Close
Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 215
  1. #21
    i/e larguar Maska e SKRAPARI
    Anëtarësuar
    13-01-2005
    Postime
    867
    afriken e ka demtuar franca. ku ka qene francezet vetem vrisnin me te miret, grabisnin pasurite dhe me to ndertonin francen, transportonin me forcen e pushkes burrat per fuqi punetore ne france apo gjetke.
    ndaj s`ka bere hajer afrika

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    Pse a ka njeri ne ruzullin toksor pa race?? faraonet cfar race kane qene ??

    me fal ,po cfar kupton ti me RACE`??
    nuk perbejne rrace me vete , ok

  3. #23
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-07-2010
    Postime
    342
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    nuk perbejne rrace me vete , ok
    pergjigje e gabuar ,nuk pyeta a perbejne race ne vete , pyeta se a ka njeri ne ruzullin tokesor pa race, dhe e dyta cfar kupton ti me fjalen RACEEEEE

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    lol
    erdhi dhe grupi kopshtit

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar më parë nga sheki51 Lexo Postimin
    raca e zeze eshte me e bute shpirterisht dhe nuk ben krime si te bardhet , a nuk e shihni se cfar bejne evropjanet dhe amerikanet?? edhe te vrasin te plackitin dhe ne fund te bejne terorist.
    A nuk ishin zezake banoret e Ruandes qe per tre muaj u vrane 1000000?
    Mos ishin te bardhet ata qe i vrane?
    Kem pastaj shume shtete afrikane qe perdite vriten ne mes vete!
    Mbetet duke qare hallin e gjithe botes

  6. #26
    i/e larguar Maska e SKRAPARI
    Anëtarësuar
    13-01-2005
    Postime
    867
    Citim Postuar më parë nga MIRIAM Lexo Postimin
    A nuk ishin zezake banoret e Ruandes qe per tre muaj u vrane 1000000?
    Mos ishin te bardhet ata qe i vrane?
    Kem pastaj shume shtete afrikane qe perdite vriten ne mes vete!
    Mbetet duke qare hallin e gjithe botes
    po kush e beri percarjen, kush u shiti arme, kush mbrojti njeren ane dhe sulmoi anen tjeter.
    a nuk ishin gjysem zezaket franceze se te bardhe nuk mund ti quajme sepse nuk jane

  7. #27
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Dixhe sa nerva ke qe merresh me çdo postim te ktyre ..llenjeve lol dita dites po te njoh

    Ky fisniku gjithmon shum pyk m'asht duk ne argumente lol sdi pse, dhe i thot vetes jurist lol ndoshta te nenforumi perkats fetar lol

    Mendt e kres e kan lan mbrapa afriken, jan msu me qen skllever, rrac inferiore, per kyt arsye nuk evulojn. Shikoni te zite dhe arabt, vetem gur hane, vijn ne Europe per jet ma te mir, futen te gjith ne nji lagje dhe e kthejn ne afrika bis mes Europes ...
    D'Oh!

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar më parë nga SKRAPARI Lexo Postimin
    po kush e beri percarjen, kush u shiti arme, kush mbrojti njeren ane dhe sulmoi anen tjeter.
    a nuk ishin gjysem zezaket franceze se te bardhe nuk mund ti quajme sepse nuk jane
    I mencuri kurre nuk bie pre e manipulimeve!!!
    Pajtohem plotesisht me shkrimin e D&G feminine.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Pse more ti Homer,bash e mir kjo teme qe ka hap fisniku..edhe interesante ,mos e lexoni ju qe nuk u pelqen ,krejt temat lemsh po i bani.

  10. #30
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Citim Postuar më parë nga Nete Lexo Postimin
    Pse more ti Homer,bash e mir kjo teme qe ka hap fisniku..edhe interesante ,mos e lexoni ju qe nuk u pelqen ,krejt temat lemsh po i bani.
    Ri-lexo dhe i her postimin tem, nuk thash tema por argumentet.
    D'Oh!

  11. #31
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    Mendoj qe eshte niveli i ulet i inteligjences se afrikaneve. Po te kishin me shume tru do te kishin ndertuar shtete te fuqishme dhe te pasura. Do pushtonin Europen. Kur te iknin nga Europa do ta linin ate djerre dhe te paafte per te ndertuar shtete efektive, me qeveri te korruptuara dhe varferi.
    keto jane mendimet e nje femije 12 vjecar. me vie keq dolce&gabbana...

    behu ti e zgjuar sot dhe rritu ne burkina faso. mendon se mund te ndryshosh gje???

    ne po jemi ne shqiperi. ne mes te europes e nuk po kemi as edhe nje gje ne dore.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    keto jane mendimet e nje femije 12 vjecar. me vie keq dolce&gabbana...

    behu ti e zgjuar sot dhe rritu ne burkina faso. mendon se mund te ndryshosh gje???

    ne po jemi ne shqiperi. ne mes te europes e nuk po kemi as edhe nje gje ne dore.
    ok pra ke logjiken e nje 6-vjecari, meqe te pelqeka kjo gjuhe.

    Kur te arrish ta kuptosh ca kam thene mund te vish prape te diskutosh. Je i lire te kerkosh ndihmen e me medhenjve ose me te zgjuarve Megjithate per ta bere pak me te thjeshte per ty:
    Nje njeri inteligjent (ose nje nr i vogel njerezish te tille) nuk mund te beje gje nese shumica nuk jane te atij niveli.

  13. #33
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    ok pra ke logjiken e nje 6-vjecari, meqe te pelqeka kjo gjuhe.

    Kur te arrish ta kuptosh ca kam thene mund te vish prape te diskutosh. Je i lire te kerkosh ndihmen e me medhenjve ose me te zgjuarve Megjithate per ta bere pak me te thjeshte per ty:
    Nje njeri inteligjent (ose nje nr i vogel njerezish te tille) nuk mund te beje gje nese shumica nuk jane te atij niveli.
    ok. a nuk ishin afrikane egjyptjanet qe ndertuan mrekullira 3000 vite p.k nderkohe qe paraardhesit tone (europiane) as qe u afroheshin njohurive te egjyptianee??????

    si e llogjikon ti kete???
    Vasudhaiva Kutumbakam

  14. #34
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Në një kohë që disa eksploronin globin në të katër cepat e tij, bënin shpikje për të përmisu jetën e tyre, ndërtonin qytetet dhe krijonin art ca të tjerë rrotulloheshin rreth nja dy shkopave të ngulur në tokë, me duart ngritur lart , ja bënin huuuu huuuu disa herë dhe prisnin që të bjerë shi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Jack Watson : 23-09-2010 më 19:44
    Life's too short to remove USB safely.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    ok. a nuk ishin afrikane egjyptjanet qe ndertuan mrekullira 3000 vite p.k nderkohe qe paraardhesit tone (europiane) as qe u afroheshin njohurive te egjyptianee??????

    si e llogjikon ti kete???
    jo, nga pikturat a egjyptianeve te lashte nuk ishin neger.
    Megjithate po e supozoj per nje moment se ishin, si vajten pasardhesit e tyre ne nje regres aq te thelle saqe kishin pak diference me majmunet? Si u dominuan nga te bardhet ne cdo aspekt te civilizimit? Pse nuk ndodhi e kunderta?

  16. #36
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Jack Watson Lexo Postimin
    Në një kohë që disa i eksploronin globin në të katër cepat e tij, bënin shpikje për të përmisu jetën e tyre, ndërtonin qytetet dhe krijonin art ca të tjerë rrotulloheshin rreth nja dy shkopave të ngulur në tokë, me duart ngritur lart , ja bënin huuuu huuuu disa herë dhe prisnin që të bjerë shi.
    edhe kjo te jep ty te drejten te shkosh t'i grabitesh, ti vrashe e ti perdhunosh? ti skllaverosh???

    e di ti se fosilet me te vjetra te njeriut jane gjetur ne afrike???
    Vasudhaiva Kutumbakam

  17. #37
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    jo, nga pikturat a egjyptianeve te lashte nuk ishin neger.
    o zj D&G. ti the: Mendoj qe eshte niveli i ulet i inteligjences se afrikaneve. Po te kishin me shume tru do te kishin ndertuar shtete te fuqishme dhe te pasura...

    nuk permende te bardhe e te zinj ketu...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    o zj D&G. ti the: Mendoj qe eshte niveli i ulet i inteligjences se afrikaneve. Po te kishin me shume tru do te kishin ndertuar shtete te fuqishme dhe te pasura...

    nuk permende te bardhe e te zinj ketu...

    po ajo nenkuptohet mor ti shoq, per ca po flisnim deri tani?

  19. #39
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga D&G Feminine Lexo Postimin
    po ajo nenkuptohet mor ti shoq, per ca po flisnim deri tani?
    aha! nenkuptohet. ok. si te thuash ti.
    dmth ti e ke fjalen qe rraca e bardhe eshte me e zhvilluar se rracat e tjera (te pakten intelektualish se fizikisht dihet qe nuk eshte ashtu). apo jo?

    a do te thoje nje gje te tille po te ishe e zeze??????????
    Vasudhaiva Kutumbakam

  20. #40
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    edhe kjo te jep ty te drejten te shkosh t'i grabitesh, ti vrashe e ti perdhunosh? ti skllaverosh???

    e di ti se fosilet me te vjetra te njeriut jane gjetur ne afrike???
    Jeta kurdoherë ka qenë luftë për ekzistencë, aq më tepër ne shekullin e 15, fiton ai që është më i zoti, grumbullon pasuri më i afti. Ky ka qenë (dhe është) thelbi. Mos prisje gjë të zbatoheshin të drejtat e njeriut në shekullin e 15 lool? Jo po do mendonte në 1600 ai anglezi, portugezi apo francezi që vajti në Afrikë që s'do t'i kolonizojmë e nënshtrojmë këta se këta janë tokën e tyre, kanë të drejtën e tyre etj...jo mër jo qyterimi më i fortë kryente ekspansion në atë kohë.

    Pastaj, është evidente, sado që mundohet të fshihet ose të neglizhohet fakti është që qyteterimi Europian (i njerëzve të bardh) ka formosuar qytetërimin e sotëm modern, gjithë bota e sotme ka në themel qytetërimet me bazë Europën dhe jo Afrikën. Po ashtu mundohet të fshihet fakti se të zinjt kanë iq më të ulët se të bardhët dhe aziatikët. Tani do thotë ndonjëri po Obama që është zi, apo njoh një me ngjyrë që është shumë më i zgjut etj...bëhet fjalë për mesatare. Jo më kot zonat/territore me popullsi të bardh janë rajonet më me mirëqenie e më të zhvilluara në botë. Edhe në Afrikë psh shteti më i përparum është A. e Jugut, edhe ajo sepse ka një popullsi të bardh që kanë imponuar traditën e tyre në atë shtet. Tani mund të thoni janë të pasur të bardhët se kanë sllavëruar zezakët apo se kanë pushtuar popuj të tjerë, por në atë kohë kështu bënin të gjithë, çdo popull pushtonte të tjerët ose luftonte më të tjerët. Europianët ishin më të avacuar në teknologji, kulturë, art luftarak etj..dhe vunë në kontroll globin. Po të ishin të aziatikët në nivel të tillë do të bënin të njëjtën gjë, po ashtu edhe zezakët. Më i zgjuti, më i forti grumbullonte të mirat materiale.

    E ça pastaj se qeka gjet kafkë humanoidi në Afrikë? Mos vallë kjo ka për të ndryshu dallimet raciale që ekzsitojnë mes të bardhëve, verdhëve dhe të zinjëve? Dallimet aty janë, kush ka sy i shef. Edhe ajo për egjiptianët e lashtë nuk qëdron, nuk ka provë që ata kanë qenë zezakë, bile edhe në vizatimet e tyre s'duken të tillë. Ka teorira dhe studime që egjiptianë e lashtë kanë qenë rracë e bardhë (po s'ka noi rëndësi të madhe për mu se ça kanë qenë).
    Life's too short to remove USB safely.

Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •