Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 86
  1. #21
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    nė realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    perSHENDETje
    Eshte fakt qe menyra "deshirore" ekziston ne pak gjuhe. Sipas mendimit tim kjo menyre eshte karakteristike e gjuheve indoeuropiane , sepse dhe ne greqishten e lashte ekzistonte deshirorja por tani ka humbur.
    falemiNDERit

  2. #22
    goca babit Maska e babetironsja
    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Vendndodhja
    tironse ne chicago
    Postime
    61
    ore mos u zini? pse ziheni ai vetem nje mendim ka. po un kam nje pyejte.
    a behet gje nqs. nuk di mo se i kemi harru? hajde bojme ndonje gje tjeter se keto qe thane nga nje ane na u futem nga nje ane na dolem. sepse na sado qe ti lexojme apo ti studiojme nuk i vejme ne perdorim sepse anglisht gjithe diten. si tia bejme. mo po ai qe e hapi kete teme ka bere shume mire po nuk po na futet gje ne tru. si i behet hallit.
    sa gjynaf qe jemi ikem nga tirona ne po harrojme shqipen ka dale ka dale, dhe po permirsojme anglishten.
    kur u ndame keto na rane. jemi shume gjynaf.
    un kaq kisha dhe nje here i lumte atij cunin qe e hapi kete teme.
    pacim
    Alba pride Is on my mind
    Albanian blood is my kind
    step aside n let us through
    cuz its all about da Alba crew
    Albanian love is all around
    4 my fellow Albanians never let me down
    show your pride n say its tru
    cuz Albanian genes can b in u

    i copied that but i love it.
    ALBANIA(tirona) rocks ..............

  3. #23
    Konservatore Maska e Dita
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Gjuha shqipe ka shume gabime; p,sh;
    C fare kohe eshte ?
    .
    Ne gramatiken tone behet fjale per kohen e shkuar.
    Por eshte gabim; Sepse;
    Une po them ; Para nje java
    Sic e shikone veprimi im ishte para nje jave ,por une po diskutoj tani ,keshtu qe nuk mund te thuhet qe eshte koha e shkuar;
    Kjo kohe ne anglisht quhet
    Ky eshte vetem nje shembull i keq-drejtshkrimit te gjuhes sone;

    Gladiator,

    Kjo kohe ne gjuhen shqipe ekziston dhe ka emer me vete. Quhet KOHA E KRYER e menyres deftore.

    kam/jam + pjesorja e foljes. (Kam bere, kam ngrene, kam lexuar, etj.


    Nuk eshte dicka qe mungon ne gjuhen tone.
    Po ne krahasim me anglishten qe ti e ke marre per shembull, kemi KOHEN E KRYER TE THJESHTE qe anglishtja nuk e ka.

    Ne drejtimin e zgjedhimit te foljeve shqipja eshte shume me e komplikuar se anglishtja.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    O popull;
    Ideja ime ishte qe;
    Folja ;e cila eshte ne kohen e kryer eshte gabim;
    Sepse folja eshte ne kohen e tashme,keshtu qe behet fjale per nje veprim ne kohen e tashme; Por kur themi;
    ,atehere behet fjale per kohen e shkuar;
    Por s shpresoj ta kuptoni?
    F L M

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Mis Dita, dhe ju pionier te Enverit.
    Sipas jush qenka ne kohen e Kryer. O K.
    Si shpjegohet qe ne sentencen ;
    ,veprimi nuk eshte kryer akoma.
    Ose ;
    ,ketu behet fjale per nje veprim ne te ardhmen;
    Keshilla ime per ju eshte ;
    Mos i besoni gramatikes Enveriane;

  6. #26
    Konservatore Maska e Dita
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    shoku gladiator me shpate ne dore



    Ne lidhje me:

    ,veprimi nuk eshte kryer akoma.
    Per kete do t'i referohem italishtes, ku perdorimi behet i njejte si dhe ne shqip.

    "Beni non ha lavato i vestiti"



    Meqe nuk kam mundesi te beje reference ne nje liber te gjuhes shqipe, po i referohem nje metode te italishtes qe e kam marre me vete nga Shqiperia. Perdorimi i kohes se kryer ne shqip eshte i njejte me ate ne italisht, ndaj referimi tek ky liber nuk do te lejoje mangesi, dhe do te te sqaroje te pakten ne lidhje me kohen e kryer.


    Perdorime te kohes se kryer:

    1-shpreh nje veprim te kryer, te afert, te ndjere si akoma te lidhur me te tashmen, nje ceshtje e dites(ose e afert)

    P.sh. Kam fjetur dy ore e tani ndihem me mire.


    2-mund te perdoret edhe per te shprehur veprime qe jane kryer larg ne kohe.

    P.sh. E kam takuar (filanin) nje muaj me pare.


    3-shpreh nje veprim te ndodhur ne nje periudhe kohore qe ende nuk ka perfunduar (kete jave, kete muaj, kete vit, kete shekull, kete mijevjecar, etj), dhe ne kete rast i referohet edhe veprimeve te ndodhura shume larg ne kohe.

    P.sh. Ne kater shekujt e fundit kane ndodhur shume zbulime shkencore qe kane ndryshuar krejtesisht jeten e njeriut.


    4-shpreh nje veprim te shkuar, te kryer, efektet e te cilit ndihen edhe ne te tashmen.

    P.sh. Poradeci ka lene nje shembull shume te mire te poezise.


    5-perdoret me raste edhe ne vend te te ardhmes


    Ketu si shembull, po sjell shembullin qe kishe sjelle ti me Benin.

    ,ketu behet fjale per nje veprim ne te ardhmen;


    Libri ne fjale quhet: La lingua italiana per stranieri. Autor Katerin Katerinov.


    Nese ka persona qe po marrin pjese tek kjo teme dhe zoterojne aty ku jane gramatike te gjuhes shqipe, le te nderhyjne e te me korrigjojne, nese jam gabuar.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Mis Dita;
    C fare do me thene ne gjuhen shqipe?
    Dicka qe eshte kryer ,apo dicka qe do kryet?
    Shiko sa me kuptim jane kohet ne foljet e Anglishtes;

    Time
    ------------------------------------------------------------------ Present

    I am loving
    I love
    I have loved
    I have been loving

    Sic e shikon eshte ne present ,sepse
    ndahet ne ;1- E tashme ne vazhdim
    2- E tashme e thjeshte
    3- E tashme (perfekte)
    Une nuk them qe ne duhet te shkojme pas Anglishtes ,por gjuha jone ka disa paqartesira qe duhen korrigjuar.Edhe Anglishtja e vjeter ka pas gabime por me kalimin e kohes jane evituar.
    Ky eshte opinioni im ;
    F L M

  8. #28
    It's not enough to speak.
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    353
    Postuar mė parė nga gladiator

    Sipas jush qenka ne kohen e Kryer. O K.

    Si shpjegohet qe ne sentencen ;
    ,veprimi nuk eshte kryer akoma.



    Gladiator po ngaterrohesh kot.
    Ne fjaline e mesiperme veprimi nuk eshte kryer akoma, dhe kjo ne saje te pjesez mohore "nuk". Ne qs une them: O ma, Beni nuk i lan duart. Kjo do te thote qe folja "lan" nuk eshte ne te tashmen? Me duket se jo.



    Ose ;
    ,ketu behet fjale per nje veprim ne te ardhmen;


    Per cfare e ke sjelle kete shembull? Eshte shume i paqarte.

    Me sa kuptoj shqetesimi yt eshte qe forma "kam + pjesore "te quhet nje kohe e se tashmes apo jo?
    Megjithate them se kjo forme eshte nje forme e paster e nje kohe te shkuar. Edhe nese perdor testin me fillestar, pra te besh pyetjen "kur" ka ndodhur nje veprim, pergjigja eshte instiktive:"Dikur", pra ne nje kohe te shkuar. Eshte tjeter ceshtje qe ne shqip kohet e te shkuares ndonjehere jane veshtire te dallohen nga njera tjetra. Kjo , mendoj se vjen per shkak te nje reference te perafert kohore. Po flas me qarte tani:

    --etj--------------(-4)------(-3)-----(-2)-----(-1)------0------1-------2------------>(boshti i kohes)

    legjenda:
    0-----koha e tashme(laj)
    -1 ------Koha e pakryer(laja)
    -2-------koha e kryer e thjeshte(lava)
    -3-------koha e kryer (kam lare)
    -4-------koha me se e kryer (kisha lare)
    -5-------koha e kryer e tejshkuar(pata lare)

    1-------koha e ardhme e thjeshte (do te laj)
    2-------koha e ardhme e perbere(do te kem lare)

    Tani, nqs une marr si pike referimi piken 0, te gjitha kohet ne te majte jane kohe te shkuara, ato ne te djathte jane te ardhme. Brenda grupit te koheve te shkuara, nqs marr si pike referimi kohen (-1)te pakryeren, eshte e qarte qe koha e kryer e thjeshte nuk eshte me shume e shkuar se e kryera, kjo e fundit nuk eshte me shume e shkuar se koha me se e kryer e keshtu me radhe. Pra sic e shohim relativiteti eshte rregull dhe ne gjuhe. Si perfundim, grupi i koheve te shkuara dallojne shume qarte nga koha e tashme, por ne raport me njera tjetren mund te konfondohen. Nejse, une se shoh si tragjedi kete gje, perkundrazi e shoh si pasuri. Te pakten gjuhesisht jemi pasanike.


    Keshilla ime per ju eshte ;
    Mos i besoni gramatikes Enveriane;


    Ketu ke bere nje gabim: duhet te kishe shkruar
    "gramatikes enveriane" jo Enveriane. Edhe kur rrjedhin nga emrat e pervecem epitetet shkruhen me shkronje te vogel.

    U zgjata nje cike si shume, po ca ti besh gladiatorit qe desh na i preu koken te gjitheve ketu

    Dikea pa te keq
    Pershendetje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dikeafajtore : 24-02-2003 mė 00:33
    Kur nisi lufta isha i vogėl
    dhe nepėr tym diēka mbaj mend.
    Fill mbas ēdo lufte, bėhej si gogėl
    Atdheu im! Ja kjo mė ēmend!

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    E pa fajshme;
    Kur themi < Beni nuk ka lare duart> .Si mund te pyesesh ,kur ka ndodhur veprimi,kur Beni akoma si ka lare duart?
    Pra nuk behet fjale per nje veprim ne kohen e shkuar ,por per nje veprim qe mund te ndodhi.
    Do mundohem tua shpjegoj sa me qarte.
    Folja nuk tregon vetem kohen e ngjarjes ,por edhe natyren ,ose gjendje e ngjarjes.P,sh
    ,nuk eshte njesoj me ,sepse ne sentencen e pare behet fjale per nje veprim qe po ndodh TANI ,dhe une do ta quaja koha
    Ndersa ne sentencen e dyte nuk thuhet KOHA se kur Beni punon.
    Ajo eshte thjeshte .
    Pra < Foljet> nuk dallohen vetem nga koha ,por edhe nga natyra qe ato ndodhen.
    F L M per mirekuptimin;

  10. #30
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Gramatika Shqipe - Emri

    1- Gjinia e emrave nė shumicėn e rasteve mund tė dallohet morfologjikisht nga mbaresat qė marrin ata nė trajtėn e shquar tė rasės emėrore tė njėjėsit:

    Emrat mashkullorė marrin mbaresėn -i ose -u: plep-i, mendim-i, vėlla-i, burr-i (burrė), gjum-i (gjumė), zog-u, dhč-u etj.;

    Emrat femėrorė marrin mbaresėn -a ose -ja (kėtu ėshtė fjala pėr nė radhė tė parė pėr emrat e pėrgjithshėm).

    Gjinia gramatikore e emrave tė pėrveēėm tė njerėzve pėrcaktohen nga seksi i personit pėrkatės, p.sh. Lekė-Leka, Dedė-Deda, Kolė-Kola, Koēo-Koēoja janė emra mashkullorė, megjithėse shkojnė sipas lakimit tė emrave femėrorė, nga ana tjetėr, emra si Nermin-i, Antigoni etj., janė emra femėrorė, megjithėse shkojnė pas lakimit tė emrave mashkullorė.

    Po kėshtu disa emra si axhė-axha, dajė-daja, gegė-gega, toskė-toska, qė shėnojnė frymorė tė seksit mashkullor, megjithėse shkojnė pas lakimit tė emrave femėrorė, i pėrkasin gjinisė mashkullore, janė emra mashkullorė tė lakimit tė tretė).

    Gjinia gramatikore e emrave tė mėsipėrm, tė pėrveēėm e tė pėrgjithshėm, shprehet sintaktikisht:
    Fjalėt pėrcaktuese edhe fjalėt e tjera qė pėrshtaten me kėta emra, vihen nė trajtėn e gjinisė mashkullore p.sh.: Leka i Madh; Kola ėshtė punėtor i dalluar; Nermini ėshtė punėtore e dalluar; axha im; daja i vogėl etj.

    2- Ka njė numėr emrash, tė cilėt dikur pėrdoreshin nė tėrė gjuhėn si asnjėanės dhe e formonin trajtėn e shquar tė emėrores me mbaresėn -t, p.sh,: drithė-t, gjalpė-t etj. Kjo formė dėgjohet ende sot nėpėr dialektet e nė tė folurit tė brezit tė vjetėr. Nė gjuhėn letrare tė sotme kėta emra pėrdoren si mashkullorė, d.m.th. e formojnė trajtėn e shquar tė emėrores sė njėjėsit me mbaresėn -j dhe formojnė trajtėn e shquar tė emėrores me mbaresėn -in.
    Emrat nė fjalė janė: ballė - balli – ballin, brumė - brumi – brumin, djathė - djathi –djathin, drithė - drithi – drithin, dyllė - dylli – dyllin, dhallė - dhalli – dhallin,
    dhjamė - dhjami – dhjamin, grurė - gruri – grurin, gjalpė - gjalpi – gjalpin,
    lesh - leshi – leshin, miell - mielli – miellin, mish - mishi - mishin
    mjaltė - mjalti – mjaltin, ujė - uji – ujin, vaj - vaji – vajin. Trajtat asnjėanėse tė kėtyre emrave mund tė pėrdoren nė vepra letrare pėr tė individualizuar ndonjė personazh me anė tė gjuhės ose pėr tė karakterizuar gjuhėn e njė epoke tė kaluar. Ato mund tė pėrdoren gjithashtu edhe nė shprehje frazeologjike, p.sh.: m'u ngjeth mishtė, ose kur kanė marrė njė kuptim tė veēantė, p.sh.: ujėt (nė kuptimin "ujėt e hollė„ ), dhjamėt (nė mjeksi, p.sh.: operoi dhjamėt).

    Emri krye, kur pėrdoret me kuptimin "kokė", nė rasėn emėrore ose kallzore, ėshtė kurdoherė asnjėanės dhe formon trajtėn e shquar me mbaresėn -t, p.sh.: mė dhemb kryet, ndėrsa, kur pėrdoret me kuptimin "kryetar, i parė„ ose "kapitull" (libri) ėshtė kurdoherė mashkullor dhe e formon trajtėn e shquar me mbaresėn -u, p.sh.: kreu i vendit, kreu i tretė etj.

    3- Njė numėr emrash, tė cilėt janė pėrdorur mė parė edhe si mashkullorė, edhe si femėrorė ose pėrdoren ende keshtu nėpėr tė folme tė ndryshme, kanė kaluar sot pėrfundimisht nė gjininė mashkullore, p.sh.:
    borxh-i, djep-i, kryq-i, ligj-i, lot-i, nder-i (pėr kėtė arsye duhet thėnė faleminderit, falemnderit dhe jo faleminderės, falemnderės), pyll-i, qiell-i, shėndet-i, turp-i etj.;

    Po kėshtu edhe: problem-i, program-i, komunizm-i, marksizm-i, organizm-i, reumatizm-i, sarkazm-i, etj.
    Trajtat femėrore tė tyre, si borxha, djepja, ligja, lodja, ndera, problema, komunizma, reumatizma, sarkazma etj, kanė dalė jashtė normės sė sotme letrare dhe nuk duhen pėrdorur. Emri "furrė" ėshtė i gjinisė femėrore: furra (dhe jo furri).

    Mbiemri

    Mbiemra quhen fjalėt qė shėnojnė se ēfarė lloji ėshtė ose ēfarė vetie ka emri (qen i zi, qen i vogėl, ushtria shqiptare, qeveria italiane). Mbiemri pėrshtatet nė numėr, gjini dhe rasė me emrin me tė cilin lidhet:

    - pėrshtatje nė gjini :
    mjeku i ri mjekja e re
    - pėrshtatje nė numėr :
    mjekėt e rinj, mjeket e reja
    - pėrshtatje nė rasė :

    mjeku i ri, i mjekut tė ri
    mjekun e ri
    mjekja e re
    e mjekes sė re
    mjeken e re

    Mbiemrat e shqipes ndahen nė dy grupe: mbiemra tė nyjshėm dhe mbiemra tė panyjshėm.

    Mbiemra tė nyjshėm janė:
    - ata qė mbarojnė me -ė : i bardhė, i mirė, i gjatė;
    - ata tė formuar me prapashtesat -(ė)m, -shėm, -(ėt): i mesėm, i shėndetshėm, i hekurt, i ftohtė etj.;
    - mbiemrat e formuar nga pjesorja: i shkruar, i zėnė, i lodhur;
    - disa mbiemra qė dalin me -ėr : i vjetėr, i varfėr, i verbėr, i shurdhėr,

    Mbiemra tė panyjshėm janė :
    - mbiemrat e formuara nga emrat pėrgjegjės me konversion: tiranas, shkodran, korēar, vlonjat;
    - mbiemrat e formuar me prapashtesat -ar, -tar, -ik, -ist, -iv, -or, -tor: bankar, amtar, heroik, feminist, aktiv, verior, baritor;
    - mbiemrat e formuar me prapashtesat -(ė)s, -ues, -yes, nga pjesorja ose e tashmja e foljes: djegės, ngjitės, vlerėsues, ushqyes, rrėmbyes;
    - tė gjithė mbiemrat e pėrbėrė: zemėrgjerė, zemėrgur, tekniko-shkencor, ekonomiko-shoqėror, largpamės, mirėbėrės etj.

    Numrori

    Numėrorė quajmė fjalėt qė tregojnė numėr dhe sasi tė caktuar qeniesh ose sendesh: njė, dy, tre, : dy fėmijė tri gra, katėr burra, 20 metra

    Fjalėt qė tregojnė radhė si: i parė, i dytė, i dhjetė, tė cilat kanė kategoritė gramatikore tė mbiemrave, nuk do tė trajtohen si numėrorė po si mbiemra.

    Numėrorėt pėrdoren pėr tė treguar :
    - datėn, vitin:
    Me sa jemi sot ? - Me 28 Nėntor.
    - njė periudhė tė caktuar kohe:-
    Kur ke qėnė nė Amerikė ? Nga 1990 deri mė 1997 .
    - pėrmasa ose pėrqindje : 0,5 m, 50 pėrqind etj.
    - notat nė shkollė :
    Cfarė more sot ? - Dhjetė.
    -nė domino: katėr-treshi, pesė-gjashta.
    Kur pėrdoret me nyjen e pėrparme "tė" numėrori ka njė kuptim pėrmbledhės:
    Erdhėn tė dhjetat.

    Numėrori pėr tė mos pėrsėritur edhe njė herė emrin e dhėnė nė fjali ose pėr tė mos e zėnė nė gojė fare, pėrdoret i emėrzuar:
    C'tė bėnin ata tre kundėr dhjetėve ?

    Numėrori pėrdoret i emėrzuar edhe nė veprime atematike:

    Pesa te dhjeta hyn dy herė.
    Rrėnja katrore e nėntės ėshtė treshi.
    Pėrdoret nė ėmėrtimin e viteve:
    A anėtar shoqate i nėntėdhjetekatėrshit.
    Numrat njė, dy, tre, emėrzohen me anė tė prapashtesės -sh : njėsh-i, dysh-i, tresh-i.

    Numėrorėt janė :
    - fjalė tė parme: zero, njė, dy, tre, katėr etj.;
    - fjalė tė pėrngjitura: njėmbėdhjetė, dymbėdhjetė, trembėdhjetė etj.;
    - fjalė tė pėrbėra: tridhjetė, pesėdhjetė, gjashtėdhjetė;
    - lokucione: tridhjetė e njė, pesėdhjetė e katėr etj.

    Numėrorėt nė pėrgjithėsi nuk e kanė kategorinė gramatikore tė gjinisė: katėr djem, katėr vajza.
    Bėn pėrjashtim numėrori tre i cili e ka kategorinė e gjinisė: tre djem, tri vajza, por edhe njėzet e tre djem dhe njėzet e tri vajza.

    Numėrori e ka kategorinė e gjinisė edhe kur ka kuptim pėrmbledhės:
    Sa djem erdhėn ? Tė dy(tė tre).
    Sa vajza erdhėn ? Tė dyja(tė trija).
    Ky dallim ruhet edhe kur numėrori tre/tri pėrdoret pa emrin pėrkatės:
    Sa djem ishin ? Tre.
    Po vajza sa ishin ? Tri.

    Numėrorėt kur tregohen si tregues tė emrave, marrin kategorinė gramatikore tė rasės:
    RASA Numėrori Mashkullore Femėrore
    Emėrore dy tė dy tė dyja
    Gjinore I,e, dyve I,e,tė dyve i,e, tė dyjave
    Dhanore dyve tė dyve tė dyjave
    Kallzore dy tė dy tė dyja
    Rrjedhore dyve tė dyve tė dyjave






    Pėremri

    Pėremra quhen fjalėt qė pėrdorim nė ligjėrim nė vend tė emrave ose mbiemrave:
    Nė strehėn e shtėpisė dallėndyshet vit pėr vit bėjnė folenė.
    Ato fluturojnė me shpejtėsi para shtėpisė.
    Vjollca i do shumė dallėndyshet.
    Ajo kėnaqet kur i shikon ato duke fluturuar.
    Pėremrat janė shtatė llojesh :
    - vetorė: unė, ti, ai, ajo, ne, ju, ata, ato;

    - vetvetorė: vetja, vetvehtja;

    - dėftorė: ky, kjo, kėta, kėto, i kėtillė, e kėtillė, tė kėtilla, i tillė, e tillė, tė tillė, tė tilla; ai, ajo, ata, ato, i atillė, e atillė tė atillė, tė atilla;

    - pronorė:

    Veta I. im, ime, ynė, jonė, e mi, e mia, tanė, tona,
    Veta II. yt, jote, juaj, juaj, e tu, e tua, tuaj, tuaja
    Veta III. i tij, e tij, i saj, e saj, e tij, e tija, e saj, e saja, i tyre, e tyre, e tyre, e tyre;

    - lidhorė: qė, i cili, e cila, tė cilėt, tė cilat, ēka, ē, ēfarė, kush, sa,

    - pyetės: kush, cili, cila, cilėt, cilat, ē, ēfarė, sa, i sati, (me, pėr, nga) se;

    - tė pacaktuar: dikush, ndokush, gjithkush, kushdo, askush, kurkush; njė, ndonjė, njėri, ndonjėri, asnjė, asnjėri; secili, gjithsecili, cilido, ēfarėdo, gjithēka, diēka, ca, disa, tė gjithė etj.

    Folja

    Folje quhen fjalėt qė tregojnė se subjekti vepron ose pėson diēka ose ndodhet nė njė gjendje tė caktuar.

    Kur themi motra, macja, e kuptojmė se ėshtė fjala pėr njerėz, kafshė dhe sende, po nuk dimė se ēfarė bėjnė ose ēfarė ndodh me ta. Por kur themi motra punon, mollėt u poqėn, macja fle atėherė prej fjalės punon mėsojmė se motra po kryen njė veprim (punon), prej fjalės u poqėn mėsojmė se mollėt pėsuan diēka (u poqėn), prej fjalės fle mėsojmė se macja ndodhet nė njė gjendje tė caktuar (fle).

    Fjalėt punon, u poqėn, fle janė folje.

    Foljet kalimtare dhe jokalimtare;

    Kalimtare quhen foljet veprimi i tė cilave i kalon njė personi ose sendi tjetėr, d.m.th. qė pranojnė njė kundrinor:

    Beni ēdo ditė lexon gazetėn.

    Foljet qė pranojnė njė kundrinor tė drejtė janė folje kalimtare tė drejta:

    Blerta ēdo ditė vadit lulet.

    Foljet qė mund tė marrin kundrinor tė zhdrejtė pa parafjalė janė kalimtare tė zhdrejta:

    Iliri i hipi kalit.

    Ndodh qė njė folje tė marrė njėkohėsisht njė kundrinor tė drejtė dhe njė kundrinor tė zhdrejtė pa parafjalė, pra tė jėtė njėkohėsisht folje kalimtare e drejtė dhe e zhdrejtė

    Ia dhashė librin Zanės.
    Ia afrova Zanės tufėn e luleve.

    Folje jokalimtare janė ato qė nuk pranojnė kundrinor: fle, eci, rri, qėndroj, dal etj.:

    Agroni ecte i shqetėsuar.
    Dje fjeta gjithė ditėn.

    Disa folje pėrdoren herė si kalimtare, herė si jokalimtare. pėr tė gjetur se cilit grup i pėrkasin duhet parė se nė ē'kuptim janė pėrdorur.

    Format veprore dhe joveprore

    Foljet kalimtare tė drejta kanė dy forma , formėn veprore dhe formėn joveprore :Forma veprore: laj, fshij, thaj

    Forma joveprore: lahem, fshihem, thahem

    Veprore ( laj, fshij, thaj ) janė foljet qė tregojnė se subjekti vepron ( laj fytyrėn, fshij dhomėn, thaj rrobat )
    kurse
    joveprore foljet qė tregojnė se subjekti pėson, d.m.th. i nėnshtrohet veprimit tė njė tjetri (lahem nga dikush) ose tregon se subjekti vepron dhe veprimi i tij kthehet po tek ai ( lahem = laj vetveten ).

    Ndajfolja

    Ndajfolje quhen fjalėt e pandryshueshme qė plotėsojnė para sė gjithash foljen, duke treguar mėnyrė, vend, kohė, shak, qėllim, sasi:

    Blendi shkruan bukur, qartė dhe saktė.

    Ndajfoljet mund tė plotėsojnė edhe njė mbiemėr ose ndajfolje tjetėr:

    Detyra ishte tepėr e vėshtirė.
    Ata u ngritėn shumė herėt atė ditė.
    Por nga kuptimi ndajfoljet janė gjashtė llojesh:
    mėnyre, vendi, kohe, shkaku, qėllimi, sasie.

    Ndajfoljet e menyres

    Ndajfoljet e mėnyrės luajnė rolin e grupeve parafjalore rrethanor mėnyre:

    Vjollca e Dritani silleshin natyrshėm (=nė mėnyrė tė natyrshme) me tė gjithė.

    Ndajfoljet kryesore tė mėnyrės janė:
    - mirė, keq, bukur, pastėr, qartė, shkurt, thjesht, qė tregojnė cilėsinė e veprimit. Tė tilla janė edhe ndajfoljet gėzueshėm, natyrshėm, furishėm, etj.;

    Vjollca flet bukur frėngjisht.

    - menjėherė, pak nga pak, vazhdimisht, shpesh, papritur, etj. Qė tregojnė ecurinė e veprimit:

    Dritani u ngrit papritur.

    - cekėt, gjerė, gjtė, thellė, ulėt qė tregojnė pėrmasa:

    Toka duhet punuar thellė.

    - bujarisht, trimėrisht, artistikisht, besnikėrisht, teorikisht, qė kanė kuptimin e togut nė mėnyrė + mbiemėr: bujarisht (nė mėnyrė bujare), po edhe shqip, frėngjisht, anglisht:

    Nė Shqipėri mė pritėn dhe mė pėrcollėn bujarisht (nė mėnyrė bujare).

    Ndajfoljet e vendit

    Ndajfoljet e vendit luajnė rolin e grupeve parafjalorė plotės vendi.
    Ndajfoljet kryesore tė vendit janė:

    - afėr, larg, pranė, rreth, djathtas, majtas, aty, atje, diku, gjėkund, gjithkund, anembanė, gjithandej, kudo, ngado, asgjėkund, kurrkund, etj, qė tregojnė vendin ku kryhet veprimi:

    Makina u kthye djathtas (nė anėn e djathtė).

    - ku, nga:

    Ku po shkon ?
    Nga je edhe pse ke ardhur ?
    Nė tė vėrtetė ku dhe nga janė ndajfolje pyetėse, po merren edhe si ndajfolje vendi:

    Ndajfoljet e kohes

    Ndajfoljet e kohės luajnė rolin e grupeve parafjalore rrethanor kohe.

    Ndajfoljet kryesore tė kohės janė :
    - dje, pardje, nesėr, pasnesėr, paradite, pasdite, sot, sonte, tani, vjet, qė tregojnė kohėn e saktė tė kryerjes sė veprimit:

    Erdha sot (=ditėn e sotme) nga Tirana dhe do tė nisem nesėr (ditėn e nesėrme).

    - njėherė, njė herė e njė kohė, gjithmonė, kurdo, sė shpejti, sė lashti, qė tregojnė njė kohė tė papėrcaktuar:

    Sė shpejti do tė organizohet nė Tiranė njė konferencė pėr gjuhėn shqipe.

    Ndajfoljet e shkakut

    Ndajfoljet e shkakut luajnė rolin e njė grupi parafjalor rrethanor shkaku.

    Ndajfoljet e shkakut janė: pėrse, pse tė cilat pėrdoren pėr tė pyetur pėr shkakun e kryerjes sė njė veprimi:

    Pse (pėr ēfarė arsyeje) nuk punon edhe ti si tė tjerėt?
    Pėrse (pėr ēfarė qėllimi) mė kėrkon?
    Kėtu mund tė fshihen edhe fjalėt prandaj, andaj, (=pėr kėtė shkak, pėr kėtė arsye, pėr kėtė qėllim) tė cilat funksionojnė edhe si lidhėza.

    Ndajfojet e sasise

    Ndajfoljet e sasisė luajnė rolin e grupeve emėrore rrethanor sasie.

    Ndajfoljet kryesore tė sasisė janė:

    - shumė, pak, tepėr, fort, sė tepėrmi, pėr sė tepėrmi, njėherė, dyherė, etj, qė tregojnė nė ē`masė realizohet veprimi:

    E njoh mirė Butrintin, se e kam vizituar tri herė.
    Gjeta njė libėr shumė tė vjetėr, tė ruajtur shumė mirė.

    - fort, tepėr, sė tepėrmi, njėfish, dyfish, trefish, aq, kaq, mjaft, pak, etj. qė shprehin intensitetin ose shkallėn e njė veprimi a tė njė cilėsie.

    Dėgjomė, mua plakun, se di mė tepėr se ti.

    SHKALLĖT E NDAJFOLJEVE

    Ndajfoljet pėrdoren nė shkallėn pohore, krahasore dhe sipėrore, kryesisht ndajfoljet e mėnyrės: mirė, bukur, qartė, si edhe disa ndajfolje vendi e kohe: lart, poshtė, afėr, larg, vonė, herėt, etj.
    Shkalla krahasore dhe shkalla sipėrore e ndajfoljeve formohen me po ato fjalė me tė cilat formohen shkalla krahasore e shkalla sipėrore e mbiemrave.

    - Shkalla pohore: Miri ecėn shpejt

    - Shkalla Krahasore e barazisė : Mirri ecėn aq shpejt sa Genti.

    e sipėrisė : Miri ecėn mė shpejt se Genti.

    e ultėsisė : Miri ecėn jo aq shpejt sa Genti.

    - Shkalla sipėrore: Miri ecėn shumė shpejt.

    Parafjala

    Parafjalė janė fjalėt e pandryshueshme qė qėndrojnė pėrpara emrave, pėremrave, numėrorėve dhe ndajfoljeve duke vendosur marrėdhėnie vartėsie ndėrmjet fjalėve : Punoj me lopatė. E njoha nga zėri. U rreshtuan pėr tre.

    Ka ardhur njė ftesė pėr ty. Beni ėshtė i dashur me tė gjithė. E njohin pėr mirė.

    Parafjalėt, sipas strukturės morfologjike, janė tė thjeshta, tė pėrngjitura dhe shprehje :

    - tė thjeshta : me, nė, nga, afėr, brenda, larg, para etj.;
    - tė pėrngjitura : nėpėr, pėrmbi, pėrveē, sipas, etj.;
    - shprehje : ballė pėr ballė, rreth e qark, nė kundėrshtim me, nė lidhje me etj.

    Parafjalėt sipas lidhjeve sintaksore klasifikohen nė :

    - parafjalė tė rasės emėrore: nga, te (tek):

    Ėshtė nga Tirana.
    U rrėzua nga lodhja.
    Nga darka do tė dukemi.
    Ėshtė i madh nga trupi.
    Shtėpitė u ndėrtuan nga vetė banorėt.
    Nė krye doli njė nga ish tė burgosurit.
    Rrinte te pragu i derės dhe vėshtronte avionėt qė fluturonin.

    - parafjalė tė rasės gjinore : me anė, me anėn, nė sajė, nė vend, pėr arsye, pėr shkak, etj.:

    Me anė tė njė miku arrita ta kapėrcej kufirin.
    Ekonomia e vendit mbahet nė sajė tė kontributit qė jep populli.
    Ju kemi nė vend tė prindėrve.
    Shtėpia mbeti pėrgjysėm pėr shkak tė largimit tė vėllait.

    - parafjalė tė rasės kallėzore: nė, me, pa, pėr, mė, mbi, nėn, ndėr, etj.:

    Erdhi vonė nė shtėpi.
    U takua me vėllain nė Prishtinė.
    Nuk rrihet pa punė.
    Mira u nis dje pėr Bruksel.
    Mė 10 qershor kam ditėlindjen.
    Mos u ul mbi divan.
    U shkau dheu nėn kėmbė.
    Parisi ėshtė njė ndėr qytetet mė tė bukura.

    - parafjalė tė rasės rrjedhore: prej, ndaj, pėr, etj.

    Ishte prej Durrėsi.
    Ndaj tij u morėn masa tė rrepta.
    E kapi pėr gryke


    Lidhėza

    Lidhėzat janė fjalėt e pandryshueshme qė shėrbejnė pėr tė lidhur fjalė, grupe fjalėsh ose fjali midis tyre:
    Kur vdiq Skėnderbeu, Sulltani tha: "Tani Evropa dhe Azia janė tė mijat! Mjerė Evropa, se i humbi shpata dhe mburoja".

    Sipas kuptimit qė kanė, lidhėzat janė:

    - shtuese: e, dhe, edhe, si edhe, as…as…, a, hem…hem…, si…si…, si… ashtu edhe, jo vetėm… por(edhe), jo vetėm qė … por as, le qė… por(edhe), jo qė…po, jo qė… po(r) edhe, jo veē (qė)… por edhe, jo vetėm (qė)… por, jo vetėm (qė)… por as, jo vetėm (qė)… por edhe, jo vetėm (qė)… porse, le qė… por as (qė), le qė… por edhe;

    - kundėrshtore: po, por, kurse, megjithatė, megjithkėtė, mirėpo, ndėrsa, teksa, porse, veē, veēqė, veēse, vetėm, vetėm se etj.;
    - veēuese: a, apo, ose, daē… daē, ja… ja, ndo… ndo, qoftė… qoftė, ose… ose, o… o;
    - pėrmbyllėse: andaj, ndaj, pa, prandaj, domethėnė, etj.
    - ftilluese: se, qė, nė, nėse;
    - vendore: ku, tek, nga, kudo, ngado, tekdo, deri ku, gjer ku, nga ku, qė ku, kudo qė, ngado qė, kurdoherė qė, para se, posa qė, qė kur, qė se, qysh se, sapo qė, sa herė (qė), sa kohė (qė), pėrpara se;
    - shkakore: se, sepse, si, pasi (mbasi), derisa, gjersa, pėrderisa, kur, qė, sapo, meqenėse, meqė, ngaqė, ngase, duke qenė se, nga frika se, nga shkaku qė, pėr arsye se, pėr shkak se, posa qė, sapo qė, etj.
    - qėllimore: qė, me qėllim qė, nė mėnyrė qė, me tė vetmin qėllim qė;
    - krahasore: sa, aq sa, se, sesa, se ē`, nga ē`, nga sa.
    - mėnyrore: si, siē, ashtu si(ē), po(r) si, sikurse, sikundėrse, etj.;
    - kushtore: nė, po, nėse, kur, sikur, nė qoftė se, nė ėshtė se, nė rast se, po qe se, me kusht qė etj.;
    - rrjedhimore: sa, saqė, qė, aq sa, kėshtu qė;
    - lejore: megjithėse, megjithėqe, ndonėse, sado(qė), sido(qė), edhe nė, edhe nė qoftė se, edhe po, edhe pse, edhe sepse, edhe sikur.

    Lidhėzat mund tė grupohen nė dy grupe tė mėdha: lidhėza qė bashkojnė dy gjymtyrė ose dy pjesė qė kanė tė njėjtėn vlerė nė fjali (lidhėza bashkėrenditėse) dhe lidhėza qė bashkojnė pjesė mė vlera tė ndryshme, njėra kryesore dhe tjetra e varur (lidhėza nėnrenditėse).

    Bashkėrenditėse janė lidhėzat shtuese, veēuese, kundėrshtore, pėrmbyllėse.

    Nėnrenditėse janė lidhėzat ftilluese, vendore, kohore, shkakore, qėllimore, krahasore, mėnyrore, kushtore, rrjedhimore, lejore.





    Pjesėza

    Pjesėzat janė fjalė qė plotėsojnė kuptimin e njė fjalie.
    Pjesėzat, sipas kuptimit, mund tė grupohen si vijon:

    - dėftuese: ja:
    Ja kush erdhi…
    - pėrcaktuese - saktėsuese: mu, pikėrisht, tamam, porsa, sapo, deri etj.:
    Pikėrisht ai mė ka paditur.
    - pėrforcuese: vetėm, veē, bile, sidomos, veēanėrisht, madje etj.;
    Tė gjithė flasin mirė frėngjisht, sidomos Mira.
    - pėrafruese - veēuese ose kufizuese: vetėm, veē, veēanėrisht:
    Vetėm tė rinjtė punonin.
    - pėrafruese: afėrsisht, afro, aty-aty, nja, gati, rreth, pothuaj etj:
    Nė stadium ishin rreth 10.000 vetė.
    - pohuese: po, posi, po qė po, po se po, si urdhėron etj:
    A do tė shkosh nė Prishtinė? Posi.
    - mohuese: jo, nuk, s', mos, jo qė jo, as qė etj.;
    Nuk e kam takuar.
    - pyetėse: a, ė, e:
    A erdhi motra nga Vlora?
    - dyshuese: ndoshta, mbase, kushedi, sikur, vallė, gjė etj.:
    Pėrse erdhi vallė?
    E keni takuar gjė Mirėn?
    - zbutėse: pa, as, le, para, dot etj.:
    Pa shihni kush na ka ardhur.
    A nuk e shihni se kush na ka ardhur.
    - emocionale shprehėse: ē`, de, pa, pra, se, seē, etj.:
    Ja pra kėshtu ndodhi.
    E pse pa, pėr njė fjalė goje u zumė.

    Pjesėzat janė dy llojesh: me vend tė ngulitur ose me vend tė lirė.
    Tė parat qėndrojnė gjithmonė para apo pas fjalės ose grupit emėror a foljor tė dhėnė:
    - para: nuk, ja, desh, sapo etj.;
    - pas: de, dot etj.

    Pjesėzat me vend tė lirė mund tė vendosen nė fillim, nė mes dhe nė fund tė fjalės:
    Vallė, kush erdhi?
    Kush erdhi vallė?
    Kush tė jetė, vallė, ky qė erdhi?


    Pasthirmat

    Pasthirrmat janė tingujt ose fjalėt e pandryshueshme qė shėrbejnė pėr tė treguar ndjenjat e folėsit ose pėrdoren pėr tė tėrhequr vemendjen e dėgjuesėve:

    - O, sa mirė qė erdhėt! Ishim bėrė merak pėr ju.
    Ato janė karakteristike pėr gjuhėn e filur dhe kuptimi i tyre shpesh qartėsohet nga intonacioni.
    Pasthirrmat grupohen nė pasthirrma emocionale, qė shprehin ndjenja, dhe nė pasthirrma urdhėrore, qė shprehin dėshirėn ose vullnetin e folėsit.
    Pasthirrma emicionale qė shprehin:
    - ndjenja tė gėzuara: o, oh, oho, hoho, ohoho, tė lumtė, urra, ah, sa mirė;
    - frikė, tmerr: e zeza, ububu, bobo, korba, kuku, obobo, qyqja;

    - habi: au, eu, oj, ou, pa, u, ua, uh;

    - mosbesim, mospėrfillje, pėrbuzje: aha, bah, ehe, ahu, i, ohu, ptu, y etj.;

    - pakėnaqėsi, keqardhje, mėrzi, dhembje: a, ah, e, eh, of, oi, uf, etj.;

    - nxitje (thirrje, urdhėr, lutje): ej (hej), o, ore (or, mor, more), moj (ori, mori), pėst, o burra, forca, hop, hė, na, sus, shėt, tė keqen etj.;

    - pėrshėndetje, mirnjohje, mallkime, sharje, ngushėllime etj: faleminderit, lamtumirė, mirėmėngjes, mirėdita, mirėmbrėma, mirupafshim, mirė se erdhe, mirė se vjen, mirė mbeē, ditėn e mirė, natėn e mirė, tungjatjeta, udha e mbarė etj.
    Pasthirrmat vendosen zakonisht nė fillim tė fjalisė, por shpesh pėrdoren edhe nė mes edhe nė fund tė saj. Pas tyre vihet presje. Kur shqiptohet me fuqi tė veēantė pas tyre vihet pikėēuditje:
    Oh, ē'na gėzove.
    Ua! Paske ardhur!
    A! - thirri e habitur.

    ONOMATOPETĖ

    Janė fjalė qė shėrbejnė pėr tė riprodhuar tingujt, zėrat, zhurmat, britmat. Nė dallim nga pasthirrmat ato nuk shėrbejnė pėr tė shprehur ndjenja:

    Ha, ha, ha qeshte Linda.
    Mjau, mjau bėnte macja.
    Ato mund tė pėrfshihen edhe tek pasthirrmat, po gjithsesi dallohen prej tyre.


    Shenjat e pikėsimit

    Shenjat kryesore tė pikėsimit janė : pika(.), pikėpyetja(?), pikėēuditja(!), tri pikat(…), presja(,), pikėpresja(;), dy pikat(: ), thonjėzat(" „), viza lidhėse(-) .
    Pika , pikėpyetja , pikėēuditėsja , dhe tri pikat pėrdoren nė fund tė fjalisė pėr tė shėnuar pushimin qė ndan dy fjali nė gjuhėn e folur .

    Pika shėnon intonacionin zbritės qė shoqėron zakonisht fundin e fjalisė dėftore :

    Gazmendi erdhi vonė nė shtėpi (.)
    Pikėpyetja shėnon gafikisht intonacionin ngjitės qė karakterizon pyetjen gjatė tė folurit :

    Nga na vjen o djalė (?)

    Pikėēuditja shėnon grafikisht intonacionin ngjitės dhe intensitetin e veēantė qė karakterizon shprehjen e njė emocioni ( njė e papritur , kundėrshtim , zemėrim , gėzim ) :

    Merre lahutėn dhe na kėndo njė kėngė trimash (!)
    Tri pikat tregojnė qė fjalia pėrmban njė nėntext ose qė mbetet e pambaruar :
    Komandanti i urdhėroi ushtarėt tė dilnin roje se shejtani besė s'ka (…)
    Presja , pikėpresja , kllapat pėrdoren brenda fjalisė .
    Presja shėnon grafikisht njė pushim tė shkurtėr brenda fjalisė . Ajo shėrben pėr tė vėnė nė dukje :
    - njė fjalė a njė grup fjalėsh nė rolin e njė gjymtyre tė veēuar :
    Artani (,) djali mė i madh(,) punonte nė tregėti …
    Njė fjalė a njė grup fjalėsh nė rolin e njė gjymtyre homogjene :
    Skėnderbeu mishėronte vetitė mė pozititve tė popullit : urtėsinė (,) menēurinė e trimėrinė .
    Fjalėt e togjet e fjalėve tė ndėrmjetme :
    Agimi (,) pėr ēudi (,) nuk shkoi larg .
    Pjesėt e njė fjalie tė pėrbėrė
    Sanēoja (,) pasi rregulloi kafshėt (,) shkoi aty ku zienin ca copa mishi mbi zjarr .

    Pikėpresja shėnon grafikisht njė pushim mė tė gjatė se presja . Ajo ndan nė pėrgjithėsi pjesė tė ndryshme tė pavarura tė njė fjalie tė pėrbėrė :
    Ata qė mė donin , erdhėn (;) ata qė s'mė donin , nuk erdhėn .
    Dy pikat shėnojnė njė pushim qė zgjat pothuajse sa pikėpresja , por ndryshe prej saj dy pikat kanė njė vlerė , lajmėrojnė njė shpjegim , njė varg shembujsh etj .
    Ishte paralizuar; nuk lėvizte dot asgjė (: )as duart, as kėmbėt. Disa pemė p.sh.(: )
    portokallat, limonat , mandarinat i pjekin frutat nė dimėr .

    Kllapat shėnojnė njė pushim tė shkurtėr si presja e shėrbejnė pėr tė dalluar , shquar dhe veēuar njė grup fjalėsh qė shprehin njė sqarim ose njė mendim tė ndėrshtėnė :
    Te fusha e kuqe ---( ajo quhej keshtu , se nė mes tė saj njė shkėmb i kuq )--- Dritėn e priste Agimi .
    Thojėzat dhe vizat .
    Thonjėzat dhe viza shėrbejnė pėr tė rrethuar fjalėt e njė ose mė shumė bashkėbiseduesve nė njė ligjėratė tė drejtė .
    (") Zemra e prindit nuk gėnjehet aq kollaj(") , - tha plaku .
    Thojėzat shėrbejnė gjithashtu pėr tė shėnuar emertimet e rrugėve , institucioneve, titujt e librave , revistave , gazetave etj .:
    Banon nė rrugėn (")Naim Frashėri(").

    Shkurtimet

    Njė numėr fjalėsh tė gjata qė pėrdoren shpesh, shkruhen tė shkurtuara sipas njė mėnyre tė caktuar. Kėto fjalė quhen shkurtime. Shkurtimet mė tė pėrdorshme janė:
    emrat e gjatė tė shteteve, oganizatave, institucioneve, shoqatave etj. : --RSh-- (Republika e Shqipėrisė), --PD-- (Partia Demokratike), --ATSh-- (Agjensia Telegrafike Shqiptare). Kėto shkurtime shkruhen me shkronja tė mėdha, pa vėnė pikė, as ndėrmjet, as pas tyre;

    emrat e personaliteteve tė njohura: N.Frashėri, A.Gj.Fishta, F.Konica etj. Nė kėto raste pas shkurtimeve vihet pikė;
    Disa fjalė qė pėrdoren shpesh: d.m.th. (domethėnė), p.sh. (pėr shembull), etj. (e tė tjerė), fq. (faqe), e.r. (era e re), shek. (shekulli), vėll. (vėllimi) etj. Nė kėtė rast pas ēdo shkurtimi vihet pikė; Njėsitė qė tregojnė masė: 10 cm, 30 m, 70 km, 2 m, 3 m, 20 gr, 40 kg, 56 kv, etj. Pas shkurtimit nė kėto raste nuk vihet pikė.
    Fjalėt qė shkurtohen lexohen tė plota. Disa prej tyre mund tė lexohen edhe sipas tingujve tė shkurtuar: ATSh (atėshėja), OKB (okėbėja).

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Mis Dielli;
    Gabimet e mesiperme ,dhe ato te librave Enverian;
    Ne gramatiken tone;,jane . E para eshte
    Numeror ,dhe e dyta peremer pronor,apo jo;
    Kjo fjala eshte pa kuptim sepse ne mund te themi
    ,dhe fjalet kane te njejtin funksion me sepse tregojne ;
    Ne gramatiken e drejte te gjuhes Shqipe,fjalet;
    Dy,shume,pak,im,i madh,; Duhet te quhen ,sepse;
    Mbiemri ---- Eshte nje fjale qe i bashkohet nje emri, i cili sakteson kuptimin e tij . Pra
    Dy burra---- tregon sa burra jane ; Mbiemer kuantiteti;
    Burre i shkurter-----tregon si eshte burri ; Mbiemer kualiteti;
    Burri im ---------- tregon i kujt eshte burri; Mbiemer pronor ;
    Ajo shtepia-------tregon cila shtepi; Mbiemer tregues;
    Ndersa vihet ne vend te EMRIT;
    Une jam, Kush eshte, Eshte ai ,Eshte dikush,e t j;
    Pra mos i besoni gramatikes Enveriane;

  12. #32
    yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
    Anėtarėsuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    the black light
    Postime
    1,786
    Gladiator,

    kjo nuk eshte gramatike Enveriane. Kete e gjen edhe ne librin e Sami Frashėrit "Shkronjėtore e Gjuhėsė Shqip".

    Une nuk e thashe teorine time, por e perserita edhe njehere Gramatiken e Gjuhes Shqipe.

    Si dhe jam Mister jo Mis Dielli (Miss duhet te jete shqiptimi i drejte).

    Te pershendes gladiator,

    ASD

    P.S. Ah bre djale, shume po te pelqen kundershtimi me duket...

  13. #33
    Konservatore Maska e Dita
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Dikea, ASD,

    Kam pershtypjen se gladiatorin nuk e ze dot gjumi rehat, sepse ka zbuluar qe e paskemi gjuhen me te pasur se c'duhet nga ana gramatikore


    Gladiator,
    eshte nje kenaqesi ta shohesh gjuhen tende kaq te pasur nga ana gramatikore. Te lehteson mesimin e cdo gjuhe tjeter.
    Gjuha shqipe ka shekuj qe kultivohet e nuk ka te beje me politiken dhe eshte varferi mendore t'ia veshesh kete merite te gjuhetareve shqiptare nje diktature politike.


    Ju pershendes Dikea dhe ASD per pjesmarrjen tuaj. Ju lutem vazhdoni edhe me tej, se me ka marre malli. Kujtimet nga oret e gjuhes shqipe ne tetevjecare i kam nga me te bukurat.

    Dita!

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Vellezer forumista;
    Kur them gramatika Enveriane ,nenkuptohet kritika qe une u bej
    gjuhetareve te sistemit komunist ,dhe ska lidhje politike .
    Mua nuk me vine mire qe gjate sistemit komunist gjuhes sone se lashte nuk ju kushtua fare vemendje;
    Gjuha eshte si kultura ,ose muzika te cilat evuloen,dhe po te lexosh shkrimet e Buzukut ,ose Samiut ,ato jane plot me gabime,sepse kur vendi eshte i pushtuar nga te tjeret ,dhe shkollimi eshte i paket gjuhetaret nuk kane mundesi te kultivojne gjuhen.
    Asnje gjuhe nuk ka lindur e paster. Latinishtja duke u evoluar ne Italisht u ndryshua dhe ju pershtat gramatikes.
    Anglishtja e vjeter eshte ndryshe nga ajo sot.
    Une nuk e shaj gjuhen Shqipe,ajo eshte shume e bukur ,por meqenese gjuhen e krijojne njerezit ,ata edhe gabojne .
    Pra detyra jone sot eshte qe te pasurojme fjalorin dhe gramatiken e gjuhes Shqipe;
    Sa per ty Dita ;
    Te gjitha gjuhet e botes jane te pasura gramatikisht ,sepse ato dhe gjuha jone kane nje origjine te perbashket;
    Asgjesikurdielli me fal per Mis ne vend te Mr;

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472
    Gladiator!

    Gjuha ėshtė njė ndėr faktorėt vendimtarė qė e ka mbajtur gjallė kombin tonė nėpėr shekuj. Pėrpjekjet e rilindasve pėr njė shqipe standarde dhe tė unifikuar u arritėn nė shekullin njėzet. Nocioni i lartėpėrmendur "gramatikė enveriane" dėshmon tendencėn qė edhe rregullat gjuhėsore tė veshen me petkun ideologjik tė njė periudhe tė vecantė.
    Pėrpjekjet e Kristoforidhit, S.Frashėrit i vazhduan: Cabeu, Xhuvani, Agalliu, Cipo, Demiraj, Domi, Dhrimo, Kostallari, Lafe, Totoni, Cikuli, Likaj, Myderrizi, Pekmezi, Riza, Celiku, Hysa, Ajeti, Podgorica, Thomai, Buxheli, Bezhani, Haxhillazi, Pėrnaska dhe shumė e shumė gjuhtarė tjerė tė nderuar. Ta emėrtosh punėn e tyre tė shenjtė dhe ndihmesėn e tyre kombėtare me njė sistem politik kalimtarė, nuk i bėhet nder as atyre, as vetvetės dhe as kombit.

    Gladiator!

    Askush nuk ka lindur i ditur. Tė gjithė kemi nevojė tė mėsojmė sa tė jemi gjallė. Nė njė fushė ku na mungojnė dituri dhe pėrgatitje tė nevojshme nuk duhet tė futemi dhe ta dėshmojmė injorancėn.
    Me njė togfjalėsh ideologjik nuk pėrmbyset puna dhe pėrpjekja e atyre qė i pėrmenda mė lart.

    Tung, miku im!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lum lumi : 01-03-2003 mė 16:47

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Lum Lum;
    Nuk eshte mire te lavdosh te tjeret pa i njohur;
    Njohurite e tua drejt gjuhes Shqipe dhe gjuheve te huaja duket qe jane minimale.
    Emrat e mesiperm kane dhene kontributin e tyre ,ne periudhen qe ata kane jetuar. Dmth.
    Samiu gjate jetes se tij edifikoi gjuhen shqipe,Pas Samiut dolen te tjere gjuhetare qe bene te njejten gje.
    Por gjuha nuk mbaron me kaq ,sepse ata Rilindasit na e lan neve brezave te ardhshem te mbarojme punen qe ata nisen, sepse po te lexosh postat e mia te mesiperme do shikosh sa gabime ka gramatika jone.
    Dhe ti po ke respekt per Rilindasit ,mos kritiko mua por po ke njohuri rreth gramatikes -- gjuhesore mesoua te tjereve;
    Psh une se di ne c fare kohe eshte folja e mesiperme (Mesoua)
    Ti po e di mund te ma thuash.
    Flm

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472
    Gladiator!

    1.
    Gjithė ata emra gjuhėtarėsh qė u pėrmenden nga unė mė lartė,
    pėrvec Samiut dhe Kristoforidhit, janė gjuhtarė tė periudhės qė ti e emėrtove mė lart si "gramatikė enveriane". Bile kėtė "enveriane" e bėre mė shkronjė tė madhe tė shtypit.

    2.
    Unė nuk lavdėrova askė. Vec desha ta pėrkujtojė njė listė tė gjuhėtarve qė ti u vere nofkė. A i njoh, apo nuk i njoh, ti je duke ia futė kot se koti.

    3.
    Thua se njohuritė e mija janė minimale. Ok.
    I kam mbaruar vec 18 vjet shkollė. Nuk pata mundėsi mė shumė.

    KONKLUZION:
    Tė pėrkujtoj se tema ėshtė hapur nga nismėtari pėr "gramatikėn dhe rregullat e drejtėshkrimit tė shqipės".Disa anėtarė tė nderuar kanė dhėnė ndihmesė dhe kanė shpenzuar kohė pėr tė hedhė shkrime serioze rreth qėllimit tė hapjes sė temės. Komentet e tua
    joserioze nuk do lejohen. Ta them qartė e shqip!!! Forumi ėshtė i hapur edhe pėr Ty. Po pate mundėsi dhe njohuri tė domosdoshme pėr pasurimin e temės nė fjalė, je i mirėseardhur.
    Po vazhdove me komente kuturu dhe pastaj vlerėsime pa bazė se sa "njohuri gjuhėsore" kam unė, pa me njohur dhe pa i kullotur kurrė delet me mua, do tė fshihen komentet tua dhe do mirren masat pėrkatėse.

    P.S:
    Sa pėr njohuritė tua: fjala " shumė" tek postimi i juaj nr. 31 ėshtė pėremėr e jo mbiemėr. Sepse nuk pėrcakton se sa burra janė. Ke bėrė edhe gabime tjera. Ti nuk e njeh gramatikėn e gjuhės shqipe. Ne vend qė tė mėsosh nga postuesit e lartėshenuar, merresh me inisinuata tė lira. Pra mėso! Ja edhe disa gabime tjera qė ke bėrė nė atė postim:

    * fjala "im" ėshtė peremėr e jo mbiemėr;
    * fjala "dy" ėshtė numėror dhe kurrsesi nuk mund tė quhet mbiemėr;
    * fjala "pak" ėshtė ndajfolje e jo mbiemėr; ( mund tė jetė edhe pėremėr i pacaktuar nė ca raste)
    * fjala " i madh" ėshtė mbiemėr...URRRAAA e saktė;
    * je shprehur "mbiemra pronor", nuk njeh gjuha shqipe tė tillė,
    * nuk pėrdoret shkronja e madhe tek fjalėt : italisht, shqip, enveriane, etj., nė mes tė njė fjalie; dhe
    * pas presjes nuk pėrdoret shkronja e madhe.
    ( Kėto ishin njohuritė e mia minimale pėr gjuhėn shqipe, po ku mbete ti dhe njohuritė maksimale tuat !!!)

    Kėshillė nr.1: mėso nga postimet e DIKEAS, DITĖS dhe ADS-sė e pastaj bė komentime rreth "njohurive gjuhėsore" tė anėtarėve tjerė tė Forumit.
    Kėshillė nr.2: po nuk e pasuron vetvetėn me njohuri gramatikore elementare tė gjuhės amtare, nuk ke se si ta mėsosh gramatikėn e gjuhėve jo amtare.

    Kėshillė nr. 3: argumente e jo insinuata.

    Flm. edhe prej meje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lum lumi : 02-03-2003 mė 13:52

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e gladiator
    Anėtarėsuar
    12-02-2003
    Vendndodhja
    Iliria
    Postime
    217
    Lum Lum;
    Ne sistemin komunist ,kur dikush i gjente gabime eprorit ,ai denohej me vdekje.
    Fjala (shume). Ti thua eshte ndajfolje.
    C fare eshte ndajfolja ? Ndaj--folje
    Vere fjaline.
    ( Shume raki te ben keq)
    Si shpjegohet qe (shume) percakton nje emer (raki) dhe jo nje folje? Pra (shume raki) .Sa raki? Shume;
    Ndersa fjala (keq) percakton foljen (ben) . Si te ben? Keq.
    Ajo eshte ndajfolje.
    Por (shume) mund te jete edhe ndajfolje.(une punoj shume).
    Ketu ajo percakton ,sa punoj ,dmth shume.
    Ideja ime ishte qe fjalet varen nga fjalia qe ato ndodhen.
    Shiko fjalen (im),qe ti thua eshte peremer.
    Per---- emer ,kuptimi i tij eshte qe ai zevendeson emrin,apo jo?
    ( Burri im pi shume).
    Si shpjegohet qe peremri eshte bashke me emrin ,kur ai duhe ta zevendesoj ate?
    Pra (im) mqs percakton (burrin) dmth (burri im) ,po ashtu si
    (burre i madh) eshte mbiemer. Ndersa te.
    (ai eshte idiot) ,fjala (ai) vihet ne vend te (Beni eshte idiot)
    atehere (ai) eshte per-emer.
    Pra kush ka te drejte?

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e Shėn Albani
    Anėtarėsuar
    27-07-2002
    Postime
    899
    Mene fund nje teme me vend,

    fajtore flm se me perkujtove disa gjera, flm. edhe lumit.

    Thirrorrja ( vokativi ) ka ekzistuar dhe nuk di pse konsiderohet si emrorja, sepse emri merr nje "O" ne fund.

    KUR KE FJALEN PER nyjet qe ke permend der , die das, le la , les il, lo la, kete tani e konsiderojne studjuesit e huaj ne gjuhen shqipe si nyje e pasvėnė ( postposé ) ( L“article postposé 9 qe ne fakt e ke thene edhe ti....

    Njeri kishte kundershtuar kohen e kryer Para disa diteve i kam lare rrobet: ketu duhte pasur parasysh se cfare fuqie shprehese ka e kryera ne gjuhen shqipe. Akcioni nuk perfundon , po vazhdon deri ne prezent ( tashmen ). Por ajo kohe mund te shprehe nje veprim ne te klauren, por veprimi mund te mos jete perfunduar apo mund te vazhdoje edhe ne te tashmen. Kjo nuk e ben inferiore shqipen por hedh ne shesh pasurine sematike te koheve. Pervec kesaj e kryera shpreh edhe nje veprim qe perserite, qe vazhdon gjithmon ( durativ ) Kam punuar tere jeten!!! Mundesi: Kam pasur deshire, por...., keto qe ithash i thash pa konsultuar nje gramatike, mund te kem gabuar, por mendoj se nuk jam gabim,
    ...

    me respekt per kete pune q

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Vendndodhja
    Oslo , Norway
    Postime
    472
    1.
    "Shumė raki tė bėn keq"

    - fjala "shumė" nė kėtė rast ėshtė pėremėr i pacaktuar.

    Pėremrat e pacaktuar tregojnė sasi tė pacaktuara frymorėsh a sendesh. Nė shembullin e lartėshenuar tregon sasi tė pacaktuar tė emrit "raki".
    Nė kėtė grup qė quhen pėremra tė pacaktuar hyjnė fjalėt:

    disa, ca, shumė, pak, njė palė, gjithė, gjithfarė, etj.

    "Shumė" pėrdoret pėr tė treguar nė mėnyrė tė pacaktuar njė numėr tė madh qeniesh, sendesh, dukurish: Pėrfytyroni njė forum qė ka shumė GLADIATORĖ, shumė moderatorė, shumė anėtarė dhe pak gjuhėtarė.
    Fjala "shumė" dhe "pak" nė shembullin e sipėrm janė peremra tė pacaktuar.
    Kėta pėremra tė pacaktuar, me pėrjashtim tė pėremrit "disa"
    s'kanė asnjė kategori gramatikore. Ky i fundit ka vetėm kategorinė gramatikore tė rasės, kur nuk ėshtė nė bashkėvajtje me emrin.

    2.
    "Burri im pi shumė"

    Do ishte mė drejtė tė thuhet: "Im burrė pi shumė"

    Pėremėr quhet ajo pjesė e ligjeratės qė tregon nė mėnyrė tė pėrgjithshme, pa i emėrtuar frymorė, sende, tipare ose sasi tė pacaktuara.

    Gladiator!

    Pėremrat zakonisht pėrdoren nė tė gjitha funksionet nė tė cilat pėrdoren edhe emrat, si kryefjalė, kundrinė, kallėzues emėror, si pėrcaktorė e rrethanorė. Pėr kėtė arėsye, pėremri qė pėrdoret si emėr, zakonisht nuk mund tė vendoset nė tė njėjtėn fjali me tė njėjtin funksion me emrin qė pėrfaqėsojnė a zėvendėsojnė.

    Mirėpo, ka raste kur pėrdoren sebashku nė tė njėjtėn fjali. Sikur nė shembullin e sipėrm "burru im..." apo " im burrė.....". Kur pėrdoren nė tė njejtėn fjali emėr e pėremėr, ata domosdo pėrdorėn pranė njėri-tjetrit, por me funksione tė ndryshme.

    Nė shembullim " Burri im...." ose "Im burrė....". Pėremri "im" pėrcakton emrin "burrė". Pėremrat qė pėrcaktojnė emrat, zakonisht pėrdoren para tyre (pėremrat deftorė, pyetės, tė pacaktuar), por pėremrat pronorė mund tė pėrdoren para " im burrė" ose prapa "burri im" tė emrave qė pėrcaktojnė. Kjo nuk ndodh me pėremra dėftorė. Pėremrat dėftorė( i atillė, i kėtillė, i tillė) zakonisht vendosen rregullisht pas emrave qė pėrcaktojnė.

    Kaq ishin njohuritė " minimale gjuhėsore" dhe nese ke paqartėsi tė tjera je i mirėseardhur me pyetje.

    Flm. edhe njė herė,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lum lumi : 02-03-2003 mė 14:04

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. 10 rregulla kundra te nxehtit
    Nga Ingenuous nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 28-07-2023, 06:48
  2. KUJDES: Rregulla pėr pjesėmarrjen dhe pėrmbajtjen!
    Nga KVS nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 28-04-2007, 00:21
  3. Biblioteka nė Dallas vė rregulla tė forta!
    Nga Davius nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 30-12-2005, 19:11
  4. Mendohet, te vihen rregulla te reja nga fifa...
    Nga Moltisanti nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 08-01-2005, 10:04
  5. 10 rregulla qe duhen ndjekur
    Nga Mina nė forumin Mjeku pėr ju
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-11-2004, 12:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •