Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anëtarësuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787

    Përurohet në Kamëz të Tiranës shkolla “Ibrahim Rugova”

    Tiranë 13 shtator- “Duhet të ndiheni krenar që e nisni vitin shkollor në shkollën e re që mban emrin e njërit prej burrave më të shquar të kombit shqiptar të të gjitha kohërave, arkitektit të pavarësisë së Kosovës , intelektualit të madh shqiptar, presidentit Ibrahim Rugova. Ky burrë i shquar me dijen e tij me punën e tij, me udhëheqjen e tij, me idealet që mbrojti, ju dha nder shqiptarëve kudo në botë, kudo që janë më shumë se askush tjetër. Uroj që personaliteti i tij, kontributi i tij, t’ju frymëzojë ju, nxënësve të kësaj shkolle për arritje gjithnjë e më të mëdha”. Me këto fjalë kryeministri Sali Berisha iu drejtua 1200 nxënësve të shkollës 9-vjeçare “Ibrahim Rugova” në Kamëz të Tiranës. Shkolla e cila është një investim prej 180 milionë lekës u përurua sot (e hënë) në prani të drejtuesve të Bankës Botërore në Shqipëri, kryeministrit Sali Berisha si dhe disa deputetëve. Shkolla ka rreth 40 klasa, për rreth 1200 nxënës, një shkollë me laboratorët dhe pajisjet më moderne në sajë të një projekti të quajtur “Cilësi dhe barazi në arsim”, nga Banka për Zhvillim e Këshillit të Evropës.

  2. #2
    Musliman-Shqiptarë-krenar Maska e gimche
    Anëtarësuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    3,642
    T'i lihet emri shkolles "Ibrahim Rugova" njeriut i cili shkeli mbi gjakun e deshmorëve, njeriu i cili nuk pranoj UÇK-në, njeriu i cili i dha shkas mediave të Beogradit ta quajnë UÇK-në ushtri terroriste, njeriu i cili kishte miqësi të ngushtë me Sllobodan Millosheviçin dhe në kohën e luftës kërkonte strehim tek ai, njeriu i cili asnjëherë nuk e vizitoj Prekazin dhe familjen Jasharaj, vend i cili nuk ka mbetur nga shqiptarë pa vizituar, ky i injoroi me pafytyrësinë e tij duke nënvlerësuar kështu kontributin historik të familjes legjendare Jasharaj.
    Pos ketyre gjërave ky ishte kryetar i LKJ-së paraardhëse e LDK-së, keso komunista nuk meritojnë të quhen figura kombëtare sepse i takojnë epokës së errët të komunizmit dhe të tillë do të mbetën sa të jetë stina e moti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga EdiR : 14-09-2010 më 11:37 Arsyeja: I takon historise te shkruaje per te.
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i të madhit Hamzes
    Ti je kullë fuqi baroti...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Suksese kesaj shkolle qe po fillon punen e saje fisnike duke mbajtur emrin e atdhetarit te shquar Ibrahim Rugova.

  4. #4

    Mirëmëngjesi

    Po prandaj miq të dashur unë kohë më parë e kam pas hapur temën:

    A është e domosdoshme që rrugët, shkollat.. të emërtohen me emra personalitetesh?”,

    të cilin mund ta gjeni në këtë tufëz/link:

    http://www.forumishqiptar.com/showpo...88&postcount=1,

    jo se unë kam diçka kundër këtij emërtimi, por pikërisht për këtë që po shkruan gimche më lart. http://www.forumishqiptar.com/showpo...63&postcount=2

    Dhe qëllimi i ndërtimi të një shkolle nuk është se çfarë emërtimi do të ketë, emrin e cilit personalitet do ta mbajë, por çfarë gjeneratash të zonja do të nxjerrë, për t'u bërë të dobishme për shqoërinë - Atdheun.

    Kjo shkollë fare thjesht mund të quhej vetëm Shkolla e Kamzës, po nëse ka edhe ndonjë shkollë tjetër në Kamëz, mund të merrte një "2", "Shkolla e Kamzës", nr. 2.

    Emërtimet e tilla, sidomos kur njihen personalitetet mund të sjellë situata të tilla, sepse cilido personalitet ka edhe masën që nuk e do.
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 14-09-2010 më 02:40
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  5. #5
    Musliman-Shqiptarë-krenar Maska e gimche
    Anëtarësuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    3,642
    Pajtohem 100% me Adem Gashin, ska nevojë që objektet e arsimit të marrin emra, sepse ato janë për arsim e jo për të krijuar ndasi ndërmjet popullatës. Unë fuqimisht e kundërshtoj veprimtarinë e Rugovës, ashtu si shumë shqiptarë, andaj emertimet e tilla shkaktojnë pakënaqësi në mesin e popullates ani pse unë nuk jetoj në Tiranë, por e flas ashtu sikur kjo shkollë të ndërtohej në Prishtinë. Për t'ju shmangur ketyre situatave pa dyshim vlen ajo që tha Adem Gashi.

    Përshëndetje!
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i të madhit Hamzes
    Ti je kullë fuqi baroti...

  6. #6
    E paskan be bërrllog tani !

    Ibrahim Rugova ishte komunist e ju emertoni shkolla me emrin e tij ?!

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Uka te Berisha
    Ukë Rugova ka filluar të dalë në terren. Të hënën, në Tiranë, atë e takoi Kryeministri Sali Berisha. Të dy së bashku përuruan Shkollën Nëntëvjeçare “Dr. Ibrahim Rugova”, në Kamzë të Tiranës, që është më e madhja në Shqipëri.

    Nga Valmir Klaiqi më 14.09.2010 në ora 8:30
    Djali i ish-Presidentit Ibrahim Rugova, Uka, ka qëndruar të hënën në Tiranë, ku ka takuar Kryeministrin Sali Berisha.

    Siç pohohet, Kryeministri Berisha i ka uruar suksese Rugovës Junior për futjen në skenën politike të Kosovës.

    Ukë Rugova ka qëndruar në Tiranë për një arsye tjetër.

    Atje të hënën u bë përurimi i Shkollës Nëntëvjeçare që e mban emrin e babait të tij, Ibrahim Rugova.

    Zyrtari i lartë i LDK’së, Astrit Haraqija, i cili e ka shoqëruar Ukën në këtë udhëtim, konfirmoi të hënën për Express edhe takimin Rugova-Berisha.

    “Po, ishim në Tiranë bashkë me Ukën dhe morëm pjesë në inaugurimin e shkollës më të madhe në Shqipëri që mban emrin e Presidentit të ndjerë, dr. Ibrahim Rugova. Në këtë ceremoni, pra mori pjesë Kryeministri Berisha dhe Rugova II, të cilët edhe e bënë prerjen e shiritit të shkollës”, tha Haraqija, duke shtuar se gjatë fjalimit të Rugovës në këtë ceremoni, ai ka falënderuar Kryeministrin Berisha si një mik shumë i afërt i ish-Presidentit Rugova.

    Haraqija, po ashtu, konfirmoi se pas ceremonisë së përurimit të shkollës është zhvilluar edhe takimi mes Kryeministrit Berisha dhe Ukë Rugovës, mirëpo nuk deshi të japë detaje se çfarë është biseduar në këtë takim.

    Shkolla 9-vjeçare “Ibrahim Rugova”, e cila ndodhet në Kamzë të Tiranës, ka kushtuar 180 milionë lekë, ndërsa është ndërtuar në kuadër të projektit “cilësi dhe barazi në arsim” me mbështetjen e Bankës Botërore.

    Duke e cilësuar inaugurimin e kësaj shkolle si një ngjarje të shënuar për Kamzën, Kryeministri Berisha u shpreh se nxënësit duhet të ndihen krenarë që e nisin vitin e ri shkollor në shkollën që mban emrin e njërit prej burrave më të shquar të kombit shqiptar, intelektualit të madh, Presidentit Ibrahim Rugova.

    “Inaugurimi sot i kësaj shkolle është një ngjarje e madhe për Kamzën, pasi është shkolla më e madhe në gjithë vendin e ndërtuar ndonjëherë”, theksoi ai.

    Shkolla 9-vjeçare “Ibrahim Rugova” ka 36 klasa, laborator modern dhe mjedise sportive të bollshme. Në të do të mësojnë 1200 nxënës të zonës së Kamzës.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  8. #8
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anëtarësuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Turp Rugova Turp Nena Tereze Turp Skenderbeu, qka dreqin jeni bre ju a jeni Shqiptar a 100% jeni bo Arab ikni atje e thuani HARAM HARAM HARAMMMM se na bet gaz te botes

    Tere bota i nderon dalin disa truthare kishe po folim diqka marre me ju ardh .

    Dhe me e keqja ktu nuk ka asgje te vertet qfare thoin e gjithke kjo behet sepse nuk i skon per shtati fes se tyre.. kta nuk kan Shqiptarizem para Arabizmit


    Suksese ksaj shkolle do fati qe femijet e ksaj shkolle te ken menqurin,butesin,diplomacin dhe zemerbardhesin e Ibrahim Rugoves
    Ndryshuar për herë të fundit nga MafiaWarz : 14-09-2010 më 08:14

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Shum e qelluar kjo , suksese nxenesve te ksaj Shkolle dhe dashte Zoti nga ajo shkoll te dalin shum Rugovista
    We are all Aliens

  10. #10
    Shume mire qe u ndertua shkolla. Shkolla duhen dhe jo kafe e motele.

    Emri s'ka shume rendesi. Neser ndrrohet i vihet nje tjeter, po shkolla aty do jete akoma.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    I lumte iniciatorit. I lumte edhe investuesit. I lumte Berishes per fjalet e menqura qe foli ne perurimin e kesaje shkolle.
    Rugova ishte burre i kombit, dhe emri i tije meriton te permendet dhe te perkujtohet gjithandej ku ka shqiptar.
    Femijet, ta gezojne kete shkolle dhe le tu prije e mbara!

  12. #12
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anëtarësuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    Ma mire Ibrahim Rugova se sa Edi Rama.
    Mëso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Luani eshte mbret i botes shtazore, por vetem deri sa eshte gjalle. Kur nuk eshte me gjalle, zakonisht hienat e rrethojne dhe te duket sikur bejne gara cili po i shkepute copen me te madhe te mishit. Keshtu e kan hienat. Ulerijne shume, dhe veprojne naten.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e toni karlosi
    Anëtarësuar
    24-10-2005
    Postime
    295
    Citim Postuar më parë nga gimche Lexo Postimin
    T'i lihet emri shkolles "Ibrahim Rugova" njeriut i cili shkeli mbi gjakun e deshmorëve, njeriu i cili nuk pranoj UÇK-në, njeriu i cili i dha shkas mediave të Beogradit ta quajnë UÇK-në ushtri terroriste, njeriu i cili kishte miqësi të ngushtë me Sllobodan Millosheviçin dhe në kohën e luftës kërkonte strehim tek ai, njeriu i cili asnjëherë nuk e vizitoj Prekazin dhe familjen Jasharaj, vend i cili nuk ka mbetur nga shqiptarë pa vizituar, ky i injoroi me pafytyrësinë e tij duke nënvlerësuar kështu kontributin historik të familjes legjendare Jasharaj.
    Pos ketyre gjërave ky ishte kryetar i LKJ-së paraardhëse e LDK-së, keso komunista nuk meritojnë të quhen figura kombëtare sepse i takojnë epokës së errët të komunizmit dhe të tillë do të mbetën sa të jetë stina e moti.

    Presidenti Klinton e tha qarte se Presidenti Rugova ka qene baba i shtetit te Kosoves.
    Moto e qeveritareve tane : merr gjithçka që të ofron jeta! Tash dhe këtu. Tash ose kurrë!”,

  15. #15
    Musliman-Shqiptarë-krenar Maska e gimche
    Anëtarësuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    3,642
    Citim Postuar më parë nga toni karlosi Lexo Postimin
    Presidenti Klinton e tha qarte se Presidenti Rugova ka qene baba i shtetit te Kosoves.
    Amiiiiin!!!!

    Masi ka thanë ai Amiiin!!!

    Kush garanton se në këtë pikë se ka pas gabim?! Edhe ai njeri është fundi i fundit smundet dikush ta njohë njeriun tonë më mirë se sa ne. Klintoni nuk e din për Rrahman Morinen, me nis me ja lavderu ai neser del e thotë "Paska qenë hero i kombit shqiptar"
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i të madhit Hamzes
    Ti je kullë fuqi baroti...

  16. #16
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    ibrahim rugova ishte njeriu qe dha me se shumti per kosoven dhe popullin shqiptar ne dekadat e fundit kur serbia mohonte egzistimin e shqiptarve rugova e beri kosoven te njohur ne mbar boten ai i tregoj botes se ne kosov ka shqiptar

    ishte nje njeri i edukuar i cili kurr nuk ofendoj njeri me fjal edhe ne kohet me te veshtira por edhe en liri edhe sot udhheqsit e kosoves mundohen te imitojn rugoven mirpo kurr sdo arrijn te behen si ai

    i lumt atyre qe emruan ket shkoll me ket emer rugova e meriton te kujtohet brez pas brezi
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Nje pytje per krejt injorata qe e perkerahin Rugoven,cfare beri Rugova per Kosoven??!!!!!
    p,s,vetem mos me thuani qe e ka njohur Kosoven,permes Rugoves,sepse pergjigjeja e juaj gjithom eshte se Kosoven e kan njohur permes Rugoves,por dicka konkrete asgje nuk thoni.
    Ok,po e marrim si te vertet qe Kosoven e ka njohur bota permes Rugoves,po cka pas saje,kjo ju doket merite,mos e fitum pavaresin pse na njohu bota permes Rugoves?!!!Jooooooooo!

    Edhe palestinen e njohin krejt bota,por dihet mire se ne cfare gjendje eshte ajo,edhe Kolumbin e njehe krejte bota,por eshte vendi ku me se shumti ka droge.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  18. #18
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    1,230
    Vendi ka nevoje me shume per institucione ku studiohet dhe rritet nje breze i cili merre bazat e kultures dhe dijes. E rendesishme eshte dhe emertimi i institucionit, pasi ka dhe nje ndikim mbi studentet duke njohure njerezit qe dhan jeten per vendin e tyre. Shume e shajn, shume e mbrojn, gjithe se kush ka te drejt te gjykoj sipas deshires, po asnjehere te flasi ne emer te shumices.

    P.s Ne ne Shqiperi e njohim Ibrahim Rrugoven si presidentin e pare te Kosoves dhe i cili luftoj me penen ne dore per themelimin e nje shteti te ri. I cili te kishte pavaresi te pakushtezuar, i cili gjate gjithe kohes ju perkushtua lirise se vendit te tij.

    Tani sesi interpretohet nga disa te tjere, kjo nuk do te thot se duhet te dalim kundra asaj qe kemi pare dhe mesuar per kete njeri. Dikush tha, nese Klintonit i thua per X apo Y person, ai do ta bej hero. Harruan keta tipa qe Klintoni kishte nje nga burimet me te forta investiguese ne bote. Dhe shume kollaj merrte informacione per cilin do, kudo qe te ishte. Prandaj, dikush qe ka qene president i nje shteti superfuqi, e ka te thjesht te njohi udheheqesin e nje shteti te cilin e ndihmoj. Nese do ishte ajo qe perflitet nga disa, Amerika nuk do ti dilte krahe dhe ta mbeshteste presidentin Rrugova, po do ta eleminonte dhe do vendoste dike tjeter. Por per asnje moment nuk u vu ne diskutim karrikia e presidentit Rrugova, gjithmon e kishte te shtruar me tapet te kuq, qe mbeshtetej nga e gjithe bota.

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga E=mc² Lexo Postimin
    Vendi ka nevoje me shume per institucione ku studiohet dhe rritet nje breze i cili merre bazat e kultures dhe dijes. E rendesishme eshte dhe emertimi i institucionit, pasi ka dhe nje ndikim mbi studentet duke njohure njerezit qe dhan jeten per vendin e tyre. Shume e shajn, shume e mbrojn, gjithe se kush ka te drejt te gjykoj sipas deshires, po asnjehere te flasi ne emer te shumices.

    P.s Ne ne Shqiperi e njohim Ibrahim Rrugoven si presidentin e pare te Kosoves dhe i cili luftoj me penen ne dore per themelimin e nje shteti te ri. I cili te kishte pavaresi te pakushtezuar, i cili gjate gjithe kohes ju perkushtua lirise se vendit te tij.

    Tani sesi interpretohet nga disa te tjere, kjo nuk do te thot se duhet te dalim kundra asaj qe kemi pare dhe mesuar per kete njeri. Dikush tha, nese Klintonit i thua per X apo Y person, ai do ta bej hero. Harruan keta tipa qe Klintoni kishte nje nga burimet me te forta investiguese ne bote. Dhe shume kollaj merrte informacione per cilin do, kudo qe te ishte. Prandaj, dikush qe ka qene president i nje shteti superfuqi, e ka te thjesht te njohi udheheqesin e nje shteti te cilin e ndihmoj. Nese do ishte ajo qe perflitet nga disa, Amerika nuk do ti dilte krahe dhe ta mbeshteste presidentin Rrugova, po do ta eleminonte dhe do vendoste dike tjeter. Por per asnje moment nuk u vu ne diskutim karrikia e presidentit Rrugova, gjithmon e kishte te shtruar me tapet te kuq, qe mbeshtetej nga e gjithe bota.
    O vella ju nuk e njiheni Rugoven,me mire se ne shqiptaret e Kosoves.

    Eshte e vertet qe ju e njiheni Rugoven,si "president historik",si njeri paqesore,njeri qe kinse permes ti na ka njohur bota,dhe shum budallalleqe tjera,por krejt keto nuk jan te verteta,e verteta eshte krejt ndryshe.

    Mjafton vetem keto ti lexoshe.

    Bota e ka njohur Kosovën në kohën e Ibrahim Rugovës vetëm si pjesë të Serbisë. A mos këtë e konsideroni ju sukses të Rugovës. Ibrahim Rugova ka nënshkruar marrëveshje kapitulluese me kryekriminelin Milosheviq. Vetëm të përkujtojmë marrëveshjen për arsimin që u bë në vitin 1996 në mes të kryekriminelit Milosheviq dhe Ibrahim Rugovës. Bashkësia ndërkombëtare kishte përgatitur sanksionet shtesë kundër Serbisë, mirëpo ishte kjo marrëveshje e cila e shtyu për disa vjet vendimin e pritur për ta sanksionuar edhe më shumë Serbinë. Vetëm dy ditë para mbajtjes së Grupit të Kontaktit në Bon të Gjermanisë, në të cilën ishte paraparë që sërish Serbisë t’i shtoheshin sanksionet, u nënshkrua aneks-marrëveshja mes Serbisë dhe Kosovës për arsimin. Edhe kjo shkoi në favor të Serbisë dhe në dëm të Kosovës, sepse bashkësia ndërkombëtare mezi priste që të bëhej ndonjë hap sado formal në kuadër të ndonjë marrëveshje qoftë edhe formale, për t’i dhënë shans Serbisë dhe për ta shpëtuar nga sanksionet. Prandaj nuk është e vërtetë aspak se bota e njohu Kosovën përmes Rugovës. Bota e ka njohur Kosovën përmes Rugovës vetëm si epokën më të errët, më kapitulluese dhe më qyqare që ka përjetuar ndonjëherë populli shqiptar. Siç dihet, në kohën e “udhëheqjes” së Ibrahim Rugovës, dy policë serbë e torturonin gjithë Prishtinën, duke e plaçkitur, rrahur, maltretuar e çka jo tjetër. Sepse ishte Ibrahim Rugova i cili përditë lehte duke thënë se Serbia për 24 orë do të na shkatërrojë, prandaj duhet të durojmë! Ndërsa në anën tjetër Rugova deklaronte se “Kosova është vendi më demokratik në Evropën Juglindore!” Kjo ka qenë qesharake. Pas fillimit të aksioneve të armatosura të UÇK-së kundër forcave policore serbe në Kosovë, Rugova deklaronte se UÇK-ja është pjellë e Serbisë! Janë të njohura marrëveshjet dhe takimet e Rugovës me kryekriminelin Millosheviq në Beograd, të cilat e kanë dëmtuar shumë Kosovën dhe pasojat e të cilave ende po i vuajmë. Prandaj nuk është aspak e vërtetë se Kosovën bota e njohu përmes Rugovës. Nuk duhet harruar se në kohën kur Ibrahim Rugova ishte në Komitetin Krahinor të Lidhjes së Komunistëve të Kosovës, ishin të burgosurit politikë, në krye me legjendarin e gjallë Adem Demaçin, që e ndërkombëtarizuan çështjen e Kosovës. Sepse bota e kishte të qartë përse Demaçi po vuante dënimin me burg të rëndë. Ishin demonstratat e vitit 1968, të vitit 1981, të vitit 1989, 1990, 1997, dhe sidomos lufta heroike e UÇK-së. Shi për këtë Kongresi Amerikan në vitin 1986 (kur Ibrahim Rugova angazhohej për vëllazërim-bashkimin titoist, sepse kështu e mësonte partia e tij Lidhja e Komunistave), aprovoi një rezolutë përmes të cilën kërkonte që Kosovës t’i njihej statusi i Republikës. Për të mos e zgjatur më shumë, sepse ka shumë e shumë argumente që me shifra e fakte flasin se Ibrahim Rugova vetëm dëme i ka shkaktuar Kosovës dhe popullit shqiptar, po e përfundoj me kaq, duke shtuar në fund se meritat më të mëdha i kanë mijëra e mijëra dëshmorë të rënë për liri, pavarësi të plotë të Kosovës dhe ribashkimin e të gjitha viseve shqiptare me Shqipërinë, në krye me kryekomandantin legjendar Adem Jashari, duke mbetur me shpresë dhe me ndihmën e Zotit të Madh se amaneti i dëshmorëve do të sendërtohet në vepër me ribashkimin e të gjitha trojeve në një shtet shqiptar. Në shtetin e përbashkët shqiptar do të respektohen edhe pakicat kombëtare.

    1 DHJETOR 1997 -z.I.Rugova si kryetar i Kosoves i deklaron gazetes belge"LE SOIRE" se nuk ka asnje informat per ekzistimin e UÇk-es dhe se behet fjal per krijimin e saj nga sherbimet sekrete serbe.

    15 DHJETOR 1997 ne te perjavshmen zvicerane "FACTS" Rugova do te deklaroj:se nuk ka asnje informat per UCK-en dhe se behet fjal per individ te frustruar.

    NE JANAR 1997 -Rugova kerkon ndihmen e INTERPOLIT dhe FBI per ti ndjekur terroristet e UCK-es, sepse nuk i mjaftonte UDB-ja.

    22 MARS 1998- kur Drenica digjej flak -I.Rugova mban zgjedhjet per tu zgjedhur "PRESEDNIK".

    1 TETOR 1998- I.Rugova nuk i perkrah protestat studentore , duke qendruar indiferent si gjithnje.

    PO NE VITIN 1998-I.Rugova nenshkruan marreveshjet e fameshme per arsim , per stadiume te futbollit dhe per cerdhe femijesh me SHEN EXHIDION dhe me palen serbe.

    NE VITIN 1999- I.Rugova formon komisionin per te hetuar krimet e luftes qe paska bere gjoja UCK -ja.

    PAS LUFTE -I.Rugova nuk u perkul kurre para deshmoreve te kombit, dhe nuk e njohu luften e UCK-es.Ai kurre nuk vizitoi memorialin e komandantit legjendar Adem Jashari.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  20. #20
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    Citim Postuar më parë nga Disa Lexo Postimin
    O vella ju nuk e njiheni Rugoven,me mire se ne shqiptaret e Kosoves.

    Eshte e vertet qe ju e njiheni Rugoven,si "president historik",si njeri paqesore,njeri qe kinse permes ti na ka njohur bota,dhe shum budallalleqe tjera,por krejt keto nuk jan te verteta,e verteta eshte krejt ndryshe.

    Mjafton vetem keto ti lexoshe.

    Bota e ka njohur Kosovën në kohën e Ibrahim Rugovës vetëm si pjesë të Serbisë. A mos këtë e konsideroni ju sukses të Rugovës. Ibrahim Rugova ka nënshkruar marrëveshje kapitulluese me kryekriminelin Milosheviq. Vetëm të përkujtojmë marrëveshjen për arsimin që u bë në vitin 1996 në mes të kryekriminelit Milosheviq dhe Ibrahim Rugovës. Bashkësia ndërkombëtare kishte përgatitur sanksionet shtesë kundër Serbisë, mirëpo ishte kjo marrëveshje e cila e shtyu për disa vjet vendimin e pritur për ta sanksionuar edhe më shumë Serbinë. Vetëm dy ditë para mbajtjes së Grupit të Kontaktit në Bon të Gjermanisë, në të cilën ishte paraparë që sërish Serbisë t’i shtoheshin sanksionet, u nënshkrua aneks-marrëveshja mes Serbisë dhe Kosovës për arsimin. Edhe kjo shkoi në favor të Serbisë dhe në dëm të Kosovës, sepse bashkësia ndërkombëtare mezi priste që të bëhej ndonjë hap sado formal në kuadër të ndonjë marrëveshje qoftë edhe formale, për t’i dhënë shans Serbisë dhe për ta shpëtuar nga sanksionet. Prandaj nuk është e vërtetë aspak se bota e njohu Kosovën përmes Rugovës. Bota e ka njohur Kosovën përmes Rugovës vetëm si epokën më të errët, më kapitulluese dhe më qyqare që ka përjetuar ndonjëherë populli shqiptar. Siç dihet, në kohën e “udhëheqjes” së Ibrahim Rugovës, dy policë serbë e torturonin gjithë Prishtinën, duke e plaçkitur, rrahur, maltretuar e çka jo tjetër. Sepse ishte Ibrahim Rugova i cili përditë lehte duke thënë se Serbia për 24 orë do të na shkatërrojë, prandaj duhet të durojmë! Ndërsa në anën tjetër Rugova deklaronte se “Kosova është vendi më demokratik në Evropën Juglindore!” Kjo ka qenë qesharake. Pas fillimit të aksioneve të armatosura të UÇK-së kundër forcave policore serbe në Kosovë, Rugova deklaronte se UÇK-ja është pjellë e Serbisë! Janë të njohura marrëveshjet dhe takimet e Rugovës me kryekriminelin Millosheviq në Beograd, të cilat e kanë dëmtuar shumë Kosovën dhe pasojat e të cilave ende po i vuajmë. Prandaj nuk është aspak e vërtetë se Kosovën bota e njohu përmes Rugovës. Nuk duhet harruar se në kohën kur Ibrahim Rugova ishte në Komitetin Krahinor të Lidhjes së Komunistëve të Kosovës, ishin të burgosurit politikë, në krye me legjendarin e gjallë Adem Demaçin, që e ndërkombëtarizuan çështjen e Kosovës. Sepse bota e kishte të qartë përse Demaçi po vuante dënimin me burg të rëndë. Ishin demonstratat e vitit 1968, të vitit 1981, të vitit 1989, 1990, 1997, dhe sidomos lufta heroike e UÇK-së. Shi për këtë Kongresi Amerikan në vitin 1986 (kur Ibrahim Rugova angazhohej për vëllazërim-bashkimin titoist, sepse kështu e mësonte partia e tij Lidhja e Komunistave), aprovoi një rezolutë përmes të cilën kërkonte që Kosovës t’i njihej statusi i Republikës. Për të mos e zgjatur më shumë, sepse ka shumë e shumë argumente që me shifra e fakte flasin se Ibrahim Rugova vetëm dëme i ka shkaktuar Kosovës dhe popullit shqiptar, po e përfundoj me kaq, duke shtuar në fund se meritat më të mëdha i kanë mijëra e mijëra dëshmorë të rënë për liri, pavarësi të plotë të Kosovës dhe ribashkimin e të gjitha viseve shqiptare me Shqipërinë, në krye me kryekomandantin legjendar Adem Jashari, duke mbetur me shpresë dhe me ndihmën e Zotit të Madh se amaneti i dëshmorëve do të sendërtohet në vepër me ribashkimin e të gjitha trojeve në një shtet shqiptar. Në shtetin e përbashkët shqiptar do të respektohen edhe pakicat kombëtare.

    1 DHJETOR 1997 -z.I.Rugova si kryetar i Kosoves i deklaron gazetes belge"LE SOIRE" se nuk ka asnje informat per ekzistimin e UÇk-es dhe se behet fjal per krijimin e saj nga sherbimet sekrete serbe.

    15 DHJETOR 1997 ne te perjavshmen zvicerane "FACTS" Rugova do te deklaroj:se nuk ka asnje informat per UCK-en dhe se behet fjal per individ te frustruar.

    NE JANAR 1997 -Rugova kerkon ndihmen e INTERPOLIT dhe FBI per ti ndjekur terroristet e UCK-es, sepse nuk i mjaftonte UDB-ja.

    22 MARS 1998- kur Drenica digjej flak -I.Rugova mban zgjedhjet per tu zgjedhur "PRESEDNIK".

    1 TETOR 1998- I.Rugova nuk i perkrah protestat studentore , duke qendruar indiferent si gjithnje.

    PO NE VITIN 1998-I.Rugova nenshkruan marreveshjet e fameshme per arsim , per stadiume te futbollit dhe per cerdhe femijesh me SHEN EXHIDION dhe me palen serbe.

    NE VITIN 1999- I.Rugova formon komisionin per te hetuar krimet e luftes qe paska bere gjoja UCK -ja.

    PAS LUFTE -I.Rugova nuk u perkul kurre para deshmoreve te kombit, dhe nuk e njohu luften e UCK-es.Ai kurre nuk vizitoi memorialin e komandantit legjendar Adem Jashari.
    sa i perket atyre marrveshjeve qe ka be gjat viteve 90 dihet ne qfar gjendje ka qen kosove dhe ai ka qen i detyruar pa tjeter ti nenshkruaj

    sa i perket asaj qe nuk ka vizitu kompleksin memorial adem jasharin rugova ka pas shum armik shqiptar dhe per ket gje ska mund te bej ket vizit ti nese ke jetu ne kosov e din fort mir se sa shum ka pas rrezik per rugoven dhe perkrahsit e tij ku ne qdo vend jan sulmu antaret e ldk dhe perkrahsit e saj i din shum mir sa vrasje plagosje e rrahje kan ndodh pas lufte dhe e di fort mir se kush i bente keto une kam qen prezent ne shum vende ku jan sulmu fizikisht ata te cilit dilnin ne tubimet e ldk te them se shum perkrahs te pdk ne 5 vitet e fundit pas lufte kan qen njerz te eger qe jan mundu me qdo kusht te fitojn pushtetin vetem tash jan stabilizu dhe jan ba njerz normal

    e mor shok qka ta merr menja ty po te pranonte rugova uqk a do nderhynte nato ?
    rugova gjithmon ka deklaru qe ka persona qe i mbrojn shtepit e tyre mirpo nuk ka guxu te pranoj qe kosova ka ushtri sepse po te pranonte nje gje te till ather fajtor do ishte uqk e jo serbia dhe nuk do kishte te drejt asnje shtet i botes te nderhynte ne kosov


    kosova e ka deshmu se sa e qmon dhe e don rugoven sa ishte ai gjall fitonte zgjedhjet me pak mund dhe po te ishte gjall ende rugova ende do ishte prijs i kosoves dhe sdo kishte politikan kosovar qe do mund te munde rugoven edhe sot po te ringjallej rugova do fitonte jo me pak 80% te votav

    une sjam me ldk dhe kurr se kam votu por jam perkrahs i rugoves
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •