Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    I vetelarguar
    Anėtarėsuar
    13-07-2010
    Postime
    31

    Shqiptaret ne Egjipt

    Kam pas gjithemone nji interesim te veēante per "kolonite e vjetra" shqiptare siē ishin ata te Rumanise,te Egjyptit,te Bullgarise etj.Edhe pse kam hulumtue mjaft neper libra nuk kam mbrri te lexoja diēka qe kishte te bajne me te sotshem por gjithemone kam has ne shkrime qe shkruejshin per te kaluemen .
    Nepermjet ineternetit prap keshtu me ka ndodh perveē disa informata per shqiptaret e Rumanise dhe gjendja aktuale e ketij komuniteti.
    Mandej vendosa te kerkoja n'internet nepermjet gjuhes frengjishte dhe ketu papritmas hasa ne nji diēka qe me habiti krejtesisht:
    Ne nji websajt ne gjuhen frengjishte jipeshin statistika demografike nder shtete te tjere edhe per Egjyptin .Aty ka edhe statistika per minoritetet qe ekzistojne ne Egjyptin e sotshem.Lexova qe kishte mjaft shtetas egjyptian me origjine greke por edhe turke,vetekuptohet qe kjo nuk m'interesoj por gjeta edhe kete:
    TOSK(ALBANAIS) me fe muslimane 22.828 banore!!!!!!!!!
    Si ju duket kjo ?
    A di kush gja per kete komunitet apojo?
    Pershendetje

  2. #2
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    12-06-2007
    Postime
    134
    woooow me duket teper interesante , a mund te na japesh burimin apo faqen ku e more kete info?

  3. #3
    I vetelarguar
    Anėtarėsuar
    13-07-2010
    Postime
    31
    Burimi asht si vijon : http://peoplegroups.org
    Ne faqen qe paraqitet kliko mbi kontinentin e Afrikes ne harte
    Ne faqen qe paraqitet kliko mbi Egyptin ne harten e Afrikes
    Ketu i ke por duhet zbrit posht dhe me kliku per te dale ne faqen e dyte
    Pershendetje

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Vidasusi
    Anėtarėsuar
    11-11-2010
    Vendndodhja
    Atje diku...
    Postime
    273
    Besoj qė nė Egjipt ka mjaft familje shqiptare, qė tani ndoshta janė tė shkrira pjesėrisht ose krejtėsisht. Sidoqoftė, dikur (nė kohėn e Mahmud Ali Pashės) kishte plot shqiptarė atje. Kujtoni ato pikturat e famėshme tė shqiptarėve nė Egjipt, me veshjet tipike shqiptare.

    Pastaj kam lexuar/dėgjuar diku se njė orė nė ditė ose javė japej radio nė gjuhėn shqipe (rast i njejtė edhe nė Irak).

    Mė tej, e di se njėra nga mbretėreshat e Egjiptin, ishte nga njė familje me prejardhje shqiptare qė jetonin nė Egjipt, familje e pasur dhe me influencė.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e tropoja2010
    Anėtarėsuar
    06-02-2010
    Vendndodhja
    FRANCE
    Postime
    12
    wow teper interesante

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,030
    Postimet nė Bllog
    17

    Pėr: Shqiptaret ne Egjipt

    Artikujt e Samiut mbi diturinė e qytetėrimin, u bėnė ushqimi ditor i emigrantėve shqiptarė

    Sami Frashėri dhe shqiptarėt e Egjiptit


    Harallamb Kota

    Nė fillim tė vitit 1884, nė Stamboll doli numri i parė i gazetės “Drita”. Disa kopje tė saj vinin nė Egjipt. Aleksandėr Kota i lexonte me njė frymė artikujt nė faqet e sajė. Shkrimet e Samiut, Naimit e Vretos ishin nė tė gjitha numrat qė botoheshin. Vend tė rėndėsishėm kishin shkrimet e Samiut lidhur me diturinė, ndėrgjegjen kombėtare dhe mėsimin e gjuhės shqipe. -Po feja ēfarė roli ka ?!-pyeste Samiu dhe nė artikujt e tij thoshte: -Feja pretendon se mban nė dorė tė vėrtetėn, por e vėrteta ėshtė tek dija. Mėsimi ėshtė gjithēka dhe pėr tė mėsuar, nuk duhet t’i drejtohemi vetėm fesė, por tė vuarit. Mėsimi mbi gjithēka. Shkenca tė pėrparojė me dije... Sapo nisi tė lexoj artikullin e Samiut pėr shkencėn, Miti ndaloi, pasi nga salla buēiti njė pyetje: -Ēfarė na duhet ne shqiptarėve shkenca?! Tė lexojmė njėherė artikullin,- tha Shiroka e pastaj tė bėjmė sqarime. Miti e lexoi me njė frymė. Pas leximit, Filipi mori pėrsipėr sqarimin:-Duke shkruar pėr veprat e Kopernikut, Keplerit, Galileit, Njutonit, Dekartit,Volterit, Rusoit, Samiu mundohet tė na futė nė botėn e shkencės e tė filozofisė, tė na orientojė nė tipin e kulturės qė na duhet pėr tė zhdukur zgjedhėn feudale otomane dhe pėr tė marrė rrugėn e pėrparimit e tė qytetėrimit. Filipi i ndezur nga vėshtrimet e shoqėrisė vazhdoi: -Qytetaria qė duhet tė marrim,- thotė Samiu, ėshtė ajo e Europės, ėshtė qytetari pa anė e fund dhe ē’do ditė po shtohet e pėrhapet dhe njė ditė do tė mbulojė gjithė dhenė, e do ndriēojė kombet e dheut.

    Artikujt e Samiut mbi diturinė e qytetėrimin, u bėnė ushqimi ditor i emigrantėve shqiptar, tė cilėt ēdo dite pas pune mblidhen nė “Shoqėrinė e Emigrantėve” e me orė tė tėra, lexojnė artikujt e gazetės “Drita”. -Ky ėshtė njė zgjim i madh, thotė Dhimitri e duke pėrsėritur rreshtat e gazetės, i lexon edhe njėherė me zė tė lartė: “sepse lufta pėr arsim e dituri, do ta hedh popullin shqiptar nė kėrkesat pėr liri dhe pavarėsi”. Tė gjithė heshtin dhe dėgjojnė. Miti vazhdon leximin: Elementi i parė, pėr ta arritur kėtė, ėshtė gjuha. Me gjuhėn e shkruar, fillon qytetėrimi, me tė ai shkon pėrpara dhe zhvillohet. Pjesėmarrėsit, ndizen nga fjalėt e Samiut dhe secili betohet nė heshtje: “Do pėrpiqem tė mėsoj shqip dhe tė lexoj shqip”. Miti u lodh, gazetėn e mori nė dorė Spiro Dine, qė filloi tė lexojė: Grekėt, kur erdhėn nga Azia, gjetėn njė popullsi tjetėr, me njė qytetėrim mė tė lashtė, me njė gjuhė mė tė pasur. Kėta ishin ilirėt, tė parėt e shqiptarėve

    Ėshtė e vėrtetė, buēiti Aleksandri. Kėshtu thotė dhe legjenda. Kadmi me Harmoninė lindėn popullin Ilir. Ai i mėsoi grekėve shkrimin. E gjithė salla u gjallėrua. Pjesėmarrėsit po thėrrisnin mitet,po kujtonin imazhet e heronjve mitik. I pari mit jehoi: -Jam Aleksandri, jam ilir, nė mburojė kam Zeusin, shqipen nė flamur. I dyti mit oshtiu: –Jam Pirro i Epirit, gjaku Aleksandrit,shqipen e epėrme qe kisha, tek ju e solla. I treti mit gjėmoi: – Jam Gjergj Kastrioti -Skėnderbe, nė gjoks, kam Shqipen’ e Zeus Pellazgut. Aleksandri e riti, Pirro ma dhuroi, nga gjoksi e shkula’ e arbrit, nė flamur ja vura. Tashmė qė keni rilindur, mbajeni nė ballė, tė dy bashkė qėndroni, do t’ju quaj shqiptar.

    Emigrantėt u zgjuan nga pėrhumbja. Skėnderbeu paskėsh qenė mes tyre dhe ata se kishin parė. -Nuk kishim si ta shihnim, thotė Spiro, -pasi na mungonin sytė e mendjes, dhe nuk dinim tė shkruanim e tė lexonim nė gjuhėn shqipe. Heshtje... dhe njė zė i veēuar thotė: -O Spiro..oo! A ka artikull tjetėr?. –Po,- thotė ai dhe menjėherė fillon leximin. Duke mėsuar gjuhėn e vet, Shqipėria medoemos do tė ngrihet, do tė fitojė lirinė dhe do tė vihet nė radhėn e popujve tė pėrparuar. Mė kėtė artikull, tha Spiro, mbaruan faqet e gazetės. Tė pranishmit njėzėri lidhėn besėn pėr: “Dituri dhe Gjuhėn Shqipe”

    Telegraf

  7. #7

    Pėr: Shqiptaret ne Egjipt

    Teper interesante!
    'Who is John Galt?'
    To say 'I love you' one must first be able to say the 'I' - Ayn Rand

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •