Close
Faqja 7 prej 10 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 189
 1. #121
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  INTERVISTA/ Flet Akademik Muzafer Korkuti


  Akademit tek fqinjt tan jan m t privilegjuarat

  Po lihen pa botuar shum vepra t Akademikve me rndsi kombtare
  Tirans i mungon monumenti kryesor, ai i Ismail Qemalit
  Po lihen pa botuar shum vepra t Akadmeikve pr munges fondesh
  Nj monument tjetr i Pavarsis n Tiran, m duket diletantizm

  Do t’u sugjeroja shtpive botuese sot, q t botojn foto t Ismail Qemalit, t’i shesin, se fitimi sht i shumfisht

  Albert ZHOLI

  N radhn e veprimtarive q Akademia e Shkencave ka organizuar pr 100-Vjetorin e Shpalljes s Pavarsis nj vend t veant z edhe botimi i Albumit “Ismail Qemali”, kushtuar Burrit t Madh t Kombit, i cili vuri gurin e par n themelet e shtetit kombtar t pavarur shqiptar me 28 Nntor 1912, prgatitur me prkushtim e cilsi nga akademik Kristo Frashri.
  Albumi ka 107 faqe, 94 foto, 7 fotokopje dhe 6 gravura. Autori i albumit ka zgjedhur e vendosur n kopertin nj foto pak t njohur por q tregon Ismail Qemalin mendimtar. Ai fillon me nj parathnie prej 3 faqesh dhe mbyllet me tekstin e Flamurit (shoqruar me fotokopje t origjinalit) q n kt 100-vjetor, vlen ta rikujtojm, ta msojm (nse nuk e dim) e pse jo edhe ta kndojm, e t mos bhemi t “menur” pr t ndryshuar at simbol i kombit.
  Albumin e pasuron dhe e bn t kndshm nj CD me 17 kng, q populli, nga t gjitha krahinat, i ka knduar Ismail Qemalit, prgatitur e zgjedhur me kujdes nga akademik Vaso Tole.

  N shtyp flitet se pr aktivitete me arstin e 100-vjetorit t Shpalljes s Pavarsis, Akademis, nuk i sht akorduar asnj qindark nga qeveria. Sa i vrtet sht ku lajm?

  Esht plotsisht i vrtet. Jan br dy-tre mbledhje t Komisionit Shtetror t Festimeve ku sht antar dhe Kryetari yn i Akademis s Shkencave z. Gudar Beqiraj dhe n n t tre mbledhjet me shkrim ne kemi parashtruar krkesat pr aktivitetet q kemi pr Akademin Solemne (q e kemi n nntor pr 40 vjetorin e Akademis) si dhe pr botimin e disa veprave t rndsishme t Akademikve. Kto vepra jan themelore ashtu sikundr ishte albumi Ismail Qemali me autor Akademikun Kristo Frashri, ku ne nuk patm t holla ta botonim dhe krkuam sponsorizim nga ambasadori italian Silvano Pedrollo. Kurse n njoftimin q ka dhn qeveria pr t mbshtetur aktivitete t ndryshme me rastin e 100-vjetorit t Shpalljes s Pavarsis, ka akorduar pr shoqatn “Vatra” dhe aktivitetet e saj 30 milion lek. Ky sht nj paradoks pr ne.
  Prse?
  Sepse nuk i sht akorduar asnj lek Akademis s Shkencave. Paradoksi qndron n at se, ne kur nuk kemi dhe nuk japim pr shtpin ton si t ojm ato pak pare aq larg ?! Ne skemi pr t dhn fonde pr vepra q lidhen me 100-vjetorin si sht vepra “Lidhja Shqiptare e Prizrenit”, “Popullsia e trevs s Kosovs n fund t shekullit t XX” apo vepra kryesore e Akademik Arben Puto “Shteti i pavarur shqiptar 1912-39” ose m mir Shqipria dhe fuqit e mdha n aspektin e s Drejts Ndrkombtare (ky libr sht n proces) si mund ti japim “Vatrs” aq lek saq mund t botojm kto vepra?! Vatra duhet ta ndihmoj Akademin.

  Ky nnvleftsim i qeveris prse bhet kur “Vatrs” q sht n Shba dhe ka mardhnie t mira me qeverin i jepen fodne, Akademsi s Shkencave Institucionit m t lart shkencor si jepet asnj grosh?
  Kjo s’do asnj koment. Komentet jan t teprta. Ne s’bjm hosonara askujt. Ne bjm shkenc. Lexova n internet nj shqiptar n Amerik q shkruante se “Vatra” duhet ta ndihmoj qeverin shqiptare dhe jo ti marr asaj n kt koh krize. Tek ne ndodh e kundrta. Pash tek “Fiks fare” mnyrn si e trajtonte problemin q po diskutojm ndaj un s’po bj asnj koment. Gjrat flasin vet. Veprat q fola m lart kan karakter kombtar, flasin pr indetitetin kombtar, pr nj histori q t tjert duan ta errsojn. Kto vepra duhet t shohin patjetr dritn e botimit pasi jan historia e kombit ton. Nga ana tjetr t gjith jemi koshient pr vlersimin q u bhet Akademis s Shkencave n vendet tona fqinje si Maqedonia, Greqia, Mali i Zi, Serbia, ku ky Institucion ose Kryetari i saj kan vlersimin maksimal t Kryeministrit dhe ftohet n shum takime ndrqeveritare. Ktu nuk flitet pr Gudarin apo Muzaferin, por pr Akademin si institucion, botimet e Akademsis n fqinjt tan botohen dhe financohen pa ngurim nga qeveria.

  Si referues kryesor i albumit pr Ismail Qemalin cili sht mendimi juaj pr albumin?

  Ky Album, prgatitur nga historiani i shquar Kristo Frashri, ka dy veanti q vlen t vihen n dukje:
  Parathnien dhe tekstin e gjer e t plot q shoqron do fotografi.
  Parathnia ka rndsi e vlera t veanta sepse ribotohet e plot pa asnj ndryshim, si sht botuar n vitin 1962, dmth n 50-Vjetorin e Shpalljes s Pavarsis s Shqipris – Dshmi e vlersimit objektiv, t rndsis historike t ksaj ngjarje madhore si edhe t vet figurs s Ismail Qemalit.
  E veant e albumit sht edhe teksti q shoqron do foto. Ato nuk jan diitura t zakonshme por pjes, tekste t zgjedhura nga kujtimet e shkrimet e Ismail Qemalit. Kshtu albumi fillon me dshmit e Ismail Qemalit pr historin e familjes Vlora, pr vendin e shtpin ku lindi, e u rrit, shkollimin e tij n gjimnazin Zosimea (Janin) (i pari nxns mysliman n at koh), dhe n mnyr kronologjike prof. K.Frashri jep tr veprimtarin shoqrore e politike t Ismail Qemalit.
  Nuk sht rasti q t komentoj tekstet q shoqrojn fotot, t cilat jan dhn n 4-5 rreshta apo n faqe t plot, do njeri ka prmbajtje e vler pr t’u komentuar vemas. Ato, t gjitha bashk, prbjn nj resume t plot t jets e veprs s themeluesit t shtetit t pavarur shqiptar.

  Po si arkeolog far do t veonit?
  Si arkeolog m lejohet t veoj nj prej tyre q dshmon pr interesimin dhe njohjen q kishte Ismail Qemali pr kulturn antike. (N faqen 22) shkruan:
  “U largova me keqardhje nga Janina sepse ky qytet kishte interes t dyfisht. Aty kisha mbaruar studimet e mia dhe ishte nj zon ku do hap njihja gjurmt e qytetrimit t lasht parahelenik ose pellazgjik q raca shqiptare ka t drejt ta quaj t vetin.
  ... Nga kujtimet interesante e t kndshme q ruaj nga ajo periudh, sht vizita q bra n at vend n rrnojat e Melingos, q m von u provua se ishte foltorja e famshme e Dodons”.

  Ju vet mendim keni pr vendndodhjen e Dodons?

  ...Grmimet e arkeologut K.Karapanos e mikut t I.Qemalit e t studiuesve t tjer, e provuan katrciprisht se Dodona, gjendet rreth 25 km n jug-perndim t Janins.
  E prmenda kt fakt historik, kt t vrtet, t cilin Ismail Qemali e ka pohuar nj shekull m par, sepse sot n shek.XXI n Tiran botohen libra e shkruhen artikuj n shtypin e prditshm se Dodona pellazgjike sht n malin e Tomorit, nj tjetr nga Ulqini Dodonn e lokalizon me qytezn mesjetare t Sashit, po ka edhe nga ata q e kan uar n kalan e Klcyrs (Prmet).

  far elementsh t tjera ja rritin vlern ksaj vepre?

  Vlern Albumit ia rrisin dhe disa gravura t vendeve ku ka jetuar Ismail Qemali, fotokopje t dokumenteve kryesore si Akti i Shpalljes s Pavarsis Kombtare me nnshkrimin e kuvendarve, fotokopje t telegramve q urojn kryetarin e Qeveris s Vlors pr Shpalljen e Pavarsis etj.
  - N album, prof.K.Frashri, ka vendosur edhe disa foto t bashkpuntorve t ngusht si edhe t personaliteteve t kohs q kan br vlersime pr veprn e Ismail Qemalit si Isa Boletini, Mihal Grameno, Ali Asllani, Jani Minga etj.
  - Albumi mbyllet me ceremonin q u b me rastin e sjelljes nga Italia t eshtrave t Ismail Qemalit dhe varrimit t tij n Kanin.


  N retrospektiv mund t na veoni aktivitete q kan br jehon me rastin e shpalljes s pavarsis?

  Festime e nderime jan br pothuaj n do prvjetor t Shpalljes s Pavarsis, po vlen t kujtojm disa prej tyre.
  M 28 nntor 1932 qeveria shqiptare organizoi rivarrimin e trupit t Ismail Qemalit, nga Kalaja e Kanins n sheshin qendror t qytetit t Vlors. Pas fillimit t ceremonis, shkruante m 29 nntor 1932 korrespondenti i Gazets “Besa”, “kortezhi u nis nga qendra e qytetit pr pelegrinazh drejt Kanins. U hap varri dhe trupi i Ismail Qemalit pjesrisht i tretur, u rivendos n nj arkivol t prgatitur posarisht... Gjat rrugs pr n Vlor, kortezhin e paraprinte banda muzikore, e cila ekzekutonte marshe funebre. Para se arkivoli t vihej n varr, i drguari i posam i mbretit, gjenerali Leon de Ghilard, zbuloi monumentin e lufttarit mbuluar me nj nap t zez (punuar nga skulptori i njohur Odhise Paskali). Paraqiste nj lufttar rilinds” (faqe 104).
  - M 28 nntor 1962, me solemnitet t madh u festua n Vlor 50-vjetori i Shpalljes s Pavarsis, ve t tjerave, me kt rast u rindrtua e u pasurua Muzeu i Pavarsis.
  - M 28 nntor 1972, me rastin e 60-vjetorit n qendr t qytetit t Vlors u ndrtua nj monument skulpturor n bronz, q prfaqson nj nga arritjet m t shnuara t skulpturs monumentale kushtuar lufts s [popullit shqiptar pr liri e pavarsi (vepr e skulptorve K.Rama, M.Dhrami dhe Sh.Hadri). Monumenti i lart 17 m, prkrah shtizs simbolike t flamurit e shtatores s lufttarit, krijon nj ansambl arkitektonik t veant solemn e t paprsritshm.

  Sot jan hedhur ide se do t ngrihet nj monument tjetr i Pavarsis n Tiran. Mendimi juaj?

  Kto q dgjojm e lexojm se me rastin e 100-vjetorit t Shpalljes s Pavarsis, se do t ngrihet nj monument tjetr i Pavarsis n Tiran, m duken si ato dilentantizmat e atyre q prmenda m lart, q Dodonn antike 2500 vjeare duan ta ojn n Kalan e Klcyrs.
  - Pr t qen t sakt po prmendim dika edhe nga kremtimi i 95-vjetorit t Pavarsis. Akademia e Shkencave botoi librin “Shpallja e Pavarsis s Shqipris” me autor prof.Kristo Frashrin. Libri me 281 f. ka dy pjes: Nj vshtrim historik mbi Shpalljen e Pavarsis dhe nj pjes t dyt me dokumente t botuara e t pa botuara.
  - N kt libr me vler sht botim i plot i Aktit t Shpalljes s Pavarsis me t gjith firmtart, me shpjegimet e nevojshme; dokumenti sht i shkruar n dy faqe, autori e shkrimit n gjuhn shqipe (L.Gurakuqi), duke korrigjuar dhe gabimet q ishin br n periudhn e monizmit, ku ishin fshir me qllim emrat e disa firmtarve.
  - Me kt rast Akti i Pavarsis u shumfishua i plot u dha si dhurat, dhe me foto t mdha u ekspozua n muret e Kuvendit t Shqipris. Mesa duket, pr t’i dhn “vrtetsi” iu shtua edhe nj emr, u firmos nga Kryetarja e Kuvendit t Shqipris zonja Jozefina Topalli – oba.

  ’mund t na thoni pr Lef Nosin pr t cilin historia dshmon se ka botuar shum dokumente t Shpalljes s Pavarsis?
  - Ka vepruar n mnyr origjinale. Krejt ndryshe sa m lart ka vepruar Lef Nosi, veprimtar i lvizjes kombtare, Ministr i Post-Telekomunikacionit n Qeverin e Vlors, studiues, i cili m 1924 botoi shum dokumente t Shpalljes s Pavarsis, dhe m 1937 (25 vjetori) origjinalin e Pavarsis, e shtypi e shumfishoi dhe e shiti – At q kemi sot sht nga kopjet e tij duke sjell nj dobi t madhe n ruajtjen e tij, por edhe fitoi duke e shitur.
  - Do t’u sugjeroja shtpive botuese sot, q t botojn foto t Ismail Qemalit, t’i shesin, se fitimi sht i shumfisht.

  Me sa keni lexuar, si Akademik a dini dicka m shum se far aktivitetesh do t bhen n Tiran me rastin e 100-vjetorit t Pavarsis?
  Besoj se kemi t drejt t gjith t pyesim dhe do shqiptar ku do q ndodhet, do t bhet n kt 100-vjetor pr t nderuar veprn e Ismail Qemalit, Burrit t Madh t Kombit ton?! Natyrishm n kt 100-vjetor Vlora do t vizitohet nga qindra e mijra shqiptar, bashkatdhetar, miq e t ftuar. Por pr fat t keq Muzeu i Pavarsis jo vetm q nuk sht rinovuar por sht i pa vizitueshm (nuk sht dhn asnj lek nga Qeveria). Po n Tiran, n kryeqytetin, n Muzeun Historik Kombtar do t bhet pr t kujtuar themeluesin e Shtetit t Pavarur Shqiptar? Asnj gj nuk sht planifikuar t bhet.
  Po Bashkia e Kryeqytetit? Asgj deri tani. M lejoni t’ju kujtoj se sot n Tiran ka rreth 25 monumente pr figura e personalitete t shquara t historis e kulturs kombtare.

  - Monumenti i Sknderbeut
  - Monumenti i Vllezrve Frashri
  - Monumenti i Andon Zako ajupit
  - Monumenti i Faik Konics
  - Monumenti i Jeronim De Rads
  - Monumenti i Fan S.Nolit
  - Monumenti i Avni Rustemit
  - Monumenti i Sulejman Pashs
  - Monumenti i Hafiz Ibrahim Dalliut
  - Monumenti i Qemal Stafs
  - Monumenti i Myslym Kets
  - Monumenti i Zogu I
  - Monumenti i Osman Kazazit
  - Disa monumente t Nn Terezs
  - Monumenti i i Shefqet Ndroqit
  - Monumenti i Adem Jasharit
  - Monumenti i Frederik Shopenit etj.

  Por asnj monument pr Ismail Qemalin. M thoni, Ju lutem, nse kam t drejt apo jo t pohoj edhe nj her (at q kam thn n Akademi nj vit m par n prani t Presidentit t Republiks) se n Tiran duhet t ket nj shesh, nj monument pr Ismail Qemalin, ku ne kryeqytetasit t kemi mundsi n rast festash t nderojm Ismail Qemalin e veprn e tij madhore.

  Dmth ky album ka vlera t shumfishta?
  Padyshim. Mendoj se Albumi q promovojm sot sht nj kontribut i ri e me shum vler, pr t njohur edhe m mir, e m thell figurn e madhe t Ismail Qemalit, sepse meriton q jeta e ktij Burri t Madh, veprimtari e atdhetari, personaliteti t gjithanshm t njihet e t nderohet sidomos nga brezi i ri. Me kt rast falnderimet i takojn edhe ambasadorit Silvano Pedrollo, i cili para disa ditsh u shpall edhe “Nderi i Akademis” son, q mundsoi financiarisht botimin e Albumit (Pr dijeni mund t’ju them se Akademia ka gati pr botim edhe disa vepra t tjera q lidhen direkt me 100-vjetorin e Pavarsis si : “Lidhja Shqiptare e Prizrenit” me autor K.Frashrin; “Shteti i Pavarur Shqiptar 1912-1939, me autor A.Puto; “Popullsia e Kosovs n vitet 1851-1912” me autor K.Prifti, por nuk ka mundsi financiare pr t’i botuar).
  - Kurse autorit t Albumit Akademikut Kristo Frashrit, i cili nuk mundi t ishte i pranishm n kt veprimtari pr arsye t moshs s tij 92 vjeare, i urojm shndet dhe botimin e veprave t tjera.

 2. #122
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  987
  Faleminderit
  13
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga goldian Lexo Postimin
  po me ben pershtypje dicka
  ne vlore ju shtun partise dhe 900 anetare
  keshtu ne shkoder tirane durres berat etj psh

  tashi ps i shtohen pd i shtohen lsi i shtohen

  nje pytje kam une sa milion banore jemi ne?
  dhe ka mbet ndonje njeri qe ska ndonje tesere te x apo y partie
  Po kam mbet une ... te gjitha teserat i kam edhe ate te Bollanos edhe ate te Berishes edhe ate te Rames (te gjitha moooo) , por nuk kam teseren e Partise se Paskal Milos ...! Eshte e vetmja qe me mungon . E njef gje se nuk e di se ku e ka seline , se shkoj vete dhe e marr ! Le qe ta di Milo me vjen dhe ma sjell tek shtepia ! ha...ha...ha.... Ishalla po e lexo ketu tek forumi .... Pastaj kompletohem ...

  Sa per pavaresine , ne 40 vjet kena qen te pavarur , vitet e tjera kena qene te therrur dhe te nderur (varur) ! Kur i bon 100 vjet keta me ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga violativo : 09-05-2012 m 18:49

 3. #123
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  987
  Faleminderit
  13
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga PLAKU Lexo Postimin

  Shkruan : Uran BUTKA


  [/url]
  O Plako a di gjo pash neren ?

  Ky Urani e ka pase mbiemrin "BYTHKA" . Adi gjo ti kur ia ka heq "H"-hin mbiemrit dhe qeka bo kaq i zgjut sa te gjithe neve i dukemi budallenj ?

  Nuk e njoh personalisht se e kisha pyt vete......

 4. #124
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime n 43 postime
  Po me stadiumin dhe parlamentin ca u be? Se ne per keto jemi keq .. ashensori ne kryeministri u instalua? Ndonje info ?
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 5. #125
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2011
  Postime
  733
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pr kt fest duhet t krenohemi gjith dhe ta festojm me forca t veta si sht m mir.

 6. #126
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  30
  Postime
  3,856
  Faleminderit
  172
  110 falenderime n 95 postime
  100 vjet Pavarsi, t hnn 100 vjetori i Kuvendit t Junikut  Prishtin – N vitin jubilar t 100 vjetorit t Pavarsis s Shqipris, n kuadr t kalendarit t festimeve n Kosov, shnohet 100 vjetori i Kuvendit t Junikut.
  Manifestimi qendror me rastin e shnimit t 100 vjetorit t Kuvendit t Junikut mbahet t hnn, nn prkujdesjen e kryeministrit t Republiks s Kosovs, Hashim Thai.
  Akademia kujtes historike dhe gurthemeli pr Memorialin e 100 vjetorit t Kuvendit t Junikut jan disa nga veprimtarit m 21 maj, q do vazhdojn edhe ditt e tjera t javs s ardhshme.
  Qyteza e Junikut, rrz Alpeve Shqiptare, sht nj komun e re n perndim t Kosovs, afr kufirit me Shqiprin. N faqen zyrtare t komuns sht shkruar se sipas historis, Juniku s pari ishte pjes e Dardanis Ilire.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 7. #127
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2010
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kremtimi i 100vjetorit te shtetit shqiptar eshte nje kremte madheshtore per te gjithe shqiptaret.Po me duket qe disa figura qe kan dhene kontribut per ket jane lane dissi ne harres .Ky mendoi qe eshte Hasan Prishtina qe ishte edhe deputet ne parlamentin turk ne ate kohe dhe e dim sa shume ka bere per trojet shqiptare.Ku edhe pasurin e ka hargjuar per qeshtje kombetare.Prandaj eshte koha qe te ze vendin aty ku e meriton.

 8. #128
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-07-2012 m 12:53
  L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

 9. #129
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime
  Pёrkrenarja dhe shpata vijn n Shqipri


  Pёrkrenarja dhe shpata e Skёnderbeut do tё sillen nё Shqipёri pёr t’u ekspozuar me rastin e 100 vjetorit t Pavarsis s Shqipri. Premtimi i sht br kryeministri, Sali Berisha nga zёvendёskancelari dhe Ministri i Jashtm i Austris, Michael Spindelegger. Berisha dhe Michael Spindelegger jan takuar n Kroaci, ku po zhvillohet Samiti i Dubrovnikut.

  Gjithashtu, ai bёri tё ditur se Austria do tё marrё pjesё nё festimet pёr 100 vjetorin e pavarёsisё me pёrfaqёsues tё autoriteteve mё tё larta, si dёshmi e miqёsisё dhe lidhjeve tё ngushta midis tё dy vendeve e popujve.

  Spindelegger garantoi kryeministrin Berisha, se Austria do ta mbёshtesё fuqishёm Shqipёrinё nё hapat e mёtejshm drejt integrimit europian dhe marrjen e statusit tё vendit kandidat.

  Berisha nga ana e tij, vlersoi gadishmrin e Austris p sjelljen n Shqipri t pёrkrenares dhe shpats s Skёnderbeut, si dhe pr prfaqsimin e saj n nivele t larta n festime e 100 vjetorit t Pavaris.

  Nё memorien e kombit, – u shpreh Kryeministri, – kontributi i Ministrit t Jashtm t Austro-Hungaris, Kontit Bertochd dhe i vendeve mike Austrisё e Hungarisё, do tё qёndrojё pёrher nё altarin mё tё lartё tё vlerёsimit tё kombit shqiptar.

  Panorama

 10. #130
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-05-2012
  Postime
  33
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Midhat Bej Frashri dhe historiant e leshit

  http://www.lajmishqip.com/wp-content...mo20skendo.jpg

  Midhat Bej Frashri dhe historiant e leshit
  Nga : Nebil IKA


  Debati publik pr rishkrimin e historis n kt prag t 100-vjetorit t shteti shqiptar dashje pa dashje ka sjell n vmendjen e shqiptarve edhe ngjarjet e shnuara t historis kombtare e sidomos protagonistt e saj. Debati i elur me kt rast ka tronditur opinionin publik me faktet historike e sidomos me falsifikimin, deformimin dhe manipulimin q i sht br asaj pr 50 vjet me radh nga diktatura komuniste, manipulim q vazhdon t justifikohet nga autort e tij, t ashtuquajturit historin t periudhs komuniste. Dhe mos kujtoni se sht pak. N 100 vjet pavarsi teorike t shtetit shqiptar 45 vjet jan diktatur komuniste, q do t thot se pothuaj gjysma e shekullit t pavarsis sht periudha m e vshtir, m tragjike e m e turpshmja e historis. Pa dyshim q nj krim i madh i komunizmit sht falsifikimi i historis, krim q ende vazhdon, megjithse pretendohet se diktatura ka dy dekada q ka rn.


  Iluministi i fundit evropian

  Nj nga figurat m t denigruara t historiografis komuniste ka qen pa asnj dyshim Midhat bej Frashri, nj nga personalitetet m t ndritura t historis son kombtare. Nse do t kishim nj historiografi shkencore e objektive, besoj se kombi shqiptar do t kishte sot nj figur me t ciln do t krenohej n rang botror. Edhe pse hyj te personat q fmij jam edukuar me respektin dhe nderimin pr Midhat beun, jam befasuar nga njohja dhe konsiderata q kan t huajt, sidomos evropiant, pr t dhe prmasat e tij intelektuale. N vitin 1998 isha i ftuar nga miku im, gazetari e prkthyesi Rafael Floqi n ambasadn e BE-s n Tiran n promovimin e librit t mrekullueshm t Midhad Frashrit Shqiptar e sllav, q Floqi e kishte prkthyer nga frngjishtja. M habiti, por dhe m mrekulloi me fjaln e tij pr Midhad beun ambasadori i athershm francez, i cili, pasi shprehu keqardhjen q n Shqipri nuk e njihnin dhe e vlersonin figurn e tij, e cilsoi at iluministi i fundit evropian. Ku ta dinte ambasadori q ky njeri edhe ather kur fliste, edhe tani konsiderohet nga historiografia me prcaktimin politik komunist kriminel lufte e kolaboracionist? Sigurisht q ai dhe as perndimor t tjer nuk mund ta kuptojn dot at q komunizmi shqiptar, prfshir edhe historiant e regjimit, i bri kombit e popullit shqiptar. Nuk mund ta kuptonin dot se si nj njeri q kishte br aq shum pr vendin e tij mund t trajtohej si tradhtar e kriminel vetm se nuk ishte komunist dhe se ndrroi e luftoi pr Shqiprin etnike, pikrisht pr kt Shqipri q po ndrtojm gradualisht tani.


  Kampioni i shqiptarizmit

  Nuk gjendet figur historike n historin e kombit ton me aktivitete e kontribute si ai i Midhat bej Frashrit. I biri i nj figur gjithashtu t madhe, Abdyl Frashrit, nipi i Samiut e Naimit, ai ishte destinuar q fmij jo vetm t bnte, por ta trondiste historin. Vet biografia apo CV-ja e tij, si e quajn tani, flet vet pr ndriimin e ksaj figure, q nuk ka t krahasuar me asnj figur tjetr n historin e kombit e popullit ton.Midhat Frashri lindi m 25 mars 1879 n Janin; vdiq m 3 tetor 1949 n Nju-Jork, SHBA. Ishte i biri i Abdyl Frashrit dhe nipi i Sami Frashrit dhe Naim Frashrit, nga familja Frashri. Ai e njohu shum pak t atin dhe u rrit nn kujdesin e Samiut dhe t Naimit. Edukimin akademik e mbaroi n Stamboll. Pas mbarimit t shkolls, deri n vitin 1905 punoi n administratn turke dhe m pas kaloi n Selanik, n administratn shtetrore.


  Veprimtaria politike

  Filloi t aktivizohet n politikn shqiptare q n fund t shekullit XIX, duke spikatur q n fillim me punn e tij n politikn shqiptare n gjysmn e par t shekullit XX. N vitin 1908 ai fillon botimin e gazets Liria n Selanik. Gjat ksaj periudhe bashkpunon ngusht me Kristo Luarasin, i cili drejtonte shtypshkronjn (shtpin botuese) Mbrothsia. Frymzues dhe organizator i Kongresit t Manastirit, i njohur ndryshe edhe me emrin Kongresi i Alfabetit, m 14 nntor-22 nntor 1908, ku u zgjodh kryetar i Kongresit, nj nder dhe merit e rrall pr moshn q kishte.Firmtar i Deklarats s Pavarsis m 28 nntor t viti 1912 dhe ministr n qeverin e saj t krijuar nga Ismail bej Vlora. M 30 mars 1913 ai jep dorheqjen nga detyra. Ai mirpriti ardhjen e Princ Vidit n Shqipri dhe ndihmon n Ministrin e Punve t Jashtme. Pas largimit t Princ Vidit Midhat Frashri largohet nga Shqipria dhe deri n vitin 1918 jeton n disa shtete t Ballkanit. N vitin 1916 vendoset n Bukuresht, ku arrestohet nga policia dhe internohet n Moldavi. N vitin 1918, me mbarimin e Lufts s Par Botrore, lejohet t largohet dhe vendoset n Lozan (Zvicr). Aty ai i drejtohet me nj promemorie konferencs, n t ciln po prgatitej krijimi i Mbretris Serbo-Kroate-Sllovene. N promemorie ai deklaron: Pa zgjidhjen e problemit shqiptar nuk do t ket as Jugosllavi t re dhe as nj zgjidhje prfundimtare t kufijve n Ballkan. N vitin 1920 ai vendoset n SHBA. Kthehet n Shqipri n vitin 1922. N janar 1923 fillon detyrn e ministrit Fuqiplot t Republiks s Shqipris n Athin. Kt detyr e kreu deri n dhjetor 1925. I zhgnjyer nga zhvillimet politike n Shqipri, ai jep dorheqjen dhe deklaron largimin e tij nga aktiviteti politik.N vitin 1927 fillon t botoj n Tiran revistn Diturija dhe themelon librarin Lumo Skndo.N vitin 1939, pas pushtimit t vendit nga Italia fashiste, vendos ti kthehet aktivitetit politik. N vitin 1941 sht ideologu kryesor dhe nj nga themeluesit e Partis Nacionaliste, e njohur m shum me emrin Partia e Ballit Kombtar. Kundrshtar i Partis Komuniste t Shqipris, n nntor 1944 u detyrua t largohej nga Shqipria dhe t vendosej n Itali. Gjat nj udhtimi pr n Nju-Jork ai vdes si pasoj e nj ataku kardiak.


  Bibliofili Lumo Skndo

  Mbas vendosjes s diktaturs komuniste n Shqipri, u vendos sekuestro mbi pasurin e Midhat bej Frashrit. Nj nga objektet e sekuestruara ishte edhe biblioteka personale e tij. Sot rreth 40 000 vllime t ksaj biblioteke ruhen (dhe jan pjes) e Biblioteks Kombtare t Shqipris. Pr kt arsye n vitin 1996 ministri i Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve i Republiks s Shqipris dhe Biblioteka Kombtare e Shqipris vendosen q mimi pr bibliofilin t emrtohet Bibliofili Lumo Skndo. Ky mim do t ndahet do vit n Ditn Botrore t Librit nga Ministria e Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve dhe Biblioteka Kombtare e Shqipris. Pr her t par ky mim u dha m 23 prill 2006.


  Vepra

  Naim bej Frashri, kujtimi mbi t ungjin (1901), Bj mir pa hidhe n det (1902)
  Dhe tregonje (1902), Shkurtabiqi i verdh (1914) Hi dhe shpuz (1915)
  Letra mbi nj udhtim n Zvicr (1915) Nj re e zez pr Shqiprin (1918), Rilindja e Shqipris (1918)
  Shqiptar e Sllav (Albanais et Slaves) (1919), Mosmarrveshjet shqiptaro-serbe (1921), Plagt tona (1924) etj.
  Si shihet, nga kjo biografi e shkurtr ka disa momente aq t ndritura n jetn e tij, sa sht pothuaj e pamundur t harrohet e aq m shum t denigrohet.
  Kryetar i Kongresit t Manastirit dhe firmtar i Deklarats s Pavarsis, ministri i par i shtetit shqiptar, themelues dhe udhheqs i Ballit Kombtar dhe hartues i projektit pr Shqiprin etnike e demokratike. Vetm kontributi dhe pjesmarrja n dy prej ngjarjeve q vun themelet e shtetit shqiptar Kongresin e Manastirit dhe shpalljen e Pavarsis e bjn at nj figur t ndritur t historis. Por sigurisht q nuk mbaron me kaq. Midhat Frashri sht edhe politikani i par shqiptar q ka aplikuar dorheqjen nga ministr si mjet demokratik t t brit politik, dhe kt e bri m 1912, ndrkoh q ka politikan q nuk e njohin kt akt edhe sot. Ishte kontributi i tij diplomatik dhe marrdhniet e tij me kryeministrin arvanitas t Greqis, Teodor Pangalo, q ndaloi deportimin nga ana e grekve t shqiptarve t amris pr n Turqi sipas marrveshjes pr shkmbimin e popullsis Venizello-Ataturk t vitit 1920. Si prfaqsues i Shqipris n Lidhjen e Kombeve, ka mundur t prfaqsoj me kultur e atdhetari vendin ton n momente shum t vshtira t tij. Projekti i tij m i madh politik: Shqipria etnike, ngeli i parealizuar pr shkak t lnies nga fuqit e mdha t Shqipris n influencn komuniste sovjetike n fund t Lufts s Dyt Botrore. Projekti duket se po zbatohet tani me pavarsin e Kosovs dhe prmirsimin e vazhdueshm i statusit politik e kombtar t shqiptarve n trojet e tyre historike n rajon. A gjendet njeri n histori q i ka shrbyer kaq shum shtjes shqiptare sa ky kampion i pashoq i shqiptarizmit?  Historiant e leshit

  Historiant, por dhe politikanet shqiptar, nuk e kan fort pr zemr Midhad beun. Ndoshta i tmerron jeta dhe veprimtaria kaq e ndritur e tij. Historiant komunist kapen ende pas vendimeve politike t Enver Hoxhs. Ishte kriminel lufte, kolaboracionist, ky sht argumenti i tyre kur kundrshtojn apo mundohen t denigrojn figurn e tij. A ka ndonj dokument historik pr kt shtje? Jo. Vetm nj vendim politik nga diktatori. Po a mund t bhet historia me vendime politike? Ka qen kryetar i organizats nacionaliste Balli Kombtar, krkoni Shqiprin etnike e demokratike, krkoni Kosovn, amrin, Maqedonin shqiptare, Ulqinin, Tivarin e Tuzin. A nuk i krkon sot kto politika shqiptare. Madje Shqipria e madhe bashkimi kombtar i shqiptarve sht edhe nj detyrim kushtetues. Kjo sht, sipas historianve komunist, tradhtia e Mithad bej Frashrit. Nuk kan turp, por dalin n ekrane e gazeta, edhe pse kan qen spiun, mashtrues e falsifikator t historis, nuk heqin dor dot nga mbrojtja e krimit t tyre. T hapin barkun me demagogjin e sidomos kurajn pr t mbrojtur nj krim kaq t rnd sa sht falsifikimi i nj shekulli histori. Nj dit lexova nj shkrim t kolegut A., i cili ishte i dshpruar pr faktin se e majta ish-komuniste nuk promovonte figurat e saj n historin e Shqipris. Ai nuk gjente dot prgjigje. Un e kam nj t till: nuk kan figura kombtare, prkundrazi, figurat e tyre jan kryesisht antishqiptare. Si pasoj e sajesave t komunistve jugosllav, e majta shqiptare i ka edhe heronjt e saj t till t sajuar. Ky fakt flet edhe m shum pse historiant e tyre mundohen t errsojn figura si M. Frashri. Po a mund t mbulohet dielli me shosh? Kam vrar shum her mendjen se si mund ti quaj kta t ashtuquajturit historian komunist, spiun, falsifikator etj. Kan kaq shum epitete, sa nuk mund ti prcaktoj dot. Por m n fund e zgjidha. Nga sikleti m nxori Jozefina Topalli, Kryetarja e Kuvendit. Se ai mu kujtua kur iu drejtua njanit prej atyne: Historian i leshit.
  Lajmi Shqip

  Ky artikull eshte postuar me Wednesday, 11/07/2012 ne oren 6:52 am tek kategoria Komente. Mund te ndiqni gjithe pergjigjet per kete artikull nepermjet RSS 2.0 . Ju mund te komentoni, ose ta ndiqni nga websiti juaj.

 11. #131
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Antarsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Rroft Sali shpellari dhe PD-ja, qe po e perdorin 100 vjetorin sikur esht merita e tyre.
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 12. #132
  i/e regjistruar Maska e Bora`
  Antarsuar
  13-10-2011
  Postime
  83
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga KOKASHTA Lexo Postimin
  Rroft Sali shpellari dhe PD-ja, qe po e perdorin 100 vjetorin sikur esht merita e tyre.
  Normal pse se di ti qe sala ka luftuar kunder armiqve:P Kur shqiptaret e vertet luftetare jepnin jeten per atdhen sala i binte macas me luge ca ka cliru ai e ka cuar gjate.

 13. #133
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Antarsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  428
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Lumo Lexo Postimin
  http://www.lajmishqip.com/wp-content...mo20skendo.jpg

  Midhat Bej Frashri dhe historiant e leshit
  Nga : Nebil IKA


  Kampioni i shqiptarizmit

  Nuk gjendet figur historike n historin e kombit ton me aktivitete e kontribute si ai i Midhat bej Frashrit. I biri i nj figur gjithashtu t madhe, Abdyl Frashrit, nipi i Samiut e Naimit, ai ishte destinuar q fmij jo vetm t bnte, por ta trondiste historin. Vet biografia apo CV-ja e tij, si e quajn tani, flet vet pr ndriimin e ksaj figure, q nuk ka t krahasuar me asnj figur tjetr n historin e kombit e popullit ton.Midhat Frashri lindi m 25 mars 1879 n Janin; vdiq m 3 tetor 1949 n Nju-Jork, SHBA. Ishte i biri i Abdyl Frashrit dhe nipi i Sami Frashrit dhe Naim Frashrit, nga familja Frashri. Ai e njohu shum pak t atin dhe u rrit nn kujdesin e Samiut dhe t Naimit. Edukimin akademik e mbaroi n Stamboll. Pas mbarimit t shkolls, deri n vitin 1905 punoi n administratn turke dhe m pas kaloi n Selanik, n administratn shtetrore.


  Veprimtaria politike

  Filloi t aktivizohet n politikn shqiptare q n fund t shekullit XIX, duke spikatur q n fillim me punn e tij n politikn shqiptare n gjysmn e par t shekullit XX. N vitin 1908 ai fillon botimin e gazets Liria n Selanik. Gjat ksaj periudhe bashkpunon ngusht me Kristo Luarasin, i cili drejtonte shtypshkronjn (shtpin botuese) Mbrothsia. Frymzues dhe organizator i Kongresit t Manastirit, i njohur ndryshe edhe me emrin Kongresi i Alfabetit, m 14 nntor-22 nntor 1908, ku u zgjodh kryetar i Kongresit, nj nder dhe merit e rrall pr moshn q kishte.Firmtar i Deklarats s Pavarsis m 28 nntor t viti 1912 dhe ministr n qeverin e saj t krijuar nga Ismail bej Vlora. M 30 mars 1913 ai jep dorheqjen nga detyra. Ai mirpriti ardhjen e Princ Vidit n Shqipri dhe ndihmon n Ministrin e Punve t Jashtme. Pas largimit t Princ Vidit Midhat Frashri largohet nga Shqipria dhe deri n vitin 1918 jeton n disa shtete t Ballkanit. N vitin 1916 vendoset n Bukuresht, ku arrestohet nga policia dhe internohet n Moldavi. N vitin 1918, me mbarimin e Lufts s Par Botrore, lejohet t largohet dhe vendoset n Lozan (Zvicr). Aty ai i drejtohet me nj promemorie konferencs, n t ciln po prgatitej krijimi i Mbretris Serbo-Kroate-Sllovene. N promemorie ai deklaron: Pa zgjidhjen e problemit shqiptar nuk do t ket as Jugosllavi t re dhe as nj zgjidhje prfundimtare t kufijve n Ballkan. N vitin 1920 ai vendoset n SHBA. Kthehet n Shqipri n vitin 1922. N janar 1923 fillon detyrn e ministrit Fuqiplot t Republiks s Shqipris n Athin. Kt detyr e kreu deri n dhjetor 1925. I zhgnjyer nga zhvillimet politike n Shqipri, ai jep dorheqjen dhe deklaron largimin e tij nga aktiviteti politik.N vitin 1927 fillon t botoj n Tiran revistn Diturija dhe themelon librarin Lumo Skndo.N vitin 1939, pas pushtimit t vendit nga Italia fashiste, vendos ti kthehet aktivitetit politik. N vitin 1941 sht ideologu kryesor dhe nj nga themeluesit e Partis Nacionaliste, e njohur m shum me emrin Partia e Ballit Kombtar. Kundrshtar i Partis Komuniste t Shqipris, n nntor 1944 u detyrua t largohej nga Shqipria dhe t vendosej n Itali. Gjat nj udhtimi pr n Nju-Jork ai vdes si pasoj e nj ataku kardiak.


  Vepra

  Naim bej Frashri, kujtimi mbi t ungjin (1901), Bj mir pa hidhe n det (1902)
  Dhe tregonje (1902), Shkurtabiqi i verdh (1914) Hi dhe shpuz (1915)
  Letra mbi nj udhtim n Zvicr (1915) Nj re e zez pr Shqiprin (1918), Rilindja e Shqipris (1918)
  Shqiptar e Sllav (Albanais et Slaves) (1919), Mosmarrveshjet shqiptaro-serbe (1921), Plagt tona (1924) etj.
  Si shihet, nga kjo biografi e shkurtr ka disa momente aq t ndritura n jetn e tij, sa sht pothuaj e pamundur t harrohet e aq m shum t denigrohet.
  Kryetar i Kongresit t Manastirit dhe firmtar i Deklarats s Pavarsis, ministri i par i shtetit shqiptar, themelues dhe udhheqs i Ballit Kombtar dhe hartues i projektit pr Shqiprin etnike e demokratike. Vetm kontributi dhe pjesmarrja n dy prej ngjarjeve q vun themelet e shtetit shqiptar Kongresin e Manastirit dhe shpalljen e Pavarsis e bjn at nj figur t ndritur t historis. Por sigurisht q nuk mbaron me kaq. Midhat Frashri sht edhe politikani i par shqiptar q ka aplikuar dorheqjen nga ministr si mjet demokratik t t brit politik, dhe kt e bri m 1912, ndrkoh q ka politikan q nuk e njohin kt akt edhe sot. Ishte kontributi i tij diplomatik dhe marrdhniet e tij me kryeministrin arvanitas t Greqis, Teodor Pangalo, q ndaloi deportimin nga ana e grekve t shqiptarve t amris pr n Turqi sipas marrveshjes pr shkmbimin e popullsis Venizello-Ataturk t vitit 1920. Si prfaqsues i Shqipris n Lidhjen e Kombeve, ka mundur t prfaqsoj me kultur e atdhetari vendin ton n momente shum t vshtira t tij. Projekti i tij m i madh politik: Shqipria etnike, ngeli i parealizuar pr shkak t lnies nga fuqit e mdha t Shqipris n influencn komuniste sovjetike n fund t Lufts s Dyt Botrore. Projekti duket se po zbatohet tani me pavarsin e Kosovs dhe prmirsimin e vazhdueshm i statusit politik e kombtar t shqiptarve n trojet e tyre historike n rajon. A gjendet njeri n histori q i ka shrbyer kaq shum shtjes shqiptare sa ky kampion i pashoq i shqiptarizmit?
  - Nese per 100 vjetorin i pavarsise nuk zen vendin e duhur ky personazh, ateher turpi bie mbi gjithe ne qe mendojme se jemi shqipetare dhe kontribuojme per ceshtjen.

  Aty ku flasin faktet skan cka te mendojne pushtetaret,...

  eshte e udhes qe te zbardhen disa dilema dhe plasaritje mes figurave te shquara.
  eshte e udhes te shpaloset atentati ndaj mretit zog i organizur nga hasan prishtina dhe e gjith kjo me rekomandim te grekeve dhe rusve.

  - eshte e udhes te tregojne se kush e vrau vertet esat pashe toptanin ne paris dhe per cilatinteresa iu be atentati sidhe te tregojne se pse e vrane avni rustemin kur pra fisit te vet e pranoi se as qe e kishte pare e jome ta kete vrare esat pashen.

  - me direktivat e kuj hasan prishtina pranoi te jete minister ne qeveribne e princ vildit dhe nga na erdhi ky vidi?

  - cilla ishte arsyeja qe kadri memeti i coj fjalke dhe personalisht nga tirona u nis drejt gjakoves dhe ne shpellen e dragobise e vrau bajram currin emrinb e se cilit e madhnoi enver hoxha?
  Pse ta vriste ne shpelle, cfar kishte dhe prej kuj fshehej bajram curri ne shpell, kur ishte ne vend te tij?

  - Pse nuk kerkohet flamuri i vitit 1912 ne familjen maleski ne struge?

  - ne 100 vjetorin e pavarsise kush e urdhnoi dhe me cfar te drejte trashegimtari i froit martohet me shqiptre?

  - Ku prehen eshtrat e Ismail Qemalit dhepse te mos jene edhe eshtrat e tij ne varrezat e veteraneve?

  pyetem:
  valle, a nuk eshte tani momenti te harmonizohet nje platforme politike dhe te sillet nje rezolute konforme konceprit te Mit'hat Frasherit per te rrumbullaksuar aspiratat e te pareve tane? ...
  urtsia

 14. #134
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime
  Citim Postuar m par nga BOKE Lexo Postimin
  Pёrkrenarja dhe shpata vijn n Shqipri


  Pёrkrenarja dhe shpata e Skёnderbeut do tё sillen nё Shqipёri pёr tu ekspozuar me rastin e 100 vjetorit t Pavarsis s Shqipri. Premtimi i sht br kryeministri, Sali Berisha nga zёvendёskancelari dhe Ministri i Jashtm i Austris, Michael Spindelegger. Berisha dhe Michael Spindelegger jan takuar n Kroaci, ku po zhvillohet Samiti i Dubrovnikut.

  Gjithashtu, ai bёri tё ditur se Austria do tё marrё pjesё nё festimet pёr 100 vjetorin e pavarёsisё me pёrfaqёsues tё autoriteteve mё tё larta, si dёshmi e miqёsisё dhe lidhjeve tё ngushta midis tё dy vendeve e popujve.

  Spindelegger garantoi kryeministrin Berisha, se Austria do ta mbёshtesё fuqishёm Shqipёrinё nё hapat e mёtejshm drejt integrimit europian dhe marrjen e statusit tё vendit kandidat.

  Berisha nga ana e tij, vlersoi gadishmrin e Austris p sjelljen n Shqipri t pёrkrenares dhe shpats s Skёnderbeut, si dhe pr prfaqsimin e saj n nivele t larta n festime e 100 vjetorit t Pavaris.

  Nё memorien e kombit, u shpreh Kryeministri, kontributi i Ministrit t Jashtm t Austro-Hungaris, Kontit Bertochd dhe i vendeve mike Austrisё e Hungarisё, do tё qёndrojё pёrher nё altarin mё tё lartё tё vlerёsimit tё kombit shqiptar.

  Panorama

  Austriakt: Do tua lm 3 muaj shpatn dhe prkrenaren e Sknderbeut

  Christian Beaufort, Sylvia Ferino dhe Caridad Nieto kan br vizitn e par n Muzeun Historik Kombtar pr t par kushtet teknike. Ata jan shprehur optimist pr ekspozimin e relikeve. Dje kan par nj dokumentar mbi Sknderbeun, prodhim i 1967-s n Arkivin e Filmit, ndrsa sot do t vizitojn Muzeun e Krujs

  Do t ekspozohen n katin e dyt t Muzeut Kombtar


  Oliverta Lila

  M duket do gj n rregull. Nse kemi nj vitrin mund t bjm gjithka. Pavijoni i Mesjets sht nj vend i shklqyer. Ktu e kemi Sknderbeun gjithandej. sht koha pr ta rikthyer. Kto kan qen fjalt e Christian Beaufort, drejtuesi i grupit t specialistve austriak t Muzeut Historik t Artit n Vjen, ndrsa ndodheshin n Muzeun Historik Kombtar pr t par kushtet e ekspozimit t shpats dhe prkrenares origjinale t Sknderbeut. Reliket e Heroit Kombtar do t kthehen n Shqipri pr tu ekspozuar n kuadrin e 100-vjetorit t Pavarsis. Salla n katin e dyt t Muzeut Historik, Pavijoni i Mesjets, u sht dukur m i prshtatshmi. Aty ndodhet nj shtatore e Sknderbeut, afresku, imitacione armsh, botime origjinale n disa gjuh etj. Ktu ka m pak lagshtir se n Austri dhe kjo sht e rndsishme pr t mos lejuar korrozionin e hekurit. Por kto jan shtje q zgjidhen. Un nuk shoh asnj problem pr t mos i ekspozuar, sht shprehur Beaufort, duke thn me shaka se nuk e dinte nse do t mundte t kthehej srish, sepse sht n prag pensioni. Ndrsa e pyetm se pr sa koh mund t qndronin kto relike t ekspozuara, Beaufort shpjegoi se zakonisht zgjat nga nj deri n 3 muaj, varet nga interesi i pals shqiptare. Ende nuk sht prcaktuar, por nntori duket si muaji kur shpata dhe prkrenarja do t vijn pr tu ekspozuar n Muzeun Historik Kombtar. Un jam plotsisht i bindur q pala shqiptare ka vullnet t plot t plotsoj t gjitha krkesat e pals austriake, q jan t natyrshme pr t pasur kushte klimaterike e sigurie pr objektet q ekspozohen. Ne kemi interes t jashtzakonshm, q me rastin e 100-vjetorit t shpalljes s Pavarsis, shqiptart nga t gjitha trevat e Shqipris t vijn t shohin nga afr armt e heroit ton. Do t diskutojm edhe probleme t tjera q kan karakterin juridik pr mirkuptimin mes dy palve pr ti sjell kto dy objekte e pr ti kthyer pas, ka theksuar drejtori i MHK-s, Luan Malltezi, i cili i ka shoqruar gjat gjith kohs tre specialistt austriak, t cilt diskutuan edhe me specialistt shqiptar.

  Drejtoresha e Galeris s Pinakoteks n Muzeun Historik t Artit n Vjen, Sylvia Ferino, n nj intervist pr gazetn Shqip tregon m shum detaje pr kt iniciativ.

  Ju keni br vizitn e par n Muzeun Historik Kombtar. A jan, sipas mendimit tuaj, t prshtatshme kushtet pr ekspozimin e relikeve t Sknderbeut?

  Muzeu sht n gjendje shum t mir. sht e qart q nuk ka ajr t kondicionuar, por kjo pr mua nuk do t prbnte penges q t sillnim pr ekspozim shpatn dhe prkrenaren e Sknderbeut. Ne e biseduam edhe me drejtorin Luan Malltezi dhe nse do t jet e nevojshme, brenda vitrins, prmes elementeve t caktuara, do t kryejm ekuilibrimin e temperaturs. Kjo sht nj gj q zgjidhet lehtsisht. Ne jemi shum t lumtur q jemi n Tiran, na plqen shum dhe shpresoj q n t ardhmen t vazhdojm t bashkpunojm.

  Vendost n parim se cilat nga ambientet mund t jet m i prshtatshm pr ekspozim?

  Salla e Sknderbeut n katin e dyt t muzeut sht shum dinjitoze dhe mjaft e prshtatshme. Shpata dhe prkrenarja duhet t ekspozohen aty, sepse bjn edhe nj lidhje me afreskun e madh q ndodhet n pjesn ballore t salls. Mendoj se sht salla m e prshtatshme dhe m koherente, sepse i sht dedikuar Sknderbeut.

  Do t krkoni kushte specifike, qoft edhe sigurie?

  Ne jemi shum optimist dhe mendojm se do gj do t realizohet. Nse do t ket vshtirsi, ne mund ta sjellim vitrinn nga Vjena, e njjta ku shpatat dhe prkrenarja ruhen tani. Qeverit do t bien dakord pr ta sjell ktu dhe pastaj pr ta rikthyer srish.

  Sa koh mendohet t qndrojn t ekspozuara?

  Zakonisht kur u japim hua vendeve t tjera vepra arti, t cilat jan pjes e fondit ton, zgjat deri n 3 muaj. Gjithsesi kjo mbetet pr tu biseduar.

  Ju do t vizitoni sot edhe Muzeun e Krujs. Mund t jet edhe ai nj vend i mundshm ekspozimi?

  Ne do ta shohim sot kt muze, por jemi ktu t ftuar nga drejtori i Muzeut Historik Kombtar, q sht edhe partneri yn n kt nism.

  far vendi zn kto relike n koleksionin e Muzeut Historik t Artit?

  N muzeun ton, Sknderbeu sht nj nga heronjt e mdhenj t Europs, armt e t cilit arqiduka yn, Ferdinandi i Tirolit, i ka koleksionuar n gjysmn e dyt t vitit 1500. Sknderbeu ishte nj nga heronjt e mdhenj q ka luftuar kundr turqve dhe ky fakt ishte shum i rndsishm pr Austrin e shekujve t shkuar. Ne kemi 13 koleksione t mdha n piktur, antikitet, artefakte, monedha, kostume, karroca, armatime etj. Jemi muzeu m i madh i Austris.

  A kan interes turistt pr kto relike?

  Vijn shum turist, por mbi t gjith jan t interesuar shqiptart. Nj dit t hne, kur muzeu ishte mbyllur, vijn nj grup shqiptarsh q donin t shihnin shpatat dhe prkrenaren. Ata nuk e dinin q un isha edhe punonjse e muzeut dhe ishin t dshpruar q nuk do t mund ti shihnin. U thash se do t mjaftonte nj telefonat dhe kshtu bra. Ata mundn ti shihnin. E kuptoj interesin e madh q ka edhe pr ti ekspozuar n Shqipri, veanrisht n 100-vjetorin e Pavarsis.

  Shqip

 15. #135
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Shkup, manifestime pr 100 vjetorin e lirimit

  Aktivitete t shumta kulturore do t prcjellin manifestimin me rastin e 100 vjetorit t lirimit t Shkupit.

  Manifestimi do t nis t dieln n ora 12 tek shtpia memoriale e Nns Terez me meshn n gjuhn shqipe q mbahet pr nder t Kol Bojaxhiut, babait t Nn Terezs, i cili kishte themeluar korrin “Zani i Maleve“ pr t pritur kryengritsit q liruan Shkupin. Ndrsa n orn 13 e 30 tek Libraria e arshis do t bhet promovimi I pulls postare “Zani i Maleve” nga Postat e Maqedonis.

  N ora 18 n organizim t Shoqats s Motoristve Dardanians MC nga Shkupi do t mbahet defile e antarve t familjeve kryengritse t cilt do t ndalen te sheshi Skndrbeu pr t vijuar me nj iftar t hapur te Xhamia e Murat Pashs n orn 19 e 45.

  Kryetari i Komuns s airit Izet Mexhiti tha se me kt rast do t nderohen t gjitha familjet e kryengritsve. “Organizojm kt fest pr nder t 100 vjetorit t lirimit t Shkupit ku po ashtu do t nderojn familjet, trashigmitart e familjeve q kan b lirimin e Shkupit, si sht familja e Hasan Prishtins, Bajram Currit, Isa Boletinit dhe shum familje t tjera dhe duke prfundu ku do t prfshihen diku 30 familje q jan t veuara pr kontributin e tyre kombtar n kt 100 vjetor dhe pr t cilt ne u jemi mirnjohs dhe do t’ju ndajm mirnjohje”, tha Mexhiti.

  Ndrkoh Skender Hasani nga Shoqata e Historianve Shqiptar prkujtoi se Kryengritja e vitit 1912 kishte filluar n Malsit e Gjakovs duke prfunduar me lirimin e qyteteve t ndryshme t rrafshit t Kosovs dhe duke kulminuar me hyrjen n Shkup.

  “Q do t thot se sikur kryengritjet e mparshme q gjat Rilindjes kombtare shqiptare q filluan diku tjetr dhe kulminuan me lirimin e Shkupit si ishte kryengritja e Drvish Cars n vitin 1844 si ishte ajo e Lidhjes shqiptare t Prizerenit me lirimin e Shkupit me 4 dhjetor t vitit 1880 edhe kryengritja e vitit 1912 kulminoi me clirimin e Shkupit dhe ngjarja kulmore e vitit 1912 pr trojet etnike shqiptare ishte lirimi I Shkupit”, tha Hasani.

  Aktiviteti kulturor q do t prmbyll kt manifestim sht Koncerti n Kala q do t nis n ora 22. Organizator i manifestimit n fjal sht Komuna e airit n bashkpunim me Shoqata e Historianve Shqiptar t Maqedonis, Instituti pr trashgimi shpirtrore t shqiptarve t Maqedonis, Unioni I studentve ‘Dardania’, Shoqata e motoristve ‘Dardanians MC’, Esnafi I arshiss dhe shum sponsor medial mes tyre edhe TV Alsat M.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #136
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 17. #137
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Shkupi festoi 100 vjetorin e lirimit  100 vjetori i lirimit t Shkupit u festua me nj sr manifestimesh, ku morn pjes prfaqsues nga t gjitha trevat shqiptare. N Shtpin Memoriale t Nns Terez u zhvillua mesh n gjuhn shqipe pr nder t Kol Bojaxhiut, babait t Nn Terezs, themelues i korit "Zani i Maleve", postat e Maqedonis promovuan nj pull me t njjtin emr, pinjollt e familjarve t kryengritsve t vitit 1912 erdhn srish n kryeqytetin dardan, ndrsa pas iftarit t hapur pr t gjith, festa do t prfundoj me nj koncert madhshtor n Kalan e Shkupit. Deputeti nga Kosova Njazi Seferi, prfaqsues i familjes s Idriz Seferit tha se Tirana mund t jet kryeqytet i shqiptarve, por Shkupi, sht kryeqyteti shpirtror i shqiptarve. “Shkupi ka qen nj breng e veant e jona e t parve tona, sepse ata e kishin frikn, se ktu do t ndryshonte rrjedha e historis, rrjedha e fatit t tyre. Shkupi sht nj udhkryq ku i grumbullon t gjith njerzit, vendet tona i bashkon, ky sht realisht kryeqyteti emocional i shqiptarve, ndoshta Tirana mund t jet kryeqyteti i Shqipris, Prishtin e Kosovs, por kryeqyteti i shqiptarve do t jet Shkupi, ky sht kryeqytet emocional”, tha Seferi. Ndrsa Zvends kryeministri Musa Xhaferi, gjat promovimit t pulls postare “Zani I Maleve tha se me aktivitetet q organizohen n Shkup, dshmojn rndsin e ksaj date t rndsishme t historis shqiptare. Drejtori i postave t Maqedonis Rafiz Aliti n shenj falnderimi t kryengritsve q liruan Shkupin para 100 vjetsh, i dhuroi familjarit t patriotit Idriz Seferi, nj ekzemplar t posam t Pulls Postare. Aktivitetet pr shnimin e 100 vjetorit t Shkupit organizohen nga Shoqata e Historianve Shqiptar t Maqedonis n bashkpunim me Institutin pr mbrojtjen e trashgimis kulturore t shqiptarve. Financiarisht kto aktivitete ndihmohen nga Komuna e airit dhe sponsor t tjer, ndrkaq, Ministria e Kulturs s Maqedonis nuk ka ndar asnj denar pr kt dat t rndsishme, edhe pse ky prvjetor sht miratuar nga ana e Parlamentit t Maqedonis.

  Lajm  Shkupi sot feston 100 vjetorin e lirimit  100 vjetori i lirimit t Shkupit po shnohet me nj sr aktivitetesh kulturore dhe artistike n kryeqytet. Pr nder t ksaj dite, sot u promovua edhe pulla postare 'Zani i Maleve', e cila prfshin motive t ktij grupi orkestral t themeluar nga patrioti Kol Bojaxhiu, i ati i Gonxhe Bojaxhiut, pr t pritur kryengritsit shqiptar q arritn n Shkup pr lirimin e tij. Zv/kryeministri Musa Xhaferi, me kt rast foli pr rndsin q ka 12 gushti n historin e gjith popullit shqiptar.

  "Kjo kryengritje u kurorzua me lirimin e Shkupit ku ne sot shnojm kt dat ndrsa vet mnyra e pritjes s kryengritsve nga ana e popullsis , me nj orkestr muzikore t cilt sot po e prkujtojm edhe m promovimin e pulls postare, me motive t ktij grupi t formuar nga patrioti Kol Bojaxhiu enkas pr pritjen e trupave shqiptare, si dhe rrjedha e ngjarjeve historike t mvonshme n kt qytet pr Lvizjen Kombtare , si ishte Kuvendit i Shkupit disa muaj m von, domosdoshmrisht dshmojn rndsin e ksaj date respektivisht 12 gushtit n historin ton kombtare", deklaroi Musa Xhaferi, zv/kreyminstr pr implementimin e Marrveshjes s Ohrit.

  "N vazhdn e aktiviteteve posta e Maqedonis vendosi t jep kontributin e saj jo vetm n shnimin e ksaj date historike por n nj mnyr t l nj mbres nj shnim do t na prkujton nj koh t gjat kt dat historike si dhe kt jubile t madh pr t gjith ne", tha Rafiz Aliti, drejtor i Postave t Maqedonis.

  Drejtori i postave t Maqedonis Rafiz Aliti, gjithashtu n shenj falnderimi t kryengritsve q liruan Shkupin para 100 vjetsh, i dhuroi familjarit t patriotit Idriz Seferi, nj ekzemplar t posam t Pulls Postare.

  "Shkupi ka qen nj breng e veant e jona e t parve tona, sepse ata e kishin frikn, se ktu do t ndryshonte rrjedha e historis, rrjedha e fatit t tyre. Shkupi sht nj udhkryq ku i grumbullon t gjith njerzit, vendet tona i bashkon, ky sht realisht kryeqyteti emocional i shqiptarve, ndoshta Tirana mund t jet kryeqyteti i Shqipris, Prishtin e Kosovs, por kryeqyteti i shqiptarve do t jet Shkupi, ky sht kryeqytet emocional", u shpreh Nijazi Seferi, prfaqsues i familjes Idriz Seferit.

  T pranishm n kt manifestim ishin dhe familjar t tjer t ish kryengritsve shqiptar si dhe prfaqsues t jets politike dhe institucioneve n vend. Ndrkaq m hert pr nder t Kol Bojaxhiut, themeluesit t orkestrs 'Zani i Maleve' u mbajt nj mesh, e para n gjuhn shqipe, q nga ekzistimi i ksaj Shtpie Prkujtimore.
  "Dashuria fillon n shtpin e prindrve, ajo gjallron n familje, si munges e dashuris familjare sot kemi aq shum vuajtje dhe mjerim n bot. Prandaj apeli sht i qart dashuria duhet t rritet dhe t kultivohet sikurse fmija n gjirin familjar", theksoi Don Viktor Sopi, Ipeshkvi e Kosovs.

  100 vjetori i lirimit t Shkupit gjat dits s sotme do t shnohet edhe me nj sr aktivitetesh t tjera, sikurse parakalim i antar t familjeve kryengritse, i cili fillon nga kompleksi Princ deri tek Prmendorja e Sknderbeut n arshi. Po ashtu, do t organizohet edhe iftar t hapur n Xhamin e Murat Pashs, program pr dekorimin dhe ndarjen e mirnjohjeve familjeve t njohura t patriotve si Hasan Prishtins, Bajram Currit, Isa Boletinit etj. Kjo dit do t mbyllet me nj Koncert n Kalan e Shkupit.

  Semra Jakupi - Alsat
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 18. #138
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  41
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime n 133 postime

  Flamuri origjinal i Ismail Qemalit !!!

  Vellezer te nderuar,

  Kisha patur nje pyetje, dhe njekohesisht ju kisha lut per mendimin e juaj.

  A nuk do te ish e rruges, qe per 100 vjetorin, ai flamur qe parimisht u planifikua te ngrihet ne Shkup, te marre ate rruge dhe ne shenje simbolike te ngrihet ne Shkup, dhe ne Prishtine, per te deshmuar unitetin e kombit tone ???

  Si mendoni, a duhej politikanet tane kete ta kerkojn ???, mendoj se ne shkup do te kish veshtiresi per realizimin (e kane ne dore shkijet edhe per disa vjet), por ne prishtine nuk do te mendoja se do te dilte ndonje problem !!!

  tung
  albanish by nature

 19. #139
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  100-Vjetori: Sa ndryshuam n nj shekull?

  FATOS BAXHAKU

  Mbi kt truallin ton kan kaluar plot udhtar, reporter, spiun, aventurier, madje deri edhe gjuetar t thjesht. Shum kan ln pas shkrimet e tyre. Vetm pak vetve u kujtohet, mirsia, profesionalizmi, ndershmria dhe nj veti krejt m vete, ajo q n disa raste quhet “morbus Albanie” (smundja e Shqipris). Nj ndr to sht nj zonj bavareze. Ajo quhej Marie Amelie Freiin von Godin. Kishte lindur n Mynih, m 7 mars t 1882, n nj familje fisniksh t rn nga vafti dhe edukata e saj e par ishte fort e rnd. Pr t’i shptuar jets s zymt ajo ndrmori nj udhtim t gjat n Lindje. Asokohe, kjo quhej nj “aventur e madhe”. Baronesha shum shpejt u lidh me Eqrem bej Vlorn, nj figur brilante e aristokracis shqiptare t kohs dhe me motrn e tij. Q n kt koh ajo u b nj mike e madhe e shqiptarve. Q n 1902 ajo ishte korrespondente nga Shqipria pr “Koelnischen Volkszeitung” dhe “Taeglichen Rundschau”. N 1914 hapi me iniciativn e saj nj spital fushor pr t ndihmuar viktimat e lufts dhe t kolers. Vdiq n Mynih n 1956. Thuhet se n ditn e varrimit t saj shum shqiptar t prlotur kan thn si npr dhmb: Sot vdiq nna e vrtet e Shqipris.

  Citimet q do t keni mirsin t’i lexoni m posht jan shkputur nga disa shnime t saj t mbajtura n 1913, nj vit pas shpalljes s Pavarsis ton.

  Jemi msuar t na shajn, t na citojn si t paaft pr t br shtet apo shoqri moderne, dhe gjithher pr kto akuza e kemi pasur gjuhn brisk. Ky rast ndryshon kryekput, ky rast tregon se si do donte ta shihte Shqiprin e s ardhmes nj njeri q e dashuronte vrtet at. sht nj rast m shum q t gzojm e t bjm hare pr 100-Vjetor, por edhe ta vrasim mendjen pr at ka mund t bnim m mir. Nj shekull gjithsesi nuk sht pak.


  Vetdija politike

  “… N pjesn drmuese shqiptart nuk jan n gjendje t lexojn gazetat e huaja, kshtu q, n nj far mnyre, jan n mshirn e kafehaneve, ku nj gjykim politik duhet, apo mund t formohet vetm nga lajmet q sjellin agjentt e qeveris turke, apo t kapitenve t anijeve dhe t kasnecve. N kto kushte vetkuptohet q horizonti politik sht habitrisht i ngusht, saq ngjarjet vendore fitojn nj pesh dhe rndsi krejt arbitrare n krahasim me ato n vendet e huaja, apo madje edhe n krahinn fqinje, nj rndsi q ka vetm nj efekt: t shtrembroj n kokat e shqiptarve raportet e drejta t gjrave…”. A ndodh kjo edhe 100 vjet m pas? Kush e di?  Shprfillja ndaj pushtetit

  “…Pr shkak t shtypjes politike, gjat s cils shqiptarve u ishte mohuar, madje me krcnimin e dnimeve t rnda, do pjesmarrje n jetn politike, pjesa m e madhe e popullats ishte msuar t interesohej pr shtjet publike dhe kjo, si ishte e natyrshme, nga shprfillja e ngjarjeve politike, oi n humbjen e krejt shpresave pr t ardhmen, q te do popull tjetr, jo kaq t shkatht e energjik, do t kishte degjeneruar n nj letargji t thell e pa shptim.

  Mirpo shqiptari shquhet pr zgjuarsi dhe energji t pashterueshme, dhe kshtu e gjith kjo tepric forcash shpirtrore dhe t vullnetit, e cila nuk gjeti vend n jetn publike t vendit, krkoi fusha t tjera sendrtimi, qoft n shrbim t Turqis, apo vendeve t tjera jasht vendit, qoft brenda vendit n lmin e jets private, n t ciln shqiptarve u ishte ln aq shum liri veprimi, sa edhe ’u ishte kufizuar n jetn publike. Kjo rrethan, s bashku me shkakun kryesor pr rndsin jasht do kriteri q jan fituar n Shqipri shtjet vetjake, interesat vetjake dhe nderi vetjak prball shtjeve publike, sht n themel q sjellin me vete gjakmarrje dhe jo m pak edhe t gjitha aktet e shumta t dhuns dhe t shkeljes s ligjshmris, nprmjet t cilave shumica drrmuese e shqiptarve mbron prfitimet dhe, n rastin m t mir edhe nderin e vet… Kujdesi i pamas pr interesat personale, ku energjia e shqiptarit ka gjetur fush veprimi, dshira pr aventura, n t cilat dshmohet gzimi i ktij populli, ka uar, sidomos n fushn e prons private, n ‘shtrembrimin e konceptit t drejtsis’…”. N kt pik nuk kemi ku luajm, t gjithve ne, me ndonj prjashtim t ndonj idealisti t marr, ende na dhembin m shum hallet e shtpis ton sesa “shtjet publike”. E bukur arritje n 100 vjet…


  Partit

  “…Ndrsa gjith far thon partia kundrshtare, partia kundrshtare q ka qen denbabaden kundrshtare, sepse formimi i partive nga t pushtetshmit kalon trashgim nga babai tek i biri, sikundr edhe prkatsia partiake e njerzve t popullit, sht paraprakisht e keqe, e paarsyeshme dhe q duhet luftuar, gjith ’sht e kundrshtarit duhet hedhur posht dhe nderi e krkon q e jotja duhet mbrojtur me do kusht.

  Duket shkoqur se sa e vshtir sht t aj rrug nj mendim i aft pr t zgjuar nj jet t mirfillt politike n nj popull t tjuhazuar kaq shum ndaj nj realiteti publik dhe shoqror dhe t prar aq zellshm n nj mij parti pr shkak t interesave t veanta…”. Mbase ky citim na on ndrmend se si sillen partit kundrshtare edhe sot njra me tjetrn…  Shqiptari dhe forca

  “… Jam shum e bindur: sapo shkollat e mira t’u msojn fmijve konceptet e vrteta t moralit, koncepte q u prgjigjen marrdhnieve normale t nj shteti t rregullt, ather masa e shndetshme e popullsis do t jetoj me t njjtn ndershmri fanatike pr sa u prket ktyre koncepteve t reja, me t cilat ato prmbushin sot detyrat, shpesh t vshtira, t mikpritjes, t mbajtjes s fjals, t miqsis, t prkatsis partiake, t prmbajtjes ndaj grave, t cilat ua krkon zakoni i t parve. Pa dyshim q ky popull i zgjuar dhe energjik do ta shfrytzoj shum shpejt fuqin e tij n fushn e puns praktike, sapo t ndiej mbi vete nj dor t fort, t ciln ai do ta vlersoj, sepse shqiptari e vlerson gjithmon forcn.

  Ambicia e tij dhe mania pr t fituar e prshpejtojn kt shndrrim m shum sesa vetit e do populli tjetr. Sapo ndershmria n Shqipri t oj drejt qllimit prmes marrdhnieve t rregullta m mir sesa grabitja, ather shum shpejt hajduti do t quhet si i marr, pikrisht sepse ai do t jet i pasuksesshmi, sikundr deri m sot, burri absolutisht i ndershm ishte i pasuksesshm pr faj t qeveris turke…”.

  Mir asokohe, kur hajduti quhej nj njeri plot vlera, po sot, kur nuk jemi m t pushtuar?! Apo mos vall ai ushtimi i vjetr ndr mendje e zemra vazhdon t na ndaj n t aft e t paaft, prkatsisht n hajdut e johajdut? Baronesha vazhdon t na bj pyetje t vshtira, fort t vshtira.  (Pr m gjer shiko: Marie Amelie Freiin von Godin, Nga Shqipria e re; prktheu Elda Gjana-Borii dhe Afrim Koi, Koi, Tiran 2007).

  Shqip

 20. #140
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  13 dit fjalime pr 100-vjetorin e Shqipris

  Edicioni i tridhjetenj i Seminarit Ndrkombtar t Gjuhs, Letrsis dhe Kulturs Shqiptare do t zhvillohet prgjithsisht n shenj t 100-vjetorit t Pavarsis s Shqipris
  Kosov

  Seminarin e Gjuhs, Letrsis dhe Kulturs Shqiptare, i cili u hap t hnn n Fakultetin Filologjik n Prishtin, gjat trembdhjet ditve, sa do t zgjas, do ta prshkoj fryma e njqindvjetorit t Pavarsis s Shqipris. Dy sesionet e Seminarit, ai i Gjuhs, si dhe ai i Letrsis, n t cilat kumtesat e tyre do t’i lexojn rreth 100 studiues, u jan kushtuar 100 viteve t studimeve t gjuhs shqipe, prkatsisht 100 viteve t studimeve letrare shqiptare.

  Duke folur n hapje t edicionit t tridhjetenj, Bardh Rugova, drejtor i seminarit, tha se seminari i ktij viti nuk dallon shum nga seminaret e viteve t kaluara. Ai shtoi se ky institucion mbetet i njjti projekt si n ditn e themelimit t tij n vitin 1974.

  “Tridhjet her t tjera nj drejtor seminari ka dal n nj tribun si kjo pr t hapur punimet e Seminarit Ndrkombtar pr Gjuhn, Letrsin dhe Kulturn Shqiptare. I nxora nga arkivi ato fjalime, i lexova nj nga nj, vetm pr t kuptuar se nj fjalim i tridhjetenj nuk mund t ket ndonj risi t madhe, pos t prmbledh ato q jan thn a nnkuptuar tridhjet her t tjera rresht”, tha Rugova.

  Sipas tij, ky sht nj projekt q synon ndikim n tri fusha t ndryshme. Ndikimi i par sht ai kulturor.

  “Seminari mundson shkmbime kulturore me vende dhe kultura t tjera, mundson prfaqsimet kulturore t albanologjis n bot dhe prkthime t veprave t gjuhs shqipe n gjuh t ndryshme t bots”, u shpreh Rugova. Ndikimi i dyt, sipas tij, sht ai arsimor dhe shkencor. Pjesa m e madhe e Departamenteve t Shqipes a t Ballkanistiks n bot, sipas Rugovs, drejtohen dhe udhhiqen nga pjesmarrs t dikurshm a t sotm t ktij seminari. Ve ksaj, shtoi Rugova, seminari vit pr vit sht nj vend ku nprmjet referimeve dhe kumtesave shtrohen dhe diskutohen probleme t caktuara t albanologjis, duke e shtyr gjithnj prpara kt fush.

  E ndikimi i tret, sipas tij, sht ai integrues.

  “Krijimi i kontakteve me institucione dhe individ t interesuar pr shkencn gjithandej bots, lidhja e bashkpunimeve dhe raportet kontraktuale jan baza e ekzistencs s ktij institucioni”, tha ai, duke shtuar se viti mes dy seminareve nuk ishte i leht pr albanologjin.

  “Prjetuam dhe ndam dhimbjen pr humbjen e studentve t shqipes t Universitetit t Elbasanit n nj aksident tragjik n afrsi t Himars. U ndam nga profesor Fadil Raka, ish-drejtor i ktij seminari. Na la poeti emblematik Ali Podrimja”, theksoi Rugova, duke shtuar se do t prpiqen t’i nderojn ata, duke ruajtur sistemin e vlerave me t cilin jetuan, sistemin e njjt t vlerave q mban ky seminar.

  Nj ndihm t madhe seminari pr do vit e merr nga Ministria e Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis e Kosovs. Ministri Ram Buja, duke folur pr ecurit e ekzistimit t seminarit me fokus vitet nntdhjet, tha se “Seminari Ndrkombtar i Gjuhs, Letrsis dhe Kulturs Shqiptare, ndonse kishte rnie n vitet ‘90, ishte institucioni q mbajti gjall kulturn dhe traditn kombtare”.

  Sipas tij, kjo u b prmes njerzve, miqve e dashamirve t albanologjis q erdhn ktu e q ishin ambasadort m kuptimplot pr t bartur at q duhej bartur dhe pasqyruar, prmes ports s madhe t kulturs, pr t na njohur kush ishim, far bjm dhe ku synojm”.

  N hapje t seminarit foli edhe Hajdin Abazi, zvendsministr i Kulturs, i cili tha se kt vit seminari shkon n nderim t 100-vjetorit t shpalljes s Pavarsis s Shqipris.

  “Shpresojm q t vazhdoj puna q sht br q nga fillimi kur ka nisur puna n kt seminar”, tha Abazi.

  T pranishmit i prshndeti edhe Isa Mustafa, kryetar i Komuns s Prishtins. Ai tha se ky seminar pr Prishtinn sht tepr i rndsishm, sepse n t ndodhin ngjarje t rndsishme shkencore dhe kulturore. Ai shtoi se seminari sht kthyer n nj emblem pr Prishtinn.

  “Shpresojm q do t vazhdoj t jap rezultate t rndsishme pr zhvillimin shkencor e kulturor, por edhe n afrimin e gjuhs dhe kulturs son me gjuht dhe kulturat e tjera”, tha Mustafa.

  Pajazit Nushi, nnkryetar i Akademis s Shkencave dhe Arteve, tha se i vjen mir q gzoi fatin ta bj kt prshndetje me rastin e hapjes s punimeve t para t ktij instituti para 38 vjetsh. Ather n emr t organeve prgjegjse pr themelimin e seminarit, kurse sot fjaln prshndetse tha se e bn n emr t ASHAK-ut.

  Sipas tij, tradita e veprimtaris kulturore dhe shkencore e ktij seminari ka br q sot t kemi njohs dhe miq t Kosovs n shum vende t Europs dhe n vende prtejoqeanike, sidomos n SHBA.

  “Disa nga pjesmarrsit e ktij seminari punojn n institucione shkencore dhe n universitete, disa t tjer kryejn shrbime diplomatike npr ministri t Punve t Jashtme t vendeve t ndryshme, kurse disa t tjer kryejn funksione t larta diplomatike n Tiran, Prishtin dhe Shkup. Por ajo q sht m e rndsishmja, sht fakti se seminari sht institucion integrues i potencialit relativisht t madh shkencor dhe albanologjik”, tha Nushi.

  Ndrsa Osman Gashi, dekan i Fakultetit t Filologjis, theksoi se ky fakultet, menaxhmenti i tij, kshilli drejtues dhe drejtoria e tij, profesort e bashkpuntort, administrata e studentt, tashm seminarin e ndiejn si pjes t pandashme t veprimtarive t tyre, angazhimeve t tyre profesionale prgjat tr nj viti akademik.

  Sipas tij, n esencn e tij seminari sht pasqyra m e qart dhe m kuptimplot e zhvillimeve kulturore, shkencore, letrare e gjuhsore brenda nj viti akademik, jo vetm n Fakultetin e Filologjis, por n tr Universitetin e Prishtins dhe m gjer.

  Edhe Gashi theksoi se seminari i sivjetm do t zhvillohet prgjithsisht n shenj t 100-vjetorit t Pavarsis s Shqipris.

  “Do t jet ky nj kontribut yni modest n shnimin e ktij prvjetori shum t rndsishm pr historin e zhvillimet e sotme t kombit shqiptar”, tha ai.

  Shqip

Faqja 7 prej 10 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •