Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 43
  1. #21
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Fetë janë krijuar nga hebrenjtë!
    Ne fakt..., Hebrejte e vodhen dhe kopjuan fene nga civivilizime te hershme,si ai Summer dhe Babilonas ,e modifikuan ate sipas mnyres se tyre ,duke ngritur nje mite per vehten e tyre dhe shpallurr vehten "Si popull i zgjedhur nga zoti"....!

    E verteta historike sa i perket Hebrenjeve qendrone ne faktit ,se ata vetem ishin nje transmision i fese per nje periudhe historike sa i perket njerzimit e kurrsesi ne faktin se ata ishin krijuesit e fese ...!
    Ndryshuar për herë të fundit nga bindi : 16-09-2010 më 15:03

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Citim Postuar më parë nga bindi Lexo Postimin
    Ne fakt..., Hebrejte e vodhen dhe kopjuan fene nga civivilizime te hershme,si ai Summer dhe Babilonas ,e modifikuan ate sipas mnyres se tyre ,duke ngritur nje mite per vehten e tyre dhe shpallurr vehten "Si popull i zgjedhur nga zoti"....!

    E verteta historike sa i perket Hebrenjeve qendrone ne faktit ,se ata vetem ishin nje transmision i fese per nje periudhe historike sa i perket njerzimit e kurrsesi ne faktin se ata ishin krijuesit e fese ...!
    Shum eshte e sakt kete qe po e thua. Se vet Musai ka qen Nxens i shkollave me te larta Egjiptiane, aty qe u praktiku Magjia gjeja kryesore qe ka qen kur u nda prej Egjiptianve qe e ka ba shkopin ne Gjarper, e ujin ne Gjak, t'cilat t'njejtit gje e kan ba edhe Magjistaret Egjiptian te Amon-Ra-s.

    Shyqyr qe dul dikush qe kupton mo...

  3. #23
    Interesant eshte me filozofin ateiste, mendimi i gjithesecilit perderisa eshte anti-fetar, eshte i vertet.

    Hajde paska be magji me shkopin ne gjarrper, po ujin si e hapi ? Me iluzion optik =?! Dhe si peshqi i ran detit duke menduar qe jan ne te terem ???

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    Interesant eshte me filozofin ateiste, mendimi i gjithesecilit perderisa eshte anti-fetar, eshte i vertet.

    Hajde paska be magji me shkopin ne gjarrper, po ujin si e hapi ? Me iluzion optik =?! Dhe si peshqi i ran detit duke menduar qe jan ne te terem ???
    Mendimi yt interesant, por s'perputhet me ato Ateiste. Magjia eshte dicka qe mesohet per me i bind tjert qe bojn dicka qe s'ta kap ty e mu Imagjinata se cka jan tu ba...e ketu poenta eshte qe ne ate kohe per me pas Besim me shum Popujt e thjesht qe s'kan dit as shkrim e as lexim qe veq kan dit me kap blloka e me maru Tempujt. E njerzit e fort i kan ba keto sene ne kohen e lashte, per me i bind njerzit e dobet qe s'ja ka kap truni qe behen prej Zotrave. Tani vjen puna tek nje ZOT. Thjesht veq pak mendo ti, qysh po i bon David Copperfield e Chris Angel magjit? Veq pak qite logjiken n'tavolin edhe mendo. Thjesht qe bojn keta magji edhe kta duhet me u kan Profeta. Por jo Magjia o sen qe mesohet. E per mue e per ty eshte Magji deri sa nuk e dina qysh po e bon ate truk, e kjo per neve quhet Magji, e per ata quhet thjesht Truk. Qekjo e ben qe ne ate kohe qe te jen te pushtetshem disa njerz e shumica jan kan vetem puntor t'thjesht. Me nje ane me thane I forti mbi t'dobtit, bote Oligarkie.

    Kejt qetu eshte thelbi pse ne ate kohe ka pas shum profet, e me kohe ja kan nis me u paku se ma bota ka shku vetem tu perparu se kan kakit gjith t'njejtin potez prej tyne...edhe perqata s'ka ma Profeta se tash ka rrokotela qe sa ora ta gjejn menyren se cka ke desht me ba, dmth S'KA MAGJI. MAGJIA N'DIT T'SOTIT BOHET VETEM PER CIRK, QIRKUZ Ateizmi i hudh keto sene kejt n'shport, a ju qe i besoni kejt tjeter gje eshte. Perqata Ateizmi eshte shum e filozofume me e kuptu edhe Ateist s'bohet tuli njeri se per Ateizem duhet me pas Mendim e per me arrit kete Mendim duhet me pas Lexim shum per me i kuptu senet qysh duhet e jo i bon ZOTI edhe me kaq me mbyll...lexoni Filozofi keni me ndryshue goxha si shum.

    Besimi eshte me i thjesht se sa mendimi, per ate ka me shum Besimtar se sa Mendimtar.

  5. #25
    O marduk, Kperfildi dhe Kris Angeli s'bejn magji, po mirren me trika. Kete te gjithe e dim, por jo edhe ti.

    Ateisti si i tille, nuk beson ne ligjet e metafizikes, prandaj nuk mund te besoj ne magjin dhe forcat e padukshme perderisa nuk e prekin !

    Mos po te duket qe po bejn cirkuz ketu ?

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Citim Postuar më parë nga prizrenasi_30 Lexo Postimin
    Nuk eshte e sigurte nese profetet kane pranuar shpallje nga Engjujt apo Zoti, ka mundesi te kete qene Djalli vete ai qe ju eshte shfaqur atyre.
    E para herë që dëgjoj që djalli thërret tek Zoti në vend që të thërrasë për vete.

    Muhamedi kur e ka pa per here te pare Xhibrilin eshte frikesuar shume dhe ka ikur me vrap per ne shtepi dhe eshte shtrire ne krevat i kapur nga ethet!
    Kjo dmth se sipas te gjitha gjasave ai e ka pa Djallin dhe eshte frikesuar nga pamja e tij e tmerrshme.
    Ty me ta nxjerrë një mace papritmas do të frikësohesh e jo më një melek (engjull) në dorën e të cilit e gjithë gjithësia është e lehtë për të ngase kanë obligime në të, e do të ishte e palogjikshme të themi se është frikësuar nga pamja e jo ngaqë i është shfaqur Muhammedit (a.s.) në horizont. Në shpellë nuk e ka parë, ta dish. Mos e ngatërro, se djalli (po të ishte) nuk do të thirrte në Rrugën e Zotit (Islam).

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Citim Postuar më parë nga Marduk Lexo Postimin
    Mendimi yt interesant, por s'perputhet me ato Ateiste. Magjia eshte dicka qe mesohet per me i bind tjert qe bojn dicka qe s'ta kap ty e mu Imagjinata se cka jan tu ba...
    Do të thotë besimi ka qenë një lloj magjie, e tash është shndrruar në cirk e pjesë cirkuzi ndaj ka shumë të tillë. E sa për atë se atë të cilën nuk na e kapë arsyeja ajo është e pavërtetë. Atëherë, unë e ti qenkemi pa shpirt, pa ndjenja e pa dashuri njerëzore, mbase këto nuk mund t'i prekim, këto nuk i kap imagjinata!

    A mund të ma shpejgosh ti se si erdhi në ekzistencë gjithësia, mbase qenke mendimtar, pra vetëm me arsyetim logjik të ma shpejgosh, asgjë tjetër!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ermedin : 17-09-2010 më 15:11

  8. #28
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Ermedin Lexo Postimin
    Mirë, falënderit! Nuk duhej të harxhosh kot impulse elektrike të tastaturës për këtë shkrim që tregon karakterin dhe nivelin tënd, po sidoqoftë falënderit që je munduar të thuash diçka! Edhe ky është një mendim, po argument na duhej se për kësi mendime e paragjykime të bazuara në gjumësi kemi parë plot!

    Mos ke pirë opium a diçka ndaj dhe je kaq i papërmbajtur! Besoj se edhe sjelljen do ta ndrrosh pak se nuk është mirë të shprehesh instiktivisht! Të përshëndes! Ndaj të them dhe diçka, hajt nis dhe ofendo sa të duash, ta shoh se çka do të fitosh?! Hiçgjë apo! Po pse merresh me boshllëqe e jo fakte! Hajt me lule!
    pa u zgjatur shume,
    kurani eshte nje kopje fake e bibles.
    the autori i kesaj kopje fake ka qene( sipas vete shkrimeve tuaja fetare)

    1-praktikues i adultery...kishte shume gra.
    2-pedofil....pra dhunonte aishen e vogel 9 vjecare.
    3- vrases( direkt ka vrare me doren e tij dhe indirekt ka vrare me urdhera)

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Ermedin
    Anëtarësuar
    15-09-2010
    Postime
    716
    Citim Postuar më parë nga fuzzy_logic Lexo Postimin
    Pa u zgjatur shume...
    Nuk më duhen të dhënat të cilat i ke mësuar në media të politizuara. Asnjë
    argument në fakt nuk ke sjellë, e çka të të bëj unë me këto fjalë boshe! Jo,
    fakte asnjëherë nuk do të kesh! Po, hajt lexo diçka tjetër se mendime të tilla
    me qindra herë i kam luftuar dhe i kam lënë anash! Një i ngritur thoshte:
    "Kur diskutoj me të diturit, gjithmonë fitoj. Por, kur diskutoj me të paditurit
    gjithmonë humb." Pse e tha këtë, ngase përherë të paditurit fillojnë ofendime
    e mendime instikti. Më habit me disa qëndrime aq të pabaza sikur uji të rrjedhë për së larti e jo pëkah drejtimi i rrezeve diellore drejtë tokës. Me lule kalofsh!

    Argumenti është sendi i vetëm që nuk mposhtet në këtë gjithësi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ermedin : 17-09-2010 më 16:36

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Citim Postuar më parë nga >_Ilirian_> Lexo Postimin
    O marduk, Kperfildi dhe Kris Angeli s'bejn magji, po mirren me trika. Kete te gjithe e dim, por jo edhe ti.

    Ateisti si i tille, nuk beson ne ligjet e metafizikes, prandaj nuk mund te besoj ne magjin dhe forcat e padukshme perderisa nuk e prekin !

    Mos po te duket qe po bejn cirkuz ketu ?
    http://www.youtube.com/watch?v=1Hjey...eature=related
    Coppefield edhe Angel jan Magjistar, une s'di qysh po mundesh mos me pranu? Kur vet ne cdo emision ose qe ka dicka me fol per ta i thojn Magjistar e qekjo Magjia e ktyne o e bone ne Truk qe per neve quhet Magji o njeri, ajo e panjohur qe eshte dicka e pa spjegueshme per neve quhet Mister ose Magji se na s'po e dina qysh po e ban ate gje ai njeri e kjo e panjofshme eshte kjo e ben qe te jete Magji. Edhe ty t'shtin me besu ti thu e be kuku qysh po e bon a thu kete sen? Se neve me nje ane na hipnotizon na habisin gjare trukut qe e bajn. Thjesht be njeri ai njeri ti kurgja s'ka mashum sa ti Coperfieldi ose Angeli por thjesht e kan pune qate sen me ba edhe e kan perdor logjiken per me arrit, si ti ne qoftese ja nis me studju degen e Mjeksis ki me u ba doktor se je tu e studju edhe me mundimin ton qe mson arrihesh qe te behesh Doktor. Shum be sen i thjesht vetem pak logjik t'duhet s'di pse kaq shum e komplikoni :S.

  11. #31
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-07-2010
    Postime
    61

    Feja e Shqiptarit është Shqiptaria

    se di ne e kupton njeri si mua kete teme por ajo ide qe une e mendoj shpesh dhe qe me duket me bindese eshte kjo:

    si Kurani dhe Bibla dhe librat e tjere fetare para tyre si me sumeret, asirianet ... etj kane nghsmerira te medha ne ngjarje te caktuara por duke qe se kalonin nga breza ne breza nepermjet gojedhenave, vjershave kengeve ato merrnin transformimet e tyre. e thene cope pa e zgjatur une i klasifikoj librat e mesiperm si Eposin Kreshnik te atyre popujve te zonave perreth dhe kryesisht te arabeve ku hyjne dhe cifutet se te zinje jane dhe ata smund te ishin te bardhe.

    eposi jone kreshnik flet per Mujin dhe Halilin, Bajlozin, Jutbina qe eshte nje qytet qe ekzistond he sot e kesaj dite, apo qe tek kepuca e Mujit flinin 7 burra.


    etcccccccccccc. ska nevoje per shtesa te tjera..............

    jezusi dhe muhamedi kane qene heronj te popjuve te tyre sic kemi neve skenderbeun, qe e ndihmuan popullin e tyre ne kohe te keqija qe te gjente force per te ecur perpara apo dhe te mbijetonte.
    dhe qe Romes ju desh ne nje kohe kur perandoria ishte ne degradim dhe e perdori dhe e perhapi ne mbare europen, sepse pa Romen krushterimi do kish ngelur nje fe e vogel ne izrael, apo qe Islami u perhap edhe me lufte.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
    Anëtarësuar
    18-11-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    729
    Çdo njeri është krijuar për një qëllim: për shembull, një polic ka për të zbatuar ligjin, mjeku ka për të kuruar njerëzit, etj.

    Pra, ne të gjithë kemi një detyrë apo një mision në këtë botë.

    Prandaj në qoftë se e përmbushim misionin tonë në mënyrë të drejtë, ne do të shpërblehemi nga Zoti.

    "Mëkatet" që bëjmë janë të vogla dhe të parëndësishme dhe ne nuk duhet të shqetësohemi për ato, sepse ne nuk jemi të përsosur!

    Prandaj, nëse një udhëheqës fetar ose ndjekës fanatik i fesë ju kritikon apo ju frikëson me dënim nga Zoti mos u brengosni sepse vetë Zoti e ka caktuar që ne të mos jemi krijesa të përsosura që nuk bëjnë asnjëherë gabime!
    Mos ja bëj të tjerëve atë që nuk ke qejf të ta bëjnë ty!

  13. #33
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-07-2010
    Postime
    61
    e shoj qe qenkeni shume te indoktrinuar me Fetë.

    per ke zot e ke fjalken ti per mujin tim apo per zotin e arabeve dhe cifuteve.

    e keqja me e madhe e fese eshte,

    o me mua o kundra meje, qe do te thote, po nuk besove ne zot do vesh ne ferr, dmth kina, japonia india ..... etc qe jane dhe kane qene gjithmone pjesa me e madhe e popullsise do veje ne ferr, kurse muslimanet, krishteret dhe cifutet do shkojne ne parajse, keshtu i bie !!!!!! pjesa e madhe e shqiptareve qe kane qene pagane do digjen kurse ai hoxha e ai prifti qe duhen varur nga gjuha ata do rrojne dhe do mbreterojne.

    mblidhni mendjen e kokes ate beni., luftoni per shqiptarine

    Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria.

  14. #34
    Kerrar
    Anëtarësuar
    15-02-2009
    Postime
    120
    Fete nuk jane krijuar nga hebrenjet, por ndarjet brenda feve jane krijuar nga hebrenjet. Nese ekziston plot sekte sot ne Krishterim e Islam, eshte fale puneve te hebrenjeve.

  15. #35
    Citim Postuar më parë nga ganimet Lexo Postimin
    Jo nese e kan shpik edhe kuranin qe neser kom me kalu ne budizem.
    Perse ne budizem?
    Shko ne fene e te pareve te tu
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  16. #36
    Citim Postuar më parë nga Kavir Lexo Postimin
    Mos i mbivleresoni kaq shume hebrenjte. Fete hebraike jane bazuar tek fete paraardhese. Bile nuk kane krijuar as fene e pare monoteiste.
    Psh rrethprerja qe eshte simboli me i vjeter i cifuteve eshte ne fakt zakon egjiptian.

    Dhe nje fakt tjeter. Bibla dhe Kurani do kishin ngelur krejtesisht libra rajonale sikur te mos perhapeshin me ane te Dhunes se Pushtetit Perandorak. Ne ate kohe sektet fetare kane qene te panumerta, fakti qe ne njohim keto dhe nuk njohim te tjeret ka qene thjesht zgjedhje burokratike sipas interesave te Shtetit.

    Arsyeja tjeter e perhapjes se Bibles eshte pushteti i pakufishem qe i njeh Mbretit Dhjata e Re. Mbreterve te Europes u interesonte kjo lloj feje dhe ua imponuan me dhune popujve te tyre.
    Pra nuk eshte ceshtje gjenialiteti cifut, por thjesht interesa politike.
    Si u perhap Bibla me dhune? Me sa di une, ne fillim Romaket po i vrisnin krishteret
    Ndryshuar për herë të fundit nga thirsty : 03-02-2011 më 00:33
    We never really grow up, we only learn how to act in public.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga prizrenasi_30 Lexo Postimin
    Librat fetare sic jane Bibla dhe Kur'ani jane kopje te librave antike fetare te hebrenjeve me disa shtesa (ndryshime) te vogla e gjithashtu feja katolike dhe ajo islame jane pasardhese te fese çifute.

    Hebrenjte jane njerez shume te mençur, i tregojne te tjereve perralla per jeten e boten tjeter dhe i bejne te besojne ose te shpresojne per shperblimin ne boten tjeter kurse vete i shfrytezojne te gjitha te mirat materiale te kesaj bote dhe bejne jete luksoze ne krah te tjereve.

    Shikoni ne foton e bashkengjitur se si e kane mbushur boten me fe te ndryshme hebrenjte kurse ata vete jane nje numer shume i vogel!
    Feja është Krijuar nga Zoti...se njeriu nuk mund të krijoi atë vetëm kombinon dhe atë mezi me apo pa sukses...!

  18. #38
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Hahahahahaha. Hebrejt e paskan shkruajtur KURANIN??? Per ate ne Kuran ceken krejt maskaralleqet e hebrejve dhe poshtersite e tyre dhe thuhet se ata jane armiq te pejgambereve?? Edhe shkrimi pa asnje argument vetem ky dosti paska pa nje ender???

    Ri bre vlla mos folni palidhje.

    Pejgamberet jane derguar te cdo popull, shume prej tyre kane qene te hebrejt, si Musai dhe Isai, mirepo ata devijuan pas tyre. Madje Isaun u munduan ta vrasin, sepse Zoti i tyre ishte paraja dhe deshirat e kesaj bote.

    Kurani eshte shkruar ne kohen e Muhamedit a.s. i mbikqyrur nga ai, andaj ska asnje gabim ne te dhe e kemi origjinalin dhe ska dy apo me shume verzione te tij sikurse Teurati dhe Inxhilli.

    Habitesh me disa "pseudo-teori"

  19. #39
    dEaD rAceR Maska e unreal
    Anëtarësuar
    02-04-2003
    Postime
    528
    Muhamedi ishte analfabet,cfare mbikqyrje mund te bente ai?

  20. #40
    Thirr ne rruge te Zotit! Maska e IslamInfo
    Anëtarësuar
    09-08-2011
    Vendndodhja
    Ne token e Allahut!
    Postime
    1,457
    Citim Postuar më parë nga unreal Lexo Postimin
    Muhamedi ishte analfabet,cfare mbikqyrje mund te bente ai?
    Mbikqyrje gojore, duke u treguar se filan ajeti e ka vendin ne filan suren, pas filan ajetit dhe para filan ajetit, ne menyre qe te rradhiten ashtu sic deshironte Allahu, a sa i perket shkrimit eshte bere nga shoket e tij besnik.

    Mos haro se ai ishte profet dhe kishte ndihmen e Zotit ne kete ceshtje.

    Qellimi eshte me tregu se per dallim nga librat tjere, origjinali i te cileve nuk gjindet, dhe keto qe i kane ne duar njerzit jane shkruar shume vite me vone nga profetet e caktuar, dhe kane verzione te ndryshme, Kurani yn eshte shkruar gjat jetes se profetit tone, e kemi ne gjuhen origjinale dhe nuk kemi shume verzione te tij, po eshte vetem nje te cilin e kane te gjithe muslimanet.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •