Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 102
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033
    Citim Postuar më parë nga Explorer Lexo Postimin
    ...

    Une mendoj se njeriu duhet te besoje edhe ne ate qe shkenca nuk e ka zbuluar.
    ...
    Patjeter...
    Por, nje besim i tille eshte i mundur vetem per ata qe nuk besojne ne Bibel dhe Kuran. Sepse Bibla ose Kurani jane fillim dhe fundi i cdo besimi, zbulimi...

  2. #82
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin

    Explorer mund te na shpjegosh me fe se si shpjegohet gjendja e komes ?
    Ku eshte shpirti ne at raste ? Cfare roli ka shpirti ?

    Edhe nje pyetje , ne rast se i heqim trupit te njeriut nje organ si zemra, mushkerit a do vdes per shkak te mungeses se organit apo pse e la shpirti ?
    Shkurt e shqip:

    Deri sa ka nje shenje vitale ne trupin e njeriut, shpirti eshte aty, ne momentin

    kur shuhen funksionet vitale, shpirti shkon ne doren e Atij qe ta ka dhene.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Explorer : 02-10-2012 më 05:10
    Ndrysho Firmën

  3. #83
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Explorer Lexo Postimin
    Shkurt e shqip:

    Deri sa ka nje shenje vitale ne trupin e njeriut, shpirti eshte aty, ne momentin

    kur shuhen funksionet vitale, shpirti shkon ne doren e Atij qe ta ka dhene.
    Pra shpirti qenka i lidhur ngushte me funskionimin e organeve ?

    Nje mungon , edhe shpirti ik , a ste duket pakes si e pa mundur ose me shkurt e shqip Shpirti ka mundesi te mos egzistoj fare ?

    Po Koma si shpjegohet ?

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anëtarësuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223
    Citim Postuar më parë nga Scion Lexo Postimin
    Nuk ka nje fakt qe verteton nje te tille, deri me sot. Ndaj dhe qendrimi im eshte "Nuk me behet vone fare" per shpirtin si koncept i feve semite.
    Mirë pra scion,ti e mohon eksitencen e shpirtit për vetmen arsye se nuk ka prova shkencore rreth shpirtit.Vet shkenca i analizon,vrojton dhe i pershkruan veprat e Krijuesit.Me një fjalë tjeter e studion krijimtarin e tij.

    Edhe shkenctarët të famshem qe i kanë vrojtuar këto dukuri(fenomene)natyrore,p.sh
    siq është rroltullimi i tokes rreth diellit,ekuilibri i përsosur i ekosistemit,nxehja e trupave,fenomeni i fotositesëz,fenomeni i eres etj, të gjitha kanë qenë të pakuptushme per ne deri dikush(shkencar) si fryt i meditimit,vrojtimit e punës së lodhshme ka arritur ti sjegoj një njeri siq je edhe ti.

    E atëherë qfarë ke ti ma pak se ata shkenctarë kanë pas?

    E pse nuk i studion gjërat për shpirtin në mynyrë vetanake?ku përgjigjet i ke mbrenda vetes,e po i mohon.

    Ku i ke ti provat se nuk eksiston shpirti?

    Kur fle në gjum dhe shikon ëndrra,ku i ke sytë?

    Shiko Scion si njeri i ngritur mendërisht dhe i arsimuar don fakte shkecore,gjë që deshmon pervojen tënde të gjatë si shkencëtar.Po ti bëjë dy pyetje serioze,me serioze se ato lart.

    Tash shjegoma mu ti këtë fenom ditor që të gjithë njerëzit e perjetojn.

    Kur mendjen e kemi të koncentruar diku tjeter,dhe para syve tanë kalon një objekt që duhej ta vërenim,e ne nuk e vërejme ?

    E kur i kemi djenjat/Emocionet/ në kulmin e vet edhe pse goditemi me diqka e ne nuk e djejmë dhimbje, dhe kur ta shikojmë dikë të lënduar edhe pse ne jemi në gjedje të mirë shëndetsore diejmë dhimbje? Si i shjegojnë shkenctarët me një sy keto fenomene.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Urimy-meraga : 02-10-2012 më 07:38 Arsyeja: Mungesë e shkronjave

  5. #85
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Pra shpirti qenka i lidhur ngushte me funskionimin e organeve ?
    A i lidhur, a i zgidhur, ti e di vete metutje...aq llogjike mendoj se ke dhe nuk te duhet asistence.

    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Nje mungon , edhe shpirti ik , a ste duket pakes si e pa mundur ose me shkurt e shqip Shpirti ka mundesi te mos egzistoj fare ?
    Sipas gjykimeve te mija, ai egziston ne nje lidhje te ngushte me materialen.

    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Po Koma si shpjegohet ?
    Shkurt e shqip edhe njehere:

    Derisa njeriut i reh nje damar, shpirti eshte aty..
    Ndrysho Firmën

  6. #86
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Urimy-meraga Lexo Postimin
    Mirë pra scion,ti e mohon eksitencen e shpirtit për vetmen arsye se nuk ka prova shkencore rreth shpirtit.Vet shkenca i analizon,vrojton dhe i pershkruan veprat e Krijuesit.Me një fjalë tjeter e studion krijimtarin e tij.

    Edhe shkenctarët të famshem qe i kanë vrojtuar këto dukuri(fenomene)natyrore,p.sh
    siq është rroltullimi i tokes rreth diellit,ekuilibri i përsosur i ekosistemit,nxehja e trupave,fenomeni i fotositesëz,fenomeni i eres etj, të gjitha kanë qenë të pakuptushme per ne deri dikush(shkencar) si fryt i meditimit,vrojtimit e punës së lodhshme ka arritur ti sjegoj një njeri siq je edhe ti.

    E atëherë qfarë ke ti ma pak se ata shkenctarë kanë pas?

    E pse nuk i studion gjërat për shpirtin në mynyrë vetanake?ku përgjigjet i ke mbrenda vetes,e po i mohon.

    Ku i ke ti provat se nuk eksiston shpirti?

    Kur fle në gjum dhe shikon ëndrra,ku i ke sytë?

    Shiko Scion si njeri i ngritur mendërisht dhe i arsimuar don fakte shkecore,gjë që deshmon pervojen tënde të gjatë si shkencëtar.Po ti bëjë dy pyetje serioze,me serioze se ato lart.

    Tash shjegoma mu ti këtë fenom ditor që të gjithë njerëzit e perjetojn.

    Kur mendjen e kemi të koncentruar diku tjeter,dhe para syve tanë kalon një objekt që duhej ta vërenim,e ne nuk e vërejme ?

    E kur i kemi djenjat/Emocionet/ në kulmin e vet edhe pse goditemi me diqka e ne nuk e djejmë dhimbje, dhe kur ta shikojmë dikë të lënduar edhe pse ne jemi në gjedje të mirë shëndetsore diejmë dhimbje? Si i shjegojnë shkenctarët me një sy keto fenomene.
    Gjithe keto gjera qe i the ti shpjegohen shkencetarishte , pa perfshi shpirtin , thjeshte procese te trurit .

    Ky proces qe mundohesh ta shtjellosh eshte problem i trurit dhe jo i shpirtit .
    Citim Postuar më parë nga Explorer Lexo Postimin
    A i lidhur, a i zgidhur, ti e di vete metutje...aq llogjike mendoj se ke dhe nuk te duhet asistence.



    Sipas gjykimeve te mija, ai egziston ne nje lidhje te ngushte me materialen.


    Shkurt e shqip edhe njehere:

    Derisa njeriut i reh nje damar, shpirti eshte aty..
    Ok Einstein

  7. #87
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Ok Einstein
    Allahile ç'të gjeti....Ç'pate mooo...
    Ndrysho Firmën

  8. #88
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga Scion Lexo Postimin
    Truri eshte organ.
    Kur themi crregullime mendore, nenkuptojme ceshtjet qe kane te bejne me vetedijen dhe perceptimin e realitetin. Truri si organ, perpunon te gjith informacionin qe ne e marrim nepermjet receptoreve, si syri, veshi, lekura, dhe i kethen keto impulse elektrike duke e detyruar trupin e njeriut te reagoje respektivisht. Sigurisht, kjo eshte komplet nje debat tjeter dhe ska te beje me shpirtin, e them dhe njehere, si koncept kryesisht fetar.
    Keshtu:

    Nese trupi eshte nje perpetum mobile, CKA e ven ate ne FUNKSION ???, arsyeja eshte LIGJ natyrore, kurse shkaktare i cdo levizje eshte energjia !!!, ne cilindo kend te ekzistences te ikish, aty vlejn te njejtat ligje natyrore. CKA i ven ne FUNKSION gjerat ???, fara ???


    Apo keshtu:

    Njeriu qe nga i pari (qe ka patu dikur NJE TE PARE, kete edhe shkenca e verteton), dhe deri para 150 viteve ka menduar se ka SHPIRT. Pra, perseri duke ju referuar vet LIGJEVE qe i perdore njerezia "afetare", a nuk eshte pesha e "proves" ne anen e refuzuesve te SHPIRTIT. Pra, SHPIRTI eshte a priori, dhe eshte detyre e mohuesve ta provojn MOSEKZISTENCEN....apo c'kalemin duhet besimtaret ta provojn ekzistencen e shpirtit, kur ate e kultivojn me qindramijevjet !!!


    Apo keshtu:

    Vdiq filani, se e rroki plumbi ne koke.

    Vdiq filani, se ju ndal furnizimi i trurit me oksigjen, ngase ju cane damaret, qe percillnin oksigjenin nepermjet te gjakut, nga nje plumb.

    Vdiq filani, se e vrau Nuha me nje plumb, pasiqe nuk ja pelqente hunden e shtrembet.


    Cili nga keto perfundime eshte me i sakte, dhe PSE ???, tash nga ana e gjykuesit, cka e ben me te vertete zgjedhjen me larte, ARSYEJA apo SHKAKU ???



    tungi
    Ndryshuar për herë të fundit nga Nuh Musa : 02-10-2012 më 10:29
    albanish by nature

  9. #89
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Patjeter...
    Por, nje besim i tille eshte i mundur vetem per ata qe nuk besojne ne Bibel dhe Kuran. Sepse Bibla ose Kurani jane fillim dhe fundi i cdo besimi, zbulimi...
    ...per kuranin nuk vlen. Nxire nje argument nese mendon ndryshe !

    Tung
    albanish by nature

  10. #90
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anëtarësuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Keshtu:

    Nese trupi eshte nje perpetum mobile, CKA e ven ate ne FUNKSION ???, arsyeja eshte LIGJ natyrore, kurse shkaktare i cdo levizje eshte energjia !!!, ne cilindo kend te ekzistences te ikish, aty vlejn te njejtat ligje natyrore. CKA i ven ne FUNKSION gjerat ???, fara ???


    Apo keshtu:

    Njeriu qe nga i pari (qe ka patu dikur NJE TE PARE, kete edhe shkenca e verteton), dhe deri para 150 viteve ka menduar se ka SHPIRT. Pra, perseri duke ju referuar vet LIGJEVE qe i perdore njerezia "afetare", a nuk eshte pesha e "proves" ne anen e refuzuesve te SHPIRTIT. Pra, SHPIRTI eshte a priori, dhe eshte detyre e mohuesve ta provojn MOSEKZISTENCEN....apo c'kalemin duhet besimtaret ta provojn ekzistencen e shpirtit, kur ate e kultivojn me qindramijevjet !!!


    Apo keshtu:

    Vdiq filani, se e rroki plumbi ne koke.

    Vdiq filani, se ju ndal furnizimi i trurit me oksigjen, ngase ju cane damaret, qe percillnin oksigjenin nepermjet te gjakut, nga nje plumb.

    Vdiq filani, se e vrau Nuha me nje plumb, pasiqe nuk ja pelqente hunden e shtrembet.


    Cili nga keto perfundime eshte me i sakte, dhe PSE ???, tash nga ana e gjykuesit, cka e ben me te vertete zgjedhjen me larte, ARSYEJA apo SHKAKU ???
    tungi
    Tjeter eshte te gjykosh,tjeter eshte te ofrosh definimin.Cili eshte definimi i SHPIRTIT sipas teje ? Si munde te bisedohet pa dhene definicione !

    Ja te themi keshtu: "shpirti" munde te definohet si subjekt perjetimesh,unitet i te gjitha perjetimeve psiqike....gjithashtu "shpirti" eshte i lidhur patjeter me trupin (materien).Pavdekshmerija e "shpirtit" dhe gjera te tilla nuk qendrojne sepse shpirti eshte rezultat i interakcionit te materies (krijuar ne strukturat e trurit) dhe pa te nuk munde te fuksionon....nga viejne argumentet e idese qe shpirti eshte jomaterial ? etj.

    Musa, ofro definicionin e shpirtit si kusht per komunikim,mos u bere si Munchenhausen - te shpetoj veten nga permbytja duke u kapur per mjekrren e vet
    Ndryshuar për herë të fundit nga qeveriablu : 02-10-2012 më 11:46
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  11. #91
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Cilat janë faktet e pakundërshtueshme se ka zot?


    Se është vetëm një?
    lexoi ketu faktet se ka zot dhe kush eshte zoti
    http://www.forumerotikshqiptar.com/v....php?f=36&t=90
    forumerotikshqiptar.com

  12. #92
    i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
    Anëtarësuar
    23-04-2011
    Vendndodhja
    Hijen e drites
    Postime
    223
    Citim Postuar më parë nga Milkway Lexo Postimin
    Gjithe keto gjera qe i the ti shpjegohen shkencetarishte , pa perfshi shpirtin , thjeshte procese te trurit .

    Ky proces qe mundohesh ta shtjellosh eshte problem i trurit dhe jo i shpirtit
    Atëhere jepi pergjigje një nga një pytjeve të lartëpërmendura me një fjalë tjeter
    shpjegoi me anë eksperimenteve shkencore.

    E mos tento të largohesh nga tema ose mo jep përgjigje kot
    Ndryshuar për herë të fundit nga Urimy-meraga : 02-10-2012 më 17:36 Arsyeja: Gabim fjalesh

  13. #93
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga qeveriablu Lexo Postimin
    Tjeter eshte te gjykosh,tjeter eshte te ofrosh definimin.Cili eshte definimi i SHPIRTIT sipas teje ? Si munde te bisedohet pa dhene definicione !

    Ja te themi keshtu: "shpirti" munde te definohet si subjekt perjetimesh,unitet i te gjitha perjetimeve psiqike....gjithashtu "shpirti" eshte i lidhur patjeter me trupin (materien).Pavdekshmerija e "shpirtit" dhe gjera te tilla nuk qendrojne sepse shpirti eshte rezultat i interakcionit te materies (krijuar ne strukturat e trurit) dhe pa te nuk munde te fuksionon....nga viejne argumentet e idese qe shpirti eshte jomaterial ? etj.

    Musa, ofro definicionin e shpirtit si kusht per komunikim,mos u bere si Munchenhausen - te shpetoj veten nga permbytja duke u kapur per mjekrren e vet
    Shpirti eshte si nje njesi komunikuese mes intelektit te individit (qe e kushtezon biollogjia dhe perjetimi) dhe Krijuesit !, per nga natyra nuk i perngjan asgjeje qe e njohim. Andaj edhe Zoti thot, NE ja u ngushtojm "zemren" (nje metafer) ose ja u zgjerojm ate. RUH-i (shpirti) ju jepet njerezve nga Allahu !!! duke u percjelle ne trupin billogjik. Pra, nga vet perjetimi i njeriut brenda kohes, RUH-i nuk eshte per njeriun biollogjik, kete e DIN, dhe nuk e PYET, eshte nje DOMOSDOSHMERI !

    Dy individa me te njejtin IQ, njeri kriminel, tjetri humanist !, eshte kjo e mundshme ???, cka e kushtezon dallimin pra ???

    Tek kafshet kjo simbioze eshte e persosur (deri ne shkallen e domosdoshme), andaj edhe kafshet nuk DESHTOJN ne veprat e tyre. Deshtimi do te ishte konsekuent, vdekje !

    Nese intelekti i njeriut e arrin shkallen me te larte te moralit dhe etikes, kete per arsye te impulseve qe i jep shpirti. A nuk eshte e cuditshme, se ata qe thane se ZOTI KA VDEK, e mundesuan pikerisht sot shtrirjen e islamit edhe ne europen perendimore, qe 1500 vjet me rradhe as me dhunen me te larte nuk ish e mundur, kujto pak per kete ???

    Tung
    albanish by nature

  14. #94
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Cilat janë faktet se ka "zot" dhe se "zoti" është një?

    Fakte nuk ka; vetem probabilitete. Persa i perket probabilitetit te ekzistences se Zotit eshte i njejte me probabilitetin e ekzistences se Thor-it, Hulk-ut, Batman-it, Superman-it, etj, etj.

  15. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Hipnotizuesssi për postimin:

    iliria e para (16-10-2015)

  16. #95
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Cilat janë faktet se ka "zot" dhe se "zoti" është një?

    Argumenti i vetem eshte ai qe 'zoti nuk egziston', grade qe ai nuk e ka arritur ende me gjithe superfuqite e tij, zeron perfekte neutronike te atmosferes se qenies.

  17. #96
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: Cilat janë faktet se ka "zot" dhe se "zoti" është një?

    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Cilat janë faktet e pakundërshtueshme se ka zot?

    Se është vetëm një?
    Mjafton te mendosh per Universin dhe ligjet e natyres, te meditosh per krijimet madheshtore dhe mikroskopike, per ekulibrin ne natyre etj si keto.

    Universi deshmon per Krijuesin sikur deshmon piktura per piktorin.

    35. A mos u krijuan prej asgjëse, apo ata vetë janë krijues?
    36. A mos ata i krijuan qiejt e tokën? Jo, por ata nuk janë të bindur.(Tur)

    Pra besimi eshte bindje.Po nuk qe i bindur nuk beson.

    Ne ajetet e mesperme Kurani na ben te meditojme dhe llogjikojme per menyren se si u krijua gjithesia.
    A u krijua nga asgjeja?
    Asgjeja nuk krijon dot dhe nuk ka cilesi Krijuese.
    A krijuam veten tone?
    Cdo gje ka nje fillim dhe nje mbarim prej krijesave keshtu qe dhe kjo teori bie poshte.

    Atehere llogjika e pranon por dhe zemra se Krijuesi eshte vetem Zoti.


    Ka vetem nje Zot dhe jo te tjere sepse nese do kishte te tjere do humbte ekzistenca jone.Ja llogjika qe te fton Kurani te meditosh me ajetet kunder paganeve greke apo te tjere te cilet mendonin se ne gjithesi ka shume zotra.Apo qe zotrat pjellin njeri tjetrin, apo luftojne njeri tjetrin etj mitologji pagane qe mesojne njerzit dhe sot.

    Si eshte Zoti?

    Zoti eshte Nje as ka lindur ndonje dhe as nuk eshte i lindur Vete.Eshte Unik, Nje Qenie e Vetme, I Plotfuqishem dhe Absolut, Madheshtor mbi Gjithesine, Zot i perjetshem dhe i pavdekshem qe nuk shenderrohet ne krijese.


    Allahu u jep pergjigje te gjitha koherave dhe te gjitha deformimeve njerzore rreth Qenies se Tij me qellim qe njerzit mos te devijohen nga e verteta dhe te vdesin si pagane.Fatkeqesisht njerzve u eshte devijuar natyrshmeria e tyre per te besuar nje Zot te Vetem per shkak te mesimeve te devijuara, ideologjive te deformuara, feve te shpikur dhe dredhive te perdoru nga djalli dhe mendjet e disa njerzve.

    Thote Zoti ne Kuranin famelarte


    23:71.

    E sikur të përputhej e vërteta me dëshirat e tyre, do të shkatërroheshin qiejt e toka dhe çdo gjë që gjendet në to. E megjithatë që Ne atyre u sollëm (me këtë Kur'an) famën e tyre, ata u zbrapsën ndaj përkujtimit të vet.


    21:22.
    Sikur të kishte në to (në qiej e në tokë) zota pos All-llahut, ato të dyja do të shkatërroheshin. Larg asaj që i përshkruajnë është All-llahu, Zot i Arshit


    17:42.
    Thuaj: "Sikur të kishte zota të tjerë përveç Atij, sikundër thonë ata, atëherë ata (zotat) do të kërkonin rrugë për mbizotërim ndaj të Madhëruarit (për t'ia marrë pushtetin).




    23:91.
    All-llahu nuk ka marrë për veten kurrfarë fëmijë (as nga engjëjt,e as nga njerëzit), nuk ka me Të ndonjë zot tjetër, pse (sikur të kishte zot tjetër), atëherë secili zot do të veçohej me atë që ka krijuar, dhe do të dominonte njëri mbi tjetrin! I lartë, i pastër është All-llahu nga ato që i përshkruajnë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Xhemis : 09-10-2015 më 15:30
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  18. #97
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Cilat janë faktet se ka "zot" dhe se "zoti" është një?

    Citim Postuar më parë nga Xhemis Lexo Postimin
    Ne ajetet e mesperme Kurani na ben te meditojme dhe llogjikojme per menyren se si u krijua gjithesia.
    A u krijua nga asgjeja?
    Asgjeja nuk krijon dot dhe nuk ka cilesi Krijuese.
    Ku i ke argumentat se "asgjeja" nuk "krijon" dot?|
    A s'eshte "asgjeja" e perjetshme dhe e "pakrijueshme"?!
    A krijuam veten tone?
    E "krijojme"çdo dite "veten tone" dhe evoluojme pandalshmerisht!!
    Cdo gje ka nje fillim dhe nje mbarim prej krijesave keshtu qe dhe kjo teori bie poshte.
    A ka mbarim "materia"??!
    A ka mbarim energjia??!
    A ka mbarim "asgjeja"?!
    Atehere llogjika e pranon por dhe zemra se Krijuesi eshte vetem Zoti.
    Zoti s'pranohet dot me "logjike", por vetem me zwemer!!
    Logjika hedh poshte çfaredo perralle me Allah e Muhamed!!
    Ka vetem nje Zot dhe jo te tjere sepse nese do kishte te tjere do humbte ekzistenca jone.
    Sipas ciles idiotesi?!


    Ja llogjika qe te fton Kurani te meditosh me ajetet kunder paganeve greke apo te tjere te cilet mendonin se ne gjithesi ka shume zotra.
    Cfare ndryshimika sjelle ne bote reduktimi i zotave en "nje"??!
    Pikerisht ata paganet qe kishin aq shume zota, qene edhe mendjet me pjellore qe ka pare njerezimi....pa MENDJEN e tyre, ju harapet do te kacavirreshit akoma neper peme...!!


    Apo qe zotrat pjellin njeri tjetrin, apo luftojne njeri tjetrin etj mitologji pagane qe mesojne njerzit dhe sot.
    E ç'te keqe ka pare njerezimi nga kjo??!
    Pergjigju mazllem!!

    Si eshte Zoti?

    Zoti eshte Nje as ka lindur ndonje dhe as nuk eshte i lindur Vete.Eshte Unik, Nje Qenie e Vetme, I Plotfuqishem dhe Absolut, Madheshtor mbi Gjithesine, Zot i perjetshem dhe i pavdekshem qe nuk shenderrohet ne krijese.
    Pike per pike si Asgjeja!!
    Te jene vellezer,valle?!

    Thote Zoti ne Kuranin famelarte
    Thote Muhamedi,te cilit ia ka thene Gabrieli, te cilit ia ka thene Allahu,e me pas e ka shkruajtur Uthmani!!Leng sterlengu, dmth!
    21:22.
    Sikur të kishte në to (në qiej e në tokë) zota pos All-llahut, ato të dyja do të shkatërroheshin. Larg asaj që i përshkruajnë është All-llahu, Zot i Arshit
    Pse do te shkaterroheshin, ka shpjeguar gje Muhamedi, apo duhet ta besojme si per çdo gomarllek tjeter?!
    17:42.
    Thuaj: "Sikur të kishte zota të tjerë përveç Atij, sikundër thonë ata, atëherë ata (zotat) do të kërkonin rrugë për mbizotërim ndaj të Madhëruarit (për t'ia marrë pushtetin).
    Per t'ia marre pushtetin per te bereçfare??!
    A's'jane te persosur zotat e keshtuqe s'kane nevojeper asgje??!!
    Per çfare ka nevoje Allahu??!

    23:91.
    All-llahu nuk ka marrë për veten kurrfarë fëmijë (as nga engjëjt,e as nga njerëzit),
    Jo,jo....nej femije me emrin Aishe e mori,per t'ia futur ne shtrat profetit te vet 54vjeçar!!
    Ky eshte zotii"persosur"??!!
    Une do te thoja se ky eshte djalli i persosur, apogjeu i ndyresise!!
    Jarigas

  19. #98
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907

    Për: Cilat janë faktet se ka "zot" dhe se "zoti" është një?

    Nese dikush pohon egzistetncen e dikujt ose formen e egzistences, ai personi e ka per obligim te sjelle provat ( jo teorite dhe thash e te themet) Kjo eshte ligj.

    Psh une sjell prova per egzistencen e The Smurfs. A ak kush qe e hjedh poshte kete?
    Ja provat...

    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  20. #99
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: Cilat janë faktet se ka "zot" dhe se "zoti" është një?

    Nese i verberi nuk e shikon diellin kjo nuk do te thote qe ska diell.I Verberi ska nevoje ti sjellesh diellin ka nevoje ti japesh driten e syve.
    Gjithe ai univers madheshtor deshmon per Krijuesin e tij, njerzit sot nuk dyshojne se pikturen e beri piktori por dyshojne per Zotin qe beri universin.Kush eshte me e lehte me be nje pikture apo gjithe kete univers.Merrni shikoni ndonje dokumentar rreth universit qe tu hapen syte ta kuptoni sa mikroskopike jeni ne te menduar.
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  21. #100
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: Cilat janë faktet se ka "zot" dhe se "zoti" është një?

    Argumenti i vetem eshte Zoti, heroi me i madh i qiejve, nje histori me k.rva dhe tradhetare!

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •