Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 136
  1. #21
    20. Ke dy minuta kohė pėr tė hequr portretin e Rugovės !!

    Nga fundi i gushtit, jam informuar nga vendroja, se po afroheshin disa personaqė kishin shfaqur dėshirė tė mė takonin. I pranova dhe m'u prezentuan si "Shtab i pėrgjithshėm" i Ushtrisė Ēlirimtare. Kisha dėgjuar pak pėr ta por nuk dija se kush ishin tė organizuar etj. Nė pėrbėrje tė tij ka qenė Hashim thaēi, Rexhep Selimi, Bislim Zyrapi etj.

    Nė zyrėn time, ish zyra e drejtorit tė shkollės sė Prapaqanit, nė mur kanė qenė tė varura fotografitė e Skenderbeut, Presidentit Rugova dhe fotografia e Jusuf Gėrvallės. Sapo kanė hyrė mė kanė kėrkuar qė tė hiqja fotografinė e Rugovės. "Ke dy minuta kohė pėr tė hequr portretin e Rugovės ! " mė thanė, "Jo u thash, ai ka qenė dhe mbetet pėr mua Komandant Suprem i Forcave tė Armatosura tė Kosovės dhe President i saj !". Nejse ata u tėrhoqėn nga ai qėndrim dhe ne i vazhduam bisedimet diku tjetėr, nė sallėn operative tė shtabit. Fillimisht kanė kėrkuar se pėrse nė tė gjithė dokumentacionin tonė figuronte Republika e Kosovės ?

    Ata argumentonin se ne nuk paskeshim republikė ! U deklaruam hapur se ishin kundėr, nuk e njihnin dhe se ishin pėr rrėzimin e qeverisė. Mė kanė pyetur nė se isha edhe unė apo jo pėr rrėzimin e saj. U kam thėnė : "Po, madje jam pėr kapjen dhe dėnimin edhe tė Millosheviēit !" "Jo, nuk po flasim pėr atė mė thanė, a je ti pėr rrėzimin e Bujar Bukoshit ?" I kam thėnė Thaēit se do tė ishte mirė tė flisnim rreth unitetit dhe bashkimit, se sa pėr gjėra tė tilla. I kam deklaruar se, nėse ai angazhohej seriozisht nė atė drejtim, unė do tė ndėrhyja pranė kolonel Ahmet Krasniqit qė ai ta tregonte nė Kosovė, kryeshefin e Shtabit, Halil Bicajn bashkė me disa eprorė tė tjerė, tė bėhej njėherė e mirė unifikimi i shtabeve dhe ne si luftarė tė mos kishim mė kėso problemesh.

    Mė kanė pyetur se kush i ka pėrpiuluar disa komunikata tė cilat kishin dalė pa dijenin e tyre. U thashė se ato ishin hartuar nga Faton Mehmetaj, i emruar para disa ditėve si shef i informimit tė Sh.O.Rr.D. Dhe kjo ka qenė e vėrtetė. Fatoni i kishte dėrguar ato komunikata nė Gjenevė tek Xhafer Shatri, ish ministėr i informimit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Fatoni mbante lidhje tė ngushta dhe tė vazhdueshme me tė.

    (Bėhet fjalė pėr disa komunikata rreth tė cilave nė atė kohė ėshtė zhvilluar njė polemikė e hapur nė shtyp mes Jakup Krasniqit dhe Xhafer Shatrit). Pastaj bisedimet janė zhvilluar rreth strukturave, rreth profesionalizimit, por ata nuk e kishin hallin atje. Kuptohet qė qysh nė fillim tė atij takimi, ne jemi prezentuar , bashkė me tė gjithė kolegėt e mi ushtarakė.

    Ata u prezentuan po ashtu, i vetmi ushtarak mes tyre qe rreshter Bislim Zyrapi, tė tjerėt nuk kishin formim ushtarak. Pėr komandantin e tyre thanė se "ishte sekret" dhe nuk e pėrmendėn. Edhe pėr marrėveshjen tonė tė 20-21 gushtit pėr formimin e Drejtorisė sė Tretė Operative tė Rrafshit tė Dukagjinit deklaruan se do ta shqyrtonin me organet e tyre dhe se nė fakt nuk ishin dakord !

  2. #22
    21. H. Thaēi . Do tė luftoj me ty Tahir Zemaj si me shka, me ty dhe njėsitė tua !

    Jam larguar dhe pas tre ditėsh mė kanė ftuar nė fshatin Bardhaniq pėr t'I vazhduar bisedimet nė lidhje me kėtė komandė. Unė kam shkuar me tė gjithė kolegėt e mi. Detyrėn e komandantit tė Brigadės sė tretė, pas emėrimit tė Shemsedin Ēekut nė detyrėn e Ndihmės Komandantit pėr Mbrojtjen territoriale, e kryente Musa Gjakova. Pas revistės me brigadėn dhe raportimit tė komandantit tė saj Gjakova, kemi filluar bisedimet. Rexhep selimi qė ishte prezentuar si Inspektor Gjeneral i Ushtrisė sė kosovės, kishte nėnshkruar njė dekret, ku vendi im me atė tė ramush haredinajt ishin ndryshuar. Pra Ramushi komandant ndėrsa unė zėvėndėsi i tij.

    Tė gjithė njerėzit e tyre ishin ngritur nė pėrgjegjėsira ndėrsa tanėt ishin ulur ose hequr fare. Pėrderisa bėhej fjalė drejtėpėrdrejtė pėr mua, kam thėnė se nuik kisha kurrfarė kundėrshtimi nėse Komandanti i Shtabit Suprem, apo Kryeministri i Kosovės e urdhėrojnė njė gjė tė tillė, unė si ushtarak zbatoja vetėm urdhėrat. Kanė ndėrprerė takimin dhe me telefon kanė thirruar Zotni Ahmet Krasniqin dhe pėr rreth njė orė nė prezencėn time tė Thaēit dhe Rexhep selimit, kolonel Krasniqi nuk ka pranuar. Ai u ka thėnė atyre se ata po shkelin njė marrėveshje dhe se nuk mund tė zėvėndsonin Tahir Zemėn.

    Pėrpara se ta mbaronte bisedėn me Kolonel Krasniqin, Thaqi i ka thėnė telefon : "Me ty shumė shpejt do ta kryej misionin " dhe ka filluar tė shajė. (Nė kėtė moment Tahir Zemaj hap njė parantezė dhe shton : Ėshtė fakt se Hashim Thaēi, njė natė para se tė vritej Kolonel Krasniqi, takohet dhe flen nė Tiranė nė banesėn e Ibrahim Kelmendit, ky person ėshtė i pėrmendur jo rrallė nė histori tė ndyra atentatesha kundėr figurave nacionaliste shqiptare. Zemaj pyet : Ēfarė misioni do ta kryente Thaēi kundėr Kolonel Krasniqit ?! A thua ėshtė thjeshtė rastėsi prezenca e tij nė Tiranė njė ditė para vrasjes sė Krasniqit dhe takimi i Thaēit me Kelmendin ?!

    Sigurisht qė pėrgjigjen e pyetjeve tė tilla mund ta japė deri nė fund vetėm drejtėsia, e cila vonon por nuk harron !) Ata e kanė mbyllur dikur telefonin dhe mė janė drejtuar mua, tekstualisht dhe personalisht Hashim Thaēi : " Do tė luftoj me ty Tahir Zemaj si me shka, me ty dhe me njėsitė tua !". Pushka top t'u bėftė i thashė veē po tė them qė ėshtė mirė tė merremi vesh, se unė jam i gatshėm tė luftoj veē kundėr shkieve, qoftė edhe nėn komandėn tėnde. Unė nuk mund t'i tradhtoj eprorėt e mi sa herė mė del rasti, se kėshtu do tė tradhtoja edhe ty nesėr. Prandaj, merruni vesh dhe ejani ta luftojmė shkaun njėherė. Atė "dekretin e tyre" nuk e mora.

    I kam thėnė Ramushit tė ngrihej e tė fliste, "ti e di shumė mirė si mendon rrafshi i Dukagjinit, ti e di se sa probleme do tė kemi me komandimin e forcave nė kėtė rajon. Pasi njerėzit do tė respektojnė vetėm marrėveshjen e 20 gushtit. Ramushi u ngrit dhe tha se ai "nuk dinte asgjė, se tė tjerėt e kishin vendosur", e kishte fjalėn pėr Shtabin e Pėrgjithshėm. Atij nė fakt po i pėlqente vendimi i tyre.

    Deri nė ato momente ai i zbatonte urdhėrat luftarake qė i kishte marrė nga komanda e pėrbashkėt. U larguam. Ata mbetėn nė Jabllanicė, pa mundur tė qajnė nė drejtim tė Drenicės. Pas dy ditėsh kanė kėrkuar ndihmė prej meje. Ramushi nėpėrmjet njė korrieri mė ka kėrkuar qė t'i dėrgoja njė njėsi nė ndihmė pėr tė pėrballuar ofensivėn qė i qe vėrsulur asaj zone.

    Kam dėrguar njė njėsi nėn komandėn e Haxhi Imerajt, i cili ka luftuar dhe kontribuar me sa ka mundur pėr t'i mbrojtur ato fshatra. Ai ka mbetur i bllokuar nė luftime tri ditė dhe veē mė vonė ka mundur tė tėrhiqet, bashkė me njė pjesė tė brigadės sė Musa Gjakovės, matėherė kur ėshtė tėrhequr edhe Ramushi nė Bjeshkėt e Nemuna dhe ka kaluar kufirin pėr nė Shqipėri. Sigurisht kjo situatė pasigurie ka pasur pasoja, por ne jemi mobilizuar qė me luftė dhe rezistencė ta dėshmonim pėrkushtimin tonė ndajqytetarėve tė Kosovės. Pas rėnies sė rekės sė Keqe dhe fshatrave pėrreth ofensiva u shtri nė drejtim tė fshatrave tė Gjakovės dhe Lugut tė Baranit.

    Situata u ashpėrsua shumė. Armiku sulmonte nga Loxha. Lugun e Baranit deri nė Dri tė bardhė. Nga ana tjetėr Lugun e dushkajės deri nė Bistricėn e Deēanit. Gjatė kėsaj kohe forcat e Zonės sė Tretė Operative kanė qenė nė kėto pozicione, brigada 131 nė mbrojtje tė Lugut tė Baranit, 133 nė Lugun e Dushkajės, brigada 134 ka qenė e vendosur nė ndihmė tė Lugut tė Dushkajės, njė batalion nė Lumbardhin (Bistricėn) e Pejės, njė tjetėr nė ndihmė tė Lugut tė Baranit. Me datė 8 shtator jemi sulmuar me aviacion. Njėsitė tona gjatė kėsaj kohe kanė qenė gjithė kohėn nė pozicione.

    Loxha u sulmua pėr sė dyti. Pėr herė tė parė, siē thashė, ushtria Jugosllave pėrdori edhe aviacionin. Gjatė kėsaj kohe e kemi ndjerė shumė mungesėn e municionit. Kishim armatim tė mjaftueshėm kėmbėsorie por municioni na ishte harxhuar. Kam apeluar pėr municion dhe kam shpjeguar situatėn nė terren. Rreth 50-60 mijė njerėz, (dendėsia e popullsisė nė kėtė rajon ka qenė e tillė, sa qė njė predhė artlerike qė ka rėnė nė oborrin e njė shtėpie nė Prapaqan, ka vrarė 4 persona dhe ka plagosur 3 tė tjerė). Pėr situatėn e rėndė qė zotėronte nė ato rajone tė Kosovės bėn fjalė edhe dokumenti i mėposhtėm, nė anglisht, nga i cili janė pėrkthyer vetėm frazat e nėnvizuara.

    Shoqata Pėr Popujt e Rrezikuar
    "Ka dhjetėra mijėra refugjatė, pothuajse tØwerėsisht gra, fėmijė, tė moshuar dhe njerėz tė sėmurė nė Lugun e Baranit. Ata kanė ngritur kampe nė qiell tė hapur; nė mes tė vapės, afėr fshatrave Strellc, Isniq, Broliq, Prapaēan, Dubovik dhe Vranoc. Bėhet fjalė pėr tė paktėn 50.000 vetė, por megjithatė mund tė jenė edhe 80.000, i ka thėnė burimi, Shoqatės pėr Popujt e Rrezikuar (GfbV). Gjendja e tyre humanitare ėshtė e tmerrshme."
    "Pėrveē kėsaj, artileria serbe ėshtė duke goditur zonat pėrreth. Refugjatėt janė nėn kėrcėnimin e rrezikut tė vazhdueshėm se mos gjinden dhe vriten nga trupat serbe, ndaj njerėzit nuk guxojnė as tė ndezin zjarre tė gatuar."
    Society for Threatened Peoples
    Human Rights Organisation For Ethnic Minorities
    Press Release
    Desperate calls fpr help from Kosovo
    5,000 refugees unprovided for in the open air in the Barani valley

    Göttingen, 17 August 1998
    An Albanian journalist in Kosovo turned to the Society for Threatened Peoples ( Gesellschaft für bedrohte Volker; GfbV) by telephone on Monday morning, with a desperate plea for help. He is in the emergency area, Lugu i Baranit (Barani valley) between Decani and Klina in western Kosovo.
    According to statements made by the informant, a humanitarian catastrophe is threatening in the coming days. “The International red Cross and the UNHCR must act immediately”, said the President of the GfbV, Tilman Zülch.
    There are tens of thausands of refugees, almost exclusively women, children, old people and needy in the Barani valley.
    They are camping in the open air, in the heat, near the villages of strellc, Isniq, Broliq, Prapacan, Dubovik and Vranoc. It is a question of at least 50,000 people. It could however be 80,000, the informant told the BfbV. Their humanitarian situation is drastic. They only have the food they were able to bring with them during their flight. The locals tried to share their bread with them, but because of the large number of refugees are in continual danger: Serbian artillery fire is hitting the nearby area. Out of fear of being found and killed by Serbian troops, the people do not dare to light fires for cooking. The GfbV informant described the situation in the Barani valley as extremely tense. From tomorrow it is to be reckoned with that the food will come to an end. There is no medicine, not to mention medical care. Because there are no sanitary facilities, the danger of infectious illnesses is increasing. Amongst the refugees, there are heavily pregnant women: they must give birth in the open air. The area is sealed off by Serbian troops. A group of 6,000 refugees, who were on the way to Montenegro, had already been intercepted by the police in Strellc, shortly before Peja. (Fq.99)
    Luftėtarėt e njėsive tė fshatrave duke parė pqfuqinė pėr t’u mbrojtur pėballė sulmeve tė fuqishme artilerike dhe me mjete tė blinduara tė armikut, kanė filluar t’i lėshojnė armėt dhe tė largohen. Me disa qė kam pasur rast tė komunikoj – thotė kolonel Zemaj – u kam thėnė se ata nuk duhej t’i linin armėt ashtu, duhej t’u gjenin njė vend, pasi ato ishin pasuria e tyre, ata duhej tė konsultoheshin me shtabet lokale se si do t’ia bėnin, dhe nuk kishin pse t’i sillnin armėt tek ne. Ne nuk mund tė merrnim kurrfarė pėrgjegjėsie pėr ato armė. Ata qė i kanė hedhur armėt e kanė bėrė kėtė gjė me kokėn e vet, tė friksuar dhe nga nxitimi pėr t’i ndihmuar tė largoheshin pjesėtarėt e tjerė tė familjeve tė tyre. Ka pasur manipulime se gjoja unė paskam urdhėruar njerėzit qė t’i dorėzonin armėt. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė.
    Thjeshtė, nuk kanė lėnė mjet as moment pa gjetur njė akuzė, si e si tė mė njėllosin. Nė kėto kushte, kur rrezikohej qė populli tė masakrohej dhe njėsitet e UĒK-sė tė ziheshin rob, ose tė vriteshin, ėshtė parė e arsyeshme qė forcat tona tė tėrhiqen pėr nė Bjeshkėt e Nemuna. Prandaj me 8 shtator 1998, nė mes tė natės kam mbledhur shtabin, kemi bėrė analizėn e situatės nė tė gjithė Rrafshin e Dukagjinit dhe kemi informuar Shtabin Suprem pėr kėtė gjendje. E vetmja rrugėdalje ka qenė tėrheqja e njėsive operative drejt Bjeshkėve tė Nemuna pėr t’i shpėtuar ato nga shkatėrrimi i tyre i plotė apo zėnja rob.
    Tė nesėrmen e asaj dite, forcat serbe synonin tė merrnin bazėn tonė nė Praraqan. Pas konsultimit me Shtabin Suprem kam sjellė vendimin pėr lėvizjen e trupave pas mesnatės sė datės 8-9, tė kaloj magjistralen Pejė-De4an. Kam bėrė kalim deri nė orėn 4 tė mėngjesit me 6-7 mijė vetė dhe jam vendosur nė bjeshkėt e fshatit Strellc i Epėrm. Rreth mėngjesit forcat serbe e kanė bllokuar kalimin. Kam bėrė revistėn e trupave, kam verifikuar gjendjen e armatimit dhe municionit. Dua tė jap tani njė shifėr tė trupave: Pas formimit tė Zonės sė Tretė Operative, Brigada 134 ka qenė e plotėsuar mė sė miri, ka pasur rreth 600 ushtarė, brigada 131 ka pasur 400 ushtarė, brigada 133 ka pasur 150 ushtarė, por kur kam bėrė atė revistė tė trupave kam parė se numri ishte shumė mė i madh, rreth 1800 ushtarė. I kam pyetur se, cilės njėsi i pėrkisnin? Dhe mė janė pėrgjigjur se “tė gjithė ishin tė njėsive tona!”
    Sasia e municionitqė posedonim nuk mjaftonte as pėr tė zhvilluar njė betejė njė orėshe. Kamriinformuar Shtabin Suprem pėr kėtė gjendje. Ata mė kanė urdhėruar edhe njėherė qė bashkė me trupat tė nisesha nė drejtim tė Bjeshkėve tė Nemuna, tė rikthehesha nė Shqipėri, tė bėja rikonsolidimin e efektivit, furnizimin etj. Kam pritur me ankth pėr 24 orė se mos gjendej ndonjė mundėsi pėr tė mė furnizuar me municion. Kur shpresat u shuan vazhdova marshimin drejt Shqipėrisė.
    Pėrpara se tė nisesha edhe njėherė jam informuar nga drejtoresha e spitalit ushtarak nė Krushevc, Ryvė Loshaj se spitali ishte evakuar, me tė gjitha mjetet dhe tė plagosurit. Mė ka informuar se vetėn disa, tė plagosurit shumė rėndė kishin vendosur tė rrijnė vetė, me ēdo ēmim, pasi donin tė vdisnin nė Kosovė dhe nuk dėshironin tė pengonin lėvizjen e trupave dhe tė civilėve tė deportuar. I kam thėnė se ne mund t’i merrnim edhe ata por pėrgjigja ka qenė se ata pėrfundimisht e kishin vendosur tė mbeteshin nė Kosovė. Pėr 12 tė plagosurit qė kam pasur me vete mė ėshtė dashur tė angazhoj njė grup shumė tė madh njerėzish pėr mbrojtjen dhe transportimin e tyre. Terreni ka qenė shumė i vėshtirė dhe mjetet me tė cilat i mbartnim shumė primitive. Masat e mėdha tė qytetarėve qė kishin mbetur prapa tė bllokuara nga forcat serbe pėrbėnin shqetėsimin tim kryesorė. Sipas bisedimeve me tre atashe ushtarak tė OSBE-sė, ditė mė parė, ata mė kishin premtuar se, “nėse bashkė me popullsinė civile nuk gjendeshin trupa ushtarake tė UĒK-sė, ata do tė mund tė ndėrhynin pėr tė shmangur masakrimin e popullsisė civile”. Nė fakt, ata kanė ndikuar dhe nuk ka ndodhur ndonjė masakrim masiv siē isha trembur. (Fq. 95-102)

  3. #23
    22. Tėrheqja e detyruar dhe shmangia e masakrės mbi civilėt

    Nė tėrheqje e sipėr, nė Qafė tė Milishevcit, nė Bjeshkėt e Isniqit, nė atė vend ku kishin rėnė nė pritė dhjetėra djem e vajza tė Kosovės qė kalonin pėr t’iu bashkangjitur njėsive tė UĒK-sė apo duke transportuar armė dhe furnizime tė tjera, kemi kaluar pa probleme, pavarsisht se terreni ka qenė shumė i vėshtirė. Qenė marrė tė gjitha masat e sigurimit tė kolonės, e cila pėrpos ushtarėve dhe tė plagosurve (mes tyre ka qenė edhe vėllai i Ramush Haradinajt) kishte edhe 4-5 mijė civlė qė s’mund t’i braktisja maleve. Pararoja ka qenė e pėrbėrė nga njėsia speciale e Brigadės 131. Kemi mbėrritur deri tek vendi i quajtur Huni i Magjupit. Aty na ka zėnė nata. Konfiguracioni i tokės ka qenė tepėr i thyer. Kam dhėnė urdhėr pėr njė pushim deri nė orėt e para tė mėngjesit.

    Pararoja jonė tė nesėrmen nė mėngjes ka rėnė nė pritė nė vendin ku takohen kufinjtė e Kosovės, Shqipėrisė dhe Malit tė Zi dhe pas njė shkėmbimi tė fuqishėm zjarri kanė humbur jetėn dy ushtarė, njėri nga Lubeniqi Shpetim Bobaj, tjetri nga Belegu Sadri Mehmet Vishaj. Pas kėsaj prite kam komunikuar me Sali Ēekun, Agim Ramadanin dhe Rrustem Berishėn, tė cilėt ishin ngarkuar nga Shtabi Suprem tė bėnin pritjen e kolonės sė luftėtarėve, civilėve dhe tė plagosurve. Ata ndodheshin rreth 3-4 kilometra larg vendit, ku pararoja jonė kishte rėnė nė pritė. Praktikisht ata kanė qenė tė vendosur pėrmbi Stanet e Stublės. Aty, ata kanė pritur disa ditė kolonėn tonė. Kam urdhėruar njė njėsi tjetėr t’i afrohej tė ngjarjes, tė bėnte tėrheqjen e tė vrarėve dhe tė bėnte tė mundur vėzhgimin e vendit dhe mundėsisht ēlirimin e rrugės. Njėsia e dytė ėshtė komanduar nga eprori Skender Rexhahmetaj. Nga kjo njėsi nė luftime me shkiet, ka rėnė luftėtari Xhevat Musliaj, nga Gllogjani.

    Pėr njė kohė shumė tė shkurtėr, armiku ka ndėrhyrė nga ana e Malit tė Zi, nga karaulli i Gjerovicės, me forca tė reja, 12 kamionė me ushtarė qė erdhėn nė pėrforcim tė pritės dhe ėshtė vendosur nė pozicione tė fortifikuara dhe dominuese. Ka qenė shumė e vėshtirė tė merrej aj kalim nėn kontrolll, edhe pse armiku humbi dy ushtarė. Kuptova se ata ishin nė pozitė mė tė favorizuar dhe do tė mund tė na shkaktonin humbje tė mėdha. Kam mbledhur eprorėt dhe kemi ardhur nė pėrfundim se kalimi i asaj prite, pėr shkak tė konfiguracionit tė tokės, dominimit tė pozicioneve tė armikut do tė ishte shumė i vėshtirė dhe me humbje. Menjėherė kam urdhėruar ndarjen e civilėve nga trupat ushtarake, duke i nisur bjeshkėve poshtė nė drejtim tė Malit tė Zi. Bashkė me takam liruar edhe njė pjesė tė ushtarėve qė i kishin tė afėrmit me vete. Kam komunikuar rishtas me Shtabin Suprem, Bujar Bukoshin dhe Xhafer Shatrin, duke i informuar pėr tė gjithaveprimet e mia. Me trupat tjera kam vendosur tė kthehem nė drejtim tė Rugovės.

    Gjatė tėrė natės kemi marshuar drejtė Rugovės. Rreth mėngjesit jemi takuar me komandantin e Shtabit tė Rugovės dhe njė pjesė tė anėtarėve tė kėtij shtabi. Kemi vendosur qė ushtarėt tė heqin uniformat dhe tė dorzojnė armatimin. Armatimi i ėshtė dorėzuar kryetarit tė LDK-sė sė Rugovės, Smajl Hajdari, qė ishte edhe komandant i shtabit lokal bashkė me Sulejman Lajqin dhe ramiz Muriqin. Komandantit tė Shtabit i ėshtė dorėzuar i gjithė armatimi i ushtarėve, ai as nuk ėshtė hedhur, as braktisur, por ėshtė depozituar nė depot e shtabit tė Rugovės. Kėta njerėz kanė bėrė mrekullira, pasi kanė shpėtuar jetėn e shumė tė plagosurve, tė cilėt i kanė transportuar pėr nė Shqipėri dhe vende tė tjera tė sigurta.

    Ushtarėt kishin mbi 24 orė tė paushqyer, pasi gjatė marshimit, jemi ushqyer veē me boronica bjeshkėve. Fshatarėt e Rugovės kanė pėrgatitur ushqim dhe ka filluar organizimi i grupeve tė vogla tė ushtarėve tė cilėt do tė pėrziheshin me civilėt dhe do tė largoheshin pėr nė Shqipėri, ku do tė rivendosnim kontaktet dhe do tė fillonim riorganizimin e njėsive tona. Kolegėt e mikanė kėrkuar qė tė largohesha i pari nga Rugova, por me thnė tė drejtėn mė ėshtė dashur tė kėmbėngul jashtė mase deri sa i kam bindur se unė do tė isha i fundit qė do tė largohesha, pasi tė kisha marrė vesh se edhe ushtari i fundit gjendej i sigurtė. Lidhur me dorėzimin e armėve ka pasur spekullime. Unė u kam deklaruar tė gjitha shtabeve tė mbrojtjes territoriale tė fshatrave se “ai ėshtė armatimi juaj, se, nėse ju tėrhiqeni, ai armatim duhet tė ruhet, tė depozitohet nė ndonjė vend tė sigurt, pasi ėshtė pasuria e jauaja”. Unė e kam gjetur atė armatim nė duart e tyre dhe pas tėrheqjes e kam lėnė pėrsėri nė duart e tyre. Mėnyra se si ėshtė vepruar me tė ėshtė pėrgjegjėsi personale e atyre qė e kanė poseduar.
    Pas tėrheqjes time, duke parė sulmet qė po mė bėheshin, pėr ta informuar opinionin ėshtė lėshuar njė kumtesė e Shtabit Suprem. Nė kumtesė thuhet tekstualisht: “Tahir Zemaj nuk ka ikur, por ėshtė tėrhequr me urdhėr tė Shtabit Suprem dhe tė Qeverisė sė republikės sė Ksoovės, pas situatės sė krijuar. Kushdo qė thotė tė kundėrt e kėsaj tė vėrtete, ka si qėllim thjesht njėllosjen e autoritetit dhe profesionalizimit tė tij.”

  4. #24
    23. Takimi i fundit me Ahmet Krasniqin

    Rrjedhimisht, kam pritur aty me truprojet e mia, me mjeken e spitalit ushtarak Shehrije Sadriaj dhe zėvendėsin tim Nazif Ramabaja. Kur jam informuar nga Shtabi Suprem se tė gjithė eprorėt dhe shumica dėrmuese e ushtarėve kanė kaluar nė Shqipėri kam vendosur tė largohem edhe vetė bashkė me ata njerėz qė pėrmenda.

    Me ndihmėn e Ramiz Muriēit dhe disa tė tjerėve, kemi arritur tė kalojmė kufirin dhe tė hyjmė nė Shqipėri ku jemi pritur nga Agim Mehmeti dhe Hilmi Nebihu. Ka pasur njė ēast vėrtet shumė emocional nga takimi im me zotni Ahmet Krasniqin. Fillimisht u shpreh se ndjehej tepėr i lumtur qė po mė shihte edhe njė herė: “Tė kam urdhėruar tė futeshe nė mes tė zjarrit pa pasur mundėsi tė tė ndihmoj !”, mė tha. Kėto fjalė ma kanė zbutur zemėrimin. Nė fakt isha pėrgatitur t’i “vėrsulesha”, t’i thosha “po si komandant... e kėshtu e ashtu”. Premtimet nuk qenė realizuar, unė u kisha thėnė qytetarėve tė Kosovės se shumė shpejtė “ne do t’i shndėrronim kuajt nė kamiona dhe se ndihmat nuk do tė ndaleshin”.

    Menjėherė kemi filluar analizėn e tėrė veprimtarisė qė kishim bėrė deri nė ato ēaste. U informova pėr tė gjitha problemet qė kishin ndodhur qė nga ngjarja e Komanit, ku Ahmet Krasniqi bashkė me njė pjesė tė Shtabit Suprem ndeshėn nė njė grup banditėsh qė i kishin plaēkitur, mė informuan pėr grabitjen qė i ishte bėrė zyrave tė Ministrisė sė Mbrojtjes, pėr presionet dhe ēarmatimin e tij, bastisjet, tentimet pėr t’i arrestuar, bllokimin e furnizimeve me armatim etj. Aty ai ka thirrur Shefin e Sigurimit tė Shtabit Suprem dhe i ka thėnė: “Shikoni, mua mund tė mė ndodhė gjithēka, veē kini kujdes qė Komandant Tahir Zemės tė mos i ndodhė asgjė. “Kundėr nesh kishte filluar njė histeri shpifjesh nga mė tė egrat, nga mė tė paparashikueshmet. Veēanėrisht propaganda negative ndaj meje kishte marrė pėrpjestime tė ēuditshme.

    Ēdo gabim i joni, sado i vogėl dhe periferik, paraqitej si krim dhe tradhėti e madhe kombėtare. Momentalisht ato sulme qenė tė drejtuara ndaj meje. Pėrpara se tė tėrhiqesha kam pasė lėshuar njė komunikatė nga terreni ku kam shpejeguar arsyet e largimit tonė pėr t’i shpėtuar nga masakrimi 50-60 mijė njerėz. Nė atė analizė kam kuptuar se pse nuk kishte ardhur armatimi, se ku e kishin bazėn ngatėrresat, incidentet dhe kurthet e ndyra qė na kurdiseshin. Ishin po ai grup njerėzish qė kishim takuar nė Kosovė, qė bashkė me Qeverinė Shqiptare kishin bllokuar, minuar gjithė pėrpjekjet tona pėr tė formuar njė ushtri profesioniste dhe tė suksesshme nė luftėn kundėr serbėve. Si ushtarak e kam pasur tė vėshtirė t’i kuptoj kėto gjėra, por po vėreja se nė palėn qė na bėnte karshillėk dominonte aspirata politike pėr eliminimin e institucioneve tė Kosovės, nė vend se tė dominonte aspirata kombėtare pėr ta parė Kosovėn tė lir”nga thundrat serbe.

    Shtabi Suprem dhe ministria e mbrojtjes kanė lexuar dekretin e dekorimit dhe tė gradimit pėr mua dhe shumė eprorė dhe luftėtare tė njėsive tona, pėr kontributin qė kishim dhėnė gjatė asaj periudhe qė kemi vepruar nė Kosovė. Kam shprehur dėshirėn qė tė hanim njė darkė sė bashku me tė gjithė oficerėt e Stabit Suprem dhe me zotni Krasniqin po ashtu edhe me oficerėt qė kishin qenė nė luftė. Mbrėmjen qė ishte caktuar kjo darkė, nė orėn tetė tė mbrėmjes, shėrbimi i sigurimit tė Ministrisė sė Mbrojtjes ka ndėrhyrė dhe ka kėrkuar qė unė tė mos merrja pjesė nė atė darkė, dhe mė ėshtė thėnė se do tė ishte mė mirė tė shkoja pranė Pėrfaqėsisė sė Republikės sė Kosovės pėr tė pushuar. Kemi rėnė dakord dhe i kam thėnė zotni Krasniqit se do tė mund tė shiheshim tė nesėrmen pėr tė biseduar mė gjatė. Kam shkuar nė Pėrfaqėsi, aty kam gjetur Iliaz Ramajlin, Muhamet Bicajn, Isa Mustafėn.

    Pasi kemi biseduar pė rreth njė orė, kam rėnė pėr tė fjetur. Rreth orės 11 e 3 minuta mė ka zgjzar nga gjumi njė oficer qė merrej me sigurimin e pėrfaqėsisė, Xhevat Ibraj, dhe mė ka dhėnė lajmin pėr atentatin ndaj Ahmet Krasniqit. Kam kėrkuar tė shkoj menjėherė nė vendin e ngjarjes, por nuk mė kanė lejuar. Nuk mund ta besoja ! lajmi mė ka tronditur aq shumė sa qė nuk kam qenė nė gjendje tė kontrolloja valėt e emocioneve dhe tė dhimbjes qė ndjeva. Kam menduar se Kosovės po i pėrgatitej njė kurth i tmerrshėm, po i futej njė thikė e helmuar pas shpine. I pari ministėr i Mbrojtjes sė Kosovės vritet nė zemėr tė kryeqytetit tė Shqipėrisė !?

    Kur njeriu ndodhet nė fushėn e betejės, nuk e di se me ēfarė forcash u reziston dhembjeve tė plagėve sa do tė pamėshirėshme tė jenė ato, veē nė atė dhomė tė Pėrfaqėsisė sė Kosovės nė Tiranė, atė mesnatė tė datės 21 shtator kam ndjerė qė dhimbja po m’i bluante eshtart dhe nervat njėkohėsisht. Thjesht qeshė shndėrruar nė njė grumbull tė madh e tė paformė dhimbjeje. Mora vesh se trupin e tė ndjerit e kishin dėrguar nė Spitalin Ushtarak por nuk kishte asnjė shpresė. Pak mė vonė aty kanė ardhur Hilmi Nebihu, Agim Ramadani, Rrustem Berisha, Sali Ēeku, Halil Bicaj, Agim Mehmeti. I kemi shprehur ngushėllimet njėri-tjetrit, kemi biseduar se si do tė vepronim mė tutje. Sė pari ka qenė nė pyetje se si do tė bėnim me varrimin, por edhe pėr probleme tė tjera tė vijimėsisė sė punėve. Nekishim humbur njė njeri shumė tė vyeshėm, kishim humbur Ministrin e Mbrojtjes, por lufta nuk kishte mbaruar, ajo duhej tė vazhdonte deri nė ēlirimin e plotė tė Kosovės.

  5. #25
    24. Pengesa, akuza, atentate tė dėshtuara !

    Mė urdhėruan tė pushoja, vazhdon rrėfimin e tij kolonel tahir Zemaj, pėrkundėr dėshirės time pėr tė rifilluar menjėherė jetėn nė kazermėn e Papajt, pėr tė rivendosur kontaktet me ushtarėt qė kishin filluar tė paraqiteshin ēdo ditė.

    Kanė qenė tė caktuar dy eprorė Gani Gjukaj dhe esat Ademaj qė tė pėrcillnin ushtarėt qė paraqiteshin pranė Ministrisė sė Mbrojtjes pėr nė Popaj. Unė jam larguar pėr disa kohė nga Shqipėria, (ushėtimi me skaf drejt Italisė ėshtė njė histori mė vete). Pas disa ditėve jam lajmėruar tek Agim Mehmetaj dhe Halil Bicaj. Ata mė thoshin se nuk ka ardhur koha pėr t’u kthyer. Bicaj, dikur u emrua Ministėr i Mbrojtjes dhe unė kamqenė nė pritje qė ata tė mė thėrrisnin. Kur pash se nuk e kishin ndėrmend, por nuk e di se kur, atėherė vetė jam kthyer nė Tiranė. Kur mė kanė parė janė habitur dhe mė kanė thėnė se “qenkėsha ngutur pasi akoma nuk ishte marrė asnjė vendim, akoma nuk ishin hartuar planet, strategjitė dhe taktikat e reja, se forcat gjendeshin akoma nė mobilizim e sipėr etj, se do tė mė duhej tė prisja edhe pak, dhe e gjitha kjo pėr arsye tė “sigurisė” sime.

    Unė nuk i kisha hyrė kujt kurrė nė borxh, nuk kisha shkelur mbi asnjė rregull, urdhėr apo ligj tė Republikės sė Kosovės, gjatė luftės kisha bėrė maksimumin pėr t’iu shmangur incidenteve, kisha luftuar kundėr shkieve dhe kisha mbrojtur popullatėn civile. Kush mė akuzon qoftė edhe pėr gjėnė mė tė vogėl, hyn nė borxh personal me mua, pasi pėrsa i pėrket veprimtarisė, jam i gatshėm tė pėrgjigjem dhe tė mabj pėrgjegjėsi pėr tė gjitha veprimet dhe mos veprimet e mia ushtarake, politike dhe morale. Gjyqin moral unė e kam fituar nga pėrkrahja e gjithanshme qė mė ka dhėnė popullsia, qytetarėt e Kosovės. Zemaj nuk ua ka bėrė asnjėherė tė njohur autorėve tė kėtij libri, faktet qė ai ka, me arsyetimin se “ato nuk janė pėr botim, janė pėr nė gjykatė”. Ajo ditė nuk do tė jetė shumė e largėt. Nuk ėshtė rastėsi qė shumica e njerėzve qė akuzohen pėr krime dhe vepra tė tjera penale gjatė luftės, ata qė me veprimet dhe mosveprimet e veta kanė shkaktuar gjakderdhje, djegie dhe vjedhje, fill pas ēlirimit tė Kosovės kanė vrapuar tė formojnė parti politike duke menduar se kėshtu fitojnė imunitet politik.

    Megjithatė, pėr mua qė atėherė, po bėhej gjithnjė e mė e qartė selinja destruktive kishte fituar terren, kishte zėnė vend tė rėndėsishme, paraqitej agresive dhe mjaft e rrezikshme ndaj njerėzve qė nuk ndanin tė njejtat pikėpamje me ta. Elementė tė tillė i vėrejta edhe pranė Ministrisė sė Mbrojtjes. Po pėrpiqesha t’u bėja njė lidheje organike gjitha ngjarjeve qė kishin ndodhur, gjithė atyre qė transmentonte televizioni i Tiranės, i cili ka luajtur njė rol jashtėzakonisht pėrēarės, atyre qė shkruheshin nė shtyp dhe njohjeve tė mia dhe vėrejta se ata qė luftonin pėr rrėzimin e qeverisė sė Bukoshit nė kohėn qė Kosova pėrgjakej nga shkiet, kishin avanczar mjaft. Jam munduar ta arsyetoj atė gjendje duke vlerėsuar gatishmėrinė e institucioneve tona pėr tė krijuar njė gjendje ballance dhe ekuilibri nė tė gjitha aspektet e mundshme, gjė qė shpresohej se do tė sillte ētensionim tė situatės. Mjerisht, ata qė ne i pranuam nė gjirin tonė veē pėr tė arritur pajtimin dhe shmangur pėrēarjen, penguan ēdo inisiativė tė pėrbashkėt, ndėrkohė qė tė nxirrnin sytė pėr tė marrė mjete financiare apo logjistike.

    Shumė komandantė janė financuar, duke u deklaruar se janė komandantė tė kėsaj njėsie apo tė atij regjioni. Nė takim me kolegėt e mi, duke e ditur se eprorėt me tė cilėt kisha punuar mė parė ishin nė rrugė tė zotit dhe tė atdheut, vendosėm t’i pėrvishemi punės pėr pėrgatitjet ushtarake nė Papaj. Veē, ēdo tentim i imi pėr tė shkuar nė Papaj ėshtė penguar me gjithėfarėlloj justifikimi, si bie fjala nuk ėshtė e nevojshme, akoma nuk ka aq forca sa tė kėrkohet puna dhe pėrgjegjėsia jote etj. Ata, siē duket kishin depėrtuar deri edhe nė hierarkinė e Ministrisė sė Mbrojtjes duke e shpartalluar atė, pothuajse krejtėsisht. Psh. Rrustem Berisha, financohej, pajisej dhe zbatonte njė pjesė tė urdhėrave tė Ministrisė, veē, siē ėshtė marrė vesh, pas bisedave e takimeve qė ka pasur me Jakup Krasniqin, Azem Sylėn e ndonjė tjetėr, ka ndėrruar qėndrimin, ka vepruar nė krye tė vet, nuk i ka informuar mė eprorėt e tij. Praktikisht ka vepruar pas shpinė sė tyre. Unė mora nė telefon nė Papaj dhe i lajmėrova se do tė shkoja pėr njė vizitė. Kisha vendosur tė merrja pėrsipėr tė gjitha pėrgjegjėsitė qė kisha pasur. Ministria mė tha se nuk ishte mirė tė shkoja, por unče e kisha vendosur.

    Duke parė se diēka bluante nėn dhe, bėra njė dredhė tė vogėl. Nuk shkova nė orėn qė kisha lajmėruar se do tė gjendesha atje, por nja 8-9 orė mė vonė. Nė orėn katėr e gjysmė tė mėngjesit, dy ditė para fillimit tė Luftės nė Koshare, jam futur nė kazermė me tetė ushtarė. Kam kontaktuar me disa persona dhe ata mė kanė treguar planin qė ishte pėrgatitur “pėr tė mė pritur mua”. Njė njėsi nėn komandėn e njėfarė Nasim Haradinaj, tė cilin unė nuk e njoh, ka pas pėrgatitur atentatin. Ushtarėt e kishin marrė vesh dhe kishin ndėrhyrė. Ishte krijuar njė situatė shumė e rrezikshme. Me ndėrhyrjen e disa eprorėve ishte shmangur gjakderdhja. U informova me detajerreth kėsaj gjendje dhe duke mos dashur qė problemet tė ndėrlikoheshin edhe mė tej, jam tėrhequr. Tė nesėrmen kam informuar Ministrinė e Mbrojtjes.

    Atentate kundėr meje kanė qenė pėrgatitur edhe mė parė, gjatė kohės qė kam qenė nė Dukagjin. Faton Mehmetaj ka pasė futur njė njeri, njė ish bashkėpunėtor tė serbėve, (pėr kėtė atentat tė dėshtuar ekziston njė dosje e plotė), njė njeri i fshatit Kosuriq pėr ta kryer atentatin. Ata kanė pasė vendosur tė mė vrisnin mua dhe Sali Ēekun, tė cilin gjatė gjithė kohės e kanė pasur problem. Donin ta eliminonin, ta largonin, sepse kishin shumė frikė nga potencialet e tij, nga njohjet e gjera, nga cilėsitė dhe virtytet e tij. Ka pasur krime tė tjera, pėr shembull vrasja e Sanie Balė, qė ėshtė vrarė pėr motive tė ulėta, pėr t’ia vjedhur disa deviza, (mė vonė ata e akuzuan se ajo paskėsh bashkėpunuar me serbėt !). Pasi e kanė vrarė, e kanė djegur dhe hedhur nė liqenin e Radoniqit. Janė vrarė njė burrė e njė grua dhe shumė tė tjerė. Hetimin e kėtyre ngjarjeve e kanė bėrė organet e brigadės pėr zbulim dhe kundėrzbulim. Ekzistojnė prova, dėshmi dhe dokumentacion i plotė rreth tyre. Sapo nė Kosovė tė rindėrtohet njė sistem i besueshėm drejtėsie, ata qė kanė vrarė e djegur nė “emėr tė popullit”, kanė pėr tė dhėnė pėrgjigje nė emėr tė po atij populli.







    REPUBLIKA E KOSOVĖS
    UĒK – Brigada 131
    Zonės III Operative
    Baran 26.08.1998
    KOMANDANTIT

    Shenim zyrtar

    I pėrpiluar nga ana puntorit operativ lidhur me pėrgaditjen e atentatit ndaj Komandantit tė Zonės sė III Operative-kolonel tahir ZEMAJ.

    Siē jam informuar nga lidhja ime operative. Faton MEHMETAJ nė cilėsin e komesarit politik, i ka dhėnė leje tė pėrhershme qarkullimi nė tėrė Dukagjinin Sali SHKRELIT dhe djalit tė tij nga fshati Kosuriq. Ky person sipas puntorit zyrtarė dhe tėrė Lugut tė Baranit ishte i njohur si bashkėpunėtor i ngusht i policisė serbe. Gjithashtu ėshtė bėrė rehabilitimi i Sali Shkrelit dhe familjes sė tij nga ana e Faton Mehmetajt, Metė Krasniqit dhe Dr. Dinė Krasniqit, nė shtėpinė e Sali Shkrelit nė fshatin Kusuriq nė shtėpinė e Sali Shkrelit ku qėndruan me orė tė tėra, pėr pėrgaditjen e atentatit ndaj Komandantit tė zonės sė tretė operative – Tahir zemajt. Nė pėrgatitjen e atentatit kanė marrė pjesė vetėm Fatoni dhe Dina. Pas njė kohe Salihu krijon miqėsi tė ngushtė me Metėn dhe i tregon pėr detyrat e marra nga Faton Mehmetaj dhe gjitha imsirat pėr kryerjen e atentatit. Pėr tė gjitha kėto Meta e ka informuar puntorin operativ dhe ky i fundit e ka informuar Komandantin e brigadės 131 nė Baran.

    Komandanti i Brigadės 131 kėto informata ia pėrcjell Komandantit Tahir Zemajt pėr tė marrė masa kundėr kėtij plani.

    ***
    Ky shėnim zyrtarė ėshtė i pėrpiluar nga puntori operativ i Brigadės 131.


    Kėta persona ngatėrrestar kishin arritur tė fusnin njė njėsit tė tyrin brenda kazermės gati me dhunė, duke pretenduar se edhe ata donin t’i bashkoheshin njėsive tona. Nė fakt qėllimi tyre, siē ėshtė reflektuar gjatė gjithė kohės, nuk ka qenė tė luftojnė pėrkrah nesh, por tė na pėrēajnė dhe tė na sjellin probleme. Vendosa tė krijoja njė njėsi tė re pėr intervenime tė shpejta. Nė njė objekt nė Lezhė, fillova krijimin e njėsisė sė re. Ndėrkohė kishte filluar lufta nė Koshare.

    Pas pak kohėsh jam transferuar nė Mamurras, ku numri i ushtarėve ėshtė rritur ndjeshėm si rezultat i pėrgjigjes qė i ėshtė dhėnė thirrjes pėr mobilizim. Ka pasur ushtarė shqiptarė qė kishin ardhur nga tė gjitha anėt e botės, por edhe nga ata qė mė parė kishin luftuar nė tė gjithė Kosovėn, nga Dukagjini, llapi, Drenica etj. Pėr katėr –pesė ditė ėshtė plotėsura Brigada “Mėrgimi” me personel tė kualifikuar ushtarak dhe me armatim tė ri dhe funksional. Ai armatim qė e kishim pritur prej kohėsh, kishte ardhur sė fundi. Nė stėrvitjen e trupave kanė ndihmuar edhe specialistė nga vendet e NATO-s, nga Norvegjia, Suedia, Gjermania etj. Ata qenė specialistė qė nė bashkėpunim me oficerėt tanė i stėrvisnin ushtarėt pėr ndėrhyrje tė shpejta sipas modeleve mė tė avancuara perėndimore.

    REPUBLIKA E KOSOVĖS Sekter ushtarak
    Ministria e Mbrojtjes Tejet Sekret
    05. Nr.11 / 1- 1
    Prishtinė 16.05.1999


    Nė bazė tė nenit 52 paragrafi 2 tė Dekretligjit tė Mbrojtjes tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės 01. Nr. 17/93 pėr emrimin e kuadrove nė njėsi, lėshoj kėtė



    U R D H Ė R

    Me kėtė urdhėr caktohen eprorėt tė cilėt do ti kryen detyrat nė organizimin, aftėsimin e njėsive si dhe nė momentin e caktuar tė angazhohen me kėto njėsi nė teritorin e Republikės sė Kosovės


    Komandant Tahir Zemaj – BESNIKU
    Eprorėt: Rustem Demaj
    Burhan Jahiu
    Sami Shabanaj
    Shaban Shkreli
    Bernard Pėrlaskaj
    Izet Krasniqi – pėrkthyes pėr instruktorėt Norvegjes e Suedes
    Fazli Rugova
    Ramadan Behluli
    Shaban Morina
    Bashkim Thaēi
    Avni Kastrati
    Sali Rexhaj
    Ramadan Sadiku
    Alush Myrtaj
    Ramiz Muriqi
    Sadri Lipaj



    Ramadan Behluli pas angazhimit tė brigadės MERGIMI nė Teritorin e Republikės sė Kosovės i mer kompetencat e repartit nė Mamurės.


    Ky urdhėr hyn nė Fuqi menjėher
    Shtypur nė tri Kopje Ministri i Mbrojtjės
    - Arkivit (vula zyrtare) HALIL BICAJ
    - 2 X njėsisė

    Edhe nė Mamurras ka pasur njė tentativė pėr tė mė bėrė atentat, kjo ka qenė e treta me radhė pas asaj nė Dukagjin dhe nė Papaj. Siē kam pėrmendur, pranė njėsive qė kam drejtuar, gjithmonė kam krijuar organet e kundėrzbulimit, tė cilat mė kanė informuar se nė kazermėn tonė do tė vinin “dy ushtarė tė rinj”, tė ngarkuar pėr kryerjen e atentatit. Ata kanė ardhur dhe ne menjėherė i kemi vėnė nėn mbikqyerje. I kemi ndjekur veprimet e tyre deri nė 4astin, kur ata kanė dashur tė realizojnė punėn e tyre tė zezė, nė bashkėveprim edhe “me forca” tė tjera, jashtė kazermės.

    “Ushtari” u ndalua dhe pa kurrfarė dhune ka pranuar, dhe haptas ka deklaruar se “urdhėrin e kam marrė nga shtabi i pėrgjithshėm i UĒK-sė « . Ky person, nga fshati Istog, fillimisht ka qenė i ngarkuar tė survejonte Ministrinė e Mbrojtjes. Kjo ėshtė dokumentuar dhe e xhiruar. Personi tjetėr i zėnė bashkė me tė, me mbiemėr Ademaj nga fshati Vrellė, ka deklaruar se « qe i lumtur qė e kishim zėnė, pasi ai nuk kishte nga t’ia mbante pa e kryer atė punė”. Kam informuar Ministrinė e Mbrojtjes dhe ndaj tij ne nuk kemi marrė nė atė kohė asnjė masė, ve4 e kemi dikumentuar rastin. Ai sot gjendet nė shtėpinė e tij nė Vrellė. Ai ka rrėfyer edhe pėr “instruksione dhe pėrgatitje tė tjera”, por qė deri mė sot me sa di unė ato punė tė zeza kanė mbetur nė tentativė.

    Ne vazhduam punėn. Bujar Bukoshi me disa anėtarė tė kabinetit tė tij ka bėrė inspektimin e njėsisė dhe ka qenė i knaqur me nivelin e saj. Ne prisnim vetėmurdhėrin pėr tė hyrė nė luftime. Urdhėr qė nuk erdhi kurrė dhe ka qenė njė dėm i madh, pasi brigadat 131, 134 po luftonin nė Koshare. Efektivat e tyre mbusheshin me ushtarė tė pa stėrvitur. Rrustem Berisha pranonte dhe fuste nė luftime djem e vajza tė papėrvojė, gjė qė ka sjellė edhe humbjen e shumė prej tyre. Ndėrkohė, disa ushtarė dhe eprorė tė cilėt kishin qenė nėn komandėn time nė Zonėn e Tretė Operative gjatė luftės, mė kanė pyetur se ēfarė duhej tė bėnin pasi punėt me rrustem Berishėn kishin ndryshuar ? I kam kėshilluar tė luftonin krah pėrkrah me tė tjerėt, pasi ne ishim njėlloj, luftonim pėr tė njėjtin qėllim dhe se nuk duhej t’ua vinim mendjen gjėrave tė vogla.

    Brigadėn “Mėrgimi” nuk e urdhėroi askush tė pėrfshihej nė luftime, edhe pse dihej aftėsia dhe kapacitetet e saj. Pas vrasjes sė Agim Ramadanit, Rrustem Berisha ka tentuar tė fshijė nga historia kontributin e brigadave 131, 134 si dhe tė batalionit diversanto-vėzhgues “Delta”, duke i bashkuar dhe formuar vetėm njė brigadė, me njė numėr tė ri, 138 dhe duke i dhėnė emrin e heroit Agim Ramadani. Nuk kishte asgjė tė keqe qė Brigada 131 dhe 134 tė merrnin emrin e njė prej eprorėve tė tyre mė tė shquar, por rrustem Berisha tentonte tė shuante nga faqja e dheut kontributin e tyre tė mėparshėm, duke mohuar edhe njė pjesė tė kontributit tė tij personal, veē si e si tė akomodohej me rrethanat e reja. Megjithatė, pas daljes nė opinion tė emėrtimeve tė reja nuk kam bėrė asnjė veprim, duke menduar se nuk qe e udhės tė merresha me gjėra tė tilla anėsore, por edhe pėr shkak se ato brigada e kishin shkruar historinė e tyre, jo veē me dekrete, por edhe me gjakun e luftėtarėve tė vet. Askush nuk mund tė fshinte kontributin e tyre nga historia mė e re e Kosovės.

    Arsyeja se pse po i kushtoj vėmendje kėtij detaji qėndron nė faktin se dikush po pėrpiqej tė pėrvetėsonte punėn tonė, tė manipulonte me gjakun e tė rėnėve tė brigadave tona, pėr t’i pėrdorur emrat e famshėm tė Sali Ēekut dhe Agim Ramadanit pėr kapital tė mėvonshėm politik, deri edhe pėr shtrembėrim tė realitetit nė dobi tė interesave tė ngushta tė politikės sė vet ditore. Njėkohėsisht donin tė pėrvetsonin kapitullin mė heroik dhe mė profesional tė luftės nė Kosovė, duke hedhur pluhur mbi pėrpjekjet serioze dhe kombėtare tė institucioneve tė republikės sė Kosovės pėr tė organizuar dhe drejtuar rezistencėn e armatosur tė popullit tonė.

    Skema sa ėshtė e thjeshtė, ėshtė po aq kriminale. Etiketimet qė i bėheshin Presidentit Rugova, vrasja e Fehmi Aganit, presionet ndaj Bujar Bukoshit, vrasja e Ahmet Krasniqit, deformimi qė pėsoi rrustem Berisha e disa tė tjerė, shantazhi me shpifje dhe fyerje ndaj meje, tė gjitha bashkė synonin tė rrėzonin pėrdhe e tė shkelnin mbi tė gjitha pėrpjekjet, mundin dhe pėrkushtimin e Institucioneve tė republikės sė Kosovės pėr tė mbrojtur qytetarėt e saj. Njėkohėsisht, kjo do tė ndihmonte nė ardhjen nė pushtet tė njė garniture, e cila para dhe gjatė luftės ishte shprehur hapur se luftonte kundėr Institucioneve tė vozuara, tė njohura dhe tė respektuara nga populli i Kosovės.

  6. #26
    25. Brigada "Mėrgimi" rrethohet nga kalashėt e Mejdanit dhe tė Nanos !

    Ndėrkohė qė Gjenerali Xhekson me oficerėt e Ushtrisė Serbe nėnshkruajnė marrėveshjen e kapitullimit tė forcave serbe nė Kumanovė, menjėherė Presidenti i Shqipėrisė dhe Kryeministri i saj dolėn me njė deklaratė ku kėrkohej "ēarmatimi i njėsive tė Bujar Bukoshit, pasi ato rrezikonin pushtetin nė Shqipėri"!! Thjeshtė kjo deklaratė , ėshtė e zonja tė dėshmojė se kush e kishte dėmtuar dhe penguar luftėn nė Kosovė, se cila aleancė i kishte bėrė puē pėrpjekjeve tė jashtėzakonshme tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės pėr tė organizuar dhe drejtuar njė rezistencė dinjitoze ushtarake ndaj pushtuesit serb.

    Njė ditė mė vonė, pas kėsaj deklarate - rrėfen Tahir Zemaj - kazerma jonė nė Mamurras ėshtė gjendur e rrethuar nga forca tė shumta tė ushtrisė dhe policisė sė Qeverisė Shqiptare. Imagjinoni se ēfarė gjendje shpirtėrore mund tė jenė gjendur ushtarėt dhe oficerėt e Brigadės "Mėrgimi", qė kishin ardhur nga tė gjitha shtetet e botės pėr tė luftuar pėr Kosovėn e tyre, dhe nė njė mėngjes tė bukur gjenden tė rrethuar nga forcat e ushtrisė shqiptare ?!

    Nė bisedime me drejtuesit e atij "operacioni" dhe nė marrėveshje me Ministrinė e Mbrojtjes dhe tė Rendit tė Shqipėrisė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes, kemi arritur nė pėrfundim qė ne nuk do tė dorzonim armatimin personal, deri nė kalibrin 12.7 mm. Do t'u mbetej ushtarėve, dhe nėse ishte nevoja do t'ua dorzonim forcave tė NATO-s dhe tė magazinoheshin nė Kosovė, pasi ishin pjesė e pasurisė sė saj. Armatimin e rėndė : disa lloje topash, minahedhėsish, raketash kemi vendosur qė me Proēes-Verbal t'I falet Akademisė ushtarake tė Shqipėrisė.

    Nga ana e Policisė Shqiptare ėshtė marrė angazhimi qė ata tė na shoqėronin deri nhė kufi pėr tė na "mbrojtur" nga incidentet. Mua, me dekret, mė kanė emėruar nė njė detyrė tjetėr pranė Ministrisė sė Mbrojtjes sė republikės sė Kosovės. Mė ėshtė thėnė qė tė nesėrmen do tė takoheshim mashkė me Presidentin e kryeministrin, me gjeneralin Xhekson.


    Drejtimin e Brigadės e ka marrė zoti Fazli Rugova, zėvėndėsi im. Brigada ėshtė nisur drejt veriut pėr tė kaluar nė Kosovė. Ndėrkohė, ajo ėshtė braktisur nga policia ushtarake dhe ajo e rendit e Shqipėrisė, qė sipas marrėveshjes kishte marrė pėrsipėr shoqėrimin e saj deri nė kufi, rrjedhimisht ata kanė rėnė nė njė pritė tė disa forcave policore - paramilitare afėr Tropojės.

    Megjithatė kanė mundur tė depėrtojnė pa luftime, pasi kam komunikuar drejt pėr drejt me komandantin e Brigadės dhe i kam thėnė se, nėse pas pesė minutave nuk hapej rruga atė do ta hapnim ne me tė gjithė fuqinė e zjarrit qė posedonte brigada. Kam kėrkuar tė flas me drjetuesin e forcave policore paramilitare, ish shefin e komisariatit tė Tropojės, haklaj, e kam informuar se ka njė marrėveshje e ai mė ka thėnė se nuk e njihte atė marrėveshje. Atėherė i kam thėnė se, nėse ai nuk i njihte eprorėt e tij dhe marrėveshjet e nėnshkruara prej tyre, ne do ta hapnim rrugėn me zjarrė.

    Pas kėsaj ai mė ėshtė pėrgjigjur qė "ne qenkeshim vėllezėr" dhe rruga ėshtė hapur pa pasur nevojė pėr shkėmbime zjarri. Nė fakt brigada nuk kanė pasur atė itinerar qė ka ndjekur. Ajo nuk ka pasur tė shkojė fare nė tropojė, pasi rruga mes Kukėsit dhe Tropojės ndahet nė qafė tė Malit, nė bjeshkėt e Fushė Arrėzit.

    Pikėrisht aty ka filluar vėnia nė jetė e skenarit tė ri ose e marrėveshjes sė fshehtė pėr ēarmatimin e plotė tė Brigadės. Ja sepse zoti Ramė maraj me njė pjesė tė policisė Ushtarake tė UĒK-sė pranė Ministrisė sė Mbrojtjes sė republikės sė Kosovės, nuk i ka shoqėruar trupat sipas marrėveshjes. Kam ndjerė se po luhej njė lojė e ligė, pasi njė pjesė e shtabit me policinė ushtarake kanė hyrė pa asnjė problem nė Kosovė, nėpėrmjet Kukėsit, ndėrsa trupat e brigadės kanė kaluar nėpėr njė kalvar shumė tė gjatė. Ram Maraj duhet tashmė vetė tė bėjė publik qėndrimin e tij, pse nuk i ka shoqėruar trupat sipas marrėveshjes, pse brigada "Mėrgimi" ka devijuar rrugėn, ēfarė e ka penguar atė tė paraqitet nė orėn e caktuar pėr fillimin e marshimit tė Brigadės etj?

    Pasi kanė kaluar pritėn nė hyrje tė Bajram Currit, brigada ka marrė drejtimin e Qafė Luzhės, ka dalė nė kam, Has, Krumė, Kukės, pastaj nė Qafė tė Morinės. Praktikisht ka bėrė mė shumė se 200 km rrugė tė pa asfaltuar, malore, tepėr tė vėshtirė nė vend se tė kalonte sipas planit drejt nė rrugėn e Kukės-Prizren. Nė tokėn e Kosovės, brigada fillimisht ėshtė pritur nga KFOR-i gjerman, tė cilit I ėshtė dorėzuar njė pjesė tjetėr e armatimit me proces-verbal.

    Prej nė Prizren brigada ka provuar njė ferr tė vėrtet. Tashmė ishin "fitimtarėt", ata qė ushtruan dhunė mbi brigadėn "Mėrgimi", disa plehra qė qenė organizuar dy-tre ditėve tė fundit, si gjoja policia e UĒK-sė e tė tjera formacione mė tė vogėla qė qenė formuar nėpėr male e qė kishin zbritur si ēlirimtarė qyteteve e fshatrave tė Kosovės. Duhet theksuar se ditėve tė fundit janė formuar me dhjetėra njėsi tė tilla, me numra e emra, tė cilat kishin njė ditė apo dy qė ishin kthyer nė Kosovė, nga kampet apo nga bregdeti dhe pretendonin se kishin marrė pjesė nė luftime pėr ēlirimin e Kosovės !

    Po tė mos kishin qenė forcat gjermane, do tė kishin ndodhur edhe incidente tė pėrgjakshme. Edhe nė Gjakovė ka pasur rrahje, fyerje, keqtrajtime deri nė orėn 24. Po ashtu ka ndodhur edhe nė Pejė.

    Forcat Italiane nuk kanė qenė tė informuara mirė. Kėtė gjė e kanė shfrytėzuar "policėt" e UĒK-sė. Aty ėshtė marrė e gjithė njėsia dhe ėshtė dėrguar nė drejtim tė Dashinocit me urdhėr tė Shatbit, se gjoja kėto ishin bandat e Bujar Bukoshit dhe tė Tahir Zemės. Nė Ratishė ėshtė plaēkitur gjithė arsenali i ndėrlidhjes, kamionėt, paisjet e tjera automibilistike, ēisterant, uniformat, tė hollat personale etj. Nė ish fabrikėn e "Zastavės" kanė ndėrhyrė forcart e KFOR-it italian dhe pėr fat deri nė atė ēast nuk ka pasur tė vrarė.

    Tė nesėrmen me pėrcjelljen e KFOR-it janė nisur pėr nė Prishtinė ku edhe janė shpėrndarė. Kjo rrugė pėr tė hyrė nė Kosovėn e lirė, ka qenė shumė mė e pėrgjakshme se marshimi i tri brigadave njė vit mė parė, kur Kosova gjendej e pushtuar nga forcat policore-ushtarake serbe. Nuk mund tė harrohet kurrė, dhe dikush do tė pėrgjigjet njė ditė pėr pesė luftėtarėt e kėsaj brigade, Rexhė Osaj nga Deēani, Bashkim Balaj i Isniqit, Sinan Musaj nga Strellkci i Epėrm, Ram Peja nga peja dhe Vesel Muriqi nga Rugova e Pejės, tė cilėt drejtonin automjete tė kolonės e qė janė marrė dhe dėrguar nė zyrėn e "Prefektit tė Pejės" njė kushėri i Agim Ēekut, Et'hem Ēeku dhe tė Ramush Haredinajt.

    Aty ata jjanė rrahur barbarisht, u janė thyer brinjėt, janė sharė e ofenduar, pastaj ėshtė urdhėruar : "tė veprohet dhe tė dėrgohen atje ku duhet !". I kanė nisur nė drejtim tė Ratishit pėrsėri nėn komandėn e "togerit" dhe prej atij momenti nuk dihet mė asgjė pėr ta. Mė vonė nga ana e KFOR-it italian ėshtė bėrė ekspertiza e vendit tė ngjarjes, pasi sipas dėshmitarit qė ka mbetur gjallė, Vesel Muriqit, ata mund tė jenė ekzekutuar. Veseli ka dėshmuar edhe pėr ato skena tė tmerrshme qė kanė ndodhur nė zyrėn e Et'hem Ēekut dhe Ramush haredinajt.

    Tė gjithė ushtarėt e tjerė nuk kanė mundur tė inkuadrohen asnjėherė, disa prej tyre janė urdhėruar tė paraqiten pranė komandave lokale pėr t'u marrė nė pyetje dhe pėr tė dėshmuar prezencėn, njė imitim i shėmtuar i skemave tė policisė serbe. Tė gjitha kėto gjėra po dokumentohen dhe po pėrgatiten akuza tė mbėshtetura ligjėrisht dhe nuk do tė jetė e largėt dita qė personat pėrgjegjės do tė japin llogari dhe nuk do tė jetė e largėt dita qė personat pėrgjegjės do tė japin llogari pėr kėto sjellje barbare. Tashmė po merret vesh mė sė miri se kush ishin ata qė luftuan pėr ēlirimin e atdheut.

    Ata qė dikur i shisnin mend popullit se duke qenė bij tė tij nuk kishin nevojė pėr grada dhe pėr akademi pėr ta ēliruar Kosovėn, sot janė vetėgraduar, gjeneralė e nėn gjeneralė, kolonelė e marshallė, veē gjeneralisim nuk ka sot nė Kosovė. Gjatė gjithė luftės nė Kosovė, ka pasur vetėm dy beteja, ajo e Loxhės dhe e Kosharės, nuk duhet ngatėrruar pritat apo ndonjė shkrepje armėsh me beteja, as marrja e ndonjė poste policie me dy-tre policė, as bombardimet e serbėve ndaj popullsisė civile. Beteja tė mirėfillta me luftėtarė tė rreshtuar nė front, ka pasur vetėm dy, ato qė i pėrmenda.
    Eprorėt dhe luftėtarėt qė morėn pjesė kėto dy beteja dhe qė u flijuan nuk janė graduar, janė graduar njerėz tė tjerė. Nė fund tė fundit ėshtė e nevojshme tė marrim vesh se ku e kishin hallin ata njerėz, ēfarė qėllimi kishin, ta digjnin Kosovčn bashkė me forcat serbe, apo ta ēlironin atė bashkė me ne ??

    Sot ėshtė fakt qė njerėzit po zgjohen, ata e njohin tė vėrtetėn, ne kemi borxh tė ofrojmė dėshmiė tona me qėllim qė pejsazhi tragjik, por edhe heroik i Luftės sė Kosovės tė ndriēohet sa mė mirė qė tė jetė e mundur, me qėllim qė t'u lėmė brezave dėshmi tė pakontestueshme. Vetėm kėshtu ata do tė mund tė korrigjojnė gabimet tona pa i pėrsėritur ato.

  7. #27
    26. Gra dhe vajza, luftėtare tė Kosovės

    Pas formimit tė Zonės sė Trtė Operative, sidomos nė brigadėn 134 ka pasur njė numėr tė konsiderueshėm grash dhe vajzash tė cilat kanė dhėnė njė kontribut shumė tė ēmueshėm nė luftė. Disa prej tyre kanė qenė me tė fejuarit e tyre, disa tė tjera me vllezėrit apo prindin e vet.
    Njė luftėtare nga Obiliqi, Arjeta Aliu ka qenė me bashkėshortin e saj dhe i kishte lėnė tre fėmijė nė shtėpi. Ka qenė edhe njė vajzė, Sabahatė Tolaj, e cila kishte kryer shkollėn e mesme ushtarake nė drejtimin kundėrajror dhe qė gjatė luftės ka qenė nė detyrėn e ndihmės komandantit pėr Logjistikė.
    Dykė Llullaku ka qenė shefe e zyrės sė mobilizimit, disa tė tjera kanė kryer detyrat e ndėrlidhjes, por ato kanė marrė pjesė aktive drejtpėrdrejt edhe nė luftime. Pėrgjat dy ditėve qė forcat kanė qenė nė pozicione, nė mbrojtje tė fshatrave tė Lugut tė Baranit, megjithėse unė si komandant kam kėrkuar qė vajzat dhe gratė tė zėvėndsoheshin, ato kanė kėmbėngulur dhe i kanė ruajtur pozicionet e tyre.
    Asnjėherė nuk kam vėnė re qė ndonjėra prej tyre t’i shmangej urdhrave apo detyrimeve tė tjera ushtarake. Ato kanė pasur sukses edhe nė stėrvitje, gjatė gjuajtjeve luftarake, kanė qenė tė pėrfshira nė njėsitė operative, nė policinė ushtarake dhe kudo, vetėm tre prej tyre kanė punuar nė administratėn e njėsive dhe tė Shtabit tonė. Tė gjitha mjeket dhe infermieret gjatė luftimeve kanė kryer njė mision humanitar dhe luftarak shumė tė rėndėsishėm. Me sakrifica mbinjerėzore, ditėn e natėn kanė qėndruar te koka e tė plagosurve duke u ardhur nė ndihmė, duke i mjekuar.

    Nė betejėn e Logjės ka marrė pjesė njė luftėtare me emrin Shema, e cila ka luftuar pėr 20 orė, pas beteje ka pėrgatitur ushqimin pėr rreth 300 luftėtarė. Roli i tyre nė luftė – shton kolonel Zemaj – nuk mund tė kufizohet veē me pjesėmarrjen e tyre tė drejtėpėrdrejtė nė luftime. Gratė dhe vajzat, nėnat dhe motrat shqiptare nė Rrafshin e Dukagjinit e tė tėrė Kosovės, kanė dhėnė njė kontribut jashtėzakonisht tė madh nė tė gjithė rezistencėn tonė dhe ėshtė e pamundshme tė pėrshkruhet me pak fjalė kontributi i tyre, sa do tė mira qofshin ato. Kontributi i tyre pėrbėn subjekt tė veēant pėr njė libėr tjetėr, pasi ėshtė njė kapitull mė vete i historisė sonė.

  8. #28
    27. Pėrgjigje akuzave nėpėrmjet njė interviste

    I pyetur nga Naim Kelmendi nė njė intervistė pėr gazetėn “Bota Sot” se, si u pėrgjigjet Tahir Zemaj akuzave qė ia bėnte njė rrymė politike brenda UĒK-sė pėr “tradhti kombėtare”, zoti Zemaj ėshtė pėrgjigjur se “ato akuza janė tė fabrikuara” nga frika e atyre qė nuk donin qė ushtrinė tonė ta drejtonte profesionalizmi, frikė e cila ka ekzistuar para hyrjes, gjatė kohės sė qėndrimit nė Kosovė dhe mė vonė. Ata i frikėsoheshin profesionalizimit, sepse e ndjenin se do tė dilnin jashtė loje, nuk do tė mund t’i arrinin qėllimet e veta egoiste pėr pushtet.

    Gazetari ka kėmbėngulur mė tej duke i kėrkuar shpjegime rreth tėrheqjes sė tij dhe zoti Zemaj ka thėnė: Veprimi i tėrheqjes ka qenė i kushtėzuar nga “kėrcnimi pėr njė katastrofė totale qė i bėhej njė numri prej 60 mijė banorėsh”. Pra, njerėzish, kombėtarisht dhe ushtarakisht i justifikuar – ai veprim nuk mund tė pėrbėjė bazė pėr asnjėfarė lloj akuze aq mė pak tradhtie. Siē ka dėshmuar Kolonel Zmaj nė atė intervistė, vendimet nuk janė marrė sipas dėshirės sė tij, apo kokė mė vete, por nė mėnyrė kolegjiale dhe me sugjerim tė Shtabit Suprem. Intervistuesi ka kėrkuar pastaj tė dijė nėse zoti Zemaj mund tė fliste pėr suksese gjatė kohės sė luftimeve, nė kontekst tė organizimit dhe udhėheqjes sė luftės nė rrafshin e Dukagjinit ? Duke iu pėrgjigjur kėsaj pyetje tahir Zemaj thekson: “ Eshtė mėkat tė tentohet tė injorohen sukseset qė janė arritur (kryer) jo thjesht nga ana ime, por sidomos nga ushtarėt dhe eprorėt qė kanė luftuar.

    Do tė pėrmendja luftėn e Loxhės, mbrojtjen e Llukės etj. Tė ndalemi pak tek Loxha, mund tė them se kreu i ushtrisė jugosllave ka shkarkuar personat mė tė lartė ushtarak pėr shkak tė dėshtimit tė tyre nė Loxhė. Pra ka pasur (nga ana jonė) organizim tė mirėfilltė me tėrė forcat ushtarake, ėshtė bėrė njė luftė ku janė pėrfshirė tė gjitha aspektet e artit luftarak dhe me suksesin mė tė lartė janė kryer operacione luftarake brenda 18-20 orėve sa edhe ka zgjatur beteja. “Nė vijim ai pyet “se deri kur njerėzit do tė merren me atė tėrheqje taktike, tė organizuar dhe me plan operativ tė miratuar, veē si e si pėr t’i shpėtuar nga masakra 60 mijė njerėz tė koncentruar nė ato fshatra ?”. Mė vonė zoti Zemaj ėshtė shprehur se “Janė tė tjerė ata qė kanė sakrifikuar popullsinė civile, duke provokuar aksione diversante tė pastudiuara (nuk guxoj tė them se mund tė kenė qenė tė koordinuara me serbėt) veē se si e si tė bien nė sy se janė duke bėrė diēka, qė ditėn kur do tė ndaheshin trofetė, ata tė kishin vend nė tryezėn e fitimtarėve, pa llogaritur se sa qindra njerėz mund ta kenė humbur jetėn si rezultat i veprimeve tė tyre tė papjekura, shpesh edhe aventureske, sa shtėpi dhe fshatra janė djegur e shkatėrruar, veē qė ata (garnitura e komisarėve qė mė akuzon) tė dėshmonin se ishin “duke luftuar” !

    Dhe ėshtė vėrtet interesant tė vėrehet se si “shtabsat” kanė shpėtuar tė gjithė gjallė, me pėrjashtim tė atyre qė sipas New York Time-sit, thuhet se i kanė eliminuar vetė, pa u hyrė ferra nė kėmbė asnjėrit, ndėrkohė qė nė njėsitė e tyre, tė pėrbėra nga djemė e vajza tė Kosovės, qė veē dėshirėn e kishin tė madhe pėr tė luftuar dhe kallashnikovin qė ua shisnin me pare nė dorė, kanė humbur jetėn me dhjetėra e qindra, tė tillė.

    Njė prej arsyeve pėr humbje tė tilla, mė kryesorja, duhet kėrkuar tek paaftėsia ushtarake e “komandantėve dhe komisarėve”., shumė prej tė cilėve kishin rrokur pushkėn pėr ta rrėzuar pushtetin e Rugovės dhe tė Bukoshit, ndėrkohė qė Kosova digjej flakė tej e mbanė nga serbėt. Kėsi komandantėsh praktikonin urdhėrin “ pėrpara djema”, ndėrkohė qė nė njėsitė e specializuara dhe tė drejtuara nga profesionistėt urdhėrohej: “Pas meje, nė sulm ! “ Ky ndryshim, nė dukje i vogėl nė fakt shpejegon se si Brigadat 131, 133, 134 kanė humbur gjithė ata eprorė, ndėrsa ēetat e komisarėve humbnin pėrgjithėsisht veē ushtarė.

    Nė intervistėn e cituar Zemaj pėrmend emrin e njėfar Bilal Hadėrgjonaj, njė njeri qė “pasi regjistrohet nė akademinė ushtarake, pėrjashtohet pėr shkak tė problemeve nuro-psikike”, e qė ėshtė edhe kallauzi i akuzave bashkė me njė rreshter, Bislim Zyrapin, eksperti mė i fortė ushtarak (!) i Shtabit tė Pėrgjithshėm ! “Ky farė Zyrapi le tė ankohet edhe njėherė me Mahir Hasanin, ėshtė shprehur nė njė intervistė pėr “Botėn Sot” (25 mars 2000) dhe tė kujtojnė “ditėt e lumtura” kur dėshmonin sipas oreksit tė prokurorėve ushtarak nė gjyqet e montuara serbe kundėr oficerėve shqiptarė nė Sarajevė”.

    Tashmė, zotni Zemaj sqaron se akuzat e tyre nuk bėhen thjesht pėr xhelozi profesionale, prapavija politike e tyre duket nga kampi nė tė cilin bėjnė pjesė kėta dy persona. Nga ai kamp qė kishte vendosur me ēdo kusht ta rrėzonte qeverinė ! Ndėrsa pėr Naim Malokun ai nuk dėshiron tė flas mė, pasi ai nė kulmin e sinqeritetit apo tė shtirjes mė tė ligė, kur ka qenė i plagosur, i ka deklaruar Zemės se “nuk kam pasur mundėsi tė veproj ndryshe, kam qenė i kėrcėnuar fizikisht, i rrahur, prandaj pėr kėtė arsye kam vepruar kėshtu” Kėto fjalė – sqaron Zemaj janė thėnė nė prani tė 24 oficerėve dhe janė tė regjistruara. Veē e kam tė vėshtirė, ėshtė shprehur Zemaj nė intervistėn e cekur, tė kuptoj se si ky njeri del sot e thotė se Tahir Zemaj e ka humbur luftėn nė Kosovė ?

    Tahir Zemaj nuk e ka humbur asnjė betejė, le mė luftėn nė Kosovė. “Ai (Naim Maloku) mund tė mirret me politikė dhe shumė mirė qė ka filluar tė merret me kėtė zeje,... sepse dėshtimet e tij nė artin luftarak janė totale dhe s’mund tė thirret kurrė mė nė aftėsitė e tij ushtarake”. “Mjafton vetėm fakti qė gjatė hyrjes sė tij nė Kosovė ai ka humbur 35 ushtarė, akoma pa mundur tė shkrepin njė pushkė pėr Kosovėn. Kjo ka qenė njė humbje e rėndė, luftėrat vėrtetė kanė humbje, por kur vjen puna tek luftėtarėt numri i tyre duhet tė jetė tė paktėn i ekuilibruar nė tė dy anėt. Ndryshe qėndron puna me popullsinė civile.

    Pushtuesi ka mundėsi tė vras mė shumė civilė, pasi ata mbeten shpesh herė tė zbuluar, edhe pse kjo gjė, vrasje e civilėve, bie nė kundėrshtim me tė gjitha konventat dhe protokollet ndėrkombėtare tė luftrave”. Eshtė e pabesueshme veē shumė prej komandatėve tė tipit komisar politik, nuk e kanė pasur problem se sa ushtarė vriteshin, madje ata besonin verbėrisht, aq mė heroike do tė qenė betejat e tyre e aq mė shumė mund tė shisninh mend se kanė luftuar. Trimėria dhe heroizmi nė fakt vihen mė sė miri nė spikam, aty ku vriten ushtarėt e armikut. Kjo psikologji stalinisto-sllave, e kopjuar nga shifrat e stėrzmadhuara tė humbjeve tė Bashkimit Sovjetik dhe Jugosllavisė gjatė luftės sė Dytė Botėrore, ėshtė psikologji e viktimės, tipar qė nuk gjendet tek shqiptarėt, veē tek ata qė u ėshtė injektuar nga ideologjia sllave.

    …

    ...dhe rrėfimi do tė vazhdonte edhe mė gjatė, por Tahir Zemaj ndalet e thotė se “shumė gjėra nuk ėshtė akoma momenti pėr t’i thėnė, pėr t’i bėrė publike. Disa prej tyre vetė koha ka pėr t’i kthjelluar, pėr disa tė tjera, qytetarėt e Kosovės do tė kėrkojnė llogari. Prapa mjegullės, tymit dhe errėsirės sė luftės kanė dėshirė tė fshihen vetėm ata qė kanė marrė pjesė nė luftė jo nė pėrgjigje tė thirrjes dhe rėnkimeve tė atdheut, por qė e kanė parė atė si shans pėr tė fituar poste, grada, para. Ata qė planifikonin konstruktimin e njė zgjedhje tė re pėr popullin shqiptar tė Kosovės.

    ...KĖSHTU FOLI TAHIR ZEMAJ e “Fjala nuk ban mort” thuhet nė kodin e vjetėr juridik tė shqiptarėve, nė Kanunin e Lek Dukagjinit duke e lėnė hapur shtegun pėr tė vepruar e luftuar, shpjeguar e folur pėr tė vėrtetat e luftės sa herė tė jetė e nevojshme.

  9. #29
    28. NJĖ PASĖTHĖNIE EDHE PSE E PANEVOJSHME

    ”Unė kam qenė dhe jam plotėsisht i ndėrgjegjshėm qė jeta ėshtė shumė mė e pavlefshme se sa vdekja, kur njė okupator i huaj e mabn tokėn dhe popullin tim tė pushtuar!”
    Tahir Zemaj


    Lufta po i afrohej Kosovės me shpejtėsi marramendėse. Ashtu siē i afrohet objektivit njė predhė e komanduar me rreze lazėr. Kosova nuk qe para alternativės tė bėnte apo tė mos bėnte luftė, por si ta bėnte atė ? Kosova kishte traditėn e vet tė luftėrave me gjithė ata pushtues, kishte fitoret e pėrkohshme dhe humbjet, rėnjet e gjata nėnė robėri. Ajo kishte njė traditė tė pasur, tė pėrgjakshme luftėrash me komitė e me ilegalė, traditė e mbushur me heronj individual tė cilėt qenė shuar burgjeve apo vrarė grykave tė pėrrojeve. Pėrmes atyre humbjeve dhe vuajtjeve ajo kishte pasuruar repertorin e kėngėve tė trimėrisė dhe kishte ruajtur farėn e lirisė dhe tė revoltės. Historia e rezistencės e pas Luftės sė Dytė Botėrore qe shėnuar fillimisht me eleminimin e njėpasnjėshėm tė tė gjithė qėndrestarėve nacionalist dhe mė vonė u mbush dėng me disident enverist, qė e luftonin regjimin titist nga pozitat e “shėndosha” tė marksizėm-leninizmit, njė specie e veēantė luftėtarėsh qė aspironin tė zėvendėsonin pushtimin e mjeshtrit me diktaturėn e ēirakut tė tij, veē qė ky i fundit, ndryshe nga i pari fliste shqip.

    Fundi i viteve ’80-tė e deri nė vitin 1997, pothuajse njė dekadė u karakterizua nga njė represion i shtuar komunisto-fashist shkinor dhe arriti kulmin nė vitin 1998-99, kur filloi realizimi i planit tė deportimit total tė popullsisė shqiptare nga trojet e veta nė Kosovė. Nė kėtė kohė Kosovės iu imponua rezistenca totale dhe pavarėsisht nga rrahagjoksjet folklorike, sikur tė mos kishte ndėrhyrė NATO-ja, ajo do tė banohej sot nga njėqindmijė shkiet e ngulur aty kohė pas kohe. Ky vlerėsim sigurisht qė nuk i pėlqen shumėkujtė. Tė vėrtetat shpesh herė nuk na pėlqejnė, por kjo nuk ėshtė e keqja e sė vėrtetės, por dobėsia jonė. Kosova hyri nė luftė e papėrgatitur si duhet, pak pėr faj tė saj e pak pėr shkak tė rrethanave nė tė cilat ndodhej.

    Edhe njė rrethanė lehtėsuese, ekzistenca e njė shteti shqiptar nė kufijt e Kosovės, qė gjithmonė ka qenė llogaritur “nė favor”, nga strategėt dhe idealistėt luftarak tė Kosovės, u shemb brenda tre muajve nga sulmet e koordinuara tė njė konspiracioni greko-sllavo-komunist, duke lėnė pas vetes njė shkretėtirė me njerėz tė dėshpruar e tė armatosur. Ata nxirrnin zemėrimin e tyre duke gjuajtur nė drejtim tė qiellit, sikur donin ta vrisnin vet Zotin qė kishte pranuar degradimin e tyre deri nė atė gjendje. Nga ana tjetėr, ai militarizim total i popullsisė, ku njerėzit edhe pse nuk e kishin tė sigurtė bukėn e pėrditshme, ruanin mėnjanė miliona fishekė, automatike dhe armė tė tjera kėmbėsorie, deri edhe raketa moderne ruse e kineze, solli si rrjedhojė armatosjen edhe tė shumė njerėzve nė Kosovė, tė cilėt i blenė ato armė, fillimisht me ēmime simbolike. Nga ana tjetėr, bėrthamat e para tė rezistencės sė armatosur nė Kosovė, siē dėshmohet edhe nė kėtė libėr, qenė formuar mjaft herėt dhe qenė pikėrisht ato qė shėrbyen si pikė e kondensimit dhe formimit tė njėsive tė mėvonshme tė pėrgatitura ushtarakisht.. Siē edhe pritej, pėrveē kėtyre njerėzve, siē qenė Adem Jashari, Zahir Pajaziti, Sali Ēeku e tė tjerė, armėt ranė edhe nė duart e shumėkujt, tė cilėt u trimėruan, u bashkuan nė grupe tė vogla rezistence prej tre-katėr vetėsh dhe u vetėshpallėn komandantė.
    Bajraktarizmi dhe sedra e sėmurė si dhe sėmundja e kuqe nga e cila u infektuan shumė shpejt, nuk i lejoi shumė prej kėtyre komandantėve qė t’i hiqnin “gradat” as atėherė kur u detyruan tė largoheshin nga territoret e ēliruara” dhe tė strehoheshin bashkė me gra, fėmijė e pleq, rreth e rrotull Kosovės qė po digjej. Kanė qenė po kėta qė e kishin hapur luftėn nė dy fronte, kundėr okupatorit dhe armiqve tė brendshėm. Nė rast se kundėr okupatorit nuk patėn shans tė tregojnė ndonjė sukses tė dukshėm, me pėrjashtim tė ndonjė aksioni diversant, bazuar nė guxim personal, nė frontin tjetėr ata vranė “bashkėpuntorė tė armikut” nė emėr tė popullit pa asnjėfarė rregulli dhe ndonjė dėshmie tė bazuar nė fakte. Ka qenė ndoshta kjo psikozė e eleminimeve, qė ka krijuar ato dobėsi nė rekrutimin e lutėtarėve nga radhėt e tė rinjėve qė ndodheshin nė Kosovė.

    Ekranet e huaja transmentonin lajme nga mė tė ēuditshmet, p.sh. dhjetėra e qindra tė rinj shqiptarė qė jetonin nė Perėndim u nisėn drejt Kosovės pėr tė luftuar pėr tė, ndėrkohė qė nė kampet e tė deportuarve, radha e burrave dhe djemve qė shtyheshin pėr tė ikur nė Kanada, Zelandė, Amerikė dhe Finlandė qe e pafund. Ndoshta, ata qė iknin, e dinin se ēfarė Shtabesh e drejtonin luftėn, ndėrsa ata qė hynin nė Kosovė nuk kishin informacione tė tilla, ata qenė tė dehur nga “sukseset” e propagandės sė RTSH-sė. Ata qė po e braktisnin Kosovėn, siē duket kishin dėgjuar pėr letrėn e Sali Veselit nė tė cilėn paralajmėroheshin brigadat 131, 134, 133, pėr tė mos avancuar nė drejtim tė Isniqit, “ pasi do tė ndeshnin nė rezistencė”! Nė rezistencėn e kujt ? Kush do tė rezistonte kundėr kujt ? Nė emėr tė cilit ideal, cilit motiv ? Pastaj me deklaratėn e Thaēit: “Do tė luftoj kundėr teje Tahir Zemaj, si kundėr shkaut”! Ata siē duket kishin dėgjuar pėr eliminimet e turpshme nė radhėt e UĒK-sė, pėr tė cilat mė vonė u shkrua edhe nė “New Jork Times”.

    Thirrjet pėr bashkim dhe koordinim tė pėrpjekjeve qė vinin nga tė gjitha anėt, nga tė gjitha zemrat e shqiptarėve dhe dashamirėve tė tyre, kishin ndeshur nė veshė tė shurdhėr, tė atyre qė ia “kishin ba benė Rugovės” nėpėr bannhof-et e Perėndimit, pėrpara se t’ia bėnin Millosheviēit. Tė atyre qė e kishin mė tė shenjtė kadavrėn politike dhe njerėzore tė Enver Hoxhės, se sa fatin e Kosovės dhe njerėzve tė saj. Thonė se Tahir zemaj nuk qe trembur para kėrcnimesh tė tilla (ata qė kanė luftuar me tė shpjegojnė se tahir Zemaj nuk e njeh atė ndjesi njerėzore qė thirret frikė), por qe trishtuar dhe zhgėnjyer pėr vdekje. Tė gjitha nismat e ndėrmarra nga Shtabi Suprem i Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės dhe nga Qeveria e saj nė egzil, pėr tė ulur tensionet, pėr tė rritur kohezionin dhe fleksibilitetin e trupave tė UĒK-sė, pėrpjekjet pėr tė inkuadruar nėpėr njėsitė luftarake oficerė dhe specialistė, pėr tė ndihmuar nė logjistikė dhe mjete financiare e tė tjera, u pėrkthyen nga komandantėt pa grada qė sot janė bėrė gjeneralė, lejtnantė, marshallė e kushedi se ēka tjetėr si dobėsi, si kompleks faji, si detyrim qė po tė mos plotėsohej, ata do tė dinin se si do tė vepronin.

    Nė fakt ata vepruan pa ndryshuar as pikė, as presje, sipas planit tė parashikuar, plan tė cilin e hartuan me ndihmėn e komisarėve shqiptarė nga Tirana, siē kishin bėrė kėta tė fundit gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nėn udhėheqjen e komisarėve shkie e cernagoras. Ajo qė paralajmėrohej si rrezik i madh, indoktrinimi politik i luftėtarėve tė atdheut ndodhi, dhe ka qenė thjesht tėrheqja e njėrės palė, tėrheqje, qė qytetarėt e Kosovės si gjatė luftės edhe sot e gjithė ditėn po e paguajnė shtrenjtė, por qė megjithatė, e ka shmangur me tė keqen. Nė fund tė fundit del se ajo tėrheqje dhe pritje pėr kompromise tė thella ka qenė njė veprim shumė i matur dhe me pėrgjegjėsi kombėtare, pasi shmangu luftėn frontale civile nė Kosovė. Shenja dhe dėshmia mė e pakundėrshtueshme se njė gjė e tillė do tė ndodhte ka qenė marshimi tragjik i Brigadės “Mėrgimi”, e cila u prit si ushtri agresore nga rrugaēėt e sapokthyer nga pushimet dhe qė kishin blerė 15 marka njė uniformė me lara dhe me simbole tė UĒK-sė, veē pak ditė para hyrjes sė forcave tė NATO-s. Thirrjet pėr shuarjen e partive tradicionale, thirrje qė dukeshin tė pafajshme dhe tė bazuaranė situatėn dramatike qė po kalonte Kosova, ēuditėrisht u shoqėruan me formim partishė tė reja, tė cilat u grumbulluan nėn udhėheqjen e njė shoku akademik !

    Kėtyre partive u lejohej tė armatoseshin, tė luftonin pė njė “botė tė re”, ndėrkohė qė forcave tjera politike nuk u lejohej tė luftonin as pėr atdhe. Ka dėshmi dhe tė dhėna tė bollshme, qė luftėtarėt e atdheut qė hynin nė Shqipėri pėr t’u pėrgatitur pėr luftė, seleksionoheshin nga komisarėt e partive tė LPK-sė dhe LBD-sė, nė bazė tė devocionit politik ndaj partive tė tyre, dhe tė “papėrshtatshmit” kalonin nė duart e disa njėsive tė turpshme tė quajtura Policia Ushtarake e UĒK-sė, njė farė organizimi terrorizues i mbushur me ekspertė tė ish-sigurimit shqiptarė tė Enver Hoxhės. Situata nė tė cilėn partitė formojnė krahėt e tyre tė armatosur ėshtė sitiuata e luftės civile, e cila nuk ka ndodhur nė Kosovė, nė pėrmasa tė mėdha tė paktėn, pėr shkak siē thamė tė tėrheqjes sė partisė tradicionale tė shqiptarėve, LDK-sė dhe pėr shkak se represioni serb qe aq i madh, sa nga Kosova u larguan dy tė tretat e popullsisė sė saj.

    Qė ajo nuk ka vazhduar mė tej edhe pas ēlirimit, nė formėn e luftės sė klasave si nė Shqipėri, falenderimi u takon ushtarėve tė NATO-s qė ndėrhynė shpejt dhe i neutralizuan ekstremizmat, po aq sa edhe rezistencės dhe pjekurisė madhėshtore qė tregojnė nė raste tė tilla qytetarėt shqiptarė. Megjithatė ekzekutimi i listave vazhdon edhe sot e kėsaj dite, nėn dhe, me vrasje e eliminime tė tipit mafioz, Ky tekst si fjalėmbyllje nuk synon e as guxon tė deheroizoj aktet e burrnisė dhe tė dinjitetit, tė qėndresės dhe luftės sė vendosur qė kanė bėrė qindra e qindra djem e vajza tė Kosovės, pavarėsisht se nėn komandėn e kujt kanė qenė, e qė dhanė edhe jetėn qė Kosovės t’i rikthehet liria pas kaq shekujsh, t’i rikthehet mvetėsia e mohuar prej kaq kohe, t’i kthehet dinjiteti i nėpėrkėmbur aq keq, nė fund tė fundit t’i hapet rruga e jetės normale, tė krijojė shoqėrinė e saj demokratike dhe shtetin e sė drejtės. Askush nuk mund t’ia mohojė dimensionin e heroizmit asaj qėndrese tė pashembullt, pėrballė njė agresori aq tė armatosur e aq tė ēmendur, viktimė e tė cilit u bėnė mijėra qytetarė tė Kosovės. Nuk i shkon kujt bira e mendjes tė mohojė atė rezistencė personale tė qytetarėve tė saj, as pėrpjekjet pėr tė organizuar e disiplinuar njėsitė mbrojtėse tė UĒK-sė, tė cilat vėrtet erdhėn e u rritėn, u poqėn dhe gati po shndrroheshin nė faktor tė rėndėsishėm nė ekuilibrin ushtarak nė terren ditėve tė fundit tė luftės. UĒK-ja lindi si ushtri rezistence ndaj dhunės serbe. Ajo ka pasur gabimet e veta, si ēdo lėvizje tjetėr pėr ēlirim kombėtar nė tė gjithė botėn. Ajo luftoi pėr dinjitetin dhe lirinė e shqiptarėve.

    Pėrpjekjet e saj qenė mbinjerėzore, sakrificat e shumė luftėtarėve tė saj, sublime. Ajo ka hyrė nė historinė e re tė kombit shqiptarė si ushtria e parė e organizuar dhe dinjitoze, si ushtri kombėtare qė i kontriboi ēlirimit tė Kosovės. Tė tillė duhet ta ruajmė nė kujtesėn, tė tillė duhet ta pėrshkruajmė edhe nė historinė tonė. Pėrndryshe bėjmė njė gabim, tė cilin nuk do tė na e falin lehtė brezat qė vijnė. Vet ky libėr, i bėn jehonė trimėrisė, menēurisė dhe pėrgjegjėsisė qė morėn mbi vete luftėtarėt dhe eprorėt e asaj pjese tė UĒK-sė, aktivitetin e sė cilės merr pėrsipėr ta pasqyrojė. Veē askush nuk mund tė na e mbyllė gojėn, as sot, as kurrė, pėr tė dėshmuar e shqiptuar tė vėrtetat e luftės, si themel mbi tė cilin do tė ndėrtohet paqja dhe e ardhmja e Kosovės. Gjėrat duhen shqiptuar me atė emėr qė kanė, me atė formė qė janė paraqitur atėherė, edhe pse sot kanė marrė tjetėr ngjyrė. I duhet dhėnė fund njėherė e mirė pėrpunimit tė fakteve pėr hirė tė pėrpunimit tė opinionit. Faktet dhe tė vėrtetat tė thuhen ashtu siē ishin, njerėzit kanė tė drejtė tė ndryshojnė, siē edhe kanė tė drejtė t’i kėrkojnė falje opinionit pėr gabimet qė kanė bėrė. Nė se ato nuk kanė qenė gabime, por vlersohen si krime, atėherė duhet tė pėrgjigjen pėr to. Drejtėsia vonon por nuk harron. Zoti ėshtė i madh, dhe nuk harron kurrė. Sikur tė na kishte harruar ne shquptarėve, akoma do tė ishim nėn ēizmen e shkieve.

    2
    Titulli i kėtij libri, “Kėshtu foli Tahir Zemaj” ka dy domethėnie. Fillimisht duhet sqaruar se ai ėshtė njė pėrshtatje e titullit tė librit tė famshėm tė Fredrih Niēes, “Kėshtu foli Zarathustra”. Nė atė libėr me gojėn e Zarathustrės, personazhit tė tij kryesor, Niēe shqipton disa tė vėrteta filizofike madhėshtore, sfiduese lidhur me domosdoshmėrinė e lindjes sė mbinjeriut, qenjės sė pėrsosur dhe pėr neverinė qė tė shkatojnė krijesat e imta e tė dobta njerėzore, por qė nuk ėshtė rasti kėtu pėr t’i analizuar. Nga kjo pikpamje titulli librit, i bėnė jehonė Tahir Zemės, si hero i dėshpruar, si njeri qė e identifikoi vetveten me vdekjen, veē t’ia mėkonte jetėn e tij, dijet dhe kontributin Kosovės me ushtri moderne, institucionale, tė aftė pėr mbrojtjen e saj dhe qė aq shumė u lėndua dhe u pengua nga kopeja e imtė njerėzore e popullit tė tij. Tahir Zemaj nuk ėshtė i dėshpruar pėr fatin e tij personal, pasi ai si njeri dhe ushtarak ėshtė i pajtuar me devijime nė fatin e Kosovės. Au i beson thėnjes sė famshme “the old solders never die” (ushtarėt e vjetėr kurrė nuk vdesin), pra, ai prap ka energjitė, eksperiencėn dhe dijet e nevojshme, tė cilat njė ditė do t’ia ofrojė Kosovės, pa mbajtur hatėr qė disa sillen si nė elegjinė e famshme tė Nolit pėr Luigj Gurakuqin: “...na e shanė, na i thanė tradhėtor”. Shumica e qytetarėve tė Kosovės ėshtė bindur dhe ruan me respekt tė lartė kujtimin pėr ato qė ai ka bėrė, pėr ato qė “...ėshtė pėrpjekur / gojėmjatė e zemėr hekur / ky vigan liberator”.
    Nga ana tjetėr, siē mund tė kenė vėrejtur lehtėsisht lexuesit, libri ėshtė i bazuar nė rrėfimin e drejtė pėr drejtė tė Tahir Zemės, ai flet vetė, nė vetėn e parė, nuk ėshtė ky libėr i ndėrtuar nė atė mėnyrė, ku personazhi kryesor ėshtė nė vetėn e tretė tė numrit njejės. Ndaj edhe titulli “Kėshtu foli Tahir Zemaj” na u duk shumė i afėrt me vetė natyrėn e librit. Janė tė rralla ndėrhyrjet e autorėve tė kėtij libri nė rrėfimin tronditės tė personazhit kryesor tė tij, ne kemi shėrbyer thjeshtė si “lėmues tė fjalės” pasi dihet qė njė ushtarė flet ashpėr, flet fjalė tė prera shkurt, mesazhi i tyre kuptohet shumė mė mirė nga shokėt e tij tė vijės sė frontit, dhe ėshtė pak i ve4antė ai mesazh, pėr tė mos thėnė i rėndė, pėr kujtesat e rrafshta tė disa njerėzve qė harrojnė sot atė qė u ka ndodhur dje. Pikėrisht pėr kėtė gjė dhe, se kėsaj rradhe ai kishte vendosur tė fliste pėr njė numėr mė tė gjerė njerėzish, lexuesish, ai me modesti ka kėrkuar ndihmėn tonė.

    Rrėfimi i tij ėshtė i shtruar, i kujdesshėm, larg emocioneve negative e mohuese, veē, nė atė rrėfim, lexuesi heton lehtė se ku kanė qenė dobėsitė, se ēka mund tė bėhej mė tepėr, si mund tė organizohej dhe drejtohej rezistenca, si mund tė arriheshin rezultate mė inkurajuese nė fushėbetejė. Ato janė fjalėt e njė eksperti, e njė njohėsi tė thellė tė doktrinave ushtarake, e njė komandanti njėsish, luftėtari tė vijės sė parė, janė dėshmitė e njė njeriu qė, jo veē e ka parė luftėn, por ka marrė pjesė nė tė, ka luftuar dhe ka fituar beteja kundėr shkieve. Personalisht ai e ndjen ndėrgjegjen tė qetė, ai e ka kryer detyrėn e ushtarit tė atdheut, i ėshtė pėrgjigjur rėnkimit tė tokės sė robėruar dhe ka nxjerrė hak pėr poshtrimin qė i qe bėrė Kosovės dhe njerėzve tė saj deri nė ato ditė. Ai ėshtė udhėhequr nga parimi qė e pėrmend edhe vetė “Unė kam qenė dhe jam plotėsisht i ndėrgjegjshėm qė jeta ėshtė shumė mė e pavlefshme se sa vdekja, kur njė okupator i huaj e mban tokėn dhe popullin tim nėn pushtim !”
    Ky libėr flet pėr njė ushtar tė atdheut, pėr njė burrė tė Kosovės qė pjesėn e ndėrgjegjshme tė jetės sė tij ia ka kushtuar pikėrisht asaj. Qė nga dita kur ai i hyn rrugės sė studimeve ushtarake e deri mė sot, kur kjo dėshmi bie nė duart e lexuesit, Tahir Zemaj ka qenė nė shėrbim tė idealit tė tij, tė idealit tė dhjetėra brezave shqiptare tė Kosovės, qė lirin e saj e kanė pasur kryefjalė tė jetės sė tyre.
    Tė gjithė popujt e botės kanė nė piedestalin e nderit tė tyre pėrveē figurave tė shquara kulturore, shkencore, politike edhe luftėtarėt e lirisė, madje nė krye tė listės. Janė tė rralla kryeqytetet e botės qė nuk e kanė nga njė monument modest apo madhėshtor qoftė, tė luftėtarit tė panjohur, simbolit tė ushtarit tė atdheut, atij qė i jep atdheut jetėn dhe nuk kėrkon prej tij as t’ia pėrmendė emrin. Ky sublimitet madhėshtor dhe kjo thjeshtėsi e pashoqe ėshtė tipar veē i atyre, qė gjithė jetėn pyesin se ēka i kanė dhėnė ardheut dhe jo se ēka atdheu u ka dhėnė atyre.
    Lufta pėr ēlirimin e Kosovės ka ndodhur pardje, dje, madje vazhdon edhe sot. Si e tillė nuk ėshtė fort e lehtė tė veēohen dritė-hijet e saj, nuk ėshtė e lehtė tė emėrtohen gjėrat ashtu siē duhet, jo pėr mungesė kurajoje, por se individėt, formacionet, veprimet luftarake dhe ngjarjet mė tė rØndėsishme tė saj janė akoma tė ngrohta, tė pėrgjakura, pa qetėsinė dhe qartėsinė e domosdoshme. Veē dėshmi si kjo, kanė fuqinė e veēantė tė sjellin para lexuesve pamje tė freskėta, detaje tė paharrueshme, shpesh herė me peshė tė jashtėzakonshme pėr dokumentimin rigoroz tė historisė sė luftės, si njė pjesė e rėndėsishme dhe e historisė sė paqes sė njė vendi. Zemaj ka folur thjeshtė, duke iu shmangur fjalorit patetiko-heroik, pasi ai mendon se heroizmi nuk fshihet tek fjalėt por tek veprimi, tek akti heroik, dhe tė tilla nė kėtė rrėfim njeriu gjen me shumicė.
    Vetė vendimi pėr tė luftuar pėr Kosovėn, akti i hyrjes brenda territorit tė saj nė kulmin e luftimeve, betejat e fituara me shkie, tėrheqjet taktike pėr tė ruajtur civilėt dhe luftėtarėt, dhe prap sulmet mbi armikun, paraqesin dinamikėn reale tė luftės. Ndėrkohė qė organizimi, stėrvitja dhe paisja e luftėtarėve nuk pėrbėjnė kapitull mė pak heroik se sa ai i luftės sė drejtė pėr drejtė.
    20 vitet e mbrame, nė jetėn e Tahir Zemės janė vite jete tė shpenzuara pėr hirė tė njė qėllimi, tė cilin ai sot e shikon tė realizuar nė masėn e tij mė tė madhe por me disa njolla tė errėta, qė nuk heziton t’i denoncojė, pasi druan se nesėr mund tė shndėrrohen nė zgavra tė rrezikshme nė trungun e brishtė tė lirisė.
    Arbėr Ahmetaj
    Korrik 2000


    fund

  10. #30
    Eu, ē'ma ke hubur mbrėmė kohėn bre Diti. Lexo kapitull pas kapitulli dhe i rashė nė fund kah ora 4 e mėngjesit.
    Dreqi i raftė nė fije kėsaj pune.
    Dhe duke lexuar shkrime tė tilla gjithnjė po vjen duke m'u shtuar bindja pėr atė qė kam thėnė kaq herė: "Ishalla kurrė nuk zbardhet tėrėsisht e vėrteta e viteve tė 90-ta" ( sidomos kjo e fundvitete tė shekullit qė lamė pas)!!
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anėtarėsuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Tema e ngjashme nė forum hapur nja 6 vjet mė par ndodhet kėtu.

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=34988
    Mė gėnjeu pasuria, jeta vrap mė iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka nė dhe tė huaj do tė vdes..

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anėtarėsuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    A eshte normal more ky Fatmir Sejdiu??!!,ku merr guximin ky me shpall tulifar tradhetari hero bre....hej o popull............cka po ndodhe keshtu....po ky ka qen tradhetari ma i madhe pas Esat Pashes,dhe Rugoves bre.....cncncncncn,jo jo Sejdia nuk eshte mire!
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  13. #33
    Citim Postuar mė parė nga Disa Lexo Postimin
    A eshte normal more ky Fatmir Sejdiu??!!,ku merr guximin ky me shpall tulifar tradhetari hero bre....hej o popull............cka po ndodhe keshtu....po ky ka qen tradhetari ma i madhe pas Esat Pashes,dhe Rugoves bre.....cncncncncn,jo jo Sejdia nuk eshte mire!
    Qe ti dosti jem qka thot Toni Bleri per ket trathtarin tan Rugoven:
    Citim Postuar mė parė nga Nice_Boy Lexo Postimin
    Prishtinė, 9 korrik 2010

    Duke folur nė njė seancė solemne tė Kuvendit tė Kosovė, tė organizuar pėr nder tė tij, ish-kryeministri britanik Tony Blair tha se pas shpalljes sė pavarėsisė Kosovėn e pret njė sfidė tjetėr - beteja e paqes, por ka siguruar se nuk do t'u mungojė ndihma e miqve tė saj. Nė fjalimin e tij para deputetėve, Bler pasi shihej qartė se ishte nė humor, u shpreh tejet i kėnaqur me mikpritjen e kosovarėve, duke thėnė se nuk e kishte imagjinuar njė pritje tė tillė:
    "Ju jeni mė tė sjellshėm me mua se sa ka qenė parlamenti im"!.

    Fillimisht Blair rikujtoi takimin me Presidentin e ndjerė Ibrahim Rugova nė Londėr.


    "E kujtoj sot takimin me Rugovėn nė Downing Street. Me vete kishte njė gur tė ēmuar qė ma dhuroi dhe tė njėjtin e mbaj edhe sot. Mė foli shumė pėr Kosovėn, nuk bėrtiste ishte shumė i urtė dhe mė foli me sinqeritetin mė tė madh. Mė luti dhe mė tha: 'Mos lejo qė njerėzit e mi tė vuajnė nė Kosovė'. Unė i premtova se do ta ndihmoj".

    Nė vijim tė fjalimit tė tij Blair tha se ndihma qė iu ofrua Kosovės gjatė kohės sė luftės ishte ndihmė e Britanisė sė Madhe, NATO s, por mbi tė gjitha, ajo ishte arritje e popullit tė Kosovės.

    "Ajo qė bėmė pėr Kosovėn ishte mundėsi e mirė pėr tė krijuar njė kapitull tė ri. Por kėtė kapitull tash duhet ta shkruani ju. Evropa udhėhiqet nga parimet e respektimit tė vlerave dhe lirive tė njeriut dhe e vetmja mėnyrė qė t“i mbrojmė kėto vlera ishte qė t“i ofrojmė Kosovės lirinė dhe pavarėsinė e saj, Pavarėsia e Kosovės ishte e drejtė dhe ajo duhet tė vazhdojė", tha Blair

    Me kėtė rast Blair porositi kosovarėt qė tė mendojnė pėr zhvillimin e shtetit, pasi Kosova, siē tha ai, duhet tė jetė shtet me vlera pėr tė gjithė komunitetet qė jetojnė aty. Ai vlerėsoi se dalja e serbėve nė zgjedhjet e fundit ėshtė njė sinjal i mirė pėr Kosovėn. Rruga e shtetit mė tė ri nė botė, tha ai, ėshtė drejt Bashkimit Evropian. Por hyrja nė BE, sipas tij, kėrkon rregulla, dhe ato janė respektimi i ligjit dhe zhvillimi i demokracisė pėr njė rrugė mė tė sigurt drejt BE sė. Po ashtu, Bler tha se luftimi i korrupsionit ėshtė njė parakusht tjetėr drejt zhvillimit tė Kosovės, pasi investitorėt jashtė Kosovės duhet tė binden se Kosova ėshtė vend i sigurt pėr investime.
    Gjithashtu Blair shprehu pėrkushtimin e tij pėr Kosovėn me fjalėt: "Ishte krenari imja qė tė jem dikur me ju dhe po ashtu do tė vazhdoj qė tė jem gjithnjė me popullin e Kosovės".

    Nė emėr tė Kuvendit dhe popullit tė Kosovės, ish kryeministrin britanik e ka pėrshėndetur kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, i cili shprehu mirėnjohjet mė tė thella pėr Tony Blair, si njė lider qė u angazhua nė kohėn kur Kosova kishte nevojė mė tė madhe.
    kfjellu pak dosti jem se zhegu t paska trubullue.

  14. #34
    Citim Postuar mė parė nga Nice_Boy Lexo Postimin
    Tema e ngjashme nė forum hapur nja 6 vjet mė par ndodhet kėtu.

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=34988
    ather nuk ja kemi dit vleften.
    qdo gja ka me ra n vend t vetin edhe kan me dal n siperfaqe edhe trathtart edhe atdhetart

  15. #35
    Kam thene ( shkruajtur ) disa here, e po them ( shkruaj ) prap sa here qe eshte e nevojshme. Populli Shqiptar i Kosoves ka rra nga provimi madhor menjehere pas luftes se fundit ne Kosove te vitit 1999, dhe kjo gje tani shum po i kushton Kosoves dhe Popullit Shqiptar te saj.
    Se cfare flet Toni Bleri apo Klintoni apo ai apo ky, nuk me intereson fare sepse per Rugoven flasin veprat e tij.
    Nje popull qe menjeher pas luftes ne zgjedhjet e para nuk japin voten atyre qe Luftuan, atyre qe e pruan Kosoven ne ditet e sotme, por ja japin voten njeriut apo partise e cila ne agjenden e tyre e kishin: Autonomin e Kosoves permbrenda Serbise, ai popull nuk e don lirine, ai popull nuk e cmon lirine.

    Te vetmit ne jemi qe nejrezit me merrita te medha Kombetare qe tere jeten e tyre ia kushtuan Kosoves, popullit te saj, ushtrise clirimtare te saj, nuk i vlersojme , ndersa ata qe para e gjate luftes bisedonin me armikun ( agresorin ) e ne anen tjeter po ai armik ( agresor ), digjte ( shkatronte ) katune e fshatra, masakronte gra, femije, pleqe, perdhunoni dhe masakroni vajza te reja, vlersohen me mase te madhe e ndonjehere edhe me propagande kunder atdhetarve.
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  16. #36
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar mė parė nga ardit mustafa Lexo Postimin
    Qe ti dosti jem qka thot Toni Bleri per ket trathtarin tan Rugoven:


    kfjellu pak dosti jem se zhegu t paska trubullue.



    O pse sja shkruajshe diqe kshtu ..............,,,,<<<<<<< >>>>>>>((((((((((())))))))))))))))))|||||||||||||| |||||||||||\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\^^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^se njejt e ke me gjysmen e Shqiptarve . Shqiptari armiku me i madh i shqiptarit Tash se voni e kom kuptuar thenjen e "KRYE TRADHTARIT AT GJERGJ FISHTA"

  17. #37
    Citim Postuar mė parė nga ganimet Lexo Postimin
    O pse sja shkruajshe diqe kshtu ..............,,,,<<<<<<< >>>>>>>((((((((((())))))))))))))))))|||||||||||||| |||||||||||\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\^^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^se njejt e ke me gjysmen e Shqiptarve . Shqiptari armiku me i madh i shqiptarit Tash se voni e kom kuptuar thenjen e "KRYE TRADHTARIT AT GJERGJ FISHTA"
    Pėrshėndetje Ganimet,
    fatkeqėsisht ky ėshtė realiteti ynė, i cili po pėrsėritet nė shekuj qė nga koha e Skėnderbeut. Nė krejt botėn ndyshojnė rrethanat, neve cuditėrisht na pėrsėritet historia me tė njėjtat rrethana.
    Ndoshta kėto rrethana e kanė shpėnė "kryetradhtarin" Gjergj Fishta ta mohonte kombėsinė qė i pėrkiste, apo edhe njė "tradhtar" tjetėr ( qė pėr botėn e civilizuar ishte gjeni ), Faik KOnica kur thotė: "O Zot, ruaje Shqipėrinė prej shqiptarėve".
    E dhembshme kjo , o Ganimet, vec ishalla mbledhim mend ndonjėherė!

    P.S. Le tė mė fal Arditi, sepse ti atij iu paske referuar, por shkrimi yt mė nxiti tė pėrgjigjem pa ftesė.
    Respekt,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga projekti21_dk : 10-07-2010 mė 15:17
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  18. #38
    Citim Postuar mė parė nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    Pėrshėndetje Ganimet,
    fatkeqėsisht ky ėshtė realiteti ynė, i cili po pėrsėritet nė shekuj qė nga koha e Skėnderbeut. Nė krejt botėn ndyshojnė rrethanat, neve cuditėrisht na pėrsėritet historia me tė njėjtat rrethana.
    Ndoshta kėto rrethana e kanė shpėnė "kryetradhtarin" Gjergj Fishta ta mohonte kombėsinė qė i pėrkiste, apo edhe njė "tradhtar" tjetėr ( qė pėr botėn e civilizuar ishte gjeni ), Faik KOnica kur thotė: "O Zot, ruaje Shqipėrinė prej shqiptarėve".
    E dhembshme kjo , o Ganimet, vec ishalla mbledhim mend ndonjėherė!

    P.S. Le tė mė fal Arditi, sepse ti atij iu paske referuar, por shkrimi yt mė nxiti tė pėrgjigjem pa ftesė.
    Respekt,
    s ka gajle. as un s ju kisha pergjegjun a mir.

  19. #39
    Voleur du coeur.. Maska e Roi
    Anėtarėsuar
    10-06-2004
    Vendndodhja
    Ne vendin tim....
    Postime
    2,303
    Citim Postuar mė parė nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    Pėrshėndetje Ganimet,
    fatkeqėsisht ky ėshtė realiteti ynė, i cili po pėrsėritet nė shekuj qė nga koha e Skėnderbeut. Nė krejt botėn ndyshojnė rrethanat, neve cuditėrisht na pėrsėritet historia me tė njėjtat rrethana.
    Ndoshta kėto rrethana e kanė shpėnė "kryetradhtarin" Gjergj Fishta ta mohonte kombėsinė qė i pėrkiste, apo edhe njė "tradhtar" tjetėr ( qė pėr botėn e civilizuar ishte gjeni ), Faik KOnica kur thotė: "O Zot, ruaje Shqipėrinė prej shqiptarėve".
    E dhembshme kjo , o Ganimet, vec ishalla mbledhim mend ndonjėherė!

    P.S. Le tė mė fal Arditi, sepse ti atij iu paske referuar, por shkrimi yt mė nxiti tė pėrgjigjem pa ftesė.
    Respekt,
    Une nuk di se si ta qmoj kete pergjegjjen tuaj mik i dashur por dua vetem te them se tani nuk po dihet kush i bje thumbit e kush patkoit e kjo nuk eshte e re..
    Por per disa antar qe nuk kan me shume mend ilaqi i tyre eshte shpifja, Njeriu kur thot ate qe e ka then i madhi Faik Konica jam i sigurt se nuk e thot pahir ate..
    Mbetsh mire me shendet o miku im Adem.
    Fal po munde, mos ndrysho por ruaje tenden...

  20. #40
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-10-2008
    Vendndodhja
    Republic oF Kosovo
    Postime
    1,162
    Kshtu foli Tahir Zemaj, heroj ma i madh mbas Adem Jasharit

    ...unė si antar i Forumit Shqiptar....kerkoj nga Moderatoret qe kjo tem te mbyllet ....sepse ky titull e njollos se tepermi figuren e Legjendarit, Adem Jashari.

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •