Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 32
 1. #1
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Antarsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Prurohet n Kamz t Tirans shkolla Ibrahim Rugova

  Tiran 13 shtator- Duhet t ndiheni krenar q e nisni vitin shkollor n shkolln e re q mban emrin e njrit prej burrave m t shquar t kombit shqiptar t t gjitha kohrave, arkitektit t pavarsis s Kosovs , intelektualit t madh shqiptar, presidentit Ibrahim Rugova. Ky burr i shquar me dijen e tij me punn e tij, me udhheqjen e tij, me idealet q mbrojti, ju dha nder shqiptarve kudo n bot, kudo q jan m shum se askush tjetr. Uroj q personaliteti i tij, kontributi i tij, tju frymzoj ju, nxnsve t ksaj shkolle pr arritje gjithnj e m t mdha. Me kto fjal kryeministri Sali Berisha iu drejtua 1200 nxnsve t shkolls 9-vjeare Ibrahim Rugova n Kamz t Tirans. Shkolla e cila sht nj investim prej 180 milion leks u prurua sot (e hn) n prani t drejtuesve t Banks Botrore n Shqipri, kryeministrit Sali Berisha si dhe disa deputetve. Shkolla ka rreth 40 klasa, pr rreth 1200 nxns, nj shkoll me laboratort dhe pajisjet m moderne n saj t nj projekti t quajtur Cilsi dhe barazi n arsim, nga Banka pr Zhvillim e Kshillit t Evrops.

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  T'i lihet emri shkolles "Ibrahim Rugova" njeriut i cili shkeli mbi gjakun e deshmorve, njeriu i cili nuk pranoj UK-n, njeriu i cili i dha shkas mediave t Beogradit ta quajn UK-n ushtri terroriste, njeriu i cili kishte miqsi t ngusht me Sllobodan Millosheviin dhe n kohn e lufts krkonte strehim tek ai, njeriu i cili asnjher nuk e vizitoj Prekazin dhe familjen Jasharaj, vend i cili nuk ka mbetur nga shqiptar pa vizituar, ky i injoroi me pafytyrsin e tij duke nnvlersuar kshtu kontributin historik t familjes legjendare Jasharaj.
  Pos ketyre gjrave ky ishte kryetar i LKJ-s paraardhse e LDK-s, keso komunista nuk meritojn t quhen figura kombtare sepse i takojn epoks s errt t komunizmit dhe t till do t mbetn sa t jet stina e moti.
  Ndryshuar pr her t fundit nga EdiR : 14-09-2010 m 11:37 Arsyeja: I takon historise te shkruaje per te.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Suksese kesaj shkolle qe po fillon punen e saje fisnike duke mbajtur emrin e atdhetarit te shquar Ibrahim Rugova.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime

  Mirmngjesi

  Po prandaj miq t dashur un koh m par e kam pas hapur temn:

  A sht e domosdoshme q rrugt, shkollat.. t emrtohen me emra personalitetesh?”,

  t cilin mund ta gjeni n kt tufz/link:

  http://www.forumishqiptar.com/showpo...88&postcount=1,

  jo se un kam dika kundr ktij emrtimi, por pikrisht pr kt q po shkruan gimche m lart. http://www.forumishqiptar.com/showpo...63&postcount=2

  Dhe qllimi i ndrtimi t nj shkolle nuk sht se far emrtimi do t ket, emrin e cilit personalitet do ta mbaj, por far gjeneratash t zonja do t nxjerr, pr t'u br t dobishme pr shqorin - Atdheun.

  Kjo shkoll fare thjesht mund t quhej vetm Shkolla e Kamzs, po nse ka edhe ndonj shkoll tjetr n Kamz, mund t merrte nj "2", "Shkolla e Kamzs", nr. 2.

  Emrtimet e tilla, sidomos kur njihen personalitetet mund t sjell situata t tilla, sepse cilido personalitet ka edhe masn q nuk e do.
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 14-09-2010 m 02:40
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Pajtohem 100% me Adem Gashin, ska nevoj q objektet e arsimit t marrin emra, sepse ato jan pr arsim e jo pr t krijuar ndasi ndrmjet popullats. Un fuqimisht e kundrshtoj veprimtarin e Rugovs, ashtu si shum shqiptar, andaj emertimet e tilla shkaktojn paknaqsi n mesin e popullates ani pse un nuk jetoj n Tiran, por e flas ashtu sikur kjo shkoll t ndrtohej n Prishtin. Pr t'ju shmangur ketyre situatave pa dyshim vlen ajo q tha Adem Gashi.

  Prshndetje!

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-09-2010
  Postime
  1,797
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  E paskan be brrllog tani !

  Ibrahim Rugova ishte komunist e ju emertoni shkolla me emrin e tij ?!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Uka te Berisha
  Uk Rugova ka filluar t dal n terren. T hnn, n Tiran, at e takoi Kryeministri Sali Berisha. T dy s bashku pruruan Shkolln Nntvjeare “Dr. Ibrahim Rugova”, n Kamz t Tirans, q sht m e madhja n Shqipri.

  Nga Valmir Klaiqi m 14.09.2010 n ora 8:30
  Djali i ish-Presidentit Ibrahim Rugova, Uka, ka qndruar t hnn n Tiran, ku ka takuar Kryeministrin Sali Berisha.

  Si pohohet, Kryeministri Berisha i ka uruar suksese Rugovs Junior pr futjen n skenn politike t Kosovs.

  Uk Rugova ka qndruar n Tiran pr nj arsye tjetr.

  Atje t hnn u b prurimi i Shkolls Nntvjeare q e mban emrin e babait t tij, Ibrahim Rugova.

  Zyrtari i lart i LDK’s, Astrit Haraqija, i cili e ka shoqruar Ukn n kt udhtim, konfirmoi t hnn pr Express edhe takimin Rugova-Berisha.

  “Po, ishim n Tiran bashk me Ukn dhe morm pjes n inaugurimin e shkolls m t madhe n Shqipri q mban emrin e Presidentit t ndjer, dr. Ibrahim Rugova. N kt ceremoni, pra mori pjes Kryeministri Berisha dhe Rugova II, t cilt edhe e bn prerjen e shiritit t shkolls”, tha Haraqija, duke shtuar se gjat fjalimit t Rugovs n kt ceremoni, ai ka falnderuar Kryeministrin Berisha si nj mik shum i afrt i ish-Presidentit Rugova.

  Haraqija, po ashtu, konfirmoi se pas ceremonis s prurimit t shkolls sht zhvilluar edhe takimi mes Kryeministrit Berisha dhe Uk Rugovs, mirpo nuk deshi t jap detaje se far sht biseduar n kt takim.

  Shkolla 9-vjeare “Ibrahim Rugova”, e cila ndodhet n Kamz t Tirans, ka kushtuar 180 milion lek, ndrsa sht ndrtuar n kuadr t projektit “cilsi dhe barazi n arsim” me mbshtetjen e Banks Botrore.

  Duke e cilsuar inaugurimin e ksaj shkolle si nj ngjarje t shnuar pr Kamzn, Kryeministri Berisha u shpreh se nxnsit duhet t ndihen krenar q e nisin vitin e ri shkollor n shkolln q mban emrin e njrit prej burrave m t shquar t kombit shqiptar, intelektualit t madh, Presidentit Ibrahim Rugova.

  “Inaugurimi sot i ksaj shkolle sht nj ngjarje e madhe pr Kamzn, pasi sht shkolla m e madhe n gjith vendin e ndrtuar ndonjher”, theksoi ai.

  Shkolla 9-vjeare “Ibrahim Rugova” ka 36 klasa, laborator modern dhe mjedise sportive t bollshme. N t do t msojn 1200 nxns t zons s Kamzs.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #8
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Antarsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Turp Rugova Turp Nena Tereze Turp Skenderbeu, qka dreqin jeni bre ju a jeni Shqiptar a 100% jeni bo Arab ikni atje e thuani HARAM HARAM HARAMMMM se na bet gaz te botes

  Tere bota i nderon dalin disa truthare kishe po folim diqka marre me ju ardh .

  Dhe me e keqja ktu nuk ka asgje te vertet qfare thoin e gjithke kjo behet sepse nuk i skon per shtati fes se tyre.. kta nuk kan Shqiptarizem para Arabizmit


  Suksese ksaj shkolle do fati qe femijet e ksaj shkolle te ken menqurin,butesin,diplomacin dhe zemerbardhesin e Ibrahim Rugoves
  Ndryshuar pr her t fundit nga MafiaWarz : 14-09-2010 m 08:14

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Antarsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Shum e qelluar kjo , suksese nxenesve te ksaj Shkolle dhe dashte Zoti nga ajo shkoll te dalin shum Rugovista
  We are all Aliens

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime
  Shume mire qe u ndertua shkolla. Shkolla duhen dhe jo kafe e motele.

  Emri s'ka shume rendesi. Neser ndrrohet i vihet nje tjeter, po shkolla aty do jete akoma.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,554
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  I lumte iniciatorit. I lumte edhe investuesit. I lumte Berishes per fjalet e menqura qe foli ne perurimin e kesaje shkolle.
  Rugova ishte burre i kombit, dhe emri i tije meriton te permendet dhe te perkujtohet gjithandej ku ka shqiptar.
  Femijet, ta gezojne kete shkolle dhe le tu prije e mbara!

 12. #12
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Ma mire Ibrahim Rugova se sa Edi Rama.
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,554
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Luani eshte mbret i botes shtazore, por vetem deri sa eshte gjalle. Kur nuk eshte me gjalle, zakonisht hienat e rrethojne dhe te duket sikur bejne gara cili po i shkepute copen me te madhe te mishit. Keshtu e kan hienat. Ulerijne shume, dhe veprojne naten.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e toni karlosi
  Antarsuar
  24-10-2005
  Postime
  300
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga gimche Lexo Postimin
  T'i lihet emri shkolles "Ibrahim Rugova" njeriut i cili shkeli mbi gjakun e deshmorve, njeriu i cili nuk pranoj UK-n, njeriu i cili i dha shkas mediave t Beogradit ta quajn UK-n ushtri terroriste, njeriu i cili kishte miqsi t ngusht me Sllobodan Millosheviin dhe n kohn e lufts krkonte strehim tek ai, njeriu i cili asnjher nuk e vizitoj Prekazin dhe familjen Jasharaj, vend i cili nuk ka mbetur nga shqiptar pa vizituar, ky i injoroi me pafytyrsin e tij duke nnvlersuar kshtu kontributin historik t familjes legjendare Jasharaj.
  Pos ketyre gjrave ky ishte kryetar i LKJ-s paraardhse e LDK-s, keso komunista nuk meritojn t quhen figura kombtare sepse i takojn epoks s errt t komunizmit dhe t till do t mbetn sa t jet stina e moti.

  Presidenti Klinton e tha qarte se Presidenti Rugova ka qene baba i shtetit te Kosoves.
  Moto e qeveritareve tane : merr gjithka q t ofron jeta! Tash dhe ktu. Tash ose kurr!,

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga toni karlosi Lexo Postimin
  Presidenti Klinton e tha qarte se Presidenti Rugova ka qene baba i shtetit te Kosoves.
  Amiiiiin!!!!

  Masi ka than ai Amiiin!!!

  Kush garanton se n kt pik se ka pas gabim?! Edhe ai njeri sht fundi i fundit smundet dikush ta njoh njeriun ton m mir se sa ne. Klintoni nuk e din pr Rrahman Morinen, me nis me ja lavderu ai neser del e thot "Paska qen hero i kombit shqiptar"

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 8 postime
  ibrahim rugova ishte njeriu qe dha me se shumti per kosoven dhe popullin shqiptar ne dekadat e fundit kur serbia mohonte egzistimin e shqiptarve rugova e beri kosoven te njohur ne mbar boten ai i tregoj botes se ne kosov ka shqiptar

  ishte nje njeri i edukuar i cili kurr nuk ofendoj njeri me fjal edhe ne kohet me te veshtira por edhe en liri edhe sot udhheqsit e kosoves mundohen te imitojn rugoven mirpo kurr sdo arrijn te behen si ai

  i lumt atyre qe emruan ket shkoll me ket emer rugova e meriton te kujtohet brez pas brezi

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Nje pytje per krejt injorata qe e perkerahin Rugoven,cfare beri Rugova per Kosoven??!!!!!
  p,s,vetem mos me thuani qe e ka njohur Kosoven,permes Rugoves,sepse pergjigjeja e juaj gjithom eshte se Kosoven e kan njohur permes Rugoves,por dicka konkrete asgje nuk thoni.
  Ok,po e marrim si te vertet qe Kosoven e ka njohur bota permes Rugoves,po cka pas saje,kjo ju doket merite,mos e fitum pavaresin pse na njohu bota permes Rugoves?!!!Jooooooooo!

  Edhe palestinen e njohin krejt bota,por dihet mire se ne cfare gjendje eshte ajo,edhe Kolumbin e njehe krejte bota,por eshte vendi ku me se shumti ka droge.

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Vendi ka nevoje me shume per institucione ku studiohet dhe rritet nje breze i cili merre bazat e kultures dhe dijes. E rendesishme eshte dhe emertimi i institucionit, pasi ka dhe nje ndikim mbi studentet duke njohure njerezit qe dhan jeten per vendin e tyre. Shume e shajn, shume e mbrojn, gjithe se kush ka te drejt te gjykoj sipas deshires, po asnjehere te flasi ne emer te shumices.

  P.s Ne ne Shqiperi e njohim Ibrahim Rrugoven si presidentin e pare te Kosoves dhe i cili luftoj me penen ne dore per themelimin e nje shteti te ri. I cili te kishte pavaresi te pakushtezuar, i cili gjate gjithe kohes ju perkushtua lirise se vendit te tij.

  Tani sesi interpretohet nga disa te tjere, kjo nuk do te thot se duhet te dalim kundra asaj qe kemi pare dhe mesuar per kete njeri. Dikush tha, nese Klintonit i thua per X apo Y person, ai do ta bej hero. Harruan keta tipa qe Klintoni kishte nje nga burimet me te forta investiguese ne bote. Dhe shume kollaj merrte informacione per cilin do, kudo qe te ishte. Prandaj, dikush qe ka qene president i nje shteti superfuqi, e ka te thjesht te njohi udheheqesin e nje shteti te cilin e ndihmoj. Nese do ishte ajo qe perflitet nga disa, Amerika nuk do ti dilte krahe dhe ta mbeshteste presidentin Rrugova, po do ta eleminonte dhe do vendoste dike tjeter. Por per asnje moment nuk u vu ne diskutim karrikia e presidentit Rrugova, gjithmon e kishte te shtruar me tapet te kuq, qe mbeshtetej nga e gjithe bota.

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga E=mc Lexo Postimin
  Vendi ka nevoje me shume per institucione ku studiohet dhe rritet nje breze i cili merre bazat e kultures dhe dijes. E rendesishme eshte dhe emertimi i institucionit, pasi ka dhe nje ndikim mbi studentet duke njohure njerezit qe dhan jeten per vendin e tyre. Shume e shajn, shume e mbrojn, gjithe se kush ka te drejt te gjykoj sipas deshires, po asnjehere te flasi ne emer te shumices.

  P.s Ne ne Shqiperi e njohim Ibrahim Rrugoven si presidentin e pare te Kosoves dhe i cili luftoj me penen ne dore per themelimin e nje shteti te ri. I cili te kishte pavaresi te pakushtezuar, i cili gjate gjithe kohes ju perkushtua lirise se vendit te tij.

  Tani sesi interpretohet nga disa te tjere, kjo nuk do te thot se duhet te dalim kundra asaj qe kemi pare dhe mesuar per kete njeri. Dikush tha, nese Klintonit i thua per X apo Y person, ai do ta bej hero. Harruan keta tipa qe Klintoni kishte nje nga burimet me te forta investiguese ne bote. Dhe shume kollaj merrte informacione per cilin do, kudo qe te ishte. Prandaj, dikush qe ka qene president i nje shteti superfuqi, e ka te thjesht te njohi udheheqesin e nje shteti te cilin e ndihmoj. Nese do ishte ajo qe perflitet nga disa, Amerika nuk do ti dilte krahe dhe ta mbeshteste presidentin Rrugova, po do ta eleminonte dhe do vendoste dike tjeter. Por per asnje moment nuk u vu ne diskutim karrikia e presidentit Rrugova, gjithmon e kishte te shtruar me tapet te kuq, qe mbeshtetej nga e gjithe bota.
  O vella ju nuk e njiheni Rugoven,me mire se ne shqiptaret e Kosoves.

  Eshte e vertet qe ju e njiheni Rugoven,si "president historik",si njeri paqesore,njeri qe kinse permes ti na ka njohur bota,dhe shum budallalleqe tjera,por krejt keto nuk jan te verteta,e verteta eshte krejt ndryshe.

  Mjafton vetem keto ti lexoshe.

  Bota e ka njohur Kosovn n kohn e Ibrahim Rugovs vetm si pjes t Serbis. A mos kt e konsideroni ju sukses t Rugovs. Ibrahim Rugova ka nnshkruar marrveshje kapitulluese me kryekriminelin Milosheviq. Vetm t prkujtojm marrveshjen pr arsimin q u b n vitin 1996 n mes t kryekriminelit Milosheviq dhe Ibrahim Rugovs. Bashksia ndrkombtare kishte prgatitur sanksionet shtes kundr Serbis, mirpo ishte kjo marrveshje e cila e shtyu pr disa vjet vendimin e pritur pr ta sanksionuar edhe m shum Serbin. Vetm dy dit para mbajtjes s Grupit t Kontaktit n Bon t Gjermanis, n t ciln ishte parapar q srish Serbis ti shtoheshin sanksionet, u nnshkrua aneks-marrveshja mes Serbis dhe Kosovs pr arsimin. Edhe kjo shkoi n favor t Serbis dhe n dm t Kosovs, sepse bashksia ndrkombtare mezi priste q t bhej ndonj hap sado formal n kuadr t ndonj marrveshje qoft edhe formale, pr ti dhn shans Serbis dhe pr ta shptuar nga sanksionet. Prandaj nuk sht e vrtet aspak se bota e njohu Kosovn prmes Rugovs. Bota e ka njohur Kosovn prmes Rugovs vetm si epokn m t errt, m kapitulluese dhe m qyqare q ka prjetuar ndonjher populli shqiptar. Si dihet, n kohn e udhheqjes s Ibrahim Rugovs, dy polic serb e torturonin gjith Prishtinn, duke e plakitur, rrahur, maltretuar e ka jo tjetr. Sepse ishte Ibrahim Rugova i cili prdit lehte duke thn se Serbia pr 24 or do t na shkatrroj, prandaj duhet t durojm! Ndrsa n ann tjetr Rugova deklaronte se Kosova sht vendi m demokratik n Evropn Juglindore! Kjo ka qen qesharake. Pas fillimit t aksioneve t armatosura t UK-s kundr forcave policore serbe n Kosov, Rugova deklaronte se UK-ja sht pjell e Serbis! Jan t njohura marrveshjet dhe takimet e Rugovs me kryekriminelin Millosheviq n Beograd, t cilat e kan dmtuar shum Kosovn dhe pasojat e t cilave ende po i vuajm. Prandaj nuk sht aspak e vrtet se Kosovn bota e njohu prmes Rugovs. Nuk duhet harruar se n kohn kur Ibrahim Rugova ishte n Komitetin Krahinor t Lidhjes s Komunistve t Kosovs, ishin t burgosurit politik, n krye me legjendarin e gjall Adem Demain, q e ndrkombtarizuan shtjen e Kosovs. Sepse bota e kishte t qart prse Demai po vuante dnimin me burg t rnd. Ishin demonstratat e vitit 1968, t vitit 1981, t vitit 1989, 1990, 1997, dhe sidomos lufta heroike e UK-s. Shi pr kt Kongresi Amerikan n vitin 1986 (kur Ibrahim Rugova angazhohej pr vllazrim-bashkimin titoist, sepse kshtu e msonte partia e tij Lidhja e Komunistave), aprovoi nj rezolut prmes t ciln krkonte q Kosovs ti njihej statusi i Republiks. Pr t mos e zgjatur m shum, sepse ka shum e shum argumente q me shifra e fakte flasin se Ibrahim Rugova vetm dme i ka shkaktuar Kosovs dhe popullit shqiptar, po e prfundoj me kaq, duke shtuar n fund se meritat m t mdha i kan mijra e mijra dshmor t rn pr liri, pavarsi t plot t Kosovs dhe ribashkimin e t gjitha viseve shqiptare me Shqiprin, n krye me kryekomandantin legjendar Adem Jashari, duke mbetur me shpres dhe me ndihmn e Zotit t Madh se amaneti i dshmorve do t sendrtohet n vepr me ribashkimin e t gjitha trojeve n nj shtet shqiptar. N shtetin e prbashkt shqiptar do t respektohen edhe pakicat kombtare.

  1 DHJETOR 1997 -z.I.Rugova si kryetar i Kosoves i deklaron gazetes belge"LE SOIRE" se nuk ka asnje informat per ekzistimin e Uk-es dhe se behet fjal per krijimin e saj nga sherbimet sekrete serbe.

  15 DHJETOR 1997 ne te perjavshmen zvicerane "FACTS" Rugova do te deklaroj:se nuk ka asnje informat per UCK-en dhe se behet fjal per individ te frustruar.

  NE JANAR 1997 -Rugova kerkon ndihmen e INTERPOLIT dhe FBI per ti ndjekur terroristet e UCK-es, sepse nuk i mjaftonte UDB-ja.

  22 MARS 1998- kur Drenica digjej flak -I.Rugova mban zgjedhjet per tu zgjedhur "PRESEDNIK".

  1 TETOR 1998- I.Rugova nuk i perkrah protestat studentore , duke qendruar indiferent si gjithnje.

  PO NE VITIN 1998-I.Rugova nenshkruan marreveshjet e fameshme per arsim , per stadiume te futbollit dhe per cerdhe femijesh me SHEN EXHIDION dhe me palen serbe.

  NE VITIN 1999- I.Rugova formon komisionin per te hetuar krimet e luftes qe paska bere gjoja UCK -ja.

  PAS LUFTE -I.Rugova nuk u perkul kurre para deshmoreve te kombit, dhe nuk e njohu luften e UCK-es.Ai kurre nuk vizitoi memorialin e komandantit legjendar Adem Jashari.

 20. #20
  Perjashtuar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Vendndodhja
  nga KOSOVA e SHQIPERIS
  Mosha
  31
  Postime
  2,847
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Disa Lexo Postimin
  O vella ju nuk e njiheni Rugoven,me mire se ne shqiptaret e Kosoves.

  Eshte e vertet qe ju e njiheni Rugoven,si "president historik",si njeri paqesore,njeri qe kinse permes ti na ka njohur bota,dhe shum budallalleqe tjera,por krejt keto nuk jan te verteta,e verteta eshte krejt ndryshe.

  Mjafton vetem keto ti lexoshe.

  Bota e ka njohur Kosovn n kohn e Ibrahim Rugovs vetm si pjes t Serbis. A mos kt e konsideroni ju sukses t Rugovs. Ibrahim Rugova ka nnshkruar marrveshje kapitulluese me kryekriminelin Milosheviq. Vetm t prkujtojm marrveshjen pr arsimin q u b n vitin 1996 n mes t kryekriminelit Milosheviq dhe Ibrahim Rugovs. Bashksia ndrkombtare kishte prgatitur sanksionet shtes kundr Serbis, mirpo ishte kjo marrveshje e cila e shtyu pr disa vjet vendimin e pritur pr ta sanksionuar edhe m shum Serbin. Vetm dy dit para mbajtjes s Grupit t Kontaktit n Bon t Gjermanis, n t ciln ishte parapar q srish Serbis ti shtoheshin sanksionet, u nnshkrua aneks-marrveshja mes Serbis dhe Kosovs pr arsimin. Edhe kjo shkoi n favor t Serbis dhe n dm t Kosovs, sepse bashksia ndrkombtare mezi priste q t bhej ndonj hap sado formal n kuadr t ndonj marrveshje qoft edhe formale, pr ti dhn shans Serbis dhe pr ta shptuar nga sanksionet. Prandaj nuk sht e vrtet aspak se bota e njohu Kosovn prmes Rugovs. Bota e ka njohur Kosovn prmes Rugovs vetm si epokn m t errt, m kapitulluese dhe m qyqare q ka prjetuar ndonjher populli shqiptar. Si dihet, n kohn e udhheqjes s Ibrahim Rugovs, dy polic serb e torturonin gjith Prishtinn, duke e plakitur, rrahur, maltretuar e ka jo tjetr. Sepse ishte Ibrahim Rugova i cili prdit lehte duke thn se Serbia pr 24 or do t na shkatrroj, prandaj duhet t durojm! Ndrsa n ann tjetr Rugova deklaronte se Kosova sht vendi m demokratik n Evropn Juglindore! Kjo ka qen qesharake. Pas fillimit t aksioneve t armatosura t UK-s kundr forcave policore serbe n Kosov, Rugova deklaronte se UK-ja sht pjell e Serbis! Jan t njohura marrveshjet dhe takimet e Rugovs me kryekriminelin Millosheviq n Beograd, t cilat e kan dmtuar shum Kosovn dhe pasojat e t cilave ende po i vuajm. Prandaj nuk sht aspak e vrtet se Kosovn bota e njohu prmes Rugovs. Nuk duhet harruar se n kohn kur Ibrahim Rugova ishte n Komitetin Krahinor t Lidhjes s Komunistve t Kosovs, ishin t burgosurit politik, n krye me legjendarin e gjall Adem Demain, q e ndrkombtarizuan shtjen e Kosovs. Sepse bota e kishte t qart prse Demai po vuante dnimin me burg t rnd. Ishin demonstratat e vitit 1968, t vitit 1981, t vitit 1989, 1990, 1997, dhe sidomos lufta heroike e UK-s. Shi pr kt Kongresi Amerikan n vitin 1986 (kur Ibrahim Rugova angazhohej pr vllazrim-bashkimin titoist, sepse kshtu e msonte partia e tij Lidhja e Komunistave), aprovoi nj rezolut prmes t ciln krkonte q Kosovs ti njihej statusi i Republiks. Pr t mos e zgjatur m shum, sepse ka shum e shum argumente q me shifra e fakte flasin se Ibrahim Rugova vetm dme i ka shkaktuar Kosovs dhe popullit shqiptar, po e prfundoj me kaq, duke shtuar n fund se meritat m t mdha i kan mijra e mijra dshmor t rn pr liri, pavarsi t plot t Kosovs dhe ribashkimin e t gjitha viseve shqiptare me Shqiprin, n krye me kryekomandantin legjendar Adem Jashari, duke mbetur me shpres dhe me ndihmn e Zotit t Madh se amaneti i dshmorve do t sendrtohet n vepr me ribashkimin e t gjitha trojeve n nj shtet shqiptar. N shtetin e prbashkt shqiptar do t respektohen edhe pakicat kombtare.

  1 DHJETOR 1997 -z.I.Rugova si kryetar i Kosoves i deklaron gazetes belge"LE SOIRE" se nuk ka asnje informat per ekzistimin e Uk-es dhe se behet fjal per krijimin e saj nga sherbimet sekrete serbe.

  15 DHJETOR 1997 ne te perjavshmen zvicerane "FACTS" Rugova do te deklaroj:se nuk ka asnje informat per UCK-en dhe se behet fjal per individ te frustruar.

  NE JANAR 1997 -Rugova kerkon ndihmen e INTERPOLIT dhe FBI per ti ndjekur terroristet e UCK-es, sepse nuk i mjaftonte UDB-ja.

  22 MARS 1998- kur Drenica digjej flak -I.Rugova mban zgjedhjet per tu zgjedhur "PRESEDNIK".

  1 TETOR 1998- I.Rugova nuk i perkrah protestat studentore , duke qendruar indiferent si gjithnje.

  PO NE VITIN 1998-I.Rugova nenshkruan marreveshjet e fameshme per arsim , per stadiume te futbollit dhe per cerdhe femijesh me SHEN EXHIDION dhe me palen serbe.

  NE VITIN 1999- I.Rugova formon komisionin per te hetuar krimet e luftes qe paska bere gjoja UCK -ja.

  PAS LUFTE -I.Rugova nuk u perkul kurre para deshmoreve te kombit, dhe nuk e njohu luften e UCK-es.Ai kurre nuk vizitoi memorialin e komandantit legjendar Adem Jashari.
  sa i perket atyre marrveshjeve qe ka be gjat viteve 90 dihet ne qfar gjendje ka qen kosove dhe ai ka qen i detyruar pa tjeter ti nenshkruaj

  sa i perket asaj qe nuk ka vizitu kompleksin memorial adem jasharin rugova ka pas shum armik shqiptar dhe per ket gje ska mund te bej ket vizit ti nese ke jetu ne kosov e din fort mir se sa shum ka pas rrezik per rugoven dhe perkrahsit e tij ku ne qdo vend jan sulmu antaret e ldk dhe perkrahsit e saj i din shum mir sa vrasje plagosje e rrahje kan ndodh pas lufte dhe e di fort mir se kush i bente keto une kam qen prezent ne shum vende ku jan sulmu fizikisht ata te cilit dilnin ne tubimet e ldk te them se shum perkrahs te pdk ne 5 vitet e fundit pas lufte kan qen njerz te eger qe jan mundu me qdo kusht te fitojn pushtetin vetem tash jan stabilizu dhe jan ba njerz normal

  e mor shok qka ta merr menja ty po te pranonte rugova uqk a do nderhynte nato ?
  rugova gjithmon ka deklaru qe ka persona qe i mbrojn shtepit e tyre mirpo nuk ka guxu te pranoj qe kosova ka ushtri sepse po te pranonte nje gje te till ather fajtor do ishte uqk e jo serbia dhe nuk do kishte te drejt asnje shtet i botes te nderhynte ne kosov


  kosova e ka deshmu se sa e qmon dhe e don rugoven sa ishte ai gjall fitonte zgjedhjet me pak mund dhe po te ishte gjall ende rugova ende do ishte prijs i kosoves dhe sdo kishte politikan kosovar qe do mund te munde rugoven edhe sot po te ringjallej rugova do fitonte jo me pak 80% te votav

  une sjam me ldk dhe kurr se kam votu por jam perkrahs i rugoves

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •