Close
Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 129
  1. #81
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga Se7en Lexo Postimin
    Flm per spjegimin arton ba(g)la... Pajtohem pjeserishte me ty.

    p.s: Toni, kam shoke katolike te cilet vet me paten spjegu perafersishte si chino dhe e paten pranuar qe gjysherit e tyre e kane praktikuar te ashtuquajturen "trashjen e fese" porse ne kohen aktuale nuk praktikohet (te pakten ne zonat urbane... Kush e di ?!)
    Sikur te thoja une se kam takuar nje musliman, i cili beson se Islami meson te rrethpreshe grate, si do reagoje? Do kerkoje deshmi. Andaj... mos prit te te them.

  2. #82
    ALLAHU EKBER Maska e unejsa
    Anėtarėsuar
    08-02-2009
    Vendndodhja
    SHIJAK
    Postime
    695
    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    ..ahhaaha...nuk ta marr aspak per te keq, keshillat jane gjithmone te mirepritura!!
    Une ne fakt gajasem me histerine e fetareve "jofetare" te forumit!!
    Kur do ta kuptojne se feja nuk duhet te perzihet me kulturen dhe traditen??!!
    Psh, sikur myslimanet shqiptare te mos importonin traditen arabe ne te veshur, folur apo ushqyer, a do te dallonin valle nga shqiptaret e feve te tjera??!
    Sikur shqiptaret myslimane(disa jasht orbite) te mos rrihnin gjoksin se vetem feja islame te ben te paster, a do te sulmoheshin nga jomyslimanet per keto budallalleqe??!!

    Keshtu qe temen qe ka hapur Danieli, e shoh thjesht si banke prove per fetaret e vertete myslimane, ata qe besojne Kuranin dhe jo perrallat arabe te haditheve....

    Sidoqofte, nuk eshte asnjehere humbje kohe te merresh me vellezerit e tu!!
    Tema qe ka hapur ky qe nuk dua tja permend emrin se me ka ardhur ne maj te hundes se e njoh mire ca personi eshte ka te vetmin qellim qet ekeq informoje njerzite qe nuk e njohin akoma islamin mire dhe nuk i njohin bazat e islamit. Ky zotria ketu po mundohet te hellin balte mbi Provetin e te gjithe kohrave dhe te gjith botes.
    Nga njera ane ketu shikohet se dhe kush eshte musliman i vertet ketu ke shume te drejte.
    Dhe humbje kohe nuk eshte kur diskuton me persona qe din te diskutojne pa ofendime dhe po shpifje dhe me te cilet mund te besh nje bised qe ia vlen.
    Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

  3. #83
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar mė parė nga unejsa Lexo Postimin
    Tema qe ka hapur ky qe nuk dua tja permend emrin se me ka ardhur ne maj te hundes se e njoh mire ca personi eshte ka te vetmin qellim qet ekeq informoje njerzite qe nuk e njohin akoma islamin mire dhe nuk i njohin bazat e islamit. Ky zotria ketu po mundohet te hellin balte mbi Provetin e te gjithe kohrave dhe te gjith botes.
    Nga njera ane ketu shikohet se dhe kush eshte musliman i vertet ketu ke shume te drejte.
    Dhe humbje kohe nuk eshte kur diskuton me persona qe din te diskutojne pa ofendime dhe po shpifje dhe me te cilet mund te besh nje bised qe ia vlen.
    Unejsa e dashur!!
    Ti mendon se ai hadithi qe ka sjelle hapesi i temes, nuk eshte i vertete!!! A ke prova per kete???!!
    Silli ketu qe t'ia qisim bojen, te jap fjalen time!!!
    Jarigas

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    ky daniel esht kal i persosur,ej pash zotin pse nuk del ne gara me kuaj tjeter qe te vej bast ne ty,sigurisht je kali me i shpejt dhe fitojm ca lek ne forumistat
    Jetė e rėndė.......!!!

  5. #85
    ALLAHU EKBER Maska e unejsa
    Anėtarėsuar
    08-02-2009
    Vendndodhja
    SHIJAK
    Postime
    695

    Larja e uarve para dhe pas ngrenies.

    Ne nje porosi te rrefyer nga Tirmidhiu dhe Ebu Davudi, i Derguari i Allahut urdheron keshtu: "Bekimi i ushqimit qendron ne larjen e duarve para dhe pas ushqimit." (Ebu Davud, Et'ime, 11; Et'ime, 39; Musned,5/441.)
    Po qe se kerkoni bekimin dhe pasterti ne buke e po qe se deshironi qe ushqimi t'ju behet burim begatie, duhet patjeter te lani duart para dhe pas ngrenies sikur te merrni abdest!
    Me kete keshille, i derguari i Allahut predikon ne emer te pastertise nje parimi dhe nje fundament.
    I derguari i Allahut qe perseri ne emre te pastertise thote se nuk mjafton vetem t'u hidhet uje duarve menjhere pas zgjimit , por se ato duhen lare mire e mire pasi njeriu ne gjume nuk e di s eku mund t'i shkojne duart(Muslim, Tahare,87; Ebu Davud, Tahare,49; Tirmidhi, Tahare,19), jep porosin pas porosish duke vene ne qender te vemendjes posacerishte pastrimin e duarve.

    Keshtu qe perimare per nje besimtar eshte pastrtia.
    Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

  6. #86
    ALLAHU EKBER Maska e unejsa
    Anėtarėsuar
    08-02-2009
    Vendndodhja
    SHIJAK
    Postime
    695
    Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
    Unejsa e dashur!!
    Ti mendon se ai hadithi qe ka sjelle hapesi i temes, nuk eshte i vertete!!! A ke prova per kete???!!
    Silli ketu qe t'ia qisim bojen, te jap fjalen time!!!
    Sigurishte qe te gjitha ato te ashtequajtura "hadithe" nuk jane aspak te sakta ato ai i ka mar nga faqet e atyre njerzve qe nuk e duan islamin dhe muslimanet aspak ai i ka marr nga faqet e kafirave qe bejn cmos qe ta nxjerrin islamin si mos me keqe
    Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anėtarėsuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar mė parė nga unejsa Lexo Postimin
    Ne nje porosi te rrefyer nga Tirmidhiu dhe Ebu Davudi, i Derguari i Allahut urdheron keshtu: "Bekimi i ushqimit qendron ne larjen e duarve para dhe pas ushqimit." (Ebu Davud, Et'ime, 11; Et'ime, 39; Musned,5/441.)
    Po qe se kerkoni bekimin dhe pasterti ne buke e po qe se deshironi qe ushqimi t'ju behet burim begatie, duhet patjeter te lani duart para dhe pas ngrenies sikur te merrni abdest!
    Me kete keshille, i derguari i Allahut predikon ne emer te pastertise nje parimi dhe nje fundament.
    I derguari i Allahut qe perseri ne emre te pastertise thote se nuk mjafton vetem t'u hidhet uje duarve menjhere pas zgjimit , por se ato duhen lare mire e mire pasi njeriu ne gjume nuk e di s eku mund t'i shkojne duart(Muslim, Tahare,87; Ebu Davud, Tahare,49; Tirmidhi, Tahare,19), jep porosin pas porosish duke vene ne qender te vemendjes posacerishte pastrimin e duarve.

    Keshtu qe perimare per nje besimtar eshte pastrtia.
    Te lumte.............!
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e kriko-38
    Anėtarėsuar
    01-08-2010
    Vendndodhja
    ketu afer
    Postime
    687
    Ej unejsa qenka i njejti daniel atje ja kan mbyllur temen tash ka vazhduar ketu IK SHKO PASTERO SE E BERE LEMSH KET FAR TEME O DANIEL se na lodhe te gjitheve me keto
    hadithe e tua .......................................

  9. #89
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga unejsa Lexo Postimin
    Sigurishte qe te gjitha ato te ashtequajtura "hadithe" nuk jane aspak te sakta ato ai i ka mar nga faqet e atyre njerzve qe nuk e duan islamin dhe muslimanet aspak ai i ka marr nga faqet e kafirave qe bejn cmos qe ta nxjerrin islamin si mos me keqe
    unejsa, eja se po te thrrasin atje....., lere ore kush te doj le ti laj duart dhe kush te doj mos ti laj ato!

    Larja e duarve para buke nuk ka lidhje me besimin ne Zot. Thjeshte eshte nje rregull per pasterti, por edhe nderim ndaj tryezes me bekime te Zotit. Por jo pasterti shpirterore.

    Njeriun e ben te pa paster e gjithe ajo qe del nga zemra; urrejtja, vrasja, mallkimi, kurorthyrja, kurveria, krenaria, padrejtesia etj.
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  10. #90
    i/e regjistruar Maska e kriko-38
    Anėtarėsuar
    01-08-2010
    Vendndodhja
    ketu afer
    Postime
    687
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    unejsa, eja se po te thrrasin atje....., lere ore kush te doj le ti laj duart dhe kush te doj mos ti laj ato!

    Larja e duarve para buke nuk ka lidhje me besimin ne Zot. Thjeshte eshte nje rregull per pasterti, por edhe nderim ndaj tryezes me bekime te Zotit. Por jo pasterti shpirterore.

    Njeriun e ben te pa paster e gjithe ajo qe del nga zemra; urrejtja, vrasja, mallkimi, kurorthyrja, kurveria, krenaria, padrejtesia etj.
    Te lumte o toni te pershendes ty.................

  11. #91
    ALLAHU EKBER Maska e unejsa
    Anėtarėsuar
    08-02-2009
    Vendndodhja
    SHIJAK
    Postime
    695
    Citim Postuar mė parė nga kriko-38 Lexo Postimin
    Ej unejsa qenka i njejti daniel atje ja kan mbyllur temen tash ka vazhduar ketu IK SHKO PASTERO SE E BERE LEMSH KET FAR TEME O DANIEL se na lodhe te gjitheve me keto
    hadithe e tua .......................................
    po kriko ai i teri kok e kembe eshte te acaron sa kete dhe andej
    Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

  12. #92
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Citim Postuar mė parė nga unejsa Lexo Postimin
    Ne nje porosi te rrefyer nga Tirmidhiu dhe Ebu Davudi, i Derguari i Allahut urdheron keshtu: "Bekimi i ushqimit qendron ne larjen e duarve para dhe pas ushqimit." (Ebu Davud, Et'ime, 11; Et'ime, 39; Musned,5/441.)
    Po qe se kerkoni bekimin dhe pasterti ne buke e po qe se deshironi qe ushqimi t'ju behet burim begatie, duhet patjeter te lani duart para dhe pas ngrenies sikur te merrni abdest!
    Me kete keshille, i derguari i Allahut predikon ne emer te pastertise nje parimi dhe nje fundament.
    I derguari i Allahut qe perseri ne emre te pastertise thote se nuk mjafton vetem t'u hidhet uje duarve menjhere pas zgjimit , por se ato duhen lare mire e mire pasi njeriu ne gjume nuk e di s eku mund t'i shkojne duart(Muslim, Tahare,87; Ebu Davud, Tahare,49; Tirmidhi, Tahare,19), jep porosin pas porosish duke vene ne qender te vemendjes posacerishte pastrimin e duarve.

    Keshtu qe perimare per nje besimtar eshte pastrtia.
    Hadithi thote keshtu e hadithi thote ashtu , e ku jane keto numra vargjesh qe flasin per larje duarsh , urdhero silli ti lexojme .

    Di edhe une te them se hadithet flasin per nje Muhamed te piset qe ha buke me duart siē del nga nevojtorja dhe kete e solla me prova , me varg , me numer kurse ti flet kuturu , pa asnje citim te sjelle ne teme . Thote keshtu e thote ashtu pa sjelle as numer qe te mund te vertetohet .

    Sahih Muslimi dhe Sunan Ebu Davud qe permend gjenden ne linje dhe jane te kontrollueshem , po pres numra vargjesh prej tyre .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 19-09-2010 mė 17:38
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  13. #93
    ALLAHU EKBER Maska e unejsa
    Anėtarėsuar
    08-02-2009
    Vendndodhja
    SHIJAK
    Postime
    695
    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    Hadithi thote keshtu e hadithi thote ashtu , e ku jane keto numra vargjesh qe flasin per larje duarsh , urdhero silli ti lexojme .

    Di edhe une te them se hadithet flasin per nje Muhamed te piset qe ha buke me duart siē del nga nevojtorja dhe kete e solla me prova , me varg , me numer kurse ti flet kuturu , pa asnje citim te sjelle ne teme . Thote keshtu e thote ashtu pa sjelle as numer qe te mund te vertetohet .

    Sahih Muslimi dhe Sahih Ebu Davud qe permend gjenden ne linje dhe jane te kontrollueshem , po pres .
    hapi syte mire se aty ti kam cituar po nuk shikon shko merr syze te shikosh
    Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

  14. #94
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    http://www.searchtruth.com/book_display.php

    Per mua nuk ekzistojne fare , ti i permende ti silli , adresen ja ku e ke ku gjenden hadithet e pranuara si te besueshme .
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  15. #95
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anėtarėsuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    une zakonisht nuk hy tek temat fetare se nuk me interesojn shume po kjo me cuditi fare....duart duhet te lahen gjithmon para bukes kur del nga banjo kur vjen nga jasht se ca nuk ke prek etj etj...nuk ka te bej fare me fen nji gje e till po esht gje normale qe duhet te lahen as nuk diskutohet...ky esht mendimi im
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  16. #96
    ALLAHU EKBER Maska e unejsa
    Anėtarėsuar
    08-02-2009
    Vendndodhja
    SHIJAK
    Postime
    695
    Citim Postuar mė parė nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    une zakonisht nuk hy tek temat fetare se nuk me interesojn shume po kjo me cuditi fare....duart duhet te lahen gjithmon para bukes kur del nga banjo kur vjen nga jasht se ca nuk ke prek etj etj...nuk ka te bej fare me fen nji gje e till po esht gje normale qe duhet te lahen as nuk diskutohet...ky esht mendimi im
    ti mire e ke yllo por ca ti besh danielit qe e ka kapur tulla shtrembet dhe nuk i fuksionon asnje neuron ne koke
    Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

  17. #97
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anėtarėsuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Cfare t'i besh edhe Muhamed Abdullahut qe sa del nga banja edhe hidhet me koke ne ushqim pa u lare , me ato duar . pff

    Hadithet e tua po vonojne Unejsa ?
    Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

  18. #98
    ALLAHU EKBER Maska e unejsa
    Anėtarėsuar
    08-02-2009
    Vendndodhja
    SHIJAK
    Postime
    695
    Citim Postuar mė parė nga daniel00 Lexo Postimin
    Cfare t'i besh edhe Muhamed Abdullahut qe sa del nga banja edhe hidhet me koke ne ushqim pa u lare , me ato duar . pff

    Hadithet e tua po vonojne Unejsa ?
    ha ha ha ha na shkrive fare kur thote ermali na kenaqeeeeeeeeeeeeee
    Po pse re kam une nivel me u marr me ty re pse i kam ber gjithe ato vite shkoll une qe e merrem me nje te nivelit tend me koeficent inteligjence -20
    me vjen keq por nuk mund te shkoj ne nje nivel me ty sorryyyyyyyyyyyyyy
    Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

  19. #99
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Me sa shoh, ne Islam qenka nje konfuzion i vertete per shume ceshtje.
    Nje hadith thote keshtu, hadithi tjeter thote te kunderten.

    Interesante se Islami pretendon se eshte nje fe e bazuar ne llogjike te shendoshe.
    Me pak fjale une do doja ta permbledh kete situate me 2 fjali:
    1-) Nje Islam pa hadithe eshte INEKZISTENT
    2-) Nje Islam me hadithe eshte kontradiktor
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  20. #100
    ALLAHU EKBER Maska e unejsa
    Anėtarėsuar
    08-02-2009
    Vendndodhja
    SHIJAK
    Postime
    695
    Citim Postuar mė parė nga Matrix Lexo Postimin
    Me sa shoh, ne Islam qenka nje konfuzion i vertete per shume ceshtje.
    Nje hadith thote keshtu, hadithi tjeter thote te kunderten.

    Interesante se Islami pretendon se eshte nje fe e bazuar ne llogjike te shendoshe.
    Me pak fjale une do doja ta permbledh kete situate me 2 fjali:
    1-) Nje Islam pa hadithe eshte INEKZISTENT
    2-) Nje Islam me hadithe eshte kontradiktor
    Matrix Islami nuk eshte nje konfuzion aspak islami eshte feja me korrekte dhe q easnje gje nuk eshte ne kontrdiket me njera tjetren por keto te ashtequajtura hadithe ose rregulla jetese te siella nga danieli nuk jan te verteta ato jane vetem shpifje dhe jane modifikime te haditheve te sakta te bera ngakafirat nga ata qe nuk e duan islamin dhe qe danieli eshte shume i gatshem ti perdorin per te krijuar konfuzione kudo me muslimanet
    Ti pra lartesoje Zotin tend duke falenderuar dhe kerko nga Ai falje.

Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •