Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  Shqiperia ne studimet e Helsinkit

  Ky shkrim eshte marre nga raportet e fundit te studiuesve te Helsinkit mbi keto zona, edhe ka ne qender "minoritetin" katolik ne Shqiperi.

  Po pati mundesi mos nderhyni derisa te mbaroje.

  ************************************************


  1.Nje sfond historik


  1.1. Zhvillime te rendesishme historike

  Ceshtja e ardhjes se krishterimit ne territorin e sotem shqiptar duhet dalluar nga pranimi i krishterimit prej shqiptareve, qe lidhet edhe me vete origjinen e shqiptareve. Shume autore te jashtem i ngaterrojne keto dy ceshtje, te koklavitura shpesh nga historianet shqiptare, te cilet pretendojne vazhdimesine e popullsise, qe prej shekullit te pare te eres se krishtere e deri ne ditet e Shqiperise se sotme. Shume studiues perendimore, vecanerisht keto dy dekadat e fundit, e kane hedhur poshte nje vazhdimesi te tille. Ne kete referat, diskutimi fillon me hyrjen e krishterimit ne Shqiperi edhe me pas me krishterizimin e shqiptareve te pare.

  Hyrja e krishterimit ne territorin e Shqiperise se sotme, prej shekullit te pare e deri ne shekullin 5.

  Koncepti i "Shqiperise" si i tille, nuk ka patur ndonje reference, ne kohen kur Krishterimi erdh ne kete zone. Ajo zone ishte province e Perandorise Romake, e cila e ndryshonte organizmin administrativ pergjate gjithe ekzistences se vet. Ajo ishte pjese e nje province te madhe te Ilirise, qe perfshinte te gjithe bregun lindor te Adriatikut - prej Triestes e deri ne Veri te Greqise. Burime te hershme te krishtera, i referohen kesaj zone si "Ilirikum". Per kete arsye, burime katolike edhe jo katolike po ashtu, e ngaterrojne historine e territorit Ilir me historine e popullit shqiptar. Ky konfuzin eshte si rezultat se gjate komunizmit, historianet shqiptare mbeshtesnin teorine, se shqiptaret e sotem jane pasardhes te drejtperdrejte te Ilireve te lashte, te cilet, si do qe te jete, u zhduken, kur romaket e pushtuan ate zone.


  Sipas burimeve katolike, qe i referohen traditave te Testamentit te Ri, krishterimi erdh ne "Shqiperi", pergjate kohes se Apostojve. Shen Pali thuhet se ka shperndare mesazhin e Krishtit ne Jug te Ilirise. Sipas Gregorit te Naziansit, Shen Andrea predikoi ne Epir. Qe prej 58 A.D, qyteti i Durresit (Dyrrahu) ka qene nje Episkopate, me Apollonin si Episkop te pare (Rance 1997: 47-48).


  Nga fundi i shekullit te pare, komunitetet e krishtera te zones se Ilirise fituan autoritet, qe terhoqi edhe vemendjen e Qeveritareve. Persekutimet filluan me Trajanin (98-117). Sipas katolikeve, nje nga martiret e famshem te kesaj kohe, ishte Shen Asti, Episkop i Durresit. Festa e tij eshte ne 7 - Korrik. Me ardhjen ne pushtet te Adrianit (117-138), kemi edhe ekzekutimin e Shen Florinit edhe Laurinit, ne Ulpiana (Prishtina e sotme). Ne vitet e mevoneshme, Diokletiani (284-305), pothuajse i shfarosi komunitetet e krishtera, te cilat e pane ringjalljen nen drejtimin e perandorit te pare te krishtere, Kostandinit (Rance 1997: 48)


  Ne 313 ne Milano, Kostandini edhe Licinius, shpallen zyrtarisht lirine e fese. Kjo duket se ka qene edhe fillimi i nje periudhe te re rilindjeje per te krishteret e Ilirikumit. Si pasoje, u hapen Episkopata te reja: Diokecia (Podgorice) ne Mal te Zi edhe ne Oher. Ne 387, Shkodra u be Kryepiskopate. Ne 325, Iliria ishte ne gjendje te dergonte disa Episkope ne Keshillin Ekumenik te Nicese. Episkopet e denuan "Arianizmin" si herezi edhe mbrojten Besoren. Besorja pasqyronte edhe Kishen Ilire te asaj kohe. Kjo zone u prek po ashtu edhe nga disa kulte te denoncuara nga Roma.


  Ne 395, me ndarjen e perandorise romake prej Theodhosit, territoret Ilire rane nen drejtimin politik te Bizantit, ndersa ne aspektin fetar, ato ishin ende nen Romen. Ky eshte nje faktor i rendesishem per te ardhmen e kesaj zone. Kufijte qe ndanin fillimisht perandorine perendimore me ate lindore, si pasoje katolicizmin me ortodoksine, ishte nje vije mespermes territorit te sotem shqiptar. Kjo vije do te levizte shpesh pergjate mijevjecarit tjeter. Keshtu, territoret shqiptare do te ishin nen ndikimin bizantin nje here, edhe me pas nen ndikimin perendimor. Kjo shpjegon ate qe edhe sot shqiptaret nuk kane ndonje ndjenje te forte identiteti katolik e as ortodoks. Shqiperia mbeti nje vend i disa besimeve, ku Islami bashkejeton me Krishterimin (katolik edhe ortodoks). Shqiperia ka qene gjithnje ne qender te konfliktit te te dyja Kishave. Per kete arsye edhe katoliket gjenden kryesisht ne Veri, ndersa ortodokset ne Jug.


  Midis shekujve 4 edhe 5, te gjitha zonat te ashtequajtura shqiptare, ka qene te krishterizuara edhe ishin hapur 50 Episkopata (Xhuxha, 1995:128; Ramet, 1998: 202; Pghirk 1987:178). Teper ngjasisht, Krishterimi u perhap ne qendrat urbane, ndersa paganizmi kishte ende ndikimet e veta ne zonat malore.


  midis shekujve 5-11


  Ne shekullin e peste, Iliria jugore u be pjese e Bizantit, ndersa ajo veriore, pjese e Prevalitaine, e perfshire nen zonen autonome te juridiksionit te Nishit. Vetem ne 733, Kisha katolike ia njohu Ilirine autoriteteve fetare bizantine (Rance 1997:49). Pergjate kesaj kohe, pushteti bizantin ne keto territore u sfidua nga shume pushtues si: Vizigotet, Ostrogotet edhe Vandalet.


  Ne 547 edhe 548, sllavet bene dyndjet e para ne zonen e Kosoves se sotme edhe mberriten Durresin. Ne 580 ata mberriten kufijte e Greqise se sotme. Sipas Malcolm-it, "ne shekullin e shtate, Serbet (apo sllavet e udhehequr prej serbeve) depertuan prej bregdetit te Malit te Zi ne Veri te Shqiperise. Qytetet edhe portet kryesore i rezistuan atyreve, por shume prej rrethinave u sllavizuan, edhe disa sllave levizen prej fushave ne malesi. Ne shekullin e nente, sllavofolesit perbenin nje pjese te madhe te popullsise se Shqiperise se Veriut, perjashto qytetet edhe zonat e larta malore (sidomos malet ne pjesen lindore te malesise perdrejt Kosoves). Sllavofolesit jetonin ne ultesirat e kesaj zone. Pergjate Mesjetes, ata gradualisht u bene komponenti qe perbente shumicen e popullsise urbane po ashtu (Malcolm, 1998:24; Nopcsa 1912:238; Ducellier 1981:70, 196; Selishchev 1931:73-85).


  Ne shekujt nente edhe dhjete, Bullgaret do te ishin ata qe do benin fushata te dhuneshme ne tokat shqiptare. Podgorica u shkaterrua edhe Kryepiskopata e saje u detyrua te kerkoje strehim ne Raguza (Rance 1997:49). Me vone Venecia, qe ishte bere qendra e nje Republike te zhvilluar aristokratike qe prej shekullit te dhejte, morri nen kontroll nje pjese te kesaj zone. Ne shekullin 11, Venecianet zoteronin Shkodren edhe Lezhen, ndersa Amalfit kontrollonin Durresin. Prej 917 deri ne 1019, pjesa jugore mbeti nen kontrollin bullgar, pervec bregdetit, qe ishte nen pushtetin bizantin (Xhuxha 1995:128-129).  Po pati mundesi te mos nderhyje njeri ne kete teme, derisa te mbaroje, pasi eshte pak e gjateEdhe cdo nderhyrje e stergjat. Une do te lajmeroje kur shkrimi te mbyllet!

 2. #2
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  vazhdim...

  Ne 1054, ne kohen e Skizmes se madhe, Prevaletine i mbajti lidhjet e ngushta me romen, ndersa jugu edhe qendra, qe dominoheshin nga religjioni i krishtere ortodoks, i mbeten besnike Bizantit. Gjate shekullit 11, Roma themeloi Kryepiskopaten e Antivarit (Barit), ndoshta per te kompensuar humbjen e Episkopatave ne territorin shqiptar, edhe per tu perpjekur qe ti administroje nga veriu popullatat qe i paten mbetur besnike romes (Rance 1997:49). Burimet katolike pretendojne se nje shekull me vone, manastiret Benediktine edhe me vone Bazilianet do te lulezonin ne ate zone (Xhuxha 1995:129).


  Dalja e pare e shqiptareve ne skene: shekujt 11 - 15


  Duket se vendi i pare etnik shqiptar u formua nga shekulli 11, 12 ne ate zone, qe i kish fillimet nga jugu i Malit te Zi te sotshem, nerpmjet malave deri ne kufi te Kosoves edhe rrethonte zonen jugore te Malesise, ne shqiperine veriore (Malcolm 1998:38). Popullata qe jetonte ne keto zona ishte katolike. Ne shekullin 12, ndersa zoterimet serbe shtoheshin ne territorin shqiptar, u mbajt nje Sinod. Ka shume te ngjare qe ne ate Sinod te kene marre pjese Episkopet shqiptare qe ishin besnike ndaj papes (Rance 1997:50).


  Origjina e shqiptareve

  Per origjinen e shqiptareve ka ende paqartesi. Studimet gjuhesore kane hedhur disi drite ne ceshtjen e origjines se tyre. Sidoqfte, nuk eshte e qarte se ku edhe kur u be kontakti i pare i shqiptareve me Katolicizmin, edhe perse ata e zgjodhen ate religjion, duke qene te rrethuar kryesisht nga ortodokse.

  Eshte e rendesishme te thuhet se albanet nuk i keshtu vetes. Ashtu sikurse Iliria edhe Ilirikumi, Albania ishte nje emer i perdorur nga te huajt per arsye qe nuk dihen mire. Ne shekullin e dyte, Ptolemeu permend nje fis te quajtur "Albanoi", ndersa qytetin e tyre "Albanopolis", te ndodhur ne lindje te Durresit. Eshte e mundur qe emri i ketij fisi te jete perdorur me vone per te dominuar te gjithe zonen. Sidoqofte, ne ate kohe, ky emer qe ka rrenje te thella indo-europiane, perdorej po ashtu gjeresisht brenda zones se adriatikut. Gjate gjithe Europes jugore edhe jug-lindore, ka qytete, zona edhe male etj, emrat e te cilave kane rrenjen "alba" (i bardhe; agim). Nje nga shembujt me te mire jane Alpet edhe qyteti Albani ne Itali.


  Emri i shqiptareve (albaneve) permendet per here te pare ne shekullin 11, ne nje dokument te vitit 1043, "kur trupat albane dukej se po luftonin perkrah grekeve ne ushtrine e nje gjenerali rebel bizantin" (Malcolm 1998:28). I njeti emer shfaqet ne nje tekst te 1078 edhe 1081, "kur ata iu bashkangjiten forcave bizantine, per ti bere balle nje pushtimi ne Durres, prej aventurierit Norman, Robert Guiscard" (Malcolm 1998:28). Disa studiues kane sugjeruar se midis albaneve mesjetare edhe fisit "Albanoi" ka nje lidhje.
  Megjithate, kjo lidhje eshte shume e shkeputur edhe nuk mund te mbeshtetet me dokumenta historike, pasi albanoi-t ishin zhdukur krejtesisht prej nje periudhe kohore nente shekullore.


  vazhdon....


  po pati mundesi te mos nderhyje njeri...

 3. #3
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  vazhdim...

  Nga fundi i shekullit 19, shqiptaret e kishin krijuar tashme mitin e tyre, se ata e kishin origjinen prej Ilireve te lashte. Ky mit u ngrejt ne statusin e dogmes, gjate sistemit komunist (Pollo, et al, 1974:36-40). Vetem historianet kosovare, te cilet duken se parapelqejne teorine se shqiptaret jane te nje origjine trake, e kritikuan. Ky interpretim e ka fillimin ne historine e shek.19, si edhe ne intepretimet e burimeve greke edhe te gjetjeve arkeologjike andej nga fillimshekulli 20. Sqarimi i mitit ilir eshte i rendesishem per ne, pasi pranimi i tij, jo vetem qe shtremberon historine krejtesisht, por po ashtu sepse permban pasoja te fuqishme religjioze edhe ideologjike.

  Nqs shqiptaret do te ishin pasardhesit e Ilireve, ata do te ishin nder popujt me te lashte ne Ballkan. Nqs do te kishte ndonje vazhdimesi midis ilireve edhe shqiptareve, keta te fundit do ta kene marre krishterimin para gjithe popujve te tjere ne Ballkan. Ai lloj i krishterimit, ka qene oriental. Kjo do te thote se feja e pare e shqiptareve te kete qene Krishterimi ortodoks, ndersa katolicizmi te kete ardhe si element i huaj mjaft me vone. Kjo po ashtu eshte nje dogme e mbeshtetur prej historiografeve komuniste, qe pohojne se shqiptaret kane qene te krishtere ortodokse edhe se katolicizmi e islami kane ardhe me vone, e keshtu u nda popullsia.

  Romanet perdoren emrin Ilirikum per nje territor te madh te shtrire pergjate gjithe bregut te Adriatikut lindor. Per kete arsye, njerzit e asaj zone quheshin Ilire, qe e ka origjinen nga greket, qe e kane permendur ne shekujt 5 edhe 4 para. K, per te emertuar nje grup qe jetonte ne kufirin veri-perendimor te tyre. Keta njerez ndaheshin ne fise, prej te cileve njihen te pakten tre: Taulantet, Enkeleasit edhe Pireit. Shume me vone, autore romane permendin edhe ekzistencen e nje mbreterie ilire po ne kete zone. Ne kete kohe, njerezit e identifikuar me pare nga greket, ishin zhdukur. Ata ishin zevendesuar prej Dalmateve. Burimet greke e perdorin emrin "Iliret" edhe "albanoi" rregullsisht. Emri i nje fisi u jepej edhe te tjereve edhe njerezve qe jetonin ne ate zone. Qartesia e marredhenieve te ketyre njerezve, si edhe ngjashmeria e gjuhes se tyre, eshte ende e paqarte.

  Burimet greke permendin emrat e nje numri te madh fisesh edhe njerezish, por nuk ka ndonje informacion tjeter shtese per to. Shumica e gjuheve te Ilirikumit nuk kane lene asnje gjurme. Gjuha ilire eshte rruajtur vetem ne disa patronime (Sergent 1995:102). Ekzistenca e nje gjuhe ilire, se ciles i referohet shqipja e sotme si edhe nje numer tjeter gjuhesh (ps Veneciane edhe Mesapiane), ka qene nje hipoteze e linguisteve te shek.19 edhe eshte perdorur nga historianet shqiptare per te ushqyer mitin e origjines ilire te popullsise. Lingiustet si Bonfante, Borgeaud, Pokorny edhe Schwyzer e perdoren teorine e ashtequajtur "ilire" per te shpjeguar nje numer fjalesh greke qe nuk kane origjina helene. I pari qe beri pohimin e pare te kesaj teorie ka qene Pisani ne 1937 edhe Wharmough e pasoi ne 1950. disa linguiste si Hans Krahe e kane mbeshtetur kete teori deri ne shekullin 20 edhe e kane zgjeruar territorin e gjuhes Ilire ne Sicili, Iltali te jugut edhe Alpet.

  Sot nuk ka ndonje linguist serioz qe beson ende ne hipotezen ilire (Sergent 1995:103). Punime bashkekohore (Radulescu 1984, 1987, 1994; Katic 1966:145-168) e kane vene jashte dyshimi origjinen e gjuhes shqipe. Aji i perket nje grupi Dako-Misian, qe erdh prej deges Balto-ballkanike te gjuheve indo-europiane (Sergent 1995:88). Ilirishtja i takon vetem ne menyra indirekte shqipes edhe ka qene ndoshta me prane Mesapishtes (e folur ne jug te Italise). Ilirishtja, Mesapishtja edhe proto-albane jane tre gjuhe me origjina te njejta (Radulescu 1994:335-339). Trakishtja, Dardanishtja edhe Frigjishtja i takonin njera-tjetres (Sergent 1995:97).

  Nje studim i toponimise te Shqiperise tregon se pothuajse te gjithe emrat e qyteteve shqiptare, qe nuk i referohen greqishtes, vijne prej gjuheve sllave. Kjo tregon se shqiptaret mberriten Kosoven edhe Shqiperine e sotme, pasi sllavet ishin ngulitur mire ne rajon. Prej shekujve 7-8 e deri ne shek.15, popullata e "Shqiperise" do te kete qene perbere ose prej sllaveve ose sllavishtfolesve. Meqe territori eshte i pabanueshem, eshte e mundur qe nje grup i vogel sllavesh te jene vendosur ne qendrat urbanistike edhe te kene shkaktuar keshtu nje shtresezim ne kulture neper te gjithe territorin. Eshte teper e mundur ekstrapolimi i territorit shqiptar ndaj Kosoves, ku popullata lokale e nderronte identitetin nga brezi ne brez disa here - shqiptare te serbizuar edhe serbe te shqiptarizuar i nderronin identitetet brez pas brezi. Ne rastin e Shqiperise qendrore, duket se nje pjese e madhe e popullsise pati ardhur prej prapavijave antike te Ballkanit edhe flisnin gjuhe qe nuk kane lene gjurme, por qe mund te kene qene te lidhura me gjuhet e vjetra ballkanike si ilirishtja, trakishtja, dardanishtja etj.....


  vazhdon...


  (po pati mundesi te mos nderhyje njeri derisa te mbaroje...)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 22-02-2003 mė 18:09

 4. #4
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime

  vazhdim...

  Keto gjuhe do te kene qene te aferta me pro-shqipen. Ndoshta kjo marredhenie e perbashket gjuhesore reflektonte nje lloj uniteti ne kulture, gje qe shpjegon edhe pse keto fise, edhe pasi adoptuari gjuhe te ndryshme sllave si gjuhe e tyre e pare ose e dyte, kaluan aq lehtesisht ne shqip. Shpjegon po ashtu edhe unitetin edhe diversitetin e kultures se sotme te Shqiperise. Edhe pse ka dallime te medha ne kulture, organizmim shoqeror, zakone, folklore, mite etj, ndermjet hugut edhe veriut, ky dallim mbetet brenda kornizave te nje paradigme unike kulturore prej agregimit te elementeve, qe kishin nje origjine te perbashket ne periudhen Neolitike te vonte.

  Ka te ngjare qe paraardhesit e Shqiperise se sotme te kene jetuar ne lindje te zones, qe eshte Maqedonia e sotme. Fakti se shqipja eshte nje gjuhe dako-misiane, eshte vertetuar tashme. Shqipja i referohet rumanishtes. Keto dy gjuhe kane te perbashketa, jo vetem nje numer te madh fjalesh, por po ashtu edhe struktura te vecanta gramtikore, si ps te njetin perdorim te nyjes shquese, e cila vendoset pas emrit edhe jo para emrit, si ne gjuhet e tjera Europiane. Keto elemente tregojne se proto-albanet edhe daket mund te kene jetuar ne prane ne nje periudhe te caktuar kohe. Territori me i mundshem ku mund te kene jetuar ka qene ne lindje te Shqiperise se sotshme. Periudha se kur keto popuj levizen per nga perendimi, nuk mund te dihet, por do te kete qene pasi sllavet te kene qene ngulitur ne rajon.


  vazhdon....


  (po pati mundesi te mos nderhyje njeri...)

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  une nuk kam lexuar budallek me te madh ne jeten time

 6. #6
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Zombi:

  1) Sic nuk ka mundesi te mos e kesh pare, ti se pari fyen me pa te drejte vazhdimesine e nje teme, ku eshte theksuar mosnderhyrja....

  2) Sinqerisht qe nuk do ta quaja problem kryesor nderhyrjen tende, nese ti personalisht (me qe je prononcuar kaq i/e sigurt(e)) te me tregosh se ku qendron budallalleku me i madh qe ke pare????!!!!

  Po nuk je ne gjendje ta besh.........jo te me japesh mendime te tuat per fakte, por fakte bashkekohore te kohes per te cilen po flitet..........eshte me mire ti besh vetes nje ekzaminim te ....gjere....shume!

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Postuar mė parė nga klod
  Zombi:

  1) Sic nuk ka mundesi te mos e kesh pare, ti se pari fyen me pa te drejte vazhdimesine e nje teme, ku eshte theksuar mosnderhyrja....

  2) Sinqerisht qe nuk do ta quaja problem kryesor nderhyrjen tende, nese ti personalisht (me qe je prononcuar kaq i/e sigurt(e)) te me tregosh se ku qendron budallalleku me i madh qe ke pare????!!!!

  Po nuk je ne gjendje ta besh.........jo te me japesh mendime te tuat per fakte, por fakte bashkekohore te kohes per te cilen po flitet..........eshte me mire ti besh vetes nje ekzaminim te ....gjere....shume!
  Degjo i dashur, mos u nxeh sepse budallallekun e kane bere finlandezet, jo ti. Ty faleminderit qe solle ne forum kete kontribut. Pastaj nese do ta vesh te gjithe, vere te gjithe studimin se u bene dy muaj dhe s'ke nxjerre gje ne drite.

  Nga ky studim del qe:

  1) Ilirishtja qenka zhdukur sepse paskan ardhur sllavet te cilet o i vrane o i asimiluan, dhe pastaj paska ardhur nje kohe kur nuk kishte me fryme njeriu qe fliste ilirisht. Atehere na paskan ardhur keta albanezet, nga lindja (Bullgaria dhe Vllahia e sotme) qe flitkan nje gjuhe te afert me ate dako misiane vetem sepse e vekan nyjen ne fund te fjales dhe paskan mbushur tokat dikur ilire dhe pastaj serbe me shqiptare-albaneze.

  2) Kjo mund te duket shume interesante dhe e ligjshme ne vitet nentedhjete-zero ne Evropen e mbushur me shqiptare qe sjellin prostituta dhe shesin droge, keshtu qe aresyetimi te sjell me vertet ne konkluzionin qe shqiptaret thjesht po bejne nje pushtim te tokave evropiane sic u bene atyre ilire ku debuan, degjo-degjo, serbet e eger. Evropiani i mjere kur lexon kete artikull thote. Kur keta qenkan nje rrace e tille qe shkelmoi serbet qe jane superkafshe, po me ne te tjeret cdo beje vaki? Urrejtja antishqiptare eshte e servirur.

  Une di te them kete.

  1)Nyja i vendoset emrave ne fund te fjales edhe ne gjuhe te tjera. Ekziston nje rase e gjashte tipike e greqishtes, latinishtes, dhe shqipes (qe gjuhetaret tane te shkolluar ne Moske e filosllave e zhduken sepse nuk e kuptonin) qe quhet appellativo (italisht). Keshtu un nuk them "il libro" por them "libri" shqip dhe e vendos nyjen ne fund. Po keto karakteristika ka latinishtja dhe greqishtja e vjeter. Pse nuk mund t'i kishte edhe ilirishtja? Argumentet jane shume te varfera.

  2)Gjuhetare te shumte kane percaktuar prej 100 vjetesh (dhe keta gjuhetare nuk ishin shqiptare, por evropiane), qe ka rreth 1500 fjale dhe toponime shqipe qe kane origjine nga ilirishtja.

  3) Eshte fakt (qe ata qe kane bere nje shkolle te mesme te pergjithshme apo profesionale dhe kane marre nota te mira dine), qe iliria nuk kishte aglomerate urbane sic kishte Greqia e lashte e cila ishte e mbushur me qytete-shtete. Iliria nuk kishte qytete te tilla sepse ishte vend kryesisht blegtoral. Mungesa e ketyre aglomerateve urbane solli mungesen e nje sasie domethenese dokumentash te shkruar ilirisht, dhe te paktat te shkruara ilire qe jane gjetur jane neper gure, varre, e ndertime (pak a shume si grafitet e sotme neper metro). Ato pak dokumente qe kane ekzistuar u shkaterruan nga sllavet qe dogjen cdo gje munden (keshtu eshte kur nuk di te organizohesh e te ndertosh nje shtet). Shtoi pastaj faktin qe latinishtja ishte gjuha e pushtetit dhe dokumentet si dhe llogarite shkruheshin latinisht (ki parasysh qe 90% e dokumenteve te shkruara ne antikitet jane zakonisht llogari).

  Ne pritje per perfundimin e studimit-i-thencin

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 07:18
 2. ILIR HYSA pedagogu shqiptar ne Nju Jork
  Nga JaCk_DaniELs nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 10-07-2006, 18:10
 3. Komuniteti shqiptar i Helsinkit reagon ndaj raportit te "Freedom House"
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-12-2005, 14:47
 4. Tensionohet gjendja parazgjedhore
  Nga Dr Rieux nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 01-07-2005, 05:40
 5. Komiteti Shqiptar i Helsinkit..kunder transparences..
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-06-2004, 11:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •