Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 19 prej 19
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime

  Maqedoni: Librat e historis portretizojn shqiptart si t ardhur

  Sipas librit Gjeografia nga i cili msojn nxnsesit e shkollave t mesme q nga viti 2003, vendosja e shqiptarve n Maqedoni ka filluar para 220 vjetve nga Shqipria dhe Kosova, dhe kjo vendosje q akoma vazhdon sht e rrezikshme pr Maqedonin.

  Zbulohet edhe nj skandal n prmbajtjen e teksteve shkollore n Maqedoni. N shenjestr t autorve maqedonas edhe nj her shqiptart. Sipas librit Gjeografia nga i cili msojn nxnsesit e shkollave t mesme q nga viti 2003, vendosja e shqiptarve n Maqedoni ka filluar para 220 vjetve nga Shqipria dhe Kosova, dhe kjo vendosje q akoma vazhdon sht e rrezikshme pr Maqedonin. M tej autort n kt libr kan shkruar se shqiptart e Maqedonis q e llogarisin vetveten si autokton, kryesisht jan popullsi maqedonase q gjat periudhs s sundimit turk e kan pranuar fen islame dhe gradualisht jan shqiptarizuar. Midis tyre, shkruhet n libr, ka edhe nga ndonj fis q ka prejardhjen turke, rome ose erkeze.
  Kto fyerje t autorve maqedonas, Partia Demokratike Shqiptare, i quan shoviniste.
  Nga ana tjetr, zv/kryeministri shqiptar n Qeverin e Maqedonis, Abdilhaqim Ademi, premton se t gjitha keto gabime do t korrigjohen deri n shtator.
  Ky skandal pason pas atij q u evidentua dit m par n librin Shoqria, ku Kosova paraqitej si pjes e Serbis. Pr skandalet e shumta q kan prfshir Ministrin e Arsimit, doreheqjen e drejtuesit t ktij dikasteri e kan krkuar disa parti t opozits dhe sektori civil shqiptar.

  Top/news.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e TiaraT
  Antarsuar
  26-07-2010
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nuk e kishin verejtur kete mesimdhenesit prej vitit 2003?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  sllavomaqedonasit dote veprojn deri sa te jen ne gjum shqiptaret
  sgjohuni o shqiptar mos fleni se me von dote jet shum veshtire per ju

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e refet
  Antarsuar
  24-04-2007
  Postime
  567
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  jo be .maqedoni spo e din se a nat eshte a dit e ka hup pisken. pershendetje

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Gjersa isha un ne shkoll fillore e te mesme , ne libra me duket skishte me shum se 3 mesime per shqiptaret.
  Por arsimtaret e profesoret , na jepnin shenime per historin shqiptare , duke thyer planprogramin shteteror te arsimit. Ne ditar shkruanin se sot do te mesohet Historia e Maqedonasve gjat shekullit te XV , ndersa ne te vertet na ligjeronin per historin e shqiptarve.

  Ne libra shkruante se Maqedonasit jan ngritur ne filan kryengritjen me mijra kryengrites , ndersa profesoret talleshin dhe na e spjegonin versionin e tyre.

  Ja kjo esht arsyja se pse sesht reagu ndaj ketyre ofendimeve edhe pse libri paska ekzistu prej 2003-es.
  Shqiperi eshte edhe Cameria

 6. #6
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  po rendesi ka qe libri ekziston

  mbas 50 vjetesh thone keshtu ishte ne libra ne 2003


  po ne cdo gje e marrim lehte


  provo ta shkruash nje shpifje per maqedonisit

  o shoku shih se cte bejne

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime n 162 postime
  Citim Postuar m par nga alnosa Lexo Postimin
  Sipas librit Gjeografia nga i cili msojn nxnsesit e shkollave t mesme q nga viti 2003, vendosja e shqiptarve n Maqedoni ka filluar para 220 vjetve nga Shqipria dhe Kosova, dhe kjo vendosje q akoma vazhdon sht e rrezikshme pr Maqedonin.

  Zbulohet edhe nj skandal n prmbajtjen e teksteve shkollore n Maqedoni. N shenjestr t autorve maqedonas edhe nj her shqiptart. Sipas librit Gjeografia nga i cili msojn nxnsesit e shkollave t mesme q nga viti 2003, vendosja e shqiptarve n Maqedoni ka filluar para 220 vjetve nga Shqipria dhe Kosova, dhe kjo vendosje q akoma vazhdon sht e rrezikshme pr Maqedonin. M tej autort n kt libr kan shkruar se shqiptart e Maqedonis q e llogarisin vetveten si autokton, kryesisht jan popullsi maqedonase q gjat periudhs s sundimit turk e kan pranuar fen islame dhe gradualisht jan shqiptarizuar. Midis tyre, shkruhet n libr, ka edhe nga ndonj fis q ka prejardhjen turke, rome ose erkeze.
  Kto fyerje t autorve maqedonas, Partia Demokratike Shqiptare, i quan shoviniste.
  Nga ana tjetr, zv/kryeministri shqiptar n Qeverin e Maqedonis, Abdilhaqim Ademi, premton se t gjitha keto gabime do t korrigjohen deri n shtator.
  Ky skandal pason pas atij q u evidentua dit m par n librin Shoqria, ku Kosova paraqitej si pjes e Serbis. Pr skandalet e shumta q kan prfshir Ministrin e Arsimit, doreheqjen e drejtuesit t ktij dikasteri e kan krkuar disa parti t opozits dhe sektori civil shqiptar.

  Top/news.
  Kur u jepet gjimnazisteve ne Shqiperi si lende mesimore,qe te ardhur jemi ne trojet tona..e c'far pret nga mekedonacit?
  PS: apo e kane anulluar ne Shqiperi se nuk e di!
  Ngaqe ka qene nje teme ne forum,prandaj.
  lg

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,529
  Faleminderit
  6
  35 falenderime n 28 postime
  mir tu behet vet e kan fajin, duhet te kishin vazhduar luften ne 2000, e jo te genjeheshin nga marreveshja e ohrit
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  bugaret ua moren fis e tok maqianve
  nji dit bugaret do ti thon botes ne jemi shiptarella
  bugaret jon te bullgarios.
  ne shqiptaret do behemi anadollak te perendimit.
  Ne u faroft fisi i Arberis nuk farohet i Osmanlis.
  More bugar ardhmja jote nuk ka per te shkelqy deri sa te jetojn niprit e Sulltan Pajazitit. per ju do vin dite te kqija ashtu sikur edhe per partit shqiptare te Ilirides.

 10. #10
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  8 falenderime n 8 postime
  Cdo muaj e bejne ndonje gabim te 'pa qellimshem'.

  Tani eshte rradhe per ne qe te bejme nje gabim te 'pa qellimshem'.

  Ta djegim Akademine e Shkencave te Maqedonise.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e kepi
  Antarsuar
  30-07-2007
  Vendndodhja
  N USA . Pr kontaktim ,mund t m kontaktoni nprmjet EMail -it :- DuarArti@gmail.com ose RoyalGBConst@gmail.com
  Postime
  1,389
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  bullgaret e maqedonise e kane shum mire deri sa shqipet flene palle ( rehat ) me b-ythen ne uje ,me nanurisjet e ish spiuneve te udb-se ,sot si politikane .


  Me kujtohet nje rast nder shum e shum raste te tjera te ketyre bullgareve e vlleheve te ilirides ,se si vepronin kunder nesh .


  Ishte viti 1986 , pra pese vite pas demostratave qe i thyen qafen serbosllavise.

  Jepsha lenden e Biologjise dhe Kimise dhe per shkak se nuk me plotesoheshin oret e mesimit, jepja gjithashtu edhe BAT-in dhe nja tre ore Amiviseri .

  Ishte fundi i muajit Maj te vitit 1986 ,dhe erdhen inspektoret e arsimit te republikes se maqedonise -se atehershme .


  Inspektor i Kimise dhe Biologjise ishte nje fare idioti dhe shoveni bullgar e quanin krume - mbiemri nuk me kujtohet .

  Ne ate shkolle ,ne paralelet Shqiptare kishim shum pak nxenes .klasa me me shum nxenes ate kohe ishte klasa e peste me gjithsejt 12 nxenes. E klasa e tjeter ne rend me me shum nxenes ,vinte klasa ime me 6 nxenes krejt dhe dy klase te tjera me nga kater nxenes .

  Me aq pak nxenes kishe qejf edhe te punosh .
  I binte qe cdo nxenes ta pyesish nga pese e gjate here mrenda ores se mesimit .
  Mandej per lenden e kimise e perdorja Laboratorin per cdo ore ,per Biologjine gjithashtu kabinetin per cdo ore .

  Nxenesit kenaqeshin me punen eksperimentale ne kimi e demonstrative e aplikuese ne biologji .
  Me suksein e tyre ,isha tejet i kenaqur .


  Tani. Pasi me asistoi ky fare inspektori shovenist ne dy ore biologjie dhe dy ore kime ,nuk me erdhi me ne asnje ore ,erdhe perse ndejten ate kohe tre jave resht ne shkolle .

  Kur erdhi koha per te nenshkruar protokolin e inspektimit , kur e lexoj aty kishte shkruar ky shovini keshtu >

  Arsimtari Sh . M. eshte shum i sukseshem ne lendet qe jep >- Biologji dhe Kimi .
  Por , mendoj se suksesi ka te ben per shkak te numrit te vogel te nxenesve .


  U idherova pa mase dhe i thashe >
  ndegjo krume ,e para - ti nuk je predikus por inspektor . E dyta , kur spjegoj une pak rendesi ka ,se sa nxenes jane ne klase e njeta vlen edhe ne perseritje .
  E ai filloi , e din ,keshtu ashtu e filloi mandej gjeja me perkedhelje ,e une i presi shkurt e shqip >

  procesverbalin nuk ta nenshkruaj deri sa ti hjekish keto budallakinat tua nga aty dhe dali e skoj - nisi per ne shtepi .

  Kur shkoj neser ne shkolle ,me mvjen afer ky skuthi - insoektori - krumja dhe me thote >

  E din cka sholu Sh. , une kam nj verejtje tjeter per sa i takon Kimise dhe Biologjise .

  I them ne lidhje me cka /

  Perse librat e biologjise dhe kimise nuk e kane fotografine e titos .

  Ia kthej me te tallur te ndyre >

  ehaaa ,une mendova se cfare verejtje do kesh , dhe i them ,ti paske probleme me trurin o krume .Me mire dil ne pension si i pafte se te flasish kesi muhalife .

  Dhe vazdoj > E para librin nuk e kam shtypur-botuar une ,por enti i teksteve shkollore ne Shkup `` posvetno dello `` .
  Libri ka autoret , ka recenzoret, ka ilustruesit e keshtu me radhe cka i nevoiten .

  Atje shko e ankohu ,ne prosvetno dollo te shkupit ,mua mos ma caj b-ythen me kesi butallaki .


  Dhe tjetra i them , mos haro se tito nuk ka qenur shkencetar me pasur suratin ne librat e shkences . Por ai ka qenur nje metalurg, dhe ne librin e BAT-it , aty do ia gjen suratin ne e hap ndonje liber te tille,nese te ka mare malli per te .


  Si perfundim ,e deyrova qe ti heqen budallakite nga proces verbali ,dhe hasiren boshe qe ishte ia futa nje `` x `` te madhe ne menyre qe te mos e mbushen mandej siq deshiron ai .
  Mu ankua perse e bera `` x`` -in ne proces verbal . Ia kthej kjo eshte menyra ime me iu pre bishtin cubave qe duan te tregohen te mencur .


  Pra me nje fjale ,ne gjithmon kemi pasur ,por edhe do kemi probleme me keta idiote bullgare e te pa indetitet .
  P.S .


  Per M. S. ,nese hyn ne kete forum .

  Mume , kam dashur me te shkruar e me te uruar Ramazanin ,por kam pasur nje avari ne kompjuter dhe nuk e kam E-Meil-in tend me .

  Lajmerohu me E-Meil te lutem .

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Autor shqiptar n libra antishqiptar

  SHKUP- Largimi nga prdorimi i nj dhe dy teksteve shkollore, n t cilat thuhen njmij t pavrteta pr shqiptart, sht e pamundur ta rrnjos tezat shovene t instaluara tanim n do libr shkollor ku sht shkruar historia dhe gjeografia e shqiptarve. N tekstet shkollore, prve se minimizohet pesha e shqiptarve, e matur m njsi msimore, shtrembrohen rnd edhe t vrtetat historike. Prve origjins s tyre "rome", "turke" apo "erkeze", historia e shqiptarve nuk ka mbetur pa u prbaltur as me tezn e ardhacakve. Nj libr i ktill, me teza serbe se gjoja shqiptart kan ardhur n Kosov dhe Maqedoni pas luftrave austro-turke dhe se qenkan vendosur ktu fal disa privilegjeve, q gjoja shqiptart paskan pasur n kohn e Perandoris Osmane, fatkeqsisht i gjen npr libra dedikuar nxnsve t Maqedonis. Me teza t ktilla skandaloze sht i mbushur edhe libri "Historia" pr klasat e VI. N kt tekst shkollor, i cili mban firmn edhe t doc.dr. Nebi Dervishit, thuhet se n fund t shekullit XVII dhe fillim t shekullit XVII, shqiptart i paskan ndryshuar Maqedonis prbrjen etnike, duke ardhur nga pjest veriore t Shqipris.

  Lojal t pushtetit osman
  "Pas kryengritjes s Karposhit nisi vendosja masive e shqiptarve nga Shqipria n pjest veriperndimore t Maqedonis. Kjo shkaktoi ndryshime t rndsishme n prbrjen etnike t Maqedonis veriore dhe perndimore...", shkruhet n faqen 118 t "Historis" pr klasn VI, n njsin msimore "Maqedonia pas kryengritjes s Karposhit (shekulli XVII-XVIII)". I kontaktuar t hnn nga gazeta KOHA, bashkautori i ktij libri, historiani Nebi Dervishi, shmangu t jep fardolloj prononcimi pr skandalet me kt libr t historis. Fillimisht tha se ishte i zn me provimet e studentve, prandaj krkoi ta kontaktonim pas nj ore. Mirpo, pas terminit t caktuar, Dervishi fiku telefonin celular dhe pr rrjedhoj, nuk patm mundsi t kuptonim se cili ka qen motivi pr t vendosur firmn e bashkautorit n nj libr q pretendon t'i msoj nxnsit se "shqiptart e Maqedonis jan ardhacak". Doc.dr. Nebi Dervishi sht profesor n Universitetin Shtetror t Tetovs dhe kryetar i Shoqats s Historianve Shqiptar t Maqedonis. "Historia" e prof.dr .Millan Boshkovskit, Jordan Iliovskit dhe doc.dr. Nebi Dervishit na zbulon edhe marrdhniet e lojalitetit t shqiptarve ndaj perandoris osmane. N pasuesin ku flet pr vendosjen e shqiptarve n pjest veriperndimore t Maqedonis, qndron me sa vijon: "Vendosja e popullsis shqiptare u ndihmua edhe nga pushteti osman. Tek ata gjenin mbshtetje pr pushtetin e vet, duke i prvetsuar me dhnie t toks pr ta punuar ose me privilegje t tjera. Prve fshatarve, vendoseshin edhe feudal shqiptar t cilt si shprblime merrnin rajone t tra".
  Ky libr, q n vitin 2009 sht ribotuar pr her t katrt nga Shtpia Botuese "Prosvetno Dello", sht n prdorim t lejueshm edhe pr vitin shkollor 2010/2011. Ndrkaq, pr maqedonasit, thuhet se n at koh kan qen t detyruar t'i braktisin "vatrat e tyre t lindjes". "Shum banor nga Shkupi, Kumanova, Kriva Pallanka dhe Kratova, me trheqjen e ushtris austriake shkuan n Vojvodin, Hungari dhe Austri", qndron n pjesn "pozita e popullsis maqedonase pas Kryengritjes s Karposhit".

  Heshti Shoqata e Historianve
  Ministri i Arsimit dhe Shkencs, Nikolla Todorov, ka paralajmruar revidim t librave nga klasa e par deri t pestn, si dhe t "Gjeografis" pr vitet e dyta t arsimit t mesm, mirpo ka ln t hapur mundsin e revidimit edhe t librave tjer pr t cilat mund t zbulohen gabime dhe parregullsi t rnda. Megjithat, deri n largimin eventual t "Historis" pr klasat e VI-ta, do t duhet koh, pasi Komisionet e revidimit, q do t duhet t bjn super-recensimin e teksteve aktuale, duhet t sjellin vendim me t cilin do t konstatojn parregullsi. N mnyr shum t prcipt dhe t mjegullt prshkruhet edhe periudha e formimit t feudalve shqiptar, q sipas "Historis" ku autor sht edhe kryetari i Shoqats s Historianve Shqiptar, Nebi Dervishi, kan nisur t marrin hov pas vdekjes s mbretit serb Dushani, i cili madje n libr quhet "perandor".
  Pra, feudalt shqiptar, sipas librit, filluan t prforcohen pas "dobsimit t perandoris serbe", n shekullin IV, kurse numrohen n kt kontekst familjet Topiajt, Ballsht, Dukagjint, Kastriott, Muzakajt, Vropajt, por jo edhe familja e Gropajve q n at koh u ngrit n principat me Ohrin si kryeqendr.


  Sa i takon prejardhjes s maqedonase, libri mbron tezn sllave, kurse "banor t mbetur nga maqedonasit antik jan vlleht", qndron n faqen 32 t librit "Historia" pr klasat VI. Pr shtrembrimi e fakteve historike dhe promovimin e tezave serb n tekstet shkollore t Maqedonis, patn reaguar personalitete t larta t fushs n Shqipri. Historiani dhe ish-ministri i Jashtm, Paskal Milo, drejtori i Institutit Albanologjik Ardian Marashi dhe historiani Beqir Meta, i kan vlersuar "provokime t qllimshme t shtetit fqinj" promovimin e tezave serbe se gjoja shqiptart jan t ardhur n Kosov dhe Maqedoni n periudhn e shekujve XVII-XVIII. N kt kontekst bie n sy heshtja e Shoqats s Historianve Shqiptar t Maqedonis (SHHSHM), e cila drejtohet nga profesor Dervishi. SHHSHM-ja nuk kan reaguar ende pr provokimet dhe qndrimet ofenduese pr shqiptart. Nuk ka reaguar po ashtu edhe Katedra e Historis n Universitetin Shtetror t Tetovs.


  "Gjeografia" pret antarin shqiptar
  N Ministrin e Arsimit dhe Shkencs, sht formuar t hnn edhe Komisioni pr revidimin e tekstit "Gjeografia" pr vitet e dyta t arsimit t mesm. Mirpo, deri para mbylljes s gazets, n kt komision nuk dihej ende emri i antari shqiptar.
  Zvendsministrja Lindita Qazimi tha se sht vendosur q n kt Komision t ket edhe antar shqiptar.
  "Nuk mund t them se kush do t jet, pasi presim q antarin n fjal ta propozoj Universiteti Shtetror i Tetovs", pohoi Qazimi. Komisioni duhet t vlersoj nse "Gjeografia" mund t prdoret nga nxnsit duke iu korrigjuar pjesa ku thuhet se shqiptart kan prejardhje nga romt dhe maqedonasit, apo do t duhet t nxirret trsisht nga prdorimi.
  Ndryshe, prkthyes i librit "Gjeografia" sht prof.dr.Asllan Selmani, ndrsa n duart e nxnsve dhe profesorve shqiptar t lnds s Gjeografis qarkullon shtat vite t tra.
  http://www.shekulli.com.al/2010/08/3...hqiptar-1.html

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Emri: Gjeografia___Semra_854545976.jpg

Shikime: 408

Madhsia: 11.8 KB
  Vendosja e shqiptarve n Maqedoni ka filluar para 220 vjetve, nga Shqipria dhe Kosova, dhe kjo vendosje q akoma vazhdon sht e rrezikshme pr Maqedonin. Se ka fise shqiptare q kan prejardhje maqedonase, turke apo edhe rome. Kshtu, me kt prmbajtje skandaloze, nxnsit e vitit t II t shkollave t mesme, tashm 7 vite nga libri i gjeografis, msojn pr historin dhe prejardhjen e shqiptarve n Maqedoni.
  Ndr t tjera n kt libr, botim i vitit 2003, autor i t cilit jan 5 doktor shkencash edhe at Dragan Vasileski, Bllagoja Markoski, Nikolla Panov, Nikolla Dimitrov dhe Gjorgji Pavllovski shkruan:
  Vendosja e paraardhsve prej ku rrjedh popullsia shqiptare n Maqedoni ka filluar para 220 vjetve, gjegjsisht kah fundi i shekullit t XVIII. N fillim kishte numr t vogl t tyre. N shekullin XIX, fillon val e re e vendosjes s shqiptarve n Maqedoni, ather jan vendosur numri m i madh i shqiptarve. Theksojm se vendosja e re e shqiptarve n Republikn e Maqedonis nuk sht proces i mbaruar, ai bhet edhe sot, n fillim t shekullit t XXI. Vendosja e ktill, n momente e pakontrolluar, vendosja n mnyra t ndryshme, mund ti dmtoj t gjith n Republikn e Maqedonis.
  Prej shqiptarve t Maqedonis ekzistojn fise q e llogarisin vetveten si autokton. Kryesisht ata jan popullsi maqedonase q gjat periudhs s sundimit turk e kan pranuar fen islame dhe gradualisht jan shqiptarizuar. Midis tyre ka edhe nga ndonj fis q ka prejardhjen turke, rome ose erkeze.
  Sipas Shefqet Zekollit, udhheqs i sektorit t arsimit n komunn e airit, i cili dhe ka evidentuar gabimet n librin e gjeografis, libri menjher duhet t trhiqet nga prdorimi, kurse pr kt prgjegjsi duhet t mbajn edhe arsimtart q ligjrojn kt lnd.
  Libri i gjeografis pr shembull i vitit 2003 autor i t cilt jan 5 profesor doktor ka aq gabime aq sajesa aq falsifikime aq lshime aq tendenca, saq sht tepr i dmshm pr nxnsit dhe nuk guxon t lshohet para nxnsve. Edhe vet arsimtart ton shqiptar n disa raste nuk jan n nivelin e detyrs dhe nuk jan aq sy el q kto gjra ti luftojn, deklaroi Shefqet Zekolli, udhheqs i sektorit t arsimit n komunn e airit.
  Nga ana tjetr historiani Muzafer Bislimi thot se Ministria e Arsimit, por edhe Lidhja e Historianve shqiptar dhe lidhja e arsimtarve duhet ta mbajn prgjegjsin pr kt skandal.
  Nuk kam hasur deri m tani ndonj historian maqedonas i mirfillt e jo kuazihistorian ti ket kto teza q nuk kan t bjn fare me t vrtetn dhe prgjegjsin kryesore n kt drejtim duhet ta ket Ministria e Arsimit dhe vet politika n arsimin e Maqedonis, kuptohet nse sht tendenca q ky shtet t jet multi-etnik dhe i barabart i gjith qytetarve t Maqedonis, sepse me teza t tilla t pavrteta,vetm se gryejn m tepr themelet e ktij shteti , shprehet Muzafer Bislimi, historian.
  Edhe pse me nj prmbajtje t ktill skandaloze, libri i gjeografis, nuk sht i parashikuar pr rishikim pasi n t prfshihen vetm librat e shkolls fillore. Semra Jakupi

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e laburist
  Antarsuar
  20-06-2010
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Sdi pse cuditemi dhe mllefosemi me historianet dhe gjeografet maqedonas,thjesht ata e bejn punen e tyre qe u takon ti degradojn deri ne pafundesi shqiptaret-kete e dim te gjith dhe sdi pse presim qe ata te shkruajn se shqiptaret jan autokton ose vendas ose skan ardhur ose kan qen nje koh kan ikur dhe jan kthyer prape etj etj....
  Une personalisht jam aq i mllefosur me te ashtuquajturit historian shqipetar ose intelektual qe po u takove me to neper cajtore te Shkupit ose Tetoves te mbajn ligjerata per ceshtjen kombetare historin shoqerin etj etj duke shprehur nje kryelartesi te te qenurit intelektual e ne te njejten koh pas disa oresh i gjen ne gjum neper ministri ose komisione ku vendoset se cka duhet te mesoj nje nxenes shqipetar,thjesht impotenca intelektuale e tyre te ben te mosturbosh afer qeveris mbi librin e Historis dhe Gjeografis......!!
  Abuzimi me nacionalizmin fals, eshte streha e fundit e te gjithe BATAKCINJVE

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Duke pare kete shkrim me titull
  Autore shqiptare me libra antishqiptare
  me dridhet mishi si shqiptaret e maqedonise e haruan me shpejt se maqedonasit marreveshjen e Ohrit per bashkejetese.Por me duket se shteti artificial maqedonas po i numberon ditet se brapsht.
  Turp per keta mesimedhenes te tille qe 7 vjet rradhe bejne mesim me kete liber......
  Ndryshuar pr her t fundit nga HELEN OF TROY : 02-09-2010 m 16:43

 16. #16
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  39
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Shqiptart ne Maqedoni udhehiqen nga disa politikane qe une do ti quaja plehra.Keq me vjen,por jane llum.Qe nga Ali Ahmeti dhe me radhe, jane disa qenie qe koruptohen klehte nga bullgaret per te mbyllur gojen.Eshte me te vertete turp i madh.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Antarsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,212
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 17 postime
  Citim Postuar m par nga Bel ami Lexo Postimin
  Shqiptart ne Maqedoni udhehiqen nga disa politikane qe une do ti quaja plehra.Keq me vjen,por jane llum.Qe nga Ali Ahmeti dhe me radhe, jane disa qenie qe koruptohen klehte nga bullgaret per te mbyllur gojen.Eshte me te vertete turp i madh.

  po mo po se e nderiten keta qaflljamosurit tane, dhe mbeti turpi vetem per keta te maqedonis.
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,354
  Faleminderit
  249
  46 falenderime n 39 postime
  Citim Postuar m par nga SystemA Lexo Postimin
  Kur u jepet gjimnazisteve ne Shqiperi si lende mesimore,qe te ardhur jemi ne trojet tona..e c'far pret nga mekedonacit?
  PS: apo e kane anulluar ne Shqiperi se nuk e di!
  Ngaqe ka qene nje teme ne forum,prandaj.
  lg
  Ah ne shqiperi po e po, prejardhjen nga greket shqiptaret .Por edhe ne usa ku une kam bere ca histori c'do gje ishte greke pra nga greqia e lashte .Kane kaluar vite dhe me kujtohet Kur folem per zeusin,aleksandrin etj dhe une 'vodha' ca material ketu ne forum dhe u hap goxha muabet ne klas lol.Albania asgjekundi .
  Ndryshuar pr her t fundit nga alnosa : 03-09-2010 m 06:30

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,993
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Maqedonia qe kur u krijua qe shtet tampon dhe tampon ka ngelur. Tani guxon te behet tampon kunder shqiptareve po harron se nga veriu ska me kufi me Serbine dhe tamponi jone nga lart eshte me i forte.
  Se kush dreqin e perkrah akoma kete shtet tampon nga perendimi po si duket keshtu do jete loja sa te forcohet Kosova e sdo kete me nevoje per shtet tampon.
  Ta ndajne sic eshte per te ndare ne shqipri e bullgari ndoshta dhe greqi(per kete sjam i sigurte) dhe bie rehat gjith zona.
  Albania Uber Alles

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •