Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e arius
    Anėtarėsuar
    02-12-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    16

    pyetje

    kisha disa pyetje.
    a eshte e mundurqe nje lekure e thate/yndyrshme ose flok i thate /i yndyrshem te ndryshoje karakter, pra nga ethate ne te yndyrshme ose anasjelltas, dhe a eshte e mire kjo ?
    kam nje flok shume voluminoz dhe dua qe ta kem te shtruar pasi keshtu nuk me rrine dhe aq mire sidomos pas larjes eshte shume e veshtire te shtrohet. a ka ndonje shampo apo gje tjeter per kete?
    te tjerat s'po me kujtohen.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arius : 19-02-2003 mė 05:56
    "Get all fools around you, and you will be elected to everything"

  2. #2
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Me duhen disa te dhena. Gjatesia e flokeve, karakteristika (i yndyrshem ose i thate). Nuk e di nese je femer apo mashkull. Kjo me vlen sepse zakonisht femrat i lyejne floket dhe boja ndikon.
    Zakonisht lekura e fytyres perkon me karakteristiken e lekures se kokes. Nese lekura e fytyres eshte e yndyrshme edhe floku rezulton keshtu, me perjashtim te rasteve kur floku eshte trajtuar me produkte te papershtatshme! Kam hasur ne raste te tilla. Per te balancuar yndyren e flokeve duhen perdorur produkte per floke te yndyrshem dhe ndoshta produkti i fundit i perdorur pas larjes eshte deciziv. Ne floke te thate nuk keshillohet shkuma si produkt i fundit.
    Gjithsesi po te jap nje pergjigje paraprake. Flokun te keshilloj ta trajtosh me shampo per floke me volum. Pas larjeve detyrimisht duhet te perdoresh kondicioner (balsam, krem ose maske). Nese je shume i/e predispozuar per produkt final mund te perdoresh Oil non oil, qe ka konsistence vaji por nuk eshte vaj. Ose mund te perdoresh nje produkt me perberje parafine apo kristal. Shpresoj te me kesh kuptuar sepse ka shume produkte qe perdoren ne kete rast dhe duhet te gjesh optimalen, ate produkt me te cilin ndihesh mire. Gjithsesi pres te me japesh te tjera karakteristika per te patur rezultatin e pelqyeshem.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e arius
    Anėtarėsuar
    02-12-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    16
    hi Mina!
    Jam djale rreth 21 vjec, nuk arrij ta dalloj mire (dhe per kete mund te me ndihmosh) karakterin e flokut dhe lekures por mendoj se e kam te thate.
    floket nuk i mbaj me te gjate se afersisht 2 cm, dhe i kam shume te ashpra.
    nese te duhen te tjera te dhena mund tjua jap.
    Faleminderit!
    "Get all fools around you, and you will be elected to everything"

  4. #4
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Flokun i ashper dhe te prere shkurt eshte e veshtire ta fiksosh. Produkti me i mire mbetet fiksuesi me parafine(qiri). Ne kete rast floku yt do te qendroje me bute dhe do te jape efektin qe ti deshiron. Mundet qe te kete edhe nje zgjidhje te pelqyeshme. Pervec gershereve te prerjes, ne te tilla raste, perdoret edhe nje gershere rrallimi e cila heq nje pjese te madhe flokesh dhe pjesa e mbetur mund te qendroje lirshem dhe me po ate gjatesi qe ti deshiron. Mos harro produktin final qe fikson dhe ul volumin!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  5. #5
    Bebi i Kelas ! Maska e LediAA
    Anėtarėsuar
    02-10-2002
    Postime
    139
    E di qe jam jashte teme, por nuk u permbajta dot per te te bere komplimentete e mija Mina .

    Je me te vertete Fantastike !

    Me respekt Ledy !!!
    Wawww... :p

  6. #6
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Te falenderoj.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e arius
    Anėtarėsuar
    02-12-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    16

    Arrow

    hi.
    meqe dolem perseri ne kete teme, po te pyes ty Mina sepse me dukesh me te vertete e zonja, dhe shume e apasionuar pas estetikes.
    Cfare duhet te perdor per te pasur nje flok te shtruar. te kam treguar se kam nje flok te thate dhe jo te gjate.
    Ah, edhe dicka;
    a ka ndonje produkt i cili shpejton rritjen e flokeve, mjekres, apo dhe qimeve te tjera ne trup?
    Cili eshte nje nder produktet me efikase per te patur nje lekure te paster dhe te bardhe?
    ndoshta u bene shume pyetje por do tju isha mirenjohes nese do te pergjigjeshit.
    flm
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 13-04-2003 mė 15:15
    "Get all fools around you, and you will be elected to everything"

  8. #8
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Floku i thate normalisht lahet rralle sepse me larje te shpeshta e demton. Ai nuk ka mbrojtje natyrale sic eshte yndyra dhe keshtu eshte i zbuluar ndaj agjenteve atmosferike (veprimi i rrezeve te diellit, pluhurat e ambjentit, etj.) Duhet te perdoresh kondicioner patjeter pas shampos dhe perpiqu t`i thash me kujdes. Ne fund, pas tharjes se plote mund te perdoresh nje produkt qe quhet qiri ndodhen ne konfeksione te ngjashme me ato te kremrave te fytyres dhe ka trajte te ngurte ose mund te perdoresh kristal. Keto produkte e zbusin flokun ne maksimum dhe njekohesisht sherbejne si barriere per efektin qe kam permendur me siper.
    Ritja e flokeve apo qimeve neper trup varet nga personi. Ajo nuk mund te stimulohet. Une personalisht nuk disponoj produkte te tilla perndryshe do ta sugjeroja.
    Edhe gjendja e lekures eshte problem genetik. Lekura e fytyres mund te zbardhet me produkte te posacme por keto trajtime behen ne stinet e ftohta ku veprimi i diellit eshte i dobet. Nuk mund te te sugjeroj cdo lloj produkti vec produkteve qe perdor une, te cilave ua njoh rezultatin. Jam skeptike ne kete drejtim. Mendoj qe lekura e fytyres tende eshte e thate sepse ajo zakonisht eshte si lekura e kokes. Nese rezulton keshtu te keshilloj te vendosesh krem per te parandaluar rrudhat te cilat ne lekure te thate, shfaqen shpejt. Ketu qendron veshtiresia qe une nuk mundem te te sugjeroj per lekuren produkte ne korespondence pa e vezhguar ate me skaner.
    Edhe nje gje: mund te pyesesh sa here te kesh paqartesi. E kam marre parasysh kete fakt.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 10-05-2003 mė 15:43
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-09-2004
    Postime
    33
    Mina edhe une kam nje pyetje.
    Me ndodh pothuajse perhere qe sapo e laj fytyre me sapun (Dove) me behet si e rrjepur ne hunde ne ball dhe ne pjsen per rreth byzeve. Lekuren e kam shume normale dhe nuk me dalin pucra apo te kem problem te tilla. Mos ndoshta sduhet te perdor asnjehere sapun..ti cfare mendon?!
    Faleminderit!

  10. #10
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    E kam shume te veshtire te pergjigjem pa pare nga afer lekuren dhe duhet te kesh parasysh qe pergjigjet jane te hamendshme. Mund te ndodhe qe ky problem te jete patologji. Me pershkrimin qe me ben mund te te them qe lekura jote eshte e dehidratuar dhe ka nevoje per produkte hidratuese (krem hidratant). Kjo per faktin se ti ndoshta nuk konsumon sasine e duhur ditore te ujit ose lekura jote nuk eshte e afte te mbaje lageshtiren qe i duhet. Perderisa pas larjes me kete tip sapuni ke thatesire ne lekure, perpiqu ta shmangesh si produkt, zevendesoje me dicka tjeter.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  11. #11
    BeAuTiFuL Maska e roza
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    londer
    Postime
    263
    mina kisha dhe un nji pyetje persa i perket pikave te zeza ne/rreth hundes:
    si mund te eleminohen ose parandalohen ne kushtet e shtepis (jo neper sallone)?
    dhe .. a jan te demshme ato ngjiteset qe mund ti blesh neper farmaci (qe perdoren 1 ose 2 her ne jav) qe jan per kete problem?
    flm

  12. #12
    BeAuTiFuL Maska e roza
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    londer
    Postime
    263
    po dhe nji gje... un e kam lekuren e fytyres te paster, nuk kam pas ndonjeher probleme pucrash apo aknesh vetem qe nganjeher thahet po pasi perdor krem shkon prap normal.
    Vetem desha te dija qe a e demtojn lekuren ngjiteset qe perdoren ne hunde per te hequr pikat e zeza (pak kam por nuk me pelqen qe te duken)

  13. #13
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Roza, lekura eshte organ jashteqitjeje dhe pikat e zeza i perkasin cikleve fiziologjike. Prania e tyre ne fytyre eshte e paevitueshme. Per kete qellim sherben pastrimi i fytyres. Edhe me kete trajtim te kujdesshem perseri ato shfaqen pas nje muaji. Ne kushte shtepie, pikat e zeza eshte veshtire te eliminohen sepse mbetet e vetmja menyre primitive e trajtimit qe eshte shtrydhja, te cilen e nuk e keshilloj. Ngjiteset qe heqin pikat e zeza perseri kane nje problem sepse mund t'i lene poret te zmadhuara pas perdorimit. Kam lexuar diku nje recete te pergatitur me miell misri dhe qumesht (mishele). Fytyra mbahet per pak minuta ne avull dhe me pas trajtohet me kete mase por, nuk e di se sa efikase eshte. Gjithsesi mund ta provosh pa frike sepse edhe mielli i misrit edhe qumeshti jane produkte natyrale dhe nuk te shkaktojne asnje dem.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  14. #14
    BeAuTiFuL Maska e roza
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    londer
    Postime
    263
    ok mina, flm per keshillat

  15. #15
    BeAuTiFuL Maska e roza
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    londer
    Postime
    263
    po kjo maska si pergatitet, me qumesh te ngroht/ftoht apo nuk ka rendesi? dhe si aplikohet e ngroht apo e ftoht?
    flm

  16. #16
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Mendoj se nuk ka ndonje rendesi te madhe temperatura e qumeshtit.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-02-2009
    Postime
    123
    Mina je e madhe! FLM PER KESHILLAT E TUA

Tema tė Ngjashme

  1. Skuqja e lekurės sė fytyrės!
    Nga Manci nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 14-04-2007, 09:59
  2. Lekura e fytyrės
    Nga arius nė forumin Bukuri dhe estetikė
    Pėrgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 11-08-2006, 07:48
  3. Cilėsitė e ēifutėve sipas Kur'anit
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:09
  4. Cilat jane cilesite qe duhet te kete nje lider
    Nga peshkaqeni33 nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 22-04-2006, 02:39

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •