Close
Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 189
  1. #41
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Citim Postuar më parë nga shoku_tanku Lexo Postimin
    Megjithate une nuk kuptoj perse Berisha kerkon te iluminoje figuren e mbretit Zog duke e ditur fare mire qe nje gje e tille le ne hije automatikisht ate te Bajram Currit dhe a eshte normale qe nje kryeminister t'u diktoje historianeve se si te trajtojne fakte te caktuara historike?!
    Ktu ndajme nje mendim sinonim, politika nuk duhet te nderhyje ne te dhenat historike, besoj qe nuk ka politikan qe mos te anoje historine nga ja don qefi atij/asaj.


    Mbreti Zog dhe Baram Curri, jan dy gjera pak a shume te njajshme por ne thelb dallojne, mbreti ZOg nuk besoj qe ka luftu nje dit kunder asnje armiku tone te perbashket (mbase jam gabim), Baram Curri thash ka qene Gjenerali Luftarak qe mundesoi SHpalljen e Pamvaresise.

    nuk kam shum dijeni per mbretin Zog, une per vete po te isha kryeminister, nuk do i jipja asnje centimeter toke apo prone atij njeriu, pak mori ai nga ne perpara se te zhdukej ne anet e botes per tu rikthyer pas 1990tes?

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga shoku_tanku Lexo Postimin
    Megjithate une nuk kuptoj perse Berisha kerkon te iluminoje figuren e mbretit Zog duke e ditur fare mire qe nje gje e tille le ne hije automatikisht ate te Bajram Currit dhe a eshte normale qe nje kryeminister t'u diktoje historianeve se si te trajtojne fakte te caktuara historike?!
    megjithate un nuk e kuptoj pse ti sdo qe berisha te kerkoj te thuhet e verteta rreth ahmet zogut?

    ja psh qe homza nuk e ditka se Ahmet Zogu ne moshen 17 vjecare komandoj ni ushtri prej 5000 matjanesh e dibranesh ne lufta kundra serbve e malazezeve ne shkoder dhe qe po ne ket moshe ishte delegat ne kongresin e vlores.

    ja psh qe njerez si ti flasin vetem per vrasejn e bajram currit, po kurr nuk permenni 100 pritat dhe atentatet e pa besa te bame ndaj ahmet Zogut.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    ke fillu me u kthjell ti deri..

  4. #44
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    ja psh qe homza nuk e ditka se Ahmet Zogu ne moshen 17 vjecare komandoj ni ushtri prej 5000 matjanesh e dibranesh ne lufta kundra serbve e malazezeve ne shkoder dhe qe po ne ket moshe ishte delegat ne kongresin e vlores.
    Homza ndoshta nuk di edhe ate tjetren qe po i njejti person,nje dhjetevjecar me pas u rikthye ne pushtet me ndihmen e Serbo-Malazezeve dhe per kete te mire qe i bene "ish armiqte e vjeter,tashme aleate te rinj" u fali pa u menduar dy here Shen Naumin dhe Vermoshin.Sakrifice per hir te pushtetit personal apo te atdheut?Nuk ka arsye ne bote apo llogjike te shendoshe qe te perligje nje kompromis te kesaj natyre.Njerez si Bac Barami do preferonin me mire te jepnin jeten e tyre ashtu sic e dhane,se te pranonin kompromise kaq te padenja per nje figure prijesi Shqiptar...

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-04-2007
    Vendndodhja
    KUDO DHE ASGJEKUND
    Postime
    837
    Citim Postuar më parë nga shoku_tanku Lexo Postimin
    Ne fakt Ismaili vdiq ne nje motel te Italise nderkohe qe ishte ne shoqerine e nje prostitute(ishte shume i vjeter per te tilla gjera) ndersa eshtrat i riatdhesoi nga Italia ministri i kultures,Ferdinand Xhaferri...
    o shoku tanku nuk e di e ke seriozisht apo tallesh qe eshtrat e ISMAIL i ka siell ferdinand xhaferri,kjo eshte nje nga gafat e xhaferrit ne nje interviste tek news24 ku tha se do mundesoj kthimin e eshtrave te ISMAIL QEMALIT dhe kur gazetari po qeshte dhe i tha qe eshtrat kane kaqe kohe (pasi nuk e mbaj mend cfare viti i kane siell)qe prehen ne vlore ngeli si ***
    a ka qene ky sali qe eperzuri zogun kur ishte president apo gabohem une

  6. #46
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Citim Postuar më parë nga OPARI Lexo Postimin
    a ka qene ky sali qe eperzuri zogun kur ishte president apo gabohem une
    Pikerisht keto devijime te herpashershme dhe qendrime te paqendrueshme nuk arrij te kuptoj une ne figuren komplekse te kryeministrit tone.Ka nje ngjashmeri cuditerisht te madhe midis tij dhe mbretit Zog ne kete pike!Nuk do te doja te vija ne dyshim seriozitetin e tij duke menduar se skupe te tilla mund te jene shashka qe zhvendosin vemendjen e publikut nga problemet reale tek ato imagjinare por momentalisht nuk me vjen ndermend nje arsye me e forte apo mendim me i volitshem.

    Sa per ministrin Xhaferri vertet mund te jete natyre naive por mos harro se naivitet do te thote ciltersi.Cilesi e vecante kjo,qe nuk e gjen ne asnje prej politikaneve te sotem ne Shqiperi...

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    or ti tanku..

    pse hyn ne tema ku ti je krejt injorant.

    ka nja 20 vjet qe shqiptaret jan sqaruar mire se kush ka qen ahmet zogu.
    ti akoma me pallavrat e teatrit te kukullave te enverit.

    ik meso e pastaj eja ktu..
    ose vazhdo keshtu injorant e behu qesharak me paditurin tende..

    ..

  8. #48
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    derjansi me shokun tank, me nxoren te paditur fare mue, flm djema.

    Figura e Ahmet Zogut, per mua le per te deshiruar mjaft, sikur te mblidhte ato para qe i futi ne thase kur iku jasht SHqiperise, dhe me to te blinte ndonje pushke dhe te luftonte sic kan luftuar shumica e SHqiptareve si kacak, pastaj ai do ishte meritor me te drejta te pamohushme te frontit mbreteror SHqiptar, por beri ate qe vodhi ca kishte buxhet Shqiperia dhe ja dathi per ne monaco apo afrike te jugut, apo paris apo ku shkoi ai. Nuk eshte e denje per gjak mbreteror apo prijes SHqiptari.

  9. #49
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    Shqiperia nuk ka nevoj as per parlament te ri dhe as per stadium, por ajo qe ka nevoje eshte nje spital lluksoz me mjete moderne dhe doktora serjozer dhe te specializuar jasht.

    ambulancan ne shqiperi jane pa kushtet qe i duhet nderhyrjes se shpejt mjeksore, habitem kur i shikoja ne lajme, akoma me ato barelat ketu e 50 vjet para.

    Spitalet ne shqiperi jane hibret, doktora kasaper qe e operojne robin kote, vetem per ti mare pare, kurse ju flisni per stadiume e godina parlamentare qe jane te panevojshe.

    Si i thone llafit, dhe dhi e zgjebosur dhe............... (vazhdoheni vet)

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050
    Citim Postuar më parë nga Homza Lexo Postimin
    derjansi me shokun tank, me nxoren te paditur fare mue, flm djema.

    Figura e Ahmet Zogut, per mua le per te deshiruar mjaft, sikur te mblidhte ato para qe i futi ne thase kur iku jasht SHqiperise, dhe me to te blinte ndonje pushke dhe te luftonte sic kan luftuar shumica e SHqiptareve si kacak, pastaj ai do ishte meritor me te drejta te pamohushme te frontit mbreteror SHqiptar, por beri ate qe vodhi ca kishte buxhet Shqiperia dhe ja dathi per ne monaco apo afrike te jugut, apo paris apo ku shkoi ai. Nuk eshte e denje per gjak mbreteror apo prijes SHqiptari.
    Homza, degjo ketu .... mbi te gjitha politika ka shume zig zage apo pilivanlleqe si i thone fjales ..... prandaj diskutimi do kapur pak me ndryshe .... italianet kishin vite qe ju sillnin Zogut rreth e rrotull .... ideja e italianeve ishte qe te kalonin pertej Adriatikut ...... nje lidhje martesore do te ishte ideale me Mbreterine Shqiptare ... martesa e munguar midis Zogut me nje perfaqesuese te familjes Mbreterore italiane i acaroi shume punet .... qe te rrime shtrembet dhe te flasim drejte, Italia sado e dobet qe mund te dukej nga ana ushtarake perballe vendeve te tjera Europiane as nuk mund te krahasohej me ate Shqiptare .... pra mundesia e rezistences shqiptare ndaj asaj italiane do te kishte qene gjak i derdhur kot .... taktika me e mire per Zogun dhe familjen e tij ishte te kalonte kufirin qe te mos binte ne duart e italianeve se mjaftonte nje firme me hir apo me pahir dhe ne tani do te ishim pjese e mbreterise Italiane .... nuk do te kishim as Sale, as Ed e as Tos ....
    diskutimi eshte shume i gjate dhe per sonte e mbyllim ketu ....
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesuesi_1 : 10-09-2010 më 19:32
    "They will not control us, We will be victorious"

  11. #51
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Citim Postuar më parë nga mesuesi_1 Lexo Postimin
    Homza, degjo ketu .... mbi te gjitha politika ka shume zig zage apo pilivanlleqe si i thone fjales ..... prandaj diskutimi do kapur pak me ndryshe .... italianet kishin vite qe ju sillnin Zogut rreth e rrotull .... ideja e italianeve ishte qe te kalonin pertej Adriatikut ...... nje lidhje martesore do te ishte ideale me Mbreterine Shqiptare ... martesa e munguar midis Zogut me nje perfaqesuese te familjes Mbreterore italiane i acaroi shume punet .... qe te rrime shtrembet dhe te flasim drejte, Italia sado e dobet qe mund te dukej nga ana ushtarake perballe vendeve te tjera Europiane as nuk mund te krahasohej me ate Shqiptare .... pra mundesia e rezistences shqiptare ndaj asaj italiane do te kishte qene gjak i derdhur kot .... taktika me e mire per Zogun dhe familjen e tij ishte te kalonte kufirin qe te mos binte ne duart e italianeve se mjaftonte nje firme me hir apo me pahir dhe ne tani do te ishim pjese e mbreterise Italiane .... nuk do te kishim as Sale, as Ed e as Tos ....
    diskutimi eshte shume i gjate dhe per sonte e mbyllim ketu ....
    Po ta kapnin shteti ku ai emigroi dhe ti merrte firmen, do kishim kta shoket qe permende ti?


    Mbreti Zog beri ate qe sduhej bere, mori gjith pasurin e Shqiptarve dhe iku andej ku ju deshen me shum se 50 per tu rikthyer, mbase i shpenzoi dhe u rikthye te rifitonte pronat.


    Po sikur berisha te marr buxhetin dhe tja fus per ne Kanada?

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    mr zeidi ka te drejte..

    me mire spitale moderne se stadiume gjigande..

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050
    Citim Postuar më parë nga Homza Lexo Postimin
    Mbreti Zog beri ate qe sduhej bere, mori gjith pasurin e Shqiptarve dhe iku andej ku ju deshen me shum se 50 per tu rikthyer, mbase i shpenzoi dhe u rikthye te rifitonte pronat.

    Po sikur berisha te marr buxhetin dhe tja fus per ne Kanada?
    degjo, keto kane qene parrullat qe italianet hapen nepermjet kollones se peste menjehere pasi pushtuan vendin me qellimin qe ta ndyenin perpara opinionit publik shqiptar Mbretin .... qe ai te humbiste edhe mbeshtetjen shpirterore qe shqiptaret i kane dhene atij gjate periudhes qe mbreteroi ....

    shume e holle politika italiane gje qe e vazhdoi edhe diktatori per 47 vjet ....

    te kujtoj se Italia akoma sot nepermjet propagandes i ka bere gjithe shqiptaret kriminela dhe k.u.r.v.a.r.e.

    vazhdojme .... dhe u hapen parrulla te tjera si prsh qe Zogu i hoqi shulat gjithe pushkeve .... me thuaj ti mua se kur merr vesh se po vijne te huajt me te kap gjalle ti personalisht do te kishe bere nje dicka te tille ...?! a te shkon ndermend nje gje e tille ...??? eshte vetevrasje ....

    pastaj normal qe nje njeri qe merr rrugen per jashte shtetit dicka do marri me vehte se perndryshe nuk shkon shume larg .... ne dime shume mire se ate e qeverite e Egjyptit, Frances, Anglise, Afrikes se Jugut e mbajten me buke ....

    kollona e peste eshte kaq e fuqishme ne Shqiperi sa akoma edhe sot ti per c'do problem nuk ke nevoje te degjosh ndonje ze zyrtar te lajmeve por i degjon te vertetat ne kafene ....
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesuesi_1 : 11-09-2010 më 03:06
    "They will not control us, We will be victorious"

  14. #54
    Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
    Anëtarësuar
    05-10-2007
    Vendndodhja
    Ne toke !
    Postime
    439
    Mbreteresha e anglise ne kohen e luftes mbeti ne angli nuk u largua .
    jam per republike parlamentare ,nuk me pelqen monarkia mgjth kam pasur nje njeriun tim deputet ne te gjith legjislaturat e mbreteris ...
    kishte dhe shume zogista apo funksionar te qeveris qe luftuan kunder italis ,nejse gabimet jane humane .....,nuk me pelqejne dhe kulti i individit ...
    A don, e s'din, a din e s'don !

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050
    Citim Postuar më parë nga naqeta Lexo Postimin
    Mbreteresha e anglise ne kohen e luftes mbeti ne angli nuk u largua ....
    po Anglia ishte SUPERFUQIA e Botes moj .... edhe akoma eshte ....

    ku paske jetuar deri tani me cupe ...???? ne pllanetin Mars apo ne pllanetin Saturn ....??!!!
    "They will not control us, We will be victorious"

  16. #56
    Larguar Maska e Noellag
    Anëtarësuar
    23-09-2009
    Vendndodhja
    Ne zemrat tuaja
    Postime
    2,583
    Per mua Parlamaneti i ri nuk eshte nevoja te behet pasi eshte bere si i ri i vjetri , nuk me duket me vend te behet tjeter.. Per stadiumin sa me shpejt aq me mire sepse eshte imazhi jone nderkombetar ,eshte turp te kesh nje stadium ne ate gjendje qe eshte tani ,duhet te ishte bere me kohe ..
    Qeveria me investimet te realizoje jo vetem ne raste festash pavaresie por ne cdo kohe per te zhvilluar me shume vendin..

    Ketu diskutimet me historime e pavaresise po behen pa asnje lloj argumenti ,secili jep konkluzionin e tij personal qofte i gabuar. Ore njerez mos beni beni lufte fjalesh kush e ngriti flamuri apo kush e shpalli sepse eshte ditur me kohe..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Noellag : 11-09-2010 më 09:56
    Larguar

    Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

  17. #57
    Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
    Anëtarësuar
    05-10-2007
    Vendndodhja
    Ne toke !
    Postime
    439
    Citim Postuar më parë nga mesuesi_1 Lexo Postimin
    po Anglia ishte SUPERFUQIA e Botes moj .... edhe akoma eshte ....

    ku paske jetuar deri tani me cupe ...???? ne pllanetin Mars apo ne pllanetin Saturn ....??!!!

    Nuk ka lidhje kjo fare more djale
    me fal o ti shoku m'sus ,rendesi ka veprimi do te thoja, qe duhet te ishte i njejte .
    je mbret pra jep jeten per atdheun
    apo kur je i vogel te falen gabim se he i vogel do rritet :P
    A don, e s'din, a din e s'don !

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050
    po po naqeta .... ashtu eshte .... ke te drejte ....
    "They will not control us, We will be victorious"

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-03-2006
    Postime
    184
    Citim Postuar më parë nga mesuesi_1 Lexo Postimin
    degjo, keto kane qene parrullat qe italianet hapen nepermjet kollones se peste menjehere pasi pushtuan vendin me qellimin qe ta ndyenin perpara opinionit publik shqiptar Mbretin .... qe ai te humbiste edhe mbeshtetjen shpirterore qe shqiptaret i kane dhene atij gjate periudhes qe mbreteroi ....

    shume e holle politika italiane gje qe e vazhdoi edhe diktatori per 47 vjet ....

    te kujtoj se Italia akoma sot nepermjet propagandes i ka bere gjithe shqiptaret kriminela dhe k.u.r.v.a.r.e.

    vazhdojme .... dhe u hapen parrulla te tjera si prsh qe Zogu i hoqi shulat gjithe pushkeve .... me thuaj ti mua se kur merr vesh se po vijne te huajt me te kap gjalle ti personalisht do te kishe bere nje dicka te tille ...?! a te shkon ndermend nje gje e tille ...??? eshte vetevrasje ....

    pastaj normal qe nje njeri qe merr rrugen per jashte shtetit dicka do marri me vehte se perndryshe nuk shkon shume larg .... ne dime shume mire se ate e qeverite e Egjyptit, Frances, Anglise, Afrikes se Jugut e mbajten me buke ....

    kollona e peste eshte kaq e fuqishme ne Shqiperi sa akoma edhe sot ti per c'do problem nuk ke nevoje te degjosh ndonje ze zyrtar te lajmeve por i degjon te vertetat ne kafene ....


    nuk jam dakord me kto qe thua, sic e tha NAqeta, mbreteresha Elizabte e Anglise qendroi ne Londer gjat gjith kohes se bombardimve Gjermane mbi Londer, dhe nuk ishin pak aerolan por mbi 400 apo 500 te tille qe bombraduan Londren per 118 dite rrjesht....ajo ishte ne rrezik per jeten, keshilltaret e saj e keshilluan qe te kalonte atlantikun, ajo nuk pranoi te ikte,,,,smundi Mbreti Zog te qendronte sa nje grua, dhe dihet qe Anglia ka qene ne rrezik pushtimi shum shum gjate, ne luften e dyte boterore Anglia gati sa nuk u pushtua nga Gjermanet, deri nga fundi i luftes ANglezet ishin nen rrezik pushtimi....spo e dishe mire historine e ANglise.

  20. #60
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    ... thirrje për investime të mëdha. Godina e parlamentit dhe stadiumi i ri, ambicia kryesore
    mbasi doktorri berri rreformen fenomenale ne mjekerrsi, me spitalna me emna te degjum ne katerr anet e pllanetit, tani do ta bej krryeqyetetin gati per lodrra olympike dhe per kryeqenderr qeverrisese te eurropes te mbeturr jashte Bashkimit Eurropian ...

    ta gezojme ... me dajrre e me loderr ...

Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •