Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime

  Kriz e shoqeris shqiptare - 3 ndarje n dit

  Boom divorcesh, 3 ndarje n dit

  SHEKULLI | 23/08/2010

  TIRAN- T jetosh si i martuar n Tiran, po bhet gjithnj e m e vshtir. Xhelozia, problemet seksuale dhe kushtet ekonomike, jan ndr arsyet kryesore q po sjellin ndarje mes ifteve t reja t cilt prfundojn n dyert e gjykats pr zgjidhjen e martess. Vetm shtat mujorin e par t ktij viti (1 janar - 31 korrik 2010) n Gjykatn e Shkalls s Par n kryeqytet jan regjistruar 1120 krkesa pr shkurorzim. Por numri i ifteve q po i japin fund martess po rritet me shpejtsi pr do dit. Nga 1120 krkesat pr divorce, jan shqyrtuar 632 prej tyre dhe 488 t tjera jan n proces. Sipas t dhnave t publikuara n faqen zyrtare t Gjykats s Shkalls s Par n kryeqytet, rezulton se nga 632 dosjet e shqyrtuara pr zgjidhje martese gjykata ka vendosur prishjen e martess n 432 raste. Sipas prllogaritjeve t thjeshta t ditve t puns s gjyqtarve,nga janari deri n korrik t ktij viti, gjykata ka vendosur prishjen e tri martesave n dit.
  Divorcet sipas arsyetimit t gjykats, kan pasur motive xhelozie, tradhtis bashkshortore, gjendjen ekonomike, mungesa e mirqenies pr t rritur fmijt, emigrimi dhe dhuna fizike. Numri m i madh i ndarjeve, sipas vendimeve ka pasur shkak xhelozin n ift, q kan shkuar deri n konflikte fizike mes bashkshortve. Vend t veant n statistikat e ndarjeve, z kategoria e emigrantve, lidhja e t cilve dmtohet pr shkak t qndrimit larg njri-tjetrit t bashkshortve. Ve ktyre shtresave, nj numr relativisht jo t vogl zn edhe t martuarit pr shkak t prfitimit t dokumenteve t shteteve perndimore. Ata shfrytzojn martesn me t huaj pr prfitimin e dokumenteve t qndrimit n vendet prkatse. "Shpesh her lidhjet martesore midis partnerve bhen t pastudiuara, ku edhe vet ata nuk jan t vetdijshm pr institucionin e martess dhe prgjegjsit q ajo mbart,-thon gjyqtart e seksionit familjar t Gjykats s Shkalls s Par n kryeqytet.
  Divorcet VIP
  Mes krkuesve pr divorc dhe atyre q jan ndare, ka edhe persona t njohur n publik, ku bie n sy divorci i sopranos s njohur Inva Mula me kantautorin z.Pirro ako, krkesa pr divorc e bashkshortes s ministrit Genc Pollo. Po ashtu jan divorcuar, prezantuesja e emisionit "Njerz t Humbur" n "TV Klan" Aida Shtino, prezantuesja e TVSH-s Ketrin Gjoaj, kryetari i grupit parlamentar t Partis Demokratike, Astrit Patozi e politikani i njohur z.Gaqo Apostoli. Sipas ktyre t dhnave zyrtare, nga 632 dosjet e shqyrtuara, 200 prej dosjeve jan pushuar pr shkaqe dhe arsye t ndryshme. Ndrkoh, kan mbetur pr shqyrtim n ditt n vazhdim edhe 488 krkesa t tjera, t cilat mendohet se do t shtohen gjat muajt shtator t paraqitjes s padive t reja n gjykakt.

  1120 krkesa pr divorc, jan depozituar n gjykat nga 1 janari e deri m 31 korrik 2010
  632 nga krkesat e dorzuara jan shqyrtuar nga gjykata e Tirans
  432 krkesa t depozituara n gjykat, jan vendosur nga kjo e fundit me zgjidhje t martess
  200 krkesa t depozituara n gjykat jan pushuar ose kthimi i akteve pr plotsim
  SHKAQET E NDARJEVE
  Xhelozia
  Tradhtia bashkshortore
  Gjendja e rnduar ekonomike
  Mungesa e mirqenies pr t rritur fmij
  Emigrimi
  Dhuna fizike
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,890
  Faleminderit
  405
  496 falenderime n 417 postime
  Po a do bojne te shkretet dhe ne Tirane;Mbasi ndane pasurit,tani fillojn e ndahen dhe me njeri tjetrin....
  "Po per ndarjen e letrave me vlere,si ja bejne?"

 3. #3
  Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
  Antarsuar
  05-10-2007
  Vendndodhja
  Ne toke !
  Postime
  439
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Po a do bojne te shkretet dhe ne Tirane;Mbasi ndane pasurit,tani fillojn e ndahen dhe me njeri tjetrin....
  "Po per ndarjen e letrave me vlere,si ja bejne?"

  Jan neper gjykata akoma ,zihen per vrimen e dun te gjith qe ti bjeri
  A don, e s'din, a din e s'don !

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Antarsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Po a do bojne te shkretet dhe ne Tirane;Mbasi ndane pasurit,tani fillojn e ndahen dhe me njeri tjetrin....
  "Po per ndarjen e letrave me vlere,si ja bejne?"
  akoma ekzistojne keto letrat me vlere?

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,890
  Faleminderit
  405
  496 falenderime n 417 postime
  Citim Postuar m par nga naqeta Lexo Postimin
  Jan neper gjykata akoma ,zihen per vrimen e dun te gjith qe ti bjeri :p
  HahaaaaaPo mir,te pakten ta perdorin si sllogan;Nje vrime per te gjithe.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Antarsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Nje vrime per te gjithe.
  ..........

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,890
  Faleminderit
  405
  496 falenderime n 417 postime
  Citim Postuar m par nga davidd Lexo Postimin
  akoma ekzistojne keto letrat me vlere?
  Si mos egzistoj letra me vlere.Eshte kryevepra shqiptare.
  Habitem me Unescon,qe akoma se ka njohur si pasuri boterore te umanitetit.

 8. #8
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 13 postime
  Fajin e ka shteti. S'duhet ti ndaje , me ligj

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •