2009
  Postime
  172
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Microsoft Office? E shkarkon nga www.microsoft.com trial per 30 dite, ose duhet ta blesh!
  Poashtu mund ta shkarkosh full nga faqet warez, nese do te dergoj ne pm link.

 19. #379
  2010 Triplete Maska e oliinter
  Anėtarėsuar
  14-11-2004
  Postime
  2,813
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Si te bejm word 2003 genuine?

  Kam nje microsoft word 2003 por nuk e kam genuine, ka ndonje ndonje ide se si mund ta bejm genuine.

  thanks.

  Xp e kam genuine por microsoft windows e kam pirate.
  vari leshte

 20. #380
  2010 Triplete Maska e oliinter
  Anėtarėsuar
  14-11-2004
  Postime
  2,813
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  po pra e kam bere kete qe thua ti dhe me thote qe kjo kopje nuk eshte genuine.
  vari leshte

Faqja 19 prej 37 FillimFillim ... 9171819202129 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •