Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  DOSSIER/Gestapo-Mller, n Shqipri si kapiten sigurimi?

  DOSSIER/Gestapo-Mller, n Shqipri si kapiten sigurimi?

  Drguar m: 23/09/2010 - 15:05

  Thanas Mustaqi

  Myler-Gestapoja jeton n Shqipri", ky ishte titulli sensacional i revists s prjavshme gjermane "Stern" n janar t vitit 1964. Fakti bri zhurm t madhe n mediat ndrkombtare dhe n shrbimet sekrete. E para q u shqetsua ishte CIA amerikane, sikurse vrtetohet n nj studim t dosjes s kriminelit nazist Hajnrih Myler (Heinrich Mller, lindur n vitin 1900 dhe nuk i dihet vit-vdekja), ish-shefi i Gestapos dhe me nofkn "Myler Gestapoja". Deri dhe vitet e fundit n Shqipri ka qarkulluar kjo legjend, q nuk sht konfirmuar. Ndonj sigurims sht betuar se ka punuar me spiunin gjerman. Ndrkaq ka nj spekulim po nga "Shtern-i" dhe ricituar tre vjet m von, m 1967, nga e prjavshmja tjetr gjermane e famshme "Der Shpigel (Spiegel)". Aty thuhet se kapiteni i sigurimit (Sicherheits-Hauptmann) Myler, tani me pseudonimin e ri "Jergi Kovoc", ka qndruar n Durrs dhe Tiran, n viln e drejtorit t biblioteks s universitetit, Mihal Hanxhari. Kt informat e jep nj njeri i sigurimit shqiptar me emrin Lili.

  "STERN"

  Nj raport i hollsishm ka trhequr vmendjen e CIA-s. Pas gjykimit t kriminelit nazist t lufts Adolf Ajhman (Eichmann, 1906-1962, ekzekutuar me varje n vitin 1962), e prjavshmja gjermano-perndimore "Shtern" (Stern) botoi n vitin 1964 dy artikuj me autor gazetarin Peter Shtaele (Staehle). I pari doli n janar dhe titullohet "Gestapo-Mller lebt in Albanien" (Myler-Gestapoja jeton n Shqipri). Shkrimi i dyt me titull "Die Spur nach Amerika" (Gjurma n Amerik) u botua m 16 gusht (ky u fotokopjua plotsisht dhe u fut n dosjen "Myler", vol. 1). Shtaele shkruante se pas lufts Myleri kishte shkuar n nj sr vendesh si n Bashkimin Sovjetik, Rumani, Turqi dhe Afrik e Jugut, deri sa prfundoi zyrtar i lart policie n Shqipri para se t ikte n Amerikn e Jugut.

  "SPIEGEL"

  Tre vjet m von e prjavshmja tjetr gjermane "Der Shpigel (Spiegel)" nr. 48 e 20 nntorit 1967 n artikullin e titulluar "Panama. Mller. Bekir Nakoschiri", ku flitej pr nj ekstradim t nj shtetasi q dyshohej se ishte ish-shefi i Gestapos, ka nj pasazh intrigues. Po e citojm t plot:

  "Shefi i Policis Kriminale (Kripo) t Dyseldorfit (Dsseldorf) Vener (Wehner) ka raportuar pr zrat se Myleri kishte dhn msim n nj shkoll t shrbimeve sekrete n afrsi t Prags. Sipas investigimit t "Shtern-it" ai [Myler-i] shrbeu n Budapest, m pas n shtetin e fundit stalinist t Evrops, n Shqipri. I maskuar si kapiten sigurimi (Sicherheits-Hauptmann) Abedin Bekir Nakoschiri n vitin 1963, thuhet se ai u lokalizua n portin shqiptar t Durrsit. Ish-sigurimsi (Geheimdienstmann) Lili tha se Myleri kishte shkuar n Shqipri me emrin Jergi Kovoc dhe jeton n Tiran - n viln e drejtorit t Biblioteks s Universitetit (Direktors der Universittsbibliothek), profesor Hanxhari".

  KUSH ISHTE HANXHARI

  CIA ka hedhur dyshimin se ky njoftim mund t jet sajim i shrbimeve sekrete lindore dhe pse flitet pr nj emr konkret si profesor [Mihal] Hanxhari (1930-1999), i lindur n Kentaki (Kentacky) t Shteteve te Bashkuara t Ameriks, n nj familje emigrantsh ekonomike. N vitin 1931 familja Hanxhari kthehet n Tiran. Gjat Lufts s Dyt Botrore mori pjes n lvizjen antifashiste. Studimet e mesme i kryen n gjimnazin e Tirans, ndrsa ato t larta n Universitetin e Budapestit n Hungari pr histori dhe gjeografi. Pasi u diplomua n vitin 1954, u kthye n Shqipri, ku dha msim n shkoll t mesme, n Kor dhe n Tiran. N vitin 1960 ai u emrua drejtor i biblioteks shkencore t universitetit n Tiran, t ciln e pasuroi me fonde dhe e shndrroi n nj qendr t qarqeve intelektuale dhe akademike t vendit. N vitin 1975, pr arsye politike, u shkarkuanga detyra dhe u akuzua pr liberalizm dhe prhapje t kulturs borgjeze. Ai gjeti pun n nj bibliotek t vogl, ku ai punoi deri n 1990. N vitet 1993-1995 dha gjuhn shqipe n Ecole des Langues Orientales n Paris, ku dhe vdiq.

  PAS FAKTIT T VRTET

  Deri para viteve 1960, kur Tirana ndrpreu t gjitha marrdhniet me bllokun lindor, kishte bashkrendim t shrbimeve sekrete t Traktatit t Varshavs. Ato e dinin se Mihal Hanxhari kishte studiuar n Budapest dhe se n vitin 1960 ishte emruar drejtor i biblioteks s universitetit shtetror t Tirans. Prandaj hapn lajmin se Myler-i kishte punuar pr shrbimin sekret hungarez dhe se pastaj do t punonte pr sigurimin shqiptar, duke jetuar n shtpin e nj studenti t diplomuar n Budapest. Botimi n "Shtern" dhe "Der Shpigel" i raporteve se ish-shefi i Gestapos strehoej n viln e Hanxharit, ishte nj diversion. Gjith zhurma e br mund t ket ndikuar n shkarkimin nga detyra t Hanxharit, natyrisht, sipas skemave t sigurimit. Mbetet enigm se kush fshihet pas ish-sigurimsit (vullnetar?) me emrin Lili. Sikurse ka dal dhe nga hetimet e Komisionit Mitrohin t senatit italian, emri i ministrit shqiptar t Punve t Brendshme Kadri Hazbiu figuronte ende si agjent sovjetik n dosjet e KGB-s deri n vitin 1971. Ndoshta, nj prkthyes, q vrtitej n mjedise intelektuale dhe npr biblioteka, ishte autorizuar t informonte mediat e huaja pr "sekretet" e Mylerit q fshihej n viln e Hanxharit. Nj shkrimtar i njohur shqiptar, q dinte pr "huqin" e sigurimsit vullnetar, i cili ishte dhe miku i tij, teksa pinin raki bashk, e pyeste se a ishte n shrbim n ato aste.

  CIA: Kurth i shrbimeve sekrete lindore

  Qysh n fillim, CIA dyshoi se artikujt e Shtaeles ishin "kurth" - pjes e "nj pune pak t zgjuar [dizinformimi]" pr t orientuar publikun, si dhe shrbimet e fshehta (mbi mundsin e dizinformimit shkruhet n "[CIA/EUR] dispatch [A] - 3564 CS, 31 janar 1964"). CIA bri verifikimet - dhe prgnjeshtroi pretendimin e Shtaeles se Myleri ishte n fakt zyrtar i policis shqiptare i quajtur Abedin Bekir Nakoschiri (Memo [A]-13564, 31 janar 1964, Mueller file, vol. 1). BND (gjermanisht: Bundesnachrichtendienst - Shrbimi Federal i Zbulimit i Gjermanis) dhe CIA gjithashtu zbuluan se Shtaele-ja nuk ia kishte arritur t'i botonte artikujt n t prjavshmen prestigjioze "Di Cajt" (Die Zeit), kjo fal nj burimi q dyshonte se baza, mbi t ciln mbshtetej Shtaeleja, ishte false ([CIA/EUR] to Chief, EE, [A]-63831, 5 shkurt 1964).

  PRAG

  N maj 1970 nj dezertor ek i shrbimeve t fshehta, ka shum gjasa, Ladislas Bitman (Bittman), q mbahej si specialist dezinformimi, t jet prhapsi i ktij lajmi (Staff memorandum 9 dhjetor, 1970, Mueller File, Volume 1). Bitman-i tha se artikulli i "Shtern-it" u sajua nga Praga n mnyr q t neutralizonte thashethemet se Myleri n fakt mund t ishte n ekosllovaki. Bitman-i shtoi se brenda qarqeve t shrbimeve t fshehta eke, dihej dhe ishte br dika e zakonshme q KGB-ja prdorte kriminel nazist t lufts pr qllime spiunazhi dhe se seksione kye t arkivave naziste gjithashtu ishte rrmbyer nga sovjetikt pr t'i prdorur n "objektiv operativ" (Memo [A]-19267, 9 dhjetor 1970, Mueller file, vol. 1)

  VIPAT E POLITIKS GJERMANE

  Kto komente i ran n sy Shtabit t Kundr-Zbulimit - KZ (Counter-Intelligence- CI) t CIA-s, q drejtohej nga legjendari Xhejms Engllton (James Angleton). Nse Myleri vrtet kishte qen n BRSS ose gjetk n Evropn Lindore, dhe n qoft se ai kishte marr dosjet qendrore t RSHA-s (iniciale gjermanisht pr Zyrn Kryesore t Sigurimit t Perandoris - organ drejtues i zbulimit politik dhe policis s sigurimit t Rajhut t Tret) me at (shum prej t cilave ishin zhdukur me t vrtet pas lufts), ather udhheqs t shumt gjermano-perndimor, nga pikpamja politike, mund t ishin ende t rrezikuar pr shkak t kompromentimit. Ishte vendimtare t zbulohej se far kishte ndodhur, jo domosdo me Mylerin, i cili edhe mund t kishte vdekur gjithsesi, por me dosjet. Engllton-i gjithashtu shfaqte interes t veant pr problemet e dezinformimit nga ana e sovjetikve.

  HETIM I SHTRIR

  Shtabi i KZ-s (CI) ndrmori nj hetim t shtrir pr Mylerin duke filluar n fund t 1970, duke q ka rezultuar n nj raport t shkurtr prej dyzet faqesh - "Gjuetia ndaj Myleri t 'Gestapos'" (Counter Intelligence Brief - "The Hunt for 'Gestapo' Mueller") - i cili qarkulloi si raport i brendshm i Drejtoris s Planeve n dhjetor 1971. Nj memo n dosjen e dats 9 dhjetor 1971, duke shpjeguar qllimin e raportit, thekson se: "objektivi yn kryesor i vrtet n prgatitjen e studimit, bashkngjitur rastit Myler, ishte prgatitja e nj manuali strvitor, q ilustron tekat dhe grackat e hetimeve t zgjatura. N kaluarn, Myleri sht shfaqur kryesisht si kriminel lufte i zhdukur pa gjurm.

  ALEATT NUK GJEJN DOSJET

  Sapo u mblodh materiali, megjithat, u bm t vetdijshm dhe pr nj mundsi m t rndsishme: se Muleri kishte dezertuar n kundr-zbulimin sovjetik ushtarak t Lufts s Dyt Botrore SMERSH (shkurtim rusisht i frazs "Vdekje spiunve!") dhe kishte marr me vete nj shumllojshmri t madhe dosjesh. (Dosjet qendrore t Sigurimit gjerman (RSHA), ku Myleri ishte de fakto shef... n javt e fundit t lufts, nuk u gjetn asnjher nga aleatt perndimor). Nse aktualisht SMERSH-i ka kapur Mylerin dhe pjesn m t mir t dokumenteve t RSHA-s, kapacitetet e sovjetikve pr t kontrolluar gjermant dhe evropian t tjer VIP do t jen shum m lart se ka sht menduar deri tani pr ta". (Memoja e 9 dhjetor 1971 sht n dosjen "Mueller", vol. 2).

  GUR i VARRIT

  Gjat hartimit t raportit, bashkpuntort e KZ t CIA-s ndrmorn disa hetime t reja nga ana e vet. Rileximi i nj artikulli t vitit 1963 n t prjavshmen gjermane "Der Shpigel" (Der Spiegel), i cili fliste pr hapjen e "varrit" t Mylerit n Berlinin Perndimor po at vit, zbuloi se nj femr misterioze n Berlin, q nuk kishte lidhje me Mylerin, kishte bler gurin e varrit ("Gestapo-Mller - Kein Nazi" - Myler-Gestapoja - nuk ka nazist" Der Spiegel, 16 tetor 1963, kopje n dosjen "Mueller"). Ndoshta, kjo blerje ishte gjithashtu pjes e nj fushate dezinformimi pr t fshehur faktin se Myleri u prdor nga sovjetikt pas lufts (Chief, WOMUSE, via Chief, EUR, to [CIA/EUR], [CIA/EUR] 22899, 7 tetor 1970, dosja "Mueller", vol. 1.) N dhjetor 1970 gjermano-perndimort lejuan CIA-n t ekzaminonte t dhnat e zhvarrimit pr identitetin e gruas misterioze q kishte bler gur-varrin e Mylerit, ndonse dhe pa kurrfar rezultatesh. DZ-ja gjithashtu shpresonte se qeveria e Gjermanis Perndimore do t gjente dhe intervistonte Valter Lojdersin (Walter Lueders), i cili kishte gjetur trupin e varrosur n varrezat e Grosse-Hamburgerstrasse) dhe t verifikonte, nse mundnin, autencitetin e sendeve vetjake, q iu kthyen familjes s Mylerit n vitin 1957. U rilexuan kujtimet n gjermanisht q nga viti 1950 t koduara t Mylerit (memo [CIA/EUR] 22984, 15 dhjetor 1970, Mueller file, vol 1). KZ-ja,n nntor 1971, krkoi gjithashtu dezertorit sovjetik Pjotr Derjabin (1921-1992) t shkruante nj memorandum pr dosjen. Prfundimisht, CIA, sipas studimit, deri dhe n ditt tona, nuk ka mundur t zbuloj ndonj gj t re. Ajo sht e prirur t mendoj se Myleri sht vrar para majit t vitit 1945.

  Versionet pr fatin

  Fati i Mylerit pas prillit t vitit 1945 sht i panjohur. Hern e fundit at e kan par n bunkerin e Hitlerit m 27 prill 1945. Ekzistojn disa versione t vdekjes s tij. Sipas njrit prej tyre, Myleri vdiq n Berlin n luftimet n rrug vitin 1945. Sipas nj versioni tjetr, Myleri u fsheh n Amerikn Latine. Jan prmendur vende t ndryshme t mundshme t qndrimit: Argjentin, Kili, Bolivi, Brazil, Paraguaj. Valter Shelenbergu (Walter Schellenberg, 1910-1952, shefi i zbulimit politik nazist) ka dhn versionin se Myleri sht rekrutuar nga NKVD-ja (iniciale rusisht pr Komisariatin e Popullit t Punve t Brendshme) dhe m pas ka jetuar n BRSS. Sipas ktyre t dhnave, Myleri vdiq n Mosk n vitin 1948. N vitet 1995 u botua libri i nj gazetari amerikan t CIA-s me titull "Gestapo Chief: The 1948, Interrogation of Heinrich Mller" (Shefi i Gestapos: Marrja n pyetje e Hajnrih Mylerit n vitin 1948) dhe "Ditaret" e Mylerit, por shum specialist i konsiderojn false. Sipas versionit "amerikan, Myleri u rekrutua nga CIA, pastaj jetoi n SHBA dhe vdiq n Kaliforni n vitin 1982. Myleri sht i vetmi njeri n bot, vdekja e t cilit u regjistrua, por pas regjistrimit t vdekjes s tij, doli urdhr arresti pr t.


  "I harruar" n Nuremberg
  Deri n ditt tona mbetet nj mister i pazbardhur jeta dhe vdekja e shefit t Gestapos. Mes t ashtuquajturve "vrass kabinetesh", viktimat e t cilve numrojn me miliona e miliona, sht dhe Hajnrih Myler. Sot e ksaj dite mbetet nj nga udhheqsit m enigmatik t Rajhut t Tret gjerman. Vartsi i drejtprdrejt i Himlerit, grupenfyrer SS dhe gjeneral-leitenant policie, Myleri mban prgjegjsi pr t gjitha krimet e nazizmit. Ndrkaq mbetet e pasqaruar pse veprimtaria e shumanshme e shefit t Gestapos nuk pati pasqyrimin e duhur n procesin e Nyrembergut. Shefi i tij i drejtprdrejt, Kaltenbryner u var n litar, Himleri, ndonse i shptoi litarit, pasi piu nj ampul me helm, gjithashtu u dnua me vdekje... Kurse Hajnrih Myleri madje nuk figuronte mes t akuzuarve!

  g sh.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga KAT Lexo Postimin
  DOSSIER/“Gestapo-Mller”, n Shqipri si kapiten sigurimi?

  Drguar m: 23/09/2010 - 15:05

  Thanas Mustaqi

  Myler-Gestapoja jeton n Shqipri", ky ishte titulli sensacional i revists s prjavshme gjermane "Stern" n janar t vitit 1964. Fakti bri zhurm t madhe n mediat ndrkombtare dhe n shrbimet sekrete. E para q u shqetsua ishte ......

  g sh.
  g.sh do bente me shume para se sa i sjell xhiroja ditore po t'ja shese keto hipoteza sherbimit sekret izraelit. Jo per gje, por thellojme marredheniet miqesore si nje popull qe kemi u fshehur kriminelet e kampeve te perqendrimit me udher te Sllaveve.

  PS. Ky autori do kishte bere me mire te kishte eksploruar disi per -fakt-perngjashmerine e torturave te gestapos me ato te perdorura nga regjimi kunder disidenteve te kombit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga javan : 23-09-2010 m 21:57

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  ka qarkulluar ne fakt nje muhabet i tille neper tirane.. se gjoja sigurimi enverist e mbante si keshilltar kte mylerin e se jetonte i fshehur ne nje nga ato vilat e pritjes (rezidencat sekrete).. diku prapa piramides..

  por derisa kadrine e llambin e te tjere kapo madhore te sigurimit i qeroj enveri sa ish gjall vete.. shum gjera mbeten mistere..

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  A qe Muller arsyeja e prishjes me Bashkimin Sovjetik?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •