Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 102

Tema: Pse ?

  1. #1

    Pse ?

    Eshte nje shqetesim , mbase dhe "problem",
    jam takuar para shume kohesh me nje ish ushtar te ushtrise clirimtare te kosoves,
    me origjine nga dukagjini (kosove), i cili luftoi dhe u plagos per clirimin e kosoves,
    me tregoi aspekte te luftes , por me tregoi dhe dicka qe nuk kishte te bente me serbet por me vllezerit e te njejtit gjak, shqiptaret.
    Personi ne fjale ishte katolik per nga feja , dhe si shume patriote kosovare u kthye nga emigrimi dhe u fut ne rradhet e uck, me brenge ne zemer dhe me shqetesim qe lehte kuptohej ne fytyren e tij, me tha;
    po qendronim ulur bashke me ushtare te tjere te uck, nje grup ushtaresh qe ishin prane po shikonin nga une dhe po bisedonin dhe njeri prej tyre tha; mbas shkaut te madh e ka rradhen shkau i vogel, (duke nenkuptuar katoliket shqiptar).
    m'a tha kete dhe s'foli me , vetem shikoi qiellin si per te larguar zhgenjimin.

    te them te drejten ate zhgenjim e ndjeva edhe une ,
    nuk e pata imagjinuar kurre se mund te kete njerez qe jane aq te paturp dhe te hedhin fjale te tilla,nuk do te doja t'a besoja , por e di shume mire qe eshte e vertete, sepse e kuptova qe nuk me genjeu.

    cmendim keni ju forumiste per keta njerez !

    une nuk do deshiroja t'a thoja , por kam mesuar se zgjidhja e nje problemi fillon nga e verteta, ashtu sic eshte , sado e hidhur,
    do doja komentet e juaja mbi kto incidente qe mund te ndodhin edhe sot , jo me ne frontin e luftes , por ne ambiente e kushte te tjera , por qe perbejne rrezik per shfaqjen e ndasive mbi baza fetare , duke anashkaluar e bile duke harruar se jemi nje gjak.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bani : 20-07-2010 mė 17:00
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  2. #2
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anėtarėsuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    Eshte nje shqetesim , mbase dhe "problem",
    jam takuar para shume kohesh me nje ish ushtar te ushtrise clirimtare te kosoves,
    me origjine nga dukagjini (kosove), i cili luftoi dhe u plagos per clirimin e kosoves,
    me tregoi aspekte te luftes , por me tregoi dhe dicka qe nuk kishte te bente me serbet por me vllezerit e te njejtit gjak, shqiptaret.
    Personi ne fjale ishte katolik per nga feja , dhe si shume patriote kosovare u kthye nga emigrimi dhe u fut ne rradhet e uck, me brenge ne zemer dhe me shqetesim qe lehte kuptohej ne fytyren e tij, me tha;
    po qendronim ulur bashke me ushtare te tjere te uck, nje grup ushtaresh qe ishin prane po shikonin nga une dhe po bisedonin dhe njeri prej tyre tha; mbas shkaut te madh e ka rradhen shkau i vogel, duke nenkuptuar katoliket shqiptar.
    m'a tha kete dhe s'foli me , vetem shikoi qiellin si per te larguar zhgenjimin.

    te them te drejten ate zhgenjim e ndjeva edhe une ,
    nuk e pata imagjinuar kurre se mund te kete njerez qe jane aq te paturp dhe te hedhin fjale te tilla,nuk do te doja t'a besoja , por e di shume mire qe eshte e vertete, sepse e kuptova qe nuk me genjeu.

    cmendim keni ju forumiste per keta njerez !

    une nuk do deshiroja t'a thoja , por kam mesuar se zgjidhja e nje problemi fillon nga e verteta, ashtu sic eshte , sado e hidhur,
    do doja komentet e juaja mbi kto incidente qe mund te ndodhin edhe sot , jo me ne frontin e luftes , por ne ambiente e kushte te tjera , por qe perbejne rrezik per shfaqjen e ndasive mbi baza fetare , duke anashkaluar e bile duke harruar se jemi nje gjak.
    Kete fjalen me ngjyre e mendove ne ate menyre ti apo e ceki aj personi?
    2011*Pse tė pėshtyjmė rrugės, kur ka njerėz qė e meritojnė fytyrės ...

  3. #3
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anėtarėsuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    po ne jemi njerz te poshter nese e shohim nje katolik i thojm shka e nese e shohim nje musliman i thojm arap mirpo keto i thojn ata mendjelehtit te cilet nuk shohin pertej hunes se tyre , dhe kjo mund te jet e vertet

    nje musliman praktikus i islamit nuk besoj qe do ja thoshte nje gje te till nje katolike sepse kete se lejon feja islame mirpo ai mund te ket qen musliman mirpo nuk ka dit asgje per fen islame nuk i ka dit ligjet e saj ashtu siq ka shum te till ketu ne forum te cilet nuk kan aspak njohuri per fen islame e mundohen tju tregojn te tjereve dhe te futin risi ne fen islame

    eshte nje gje e keqe ti thuash nje njeriu i cili te ndihmon se pas armikut do te vrasim ty vetem se ka nje fe tjeter kjo eshte e pa pranushme
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...
    Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...”

  4. #4
    Citim Postuar mė parė nga ardiana luzha Lexo Postimin
    Kete fjalen me ngjyre e mendove ne ate menyre ti apo e ceki aj personi?
    nuk kishte si t'a thoshte me mire se e tha(me menyren e tij),
    duke ditur qe dhe une isha mysliman,
    megjithate ai e ilustroi duke treguar histori te vjetra te pleqve ,
    gojdhena apo histori, por qe me intensitet me te vogel kishin ngjashmeri me incidentin e tij, nuk me kujtohen fiks , por ama kishin te njetin kuptim dhe kuptimi ishte "nje lloj ndasie fetare", le te themi disi keshtu.

    fjalen me ngjyre e mendova une, ishte rrjedhimi logjik i asaj qe kuptova ose perceptova ne ate moment !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bani : 20-07-2010 mė 17:31
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  5. #5
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    I nderuar bani mose te shqetsoi kjo qe si duket ju brengos.
    Me saduket po vje shkau e po na shpeto nga marrja e botes.Ne vetem kure na shkel qizmja e huaj behemi njerz te mir.Pra po vjen ajo koh ashtu siq nuk e kishim pare nė ėnderr pa pasaport do vij dita te vizitojm memen Shqiperi asht pa besuar po na vjen njerka Serbi e do na e nxjer kotėsin apo gjumin e arushes.Shkau si dikur nuk vjen me dajre e tupana cullak po tani me arsenal luftarak e duke i gjetur vllezrit duar hapur shiptart e dikurshem Qllanat e savez kumunistav.

  6. #6
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    I nderuar bani mose te shqetsoi kjo qe si duket ju brengos.
    Me saduket po vje shkau e po na shpeto nga marrja e botes.Ne vetem kure na shkel qizmja e huaj behemi njerz te mir.Pra po vjen ajo koh ashtu siq nuk e kishim pare nė ėnderr pa pasaport do vij dita te vizitojm memen Shqiperi asht pa besuar po na vjen njerka Serbi e do na e nxjer kotėsin apo gjumin e arushes.Shkau si dikur nuk vjen me dajre e tupana cullak po tani me arsenal luftarak e duke i gjetur vllezrit duar hapur shiptart e dikurshem Qllanat e savez kumunistav.



    Dhasht Zoti e ky parashikim i imi te deshtoi tersisht.
    Koha esht deshmitari me i mir.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anėtarėsuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Hiq sma mer menja qe ka mujt me kan e vertet kjo ne mesin e 10 luftarve ni ksi njeri nuk kish pas guxim me nxer ate fjal prej goje se me siguri i kish kersit plumi ballit . Kurr nuk ka ndodhe ni gja e till hiq me jet garantoi , oo bani mos ksi temash .
    We are all Aliens

  8. #8
    EAGLE warrior Maska e MafiaWarz
    Anėtarėsuar
    12-05-2010
    Postime
    1,787
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    Eshte nje shqetesim , mbase dhe "problem",
    jam takuar para shume kohesh me nje ish ushtar te ushtrise clirimtare te kosoves,
    me origjine nga dukagjini (kosove), i cili luftoi dhe u plagos per clirimin e kosoves,
    me tregoi aspekte te luftes , por me tregoi dhe dicka qe nuk kishte te bente me serbet por me vllezerit e te njejtit gjak, shqiptaret.
    Personi ne fjale ishte katolik per nga feja , dhe si shume patriote kosovare u kthye nga emigrimi dhe u fut ne rradhet e uck, me brenge ne zemer dhe me shqetesim qe lehte kuptohej ne fytyren e tij, me tha;
    po qendronim ulur bashke me ushtare te tjere te uck, nje grup ushtaresh qe ishin prane po shikonin nga une dhe po bisedonin dhe njeri prej tyre tha; mbas shkaut te madh e ka rradhen shkau i vogel, (duke nenkuptuar katoliket shqiptar).
    m'a tha kete dhe s'foli me , vetem shikoi qiellin si per te larguar zhgenjimin.

    te them te drejten ate zhgenjim e ndjeva edhe une ,
    nuk e pata imagjinuar kurre se mund te kete njerez qe jane aq te paturp dhe te hedhin fjale te tilla,nuk do te doja t'a besoja , por e di shume mire qe eshte e vertete, sepse e kuptova qe nuk me genjeu.

    cmendim keni ju forumiste per keta njerez !

    une nuk do deshiroja t'a thoja , por kam mesuar se zgjidhja e nje problemi fillon nga e verteta, ashtu sic eshte , sado e hidhur,
    do doja komentet e juaja mbi kto incidente qe mund te ndodhin edhe sot , jo me ne frontin e luftes , por ne ambiente e kushte te tjera , por qe perbejne rrezik per shfaqjen e ndasive mbi baza fetare , duke anashkaluar e bile duke harruar se jemi nje gjak.

    Bano shqiptari eshte shum trim dhe me zemer por kemi nje problem shum te madh
    MENDJELEHTESIA, ky qe e ceke nuk eshte rasti par ka shum ksi raste por

    shiko historin dhe e vren qe ne imponohemi shum let nga Arabet Turqit Serbet

    kjo eshte sepse mungon nje arsimim i mirfillt tek ne per ta ndriquar mendjen e njerzve dhe ta zhvilloj logjiken e jo vetem si te ndin diqka duhet besuar dhe vepruar

    Dhe ket qe po ta them mbaje ne mend sa te jesh gjall do te vertetohet qe ashtu do te jet

    NE KURR NE JET SDO TE MBAJM SHTET VET SEPSE SJEMI TE ZOT GJITHMON DO TE KEMI DIKON MI KRYE QE NA DREJTON... si ka qen ne fillim ashtut do te jet gjithmone

    kjo eshte sepse egziston nje xhelozi ne zemrat tona dhe nje urrejtje per ata qe sjan si ne por jo per kombe tjera po shqiptari me shqiptarin...

    Dhe per ket un jam kundra shumices ketu qe jan musliman dhe ata katolik apo ortodoks a qfar jan jo qe i urrej por
    GJUHA SHQIPE KA VENDIN E VET NE GJITHQKA NE TERITORET E SHQIPERISE KEMI 36 SHKRONJA DHE FJALE AQ TE BUKURA SA QE NUK NA DUHET
    AS ALEJKUM SELAMI AS BOGI dhe fjal shum tjera...

  9. #9
    Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
    Hiq sma mer menja qe ka mujt me kan e vertet kjo ne mesin e 10 luftarve ni ksi njeri nuk kish pas guxim me nxer ate fjal prej goje se me siguri i kish kersit plumi ballit . Kurr nuk ka ndodhe ni gja e till hiq me jet garantoi , oo bani mos ksi temash .
    e kuptoj deshiren per te mos e besuar ,
    por duhet te me kuptosh edhe qe nuk po genjej,
    biles per te qene i sinqerte eshte dicka qe e kam pasur ne mendje qe nga koha kur u be kjo bisede, qe nga gushti 2001.
    kjo teme thyen zemren e cdo shqiptari me ndjenje shqiptari,
    por une desha te degjoj mendime ashtu si ky i yti, ne menyre qe te kuptoj se nuk kane te gjithe mendime te zeza, biles do doja qe te gjithe te kene keshtu mendimi, si i yti.
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  10. #10
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    ban...

    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    Eshte nje shqetesim , mbase dhe "problem",
    jam takuar para shume kohesh me nje ish ushtar te ushtrise clirimtare te kosoves,
    me origjine nga dukagjini (kosove), i cili luftoi dhe u plagos per clirimin e kosoves,
    me tregoi aspekte te luftes , por me tregoi dhe dicka qe nuk kishte te bente me serbet por me vllezerit e te njejtit gjak, shqiptaret.
    Personi ne fjale ishte katolik per nga feja , dhe si shume patriote kosovare u kthye nga emigrimi dhe u fut ne rradhet e uck, me brenge ne zemer dhe me shqetesim qe lehte kuptohej ne fytyren e tij, me tha;
    po qendronim ulur bashke me ushtare te tjere te uck, nje grup ushtaresh qe ishin prane po shikonin nga une dhe po bisedonin dhe njeri prej tyre tha; mbas shkaut te madh e ka rradhen shkau i vogel, (duke nenkuptuar katoliket shqiptar).
    m'a tha kete dhe s'foli me , vetem shikoi qiellin si per te larguar zhgenjimin.

    te them te drejten ate zhgenjim e ndjeva edhe une ,
    nuk e pata imagjinuar kurre se mund te kete njerez qe jane aq te paturp dhe te hedhin fjale te tilla,nuk do te doja t'a besoja , por e di shume mire qe eshte e vertete, sepse e kuptova qe nuk me genjeu.

    cmendim keni ju forumiste per keta njerez !

    une nuk do deshiroja t'a thoja , por kam mesuar se zgjidhja e nje problemi fillon nga e verteta, ashtu sic eshte , sado e hidhur,
    do doja komentet e juaja mbi kto incidente qe mund te ndodhin edhe sot , jo me ne frontin e luftes , por ne ambiente e kushte te tjera , por qe perbejne rrezik per shfaqjen e ndasive mbi baza fetare , duke anashkaluar e bile duke harruar se jemi nje gjak.
    vertete e besove ti ban kete gje...na e the neve por mos ja thuaj kujt..se nuk ta beson kush ..nuk ta beson kush se ka nje arsye mos me ta besuar..arsyeja eshte se me shekuj bashkejetojne tre besimet fetare nder shqiptare por kurre nuk ka ndodhe qe nje musliman te kete vra nje katolik shkaku i fese..apo e kunderta..ne e kemi pase dhe e kemi harmonine me te madhe nderfetare se cdo popull tjeter..dhe per kete duhet te ndihemi krenare..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    Citim Postuar mė parė nga ximi_abedini Lexo Postimin
    po ne jemi njerz te poshter nese e shohim nje katolik i thojm shka e nese e shohim nje musliman i thojm arap mirpo keto i thojn ata mendjelehtit te cilet nuk shohin pertej hunes se tyre , dhe kjo mund te jet e vertet

    nje musliman praktikus i islamit nuk besoj qe do ja thoshte nje gje te till nje katolike sepse kete se lejon feja islame mirpo ai mund te ket qen musliman mirpo nuk ka dit asgje per fen islame nuk i ka dit ligjet e saj ashtu siq ka shum te till ketu ne forum te cilet nuk kan aspak njohuri per fen islame e mundohen tju tregojn te tjereve dhe te futin risi ne fen islame

    eshte nje gje e keqe ti thuash nje njeriu i cili te ndihmon se pas armikut do te vrasim ty vetem se ka nje fe tjeter kjo eshte e pa pranushme

    Feja islame lejon dhe nuk lejon...Kurani lejon dhe nuk lejon...
    Por politikanet te korruptuar nder nesh jane...por tregtaret e qenieve njerezore tek ne nuk jane vetem katolike, por...Prostituta dhe te burgosurit ne Itali dhe ne vendet te tjera te BE nuk jane vetem katolike, apo ortodoxe por edhe...
    Disa prej nesh prej kohesh kane kerkuar t'ju shpjegojne qe libra e shenjta, jane te shenjta, por interpretimet e tyre disa here krijojne problemet. Eshte ne terren qe edhe ju duhet te zhbritni per te luftuar me gjithe forcat cdo te keqe: atentatet terroristike, vrasje, prostituciionin, trafiqet, si edhe disa mendimet te rrymes islamike me radikale sipas te ciles ndonje here, liria jone varet nga miresia e juaj dhe jo nga nje e drejte e shkruar ne natyren tone njerezore.
    I nderuar, ai qe jeton ne nje shpelle nuk di cka eshte drita e diellit! Te lutem, dil nga shpella!
    Me nderime.

    Torrkerry

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
    Hiq sma mer menja qe ka mujt me kan e vertet kjo ne mesin e 10 luftarve ni ksi njeri nuk kish pas guxim me nxer ate fjal prej goje se me siguri i kish kersit plumi ballit . Kurr nuk ka ndodhe ni gja e till hiq me jet garantoi , oo bani mos ksi temash .
    AS une nuk besoj,para 11 viteve ska pas kesi vahabista !

  13. #13
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Per te patur arsye te hedhim ne shporte te mbeturinave ato libra, ate "Zot", ata "profete", ata klerike qe na mesojne keshtu.

    Keshtu e kisha pergjegjur "pse?"-hun.

  14. #14
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga MIRIAM Lexo Postimin
    AS une nuk besoj,para 11 viteve ska pas kesi vahabista !
    Mendim interesant. Do i kisha shtuar se Islami me gjitha dukurite e tij, pra edhe sektet, ka qene i padukshem vetem atehere, kur shteti kete e ka debuar.

    Si verifikim, nese ke mundesi pyet ndoke, se kush e ka ndaluar burkan (ate mbulesen teresore te trupit) per here te pare ne Kosove, ne cilin vit, e keshtu me radhe. Ekziston mundesia qe rastesisht meson se vahabizmi apo dukurite rreth tij kane ekzistuar cdo here deri ne momentin e nderhyrjes se njeriut me ndalesa shteterore kunder tij.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anėtarėsuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    e kuptoj deshiren per te mos e besuar ,
    por duhet te me kuptosh edhe qe nuk po genjej,
    biles per te qene i sinqerte eshte dicka qe e kam pasur ne mendje qe nga koha kur u be kjo bisede, qe nga gushti 2001.
    kjo teme thyen zemren e cdo shqiptari me ndjenje shqiptari,
    por une desha te degjoj mendime ashtu si ky i yti, ne menyre qe te kuptoj se nuk kane te gjithe mendime te zeza, biles do doja qe te gjithe te kene keshtu mendimi, si i yti.
    O bani realiteti eshte i tille te pakten mbi 90% te shqiptareve te till i ke , dhe nuk ka mundesi qe nje njesit i tere i UCK-s ta ken lejuar nje njeri te shprehet ne ate menyre .
    We are all Aliens

  16. #16
    el kafirun Maska e chino
    Anėtarėsuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
    O bani realiteti eshte i tille te pakten mbi 90% te shqiptareve te till i ke , dhe nuk ka mundesi qe nje njesit i tere i UCK-s ta ken lejuar nje njeri te shprehet ne ate menyre .
    Edhe une mendoj keshtu. Mendoj per shkak se nisem nga disa kusherinje (te larget) te mi. Kur jane ne pyetje katoliket, ata me japin bindjen se flasin per jonjerez. Fatkeqesisht.

    Por kam edhe shembuj tjere. P.sh. pervojat me bisedime me imame.

    Pastaj urrejtjen, e cila mbjellet ndaj jobesimtareve te Allahut ne Kuran.

    Pastaj praktiken e Perandorise Osmane per penalizim apo kriminalizim te te gjithe atyre qe nuk iu jane nenshtruar Islamit. Kjo praktike ka ngelur ne koken e disa koketuleve shqiptare muslimane deri ne ditet e sotme.

    Shkakun kryesor e shoh tek Kurani. Kete e arsyetoj ne kete menyre: Ne boten islame eshte obligim te mendosh se Kurani eshte liber i Zotit. Ne Kuran shkruhet se Allahut nuk i intereson asgje me shume sesa te qenurit musliman. Shkruhet se nuk denon aske me shume sesa nje jomusliman. Prandaj per nje musliman te mirefillte, katoliku si jomuslimani eshte armiku me i madh i Zotit te tij. Ne kete menyre ai mendon se armiku i Zotit te tij, duhet te shihet edhe si armiku i vete tij (pra i muslimanit).

  17. #17
    Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
    O bani realiteti eshte i tille te pakten mbi 90% te shqiptareve te till i ke , dhe nuk ka mundesi qe nje njesit i tere i UCK-s ta ken lejuar nje njeri te shprehet ne ate menyre .
    e di qe shumica jane si ty , por ka dhe te tjere qe nuk jane te tille ,
    dhe brengosin njerez te pafajshem , me te padrejte.
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  18. #18
    Citim Postuar mė parė nga MIRIAM Lexo Postimin
    AS une nuk besoj,para 11 viteve ska pas kesi vahabista !
    para 11 vjetesh disa "myslimane" nga shqiperia shkojne ne durres tek reparti i uck dhe kerkojne qe te nisen edhe ata per "xhihad",
    "myslimanet" bejne pyetjen se ; a luftohet per "xhihad" apo per flamur,
    dhe pergjigja ishte ; per flamur
    grupi i myslimaneve kthehet mbapa, nuk shkuan ne lufte.

    edhe kete ngjarje e kam degjuar nga nje mysliman qe sot jeton ne greqi,
    biles ai akoma ishte dakord me kete kthim mbrapa.


    pra kishte dhe te tille para 11 vjetesh 'MIRIAM'

    mund te mos quheshin "vehabi", por kjo nuk do te thote se ata nuk vepronin si vehabi.
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  19. #19
    Citim Postuar mė parė nga chino Lexo Postimin
    Edhe une mendoj keshtu. Mendoj per shkak se nisem nga disa kusherinje (te larget) te mi. Kur jane ne pyetje katoliket, ata me japin bindjen se flasin per jonjerez. Fatkeqesisht.

    Por kam edhe shembuj tjere. P.sh. pervojat me bisedime me imame.

    Pastaj urrejtjen, e cila mbjellet ndaj jobesimtareve te Allahut ne Kuran.

    Pastaj praktiken e Perandorise Osmane per penalizim apo kriminalizim te te gjithe atyre qe nuk iu jane nenshtruar Islamit. Kjo praktike ka ngelur ne koken e disa koketuleve shqiptare muslimane deri ne ditet e sotme.

    Shkakun kryesor e shoh tek Kurani. Kete e arsyetoj ne kete menyre: Ne boten islame eshte obligim te mendosh se Kurani eshte liber i Zotit. Ne Kuran shkruhet se Allahut nuk i intereson asgje me shume sesa te qenurit musliman. Shkruhet se nuk denon aske me shume sesa nje jomusliman. Prandaj per nje musliman te mirefillte, katoliku si jomuslimani eshte armiku me i madh i Zotit te tij. Ne kete menyre ai mendon se armiku i Zotit te tij, duhet te shihet edhe si armiku i vete tij (pra i muslimanit).
    chino , kurani thote;

    6:108.Mos i shani ata, qλ adhurojnλ tjetλr pos Perλndisλ, e qλ shajnλ Perλndinλ, duke kaluar kufirin me padije. Kλshtu, Ne ua kemi hijeshuar ηdo populli veprat e tyre. Pastaj, ata do tλ kthehen te Zoti i tyre, e Ai do t’i lajmλrojλ ata pλr atλ qλ kanλ punuar.

    pra Zoti urdheron te mos shajme(ofendojme), ata qe adhurojne(besojne) tjeter pervec Perendise.

    si dhe ne kuran shume qarte thuhet se nuk ka dhune ne fe, pse disa nuk e zbatojne kete , ajo eshte pune tjeter ;

    2:256. Nλ fe nuk ka dhunλ. Eshtλ sqaruar e vλrteta nga e kota. E kush nuk i beson tλ pavλrtetat e i beson All-llahut, ai λshtλ kapur pλr lidhjen mλ tλ fortλ, e cila nuk ka kλputje. All-llahu λshtλ dλgjues i dijshλm.

    ketu ceshtja nuk shtrohet se pse ata ndjekin kuranin , por se me cfare sysh e lexojne kuranin,se interpretimi eshte elementi baze i besimit
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bani : 21-07-2010 mė 08:49
    Nuk ka perėndi tjetėr pėrveē ZOTIT

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anėtarėsuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar mė parė nga bani Lexo Postimin
    para 11 vjetesh disa "myslimane" nga shqiperia shkojne ne durres tek reparti i uck dhe kerkojne qe te nisen edhe ata per "xhihad",
    "myslimanet" bejne pyetjen se ; a luftohet per "xhihad" apo per flamur,
    dhe pergjigja ishte ; per flamur
    grupi i myslimaneve kthehet mbapa, nuk shkuan ne lufte.

    edhe kete ngjarje e kam degjuar nga nje mysliman qe sot jeton ne greqi,
    biles ai akoma ishte dakord me kete kthim mbrapa.


    pra kishte dhe te tille para 11 vjetesh 'MIRIAM'

    mund te mos quheshin "vehabi", por kjo nuk do te thote se ata nuk vepronin si vehabi.
    Kush i mbrojti shqiptaret ne vitin 2001 ne Maqedoni...ishte komandant Mulla Jakup Hasipi o i nderuar ai ishte musliman dhe me te drejt ka thene:"Ne nuk luftojm per flamurin ne luftojm per Allahun rreth flamurit te dashur shqiptar"...aty jane vra shume muslimane shqiptar! Nje njeri gjykon gabim 100 e perkrahin...prej tyre 50 e kundershtojn 50 abstenoj sepse gabim eshte ai mendim!


    Me nderime...

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •