Close
Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 215 prej 215
  1. #201
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    admiral, e ke privatizu kete temen bashke me jevgjit. Aman mjaft, se le nam. E the njehere mendimin tend, kerkon na mbushesh mendjen per me shume. Ji krenar per lekuren tende te bardhe dhe thuaji vetes perdite- qe je lekurebardhe dhe superior ndaj rracave te tjera. Dhe jo per ti bere qefin vetes, per ashtu eshte vertete. Se po mos ishe i bardhe, sdo ishe ne kete forum tani, "diskutuar" , po do ishe duke bere ndonje kenge rap te tipit- I will take you to the candy shop, I'll let you lick my lollipop... muzike tipike jevgjish. LoL
    nese mund t'i lejoj vehtes ndonjehere te cilesohem superior, kete mund ta bej vetem fale arritjeve qe mund te keme pasur une personalisht ne jete, e jo fale gjerave qe nuk varen nga une, por thjeshte nga rastesia...

    njerez qe nuk kane arritur asgje ne jete dhe nuk kane me se "te mburren", thone: jam i bardhe dhe "ne te bardhit" jemi keshtu e ashtu... (mburren me arritjet e te tjereve).

    p.s. mua me pelqen hip hop-i
    go head girl, don't you stop. keep going till you hit the spot...... LOL
    Ndryshuar për herë të fundit nga the admiral : 06-10-2010 më 10:42
    Vasudhaiva Kutumbakam

  2. #202
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    porgjigja bazohet tek realiteti, e jo tek perralla.
    ti the edhe qe nuk ka pasur luftera malazezo-osmane...
    Nuk ka pas pra
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #203
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Nuk ka pas pra
    ahaaaa!!! po ja fute krejt kot pra! nuk dike gje fare per malin e zi...

    vetem nga fund shek: XVII deri ne fund shek XVII monastiri i cetinjes eshte djegur 4 here nga turiqt...
    atje vendoseshin kokat e turqeve te vrare gjate betejave turko-malazeze...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  4. #204
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    ahaaaa!!! po ja fute krejt kot pra! nuk dike gje fare per malin e zi...

    vetem nga fund shek: XVII deri ne fund shek XVII monastiri i cetinjes eshte djegur 4 here nga turiqt...
    atje vendoseshin kokat e turqeve te vrare gjate betejave turko-malazeze...
    Aha, nga fundi i shekullit XVII deri ne fundin e shekullit XVII, -interesant?! Per bese interesant. Kane luftuar a! Me pak se 500.000 malazez te sotem, atekohe me te paket se 50.000-100.000 e kane sfiduar perandorine, kane mbytur turqit dhe kane ndertuar kishat e cetines me kokat e tyre... nejse. vazhdo vazhdo
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #205
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    hajde hajde. u be zotrrote me jape keshilla se si te diskutoj me njerezit...
    cfare profesioni ke ti qe e mbake vehten aq te kualifikuar per teme dhene mua keshilla???

    p.s. pergjigje??!!!??!! nga ti?! ti fole marrezi kur the qe askush nuk ka pse viziton rrenojat...
    kartagjena ka vetem rrenoja dhe ka miliona turiste qe e vizitojne...
    renojat kane vlera te jashtezakonshme...
    Nuk t`u pergjigja dje sepse s`ishe fort ne rregull. Sot besoj je me i qete.
    E para nuk te dhashe keshille, ishte nje menyre per te te thene "O shoku qytetar, te dhashe njehere pergjigjen, hala te ura?"
    E dyta heren tjeter qe me drejtohesh me "zotrote" do marresh pergjigjen e duhur.
    Mjaft konfidenca japim duke folur me "ti", po na drejtohesh edhe me "zotrote" sikur je djali i beut.
    -

  6. #206
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Tama paska ik per lesh!!

    Djema nese deshironi te diskutoni per perandorin osmane dhe perandorin malazeze, ateher po ua hapi nje teme te tille vetem e vetem te mos i ngatrroni keto tema me temen qe eshte hapur, qe ka te beje me diqka krejtesisht tjeter. Mund te merrni raste analogjie nga bota mirpo mos devijoni krejtesisht nga tema.
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  7. #207
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Tama paska ik per lesh!!

    Djema nese deshironi te diskutoni per perandorin osmane dhe perandorin malazeze, ateher po ua hapi nje teme te tille vetem e vetem te mos i ngatrroni keto tema me temen qe eshte hapur, qe ka te beje me diqka krejtesisht tjeter. Mund te merrni raste analogjie nga bota mirpo mos devijoni krejtesisht nga tema.
    Nuk ka perandori Malazese shoku. Por problemi është më i ndërlikuar se sa ti e paraqet. Ti bëre fajtor Amerikën, ndërkohë që Amerika nuk ka kolonizuar asnjë popull. Debati do dali patjetër tek Islami dhe rrymat politike që veprojnë sot në Afrikë, përfshi ideologjitë perverse komuniste. Afrika duhet të lirohet nga vetvetja një herë, dhe kjo nuk mund të arrijë dot nëse ata gjithmonë vihen nën urdhrat e dikujt; dikur qe Evropjani, më pas u bë Otomani/Arabi e tani vonë Kinezi.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  8. #208
    i/e regjistruar Maska e malo666
    Anëtarësuar
    26-04-2007
    Postime
    564
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    mendoj se nuk eshte tek intelegjenca e nje raceje qe ti e atakon racen e zeze si jo intelegjente, mirpo eshte tek inetelegjenca kriminale e nje raceje qe fatkeqesisht raca e bardh kete intelegjenc historikisht e kultivon.

    Shembulli 1: "Kolonit evropjane deri von pasi i pushtonin vendet e afrikes, benin tregti me sklleverit afrikan, thjesht keta skllever i konsideronin si mall dhe benin tregti me ta"

    Shembulli 2: " deri von ka tregti me skllever afrikan dhe keta skllever i ka shfrytezuar si vegla pune ne amerike"

    Sot keta ish skllever qe gjenden ne amerik dal ngadal po e sundojn ameriken si numerikisht ashtu edhe me ndikim.

    Nenshembulli 1: NBA liga me e fort e basketbollit ne bote eshte pron e padiskutueshme e zezakeve.

    Nenshembulli 2: Yjet me medha Hollywoodit si Eddi Murphy, Denzel Washington, Will Smith etj etj sot jan me ndikim konsiderueshem ne boten filmike.

    Shembulli 3: "Sot diamanti kryesor qe ka ne posedim evropa eshte nga afrika(Kongo), keta diamant zakonisht e trafikojn mafiat nga evropa nga tregu i zi"


    Perfundimisht mund them se raca e bardh me nje dinakeri diktatoriale gjithmon ka tentuar qe racat tjera ti nenshtroj, persekutoj, vjedh dhe sundoj, dhe kur ndodhin tek nje popull keto qe ceka natyrisht qe nuk mund te flasim per intelegjenc te tyre sepse nje skllav ska hapesire te merret me shkenca akademike sikur qe eshte ne gjendje te merret me keto shkenca djali i nje komandanti qe ushtron dhune ndaj ketyre skllaveve.

    Me te mira
    Ashtu sic zezaku nuk e kultivon injorancen as i bardhi nuk e kultivon kriminalitetin. Mos e kontradikto veten. Skllaverine nuk e shpiku i bardhi, por ama ishte i pari qe beri ilegale. Afrikanet, Aziatiket dhe Amerindet jane therrur me njeri tjetrin para se te vinte i bardhi atje.

  9. #209
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga malo666 Lexo Postimin
    Afrikanet, Aziatiket dhe Amerindet jane therrur me njeri tjetrin para se vinte i bardhi atje.
    po. para se te vinte i bardhi dhe ti zhdukte fare deshe te thoje???
    ka zhdukur popuj te tere duke filluar nga aty ku zbriti kolombi...

    p.s. ne ruanda jetonin ne paqe, shkoi i bardhi dhe ndodhi gjenocidi i famshem atje.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  10. #210
    i/e regjistruar Maska e malo666
    Anëtarësuar
    26-04-2007
    Postime
    564
    une ne rradhe te pare dua te dije sa klas shkolle ke ti kur thua qe rwanda jetonte ne paqe (kur nje shtet i tille as nuk ekzistonte para ardhjes e evropjanve, evropjanet shfrytezuan konfliktet ekzistuese nuk i shpiken ato.

    te bardhet nuk bene ndonje gje me shume e me pak sec do kishin bere kinezet apo frikanet po ta kishin zbuluar ato ameriken. na jeni bere me arap se arapet dhe juve.

  11. #211
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga malo666 Lexo Postimin
    Ashtu sic zezaku nuk e kultivon injorancen as i bardhi nuk e kultivon kriminalitetin. Mos e kontradikto veten. Skllaverine nuk e shpiku i bardhi, por ama ishte i pari qe beri ilegale. Afrikanet, Aziatiket dhe Amerindet jane therrur me njeri tjetrin para se te vinte i bardhi atje.
    Ne fakt ziushi eshte ai qe e shpiku skllaverine i pari ne historine e kombeve, jo i bardhi! I bardhi e mesoi kete nga tregtaret me skllever qe qysh ne protoantike i sillnin kendej per ti shitur. Kjo beri qe i bardhi te formuloje botekuptimin se andej nga afrika kishte fusha qe kultivonin rober, dhe sa i blejme nga harapet me mire shkojme i vjelim vete.

    Ky pra eshte fakti historik. Te bardhe nuk kane qene kurre nje race shet madhni duke mos bere asgje por perkundrazi i bardhi ka qene gjithmone ai qe ka shitur madhni duke bere vet me forcat dhe zhdervjelltesine e tij pune te madherishme.

    Vetem me te medhenjte e bardhe u prinin ushtrive ne krye, ata me pak te medhenje i shkonim mbrapa dhe krenoheshin se jane fille pas tij. ndersa ata qe ishin te fundem thyenin qafen per te dale nje rresht me perpara me motiv te larte. Ndersa te ziushet me te medhenjte e tyre rrinin ne shtepi duke pritur lajmetaret dhe duke i denuar ata sipas lajmeve qe binin edhe sot orientalet dergojne funderrinat e veta per tu kryer punet e lavdishme se nuk kane zuzen per ta bere vet.

    Pra psikologjia e robit dhe vet fenomeni i roberise eshte import aziatik si cdo gje tjeter antinjerzore dhe e keqe per njerzimin. Filluar me semundjet me te rendea te njerzimit e tjerat me radhe... pa fund

    p.s.: :P paskemi thene te njejten gje vetem se une nuk paskam lexuar ate 'i' para fjales 'legale'
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 08-10-2010 më 04:08
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #212
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga malo666 Lexo Postimin
    une ne rradhe te pare dua te dije sa klas shkolle ke ti kur thua qe rwanda jetonte ne paqe (kur nje shtet i tille as nuk ekzistonte para ardhjes e evropjanve, evropjanet shfrytezuan konfliktet ekzistuese nuk i shpiken ato.

    te bardhet nuk bene ndonje gje me shume e me pak sec do kishin bere kinezet apo frikanet po ta kishin zbuluar ato ameriken. na jeni bere me arap se arapet dhe juve.
    mos me trego mua per ruanden ore te keqen se jami bindur qe nuk ke lexuar as sa gjysma e asaj qe kam lexuar une per kete qeshtje... po flet marrezira qe tregojne qe nuk ke lexuar as 2 rrjeshta per gjenocidin e ruandes.

    pastaj ne shkolle e ke mesuar historine e ruandes ti??? hajde perralle hajde!!!

    po te nisi perseri ate qe kam shkruar ne fillim te temes per ruanden:
    te bej une nje permbledhje te shkurter...
    ruanda perbehej nga dy tribu: hutu dhe tutsi. hutu ishin shumica dhe tutsi ishin pakica.
    keto dy tribu kishin jetuar se bashku dhe ne paqe me njeri tjetrin madje diferencat po vinin e po zhdukeshin fare...
    mirepo nje dite te bukur me diell erdhen belget. ata duke bere si te zgjuar filluan te benin studime mbi popullsine dhe krijuan nje ndarje mes hutu dhe tutsi... madje duke u bazuar nga paraqitje e jashtme (nje marrezi e jashtezakonshme)
    kjo ndarje deri ate kohe po vinte e zhdukej. pasi e beri ndarjen belgu, cfare beri?
    une - tha - do te qeverisi bashke me tutsit.
    qe perbenin vetem 15% te popullsise.
    hutut mbeten shume te pakenaqur natyrisht. aq me teper qe gjate kesaj qeverisjeje ate ishin pre e padrejtesive te medha te belgeve dhe tutsive (pakices)...
    pas nja 40 vitesh belget u merziten dhe vendosen te largoheshin.
    para se te largoheshin e bene nje pune te bukur...
    vendosen hutut ne qeveri. pra shumicen.
    te njejtet hutu qe kishin shtypur me ndihmen e tutsive per gati nje gjyesm shekulli.
    edhe hutut moren hak... dhe u be ai masakri qe quhet "gjenocidi i ruandes" dhe qe ti po fajeson ruandezet...


    une nuk e kam mesuar ne shkolle si ti kete histori...

    ehuuuu!!!! fillove te flasesh me sikur ti??? sikur keshtu e sikur ashtu... hajde ore nostradamus. merru me fakte historike e jo me hipoteza te kota......

    sdq fjala arap apo zezak apo jevg ne menyre percmuese nuk eshte perdorur kurre nga une. jo per gje,por kam njohur plot arape e jevgj qe jane njerez me te mire se shume shqiptare te bardhe......

    p.s. per tainot di gje ti. apo nuk e ke mesuar ne shkolle?
    Vasudhaiva Kutumbakam

  13. #213
    Une per vete nuk kam lexuar fare per konfliktin e Ruandes, por me nje kerkim te shpejte, gjeta kete te CNN

    Once, Hutus and Tutsis lived in harmony in Central Africa. About 600 years ago, Tutsis, a tall, warrior people, moved south from Ethiopia and invaded the homeland of the Hutus. Though much smaller in number, they conquered the Hutus, who agreed to raise crops for them in return for protection.

    Even in the colonial era -- when Belgium ruled the area, after taking it from Germany in 1916 -- the two groups lived as one, speaking the same language, intermarrying, and obeying a nearly godlike Tutsi king.

    Independence changed everything. The monarchy was dissolved and Belgian troops withdrawn -- a power vacuum both Tutsis and Hutus fought to fill. Two new countries emerged in 1962 -- Rwanda, dominated by the Hutus, and Burundi by the Tutsis -- and the ethnic fighting flared on and off in the following decades.

    It exploded in 1994 with the civil war in Rwanda in which hundreds of thousands of Tutsis and moderate Hutus were killed. Tutsi rebels won control, which sent a million Hutus, fearful of revenge, into Zaire and Tanzania.

    In Burundi, the Tutsis yielded power after a Hutu won the country's first democratic election in 1993. He was killed in an attempted coup four months later, and his successor in a suspicious plane crash in 1994, in which the Hutu leader of Rwanda was also killed.
    Pra thote qe kane jetuar ne paqe edhe para kolonizimit, edhe gjate tij. Por konflikti lindi pasi u larguan kolonizatoret dhe u krijua nevoja per qeverine e re. Aty filloi lufta se kush do kontrollonte shtetin e ti te pavarur.

  14. #214
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Une per vete nuk kam lexuar fare per konfliktin e Ruandes, por me nje kerkim shpejte, gjeta kete te CNN



    Pra thote qe kane jetuar ne paqe edhe para kolonizimit, edhe gjate tij. Por konflikti lindi pasi u larguan kolonizatoret dhe u krijua nevoja per qeverine e re. Aty filloi lufta se kush do kontrollonte shtetin e ti te pavarur.
    he pra. duhet ta lexoje ai "antikrishti" me siper!!! ai qe e ka mesuar historine e ruandes ne shkolle
    mua me ka lindur kurioziteti per gjenocidin ne ruanda pasi para shume vitesh kam pas pare filmin "hotel ruanda".

    do ta keshilloja se eshte film i mrekullueshem nese nuk e ke pare...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  15. #215
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Une per vete nuk kam lexuar fare per konfliktin e Ruandes, por me nje kerkim A shpejte, gjeta kete te CNN



    Pra thote qe kane jetuar ne paqe edhe para kolonizimit, edhe gjate tij. Por konflikti lindi pasi u larguan kolonizatoret dhe u krijua nevoja per qeverine e re. Aty filloi lufta se kush do kontrollonte shtetin e ti te pavarur.
    Aha. Epo ja qe nuk kuptohej mire ajo pjesa qe Hutus qene shume te lumtur te adhuronin nje Tuts si mbret deri sa erdhen te bardhet. Ne fakt ata nuk e kishin probleme te punonin dhe prodhonin crops vetem per kenaqesine e Tutsit.

    Fajin e kane patjeter te bardhet qe i treguan se ajo gjendje ku gjendeshin kishte emer, quhej skllaveri dhe nuk mund te mos ishte e perjetshme. Pra fajin e kane te bardhet qe i ndergjegjesuan. Ata qene te lumtur!


    Nga disa shkrime me te vertete mund te gjykosh se ca te bardhe jane me te bardhe se sa u lejon intelekti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 08-10-2010 më 11:53

Faqja 11 prej 11 FillimFillim ... 91011

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •