Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Rugova nuk e ka vizituar varrin e Adem Jasharit vetem per nje arsye , nuk ka dasht qe ne Kosove te ndodhe nje lufte civile , SHIK-u ju ka kercnue se nuk kan me lan me shku me vizitu varrin , gjest qe padyshim kish me nxit perqarje e besa edhe trazira , se na Rugovistat jem pacifista po e kem edhe na ni kufi .
    We are all Aliens

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga extreme Lexo Postimin
    Rugova nuk e ka vizituar varrin e Adem Jasharit vetem per nje arsye , nuk ka dasht qe ne Kosove te ndodhe nje lufte civile , SHIK-u ju ka kercnue se nuk kan me lan me shku me vizitu varrin , gjest qe padyshim kish me nxit perqarje e besa edhe trazira , se na Rugovistat jem pacifista po e kem edhe na ni kufi .
    shum prrall e bukur bre kush ta ka kallxu?

    apo e pave n'anderr?
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  3. #23
    ta ruajm amanetin Maska e deqanas
    Anëtarësuar
    23-03-2005
    Vendndodhja
    diku tjeter
    Postime
    267
    urime, urime, urime...

    urime nexenesve per shkollen e re!
    urime sales per nderimin qe po i ben mikut te tij, rilindasit ibrahim rugova!
    urime ukes per vullnetin e tij per te vazhduar rrugen e babait!


    dhe last, but not least: urime dhe suksese edhe astritit per "misionnin" qe ka nisur me uken. dhashte zoti te realizohet kjo nisme per ta vene uken ne krye te ldk-se, me qka do shpetonte jo vetem ldk-ja nga hienat sejdiu/kryeziu/thaqi, por do te shpetoj edhe mbare kosova!

    nje burr i madh njehere pat thene: "I have a dream!"

    tani edhe ne "rugovianet" kemi nje enderr...
    shihemi n´gjykate

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    shum prrall e bukur bre kush ta ka kallxu?

    apo e pave n'anderr?
    osht e vertet si 1 e 1 qe bojn dy
    We are all Aliens

  5. #25
    Rugova meriton me shume se kaq!

    Rugova me levizjen per liri dhe demokraci ne ish-Jugosllavi, nxiti dhe levizjen per liri dhe demokraci ne Shqiperi.

    Rugova do te mbetet perjetesisht nje figure gjigante kombetare!

  6. #26
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    sa keq me vjen..

    Citim Postuar më parë nga gimche Lexo Postimin
    T'i lihet emri shkolles "Ibrahim Rugova" njeriut i cili shkeli mbi gjakun e deshmorëve, njeriu i cili nuk pranoj UÇK-në, njeriu i cili i dha shkas mediave të Beogradit ta quajnë UÇK-në ushtri terroriste, njeriu i cili kishte miqësi të ngushtë me Sllobodan Millosheviçin dhe në kohën e luftës kërkonte strehim tek ai, njeriu i cili asnjëherë nuk e vizitoj Prekazin dhe familjen Jasharaj, vend i cili nuk ka mbetur nga shqiptarë pa vizituar, ky i injoroi me pafytyrësinë e tij duke nënvlerësuar kështu kontributin historik të familjes legjendare Jasharaj.
    Pos ketyre gjërave ky ishte kryetar i LKJ-së paraardhëse e LDK-së, keso komunista nuk meritojnë të quhen figura kombëtare sepse i takojnë epokës së errët të komunizmit dhe të tillë do të mbetën sa të jetë stina e moti.
    si mund te shprehesh keshtu mo gimqe..ti je edhe njeri i fese mo..mua me kan thene njerez qe e kan studiuar fene se '' kurre njeriu nuk ka tager ta gjykoje njeriun''..ate e gjykon vetem allahu i madhnueshem...tani del agim rrahmani ( qa e ke nje rrahmani deputet te parlamentit te kosoves ) dhe cka nuk nxjerr prej goje..

    allah allah si katandiset njeriu...

    baca adem shkruan


    Po prandaj miq të dashur unë kohë më parë e kam pas hapur temën:

    ”A është e domosdoshme që rrugët, shkollat.. të emërtohen me emra personalitetesh?”,

    të cilin mund ta gjeni në këtë tufëz/link:

    http://www.forumishqiptar.com/showpo...88&postcount=1,

    jo se unë kam diçka kundër këtij emërtimi, por pikërisht për këtë që po shkruan gimche më lart. http://www.forumishqiptar.com/showpo...63&postcount=2

    Dhe qëllimi i ndërtimi të një shkolle nuk është se çfarë emërtimi do të ketë, emrin e cilit personalitet do ta mbajë, por çfarë gjeneratash të zonja do të nxjerrë, për t'u bërë të dobishme për shqoërinë - Atdheun.

    Kjo shkollë fare thjesht mund të quhej vetëm Shkolla e Kamzës, po nëse ka edhe ndonjë shkollë tjetër në Kamëz, mund të merrte një "2", "Shkolla e Kamzës", nr. 2.

    Emërtimet e tilla, sidomos kur njihen personalitetet mund të sjellë situata të tilla, sepse cilido personalitet ka edhe masën që nuk e do.


    po te i ishte vene emri i enverit nuk do kishte bere ze..po ja qe eshte emri i nje personaliteti demokrat dhe ju nxene gjakrat baces adem..po jo bre bac nuk ecet me logjiken tande..se do behej vendi veq me numra..si do i themi sheshit '' skenderbeu '' ne tirane apo ne prishtine ????...sheshi numer 1 a sheshi numer 1000000..perralla me mbret..edhe allahu qe eshte personazhi me i adhuruar ka kundershtaret e tij..ndryshe nuk do kishim ateiste ne bote...dihej se emerimi i kesaj shkolle me kete emer do ju thartonte turinjte shume njerezve por ata qe merren me keto punet e emerimeve nuk do merren me kujt i peqen e kujt nuk i pelqen...a thua se kjo eshte metode shqiptare...

    vendosja e emrit e presidentit historik te kosoves ne kete shkolle eshte gjesti me i mire qe ka bere ajo strukture qe eshte pergjegjese per emerimet e shkollave apo rrugeve apo mjediseve te tjera..bile eshte nje gjest i vonuar..me heret ka dasht promovuar ky simbol i historise se kosoves..ketu nuk eshte vendi te diskutojme se cfare vendi ze figura e dr.ibrahim rugoves ne historine tone kombetare..eshte rubrika e elites kombetare ku mund te shkruani per te..qe besoj nuk keni cka shkruani sepse eshte populli i kosoves dhe i gjith trojeve shqiptare ai qe tashme ja ka caktuar vendin ku e ka ai..ne veq rrahim uje ne havan...
    Ndryshuar për herë të fundit nga _MALSORI_ : 16-09-2010 më 11:21
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  7. #27
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    si mund te shprehesh keshtu mo gimqe..ti je edhe njeri i fese mo..mua me kan thene njerez qe e kan studiuar fene se '' kurre njeriu nuk ka tager ta gjykoje njeriun''..ate e gjykon vetem allahu i madhnueshem...tani del agim rrahmani ( qa e ke nje rrahmani deputet te parlamentit te kosoves ) dhe cka nuk nxjerr prej goje..

    allah allah si katandiset njeriu...

    baca adem shkruan




    po te i ishte vene emri i enverit nuk do kishte bere ze..po ja qe eshte emri i nje personaliteti demokrat dhe ju nxene gjakrat baces adem..po jo bre bac nuk ecet me logjiken tande..se do behej vendi veq me numra..si do i themi sheshit '' skenderbeu '' ne tirane apo ne prishtine ????...sheshi numer 1 a sheshi numer 1000000..perralla me mbret..edhe allahu qe eshte personazhi me i adhuruar ka kundershtaret e tij..ndryshe nuk do kishim ateiste ne bote...dihej se emerimi i kesaj shkolle me kete emer do ju thartonte turinjte shume njerezve por ata qe merren me keto punet e emerimeve nuk do merren me kujt i peqen e kujt nuk i pelqen...a thua se kjo eshte metode shqiptare...

    vendosja e emrit e presidentit historik te kosoves ne kete shkolle eshte gjesti me i mire qe ka bere ajo strukture qe eshte pergjegjese per emerimet e shkollave apo rrugeve apo mjediseve te tjera..bile eshte nje gjest i vonuar..me heret ka dasht promovuar ky simbol i historise se kosoves..ketu nuk eshte vendi te diskutojme se cfare vendi ze figura e dr.ibrahim rugoves ne historine tone kombetare..eshte rubrika e elites kombetare ku mund te shkruani per te..qe besoj nuk keni cka shkruani sepse eshte populli i kosoves dhe i gjith trojeve shqiptare ai qe tashme ja ka caktuar vendin ku e ka ai..ne veq rrahim uje ne havan...
    MALSORI ku ke parë se kam shkruar ndonjëherë kundër personit më të madh të historisë shqiptare, z. Ibrahim Rugova.
    Malësor djali mos harro se Ibrahim Rugova është personalitet që ta njeh krejt bota dhe atë për të mirë, është personalitet ndërkombëtar dhe besoj t'i kesh lexuar deklaratat e shumë burrështetasve botërorë. Rugova ishte personalitet e burrështetas ndërkombëtar dhe jo lagjor e krahinor. Fatkeqësisht pak kemi kësi personaliteti.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  8. #28
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Kam mendu se shqiptaret e shqipris, jan pak ma te shkolluar se ne rajon, por qenka e kunderta,

    a din te mendojn keta njerz kur ky pis rugova ka ik prej luftes ne kosoves ne itali ne sherbim te sllobes, dhe nuk ka ik ne shqiperi,

    ku kurr nuk e ka dasht shqiprin,

    me sa mehd salia i pamend e ban ket gjest anti shqiptar.

  9. #29
    Mire ështe puna mire Maska e PLAKU
    Anëtarësuar
    19-05-2002
    Postime
    2,443
    Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

  10. #30
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    kuku sa i keq, si me ik nga vorri

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-06-2008
    Postime
    83
    Citim Postuar më parë nga MafiaWarz Lexo Postimin
    Tiranë 13 shtator- “Duhet të ndiheni krenar që e nisni vitin shkollor në shkollën e re që mban emrin e njërit prej burrave më të shquar të kombit shqiptar të të gjitha kohërave, arkitektit të pavarësisë së Kosovës , intelektualit të madh shqiptar, presidentit Ibrahim Rugova. Ky burrë i shquar me dijen e tij me punën e tij, me udhëheqjen e tij, me idealet që mbrojti, ju dha nder shqiptarëve kudo në botë, kudo që janë më shumë se askush tjetër. Uroj që personaliteti i tij, kontributi i tij, t’ju frymëzojë ju, nxënësve të kësaj shkolle për arritje gjithnjë e më të mëdha”. Me këto fjalë kryeministri Sali Berisha iu drejtua 1200 nxënësve të shkollës 9-vjeçare “Ibrahim Rugova” në Kamëz të Tiranës. Shkolla e cila është një investim prej 180 milionë lekës u përurua sot (e hënë) në prani të drejtuesve të Bankës Botërore në Shqipëri, kryeministrit Sali Berisha si dhe disa deputetëve. Shkolla ka rreth 40 klasa, për rreth 1200 nxënës, një shkollë me laboratorët dhe pajisjet më moderne në sajë të një projekti të quajtur “Cilësi dhe barazi në arsim”, nga Banka për Zhvillim e Këshillit të Evropës.
    -------------------
    T`a gëzojnë, këte tempull dijeje e kulture banorët e Kamzës !
    Me këto fjalë fisnike, për këtë kolos të shqiptarizmës,Sali Berisha ka nderuar veten,qeverinë,popullin dhe shtetin shqiptarë.
    Dr. Rugova po bëhet pikë reference e vetme e qytetarisë shqiptare në të katër anët e kufirit, e që për më tepër, po nderohet e rrespektohet edhe nga e gjithë bota demokratike.
    Kur njeriu këthen koken kah e djeshmja.....,atherë sheh se sa shumë kemi ecur për këto pakëz vite në liri,demokraci e tash së voni edhe në pavarësi....

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Citim Postuar më parë nga ximi_abedini Lexo Postimin
    sa i perket atyre marrveshjeve qe ka be gjat viteve 90 dihet ne qfar gjendje ka qen kosove dhe ai ka qen i detyruar pa tjeter ti nenshkruaj

    sa i perket asaj qe nuk ka vizitu kompleksin memorial adem jasharin rugova ka pas shum armik shqiptar dhe per ket gje ska mund te bej ket vizit ti nese ke jetu ne kosov e din fort mir se sa shum ka pas rrezik per rugoven dhe perkrahsit e tij ku ne qdo vend jan sulmu antaret e ldk dhe perkrahsit e saj i din shum mir sa vrasje plagosje e rrahje kan ndodh pas lufte dhe e di fort mir se kush i bente keto une kam qen prezent ne shum vende ku jan sulmu fizikisht ata te cilit dilnin ne tubimet e ldk te them se shum perkrahs te pdk ne 5 vitet e fundit pas lufte kan qen njerz te eger qe jan mundu me qdo kusht te fitojn pushtetin vetem tash jan stabilizu dhe jan ba njerz normal

    e mor shok qka ta merr menja ty po te pranonte rugova uqk a do nderhynte nato ?
    rugova gjithmon ka deklaru qe ka persona qe i mbrojn shtepit e tyre mirpo nuk ka guxu te pranoj qe kosova ka ushtri sepse po te pranonte nje gje te till ather fajtor do ishte uqk e jo serbia dhe nuk do kishte te drejt asnje shtet i botes te nderhynte ne kosov


    kosova e ka deshmu se sa e qmon dhe e don rugoven sa ishte ai gjall fitonte zgjedhjet me pak mund dhe po te ishte gjall ende rugova ende do ishte prijs i kosoves dhe sdo kishte politikan kosovar qe do mund te munde rugoven edhe sot po te ringjallej rugova do fitonte jo me pak 80% te votav

    une sjam me ldk dhe kurr se kam votu por jam perkrahs i rugoves
    Aha ska pas qare pa i nenshkru ato marrveshje,sepse ka qen gjendje e keqe,e ka pas te rrezikuar familjen,qysh nuk me paska ra ndermende!!!.
    Adem Jashari nuk paska pas familje,familja e tij nuk paska qen e rrezikume?!!!.
    Po Adem Jashari e pati te rrezikume familjen,por ai ishte i madhe,e flijoj veten dhe familjen e tij (As nje njeri ne histori te njerzimit nuk e ka dhan familjen duke luftuar si Adem Jashari).

    Pra Rugova nuk ka nenshkruar ato marrveshje,pse ka qen i rrezikum,por shkurt e shqip pse ka qen Tradhetar.

    Eshte shum absurde,se Rugova nuk shkoj ne vizite tek familja Jashari,se kinse e kishin vrare,pfffffffffff,po te kishin dashte ta vrisnin Rugoven atehere do ta kishin vrare edhe ne Prishtin,por jo ato jan fore te LDK -se,por ne ato si ham.
    Ok,atje paska qen i rrezikuar,por pse pra nuk i vizitoje kazermat e UCK-se ne vende tjera,pse kurr nuk i vizitoje familjet e deshmorve,invalidet e luftes,etj etj,por kete nuk e beri mos valle edhe ketu u frikesua?!!!!!!!!!!

    Jo Rugova me mire kish pas qen me pranu UCK-ne,sepse atehere askushe skiq munder te na quaje terroriste,sepse e ka pas mbeshtetjen e Kryetarit,por jo ai qe nuk e pranoj UCK-ne,por ai madje i quajti terrorist,a ka tmerr me ta madhe,a ka tradheti me te madhe?!!!!!!!!!!!!

    Po eshte e vertet qe i ka fitu votat a dine pse?!,sepse populli yn ka qen injorant.
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •