Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 104
 1. #81
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Nėse pini duhan, mė pak shanse pėr shtatzani


  Duhanpirėset kėrkojnė dyfishin e kohės sė grave, qė nuk konsumojnė duhan, pėr tė mbetur shtatzėnė, sipas njė studimi tė fundit tė Institutit Kombėtar tė Shėndetit dhe Kėrkimit Mjekėsor nė Francė (Inserm).
  "Rezultatet e para tė studimit konfirmojnė efektin negativ tė duhanit mbi fertilitetin, efekt ky qė ėshtė pohuar edhe nga ekipe tė tjera evropiane", thuhet nė njė komunikatė tė Inserm. Projekti pilot konsistoi nė studimin e 1200 grave nga 18-44 vjeē dhe tė partnerėve tė tyre. Konkluzioni i dalė nga ky institut ėshtė qė: gjysma e femrave duhanpirėse donin dyfishin e kohės pėr tė mbetur shtatzėnė, nė krahasim me ato qė nuk pinin. Por kėto efekte negative tė duhanit nuk ndikojnė vetėm tek gratė, por edhe tek burrat. Mjekėt nėnvizojnė, qė tė paktėn duhanpirėsit duhet tė mėnjanojnė duhanin gjatė kohės qė duan tė bėjnė njė fėmijė. Ky studim do tė vazhdojė edhe gjatė vitit qė vjen, kur gjatė kėsaj kohe do tė studiohen edhe rreth 20.000 persona.
  Sėmundjet
  Studimi ėshtė kryer nė Francė dhe sipas tė dhėnave mėsohet se numėrohen rreth 14 milionė konsumatorė tė duhanit. Mė shumė se 12 milionė persona janė duhanpirės tė rregullt. Nė kėtė grup bėjnė pjesė tė gjithė ata tė cilėt pijnė mė shumė se njė cigare nė ditė, ku 33 pėr qind e zėnė meshkujt, ndėrsa 26 pėr qind janė femra. Sipas anketės, nga 17-vjeēarėt e pyetur, katėr nė shjetė deklarojnė se pijnė duhan disa herė nė muaj. 19-vjeēarėt e pyetur deklarojnė se njė nė dy vetė pi rregullisht duhan ēdo ditė. Po sipas kėsaj ankete tė kryer nga instituti francez mėsohet se, pėrqindja e duhanpirėsve ėshtė nė rritje kryesisht tek 35-vjeēarėt. Pirja e duhanit njihet se ka sjellė vdekshmėri tė lartė nė botė, ndėrsa nė Francė mėsohet se kjo drogė ka vrarė mė shumė se 60 mijė vetė nė vit. Nikotina ėshtė vrasėsėe pėr shėndetin, ku ata qė pijnė mė shumė se 20 cigare nė ditė janė mė tė rrezikuarit. Nikotina ėshtė pėrgjegjėse edhe pėr anomalitė tė tipit, si infarkt i miokardit, pasi dėmton rėndė zemrėn. Kanceri nė mushkėri ėshtė njė sėmundje fatale dhe fajin pėr kėtė duket se e ka duhani. Shkencėtarėt thonė se sikur duhani tė eliminohej, rastet e kancerit nė mushkėri do tė pakėsoheshin deri 90 pėr qind. Ata thonė se kanceri i mushkėrive tani ka filluar tė bėhet mė i shpeshtė edhe mes personave qė nuk pijnė duhan. Gjatė 10 vjetėve tė fundit, shtimi i rasteve tė tilla ka ardhur duke u rritur dhe arsyeja shpjegohet se kėta persona, megjithėse nuk pijnė duhan, punojnė, ose jetojnė nė mjedise ku pihet duhan.
  Lėnia e duhanit
  Sipas anketės, mbi 60 pėr qind e duhanpirėsve kanė bėrė tė paktėn njė herė njė tentativė pėr ta lėnė duhanin. Ndėrkohė qė gjatė tre viteve tė fundit, vetėm dhjetė pėr qind e atyre, qė kanė bėrė njė tentativė pėr ta lėnė duhanin, ia kanė arritur. Ekspertėt thonė se nė se duhani eliminohet, pra nėse lihet duhani, atėherė edhe ata qė nuk pijnė duhan nuk do tė ishin mė nė rrezik prej tij. Sipas tyre, me njė hap tė tillė, rastet e kancerit tė mushkėrivė mund tė pakėsoheshin deri nė 90 pėr qind.

  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 2. #82
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Analizė e re pėr tė zbuluar sasinė e nikotinės


  Nėse fėmijėt, apo adoleshentėt pijnė duhan jashtė vullnetit tė prindėrve, tani mund tė zbulohet fare lehtė. Njė analizė e re zbulon saktėsisht nėse njė person ka pirė apo jo duhan. Pajisja pėr kryerjen e kėsaj analize quhet TobacAlert, qė shitet nė farmaci pa recetė dhe me saktėsi tregon nivelin e kotinės nė urinė. Kotina ėshtė njė nėnsubstancė e nikotinės. Gjatė njė punė kėrkimore nė kėtė klinikė nė Rino tė Nevadės, gratė shtatzėna kryejnė rregullisht kėtė lloj analize pėr tė diktuar nėse janė ekspozuar ndaj tymit tė duhanit. Analiza i ndihmon nėnat pėr tė dalluar nivelin e kotinės nė urinė dhe gjithashtu i bėn ato mė tė hapura nė bisedat ndaj tė kėqijave qė sjell duhani. Gjithashtu, kėto lloj analizash tani pėrdoren edhe nė rastet e divorceve, kur njėri prind kėrkon kujdestarinė e fėmijės, duke u ankuar se fėmija ėshtė nė rrezik shėndeti, pasi prindi tjetėr pi duhan. TobacAlert ka filluar tė pėrdoret nė botė edhe nga ndėrmarrje private ndaj punonjėsve tė tyre.
  Puna
  Statistikat tregojnė se njė person qė pi duhan, mungon nga puna pėr arsye shėndetėsore mesatarisht 18 ditė nė vit, ndėrsa njė agjenci sigurimesh shėndetėsore mund tė kursejė rreth 3 mijė e 500 dollarė nė vit nėse njė person i siguruar nuk pi duhan.
  Mohimi
  Ka shumė njerėz, qė nuk e pranojnė se pijnė duhan, madje edhe kur shkojnė tek mjeku ngulin kėmbė, duke thėnė se nuk pijnė duhan. Njė sjellje e tillė ėshtė e rrezikshme, veēanėrisht nė rastet e grave shtatzėna.
  Fėmijėt
  Ekspertėt thonė se fėmijėt janė mė tė pambrojturit ndaj tymit tė duhanit. Mbajtja e fėmijėve nė mjedise ku pihet duhan mund tė bėhet shkak pėr sėmundje tė tjera mė tė rrezikshme. Tymi i lėshuar nga tė tjerėt, tek fėmijėt bėhet shkak pėr infeksione tė ndryshme!

  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 3. #83
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Pse femrat dallohen nga meshkujt?


  Shkenctarėt kanė deshifruar kodin gjenetik tė kromozomi X femror i cili ėshtė i lidhur me mė shumė se 300 sėmundje.
  Ai pėrmban 1100 gjene ose rreth 5% tė gjenomit njerzor sė bashku me informacionin e cila mund tė ndihmojė qė tė pėrmirėsohet diagnoza e sėmundjes sė hemofilisė, verbėrimit, autizmit dhe leukemisė.Nga ky zbulim i k
  ėtyre shkenctarėve tregon se tek gratė ka shumė dallime se sa ėshtė menduar dhe janė mė tė komplikuara nga meshkujt sa i pėrket gjeneve.
  Gratė kanė 2X kromozome kurse meshkujt XY tė cilat i japin vetitė mashkullore.X kromozomi
  ėshtė mė i madh se ai Y, dhe femrat kanė 2X kromozome i cili njėri zakonisht ėshtė joaktiv.
  Ndryshimet gjenetike dhe sėmundjet si daltonizmi, autizmi dhe hemofilia tė cilat janė tė lidhura me kromozomin X mė shpesh godasin meshkujt sepse ata nuk kanė kromozomin tjetėr X i cili do tė zėvendėsonte mungesat.
  Kromozomi X ėshtė bartės edhe i shumė gjeneve tė cilat kanė lidhje me prapambetjen psiqike dhe gjenit mė tė madh tė quajtur DMD nė gjenomin njerzor. Ndryshimet nė DMD, shkaktojnė distrofinė muskulare tė Duchenn, njė sėmundje e rėndė dhe fatale tek meshkujt.

  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 4. #84
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Multivitaminat pėr shtatėzani mund tė jenė tė rrezikshėm pėr fėmijė


  Shumė gra shtatėzana vitaminat e tyre tė cilat i pėrdorin gjatė shtatėzanisė nuk i ruajnė nė vende tė sigurta, larg fėmijėve. Por nėse atė e bėjnė mund tė shpėtojnė jetėn e fėmijės sė vogėl, thotė dr Kathleen Delaney nga UT Southwester Medical Center.
  "Shumica mendojnė se kėso lloj barna janė shumė tė sigurta - se ato janė vetėm vitamina" tha dr Delaney. "Mirėpo vitaminat pėr shtatėzani pėrmban sasi tė mėdha tė hekurit e cila mund tė bėhet helmuese pėr fėmijėt e vegjėl" Nėse dyshoni se fėmija ka gėlltitur multivitamina pėr shtatėzėna, ju duhet menjėherė tė kėrkoni ndihmė nga mjeku. Pėr kėtė arsye, multivitaminat duhet trajtuar si edhe tė gjitha barnat tjera dhe prodhimet tjera kimike tė cilat janė tė rrezikshme pėr fėmijėt - duhet ruajtur sa mė larg tyre.

  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 5. #85
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Dietat e shpejta dėmtojnė zemrėn

  Tek femrat anoreksike dhe ato qė kanė humbur shumė shpejt peshėn e trupit mund tė lajmrohen probleme nė zemėr, tė rrezikshme pėr jetėn, tė cilat bėhen tė dukshme gjatė ushtrimeve, pohojnė shkenctarėt Amerikan.
  Me vite ėshtė e njohur se tek femrat tė cilat tė sėmura nga anoreksia paraqiten probleme nė zemėr, tek tė cilat paraqiten tė rrahura tė pakta nė zemėr dhe dėmtim tė muskulit tė zemrės.
  Pėrveē kėsaj, shkenctarėt besojnė se vdekja e menjėhershme nė rastin e tė sėmurėve nga anoreksia kryesisht ėshtė rezultat i problemeve nė zemėr.
  Dr. Suzanne Riggs dhe kolegėt e saj nga spitali pediatrik Hsabro nė vendin Providence nė Rhode Island, kanė studiuar punėn e zemrės tek 36 vajza me moshė prej 11 deri 18 vjet, tė cialt ishin tė hospitalizuara pėr shkak mosushqyerjes tė shkatuara nga anorekisa. Deri sa aparatet kanė matur punėn e zemrės dhe metabolizmin e saj, kėto vajza ushtronin nė biēikleta tė dhomės duke simuluar vozitjen e saj nė tatėpjetė. Ato kishin ndėrprerė ushtrimet kur janė lodhur shumė.
  33% nga kėto vajza tė kontrolluara pastaj, duke pėrfshirė edhe ato qė kanė ushtruar ēdo ditė pėr disa orė, kishin zemėr tė dobėsuar mesatarisht apo edhe fort.
  Personat qė nuk kanė probleme me zemėr gjatė vozitjes sė biēikletės nė momente tė caktuara do tė arrijnė maksimumin e tyre. Para se tė arrijnė maksimumin do tė kalojė njė kohė e gjatė, harxhimi i oksigjenit nė kulm tė ushtrimeve do tė jetė e madhe, dhe kalimi nga metabolizmni aerob nė atė anaerob do tė kalojė njė kohė e gjatė.
  Pėrveē kėsaj, zemra e personave normal do tė ketė mė shumė forcė pėr ushtrime.
  Vajzat anoreksike shumė shpejt do tė vijnė deri te maksimumi i tyre (i ulėt), me harxhim tė vogėl tė oksigjenit, dhe kalimi nė metabolizmin anaerob do tė ndodh shumė shpejt, ēka do tė thotė se kanė shumė tolerancė tė dobėt nė rritjen e numrit tė rrahjeve tė zemrės.

  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 6. #86
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Kompjuteri po bėhet shkaktari kryesor pėr dobėsim tė syve

  Mjekėt Amerikan kanė vendosur njė term tė ri nė mjeksi "Computer Vision Syndrome" (CVS), gjegjėsisht sindromi i shikimit kompjuerik i cili paraqitet tek njerzit tė cilėt kalojnė kohė tė gjatė para kompjuerit. Ky sindrom ka ērregullim tė veēant tek shikimi, dhe gjithashtu ndikon nė keqėsimin e saj. Simptomet e CVS janė: dobėsim i fokusit, kokėdhembje, pamje e dyfishtė apo e turbulluar, lodhje e shpejtė gjatė leximit, dhemje dhe skuqje e syve, dhembje nė krahrorė dhe qafė. Shumica e pėrdoruesve tė kompjuterit fillon t'i ndjejė kėto simptome pas katėr orė qėndrimi para kompjuterit, dhe tė gjithė kanė pengesa pas qėndrimit pandėrprerė rreth 6 orė. Mjekėt kėshillojnė 9 mėnyra pėr tė zvogluar lodhjen e syve dhe syza speciale kur punohet nė kompjuter.

  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 7. #87
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Pse na vjen ftohtė?

  Kėmbėt, gishtat tė ftohta apo tė mpira: A bėhet fjalė vetėm pėr "termostatin" e brendshėm tė prishur apo janė shenjat pėr ndonjė sėmundje serioze?
  Trupi pėr tė mbajtur ēdo herė temperaturėn konstane nė brendėsi pėrdorė termogjenezėn; nėse ky mekanizėm nuk funksionon si duhet, mė sė pari kėtė e ndjejnė ekstremitetet qė janė mė larg "ngrohėsit" tė organizmit, zemrės. Megjithatė, nė disa raste, duart e ftohta mund tė jenė shenja tė problemeve serioze shėndetsore, tė cilat duhet kontrolluar dhe shėruar.
  Tre kėshilla se si tė ngroheni:
  Vishuni mė trash. Ēizmet janė mėnyra mė e mirė pėr ngrohjen e kėmbėve.
  Shmangu ushqimit tė rėndė. Nėse ėshtė ushqimi i rėndė, pėr tretjen e saj nė mėlēi dhe lukth vjen njė sasi mė e madhe e gjakut, dhe prandaj njė sasi mė e madhe ėshtė e koncentruar nė kėto organe.
  Ndaloni duhanin. Nikotina zvoglon kapilarėt. Kėshtu duhani zvoglon temperaturėn nė duar dhe kėmbė: secila cigare ul temperaturėn pėr njė gradė celsius gjatė 20 minutave.

  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 8. #88
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Duhani, qė tashmė dihet se ka lidhje me disa sėmundje, mund tė rrisė gjithashtu rrezikun e infektimit me HIV, virus qė shkakton sėmundjen e sidės, bėnė tė ditur sot kėrkuesit.

  Nė njė rishikim tė studimeve qė i pėrket lidhjes midis duhanit dhe virusit HI, mjekėt britanikė thanė se pesė nga gjashtė studime tė cilėt analizuan, treguan se duhanpirėsit kanė mė shumė shanse pėr infektim. Nėntė nga dhjetė studime tė tjera qė kanė tė bėjnė me kalimin nga HIV nė sėmundjen e lartpėrmendur nuk gjetur lidhje me duhanin. Dr. Andrea Furber dhe kolegė e tij, qė bėnė tė ditur zbulimet nė gazetėn pėr "Sėmundjet Seksualisht tė Trasmetueshme", thanė se duhani mund tė rrisė ndjeshmėrinė te virusi HIV, duke modifikur njė mori reagimesh ndaj sistemin imunitar. Kėrkimet treguan se duhani ėshtė shkaku kryesor i vdekjeve tė paevitueshme. Ai rrit rrezikun e infarkteve, problemeve me frymarrjen, mushkėritė dhe llojeve tė ndryshme tė kancerit. Rreth 40 milionė njerėz nė tė gjithė botėn janė prekur nga virusi HIV. Afėrsisht 5 milionė vetė u infektuan nė vitin 2005 dhe mė shumė se 3 milion tė rritur dhe fėmijė vdesin ēdo vit nga sėmundje e SIDĖS

  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 9. #89
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Simptomat


  Simptomat e para tė alergjisė sė syve janė: kruajtja qė ndihet, skuqje dhe fryrje e qepallės sė syrit dhe shtim i sekrecioneve (lotėve). Nė tė shumtėn e rasteve sėmundja, nė periudhėn e pranverės, shoqėrohet me dhimbje dhe ndjenjėn e thatėsisė nė sy.
  Shkaqet
  Shkaktarėt e alergjisė janė disa lėndė, qė gjenden nė mjedis, si pemėt, pluhuri, kafshėt shtėpiake, barėrat, parfumet. Kėta shkaktojnė reaksion me konjuktivėn e syrit, qė pėrmban qeliza si basophili dhe mastcellsi, qė sjellin sekretimin e lotėve.
  Alergjitė
  Njė lloj alergjie ėshtė ajo qė shkaktohet nė sy nga pėrdorimi i lenteve tė kontaktit, i pikave qė hidhen nė sy dhe i lėndėve kozmetike. Njė lloj tjetėr ėshtė alergjia qė shkaktohet nga faktorė tė mjedisit. Faktor ėshtė edhe nxehtėsia dhe dielli.

  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 10. #90
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Ushqimi i nėnave gjatė gjidhėnies

  Mėnyra mė e mirė, mė e sigurt, mė e shėndetshme dhe mė e lirė e tė ushqyerit tė foshnjės suaj ėshtė me qumėsht gjiri.
  Vėnia e rregullt e fėmijės nė gji ėshtė metoda mė e mirė pėr tė nxitur fluksin e qumėshtit tė gjirit. Qumėshti i gjirit e mbron fėmijėn nga sėmundjet e ndryshme dhe e bėn mė tė qėndrueshėm ndaj infeksioneve dhe alergjive, mirėpo, nė anėn tjetėr, tė ushqyerit me qumėsht gjiri e mbron edhe shėndetin e nėnės. Posaēėrisht, nė vitin e parė tė jetės, varet mirėqenia dhe shėndeti i foshnjės tuaj nga ushqimi i drejtė. Shtrohet pyetja se ēfarė ushqimi duhet tė hajė nėna gjatė kohės sė gjidhėnies pėr njė ushqim me gji tė suksesshėm? Njė ushqim i balancuar gjatė shtatzėnisė dhe pas shtatzėnisė favorizon dhėnien me gji. Prandaj, ushqimi i nėnės duhet tė jetė i shumėllojshėm, tė pėrfshijė ushqime bimore, shumė fruta dhe perime tė freskėta, produkte tė qumėshtit, vezė, mish dhe peshk. Nė gatim ėshtė e preferueshme qė tė pėrdorini kripė tė jodizuar dhe me fluor.
  Pėr formimin e kockave foshnja ka nevojė shumė pėr kalcium dhe fosfat, prandaj nėna duhet tė pijė 200-500 ml qumėsht ose tė hajė produkte tė qumėshtit si p.sh.: kos, jogurt, gjizė apo djathė. Foshnjat kanė nevojė pėr vitamina tė shumta e posaēėrisht pėr vitaminėn C, prandaj nėnat duhet qė minimumi njė herė nė ditė tė hanė fruta dhe perime. Foshnjat kanė nevojė pėr hekur pėr formimin e gjakut, i cili gjendet nė mėlqi, mish dhe nė tė verdhėn e vezės, prandaj nėnat duhet t’i hanė kėto lloje tė ushqimit.
  Nėna e cila e ka fėmijėn nė gji pi pėr nevojat e saj normale minimumi 1 litėr lėngje shtesė nė ditė. Kėtu hyjnė: lėngjet e frutave dhe tė perimeve, qumėshti si dhe llojet e ndryshme tė ēajėrave.
  Ėshtė mirė qė t’i shmangeni sheqerit sintetik dhe produkteve qė pėrfitohen nga ai pasi qė ndikimi qė ato ushtrojnė nuk ėshtė vėrtetuar ende! Shmanguni nga medikamentet e ndryshme, pėrdorni ato vetėm me konsultimin e mjekut tuaj!
  Pėrdorimi i vitaminave shtesė ndihmon nė ruajtjen e flokėve ndėrsa kalciumi nė ruajtjen e dhėmbėve andaj ėshtė e kėshillueshme qė t’i pėrdorni kėto derisa jeni nė gjidhėnie.
  Kėshillė: Hiqni dorė nga dieta pėr dobėsim pėr shkak tė nevojave tė shtuara pėr energji gjatė periudhės sė gjidhėnies tė fėmijės suaj.

  Revista Klan
  "Carpe Diem"

 11. #91
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Ushqim i shėndetshėm

  Fruta, perime, por dhe karbohidrate. Pėr tė ruajtur linjat dhe pėr t'u ndier mirė

  Dieta qė kujdeset pėr shėndetin

  Kujtimi i verės sė shkuar? Disa kile mė shumė dhe vendimi pėr tė riparuar “dėmin”. Por pa hequr dorė nga ushqimi: kjo ėshtė e dėmshme pėr shėndetin dhe jo e shėndetshme pėr linjat.
  Njė ekuilibėr i rėndėsishėm

  Disa dieta “tė modės” japin si alternativė rritjen e konsumit tė proteinave dhe reduktimi e ndieshėm tė karbohidrateve. Por kėto janė skema tė paekuilibruara qė, po u pėrdorėn pėr njė kohė tė gjatė, nuk dihet se ē’efekte mund tė kenė mbi shėndetin. Dhe njė studim i publikuar kohėt e fundit nė Journal of The American College of Nutrition, aplikuar te 10 mijė njerėz gjatė 3 vjetėve, arriti nė pėrfundimin se kush mbante dieta nė tė cilat karbohidratet pėrbėnin tė paktėn 55% tė kalorive tė pėrditshme, kishte mė pak mundėsi pėr tė qenė obez (mbi peshė). Sepse, nė tė vėrtetė, harxhonte mė pak kalori dhe ushqehej nė mėnyrė tė shėndetshme (me mė shumė ushqime me pėrmbajtje tė ulėt yndyrnash, mė shumė drithra dhe fruta). Pra, ja njė shembull pėr t’u ndjekur.
  Kaloritė? Nuk janė gjithēka

  Gabimi qė bėjnė shumė njerėz kur fillojnė njė dietė ėshtė se i kushtojnė rėndėsi vetėm vlerės energjitike tė ushqimeve. Pėr shembull, ata mendojnė se pėr mėngjes, njė briosh shoqėruar me njė kapuēino me njė lugė sheqer kundrejt njė filxhani me qumėsht tė holluar me 40 gr drithra dhe njė kivi, ėshtė e njėjta gjė, meqė nė tė dy rastet kaloritė janė afėrsisht 300. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Sipas njė studimi tė botuar nė Europian Journal of Clinical Nutrition, megjithėse me kalori tė njėjta, fruta del se ka treguesin mė tė lartė tė ngopjes, ashtu si ushqimet qė kanė proteina, fibra dhe ujė dhe pak yndyrna (rasti i mėngjesit me qumėsht e drithra dhe kivi); mė pak tė kėnaqshėm janė pikėrisht ushqimet e furrės (brioshėt, biskotat, tortat…) dhe ata me pėrmbajtje tė lartė yndyrnash. Pėrveē tė tjerash, ngopja varet shumė edhe nga pesha e ushqimit: ėshtė logjike qė dy feta kivi tė tė ngopin mė shumė se 20 gr briosh (thuajse gjysma), megjithėse tė dyja pėrmbajnė njėsoj kalori: 90.  Kujdes nga pijet alkoolike sepse, perveēse japin shumė kalori (mesatarisht, njė gotė verė jep 100 kalori), mund tė nxisin edhe oreksin. Kjo, kur dėshiron qė tė biesh ndonjė kile nė peshė, nuk tė shėrben dhe aq shumė.  marrė nga revista spekter
  "Carpe Diem"

 12. #92
  i/e regjistruar Maska e pseudo
  Anėtarėsuar
  29-02-2008
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Femijet qe lindin ne dimer dhe pranvere jane me te shendetshem dhe me inteligjente.
  Gazeta Expres botoi nje studim te bere ne Universitetin din Harvard mbi 21 000 femije amerikane dhe treguan se ne moshen 7 vjece , femijet qe kishin lindur ne dimer dhe pranvere ishin me te gjate me 2 mm , dhe e kishin perimetrin e kokes 1, 2 mm me te madhe sesa femijet e tjere te lindur ne vere apo vjeshte

  Treguan gjithashtu se ishin me inteligjent dhe kishin rezultate me te mira ne te gjitha testet mendore.
  Jane pikerisht faktoret sezonier te cilet favorizojne nje zhvillim normal te bebit ne miter, qendrimi ne diell , kontaktet me viruse te ndryshme respirator, regjimi ushqimor.
  Ata precizojne gjithashtu qe rreziku per skizofrenie eshte me e madhe me
  10% tek keta femije qe lindin ne dimer dhe pranvere.

 13. #93
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Te lumte goja pseudo. Jam shume dakord .

 14. #94
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-06-2008
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  si ta shtoj sasin e spermes?

  i shici im ka te bere testin e spermogrames dhe eshte konstatuar sa volumin e spermes e ka ne nivel te ulet si mundet qe ta shton sasin e spermes? Cilat ushqime jane te preferuara ose a ka ndonje loj barnash qe ndihmojne ritjen e sasis te spermes?

 15. #95
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Pluhuri rrit numrin e te semureve me kancer

  Ne nje seminar te organizuar nga mjeket alergologe eshte deklaruar se vendi yne ka nje rritje te numrit te personave te cilet preken nga kanceri dhe kjo si pasoje e ajrit te ndotur. Keshtu rritjet e semundshmerise jane shume te larta dhe Shqiperia do te kape nivelet e vendeve perendimore ku kjo semundje eshte shume e perhapur.

  Ndersa ne vendet e Lindjes per kete semundshmeri vendi yne renditet nder te paret. Kjo semundje kap cdo person i cili i ka kaluar 35 vjec, ndersa personat e moshes se trete jane me te rrezikuar nga kjo semundje. “Faktori kryesor eshte ambienti qe eshte i ndotur, i cili vitet e fundi ka arritur shifra astronomike.

  Krahasimi i Tiranes me kryeqytetet e tjera te Evropes ka nje dhjetefishim ose edhe me shume te ndotjes se ambientit dhe ajrit qe thithim. Po keshtu ndikon edhe faktori stres i cili per vendin tone keto vite ka qene per te gjithe” shprehet mjeku alergolog, Alfred Priftanji.

  Po keshtu per shfaqjen e kesaj semundjeje ndikojne divorcet, papunesia si dhe ndryshimi i stilit te jeteses. Krahasuar me vitin 1994 rastet jane dyfishuar, dhe cdo vit rritja e te prek***e nga kanceri apo tumoret e ndryshme shkon ne shifrat e gjashte apo shtate perqindenuts.

  Keshtu vendi yne ka nje ritem te pershpejtuar te shfaqjes se kesaj semundjeje dhe kjo eshte ne shifrat 4 here me shume se vendet e Evropes Perendimore. Qofte diabeti, astma, hipertonia apo edhe semundje te tjera lidhen me rritjen e civilizimin e vendit.

  Keshtu me keto shifra pas 20 vjetesh Shqiperia rrezikon te kape shifrat e Frances dhe Italise per te prekurit nga kanceri dhe per kete arsye mjeket kane kerkuar qe qeveria te rrite buxhetin e shendetesise ne menyre qe te parandalohen rastet dhe te kete me teper investime per kurimin e ketyre pacienteve.

  "Spekter"
  "Carpe Diem"

 16. #96
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime

  Kuriozitete dhe risi nga medicina

  Tatu ne shpin

  Tatu te medha ne nivelin e boshtit kurrizor mund te jene problematike per femrat gjat aktit te lindjes,sepse mjeket do ken problem gjat aplikimit te anestezionit epidural shkruan „Arte cajtung“.

  Gazeta gjermane duke u bazuar ne studimet amerikane te univerzitetit te San Diego se vendi ku vizatohet tatu ne fundin e shpines eshte mu vendi ku duhet te aplikohet anestezioni epidural

  Aplikimi i anestezionit neper kete regjion ku ndodhet tatu shkakton rrezik te bartjes se alergeneve dhe pigmenteve helmuese ne shtresat e thella te trupit

  Po mendohet qe te mos aplikohet ky tip anestezioni te femrat me tatu ne at regjion

 17. #97
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  Ilaqi nga pshtyma e lakuriqit te nates

  Nje studim gjerman ka vertetuar se pshtyma e lakuriqit te nates mund te ju ndihmoj njerzve qe kishin fituar goditje ne tru (tromboze ne tru).

  Eshte testuar te personat ne fazat e me vonshme te semundjes dhe ka dhene rrezulltate te mira,kshu qe llogaritet se ne te ardhmen do jete materje me kerkes te madhe per keta pacient.
  Ne web sajtin e tyre materien e ashtuquajtur "desmoteplase" e kan testuar te shum pacient dhe 70-100 nga ata ka permisuar qarkullimin e gjakut pas trombozne tru,jane zgjedh pacient nga 12 vende te ndryshme te botes.

  Ky preparat mund te aplikohet edhe 9 ore pas sulmit ,per ndryshim te preparati egzistues qe eshte efikas vetem 3 ore pas sulmit.

  Desmodus rotundus eshte lakuriq i gjate 8 cm dhe ushqehet vetem me gjake te viktimes ,dhe 50 ml gjak i mjaftojn per nje racion ditor.Pra pshtyma nga ky lakuriq eshte kaq efikas
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 06-09-2010 mė 06:40

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  Pse femrat tradhetojn?

  Per shkak te hormoneve, Femrat me nivel te rritur te ekstradiolit e perjetoin veten si terheqese dhe kan tendenc per tradheti.
  Psihologet Kristina Durante dhe Norm Li nga Univerziteti i Ostin ne Teksasu nga studimet e veta ku jane anketuar 53 studente qe nuk kan perdor kontracepcion,mosha tyre ishte nga 17-30 vj

  Eshte bere matja e hormoneve ne fazen ovulative dhe eshte kerkuar nga to te pershkruhen emocionet seksulae dhe perjetimi i vetvetes si persone terheqese apo jo.

  Shumica nga ato ishin te predispozuara per flirt,pergdhelje si dhe shumica per "sex per nje nate" ndersa ky niveli i rritur i estradiolit eshte ne perpjestim te zhdrejt me partnerin e perhershem,dmth ne lidhjet e vjetra nuk kishte edhe shum ndryshime emocionale.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 19. #99
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  Muzika si terapi

  Pacientet qe vuajn nga dhimbjet dhe depresioni,eshte e mundur qe tani e tutje te ju pershkruhet muzika ne recept si form terapie,me qellimin e zbutjes se simptomeve pohojn studiuesit

  Studimi 3 vjetor ,mbi tonalitete dhe ritmet e ndryshme te muzikes te pacientet e ndryshem depresiv dhe personat qe perjetojn dhimbje te medha do perfundoi ne fund te ketij viti.
  Eshte vlesuar se muzika ritmike ka efekt pozitiv ,derisa ajo slowmotion ndikon depresive...nderkohe eshte pergaditur lista e muzikes qe preferohet dhe ajo qe nuk preferohet te personat depresiv

  Muzika e preferuar:

  Sexual Healing, Marvin Gej
  Comfortably Numb, Pink Floyd
  Last Night a DJ Saved My Life, Indeep
  Cold Turkey, Džon Lenon
  Healing Hands, Elton Džon
  More Than A Feeling, Boston
  Alright, Supergrass
  What a Wonderful World, Luis Amstrong
  I Will Survive, Glorija Gejnor

  muzika te ciles duhet larguar

  Cigarettes and Alcohol, Oasis
  The Drugs Don't Work, Verve
  Cardiac Arrest, Madness
  Heaven Knows I'm Miserable Now, Smiths
  Why Does It Always Rain On Me?, Travis
  Insane in the Brain, Sajpres Hil
  Manic Monday, Bengles
  Leave Me Alone, New Order
  Everybody Hurts, REM
  Another One Bites the Dust, Queen
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 20. #100
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,011
  Faleminderit
  22
  34 falenderime nė 28 postime
  Kariesi i dhembve mund te bartet edhe me puthje.

  Bakteriet te cilat jane shkaktar te kariesit te dhembeve mund te barten edhe me puthje eshte vertetuar nga studimet e bera koheve te fundit

  Bakterija Streptococcus mutans percillet me puthje,ndarjen e ushqimit te perbashket,cak edhe ne fryerjen e ushqimit te femijet.

  Keshtu qe kujdes se me ke putheni,sidomos nanat gjat pergaditjes se ushqimit te femijet dhe proves me buzet e tyre ne eshte e ngrohet apo jo,si dhe asryet tjera qe lidhet me buzet e tjetrit.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga teta : 13-09-2010 mė 08:25

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •