Close
Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 215
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    lol
    ca kthese mori tema.
    Nuk bej dot supozime, me fal

    E kuptoj ku do te dalesh, qe s'duhen trajtuar zezaket si qenie inferiore. Po nese hapesi i temes donte arsyen pse eshte Afrika me e varfera kjo eshte arsyeja. Nuk eshte puna se dua qe zezaket te trajtohen si kafshe, puna eshte se ata trajtojne njeri tjetrin si kafshe, rrjedhimisht nuk kane qene te zote te ndertojne shoqeri me nje standart minimal jetese, pavaresisht pasurive natyrore qe kane.
    A me kuptoooove?
    Ndryshuar për herë të fundit nga D&G Feminine : 23-09-2010 më 20:07

  2. #42
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    @ Jack Watson. edhe ty te njejten pyetje qe i bera D&G.
    a do t'i thoje keto gjera po te kishe lindur i zi???

    besoj se je i ndergjegjshem qe ti nuk ke as edhe me te voglen merite per ato qe mburresh...
    jo per gje, por une kam qene gjithmone i mendimit qe njeriu duhet te mburret vetem per arritjet e veta.
    ti nuk je bere vete i bardhe. ke lindur i tille thjeshte per nje rastesi dhe tani po mburresh per kete rastesi...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  3. #43
    Djalë Drenice Maska e Lexuesi_
    Anëtarësuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Nese ke pasuri ne mendje do kesh pasurin e ter botes Pike.

  4. #44
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    lol
    ca kthese mori tema.
    Nuk bej dot supozime, me fal

    E kuptoj ku do te dalesh, qe s'duhen trajtuar zezaket si qenie inferiore. Po nese hapesi i temes donte arsyen pse eshte Afrika me e varfera kjo eshte arsyeja. Nuk eshte puna se dua qe zezaket te trajtohen si kafshe, puna eshte se ata trajtojne njeri tjetrin si kafshe, rrjedhimisht nuk kane qene te zote te ndertojne shoqeri me nje standart minimal jetese, pavaresisht pasurive natyrore qe kane.
    A me kuptoooove?
    te kupetoj mire. thjeshte jam i apasionuar pas afrikes dhe kur kam mundesi lexoj...
    nuk mepelqen te mendoj qe ne jemi superior si rrace...

    secilie krijon superioritetin e vet personal. nuk me pelqen te mburrem per nje superioritet kolektiv.
    kete gje mendoj se e bejne njerezit e dobet (mos e merr per personale te lutem).
    si femijet qe thone: babai im keshtu e babai im ashtu.
    pra mburresh duke u mbeshtetur tek dicka me e madhe se vetevetja
    Vasudhaiva Kutumbakam

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    te kupetoj mire. thjeshte jam i apasionuar pas afrikes dhe kur kam mundesi lexoj...
    nuk mepelqen te mendoj qe ne jemi superior si rrace...

    secilie krijon superioritetin e vet personal. nuk me pelqen te mburrem per nje superioritet kolektiv.
    kete gje mendoj se e bejne njerezit e dobet (mos e merr per personale te lutem).
    si femijet qe thone: babai im keshtu e babai im ashtu.
    pra mburresh duke u mbeshtetur tek dicka me e madhe se vetevetja
    Shyqyr qe me kupetove pra

    Asnje nuk u mburr, thjesht po analizonim arsyet e prapambetjes se afrikaneve.
    Se me ze frika te analizoj arsyet e prapambetjes se shqiptareve.
    Jam shume dakort qe ne vecanti secili duhet te mburret me arritjet e veta.

  6. #46
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    te kupetoj mire. thjeshte jam i apasionuar pas afrikes dhe kur kam mundesi lexoj...
    nuk mepelqen te mendoj qe ne jemi superior si rrace...

    secilie krijon superioritetin e vet personal. nuk me pelqen te mburrem per nje superioritet kolektiv.
    kete gje mendoj se e bejne njerezit e dobet (mos e merr per personale te lutem).
    si femijet qe thone: babai im keshtu e babai im ashtu.
    pra mburresh duke u mbeshtetur tek dicka me e madhe se vetevetja
    sikur të isha i armatosur vetëm me pasionin tënd unë do nisesha për atje.. do i lija pas jetës sime injorantët, jo-realistët dhe ata që do më përflisnin idealet
    Prektora

  7. #47
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    besoj se je i ndergjegjshem qe ti nuk ke as edhe me te voglen merite per ato qe mburresh...
    jo per gje, por une kam qene gjithmone i mendimit qe njeriu duhet te mburret vetem per arritjet e veta.
    ti nuk je bere vete i bardhe. ke lindur i tille thjeshte per nje rastesi dhe tani po mburresh per kete rastesi...
    Jam kurioz me dit ku rri ne Europe?

    Un jetoj ne France, ke lagje ktu vetem me te huj, 95% origjin afrikane, 70% magrebine/arabe. Kan 3 breza qe jetojn si kafshe, te gjith e kan shancin me avancu ne jet por preferojne me jetu me social. Un e kam vu re vet, Franca te jep gijtha shancet te bahesh president i republiks po qe i zoti, kta francezt dhe jo afrikant sepse jan te lindun francez dhe jo afrikan, preferojn me bo si viktima, jo racizem, jo sna dun, jo kshu, jo ashtu, prralla me mbret.

    Hajt i her Admiral, ti me filozofin tane, pse nuk dalin diçka ne jet kta afrikant e Europes por preferojn me mbet parazit e sistemit ?!
    D'Oh!

  8. #48
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Shyqyr qe me kupetove pra

    Asnje nuk u mburr, thjesht po analizonim arsyet e prapambetjes se afrikaneve.
    Se me ze frika te analizoj arsyet e prapambetjes se shqiptareve.
    Jam shume dakort qe ne vecanti secili duhet te mburret me arritjet e veta.
    a thua edhe arsyeja e prapambetjes se shqiptareve eshte "rraca"???
    duhet te ishim te gjithe bjonde me sy bojeqielli?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  9. #49
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    @ Jack Watson. edhe ty te njejten pyetje qe i bera D&G.
    a do t'i thoje keto gjera po te kishe lindur i zi???
    booh n'çar diskutimi u fute tashi. A do i shashe afrikanët nëse do kishte lindur i zi, a do i urreje gayt nqs do ishe lindur gay, a do i urreje interistat nqs do ishe interist, nëse, nëse, nëse...

    Atë postimin më lartë quje KONSTATIM sepse ashtu është: konstatim me fakte kryesisht (por edhe me anën subjektive brenda normal) rreth çështjes në fjalë. S'ka pse të hyjë në këte mes "if", me "nëse" bohet tërkuz muhabeti lol.


    besoj se je i ndergjegjshem qe ti nuk ke as edhe me te voglen merite per ato qe mburresh...
    jo per gje, por une kam qene gjithmone i mendimit qe njeriu duhet te mburret vetem per arritjet e veta.
    ti nuk je bere vete i bardhe. ke lindur i tille thjeshte per nje rastesi dhe tani po mburresh per kete rastesi...
    Same thing here. Nuk është se po mburresha (nga e nxore kte njëherë?), thjesht, siç thash më lart, ishin konstatime të mia personale (jo vetëm) rreth kësaj çështje. Kur them bie fjala që vendet me popullsi të bardh kanë standart më lartë jetese, kulture, shkollimi etj.. në krahasim me vendet me popullsi të zezë, nuk besoj se po mburrem për ndonjë gjë, apo jo? Besoj se bie dakort që kjo është e vërtet. Gjithsesi unë pikëpamjen time e thashë deri diku, qyteterimi europian ka qenë (dhe është, perderisa ka formësu botën e sotme) më i zhvillum se ai afrikan psh, prandaj dhe ky i fundit ka mbetur aty ku është edhe sot. Ai muhabet pse u bënë skllavë të zinjt, pse u dhunuan, pse u vranë etj.. ta shpjegon vetë epoka kur kanë ndodhur, në atë kohë shoqëritë nuk funksiononin sikur sot, prandaj s'mund t'i gjykosh sipas parimeve të kohës moderne.

    Shëndet. Nuk besoj se më ka mbetur diçka tjetër pa thënë.
    Life's too short to remove USB safely.

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    a thua edhe arsyeja e prapambetjes se shqiptareve eshte "rraca"???
    duhet te ishim te gjithe bjonde me sy bojeqielli?
    apapa sa keqkupton

  11. #51
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    apapa sa keqkupton
    nuk te keqkuptova. bera nje pyetje nga une...
    nuk thashe se mendoje ti keshtu.
    te citova vetemse permende prapambetjen e shqiptareve.

    e sheh se edhe timekeqkupeton???
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    nuk te keqkuptova. bera nje pyetje nga une...
    nuk thashe se mendoje ti keshtu.
    te citova vetemse permende prapambetjen e shqiptareve.

    e sheh se edhe timekeqkupeton???
    hap teme tjeter

  13. #53
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Admiral, kshu me pytje te mer n'qaf, pergjigju nej po pate koh lol
    D'Oh!

  14. #54
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    me admiralin merrini ju ? ai hapi teme kastile se donte me shku ne afrike

  15. #55
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Situata eshte shume e qarte me kohe: fuqite e medha nuk kane interes qe ato vende te zhvillohen, perndryshe nuk do t'i shfrytezonin dot sic po bejne tani.
    Perchè er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  16. #56
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    @ partizanet e superioritetit te bardhe:

    dmth sipas jush nese merren disa femije te bardhe e disa te zinj. ushqehen ne te njejten menyre, edukohen njelloj, marrin te njejtin shkollim etj etj kur rriten, femijet e bardhe jane superiore (intelektualisht e jo fizikisht) ndaj te zinjve...

    une nje gje te tille nuk mund ta besoj.
    sa per rastet aktuale, nuk mund te behen krahasime pasi nuk kemi kushte te njejta. as per ato brezat e dyte e te trete ne france, sepse ato kane marre edukaten qe kane marre prinderit e tyre nga gjysherit, qe jane rritur te gjithe e dime se si. pra nukjane rritur ne te njejtat kushte.

    po te ishin aq inferiore afrikanet, pse ne te kaluaren afrikanet ose te zinjte kishin civilizime me te zhvilluara se ato europianet??? pse nuk ishin aq te zhvilluar europianet atehere???
    apo pesuan ndonje evolucion cerebrar???
    civilizimet, perendorite madje edhe popujt arrijne majat dhe pastaj i kape disheza. ka raste kur edhe zhduken fare.

    p.s. po normal qe eshte mburrje kur thuhet ne te bardhet keshtu e ata te zinjte ashtu. edhe nqs eshte realitet... "a doni me per belulin" i thone kesaj.
    a nuk eshte mburrje nese une te them ty: aah! jam me i gjate se ti. apo ngaqe i perket realitetit, nuk quhet e tille.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  17. #57
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    me admiralin merrini ju ? ai hapi teme kastile se donte me shku ne afrike
    dhe shkova madje. mos u bej merak. por jo per ate qellim qe pata fatkeqesisht...

    p.s. po me mahnite pink. si i mbane mend temat e mia pas kaq shume kohesh? dje me permende ate per tradhetine e sot kete......
    Vasudhaiva Kutumbakam

  18. #58
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    une nje gje te tille nuk mund ta besoj.
    sa per rastet aktuale, nuk mund te behen krahasime pasi nuk kemi kushte te njejta. as per ato brezat e dyte e te trete ne france, sepse ato kane marre edukaten qe kane marre prinderit e tyre nga gjysherit, qe jane rritur te gjithe e dime se si. pra nukjane rritur ne te njejtat kushte.
    Bravo shoku, ktu e mbylle me mu. Me kyt qe thu ti, skllavi, skllav mbetet, marrin edukaten e te pareve dhe pse jan lindur francez ne France dhe jo n'Afrik.

    Naten.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Homer : 23-09-2010 më 21:24
    D'Oh!

  19. #59
    Pse shumica e te zinjve, sa here qe nuk marrin ate qe duan apo kur ju plaset ne fytyre dembelizmi apo injoranca, bejne fajtor te bardhet dhe thone qe po trajtohen jo mire per shkak te ngjyres se tyre? Per ata qe s'jetojne ne Amerike, ketu kjo gje eshte mese normale dhe ndodh cdo dite. lol

  20. #60
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Une mendoj se problemi nuk eshte tek intelegjenca e nje raceje qe ti e atakon racen e zeze si jo intelegjente, mirpo eshte tek inetelegjenca kriminale e nje raceje qe fatkeqesisht raca e bardh kete intelegjenc historikisht e kultivon
    Këto teori kafshërore mbaji për vete pasi nuk kanë asnjë të vërtetë në to. Fondamentalizmi i disave po e tejkalon cdo masë logjike. Afrika mbas rënies së civilizimit Egjiptian nuk ka bërë asgjë. Nëse nuk do binte në duart e Europës do binte në duart e Kinezëve apo Rusëve(sic dhe ra më pas). Nuk ka punë fare këtu njëriu i bardhë apo i kuq. Njëriu i bardhë është ai që ja vlen vlerën Diamantit, që pa njëriun e bardhë ajo që ti percepton si pasuri nuk do vlente aspak.

    Shembulli 1: "Kolonit evropjane deri von pasi i pushtonin vendet e afrikes, benin tregti me sklleverit afrikan, thjesht keta skllever i konsideronin si mall dhe benin tregti me ta"
    Europa ka bërë skllavëri dhe me Kartagjenasit, rracë e bardhë kjo, edhe me Fenikasit, edhe me Ilirët, edhe me Thrakët e me shumë rraca të tjera të bardha në të kaluarën. Nuk mban teoria jote. Njëriu është i fiksuar me fuqinë PIK.

    Shembulli 2: "Amerika deri von ka bere tregti me skllever afrikan dhe keta skllever i ka shfrytezuar si vegla pune ne amerike"
    Ku deri vonë ? Dje ? Pardje ? Para 100 vitesh ? Para 200 vitesh ? Para 300 vitesh ? Amerika qe e ndarë në dy pjesë, pjesa që deshte skllavërinë e përfaqësuar nga interesa fuqie anglofone latifondiste, dhe pjesa tjetër e veriut e përfaqësuar po nga rraca e bardhë por nga njerëz si Irlandezë ,Italianë apo dhe vetë Anglezë të varfër që mbështesnin të drejtat e zezakëve. Po mos kish qënë Amerika dhe lëvizjet civile që vec në një shtet si Amerika mund të ndodhnin sot Afrika do ishte akoma nën kolonizimin Franko-Anglez. Amerika është aleati më i madh i Afrikës, por ju nuk jetoni në platentin tokë, por në ndonjë galaksi tjetër mesaduket.

    Sot keta ish skllever qe gjenden ne amerik dal ngadal po e sundojn ameriken si numerikisht ashtu edhe me ndikim.

    Nenshembulli 1: NBA liga me e fort e basketbollit ne bote eshte pron e padiskutueshme e zezakeve.

    Nenshembulli 2: Yjet me te medha te Hollywoodit si Eddi Murphy, Denzel Washington, Will Smith etj etj sot jan me ndikim te konsiderueshem ne boten filmike.
    Po fëmijët e Larry Birdit janë në financë sot, apo në shkencë. Këto janë cikle natyrale, por vlen të vlerësohet sic po e vlerësonke dhe vetë edhe pse me tone komike triumfaluese sikur cfarë na ke zbuluar se Amerika i jep rrugë të lirë zezakëve. Tani kanë vuajtur në të kaluarën ? Po, por un si shqiptar kam 2000 vjet që më cajnë dërrasat me Shkije, Romakë e Grekë, por nuk shkoj të hidhem në erë apo të flas me tone të tilla triumfaluese sic flet ti. Jeta ecën përpara, kjo pjesa që flet sic flet ti, është pjesë që po mundohet të kapitalizoj mbi të kaluarën, por kot e keni. Në një shtet si Amerika këto nuk funksionojnë. Aty jeni më aktiv sepse Amerika ju lë të lirë, ndërsa në Francë apo në Zvicër ja u shtypin kokën, sic ja u kanë shtypur dhe origjinalish.

    Shembulli 3: "Sot diamanti kryesor qe ka ne posedim evropa eshte nga afrika(Kongo), keta diamant zakonisht e trafikojn mafiat nga evropa nga tregu i zi"
    Tregun e Diamantit e krijoi familja De Beers. Sic e krijoi e zhduk. Nxirr ti diamant vet e nuk ta blen njëri.

    Perfundimisht mund te them se raca e bardh me nje dinakeri diktatoriale gjithmon ka tentuar qe racat tjera ti nenshtroj, persekutoj, vjedh dhe sundoj, dhe kur ndodhin tek nje popull keto qe ceka natyrisht qe nuk mund te flasim per intelegjenc te tyre sepse nje skllav ska hapesire te merret me shkenca akademike sikur qe eshte ne gjendje te merret me keto shkenca djali i nje komandanti qe ushtron dhune ndaj ketyre skllaveve.

    Me te mira
    Të kanë mësuar keq në xhami se edhe ti je i bardhë e para punës dhe si i bardhë ke 2000 vjet që vuan po nga të bardhët. Supremacia e të Bardhëve vjen nga bashkimi që solli Krishtërimi përpara se të i vinte kopja Muslimane e bazuar në po Krishtërim. Ashtu si dhe vetë Krishtërimi u bazua në traditën Judaike, prandaj dhe cifutët janë më para nga të gjithë në organizim dhe ne funksionim. Afrikanët qenë të ndarë dhe janë akoma të ndarë sot e kësaj dite. Sic kapitalizon Rusi kapitalizon dhe Kinezi me trafiqe armësh mbi këtë mentalitet. Ata nuk arritën kurrë të bashkoheshin dhe fetë e organizuara erdhën tepër vonë në Afrikë.

    Mëso histori e mos flit pallavra. Kudo kundra kujtdo nga cilido ka patur diskriminim dhe skllavërim. Shqiptari është ndoshta individi më adapt për ta përshkruar këtë fenomen të ndyrë të historisë njerëzorë, por ka ndodhur dhe me shpresë nuk ndodh më se me tonet e disave këtu që në vënd ti përkushtohen shkencës i përkushtohen demagogjisë keq e kemi punën.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Faqja 3 prej 11 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •