Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 67
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2010
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pyetje per te krishteret

  Pse ju e shani Muhamedi s.a.v.s ndersa ne nuk e shajn Jezusin apo Isain a.s.Ne ne qofse se besojm Isain a.s si i derguar i allahut ne bejm mosbesim  Ju bej thirrje te mos ket ofendime
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Robi I Allahut : 31-07-2010 mė 17:05 Arsyeja: kam shtuar diqka

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-07-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  shih mos te te jape pergjigje ndokush ,edhe nese te jep pergjigje te jesh i sigurte qe nuk kalon pa ofendim dhe jashta temes.....

  te shohim te parin, ose chino ose mafia......

  ose njeri nga keta dy por me emra tjere .....

 3. #3
  Ēufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
  Anėtarėsuar
  06-03-2009
  Vendndodhja
  In the Jungle, the mighty Jungle!
  Postime
  1,592
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Kjo ndodh per shkak kohor.
  Muslimanizmi u perhap me vone se Krishterimi, dhe muslimaizmi, e njihte krishtrimin si fe, por qe kishte devijuar nga rruge e saj e vertet, dhe njekohesisht i njeh te gjithe profetet qe jane permendur ne bibel e ne torah.

  Nderkohe qe krishterimi u ndie i rrezikuar nga kjo fe e re qe doli, dhe duke dashur te shuaj kete konkurrence, profetin e fundit (sipas muslimanve) e quajti nje genjeshtar e mashtrues, dhe te gjithe muslimanet, dele te verbera.

  Mentaliteti ende nuk ka ndryshuar, vazhdojne mosmarrveshje, si nga ana e te krishtereve qe fyejne muslimanet, ashtu edhe nga ana e msulimaneve qe fyejne te krishteret. Tashme edhe vete menyra e te besuarit ka ndryshuar koncept. Nese sheh me vemendje ketu ne forum, nje perqindje e madhe besimtaresh nga te dyja palet nuk flet me besim te paster per fen e tij, duke krijuar nje bashkbisedim te qete dhe logjik, por e kane kthyer ne pune tifozerie... Milan vs Inter..

  Ps: se tani e pash, I pari qe i dha pergjigje temes.. je ti, blueton, dhe duke pare se cfare shkruan, qe i pari mund te jete ose Chino ose Mafia... nejse
  Por gjithsesi, e ke te sigurt, nuk jam asnjeri nga keta dy te lartpermendurit....
   /l、
  (゚、 。 7
   l、 ~ヽ  
   じしf_, )ノ
  ...e Dio disse kung e kung fu...
  哈哈

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-07-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  cudi....... vertet per tu habitus ,nuk ka mundesi , e pamundeshme,

  nejse

  flm per pergjigjen ,naten e mire dhe gjume te embel

  aaa desh harova....

  krishterizmi u ndje i rezikuar nga e verteta e jo nga genjeshtari ,,,, njerezir frikesohen nga e verteta e asnjehere nga rena

  nejse muhamedi e njeh isaun por edhe isau muhamedin por ju genjeni ne emer te krishtit

 5. #5
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robi I Allahut Lexo Postimin
  Pse ju e shani Muhamedi s.a.v.s ndersa ne nuk e shajn Jezusin apo Isain a.s.Ne ne qofse se besojm Isain a.s si i derguar i allahut ne bejm mosbesim  Ju bej thirrje te mos ket ofendime

  Sepse juve direkt na ofendoni neve nga libri juaj i shejt ku'rani duke i quajtur te krishteret QAFIRA idhujtar sepse ju na vrani at qe shperndajn ungjillin psh ne turqi kush shperndan bibel i ngulet thika ne zemer kurse ne nuk e bejm ate...
  Sepse ju inpononi dhe ne me shum se 70% te kuranit folet vetem kunder neve dhe fes ton dhe asaj hebreje at'her qfar pret ti ?
  Ju te paret ngacmoni prandaj ta shajn profetit tend sepse juve direkt nga libri shejt eshte ndaluar te beni shoqni ose ndonje gje me neve sepse jemi te kqi prandaj mos thuj na po thuj PSE KURANI OFENDON ne 70% qe ka eshte kunder fes krishtere hebreje etj...

  Ni pytje une per ty ?

  Pse ne vedndet islame nuk lejohet publikimi i bibles dhe hyrja e te krishterve psh ne Arabi

  Pse keni haram ta lexoni biblen dhe po te lexohet ne vende arabe vrahet ne vend?


  dhe nje tejter a ka TOLERANC TEK JU SI TEK NE DHE KU SHIHET AJO? per fet tjera
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MafiaWarz : 31-07-2010 mė 17:37

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2010
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ne muslimanet i pranojm ithtaret e librit qe kan fe qiellore ata na shajn.

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2010
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  PO ju thoni qe ne krishteret besojm ne nje zot e ju keni tre atin,birin dhe shpirtin e shenjt.po te ishin tre zota njani zot kish dash me u kan dielli i rrumullakt tjetri katror tjetri trekandesh.

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2010
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ai (Isai) tha: "Unė jam rob i All-llahut, mua mė ka dhėnė (ka caktuar tė mė japė) librin dhe mė ka bėrė Pejgamber."
  " Mė ka bėrė dobiprurės kudo qė tė jem dhe mė ka porositur me namaz (falje) e zeqatė pėr sa tė jem gjallė!"
  " Mė ka bėrė tė mirėsjellshėm ndaj nėnės sime, e nuk mė ka bėrė kryelartė as tė padėgjueshėm! "
  " Selami (shpėtim prej All-llahut) ėshtė me mua ditėn kur u linda, ditėn kur tė vdes dhe ditėn kur tė dal (prej varrit) i gjallė!"

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2010
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ne nuk e kemi te ndaluar te lexojm biblen pos ata qe e kan besimin e dobet e kan te ndaluar.te ndaluar e kemi tevratin ta lexojm

 10. #10
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ne muslimanet i pranojm ithtaret e librit qe kan fe qiellore ata na shajn.

  Ku din ti se ne te vertet cilt jan itharet e librit?

  Edhe ne i pranojm ithtaret e bishes qe kan fe po ata na perndjekin mundohen te na vrasin kado qe shkojm lol
  hahaha me trego sa vjet i ke ti ?

  ndaluar e kemi tevratin ta lexojm

  Te keshilloj te mbarosh shkoll te lexosh shume me shume dhe te pasurohesh me dijuni se e sho qe nuk flet asgje pos disa fjal Hogjallarve katuni
  Shokuuuu TORA ose si e quani ju tevrati eshte pjes e bibles lol


  Normal se ka toleranc.ne medine kur shkoi i derguari i allahut kishte e dhe jahudi dhe muslimanet me jahudit kishin te drejta te barabarta

  Dhe i derguari ka urdheru vrasja sa ka mujt per hajudi edhe per krishtere kjo sure gjindet edhe ne kuran kur thuhet qe ti perndjekin ti gjymtojn ti vrasin etj...
  Sa per ata qe besojn krishteret tre zota mos i degjo shum hogjallaret se te shkretet as shkoll fillore skan dhe keshtut i bindin femijet lexo pak per krishterim dhe per trinitet
  Moderator te mbyllet kjo teme sepse hapsi i temes se pari nuk di te shkruaj si duhet ne forum por bon nje shkrojn nje postim te ri e dyta nuk ka njohuri per asnjegje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MafiaWarz : 31-07-2010 mė 17:49

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2010
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Normal se ka toleranc.ne medine kur shkoi i derguari i allahut kishte e dhe jahudi dhe muslimanet me jahudit kishin te drejta te barabarta

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e belive-god
  Anėtarėsuar
  21-09-2009
  Vendndodhja
  All Over the World
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robi I Allahut Lexo Postimin
  PO ju thoni qe ne krishteret besojm ne nje zot e ju keni tre atin,birin dhe shpirtin e shenjt.po te ishin tre zota njani zot kish dash me u kan dielli i rrumullakt tjetri katror tjetri trekandesh.
  Po qka po te hyn ne pune tash Triniteti ty mbaju temes tende se e hape, le ne qka besojn te Krishteret.

  Une mundem te then se Muhamedi nuk egziston ne Beslidhjen e Vjeter e As Beslidhjen e Re, Krishti as qe e ka paralajmeru ardhjen e muhamedit ne si profet i vdekshem.

  Krishti tha une jam Alfa dhe Omega qe do te thot jam Fillimi dhe Fundi, as nje profet sdo te vij mbas meje. Une e rrespektoj fjalen e Bibles skam tash qa e me besu kuranin qka me thot ''kinse'' asht liber i persosur sipas islameve. Si asht i persosur kur te thot shum marrina te cilat e prekin jeten morale, e rrisin qefin emocional te qdo mashkulli e femnen e perulin e shtijn ne dhe. Egzistojn shum gjera se kurani identifikohet si Kushtetut Arabe.

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2010
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Se bibla nuk ėshtė e vėrteta argumenton edhe kjo...

  1. A e ka parė kush Zotin ?
  a) Askush nuk e ka pare ndonjėherė zotin [1 Gjoni 4:12]
  b) Amosi e ka pare zotin [Amosi 7:7]
  c) Askush se ka pare zotin veē zotit [Gjoni1:18]
  d) Abrahami e ka pare zotin [Zanafilla 18:1]...
  e) Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane pare zotin [Dalja 24]

  2. A duhet ta duam zotin apo ta kemi frike ?
  a) Duhet ta duam zotin [Ligji i pėrtirė 6:5]
  b) Duhet ta kemi frike [Ligji i pėrtirė 6:13]
  c) Duhet ta duam [Mateu 22:37]
  d) Ta kemi frike [1 Pjetri 2:17]
  e) Dashuria s'mund te pėrzihet me friken [1 Gjoni 4:18]

  3. A gėnjen Zoti ?
  a) Zoti nuk gėnjen, nuk e ndryshon mendjen" [1 Samueli 15:29]
  b) Zoti gėnjen Adamin se do vdesė ditėn qe do haje frytin, por Adami jeton pas asaj, largohet nga edeni dhe jeton 930 vjet [Zanafilla 2:17 - Zanafilla 5:5]
  c) Pėr zotin ėshtė e pamundur te gėnjeje" [Hebrenjve 6:18 - gjė qe tregon se ai nuk ėshtė i gjithėfuqishėm]
  d) Zoti gėnjen [2 Thes 2:11]

  4. A e mban Zoti premtimin ?
  a) Zoti e mban premtimin, nuk ndryshon mendje, atė qe thotė e bėn" [Numrat 23:19]
  b) Zoti nuk e mban premtimin [1 Samueli 2:30]
  c) Nuk e mban premtimin dhe ndryshon mendje [1 Sam 2:34]

  5. Sa ka zgjatur Pėrmbytja ?
  a) Pėrmbytja zgjati 40 dite [Zanafilla 7:17]
  b) Apo zgjati 150 dite [Zanafilla 7:24]
  c) Gati njė vit, nga viti 600 i Noas [Zanafilla 7:11] deri ne vitin e 601 te Noas [Zanafilla 8:13]

  6. Kur u “kryqėzua” Jezusi ?
  a) Pas ngrėnies se pashkės [Marku 15:15]
  b) Para ngrėnies se pashkės[Gjonit 13:1-2; 18:28; 19:14,17].

  7. Cila ėshtė rruga e shpėtimit ?
  a) Tė besohet se Perėndia, Zoti ėshtė i vetmi Zot [Marku 12:29]
  b) Te rrėfesh se Jezusi ishte Zoti dhe Perėndia e ringjalli prej se vdekurish [Romakėve 10:9-10]

  8. Kush e inspiroj Davidin qė tė bėjė regjistrimin e Izraelit?
  a) Zoti (2.Samuel 24:1)
  b) Satanai (1.Kronikave 21:1)

  9. Davidi duhej tė zgjedhe nė mes tri formave te dėnimit. Njėra prej tyre ishte , qė Zoti pėr njė Kohė tė caktuar t`ju dėrgoj uri mbi atė vend. Sa vite ishte kjo kohe ?
  a) Shtate vite (2.Samuel 24:13)
  b) Tre vite (1.Kronikave 21:12)

  10. Sa stalla kuajsh kishte Solomoni?
  a) Dyzet mijė stalla (1.Mbreterve 4:26)
  b) Katėr mijė stalla (2.Kronikave 9:25)

  Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

  Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

  “... s’kam urdhėr nga Zoti, por po jap njė mendim si njeri ...” ( 1 Korintasve, 7:25)

  “…sipas gjykimit tim….” (1 Korintasve, 7:40)...

  “…dhe mendoj se edhe unė kam Frymėn e Perėndisė….” (1 Korintasve, 7:40)

  “…Ja, unė, Pali, po ju them …” (Letra e Palit Galatasve, 5:2)

  Si shihet, tek 1 Korintasve 7:40 vihet nė dyshim edhe frymė¬zimi i mėsimeve tė Palit nė tėrėsi. Aty tregohet se ai nuk ishte i sigurt as nėse e kishte Frymėn e Perėndisė apo jo. Pėrse duhet tė besohen pėr fjalė tė Zotit letrat e Palit, nėse ai vetė e bėn tė njo¬hur aty se pohimi qė ai e kishte frymėn e Zotit, ishte mendim i tij personal dhe nuk ishte i konfirmuar nga Perėndia.

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2010
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po eshte paralamruar ne inxhil se do te vij nje profet me emrin ahmed qe ne persisht eshte emri i muhamedit po pse te paret e juve si mateu marku e kta tjert e kan nderru na nuk kena faj

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2010
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Muhammedi a.s. ne Bibel....
  "Ja sherbetori im qe une perkrah,i zgjedhuri im qe me kenaq shpirtin. Kam vene frymen time mbi te ai do tu sjell drejtesin kombeve."(Isaia 42:1)...Muhammedi a.s. u solli drejtesin kombeve e jo Jezuesi. Jezuesi thote se eshte derguar vetem per shtepin e Izraelit(mateu 5:17),ai asnjehere nuk ka dal jasht Izraelit,dhe nuk arriti tu sjell drejtesin popullit te vet,e lere me kombeve.
  ---"Ai nuk do te ligeshtohet dhe nuk do te dekurajohet derisa te vemdose drejtesin mbi toke,dhe ishujt do te presin ligjin e tij" (Isaia 42:4)...Jezuesi u pranua nga pak hebrenj dhe ate nuk e pranuan kombet. Ai as qe arriti te vendos drejtesin dhe ligjin e tij mbi toke, dhe ishuj nuk pritnin ligjin e tij,pasi ai nuk kishte ligj te tij por erdhi ta plotesoi ligjin e Moisiut (mateu 15:24). Nga ana tjeter Muhammedi ishte ai qe solli ligjin ne ishujt dhe ata e pritnin,dhe ai nuk u dekurajua derisa e solli kete ligj,e pranuan ligjin edhe pasi e pranuan ligjin e mbaroi misionin,pastaj vdiq.
  ---Jakobi u thote djemeve te tij :"Skeptri nuk do t'i hiqet Judes,as Bastuni i komandimit nga kembet e tij,deri te vij Shilohu,dhe atij do ti binden popujt."(Zanafilla 49:10)...Kush ishte ky Shilohu qe mori Skeptrin dhe Bastunin e komandimit nga kembet e Judes? Le te shohim:
  1.A ishte Moisiu? Ky nuk mund te jet,ngase ky ishte organizuesi i pare i 12 fiseve te Izraelit,dhe para tij nuk kishte mbret apo profet ne fisin e Judes.
  2.A ishte Davidi? Edhe ky nuk mund te jete,pasi qe ky ishte mbreti dhe profeti i pare pasardhes i Judes.
  3.A ishte Jezuesi? As ky nuk mund te jete,pasi ky ishte djali dhe pasardhesi i Davidit(dmth ishte nga Juda). Dhe Jezuesi nuk kishte Skepter mbreterore, ne fakt ai kshillonte judenjet ti paguajn Cezarit taksa(20:22-25),ai as qe la ligj te shkruar.Verseti i mesiperm i bibles flet per marrjen e spektrit dhe dastunin ekomandimit nga kembet e Judes. E kush e morri kete spekter perpos Muhammedit a.s. ,pasi prej tek Davidi e deri tek Jezuesi te tere ishin nga Juda(pra perjashtohen nga kjo "gare").
  Fjala Shiloh ne perkthim dmth i qete,paqedashes,BESNIK ,Muhammedi ishte i till edhe para se te shpallej profet. Ata ne Meke para shpalljes e quanin me nofken "Al Ameen" e qe dmth i besueshmi,BESNIKU. Pra ky ishte ai qe e hoqi Skreptin nga kembet e Judes. Profetet para tij ishin te bijt Izraelit,kurse ky nuk ishte nga bijt Izraeli,por nga bijt e Ismaelit.
  Gjithashtu ne fund te Bibles,ne fjalorin biblik permendet fjala "SILOE" qe ne greqisht eshte "SILOAM",kurse ne hebraisht ishte "SHILOAH" dhe ne shqip dmth "I DERGUAR". Pra Muhammedi a.s. ishte ky i derguar qe morri Spektrin nga kembet e Judes.

  ...Ai, qė ia shpall Furkanin (Kur’anin, dallues tė sė vėrtetės nga e pavėrteta) robit tė vet (Muhammedit) qė tė bėhet pejgamber i botes (kėshillues), ėshtė i madhėruar.."(Furkan 1)...

 16. #16
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ushtria e shpendėve, pa Pupėzėn nė krye, kundėr ushtrisė sė buburrecave

  Njė ditė me diell.

  Nė rreshtim sulmi ushtria, e shumėllojshme me plot kuptimin e fjalės, e Sulejmanit (Solomonit) pėrbėrė, nga... xhinė, njerėz dhe... zogj policorė pėr mbajtjen e rendit, marshon pėrpara drejt luginės sė buburrecave...


  Citim:
  17. E Sulejmanit ishte tubuar ushtria e vet qė pėrbėhej nga xhinėt, nga njerėzit dhe nga shpendėt dhe ata mbanin rendin.


  Ushtria e buburrecave me tė marrė kushtrimin e buburrojeve fshihet e tmerruar nga ushtria e aleancės sė pamposhtur njerėzo-xhin-shpendėrore...


  Citim:
  18. Deri atėherė kur ariitėn mbi luginėn e buburrecave, njė buburrec tha: “O ju buburreca, hyni nė vendet tuaja qė tė mos u coptojė Sulejmani dhe ushtria e tij duke mos ju vėrejtur”.  Nė kėto ēaste dramatike para pak luftės, Sulejmani i shqetėsuar inspekton rreshtat e ushtrisė, duke kėrkuar me ngulm Pupėzėn, qė mungonte atė ditė. Pėr kėtė dezertim posti dhe shkelje tė detyrės, me sa duket Pupėza rrezikon tė nxirret para gjyqit ushtarak pėr tė marrė dėnim me prerje koke.


  Citim:
  19. E ai (Sulejmani) buzėqeshi i gėzuar prej fjalės sė tij dhe tha: “Zoti im, mė mudnėso qė tė falėnderoj tė mirat Tuaja qė m’i dhurove mua dhe prindėrve tė mi dhe ėq tė bėj vepra tė mira qė Ti i pėlqen, e me mėshirėn tėnde mė shtie nė mesin e robėrve Tuaj tė mirė!”

  20. Dhe vėshtroi shpendėt e tha: “ē’ėshtė kjo qė nuk e shoh pupėzėn? Jo, ajo nuk qenka kėtu!”

  21. Unė do tė dėnoj atė mė njė dėnim tė ashpėr ose do ta therrė ose ka pėr tė mė sjellė ndonjė argument tė fortė (si arsyetim).
  Citim Postuar mė parė nga Robi I Allahut Lexo Postimin
  Se bibla nuk ėshtė e vėrteta argumenton edhe kjo...

  1. A e ka parė kush Zotin ?
  a) Askush nuk e ka pare ndonjėherė zotin [1 Gjoni 4:12]
  b) Amosi e ka pare zotin [Amosi 7:7]
  c) Askush se ka pare zotin veē zotit [Gjoni1:18]
  d) Abrahami e ka pare zotin [Zanafilla 18:1]...
  e) Moisiu, Aaroni, Nadabi, Abihu dhe 70 pleq e kane pare zotin [Dalja 24]

  2. A duhet ta duam zotin apo ta kemi frike ?
  a) Duhet ta duam zotin [Ligji i pėrtirė 6:5]
  b) Duhet ta kemi frike [Ligji i pėrtirė 6:13]
  c) Duhet ta duam [Mateu 22:37]
  d) Ta kemi frike [1 Pjetri 2:17]
  e) Dashuria s'mund te pėrzihet me friken [1 Gjoni 4:18]

  3. A gėnjen Zoti ?
  a) Zoti nuk gėnjen, nuk e ndryshon mendjen" [1 Samueli 15:29]
  b) Zoti gėnjen Adamin se do vdesė ditėn qe do haje frytin, por Adami jeton pas asaj, largohet nga edeni dhe jeton 930 vjet [Zanafilla 2:17 - Zanafilla 5:5]
  c) Pėr zotin ėshtė e pamundur te gėnjeje" [Hebrenjve 6:18 - gjė qe tregon se ai nuk ėshtė i gjithėfuqishėm]
  d) Zoti gėnjen [2 Thes 2:11]

  4. A e mban Zoti premtimin ?
  a) Zoti e mban premtimin, nuk ndryshon mendje, atė qe thotė e bėn" [Numrat 23:19]
  b) Zoti nuk e mban premtimin [1 Samueli 2:30]
  c) Nuk e mban premtimin dhe ndryshon mendje [1 Sam 2:34]

  5. Sa ka zgjatur Pėrmbytja ?
  a) Pėrmbytja zgjati 40 dite [Zanafilla 7:17]
  b) Apo zgjati 150 dite [Zanafilla 7:24]
  c) Gati njė vit, nga viti 600 i Noas [Zanafilla 7:11] deri ne vitin e 601 te Noas [Zanafilla 8:13]

  6. Kur u “kryqėzua” Jezusi ?
  a) Pas ngrėnies se pashkės [Marku 15:15]
  b) Para ngrėnies se pashkės[Gjonit 13:1-2; 18:28; 19:14,17].

  7. Cila ėshtė rruga e shpėtimit ?
  a) Tė besohet se Perėndia, Zoti ėshtė i vetmi Zot [Marku 12:29]
  b) Te rrėfesh se Jezusi ishte Zoti dhe Perėndia e ringjalli prej se vdekurish [Romakėve 10:9-10]

  8. Kush e inspiroj Davidin qė tė bėjė regjistrimin e Izraelit?
  a) Zoti (2.Samuel 24:1)
  b) Satanai (1.Kronikave 21:1)

  9. Davidi duhej tė zgjedhe nė mes tri formave te dėnimit. Njėra prej tyre ishte , qė Zoti pėr njė Kohė tė caktuar t`ju dėrgoj uri mbi atė vend. Sa vite ishte kjo kohe ?
  a) Shtate vite (2.Samuel 24:13)
  b) Tre vite (1.Kronikave 21:12)

  10. Sa stalla kuajsh kishte Solomoni?
  a) Dyzet mijė stalla (1.Mbreterve 4:26)
  b) Katėr mijė stalla (2.Kronikave 9:25)

  Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

  Njė rast tjetėr ka tė bėjė me Palin, me Letrat e tij, tė cilat nė fakt pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė Dhiatės sė re, ku shihet mjaft qartė se nuk ka kurrfarė dėshmie se ai ishte i frymėzuar nga Zoti pėrderisa i shkruante ato letra. Nė njė mori rastesh ai e bėn tė qartė se nė letra po e shprehte mendimin e tij dhe jo tė Perėndisė:

  “... s’kam urdhėr nga Zoti, por po jap njė mendim si njeri ...” ( 1 Korintasve, 7:25)

  “…sipas gjykimit tim….” (1 Korintasve, 7:40)...

  “…dhe mendoj se edhe unė kam Frymėn e Perėndisė….” (1 Korintasve, 7:40)

  “…Ja, unė, Pali, po ju them …” (Letra e Palit Galatasve, 5:2)

  Si shihet, tek 1 Korintasve 7:40 vihet nė dyshim edhe frymė¬zimi i mėsimeve tė Palit nė tėrėsi. Aty tregohet se ai nuk ishte i sigurt as nėse e kishte Frymėn e Perėndisė apo jo. Pėrse duhet tė besohen pėr fjalė tė Zotit letrat e Palit, nėse ai vetė e bėn tė njo¬hur aty se pohimi qė ai e kishte frymėn e Zotit, ishte mendim i tij personal dhe nuk ishte i konfirmuar nga Perėndia.
  Se Ku'Rani nuk eshte i vertete argumenton kjo


  Nga ēfarė e prej ku e krijoi allahu njeriun?  Nga balta?


  15.Suretu El-Hixhr
  26. Ne krijuam njeriun nga balta e argjilit, tė zi e tė prihsur (me erė tė keqe)? (tė formuar-tė trajtuar-mesnun).

  32.Suretu Es-Sexhde
  6. Ai ėshtė njohės i tė (gjitha) fshehtės dhe tė dukshmes, i gjithėfuqishmi, Mėshirėbėrėsi.
  7. Ai qė pėrsosi krijimin e ēdo sendi, e krijimin e njeriut e filloi nga balta.

  38.Suretu Sad
  71. Kur Zoti yt u tha engjėjve: “Unė po krijoi njė njeri nga balta,
  72. dhe kur ta kem pėrsosur atė dhe t’i kem dhėnė nga ana Ime shpirt, ju menjėherė pėruljunju atij (nė sexhde)”.

  55.Suretu Er Rrahman
  13. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerėz dhe ju o xhinė)?
  14. Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (enė balte) e pjekur.  Apo nga uji?


  24.Suretu En Nur
  45. All-llahu krijoi secilėn gjallesė prej uji, e prej tyre ka qė ecin rrėshqitas nė barkun e vet, ka qė ecin nė tė dy kėmbėt e edhe asosh qė ecin nė tė katėr kėmbėt. All-llahu krijon ēka tė dojė, pse vėrtet All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.

  25 Suretu El Furkan
  54. Dhe Ai nga uji krijoi njeriun, dhe e bėri atė tė ketė fis dhe tė ketė miqėsi. Zoti yt ka mundėsi tė jashtėzakonshme.  Apo nga dheu?


  30.Suretu Er Rrum
  20. Nga faktet (e fuqisė) e Tij ėshtė edhe ajo, se Ai ju krijoi prej dheu, e mandej ju (u zhvilluat nė) njerėz qė veproni tė shpėrndarė.

  35.Suretu Fatir
  11. All-llahu ju krijoi prej dheu, mandej prej njė pike uji, e pastaj ju bėri ēift. E asnjė femėr nuk bart e as nuk lind ndryshe, vetėm se me dijen e Tij, dhe nuk i jepet kujt tė jetojė gjatė ose t’i shkurtohet jeta e tij, vetėm se ajo ėshtė e shėnuar nė Libėr (Lehvi mahvudh), e kjo pėr All-llahun ėshtė e lehtė.  Apo nga "gjaku i ngjizur"?


  96.Suretu El 'Alak
  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
  1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
  2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur


  Ja dhe nji:


  Te gjithe i perulen allahut

  30. Rum 26. E Tij ėshtė ēka nė qiej e nė tokė dhe tė gjithė vetėm Atij i pėrulėn.  Jo te gjithe i perulen allahut se Satani perton pak

  2.Suretu Al-Bekare 34. E kur u thamė engjėjve: pėruluni (bini nė sexhde) Ademit, ata menjėherė iu pėrulėn, me pėrjashtim tė iblisit (djallit). Ai rrefuzoi dhe u mbajtė nė tė madh dhe u bė pabesimtar.

  Pra kur refuzon t'i perulesh allahut je pabesimtar, gje qe dmth qe as gjithe pabesimtaret e tjere s'i perulen allahut. atere Rumi 26...
  __________________  Ushtria e shpendėve, pa Pupėzėn nė krye, kundėr ushtrisė sė buburrecave

  Njė ditė me diell.

  Nė rreshtim sulmi ushtria, e shumėllojshme me plot kuptimin e fjalės, e Sulejmanit (Solomonit) pėrbėrė, nga... xhinė, njerėz dhe... zogj policorė pėr mbajtjen e rendit, marshon pėrpara drejt luginės sė buburrecave...


  Citim:
  17. E Sulejmanit ishte tubuar ushtria e vet qė pėrbėhej nga xhinėt, nga njerėzit dhe nga shpendėt dhe ata mbanin rendin.


  Ushtria e buburrecave me tė marrė kushtrimin e buburrojeve fshihet e tmerruar nga ushtria e aleancės sė pamposhtur njerėzo-xhin-shpendėrore...


  Citim:
  18. Deri atėherė kur ariitėn mbi luginėn e buburrecave, njė buburrec tha: “O ju buburreca, hyni nė vendet tuaja qė tė mos u coptojė Sulejmani dhe ushtria e tij duke mos ju vėrejtur”.  Nė kėto ēaste dramatike para pak luftės, Sulejmani i shqetėsuar inspekton rreshtat e ushtrisė, duke kėrkuar me ngulm Pupėzėn, qė mungonte atė ditė. Pėr kėtė dezertim posti dhe shkelje tė detyrės, me sa duket Pupėza rrezikon tė nxirret para gjyqit ushtarak pėr tė marrė dėnim me prerje koke.


  Citim:
  19. E ai (Sulejmani) buzėqeshi i gėzuar prej fjalės sė tij dhe tha: “Zoti im, mė mudnėso qė tė falėnderoj tė mirat Tuaja qė m’i dhurove mua dhe prindėrve tė mi dhe ėq tė bėj vepra tė mira qė Ti i pėlqen, e me mėshirėn tėnde mė shtie nė mesin e robėrve Tuaj tė mirė!”

  20. Dhe vėshtroi shpendėt e tha: “ē’ėshtė kjo qė nuk e shoh pupėzėn? Jo, ajo nuk qenka kėtu!”

  21. Unė do tė dėnoj atė mė njė dėnim tė ashpėr ose do ta therrė ose ka pėr tė mė sjellė ndonjė argument tė fortė (si arsyetim).


  besuan magjistarėt zotit tė Musait apo jo?


  Po


  Citim:
  7.Suretu El-A'raf

  119. Aty u mundėn ata (magjistarėt dhe faraoni) dhe u kthyen tė poshtėruar.
  120. E magjistarėt u hodhėn (u pėrulėn) nė sexhde),
  121. Dhe thanė: “Ne i besuam Zotit tė gjithėsisė,
  122. Zotit tė Musait dhe tė Harunit!”
  123. E faraoni tha: “I besuat atij (Musait) para se t’ju lejoja unė? Kjo ėshtė njė dredhi qė ju e pėrgatitėt nė qytet (Misir) pėr t’i ėbuar prej tij banorėt e tij (kibtėt), po mė vonė do ta kuptoni (ēka do t’ju gjejė).
  Jo


  Citim:
  10.Suretu Junus

  80. E kur erdhėn magjistarėt, Musai u tha: “Hidhni ē’keni pėr tė hedhur”.
  81. E kur i hodhėn ata, Musai u tha: “Kjo qė e sollėt ju tash, vėrtet ėshtė magji!” Po All-llahu do ta asgjėsojė kėtė, sepse All-llahu nuk e pėrkrahė veprėn e tė prishurve.
  82. Dhe me argumentet e veta All-llahu e fuqizon tė vėrtetėn, ndonėse e urrejnė tė pabesėt.
  83. Duke pasur frikė nga faraoni dhe nga rrethi i tij se do t’i turturojnė, Musait nuk i besoi kush pos njė pjese tė pasardhėsve tė popullit tė tij. Vėrtet, faraoni ishte mbizotėrues nė tokė dhe ai ishte prej shkatėrrimtarėve.  etj etj do luajm Copy/Paste?

  Te keshilloj perseri te mos i degjosh hogjallaret e katunit se nuk ka as 3 vjet shkolle dhe kan mesuar te futen ne internet me nuk durohen

 17. #17
  EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
  Anėtarėsuar
  12-05-2010
  Postime
  1,932
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robi I Allahut Lexo Postimin
  Muhammedi a.s. ne Bibel....
  "Ja sherbetori im qe une perkrah,i zgjedhuri im qe me kenaq shpirtin. Kam vene frymen time mbi te ai do tu sjell drejtesin kombeve."(Isaia 42:1)...Muhammedi a.s. u solli drejtesin kombeve e jo Jezuesi. Jezuesi thote se eshte derguar vetem per shtepin e Izraelit(mateu 5:17),ai asnjehere nuk ka dal jasht Izraelit,dhe nuk arriti tu sjell drejtesin popullit te vet,e lere me kombeve.
  ---"Ai nuk do te ligeshtohet dhe nuk do te dekurajohet derisa te vemdose drejtesin mbi toke,dhe ishujt do te presin ligjin e tij" (Isaia 42:4)...Jezuesi u pranua nga pak hebrenj dhe ate nuk e pranuan kombet. Ai as qe arriti te vendos drejtesin dhe ligjin e tij mbi toke, dhe ishuj nuk pritnin ligjin e tij,pasi ai nuk kishte ligj te tij por erdhi ta plotesoi ligjin e Moisiut (mateu 15:24). Nga ana tjeter Muhammedi ishte ai qe solli ligjin ne ishujt dhe ata e pritnin,dhe ai nuk u dekurajua derisa e solli kete ligj,e pranuan ligjin edhe pasi e pranuan ligjin e mbaroi misionin,pastaj vdiq.
  ---Jakobi u thote djemeve te tij :"Skeptri nuk do t'i hiqet Judes,as Bastuni i komandimit nga kembet e tij,deri te vij Shilohu,dhe atij do ti binden popujt."(Zanafilla 49:10)...Kush ishte ky Shilohu qe mori Skeptrin dhe Bastunin e komandimit nga kembet e Judes? Le te shohim:
  1.A ishte Moisiu? Ky nuk mund te jet,ngase ky ishte organizuesi i pare i 12 fiseve te Izraelit,dhe para tij nuk kishte mbret apo profet ne fisin e Judes.
  2.A ishte Davidi? Edhe ky nuk mund te jete,pasi qe ky ishte mbreti dhe profeti i pare pasardhes i Judes.
  3.A ishte Jezuesi? As ky nuk mund te jete,pasi ky ishte djali dhe pasardhesi i Davidit(dmth ishte nga Juda). Dhe Jezuesi nuk kishte Skepter mbreterore, ne fakt ai kshillonte judenjet ti paguajn Cezarit taksa(20:22-25),ai as qe la ligj te shkruar.Verseti i mesiperm i bibles flet per marrjen e spektrit dhe dastunin ekomandimit nga kembet e Judes. E kush e morri kete spekter perpos Muhammedit a.s. ,pasi prej tek Davidi e deri tek Jezuesi te tere ishin nga Juda(pra perjashtohen nga kjo "gare").
  Fjala Shiloh ne perkthim dmth i qete,paqedashes,BESNIK ,Muhammedi ishte i till edhe para se te shpallej profet. Ata ne Meke para shpalljes e quanin me nofken "Al Ameen" e qe dmth i besueshmi,BESNIKU. Pra ky ishte ai qe e hoqi Skreptin nga kembet e Judes. Profetet para tij ishin te bijt Izraelit,kurse ky nuk ishte nga bijt Izraeli,por nga bijt e Ismaelit.
  Gjithashtu ne fund te Bibles,ne fjalorin biblik permendet fjala "SILOE" qe ne greqisht eshte "SILOAM",kurse ne hebraisht ishte "SHILOAH" dhe ne shqip dmth "I DERGUAR". Pra Muhammedi a.s. ishte ky i derguar qe morri Spektrin nga kembet e Judes.

  ...Ai, qė ia shpall Furkanin (Kur’anin, dallues tė sė vėrtetės nga e pavėrteta) robit tė vet (Muhammedit) qė tė bėhet pejgamber i botes (kėshillues), ėshtė i madhėruar.."(Furkan 1)...

  Ketu flet per shpirtin e shejt qe do ti vi dhe do te qendroj me ju pergjithmone!!!!! dhe muhamedi me sa di eshte i vdekur... edhe kjo eshte nje deshtim me i ardh marre hogjallarve t'katunit duhet te lexojn me shum per te gjet diqka...

  dhe ti le ato forumet islamike dhe ben copy paste sepse ato forume un i shfrytzoj kur nuk ka portokalli qeshi me postimet qe behen aty

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e belive-god
  Anėtarėsuar
  21-09-2009
  Vendndodhja
  All Over the World
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ghHAHAHAHAHHA BRAVISSIMO

  trego ku i kupjove keto shkrime te cilave sapo ju kam japur pergjigje disa dit me pare.

  Beslidhja e vjeter e tregon veq nje gje sidomos Isaia, Jeremia etc e tregojn ardhjen e KRISHTIT ZOT ne toke, kurse beslidhja e RE e cila fillon me lindje e Krishti dmth 4 Ungjijte eshte profecia e permbushur nga Krishti. Letrat e Shen Palit, Shen pjetrit etc nuk jan ungjije, Jan letera te cilat ju kan predikuar popujve mbas ringjalljes se Krishtit.

  Zbulesa e Shen Gjoni eshte profecia e ardhshme, qe do te thot e presim ardhjen e Krishtit ne toke per gjjykimin e te gjallve dhe te vdekurve.

  Dhe Bibla nuk lexohet pa pak logjike, ai qe nuk ka logjike te mire e shtjellon keq po me doket keto shkrime ku i ki marr as nuk i ke lexu, tjera here lexoj mir para se me i vendos edhe trego emrin e autorit te forumit kurandhesunet.

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-07-2010
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ademi a.s eshte krijua edhe nga uji nga dheu nga gjaku i ngjizur nga eshtrat nga nje cop mishit dhe pastaj iu dha shpirti.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e belive-god
  Anėtarėsuar
  21-09-2009
  Vendndodhja
  All Over the World
  Postime
  81
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Robi I Allahut Lexo Postimin
  ademi a.s eshte krijua edhe nga uji nga dheu nga gjaku i ngjizur nga eshtrat nga nje cop mishit dhe pastaj iu dha shpirti.
  Kesaj i thuhet injorim total fol me vesh te mbyllem

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •