Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 68
 1. #1
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime

  Pse ishte formuar Fark-u, kur Uēk-ja egzistonte si ushtri ?

  Ushtria e vetme ēlirimtare ne kosovė e cila edhe mbante legjitimitetin e popullit ishte Uēk-ja, apo Ushtria ēlirimtare e kosoves.

  Dihen themeluesit e saj, aspiratat dhe poashtu dihet edhe koha e themelimit te saj.

  Uēk - ja ishte ushtria e popullit qe edhe i ndihmoj kosoves qe te ngadhnjej ndaj serbis .

  Mirpo kjo teme kesaj here nuk ka per qellim te trajtoj Uēk-n, mirpo kerkohet kesaj here te trajtohet biografia e FARKut gjat luftes.

  Cilat ishin qellimet e saja, ēfar beri ne lufte dhe pse u themelua kur ishte Uēk-ja aktive dhe ushtria e cila ishte legjitime per popullin e saj.

  Kontesti qe dua ta zgjedhim ne kete teme rreth FARKut eshte te zgjidhet dilema se pse u themelua kjo forc e armatosur, qe ne te gjitha aspektet logjike del te jete si lloj fraksioni.

  D.m.th pyetja konkrete eshte kjo: Pse ishte formuar Fark-u, kur Uēk-ja egzistonte si ushtri ?


  Jan dy opcione ne kete rast:

  1. U formua pėr ti ndihmuar UēKs ?

  apo

  2. U formua si fraksion per ti bere konkurenc UēK-s ?


  Ai qe merr vendim per te postuar diqka ne kete teme, le te sjell fakte apo argumente, nese nuk ka fakte ateher sepaku le te flet si nje njeri i menqur dhe te mos ofendoj askend.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akulli_ch
  Anėtarėsuar
  19-06-2010
  Vendndodhja
  Zürich / CH
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Mendimi im i lire eshte qe Politika e athershme Rugoviste ka mohuar rrugen e luftes qe vepronin dhe punonin ilegalishte ne gjithe Teritorin e Kosoves bile edhe ne Diaspor.
  E si do te ishte e mundur me rrugen e pacifizmit te ēlirohet Kosova,mendoj se per kete arsye ''ndodhese'' eshte themeluar kjo force e armatosur por ne menyer ''pacifiste '' dialogiste te ndodhete diēka me Serbet a ka dialog serbi kurre e njef vetem gjuhen e hajnis ,masakres,tradhetis me bishat nuk ka dialog se nuk te kupton etj .

  Andaj secili e ka mendimin e vete pse nuk e duan dhe nuk e deshirojn Ibrahim Rugoven dhe secili duhet te bindet me fakte sot apo neser historia do te shkruhet qe mos te z'gjatem ne teme .

  Me rrugen qe mendonte ....E ndjekte Rugove sote ende do te ishte Serbi ne Kosove jam i knaqur qe edhe pse ''disa'' gjera nuk funksionoin mire por Qizmja e Serbit nuk do te shkel ne Kosove kurre .

  Mirmbetshi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akulli_ch : 13-07-2010 mė 10:54
  Mbi te gjitha Atdheu

 3. #3
  Arberor Maska e dias10
  Anėtarėsuar
  12-05-2008
  Postime
  1,025
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin

  Jan dy opcione ne kete rast:

  1. U formua pėr ti ndihmuar UēKs ?

  apo

  2. U formua si fraksion per ti bere konkurenc UēK-s ?


  Ai qe merr vendim per te postuar diqka ne kete teme, le te sjell fakte apo argumente, nese nuk ka fakte ateher sepaku le te flet si nje njeri i menqur dhe te mos ofendoj askend.
  Mendoj se hipoteza e dyte eshte absurde. Lufta nuk eshte pazar, qe mund te shpallesh konkurencen, por nje ngjarje ku vihet ne pikepyetje dhe jeta e pjesemarresit ne te.
  Duke gjykuar nga ato qe kam lexuar, pa dashur te pozicionohem politikisht, sepse e konsideroj te gabuar luften politike ne Kosove, them se prane FARK-ut ishin grumbulluar, forca te organizuara relativisht mire, si nga ana profesionale, financiare dhe morale, krahasuar me UCK-ne. Kete te fundit e themeluan disa heronj, qe u vrane prej serbeve dhe spiuneve te tyre marksiste ne gjirin e UCK-se. Megjithate, te dyja forcat, mblodhen rreth tyre rinine patriote, qe ne rastin e UCK-se u tradhetua pjeserisht prej disa drejtuesish qe ishin ose marksiste ose barone droge dhe trafiqesh.
  Mendoj se themelimi i FARK-ut ndikoi pozitivisht ne betejat kunder serbeve dhe ishte pozitiv si ngjarje, perkunder ideve te atyre qe duan te privatizojne luften per clirim dhe qe realisht ne terren humben karshi serbeve.
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 4. #4
  Perjashtuar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  u formua per me nda torten e pushtetit

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
  Mendoj se hipoteza e dyte eshte absurde. Lufta nuk eshte pazar, qe mund te shpallesh konkurencen, por nje ngjarje ku vihet ne pikepyetje dhe jeta e pjesemarresit ne te.
  Duke gjykuar nga ato qe kam lexuar, pa dashur te pozicionohem politikisht, sepse e konsideroj te gabuar luften politike ne Kosove, them se prane FARK-ut ishin grumbulluar, forca te organizuara relativisht mire, si nga ana profesionale, financiare dhe morale, krahasuar me UCK-ne. Kete te fundit e themeluan disa heronj, qe u vrane prej serbeve dhe spiuneve te tyre marksiste ne gjirin e UCK-se. Megjithate, te dyja forcat, mblodhen rreth tyre rinine patriote, qe ne rastin e UCK-se u tradhetua pjeserisht prej disa drejtuesish qe ishin ose marksiste ose barone droge dhe trafiqesh.
  Mendoj se themelimi i FARK-ut ndikoi pozitivisht ne betejat kunder serbeve dhe ishte pozitiv si ngjarje, perkunder ideve te atyre qe duan te privatizojne luften per clirim dhe qe realisht ne terren humben karshi serbeve.
  pa tejter lol si ka munsi qe nuk e kena pa asni foto ose filmim te ksaj njesie aq te organizume ne terren. ku u mcefen kta?

  fisnik shum balt do hidhet en ket teme drejt UCK prej ktyne "arborve" qe gjykojn nga ato qe kan lexuar pa dashur te poszicionohen politikisht, e qe mendojn se UCK u kriju nga "disa heronj".
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 6. #6
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
  Mendoj se hipoteza e dyte eshte absurde. Lufta nuk eshte pazar, qe mund te shpallesh konkurencen, por nje ngjarje ku vihet ne pikepyetje dhe jeta e pjesemarresit ne te.
  Duke gjykuar nga ato qe kam lexuar, pa dashur te pozicionohem politikisht, sepse e konsideroj te gabuar luften politike ne Kosove, them se prane FARK-ut ishin grumbulluar, forca te organizuara relativisht mire, si nga ana profesionale, financiare dhe morale, krahasuar me UCK-ne. Kete te fundit e themeluan disa heronj, qe u vrane prej serbeve dhe spiuneve te tyre marksiste ne gjirin e UCK-se. Megjithate, te dyja forcat, mblodhen rreth tyre rinine patriote, qe ne rastin e UCK-se u tradhetua pjeserisht prej disa drejtuesish qe ishin ose marksiste ose barone droge dhe trafiqesh.
  Mendoj se themelimi i FARK-ut ndikoi pozitivisht ne betejat kunder serbeve dhe ishte pozitiv si ngjarje, perkunder ideve te atyre qe duan te privatizojne luften per clirim dhe qe realisht ne terren humben karshi serbeve.
  Megjithate nese opcioni numer 1 nuk eshte ai qe i perputhet farku, opcioni numer 2 eshte me i perfoluri rreth farkut.

  Mirpo krejt okej, ka qen kjo, ka be kete dhe ka bere atė, ka pas organizim dhe financim, mirpo pse kjo ushtri u themelua me emer tjeter ? duke e ditur se UCKja ishte ushtria aktive e cila ishte ne popull??

  Nga vete momenti i themelimit te saj le te kuptohet se kjo levizje e armatosur ka pasur tendenca rivaliteti me UCKn, sepse po te mos ishin keto tendenca, ateher sdo kishte FARK, por do ishte nje batalion i i UCKs.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e SKIFTERI&12.05
  Anėtarėsuar
  04-11-2007
  Postime
  424
  Faleminderit
  9
  8 falenderime nė 8 postime
  personalisht mendoj se ne formimin e te ashtuquajturit FARK ka pas dor serrbija me vet faktin se dy prijsit kryesore te kti formacioni AHMET KRASNIQI dhe TAHIR ZEMAJ ishin dhendure te serrbve.
  dhe qka eshte me kryesorja nuk dihej fare kontributi i tyre ne te ashtuquajturen rrezistence paqsore.
  dihet se serrbija kishte sherbimin sekret shum te zhvilluare ne ate kohe dhe tani ndersa thuhej hapure se TAHIR ZEMAJ ishte i angazhuare meheret ne ato sherbime famkeqe sekrete.

  serrbija ishte munduare maksimalishte qe UQK TA PARAQES BRENDA DHE JASHTE VENDIT SI TERRORISTE GJE QE KISHTE DESHTUAR TANI KISHTE MBET E VETMJA KJO MUNDSI QE TE MERREJ KALAJA NGA MBRENDA.
  rreshtat efundit jane shkruare pa qellim me te mdhaja sekam vrejt.

  dyshimi vazhdon ma tutje se kure kishte ardh ky formacion ne vend qe tu jepej kurajo ushtarve vullnetar perta luftu serrbin aje ju kish deklaruare citoj se me serrbin nuk luftohet me kallasha shiko ne librin e shkruare per ramush haradinaj.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  8
  18 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
  Ushtria e vetme ēlirimtare ne kosovė e cila edhe mbante legjitimitetin e popullit ishte Uēk-ja, apo Ushtria ēlirimtare e kosoves.

  Dihen themeluesit e saj, aspiratat dhe poashtu dihet edhe koha e themelimit te saj.

  Uēk - ja ishte ushtria e popullit qe edhe i ndihmoj kosoves qe te ngadhnjej ndaj serbis .

  Mirpo kjo teme kesaj here nuk ka per qellim te trajtoj Uēk-n, mirpo kerkohet kesaj here te trajtohet biografia e FARKut gjat luftes.

  Cilat ishin qellimet e saja, ēfar beri ne lufte dhe pse u themelua kur ishte Uēk-ja aktive dhe ushtria e cila ishte legjitime per popullin e saj.

  Kontesti qe dua ta zgjedhim ne kete teme rreth FARKut eshte te zgjidhet dilema se pse u themelua kjo forc e armatosur, qe ne te gjitha aspektet logjike del te jete si lloj fraksioni.

  D.m.th pyetja konkrete eshte kjo: Pse ishte formuar Fark-u, kur Uēk-ja egzistonte si ushtri ?


  Jan dy opcione ne kete rast:

  1. U formua pėr ti ndihmuar UēKs ?

  apo

  2. U formua si fraksion per ti bere konkurenc UēK-s ?


  Ai qe merr vendim per te postuar diqka ne kete teme, le te sjell fakte apo argumente, nese nuk ka fakte ateher sepaku le te flet si nje njeri i menqur dhe te mos ofendoj askend.
  Jo more fisnik ti merru me naj tem fetare.
  Un kisha me than FARK asht legjitim - shtetnor. UQK e kan ba lahperat e LPK.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Anėtarėsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,492
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  O fisnik djali,smund te viesh ne mbrojtje te asgjeje nese nuk i di gjeret ashtu siq kane ndodhur ne terren.Kur them terren,them ne vijen e frontit.Tahir Zemaj,Sali Ceku,Agim Ramadani,Rrustem Berisha(edhe pse e nderroi bigen ne momentet e fundit),ishin ushtare e oficer te pergatitur nga ministria e mbrojtjes,kete do e tregoj edhe historia.Mirepo te gjithe keta nuk barten emblemat e FARK-ut por luftuan me emblema te Uck-se ne balle dhe kraheror.
  Ata kane vdekur,sigurisht do kishin qene me te lumtur po te ishin sot gjalle me familjaret e tyre ta gezojne edhe ndonje dite te mire.Cdo tentim per njollosje te tyre eshte vetem politike staliniste e cila ka jetegjatesine nje dite.Keshtuqe duro edhe pak dhe historia do shkruhet ashtu siq ka qene,dhe jo siq u shkrua neper oda duke pire caj rusi dhe duke lexuar libra te Enver Hoxhes.
  Paske harruar ti permendesh edhe komandantet e Bllaces.Definitivisht Kosoves dhe popullit te saj i duhet nje liber i detajuar mbi historine e vitit 1998-99 te Kosoves,kete ia kemi borxh gjeneratave te ardhshme.


  P.S.Dias ,pergezime per postimin,analize dhe shkrim i drejte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fattlumi : 13-07-2010 mė 18:36

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  26-10-2008
  Vendndodhja
  Republic oF Kosovo
  Postime
  1,166
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Pse ishte formuar Fark-u, kur Uēk-ja egzistonte si ushtri ?
  Farku-n, e ka formu brahim coftina me ndihmen e beogradit.

  Uēk- eshte Formu nga vet populli Shqiptar, per kete arsye ka pas edhe sukses.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  8
  18 falenderime nė 16 postime

  Pse u formu UQK kur ish FARK ushtrija e Republikes se Kosoves

  Mendimi jem asht se lufta ne Kosove nuk ka qen kundra shkijeve por kundra njani tjetrit.
  FARK u u kan ushtrija e Republikes se Kosoves
  UQK u kan e ni grupi njerzve qe kan qen kundra Republikes se Kosoves dhe asht formu pej LPK dhe PDK, te njezve te deshtum dhe karrikagji e postagji.

  Analizone luften e ktyne dy krahve.
  Ku jan kan ekspertat luftarak ne UQK a ne FARK
  Ku ka pas ma shum viktima ne civil a per sherr te FARKut a te UQK.

  E dini edhe ju veq po kam qef mi nie prej juve.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 13-07-2010 mė 18:27

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  8
  18 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hard_Style Lexo Postimin
  Farku-n, e ka formu brahim coftina me ndihmen e beogradit.

  Uēk- eshte Formu nga vet populli Shqiptar, per kete arsye ka pas edhe sukses.
  Hajt bre shoku jem se un me ta jam kan edhe di qfar suksesi kan pas.
  Po tja lam historis kit pun. Kan me dal gjanat per livadh hiq mos u ngut dosti jem. Populli nuk han bari. Ka njeri qi ju ka fik dera e kanakut sherri i budallakinave t turli ahmaku.

 13. #13
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Ushtria Clirimtare e Kosoves ne rradhet e saj ka pas bijet dhe bijat me te mire te Kombit Shqiptar te Kosoves; Adrian Krasniqin, Fehmi e Xheve Lladrovcin, Adem e Hamze Jasharin, Zahir Pajaziti e shume e shume tjere te cilet me nuk jane ne mesin tone. Ushtria Clirimtare e Kosoves nuk eshte formuar gjate vieteve 1997-1999, por kjoe ushtri eshte formuar shume shume me heret, ndersa FARKU eshte formuar mu gjate luftes se Kosoves 1998-1999.

  Pyetja tani eshte Pse ishte formuar Fark-u, kur Uēk-ja egzistonte si ushtri ?

  Ne duhet te behemi real dhe ti shpjegom gjerat ashtu sic jane, e jo sic deshirojne disa nga forumistat ketu.

  Nuk ishte vetem politika e Slobodan Milloshevicit qe bente presion ndaj Shqiptareve te Kosoves ne fillim te viteve 80 e gjer ne fund te vitetve 90, per ti larguar sa ma shume nga Kosova, pra per ta ndryshuar teresisht demografine e Kosoves, dhe besoj e shpresoj qe gjitheve ju kujtohent qe Milloshevici binte refugjate serb nga Kroacia e Bosnia ne Kosoves per te vetmen arsye ta ndryshonte demografine e Kosoves ne favore te serbise, dhe ketu ne kete casje, deshtem apo nuk deshtem te pajtohemi, ne kete aspekt Sllobodan Milloshevicit i ka ndihmuar Ibrahim Rugova dhe politika e LDK-se. 14 vite rresht Ibrahim Rrugova e mbante popullin Shqiptar shumice te Kosoves, ne genjeshtra, e mbante pezull, me luften speciale te tij e cila ndryshe quhet PROPAGANDE. Mirepo shume te rinj e reja, shume bije e bija neper mergim, neper kosove, e besa edhe ne shqiperi e vise tjera shqiptare, kane qene te mllefosur ndaj politikes poshtruese dhe pacifiste te Rugoves, e cila politike dita dites vetem sa na ulte dinjitetin kombetare, dita dites vetem sa na ulte dinjitetin e te cenunit shqiptar.

  Dhe me daljen e Ushtrise Clrimtare te Kosoves ne skene te vitin 1997, teresisht kishin ndryshuar gjerat ne Kosove ne favor te popullit Shqiptar te Kosoves, dhe natyrisht dalja e UCK-se, nuk ishte ne favor per ata ( Rugoven dhe disa njerez te tij ) ishte nje pengese e madhe per Rugoven dhe LDK-ne ne ate kohe, dhe mos te harojme se Rugova ne agjenden e tij politike e kishte " Autonomine e Kosoves permbernda Serbise ".

  Dalja e UCK-se ne skene se pari e beri qe Rugova ti quante ata dore e zeze e serbise, njerez te fllistruar dhe terrorrista, kete nuk duhet mohuar por duhet thene truq. Me pasjat, kur thuajse gati gjysma e Kosoves ishte ne lufte, katunde e fshatra digjeshin, gra, pleq, femije, nena shtatezena masakroheshin nga ushtria, policia dhe paramilitar serb te Milloshevicit, Ibrahim Rugova mbajti zgjidhje kinse te lira e demokratike, dhe shtrohet pyetja perse Rugova i mbajti keto zgjedhje mu bash kur gjysma e Kosoves ishte ne flak, dhe nese me te vertete Rugova ka qene prijes i gjithe shqiptareve te Kosoves, perse nuk bashkoi popullin por perkundrazi e ndau edhe ma shume. Dhe natyrisht ne Skene vjen FARKU ( Fikret Avdicit ).

  Dhe Shtrohet pyetja. PSE te Formohej FARKU, kur UCK ishte aty, luftonte dhe ne rradhet e saj i kishte bijet e bijat me te mire te Kombit.

  Prap shtrohet pyetja, perse Rugova asnjehere pas mbarimit te luftes asnjehere ama asnjeher nuk i vizitoi varrezat e deshmoreve, pese anjehere nuk shkoi tek varrezat e jasharajve.

  Ne duhet te behemi real, dhe te mires ti thojme te mire e te keqes te keqe, se vetem keshtu shkohet perpara.

  " Nje popull qe nuk rrespekton Ushtrine dhe luftetaret e saj, nje popull qe rrespekton gjakun e deshmoreve ai popull nuk e don dhe e cmon lirine por don te jete i roberuar " dhe per fat te keq kete populli shqiptare i Kosoves e ka deshmuar qe nuk rrepektoi Ushtrine Clirimtare te Kosoves, nuk rrespketoi gjakun e deshmoreve, dhe natyrisht jemi ketu ku jemi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ARIANI_TB : 13-07-2010 mė 19:12
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 14. #14
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,530
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Ushtria Clirimtare e Kosoves ne rradhet e saj ka pas bijet dhe bijat me te mire te Kombit Shqiptar te Kosoves; Adrian Krasniqin, Fehmi e Xheve Lladrovcin, Adem e Hamze Jasharin, Zahir Pajaziti e shume e shume tjere te cilet me nuk jane ne mesin tone. Ushtria Clirimtare e Kosoves nuk eshte formuar gjate vieteve 1997-1999, por kjoe ushtri eshte formuar shume shume me heret, ndersa FARKU eshte formuar mu gjate luftes se Kosoves 1998-1999.

  Pyetja tani eshte Pse ishte formuar Fark-u, kur Uēk-ja egzistonte si ushtri ?

  Ne duhet te behemi real dhe ti shpjegom gjerat ashtu sic jane, e jo sic deshirojne disa nga forumistat ketu.

  Nuk ishte vetem politika e Slobodan Milloshevicit qe bente presion ndaj Shqiptareve te Kosoves ne fillim te viteve 80 e gjer ne fund te vitetve 90, per ti larguar sa ma shume nga Kosova, pra per ta ndryshuar teresisht demografine e Kosoves, dhe besoj e shpresoj qe gjitheve ju kujtohent qe Milloshevici binte refugjate serb nga Kroacia e Bosnia ne Kosoves per te vetmen arsye ta ndryshonte demografine e Kosoves ne favore te serbise, dhe ketu ne kete casje, deshtem apo nuk deshtem te pajtohemi, ne kete aspekt Sllobodan Milloshevicit i ka ndihmuar Ibrahim Rugova dhe politika e LDK-se. 14 vite rresht Ibrahim Rrugova e mbante popullin Shqiptar shumice te Kosoves, ne genjeshtra, e mbante pezull, me luften speciale te tij e cila ndryshe quhet PROPAGANDE. Mirepo shume te rinj e reja, shume bije e bija neper mergim, neper kosove, e besa edhe ne shqiperi e vise tjera shqiptare, kane qene te mllefosur ndaj politikes poshtruese dhe pacifiste te Rugoves, e cila politike dita dites vetem sa na ulte dinjitetin kombetare, dita dites vetem sa na ulte dinjitetin e te cenunit shqiptar.

  Dhe me daljen e Ushtrise Clrimtare te Kosoves ne skene te vitin 1997, teresisht kishin ndryshuar gjerat ne Kosove ne favor te popullit Shqiptar te Kosoves, dhe natyrisht dalja e UCK-se, nuk ishte ne favor per ata ( Rugoven dhe disa njerez te tij ) ishte nje pengese e madhe per Rugoven dhe LDK-ne ne ate kohe, dhe mos te harojme se Rugova ne agjenden e tij politike e kishte " Autonomine e Kosoves permbernda Serbise ".

  Dalja e UCK-se ne skene se pari e beri qe Rugova ti quante ata dore e zeze e serbise, njerez te fllistruar dhe terrorrista, kete nuk duhet mohuar por duhet thene truq. Me pastaj, kur thuajse gati gjysma e Kosoves ishte ne lufte, katunde e fshatra digjeshin, gra, pleq, femije, nena shtatezena masakroheshin nga ushtria, policia dhe paramilitar serb te Milloshevicit, Ibrahim Rugova mbajti zgjidhje kinse te lira e demokratike, dhe shtrohet pyetja perse Rugova i mbajti keto zgjedhje mu bash kur gjysma e Kosoves ishte ne flak, dhe nese me te vertete Rugova ka qene prijes i gjithe shqiptareve te Kosoves, perse nuk bashkoi popullin por perkundrazi e ndau edhe ma shume. Dhe natyrisht ne Skene vjen FARKU ( Fikret Avdicit ).

  Dhe Shtrohet pyetja. PSE te Formohej FARKU, kur UCK ishte aty, luftonte dhe ne rradhet e saj i kishte bijet e bijat me te mire te Kombit.

  Prap shtrohet pyetja, perse Rugova asnjehere pas mbarimit te luftes asnjehere ama asnjeher nuk i vizitoi varrezat e deshmoreve, pese anjehere nuk shkoi tek varrezat e jasharajve.

  Ne duhet te behemi real, dhe te mires ti thojme te mire e te keqes te keqe, se vetem keshtu shkohet perpara.

  " Nje popull qe nuk rrespekton Ushtrine dhe luftetaret e saj, nje popull qe rrespekton gjakun e deshmoreve ai popull nuk e don dhe e cmon lirine por don te jete i roberuar " dhe per fat te keq kete populli shqiptare i Kosoves e ka deshmuar qe nuk rrepektoi Ushtrine Clirimtare te Kosoves, nuk rrespketoi gjakun e deshmoreve, dhe natyrisht jemi ketu ku jemi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ARIANI_TB : 13-07-2010 mė 19:30
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Anėtarėsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,972
  Faleminderit
  8
  18 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Ushtria Clirimtare e Kosoves ne rradhet e saj ka pas bijet dhe bijat me te mire te Kombit Shqiptar te Kosoves; Adrian Krasniqin, Fehmi e Xheve Lladrovcin, Adem e Hamze Jasharin, Zahir Pajaziti e shume e shume tjere te cilet me nuk jane ne mesin tone. Ushtria Clirimtare e Kosoves nuk eshte formuar gjate vieteve 1997-1999, por kjoe ushtri eshte formuar shume shume me heret, ndersa FARKU eshte formuar mu gjate luftes se Kosoves 1998-1999.

  Pyetja tani eshte Pse ishte formuar Fark-u, kur Uēk-ja egzistonte si ushtri ?

  Ne duhet te behemi real dhe ti shpjegom gjerat ashtu sic jane, e jo sic deshirojne disa nga forumistat ketu.

  Nuk ishte vetem politika e Slobodan Milloshevicit qe bente presion ndaj Shqiptareve te Kosoves ne fillim te viteve 80 e gjer ne fund te vitetve 90, per ti larguar sa ma shume nga Kosova, pra per ta ndryshuar teresisht demografine e Kosoves, dhe besoj e shpresoj qe gjitheve ju kujtohent qe Milloshevici binte refugjate serb nga Kroacia e Bosnia ne Kosoves per te vetmen arsye ta ndryshonte demografine e Kosoves ne favore te serbise, dhe ketu ne kete casje, deshtem apo nuk deshtem te pajtohemi, ne kete aspekt Sllobodan Milloshevicit i ka ndihmuar Ibrahim Rugova dhe politika e LDK-se. 14 vite rresht Ibrahim Rrugova e mbante popullin Shqiptar shumice te Kosoves, ne genjeshtra, e mbante pezull, me luften speciale te tij e cila ndryshe quhet PROPAGANDE. Mirepo shume te rinj e reja, shume bije e bija neper mergim, neper kosove, e besa edhe ne shqiperi e vise tjera shqiptare, kane qene te mllefosur ndaj politikes poshtruese dhe pacifiste te Rugoves, e cila politike dita dites vetem sa na ulte dinjitetin kombetare, dita dites vetem sa na ulte dinjitetin e te cenunit shqiptar.

  Dhe me daljen e Ushtrise Clrimtare te Kosoves ne skene te vitin 1997, teresisht kishin ndryshuar gjerat ne Kosove ne favor te popullit Shqiptar te Kosoves, dhe natyrisht dalja e UCK-se, nuk ishte ne favor per ata ( Rugoven dhe disa njerez te tij ) ishte nje pengese e madhe per Rugoven dhe LDK-ne ne ate kohe, dhe mos te harojme se Rugova ne agjenden e tij politike e kishte " Autonomine e Kosoves permbernda Serbise ".

  Dalja e UCK-se ne skene se pari e beri qe Rugova ti quante ata dore e zeze e serbise, njerez te fllistruar dhe terrorrista, kete nuk duhet mohuar por duhet thene truq. Me pasjat, kur thuajse gati gjysma e Kosoves ishte ne lufte, katunde e fshatra digjeshin, gra, pleq, femije, nena shtatezena masakroheshin nga ushtria, policia dhe paramilitar serb te Milloshevicit, Ibrahim Rugova mbajti zgjidhje kinse te lira e demokratike, dhe shtrohet pyetja perse Rugova i mbajti keto zgjedhje mu bash kur gjysma e Kosoves ishte ne flak, dhe nese me te vertete Rugova ka qene prijes i gjithe shqiptareve te Kosoves, perse nuk bashkoi popullin por perkundrazi e ndau edhe ma shume. Dhe natyrisht ne Skene vjen FARKU ( Fikret Avdicit ).

  Dhe Shtrohet pyetja. PSE te Formohej FARKU, kur UCK ishte aty, luftonte dhe ne rradhet e saj i kishte bijet e bijat me te mire te Kombit.

  Prap shtrohet pyetja, perse Rugova asnjehere pas mbarimit te luftes asnjehere ama asnjeher nuk i vizitoi varrezat e deshmoreve, pese anjehere nuk shkoi tek varrezat e jasharajve.

  Ne duhet te behemi real, dhe te mires ti thojme te mire e te keqes te keqe, se vetem keshtu shkohet perpara.

  " Nje popull qe nuk rrespekton Ushtrine dhe luftetaret e saj, nje popull qe rrespekton gjakun e deshmoreve ai popull nuk e don dhe e cmon lirine por don te jete i roberuar " dhe per fat te keq kete populli shqiptare i Kosoves e ka deshmuar qe nuk rrepektoi Ushtrine Clirimtare te Kosoves, nuk rrespketoi gjakun e deshmoreve, dhe natyrisht jemi ketu ku jemi.
  o dosti jem un edhe shum te fshatit tem kemi humb n ket lufte shume antar familje, veq qata qe nuk po e respektojn gjakun e deshmorve mas shumti jan krahu i UQK, po mos um kallxo fillozofi ktu. Se un perdit jam qitu edhe po i shoh qysh po shkojn punt.

  mos rreni per Ibrahim Rugoven se ai na ka pas than: ne jau shkelt kush pragun qindroni. Ku ka guxu me ardh Ibrahim Rugova me i vizitue varrezet pej langojve e zagarve t Serbis qi e kishin vra.
  Hjat dosti jem se krejt luften jam kan ksajde e di qysh u shkue krejt. Edhe poplli e din, po poi vjen marre edhe inati mu shplue krejt. Veq ka me kallxue ni dit poplli se u lodh me kta dallavergji e rrenca.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 13-07-2010 mė 19:33

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku nėpėr Botė
  Postime
  538
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ata qe bejne fjale ,skane pune ( nuk bejne pune ) , e ata qe bejne pune ,nuk kane kohe per fjale te that- boshe .

  Kur lexoj ketu , krejt me duket se jeni shum te rij dhe mereni me muhabete- fjale cajtoresh .

  Se si dual ( u pjell UCK-ja ) ,mos hyj shum thelle por prej tek vjrasja e Jusuf Gervalles me te vellane dhe Kadriun .

  Deri ne aratisjen e Jusufit ,udbj-ja e shkavelleva dhe sigurimi i dulles luanin me mergaten shqiptare sikur maca me miun ( dy Shqiptare ,nuk ishet njeriu i zoti ti ben bashke per dicka ).
  Deri ate kohe sa e sa te rij Shqiptar ( Shqiptar te ish jugosllavise ) u vrane ne mergim e ne ish jugosllavi , sa e sa te rij Shqiptar u burgosen ,u maltretuan burgjeve serbosllave dhe te shpionuar nga shoket e vet .

  Sa per ilustrim , a e keni lexuar On line librin e ibrahim kelmendit ( kryeshpiunit te mergate ) ,qe tregon vete ( eshte fjala ankohet ) perse filani e fisteku nuk i kane treguar atij se do shkojne ne Kosove apo iliride ( ate kohe jugosllavi ) .

  Se sigurimi dhe udb-ja ,kishin njerzit e vete ne krye te atyre pak organiztatave shqiptare qe egzistonin , kishte njerzit e vet ne krye te atyre shoqatave shqiptare qe ekzistonin me emra te njereze te medhaj Shqiptar e keshtu me radhe .

  Keta organizta ,furnizoheshin me njerez me se shumti nga Kosova dhe Ilirida ,gjeja si te hikur nga regjimi , apo te hikur nga burgjet sllave .
  Po pra ,keta spiuna na beheshin edhe patriote pertej Skenderbeut e heronjeve tjere Kombetar.
  E keta siuna qe te gjithe sote jane ne LPK-ne egzistuese dhe sidomos PDK-ne egzistuese .

  Me nje fjale Jusuf Gervalla u vra ,se ai ishte kafshate qe nuk kaperdiheshte nga udb-ja serbosllave dhe sigurimi i dulles .E Kadri Zeka u vra si qeni ne rush ( me u mbulua vrasja e Jusufit nga udb-ja dhe sigurimi ) ,me te vetmin qellim se ja pra na u vra edhe shoku tone .
  titoja vrau me mija e mija shqiptare si gjate luftes po ashtu edhe pas lufte per interesat e veta politke ,poashtu te njete gje bente edhe dulla ,sa i mbet pa shpallur Shqiperine edhe zyrtarisht kopsht zoologjik ,e jo te mos vritnin nje njeri qe se mposhtnin dot me budalllalleqet e tyre .

  Qe kur u vra Jusufi ,mergaten shqiptare e mori koplet ne dore udb-ja dhe sigurimi dhe me te luante sic deshte ,deri sa u formua LDK-ja .

  Pas formimit te LDK-se , keta idiote ( kuptohet me porosi nga larte ) filluan haptas te fusin percareje, shpifje, rena ,shantazhe mes mergates ,se iu prishte rehatine por mbi te gjitha iu prishte poltiken e banhofefe dhe cajtoreve .
  Per tu bindur se kush kane qenur ata e si kane qenur ata , lexoni ketu ne forum shkresat e perkraheseve te tyre .
  Si thote ajo fjala e urte popullore >- cka pjelle maca ,mij do hane .

  Edhe perse sot thejne dhembet e geshtitjte per patriotizem e lufte , keta mund te kene cdo veti por jo keta te dyja .


  UCK-e ,emer i madh ,emer i bukur .por ja qe emri vete nuk ben pune .

  UCK-eja duke qene pjelle e tyre ,Prandaj nuk qe e zonja te cliron edhe nje lagje te vetme te Kosoves , se jo me fshat ,qytet apo krahine.
  Pra qellimi i UCK-se ishte jo LUFTA per shtet te Kosoves , por per pushtet ,qe per ata qe ishin miope e torollake ne ate kohe ,ua vertetoi edhe koha ta perjtojne per brinjesh tani .
  Le ti mbajne tani ne kuriz .


  Do vazdhdoj ndonjehere tjeter ,se si lindi dhe perse lindi UCK-ja , prej ketyre spiuneve te udb-se dhe sigurimit .

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-07-2010
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  KUJDES!!!! ej mos folni shume se farkun e keni ne forum .

  dihet se rugova ka qene bashkepuntore i ngushte i serbise ,dhe normal se ai ka ekip te vetin ne teren ,tani te mos flasim m tutjr cdo gjź eshte e qarte,vetem nje njeri abdall nuk mund te kuptoje kete lidhje,sigurisht qe ka pasur infiltrime ne UCK nga fārkistat, kjo nuk ka ndodhe vetem ne kosove ,kjo ndodhi edhe ne presheve edhe ne maqedoni tradhtaret jane te paret qe infiltrohen ne rradhet e uck pas trimave

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Mexhi
  Anėtarėsuar
  10-03-2009
  Vendndodhja
  Aty ku bukės i thonė bukė, e ujit - ujė
  Postime
  843
  Faleminderit
  2
  2 falenderime nė 2 postime
  Mendoj se nuk eshte e drejte qe te themi se UCK-ja eshte themeluar nga nje parti apo nga disa individ, pasi nuk eshte e vertet. UCK-ja eshte pagezuar nga disa individ por ajo eshte themeluar nga vete populli shume vite para se te pagezohet si UCK. Ishin ajo shtresa e shoqerise sone qe kishin kuptuar qe LDK-ja dhe Ibrahim Rugova u kishin dhene shpresa te rrejshme. Ishte ajo shtres qe ishin lodhur nga thirrjet per durim te Ibrahim Rugoves dhe genjeshtrat e tij per gjoja egzistimin e Ministrise se Mbrojtjes, gjegjesisht Ushtrise se Kosoves.

  Themelimi i FARK-ut ishte nje veprim i demshem dhe krijoi percarje te madhe mes shqiptareve. FARK-u u themelua atehere kur ata nga e ashtuquajtura Ministria e Mbrojtjes dhe e gjithe LDK-ja u tmerruan nga mbeshtetja dhe perkrahja qe i behej UCK-se dhe per t'iu kundervi kesaj "humbje" ata vendosen qe te themelojne FARK-un.
  Ne fakt, FARK-u ishte deshtim i plote, kjo ishte edhe arsya qe shumica e pjestareve te saj iu bashkangjiten luftes per clirimin e Kosoves nen emblemen e UCK-se. Vendimi per t'iu bashkangjitur luftes nen emblemen e UCK-se nuk erdhi nga e ashtuquajtura Ministri e Mbrojtjes, por nga disa eprore te FARK-ut qe ne ate kohe luften e perbashket per clirimin e Kosoves e vendosen mbi interesat partiake dhe klanore.

  Eshte shume normale dhe e pritur qe klane te ndryshme deshirojne te pervetesojne meritat dhe lavdine e UCK-se, por kjo nuk duhet te pranohet nga ne te tjeret. Theme keshtu pasi 95 % e atyre qe iu kane bashkangjitur luftes per clirimin e Kosoves, nuk ju ka interesuar per interesat partiake apo klanore.
  Krej ne fund do te ju pyesja juve qe simpatizoni njeren apo tjetren parti, se kujt ne te vertet i takon merita dhe lavdia e luftes se UCK-se, atyre 95 % (popullit) apo atyre 5% (anetar te partive apo klaneve).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mexhi : 14-07-2010 mė 01:14


  "SHQIPĖRIA ėshtė GJAKU im qė nuk falet!"

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  qellimi e farkut ka qen qe shqiptaret di ndaj si kurr me par

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime nė 23 postime
  Dihet pse u formua, pėr interesa tė njė klani tė njerėzve.

  P.S FARK-u mblodhi 3% e hengri dhe e la popullin ne lloq kjo ishte aryseja e formimit, per interesa materiale

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •