Close
Faqja 9 prej 59 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 1175
 1. #161
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Sa shume jane shtu mjekrroshat! Protestojne sepse iu prek burgosja dhe dhuna qe ata ushtrojne mbi grate e veta...Mire qe qeveria e Kosoves ka fillu te marre disa masa, se tani jane 5000, neser behen 50 000 e hajde luftoi pastaj...Shihe Pakistani ca po heq per t'i zhdukur e nuk zhduken rraca e ndyre e talibaneve. Edhe ne Shqiperi keta jane shtuar shume, dhe nuk ka asnje mase ndaj tyre...
  Mendoj shoqeria shqiptare 'intuitivisht' eshte duke bere te sakten me keta kokezbrazet. I le te protestojne. I le te lire. Nuk u bashkengjitet, nuk organizon kunderprotesta, por i lufton intelektualisht - te pakten ne formen e refuzimit.

  Nuk di, ne eshte kjo gje dicka e organizuar, mendoj se jo, por shoqeria shqiptare jep bindjen se e lufton kete virus me mjete demokratike. Kjo gje eshte per te u cmuar, sepse sikur te ndermirreshin masa tjera, rritet mundesia qe te eskaloje situata, cfare krijon mundesine e profitimit te islamisteve, p.sh. mund te krijojne martire, martire, mite e keso gjera, te cilat pastaj i vajtojne apo u referohen ne vijim. Kjo do te tensiononte situaten, do te krijonte nje pretekst per protesta te ardhshme, e keso gjera. Nuk na duhet. Jemi ne rruge te mire. Luftimi i ketyre njerezve behet ne ligje, libra, radio, gazeta e kudo ku ka forum intelektualesh shqiptare.

 2. #162
  i/e regjistruar Maska e Kosovar2006
  Antarsuar
  23-11-2005
  Postime
  447
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Prgatiti: Mr. Avdyl Rrahmani


  Ktyre ditve dgjojm zra t shumt q jan kundr shamije dhe pro miniqi. Nse ktyre ditve kalon afr Hotel Grandit diku rreth ors 20:00 e vren se miniqi qenka veshja kryesore t cilin femrat e nj vendi n tranzicion e preferojn. Aty sheh vajza t moshs rinore t cilat kan ardhur pr ta festuar maturn, ndrsa n prcjellje t tyre kan ardhur edhe prindrit q ka prej tyre pothuaj t shtyr n mosh. Nse i shikon fytyrat e tyre, vren se ata nuk pranojn nj veshje t till, por ama vajzat e tyre u sqarojn se kjo na qenka moda dhe stili q preferohet ktyre ditve. Ata mendojn duke thn se ne shpenzuam pagn e ktij muaji (272 €) pr dukjen e vajzave tona sa m bukur, e q shum m mir do t ishte q kto t holla ti shpenzonim n ushqim i cili pothuaj se nuk na mjafton! Kta prindr mendojn n testin e matures q bijat e tyre e kan harruar fare pasi q ato kan veshur miniqin. Do t ishte m e rrugs q kto “vajza” t prgatiteshin pr testin i cili ndrlidhet ngusht me t ardhmen e tyre. Kjo ndodh vetm te ne. N vendet prreth nuk ndodhka nj gj e till. Para 3 ditsh kontaktova me nj t afrme timen n Gjermani dhe i thash se s shpejti do t’ju vizitoi, ama kur t arrij atje nuk dua q t vishesh sikur q visheshe n Kosov (miniq). Ajo ma ktheu me nguti. Mos ke merak se ktu askush nuk vesh miniq sepse t dalsh ktu n miniq t konsiderojn …….! U habita fare. Dikush q ktu e ka pasur veshjen m t preferuar miniqin, atje qenka turp t vishesh n miniq. Dhe mendova me vete. Qe sa vite sht formuar shteti gjerman e qe sa vite kemi formuar ne shtet ktu? Dy vite, ama shtet. E kemi ngritur mbi bazen e “miniqit” i cili do t na ndihmoj n sy t bots shum.

  Jam i bindur se t huajt kur vijn n vendin ton dhe e shohin gjendjen si sht, flas pr veshjen e femrave tona, mendojn se Kosova qenka nj vend trafikimi me qenie njerzore. Miniqin m s shumti e veshin ato femra t cilat nuk kan kurrfar pune t kryejn. Ato mendojn vetm n dukjen dhe ekspozimin e trupit t tyre sepse nga kjo nuk i pengon orari i shpejt i puns n t cilin po q se nuk prezanton, paf t prjashtojn.

  N vendet e perndimit firmat e mdhenj e kan gardrobn e veant jasht t cils nuk guxon askush t del, por ama te ne ende si duket nuk sht miratuar ligji q ka t bj me punn dhe me rregullat e saj.

  Nse flasim pr shamin, vrejm se ktyre ditve jan ngritur zra t fuqishm kinse kjo qenka pengesa kryesore e cila nuk na lejon t hyjm n civilizimin botror.

  Koht e fundit jemi dshmitar t asaj se n shum vende publike, pr konkurrim n ndonj pun, nse ke veshje trheqse nuk e ke kt problem, pra do jesh e para n listn e atyre q kan konkurruar, ndrsa po q se femra e cila mban mbulesn n kokn e saj, prjashtohet nga vendi i puns, nga fakulteti dhe duke shkuar edhe me larg behet prjashtimi i nxnseve nga shkolla pr shkak te mbuleses!!!!!!!!!!!!

  Mahinur Ozdemir sht nj muslimane e re e cila mban shami, iu bashkua partis Kristian-Demokrate n Bruksel, duke u br e para dhe e vetmja grua me shami n nj parti politike, e cila ka hyr n parlamentin e Belgjiks. Athua cili sht qndrimi i institucioneve tona karshi shamis? Natyrshm, do ministri arsimore e do shteti duhet q t bj prpjekje q t’u siguroj qasje n shkollim t gjith pjestarve t shtetit t vet. Duhet ta luftoj analfabetizmin dhe braktisjen e shkolls dhe duhet ta promovoj dijen dhe shkencn. N rastin e ktyre vajzave ma shamia, mjerisht po ndodh e kundrta. Npr faqe t shuma t gazetave jemi msuar t lexojm se, kto nxnse, edhe pse me sukses t shklqyeshm dhe sjellje shembullore, ato largohen nga msimi, nga e drejta e tyre elementare pr shkollim. Ama, nuk gjen asnj arsye tjetr prve shamis s tyre q prfaqson bindjet, besimin e tyre personal. Me t tilla vendime fatale atyre ua mbyllin rrugt e dijes. Dhe, kujt? Asaj q nesr do t jet nn, do t edukoj breza t rinj.

  A nuk do t duhej q ministria ta kalkuloj rezultatin e thjesht: M e dobishme do t jet pr shtetin e Kosovs q t kemi disa nna t shkolluara, ta pajisura me njohuri shkollore-shkencore dhe kto t’ua prcillnin fmijve t tyre, apo, meq ato s’pranojn ta heqin shamin e tyre, t’i hedhim n listn e shum nnave analfabete. Cili sht “suksesi” q promovon ministria e arsimit ktu?

  T shtohen radht e femrave t pashkolluara, t mbetemi edhe pa disa kuadro, t cilat n t ardhmen mund t jen mjeke, pedagoge, afariste etj. apo, mos ndoshta kemi t rinj me tepric, ku djem t rinj pr do dit po marrin botn n sy (disa prej tyre vetm gjat ktij viti shkollor kan qen nxns t mi, t klass s dhjet) e vajzat me shamia po u dashka q t mos u msohet se si t edukojn fmij q ta duan shtetin e tyre, ta ndrtojn jetn po ktu, me po kto mundsi. Sigurisht q mbulesa sht ajo e cila do t ndikoj q gjeneratat e ardhshme do t edukohen dhe d t ngurrojn nga prindrit e tyre t dalin lakuriq. Vetm kshtu do t vazhdoj edukimi i gjeneratave. Ndrsa miniqi sht ai i cili do t ndikoj n prhapjen e prostitucijonit dhe e devijimit t rinis.

  Djemt zakonisht i provokojn femrat por edhe anasjelltas dhe duhet t kemi bindje t thell se ajo femr e cila sht e mbuluar shum m leht u shmanget provokimeve se sa ajo q sht e veshur n miniq. Pra gjeje vet dallimin.

  Ne Arsimin E Kosoves
  PRANOHET


  NDALOHET
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kosovar2006 : 19-06-2010 m 17:11
  BAC, SU KRY

 3. #163
  Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
  Antarsuar
  19-11-2007
  Vendndodhja
  Ne mendjen tende!
  Postime
  1,022
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  [COLOR="red"]Nuk pranohet/COLOR]  Se publikove naj foto ma nome se edhe keshtu s'lejohet,une nuk besoj qe e lene ti motren tane(nese ke)me dale kete menyre...respekt!
  2011*Pse t pshtyjm rrugs, kur ka njerz q e meritojn fytyrs ...

 4. #164
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga gimche Lexo Postimin
  Hahahahahaha flet sikur me qen zdhens i qeveris
  Ok kshtu a t'ja lajm kohs me deshmu pr kt pun???!!!
  Un kam bindjen e plot se ligji kundr t cilit protestum dje ka mu shfuqize, ndrsa ti ke bindjen se Kosova pasi ti kaloj disa sfida do t merret me neve dhe me "shprnguljen" ton. A t'ja lejm kohs??!!
  Ve edhe dika a po na premton se pasi t shfuqizohet ligji (nse ndodh) ti prap do t vish dhe t perballesh me realitetin e ri, un t premtoj se nse ndodh ajo q po thu ti un kom me ardh ketu ne forum edhe me ju kerku shum njerzve t pakten falje para "largimit" tim.

  Respekt!
  une te kerkova mos ti bishtnojsh diskutimit une te pyeta shkurt deri kur ju ne emer te mu....mu..tit do ti mashtroni ti mbuloni dhe ne funde ti dhunoni vajzat shqiptare siq beri bashkpuntori yt kastriot dukaj e shum te tjer.Dhe une te thash jo si qeveritar po si qytetar mblidhe kopen tane me ata magjypsat e tu qe i keni pru me kto foto,e lene popullin ton te qet me problemet e veta.
  PS.Mos mendo se nuk po i thot te vertetat per rastin e protestav dhe organizimin e tyre ky ose kjo"sleukeia"ti je nji byth e shitur te keta bulashet magjyps.
  Une nuk e parapash se cila do te ndodh (fuqizimi apo qfuqizimi),kjo edhe mund te ndodh pasi kete lufte nuk jeni ju tue ba por kete eshte tue ba rusoaziatket,por ama permes argateve te tyre sikur qe je ti me kopen tane multinacionali,ti je ma i vogli nat kope pasi qe ata eproret tuaj fare nuk lajmerohen ketu ne forum,per ketu ty ta ka lan detyren pasi ti e ke msu shqipen pak ma mire.Por ti e di mire sikur edhe ne e dim qe keni arrit ti merrni kah vetja vetem disa magjup do kinez qe i pame ne fotot tuja,dhe disa rrugaq dhe rrugaqe,une jetoj ne kosove ne qytetin tim gjith ata qe kryejn keto vepra jane rrugaq,gjith dite sillen neper qytet me shami gjegjesisht me mjekrra te pisafta,kurse tan naten ato me shami punojn punet neper shtepi publike kurse ana tjeter bajne pune te mbrapshta(duke shitur drog,vjedh,dhunime e shume pune te pista,kete po te them une qka i njof,dhe qe i takoj cdo dit,e une besoj duke u bazuar ne keto qe i ceka me larte besoj qe edhe ti je e ksaj kategorie,per kete une nuk ndjej ndoj rrezik prej jush,sepse ate dite kur ta nalin tagjin rusosllavogjypsat ti do te lagohesh nga kjo detyre e do ta vazhdosh zanatin e vjeter deri rusosllavet ta fusin ne funksion planin"B".

 5. #165
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime


  Komunar t t gjitha partive: Mjaft!


  Shkruan: Avni Xhemajli - Sknderaj


  Komunart e t gjitha partive politike t Kuvendit Komunal t Prishtins, me prjashtim t atyre t PD-s, tashm si duket po ua tregojn elektoratit t tyre fytyrn e vrtet, duke iu kthyer rrnjve t tyre t vjetra pr t’u prbashkuar rreth parulls s njohur por tashm t tejshkuar: ‘‘Proletar t t gjitha vendeve bashkohuni!’’; mirpo jo si proletart nga fusha, mali e ara, por prej karrigeve n pushtet.

  Ky lloj bashkimi i komunarve, me qllimin pr t ven n fuqi nj vendim qyqar, vendim ky q qenies t ciln Zoti i Madhruar e ka krijuar n formn m t bukur dhe t ciln e ka dalluar nga t gjitha krijesat e tjera me logjik dhe mendje, t’ia ndalojn t drejtn e shkollimit n shkollat publike dhe njrn prej urdhrave t par dhe m t lart me t cilin Krijuesi i botve e ka obliguar qenien njerzore pr ngritjen dhe zhvillimin e mendjes; 30 dit pas mbarimit t ‘‘debatit publik’’ nga dita e aprovimit n parim t atij vendimi.

  Po t ekzistonte nj bashkim i till unik i t gjitha partive politike pr luftimin e tenderomanis dhe t korrupsionit, pr ndalimin e krimit t organizuar dhe t prostitucionit, pr rrnjosjen e bandave t trafikimit t drogs dhe t qenieve njerzorore; pr ndalimin e nepotizmit, ryshfetit, reketit e t familjarizimit ; bashkimi pr uljen e papunsis dhe pr luftimin e varfris, etj., etj., etj..., ashtu si jan bashkuar pr t’ia ndaluar t drejtn e shkollimit vajzave q bartin mbules; me siguri se Kosova nuk do t’i kishte punt kaq keq dhe se do t ishte prej shteteve t para n rajon q do t mund t’i plotsonte kushtet n t gjitha nivelit pr integrimin n Bashkimin Evropian. Por fatkeqsisht nj bashkim i till nuk shihet as n horizontin e katrt dhe as n fund t tunelit!

  M e keqja sht se kta njerz jan pikrisht vet aktr stimulues t punve tilla t liga dhe t prlyer direkt ose indirekt m se paku n njrn prej ktyre fenomeneve negative, t cilat e kan drrmuar pr vdekje popullin e shkret, gj q po e shndrron at prdit e m shum n nj popull servil, t varfr, lypsar dhe t mbytur n borxhe t kamatave t larta t bankave t huaja komerciale q operojn n Kosov.

  Por tani, prve rritjes s papunsis dhe t varfris, sht prezent edhe nj rrezik tjetr: Stimulimi dhe shtimi i analfabetizmit q po vije prsri prej vet klass qeverisse. Por kjo nuk sht edhe shum udi, ngase zinxhiri i t keqes sht nj zinxhir hallkash t pashkputura prej njra-tjetrs. Nj klase t till politike i konvenon dhe i shkon pr shtati nj popull i lodhur, i ngatht dhe analfabet. Sepse pr t’i mbushur xhepat ujku vlla do mjegull! Dhe forma m e mir e krijimit t ksaj mjegulle sht padyshim cungimi nga e drejta e arsimimit. Ky mentalitet qeveriss dhe kjo mnyr e veprimit dhe e sjelljes s politikanve me qytetarin, Republikn e Kosovn e kan mbrthyer pr fat t keq n nj banana-republik sui generis, larg, shum larg integrimeve euroatlantike, ku pakkush prve politikanve po i gzohet nj kso lloj ‘‘pavarsie’’.

  Por sht shum pr t’u habitur, se sa her q vijn pastaj zgjedhjet t gjith komunart i sheh tek dalin n mediume dhe bilborda t buzqeshur, duke thirr secili pr vete: ‘‘Ama kokrrn mu, ama kokrrn mu, aman ama mu!’’, mirpo duke e mbajtur gjithmon t heshtur dhe t fshehur pjesn tjetr t medaljes s ksaj fraze, e cila pr shum qytetar, kishte mbetur deri m tani disi enigmatike; se: ‘‘(Pu)shtetin du me e marr, (pu)shtetin du me e ru, se pa t s’muj me rrnu!’’.

  Lloji i till i frazave t politikbrsve pr minimum gjat 30 dit t fushats n zgjedhjet e ktyre dhjet viteve t fundit, i kan kushtuar qytetarve t Kosovs me qindra miliona euro, kurse arritja e marrjes s kokrrs pastaj, me dhjetra miliarda euro t tjer.

  Prve ktyre arsyeve pse sot politikant nuk duhen, por q urrehen edhe nga vet elektorati i tyre, lista e t cilave pr qytetarin ngjan t jen t pafund, n mesin e tyre si arsye m kryesore kt gj jan:

  - Pr shkak t puns pr interesat e tyre personale, n vend t prfaqsimit t interesave t qytetarve,

  - Pr shkak t shkeljes s t drejtave t qytetarve n vend q t'i mbrojn t drejtat e tyre,

  - Pr shkak t mos prmbajts s premtimeve dhe t mungess s rezultateve n t mir t qytetarve,

  - Pr shkak se politikant paguhen dhe jetojn shum mir prej taksave t qytetarve, por q nuk prpiqen t punojn q edhe atyre t'ua prmirsojn kushtet e tyre t jetess,

  - Pr shkak t mbajtjes s m shum s t dy poste zyrtare publike njkohsisht, kurse qytetari pr vite me radh ende qndron i papun,

  -Pr shkak se politikant nxjerrin vendime dhe ligje q i siguron profite dhe benificione t ndryshme n vazhdimsi, si dhe rregulla vendime dhe ligje t tilla q i ndalojn dhe i kufizojn lirin dhe t drejtat m elementare t qytetarve,

  - Pr shkak se pagat mes shrbyesve civil dhe t politikanve kan dallim t madh sa prej toks e n qielli, ndonse ata punojn po aq, nse edhe jo m shum se politikant n shrbim t vendit,

  - Pr shkak se kur vije stina e ngroht e vers sikur tani, politikant dalin n media dhe me krenari i tregojn popullit s n cilin vend do t shkojn n pushime, kurse n ndrkoh qytetari duhet t prballt prdit me sigurimin e mbijetess dhe krcnimit, pr shembull t vazhdueshm nga kputja prej rrjetit elektrik, pr shkak t pamundsis s pags s faturave t rryms,

  - Pr shkak se politikant pasurohen brenda nate, kurse qytetari n nj gjendje t till varfrohet prdit e m shum,

  - Pr shkak t diskriminimit, aplikimit t standardeve t dyfishta dhe t qasjes s padrejt dhe t pabarabart ndaj qytetarve t kulturave dhe t feve t ndryshme,

  - Pr shkak se pr t realizuar nj t drejt m elementare, qytetart gjithmon detyrohen prej politikanve pa lidhje t ngritn n protesta,

  - Pr shkak t moralit t tyre t ult, mungess s thell t sinqeritetit, mosdhnies s llogaris ndaj votuesit dhe t mos dhnies dorheqje si shkak i dshtimit,

  - Dhe pr shkak t keqinterpretimit, keqprdorimit dhe moszbatimit t drejt t Kushtetuts s vendit dhe t shkeljes s Konventave Ndrkombtare q flasin dhe garantojn qart lirit dhe t drejtat e njeriut.  Kjo qasje fatale qeverisse pr vite me radh i ka inatosur n at shkall qytetart, se vshtir q do t dalin pr t votuar n zgjedhje prsri. Edhe nse dalin pr votime, do t dalin fatkeqsisht q t zhvlersojn votn, si mnyr e vetme pr t shmangur s paku grabitjen e vots s tyre. Kjo qasje e re e qytetarit ndaj politiks q po dgjohet ditve t fundit gjithandej vendit, do t prkeqsohet edhe m shum dhe nuk do t ndryshoj, derisa nga t gjitha partit politike t mos korrigjohet dhe derisa t mos ndryshoj ky mentalitet dhe kjo mnyr qeverisse n shrbim dhe n t mir t t gjith qytetarve t Kosovs pa dallim.

 6. #166
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime


  Shamia n Kosov nuk sht e ndaluar dhe kurr nuk do t jet e till!


  Shkruan: Gentian Jetishi - Ferizaj


  Ktyre ditve disa agjenci ndrkombtare t lajmeve, tek raportonin pr prjashtimin e nxnseve me shami, jepnin shpjegimin e gabuar se n Kosov qenka e ndaluar me ligj mbajta e shamis s koks. Ky shpjegim, i gabuar dhe mbase tendencioz, qarkulloi n shum nga agjencit madje edhe n ato m prestigjiozet . Por, ndryshe nga shpjegimi i jehuar nga agjencit, n Kosov shamia as sht dhe as mund t jet ndonjher e ndaluar.

  sht Kushtetuta e Kosovs,- garantuesja e s drejts s ushtrimit t lir t fes n jetn private dhe publike,-ajo q nuk lejon ndalimin e shamis ligjrisht.

  Edhe n at udhzimin administrativ t Ministris s Arsimit, n nenin 6 t tij prcaktohet n mnyr kufizuese dhe t qart pse prjashtohet m shum se nj muaj nga shkolla  3.1.4. Pezullim m shum se 1 (nj )muaj i shqiptohet nxnsit i cili nuk

  prmirsohet edhe pasi i jan shqiptuar masat si vrejtja me goj, vrejtja

  me shkrim, pezullim i prkohshm nga garat, ekskursionet, vizitat, shtitjet

  pezullimi pr 3 dit dhe pezullimi prej 1 (nj ) muaji. Kjo mas shqiptohet n

  rastin e sjelljes s dhunshme apo agresive e cila nuk lejon vazhdimin e

  procesit edukativo-arsimor dhe aftsues t nxnsve tjer dhe kur

  mungon mbi 32 or pa arsye nga msimi  Krejt e keqja n kt udhzim administrativ sht se uniformn fetare (term i padefinuar) jan munduar ta paraqesin nga t ndaluarat, por, t jemi t qart, ksaj ndalese nuk I kan prcaktuar mas ndshkimi. Madje, nga ngutia, pr udi n vend se ta ndalonin uniformn fetare, e kan ndaluar ndalimin e saj. Kjo ngatrres e tyre sigurisht e shpreh qart tendencn pr t future n at udhzim dika kundrkushtetuese.

  Fakti q nuk sht e ndaluar ligjrisht e vrejm edhe nga vendimi i Gjykats s Qarkut n Gjilan q ktheu n shkoll nxnsen Arjeta Halimi q autoritetet e ksaj shkolle, pa qen t autorizuar sipas udhzimit administrativ, pa t drejt dhe n mnyr arbitrare e kishin prjashtuar. Ndonse drejtoria e shkolls edhe pas vendimit t gjykats nuk prfilli ligjin (nuk pyesin pr gjykat, polici e shtet), megjithat Arjeta ligjrisht dhe formalisht edhe m tej sht nxnse e shkolls ‘ Kuvendi i Lezhs’ n Viti.

  Kto analiza tendencioze t prezantuara nga agjencit ndrkombtare u aktivizuan s fundi kur n nj shkoll t mesme n Ferizaj u prjashtua nj vajz tjetr pr shkak t shamis.

  Arlinda Zeka sht nxnsja e fundit q u prjashtua dhe sipas gjitha gjasave do t’u jap vuln prjashtimeve t ksaj natyre. Ngjashm si Arjeta, edhe Arlinda dhe familja e saj kan filluar procedurat private kundr vendimit arbitrar t saj edhe pse t gjith e dim rezultatin q do t jet i njjt si i Arjets, n kuptimin q Gjykata nuk mund t vendos ndryshe vese pro saj, megjithat dikujt po i konvenon torturimi shpirtror i ksaj natyre .

  Pr dallim prej herave tjera, Arlinda nuk sht e vetme n kt sfid, por pas saj jan t gjith myslimant e Kosovs edhe ata q falen edhe ata q nuk falen, (t gjith q varrosen n varret e myslimanve) edhe nse nuk arrijn tamam prqindjen prej 95 % .

  Sa pr fillim mund t vlersojm shum lart protestn qytetare t organizuar nga OJQ Alternativa Rinore, protest q u mbajt t premten me 7 maj, nj protest mjaft mir e organizuar, shembull pr nj qytetari t formuar. Por kjo ishte vetm nj prpjekje e par pr t vazhduar n t gjitha format e mundshme deri n garantim institucional dhe eksplicit/tekstual t respektimit t parimeve t besimit.

  N kt kuptim sht edhe krkesa e t gjith neve e madje jo vetm e myslimanve q MAShT t garantoj respektimin e besimit gjegjsisht t parashoh masa rigoroze pr personelin arsimor q nuk respekton apo nnmon n fardo forme cilindo nga parimet e cilit do besim tradicional prezent n Kosov .

  T gjith jemi dshmitar t mungess s theksuar t etiks dhe qasjes jo shkencore t disa profesorve n nnmojn dhe ofendojn parime dhe vlera thelbsore fetare n emr t shtjellimit t materialit shkollor q eventualisht mund t ket lidhje me fe apo me ndonj figur historike q ka qen edhe figur fetare. Nuk jan t rralla rastet kur kta profesor torturojn botn shpirtrore t nxnsve t tyre pa aspak mshir , thjesht t knaqin egoizmin dhe narcizmin e tyre kur nxnsit (t moshave t reja) e kan t pamundur t prezantojn kundr argumente. Nj shtje e till sht shum e theksuar nga profesort e vjetr t Gjuhs dhe Letrsis Shqipe, Historis dhe Filozofis. Shum prej tyre pa komplekse dhe frik kundrshtojn besimin fetar n mes t ors dhe propagandojn ateizmin gj q bie ndesh me parimin themelor t aktin m t lart juridik t shtetit pra me Kushtetutn e Kosovs e cila vendin ton e definon si shtetrisht neutral ndaj t gjitha besimeve dhe jo q dikush q beson apo mohon Zotin ose fetarin ka privilegje m shum se tjetri.

  MAShT pas nxjerrjes s ligjit t veant the tekstual pr garantim t respektimit t besimit duhet q nprmjet inspektorve t arsimit t siguroj respektimin e tij n mnyr t veant. Prndryshe individ t ngjashm me drejtort problematik t shkollave t prmendura m lart, t till q ende nuk jan prgatitur pr demokraci dhe diversitet kulturor prap mund t sjellin probleme t tilla q mund t prodhojn tensione t pa nevojshme.

  Shamia kurr nuk mund t jet e ndaluar n Kosov sepse sht pjes qensore e besimit t shumics s kosovarve, e besimit tradicional autokton jo ’t paslufts’.

  N vitet e fundit disa pseudo-analist dhe gazetar t para paguar kan br mos me shkrime dhe programe t ndryshme q t prgatisin mendsin e popullit ton q shamia qenka ‘fenomen i ri’.

  Pr t qen m binds dhe t hutuar masn , ato bnin dhe bjn prpjekje q shamia t ndrlidhet me rrymat e reja fetare t prfolura dhe ndr to m t prfolurn ‘Vehabizmin’.

  Kjo e fundit m mir ta quajm Vehabizmi feja e gazetarve shqiptar sepse nuk gjen pr Vehabizmin n gjuhn shqipe literatur ve se n gazetat ditore . Gazetart dhe pseudo analistt sikur dalin t jen misionar t ksaj feje q mos t harrojm vjen nga perndimi dhe q libr t shenjt ka Google.com .

  Ndrkoh shamia si obligim fetar ishte dhe mbetet prjetsisht pjes jo vetm e besimit t myslimanve shqiptar por edhe pjes e kulturs, tradits dhe identitetit kombtar shqiptar. Shamia kurrsesi nuk ka t bj me rrymat e reja dhe as q mund t trajtohet me t njjtin tretman q trajtohet n perndim e aq m tepr t krahasohet me shtetin problematik t Francs si shembull t keq t fundamentalizmit sekular. N Kosov dhe n Shqiptari n prgjithsi shamia paraqet vler dhe sht pjes e pandashme e identitetit kombtar. ‘ Nse shqiptart mysliman nuk jan m mysliman, ato m nuk jan as shqiptar por nuk jan as njerz’. Prandaj sht shum e rrezikshme dhe m tepr i ngjan ideve t fqinjve oportunist ideja pr t ’islamizuar shqiptart kshtu q mbete edhe 50 % me i zhvesh pastaj pr ti veshur ish-shqiptart me far duan.

  Nuk ka ndonj familje myslimane q nuk ka ose q nuk ka pasur antar (gjyshe, nn apo motr ) me shami . Nse shamin e quajm fenomen t ri ather gjyshet, ster gjyshet tona qenkan m modernet.  Ndalimi eventual nga MAShT do t tregonte pr naivitet dhe injoranc totale t ligjbrsve kosovar pr at q kjo sht parim qensor i besimit dhe pr at q populli sht jasht zakonisht kundr prjashtimit m tepr se kaq i irrituar dhe frustruar pr rastet e deri tanishme. Nj ndales eventuale e shamis n shkolla mund t sjell vetm dhun dhe kundrshti t elikt t mass q sht shum e arsyeshme dhe e logjikshme ose trsisht qytetare. Por n t njjtn koh mund t shfaqte tr mllefin e akumuluar prej nj dekade padrejtsish t gjitha llojeve ndaj shumics absolute t popullit. ‘Kta t fes Islame’ si na quajn pjesa tjetr e qytetarve , nuk jan n kt vend thjesht pr t paguar taksa dhe pr to votuar , nuk jan ‘gjynahat’ prkundrazi myslimant shqiptar jan ari i ktij vendi, shpresa dhe freskia e tij , dhe shptimi i vetm i kombit ton nga degradimi moral dhe politik.

  Qeveritart dhe ligjbrsit ‘tan’ duhet sillen dhe t veprojn n raport me dshirat dhe krkesat tona dhe t ln anash pak politikat e mdha. Politikant e mdhenj botror braktisin Samite t mdha t rndsis globale pr shkak t interesit shtetror dhe disponimit t popullit t tyre. Kta jan shembuj q duhet t ndjekin pushtetart tan, t cilt duhet t braktisin komplekset e inferioritetit ngarkesat e panevojshme psikike dhe ofenduese se shamia po u penguaka miqve ton ndrkombtar.

  Nj shtje pr t cilin duhet pa tjetr t prsiat edhe masa e gjer. Fakti q shum medie serbe e raportuan kt desinformat sigurisht me fjalorin e rrugve dhe gjuhn t ciln din ata t komunikojn n raport me gjithka shqiptare t bn t mendosh thell. A thua pse kurr sa kishte pushtet mbi shqiptart nuk e ndalonte kur ua ndaloi shum gjra , pse tani i intereson kaq shum edhe asaj sa medieve n Prishtin q shamia n Kosov t ndalohet. Ndoshta ajo Serbia m mir se MAShT dhe Qeveria e Kosovs e kan kuptuar q ndalimi i shamis kurr nuk mund t jet i pranueshm dhe nj ndalim i till ve se mund ta praj popullin t str prar kosovar dhe mund t sjell vetm urrejtje dhe dhun t brendshme sepse ‘zullimi kur trashet kputet’ ka thn legjenda hoxh dhe atdhetari Jakup Asipi Zoti e Mshiroft;.

  Pr fardo q mund t ndodh prgjegjsia morale dhe juridike mbetet mbi MAShT dhe Qeveri e Kosovs .

  Fakti q disa vende t Europs kan filluar nj fushat t theksuar kundr shamis gjegjsisht disa forma tjera t veshjeve ( t vendeve t ndryshme t lindjes por jo direkt edhe shamis ) nuk do t thot si po halucinaciojn disa njerz se e gjith bota sht kundr shamis. Nuk sht e gjitha bota kundr shamis . Para se gjithash fushata kundr shamis udhhiqet nga partit e majta t njohura si ekstremiste t cilt e shfrytzojn kt gj pr prfituar nga antipatia e popullit nga emigrantt pr ti votuar ata. N ann tjetr n vende t ndryshme si Angli,Belgjik dhe Gjermani ndoshta edhe vende t tjera femrat m shami kan arritur t integrohen madje edhe n Parlament. Pastaj nj shtje e till sht e theksuar aty ktu n disa vende si prkundr bota ka edhe kontinente tjera si Azi, Afrik , Amerik e kjo e fundit para disa vitesh pati dnuar nj shkoll me shum prej mbi 200 000 $ pr shkak t prjashtimit t shamis. Nse nga perndimi nuk marrim shembullin e ShBA-ve nuk na duhet shembulli i asnj vendi, ndrkoh pr t mir do t duhej q ne ti ofronim shembull t mir bots por ja q as bot as vets , ve thellojm urrejtjen n mas t popullit tone pr ne, tani kur shum tjer po na urrejn.

 7. #167
  i/e regjistruar Maska e Kosovar2006
  Antarsuar
  23-11-2005
  Postime
  447
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga ardiana luzha Lexo Postimin
  Ne Arsimin Shqiptar pranohet  Se publikove naj foto ma nome se edhe keshtu s'lejohet,une nuk besoj qe e lene ti motren tane(nese ke)me dale kete menyre...respekt!
  Vetem shko ne Youtube dhe shikoj disa gjirime ne Matur edhe shko ne disa gjimnaze ne ver dhe shikoje sesa shkurtohet UNIFORMA zyrtare kurse profesori as qe mundohet te i ndalon kurse i shikon me bisht te syrit
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kosovar2006 : 19-06-2010 m 17:38
  BAC, SU KRY

 8. #168
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime


  Matan drejt(diktat)oris asgj t re!


  Shkruan: Avni Xhemajli - Sknderaj


  Tashm kaluan gati dy jav q nga dita e mbajtjes s protests m dat 07.05.2010 nga organizata “Alternativa Rinore” para MAShT-it n Prishtin, pr kthimin e Arlinda Zeks dhe t vajzave t tjera si Arjeta Halimi n procesin msimor, dhe ende nuk ka ndonj lajm se ndonjrs prej tyre i sht lejuar prej drejtorve komunal t arsimit kthimi n shkoll.

  Po t ishte ndryshe, Radiotelevizioni Publik i Kosovs (RTK) n edicionin e lajmeve qendrore do t duhej q deri tash opinionit publik t’ua kishte kumtuar lajmin pr kthimin e tyre n procesin msimor; s paku pr kthimin e Arjeta Halimit, pasi Gjykata e Qarkut t Gjilanit tash e sa koh e ka dhen vendimin pr kthimin e saj n shkoll - dhe at si lajm t par:

  “Teleshikues t nderuar, un jam Mustaf Muaj, ora 19:30, po ndiqni lajmet qendrore t mbrmjes n Radiotelevizionin Publik t Kosovs… Nxnsja nga Vitia, Arjeta Halimi, e prjashtuar dhe e ndaluar padrejtsisht q nga fillimi i vitit 2009 nga procesi msimor n shkolln “Kuvendi i Lezhs” s Vitis, sot m dat 19.05.2010 iu kthye banks s saj shkollore dhe kshtu e gzuar iu bashkua shoqeve dhe shokve t klass. Pr m gjat s nj vit, Arjeta Halimit iu ndalua nga drejtori komunal i arsimit t Vitis, Fehri Qerimi, ndjekja e msimit n shkolln “Kuvendi i Lezhs”, pasi ajo kishte ven mbulesn. Edhe pas drejtimit t Arjeta Halimit drejt dyerve t Gjykats s Qarkut t Gjilanit, e cila m hert morri vendimin pr kthimin e saj n shkoll, Fehri Qerimi, nuk e pati lejuar Arjetn t kthehej pr disa muaj rresht n procesin msimor. Por tani, kthimi i saj n shkoll u realizua pas intervenimit t Bashksis Islame t Kosovs, pasi largimi i saj nga shkolla kishte ndodhur pr motive religjioze.”

  Ja se si shprehet Arjeta Halimi n nj bised me t gjat me korrespondenten ton t Radiotelevizionit Publik t Kosovs nga Vitia, e lumtur pas kthimit t saj n shkoll. Ta ndjekim reportazhin n vazhdim:

  “E drejta ka qndruar gjithmon n ann time. E kam ditur q n fillim. Kt gj m s miri e ka dshmuar dhe vrtetuar vendimi i vet Gjykats s Qarkut t Gjilanit q ka vendosur pr kthimin tim n procesin msimor. Mirpo ai vendim pr kthimin tim n shkoll u shprfill dhe u shkel pr disa muaj rresht nga ana e drejtorit komunal t arsimit, Fehri Qerimi, pas largimit tim nga shkolla pr m shum s nj vit. Un nuk ia kam shkelur t drejtn askujt, as nuk kam br ndonj krim n shkoll apo ndonj vepr penale q do t mund t m prjashtonin nga shkolla. E tra q kam br sht vendosja e mbuless n kokn time, e cila pr besimin tim, pr mua paraqet dhe sht obligim fetar. Dhe si e till sht pjes e pashkputur e identitetit tim. Drejtori nuk ka pasur kurrfar t drejt t m largojn nga shkolla pr kt gj. Mbulesn nuk e kam ven mbi kokn e askujt, as mbi at t drejtorit, por mbi kokn time, dhe me kokn time besoj s kam t drejt t bj far un dua. sht e imja. Edhe drejtori edhe secili njeri, ta zm, mund t v kapele mbi kok t vet, nuk besoj se do t’i przihet ndokush pr nj gj t till. ...Nuk mundet askush n bot t’ia mohoj t drejtn e shkollimit nj vajze, vetm pse ajo vendos t vej mbulesn, s paku jo ligjrisht. Aq sa di un dhe aq sa jam njoftuar edhe nga avokati im, liria e ushtrimit t fes dhe e drejta pr arsimim, jan t drejta elementare baz t garantuara me konventa ndrkombtare, po ashtu edhe me kushtetutn e Republiks s Kosovs. Po t mos ishte kshtu, kryetari i Gjykats s Qarkut t Gjilanit, Kadri Syla, kurr nuk do t merrte vendimin pr kthimin tim n shkoll. Por sidoqoft, un i falnderoj koleget e shkolls dhe t gjith njerzit vullnetmir q vazhdimisht m kan mbshtetur qoft edhe vetm moralisht pr t’u kthyer n shkoll. Por, veanrisht e falnderoj Bashksin Islame t Kosovs pr aktivizimin e saj, pr t mos m len t vetmuar n kt betej t lodhshme, e cila me ’rast organizoi peticion npr t gjith Kosovn dhe ankimoi n Gjykatn Kushtetuese t Kosovs pr kthimin tim n shkoll. Fal angazhimit t tyre t palodhshm un mbrrina t jem sot ktu ku jam. Shpresoj q askush t mos privohet m nga e drejta e shkollimit n Kosov.”

  N rrethanat normale t nj shteti demokratik kshtu do t duhej t ishte; Arjeta Halimi dhe Arlinda Zeka tanim do t duhej t ishin kthyer n shkoll. E vrteta sht se ato ende nuk jan kthyer n shkolla. E prsris, nuk jan kthyer n shkolla! As peticioni dhe as ankimimi n Gjykatn Kushtetuese nga BIK-u pr anulimin dhe ndalimin e urdhresave administrative apo t fardolloj vendimi t drejtorve a t kujtdo oft tjetr q pengon dhe mund t bhet shkak pr largimin e vajzave me mbulesa nga shkolla publike, deri m tani nuk sht ndrmarr.

  Kurse RTK-ja n t vrtet, nuk sht marr fare me investigimin dhe informimin e opinionit publik pr rastin e prjashtimit t Arjeta Halimit dhe as t Arlinda Zeks nga shkolla. Si duket RTK-ja nuk ka kamera t mjaftueshme pr kto raste. As me rastin e mbajtjes s protests s 07.05.2010 para MAShT-it n Prishtin, transmetuesi publik, nuk e ka br mbulimin e ksaj ngjarjeje me reporter e gazetar si njra nga ngjart m kryesore t dits q ishte n kryeqytet, ku demonstruan mijra vet pr kthimin n shkoll t Arlinda Zeks, t Arjeta Halimit dhe t vajzave t tjera t prjashtuara nga shkollat publike. Ka qen KLAN Kosova dhe Top Channeli i Shqipris q raportuan dhe shum agjenci ndrkombtare t lajmeve (q e prkthyen n internet lajmin n anglisht, turqisht, etj.), por jo edhe Radiotelevizioni Publik i Kosovs, t cilit pr vite me radh t gjith i paguajm t holla; i paguajn edhe Arlinda edhe Arjeta edhe vajzat e tjera me mbules.

  Mungesa e mbshtetjes mediale n rastin e Arjeta Halimit (t cils Gjykata e Qarkut t Gjilanit ia ka dhen t drejtn e kthimit n shkoll), si p.sh. rasti i transmetuesit t televizionit publik si kanali m i shikuar n Kosov (RTK), drejtorit komunal t arsimit t Vitis, Fehri Qerimit, po vazhdon t’i ndihmoj q vendimi i tij t qndroj ende mbi vendimin e gjykats pr moskthimin e Arjets n shkoll. Edhe n rastin e Arlinda Zeks, fuqia ekzekutive e drejtorit ngjan t jet m e madhe se sa ajo e gjykats. Kshtu drejtori komunal i arsimit t Ferizajt, Agim Berisha, m 08.05.2010, nj dit pas mbajtjes s protests pr kthimin e Arlinds n shkoll, deklaroi pr Kohn ditore: “Mua nuk m interesojn gjykatat, nuk ma nin pr at pun hi, un nuk e lejoj (*ktu sht fjala pr A. Zekn, dmth. kthimin e saj n shkoll) un i prkulm ligjit, por jo gjykats.” Ja se n far vendi paradoks jetojm! Ksaj shkurt e shqip i thon: Matan drejt(diktat)oris asgj t re! Arlinda Zeka, Arjeta Halimi dhe vajzat e tjera vazhdojn t qndrojn jasht shkollave, drejtort mbi ligjin dhe BIK-u n gjum. Storia n vend se tashm t mbaronte, ajo ende vazhdon.  (*N shenj proteste t mungess s transmetimit t lir nga transmetuesi publik i Kosovs, RTK, n munges t zbatimit t drejtsis pr Arjeta Halimin, si dhe t angazhimit m t madh t BIK-ut pr zgjedhjen e problemit njher e mir t prjashtimit padrejtsisht prej shkollave publike t vajzave t mbuluara)

 9. #169
  Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
  Antarsuar
  19-11-2007
  Vendndodhja
  Ne mendjen tende!
  Postime
  1,022
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Eshte e drejt e gjithe kujte te vishete si te doje,te besoj ku te doje...si nuk munden ti ndalojen uniformat(funate) zyrtare,as shamine nuk munden,gjithcka shkone si done vete njeriu.
  2011*Pse t pshtyjm rrugs, kur ka njerz q e meritojn fytyrs ...

 10. #170
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime


  Me shami apo pa shami?


  Shkruan: Albinot Maloku


  Republikn ton, prve telasheve shum t mdha e reale t cilat i ka, her pas her po e godasin edhe disa telashe t panevojshme, e t cilat m irritojn pa mas. Pr shtetin ton, ani pse ende t pakonsoliduar e t mospranuar n OKB e instanca tjera, jan t padobishme rastet e largimit t vajzave t mbuluara nga institucionet edukativo-arsimore apo shtetrore t Republiks s Kosovs.

  Vendimi i disa drejtorve t shkollave t mesme apo fillore, i bazuar gjoja n nj vendim t MASHT-it pr t larguar nxnset t cilat bartin shamin, sht skajshmrisht johuman.

  Bartja e shamis n institucione edukativo-arsimore apo shtetrore, nuk e krcnon karakterin laik t Republiks s Kosovs. Arsyetimi i njrit prej drejtorve q kishte larguar nj nxnse me shami nga bankat shkollore, se gjoja ai po respektuaka Kushtetutn e vendit, sht shum qesharak. Qesharak ngase, respektimi i saj na paska ngelur tek ky filan drejtori, ndrsa q kjo Kushtetut shkelet me dy kmbt nga pushtetart tan, as q bhet llaf. Nejse, kjo nuk sht ajo pr t ciln dua t komentoj tani.

  Pavarsisht faktit se Kushtetuta jon nuk sht aq pr mashalla, ajo nuk ofendon bindjet e asnjrit nga besimet fetare n vendin ton. Pr t pasur nj pozicion t till neutral, n nj form apo tjetrn komunitetet fetare e kan dhn agremanin e tyre, dhe kjo sht pr tu lavdruar. Mirpo, t largosh nj nxnse nga procesi msimor, pr faktin q respekton obligimin e besimit t saj, sht shkelje e rnd, jo vetm e Kushtetuts, por s pari e t drejtave t njeriut.

  E dim se t drejtat e njeriut jan t garantuara nga shum dokumente t rndsis globale, e qe besa edhe evropiane, destinacion t cilin ne po e synojm. Domethnia veprimit t ktyre drejtorve t frustruar, t thirrur n vendimin e MASHT-it, sht q vajzat t cilat mbajn shamin s pari duhet t zgjedhin mes besimit t tyre apo arsimimit. Ksi lloj pozicioni nuk kan prjetuar as gjeneratat e Xhordano Brunos nga inkuizicioni katolik.

  E shtyr nga kto lloj marifetllqesh, Christiane Amanpour kishte prgatitur, para disa kohsh, nj tregim pr CNN mbi “vendimet” e disa shteteve t BE-s pr largimin e vajzave t mbuluara nga institucionet edukativo-arsimore apo shtetrore. Ajo n emisionin e saj kishte ftuar edhe profesorin e Universitetit Oxford, Tariq Ramadan. Profesori Ramadan i kishte thn gazetares Amanpour se “duke ua ndaluar shamit, u mohoni t drejtn njerzve q t vishen si t duan, n fakt jeni kundr vlerave tuaja. Realisht, me kt gj ushqehet frika dhe do t mungoj debati konstruktiv. Islami sht religjion i Evrops dhe pjes e shoqris”. Pa mdyshje dhe me t drejt profesori Ramadan porosit, se me kto gjra ushqehet frika dhe jorehatia.

  Pr dallim nga kto marifetllqe t Evrops, shqiptart kurr nuk kan pasur dhe kurr nuk duhet t ken probleme t pavend, si mund t jen qoft edhe ngacmimet m t vogla t natyrs religjioze. Shqiptart jan i vetmi popull autokton i Evrops i cili mund ta shikoj me ball hapur edhe lindjen edhe perndimin.

  Jan tre kolos t mdhenj shqiptar q duhet jen “yrnek” pr disa filan drejtor e profesor. sht ortodoksi Fan S. Noli, katoliku Gjergj Fishta e myslimani Naim Frashri, pr t cilt nuk ka qen kurr kufi besimi i tyre, por fuqia e dituris dhe e mendjes ka qen fondamenti q i ka udhhequr ata.

  Pr ve ktij fakti eklatant, edhe thnia e babait t Universitetit t Virgjinias dhe autorit t Statutit t Virgjinias pr lirin fetare, ish-presidentit t SHBA-ve, Thomas Jefferson, sht ajo e cila pr mua paraqet parimin tek i cili duhet t mbshtetet filozofia, sidomos, e shtetit ton. “Nse fqinji im ka njzet zota ose asnj Zot, kjo mua nuk me pengon. Me kt ai as nuk m ka thyer kmben, as nuk m ka marr t hollat nga xhepi im”. – thot autori i Deklarats s pavarsis t SHBA-ve, ish-presidenti Jefferson.

  Prfundimisht, me shami apo pa shami, vajzat shqiptare duhet t arsimohen.

 11. #171
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime


  ka po ndodh n KK t Prishtins dhe n banana-republikn ton?


  Shkruan: Avni Xhemajli - Sknderaj


  Ka koh q n Kuvendin Komunal t Prishtins dhe n banana-republikn ton po aplikohen standarde t dyfishta ndaj qytetarve. N kohen kur katedralja me prmasa gjigante do dit e m shum po e merr formn e vet n qendr t qytetit, ndrtimi i s cils ishte legjitimuar vite m par nga KK i Prishtins, po i njjti kuvend s fundi ka marr iniciativn me qllim pr nxjerrjen e nj vendimi pr ndalimin e shkollimit t nxnseve t mbuluara nga shkollat fillore dhe t mesme publike n kt komun.

  Po kshtu, kjo klas politike edhe m hert kishte marr vendimin pr ndalimin e ndrtimit t Qendrs Islame n Prishtin, megjithse ishte dhen leja dhe pati filluar ndrtimi i saj. Prej kohs s anulimit t ndrtimit t Qendrs Islame, Komuna e Prishtins ende nuk e lejon dhe nuk e ofron hapsirn pr ndrtimin e saj, kurse tani po bn prpjekje pr ndalimin e vajzave t mbuluara nga shkollat publike.

  sht shum paradoksale t ndalohet mbulesa n shkollat publike, sikur edhe moslejimi i ndrtimit t Qendrs Islame n emr t laicizmit, por q n ann tjetr, duke aplikuar standarde t tjera t lejohet ndrtimi i katedrales n mes t Prishtins, kurse qytetart serb t Kosovs n enklavat e tyre vazhdojn t aplikojn orn msim-besimit pa u penguar fare nga institucionet e banana-republiks. far mund t thot dhe si mund t’i quaj njeriu q ka mendje dhe logjik t shndosh kto veprime? Kurrsesi ndryshe, vese si standarde t dyfishta.

  Prandaj iniciativa pr vendime tilla nga komunart e Prishtins n dm t besimtarve islam jan t papranueshme, sepse jan t padrejta, dhe prve q jan t padrejta jan edhe diskriminuese, sepse t gjith duhet t trajtohen njsoj. Si t tilla, kto veprime jan qartazi provokime dhe aplikim i standardeve t dyfishta. Ose nse nuk jan t tilla, ather far vall tjetr jan?!

  Mund t themi lirisht se muslimant n Kosov edhe pse e prbejn shumicn e popullats, si pasoj e heshtjes me vite me radh pr krkimin e t drejtave t tyre legjitime, sot jan kategoria shoqrore m e diskriminuar, m e shkelur dhe m dmtuar n kt far banana-republikn ton.

  Por si duket, kjo iniciativ e padrejt dhe diskriminuese e ka zgjuar e vetdijesuar prfundimisht edhe Bashksin Islame t Kosovs, e cila prmes imamve t xhamive t saj n xhuman e fundit reagoi ndaj iniciativs s Kuvendit Komunal t Prishtins n lidhje me prpjekjet pr ndalimin e nxnseve nga shkollat fillore dhe t mesme publike, vetm pse mbajn mbules. Gjithashtu u b me dije se nuk do t heshtet m si sht heshtur deri tani n shkeljen e t drejtave dhe lirive t besimtarve n Kosov dhe se do t filloj angazhimi pr mbrojtjen dhe jetsimin e t drejtave t tyre.

  shtja sht se, nse Kuvendi Komunal i Prishtins arrin t ndaloj vajzat e mbuluara nga shkollat publike, Bashksia Islame e Kosovs dhe besimtart islam q prbejn shumicn n Kosov, lirisht mund t prshndeten dhe t harrojn se Qendra Islame do t ndrtohet ndonjher n Prishtin.

  Ja prse. Kur, nj gj q sht kaq e thjesht dhe gj elementare si e drejta e nj vajze pr t’u shkolluar n nj shkoll publike nuk lejohet nga KK i Prishtins, ather si do t mund t vij n shprehje dhnia e hapsirs dhe lejimi i ndrtimit t nj Qendre Islame, e cila pr nga prmasa e saj nuk do t jet aspak m e vogl se sa katedralja q gjendet sot n qendr t Prishtins?!

  Por me gjas, duket se kjo edhe sht prapavija e vendimit t Kuvendit Komunal t Prishtins pr ndalimin e shkollimit t vajzave me mbulesa nga shkollat publike, q apriori do t zhvlersoj edhe krkesn e BIK-ut pr ndrtimin Qendrs Islame n kryeqytet, por edhe krkesn pr aprovimin e lnds s edukats fetare n shkollat publike. Tendenca e komunarve t Prishtins n kt rast sht m s e qart: T zmbrapsen t gjitha krkesat dhe iniciativat e tilla me nj an.

  Prandaj ktu nuk sht n pyetje vetm e drejta e shkollimit dhe dinjiteti i vajzave t mbuluara, por n pyetje sht edhe e ardhmja se far n t vrtet do t ndodh me Qendrn Islame n Prishtin, se a do t lejohet apo do t ndalohet prfundimisht ndrtimi i saj. Dhe po ashtu, prmes ktij vendimi t KK t Prishtins, do t psoj edhe krkesa e BIK-ut dhe PD-s pr futjen e lnds s edukats fetare n shkollat publike.

  Prandaj mbrojtja e t drejts s shkollimit t vajzave t mbuluara, si pr BIK-un ashtu edhe pr besimtart islam n prgjithsi, ka nj pesh t madhe, sepse n kt kauz t drejt, prve rrezikimit t humbjes s drejts s shkollimit t atyre vajzave, tani po rrezikohen seriozisht edhe dy projekte madhore: E para, projekti pr ndrtimin e Qendrs Islame n Prishtin dhe e dyta, prpjekja tash e sa koh e BIK-ut, PD-s dhe e besimtarve islam pr aprovimin e lnds s edukats fetare n shkollat publike.

  Nse humbet e drejta e vajzave pr shkollim si pasoj e ktij vendimi t KK t Prishtins, ather do t humb edhe sensi i krkess pr ndrtimi e Qendrs Islame n kryeqendr dhe po ashtu do t psoj goditje t fort edhe iniciativa e deritanishme pr futjen e lnds s edukats fetare n shkollat publike. N at rast, humbjet do t jen t pallogaritshme. Shoqria jon do t vazhdoj t degradohet edhe m shum.

  Prandaj BIK-u duhet t vazhdoj me iniciativn q edhe n xhumat e ardhshme t njoftojn dhe t sensibilizoj npr xhamit e Kosovs t gjith besimtart islam me problematikat n fjal, q kan t bjn me t drejtat elementare t tyre, derisa ato t mos cenohen dhe t realizohen n trsi. Gjithashtu sht koha q seriozisht t mendohet edhe pr protesta paqsore masive, para s t merret ndonj blic-vendim nga Kuvendi Komunal i Prishtins.

  Ktyre provokimeve duhet t’i dalin t gjith qytetart prball, n mnyr q t ndrpriten fushatat agresive dhe diskriminuese ndaj muslimanve n Kosov. Sepse n pyetje sht edhe dinjiteti yn si njerz dhe shumka tjetr n pyetje. N t kundrt, jeta n kt far banana-republikn ton t dashur do t bhet edhe m ngusht dhe do t rendohet edhe m shum.

 12. #172
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Nga kjo proteste dhe nga disa komente ketu po na shpjegohet se femrave te Kosoves ju dashka konsakruar me LIGJ menyra e veshjes. Po te mos kete ligj (per te lejuar/ndaluar nje menyre te caktuar te veshjes) femrat paskan tendence te imitojne fotot qe na sollen ketu. Pra moralin ne Kosove e ruajne protestuesit.

  Por kjo nk qenka asgje! Disa vajza ketu po pyesin djemte ne se do lejonin motrat e tyre te visheshin ala rruga 42. Me siguri qe keto motra dhe keto vajza qe pyesin, e ruajne nderin dhe seriozitetin ne veshje jo sepse deshirojne, por sepse kane frike nga meshkujt e familjes. Me sa duket keto femra kane frike nga vetja, e do shkonin direkt drejt shthurjes posa te dilnin pa shami ne koke.

  Kete ideologji e has vetem ne Iran, ku femra eshte placke. Shqiptaret i kane hapur deren mikun, i kane ruajtur nderin te shoqit, kane jetuara e luftuar perkrah me te si te barabarta.

  Ne nje shtet si Kosova sot, ku papunesia (si edhe ne Shqiperi) eshte nga me te lartat, ku mungon perspektiva per rinine (alternativa e klubeve, pabeve e kazinove), ku gjysma me e pasur e vendit eshte ende e zaptuar nga Serbi, kishte probleme shume me te rendesishme per te merituar protesta e vemendje publike. Por jo. Juve ju pengojne shamite kur dalin femrat rruges. Nderkohe qe keto femra shpenzojne pjesen me te madhe te dites nen influencen e shthurjes (TV, klube etj) qe percojne sllavet, turqit dhe greket, per arsyen e thjeshte se nuk kane me se te merren menjehere posa te mbarojne shkollat. Dikush do te thote, jo kemi edhe gamiljen qe na merr tere diten. Desha te kujtoj disa ketu se familja nuk ngrihet dot mbi vlera te munguara te nje personi qe nuk ndihen njeri (por skllav i situates, i gruas burrit dhe femijeve). Nderkohe qe pas kesaj skllaverie te dites ju kaloni ore te kendshme ne imagjitaten e shthurjes.

  Boshlleku eshte armiku qe shkaterron familjet. Mungesa e personalitetit njerezor e cila shkon dore me dore me ate moral. Shamia mbulon po aq bukur, ne mos edhe me bukur-imoralitetin, sepse personi eshte incognito.

 13. #173
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime


  Forumi Musliman i Kosovs: Ministri Enver Hoxhaj imiton diktatorin Enver Hoxha

  Me nj deklarat pr shtyp “Shamia sht parim e jo simbol Islam”, Forumi Musliman i Kosovs ka shprehur se sht e shqetsuar dhe e shokuar me projekt-rregulloren e Kuvendit Komunal t Prishtins pr ndalimin e bartjes s shamis n shkollat fillore dhe t mesme publike t ksaj komune.

  N deklaratn e FMK-s thuhet se projekt-rregullorja pr ndalimin e bartjes s shamis, e cila bazohet n Udhzimin Administrativ t lshuar nga Ministria e Arsimit, sht n kundrshtim t plot me nenin 18 t Deklarats s prgjithshme mbi t drejtat e njeriut t Asambles s Prgjithshme t Kombeve t Bashkuara, n kundrshtim t plot me nenin 1 t Ligjit pr Lirin Fetare t Kosovs, n kundrshtim t plot me nenin 2. t Ligjit kundr Diskriminimit n Kosov.

  “Edhe pse nuk ka Ligj t aprovuar n Kosov lidhur me shtjen e mbajtjes s shamis apo veshjes s vajzave sipas parimeve islame, ministri aktual i Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis s Kosovs z. Enver Hoxhaj, sigurisht aludon n, apo do t imitoj adashin e tij, Enver Hoxhn, ish diktatorin komunist shqiptar i cili ka hyr n historin botrore si i vetmi n bot i cili me Ligj e ka ndalur fen n Shqipri n vitin 1967, e ky ministr z. Enver Hoxhaj, me po t njjtn emr sikurse paraardhsi i tij, do q t hyj n historin m t re i cili jo me ligj, por me Udhzim Administrativ t ndalon bartjen e shamis s vajzave muslimane, e q njkohsisht do t thot largimin e tyre nga shkolla, dhe se nj veprim i till sht i paprecedan, i cili mohon t drejtn e shkollimit t mtutjeshm t vajzave muslimane me shami, e q sht nj krim edhe m i madh, q e parandalon apo ia pamundson shkollimin e mtutjeshm gjinis femrore, q sht nj akt diskriminues, antinjerzor, antihuman, antimoral, antifemror. Edhe pse dita m dit thiremi n drejtat njerzore, n pjesmarrjen e barabart t gjinis femrore n jetn publike dhe shoqrore, n aspekt tjetr kundrshtohet kjo e drejt themelore e gjinis femrore, dhe se edhe pse thirremi q askush nuk sht mbi Ligjin n Kosov, apo se gjyqsia sht e ndar nga legjislativi dhe ekzekutivi, n ann tjer vendimi i Gjykats s Gjilanit pr kthimin n shkoll t vajzs me shami, hudhet posht nga zyrtart komunal t arsimit n Gjilan, me arsyetimin se pr ata sht ligjor vetm vendimi i Rregullores komunale apo Udhzimi Administrativ 7/2009 i Ministris s Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis, e jo zbatimi i vendimit t Gjykats n Gjilan”, thuhet n deklarat.

  Forumi Musliman i Kosovs i bn thirrje zyrtarve komunal t Prishtins si dhe zyrtarve t Ministris s Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis si dhe vet Ministrit z.Enver Hoxhaj t heqin dor prej Rregulloreve dhe Udhzimeve q bien ndesh me t gjitha konventat ndrkombtare dhe Ligjet aktuale n fuqi t Kosovs e q cenojn t drejtat elementare themelore njerzore, e sidomos t gjinis femrore. /mesazhi/

 14. #174
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga gimche Lexo Postimin
  Koha.net???!!! Nj portal nuk mundet t jet m i sakt se sa raportet mediatike nga vendi i ngjarjes si ishte ajo e Top-Channelit, RTK-s, Klan Kosoves, Rrokum TV-s dhe Mesazhit
  Ke problem me lexim apo cfare?
  Krejt cfare dua te them eshte se une u nisa me te drejte nga numri qe ceka. Sepse ishe ti ai qe solle ate numer! Vetem kaq.

  Ndersa per mendimet qe i shpreha (nje pakice minimale proteston), nuk ndryshon gje edhe sikur te nisem nga ajo qe pati 20.000 demonstrues.

 15. #175
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Kosovar2006 Lexo Postimin
  Prgatiti: Mr. Avdyl Rrahmani
  ...

  Djemt zakonisht i provokojn femrat por edhe anasjelltas dhe duhet t kemi bindje t thell se ajo femr e cila sht e mbuluar shum m leht u shmanget provokimeve se sa ajo q sht e veshur n miniq. Pra gjeje vet dallimin.

  Ne Arsimin E Kosoves
  PRANOHET


  NDALOHET
  Nuk ka as Zot, as Kuran, as Bibel e asgje tjeter qe mund te deshmoje ndonjehere se kjo veshja e pare (fundi mini) eshte me e demshme per shoqerine sesa kjo veshja e dyte.

  Te gjitha te "keqiat", te cilat njerezit frikesohen se vijne nga veshja e pare, mund te vijne edhe nga veshja e dyte.

  Nese jam tip i tille, perdhunoj, keqtrajtoj, ngacmoj edhe murgesha, edhe nena, edhe te martuara, e lere me vajza qe bartin shami.

  Ky s'eshte argument, por mendim i disa klerikeve arabe, te cilin ca shqiptare me problme themelore te logjikimit e kane mare persiper pa reflektuar fare.

 16. #176
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  Boll me,..........nuk eshte shamia ajo qe ruan nderin dhe moralin e femres,shkollimi dhe dalja nga injoranca e ben femren te nderuar e te respektuar.Para disa ditesh isha ne Prishtin ke nje miku im i forumit,as pashe dhe as degjeva per shamine e kokes,vajzat mesonin shkelqyeshem ne shkolle ,respektonin prinderit dhe mikun ,keto jane zakone te shqiptareve dhe jo lenia ne erresirre e femres.Si nuk e kuptoni xhanem qe gruaja injorante do te rrisi femije injorant,kjo me se shumti do ti pelqente armiqeveve tane te cilet me sa duket po investojne ..........................per injorancen dhe ardhmerine e shqiptareve.
  Dija eshte injorance e mesuar.....

 17. #177
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  [QUOTE=Sharri-Liburna;2763782]une te kerkova mos ti bishtnojsh diskutimit une te pyeta shkurt deri kur ju ne emer te mu....mu..tit do ti mashtroni ti mbuloni dhe ne funde ti dhunoni vajzat shqiptare siq beri bashkpuntori yt kastriot dukaj e shum te tjer.Dhe une te thash jo si qeveritar po si qytetar mblidhe kopen tane me ata magjypsat e tu qe i keni pru me kto foto,e lene popullin ton te qet me problemet e veta.
  PS.Mos mendo se nuk po i thot te vertetat per rastin e protestav dhe organizimin e tyre ky ose kjo"sleukeia"ti je nji byth e shitur te keta bulashet magjyps.
  Une nuk e parapash se cila do te ndodh (fuqizimi apo qfuqizimi),kjo edhe mund te ndodh pasi kete lufte nuk jeni ju tue ba por kete eshte tue ba rusoaziatket,por ama permes argateve te tyre sikur qe je ti me kopen tane multinacionali,ti je ma i vogli nat kope pasi qe ata eproret tuaj fare nuk lajmerohen ketu ne forum,per ketu ty ta ka lan detyren pasi ti e ke msu shqipen pak ma mire.Por ti e di mire sikur edhe ne e dim qe keni arrit ti merrni kah vetja vetem disa magjup do kinez qe i pame ne fotot tuja,dhe disa rrugaq dhe rrugaqe,une jetoj ne kosove ne qytetin tim gjith ata qe kryejn keto vepra jane rrugaq,gjith dite sillen neper qytet me shami gjegjesisht me mjekrra te pisafta,kurse tan naten ato me shami punojn punet neper shtepi publike kurse ana tjeter bajne pune te mbrapshta(duke shitur drog,vjedh,dhunime e shume pune te pista,kete po te them une qka i njof,dhe qe i takoj cdo dit,e une besoj duke u bazuar ne keto qe i ceka me larte besoj qe edhe ti je e ksaj kategorie,per kete une nuk ndjej ndoj rrezik prej jush,sepse ate dite kur ta nalin tagjin rusosllavogjypsat ti do te lagohesh nga kjo detyre e do ta vazhdosh zanatin e vjeter deri rusosllavet ta fusin ne funksion planin"B".

  PER TI IK PERGJIGJES POSTON REFERATE TE GJYPSAV GIMSHE,PERTE CILAT KEMI LEXU DERI TASH;FJAL BAJATE;MOS I BISHTNO PERGJEGJES.

 18. #178
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Kosovar2006 Lexo Postimin
  Prgatiti: Mr. Avdyl Rrahmani


  Ktyre ditve dgjojm zra t shumt q jan kundr shamije dhe pro miniqi. Nse ktyre ditve kalon afr Hotel Grandit diku rreth ors 20:00 e vren se miniqi qenka veshja kryesore t cilin femrat e nj vendi n tranzicion e preferojn. Aty sheh vajza t moshs rinore t cilat kan ardhur pr ta festuar maturn, ndrsa n prcjellje t tyre kan ardhur edhe prindrit q ka prej tyre pothuaj t shtyr n mosh. Nse i shikon fytyrat e tyre, vren se ata nuk pranojn nj veshje t till, por ama vajzat e tyre u sqarojn se kjo na qenka moda dhe stili q preferohet ktyre ditve. Ata mendojn duke thn se ne shpenzuam pagn e ktij muaji (272 ) pr dukjen e vajzave tona sa m bukur, e q shum m mir do t ishte q kto t holla ti shpenzonim n ushqim i cili pothuaj se nuk na mjafton! Kta prindr mendojn n testin e matures q bijat e tyre e kan harruar fare pasi q ato kan veshur miniqin. Do t ishte m e rrugs q kto vajza t prgatiteshin pr testin i cili ndrlidhet ngusht me t ardhmen e tyre. Kjo ndodh vetm te ne. N vendet prreth nuk ndodhka nj gj e till. Para 3 ditsh kontaktova me nj t afrme timen n Gjermani dhe i thash se s shpejti do tju vizitoi, ama kur t arrij atje nuk dua q t vishesh sikur q visheshe n Kosov (miniq). Ajo ma ktheu me nguti. Mos ke merak se ktu askush nuk vesh miniq sepse t dalsh ktu n miniq t konsiderojn .! U habita fare. Dikush q ktu e ka pasur veshjen m t preferuar miniqin, atje qenka turp t vishesh n miniq. Dhe mendova me vete. Qe sa vite sht formuar shteti gjerman e qe sa vite kemi formuar ne shtet ktu? Dy vite, ama shtet. E kemi ngritur mbi bazen e miniqit i cili do t na ndihmoj n sy t bots shum.

  Jam i bindur se t huajt kur vijn n vendin ton dhe e shohin gjendjen si sht, flas pr veshjen e femrave tona, mendojn se Kosova qenka nj vend trafikimi me qenie njerzore. Miniqin m s shumti e veshin ato femra t cilat nuk kan kurrfar pune t kryejn. Ato mendojn vetm n dukjen dhe ekspozimin e trupit t tyre sepse nga kjo nuk i pengon orari i shpejt i puns n t cilin po q se nuk prezanton, paf t prjashtojn.

  N vendet e perndimit firmat e mdhenj e kan gardrobn e veant jasht t cils nuk guxon askush t del, por ama te ne ende si duket nuk sht miratuar ligji q ka t bj me punn dhe me rregullat e saj.

  Nse flasim pr shamin, vrejm se ktyre ditve jan ngritur zra t fuqishm kinse kjo qenka pengesa kryesore e cila nuk na lejon t hyjm n civilizimin botror.

  Koht e fundit jemi dshmitar t asaj se n shum vende publike, pr konkurrim n ndonj pun, nse ke veshje trheqse nuk e ke kt problem, pra do jesh e para n listn e atyre q kan konkurruar, ndrsa po q se femra e cila mban mbulesn n kokn e saj, prjashtohet nga vendi i puns, nga fakulteti dhe duke shkuar edhe me larg behet prjashtimi i nxnseve nga shkolla pr shkak te mbuleses!!!!!!!!!!!!

  Mahinur Ozdemir sht nj muslimane e re e cila mban shami, iu bashkua partis Kristian-Demokrate n Bruksel, duke u br e para dhe e vetmja grua me shami n nj parti politike, e cila ka hyr n parlamentin e Belgjiks. Athua cili sht qndrimi i institucioneve tona karshi shamis? Natyrshm, do ministri arsimore e do shteti duhet q t bj prpjekje q tu siguroj qasje n shkollim t gjith pjestarve t shtetit t vet. Duhet ta luftoj analfabetizmin dhe braktisjen e shkolls dhe duhet ta promovoj dijen dhe shkencn. N rastin e ktyre vajzave ma shamia, mjerisht po ndodh e kundrta. Npr faqe t shuma t gazetave jemi msuar t lexojm se, kto nxnse, edhe pse me sukses t shklqyeshm dhe sjellje shembullore, ato largohen nga msimi, nga e drejta e tyre elementare pr shkollim. Ama, nuk gjen asnj arsye tjetr prve shamis s tyre q prfaqson bindjet, besimin e tyre personal. Me t tilla vendime fatale atyre ua mbyllin rrugt e dijes. Dhe, kujt? Asaj q nesr do t jet nn, do t edukoj breza t rinj.

  A nuk do t duhej q ministria ta kalkuloj rezultatin e thjesht: M e dobishme do t jet pr shtetin e Kosovs q t kemi disa nna t shkolluara, ta pajisura me njohuri shkollore-shkencore dhe kto tua prcillnin fmijve t tyre, apo, meq ato spranojn ta heqin shamin e tyre, ti hedhim n listn e shum nnave analfabete. Cili sht suksesi q promovon ministria e arsimit ktu?

  T shtohen radht e femrave t pashkolluara, t mbetemi edhe pa disa kuadro, t cilat n t ardhmen mund t jen mjeke, pedagoge, afariste etj. apo, mos ndoshta kemi t rinj me tepric, ku djem t rinj pr do dit po marrin botn n sy (disa prej tyre vetm gjat ktij viti shkollor kan qen nxns t mi, t klass s dhjet) e vajzat me shamia po u dashka q t mos u msohet se si t edukojn fmij q ta duan shtetin e tyre, ta ndrtojn jetn po ktu, me po kto mundsi. Sigurisht q mbulesa sht ajo e cila do t ndikoj q gjeneratat e ardhshme do t edukohen dhe d t ngurrojn nga prindrit e tyre t dalin lakuriq. Vetm kshtu do t vazhdoj edukimi i gjeneratave. Ndrsa miniqi sht ai i cili do t ndikoj n prhapjen e prostitucijonit dhe e devijimit t rinis.

  Djemt zakonisht i provokojn femrat por edhe anasjelltas dhe duhet t kemi bindje t thell se ajo femr e cila sht e mbuluar shum m leht u shmanget provokimeve se sa ajo q sht e veshur n miniq. Pra gjeje vet dallimin.

  Ne Arsimin E Kosoves
  PRANOHET


  NDALOHET
  Kuuuuuuuku fare budalle koka qeky leshi i kosoves shka i ka shti kto rruspia ktu ne muhabetin e gjamis.mum vet mu ma e mir koka me qu ngjami qekjo e arabis,se njeri ma shum bahet marak kur jan senet e mlume se te shplumeajo cullakajka aty me kshir pak koh te gerditet se te msohen syte vlla,a kjo arabka vlla veq rri tu kujtu qe kur tja hjeksh qat fistanin e gat meniher i dalin ato donet(brekt)me rruza adi ato qi dridhen,tani mu vesh qshtu si kjo arabka vlla e mlon marren,nashti ashte fukare ska shka me vesh e kshtu ni peleri e qet permi dhe ma gjas sshihet,edhe nashti ska munsi mu la se pe shihni qi struja e uji per dit po nalen tani edhe sapunat vlla po koshtojn shum e kshtu ni shami e e mlon zdralin vlla,se atje narabi sa pluhni e sa llomi mos me kan qeshtu mu vesh tbahet likura si e bullit pi zdralit vlla,e gati edhe te na a ba pluhen i madh edhe fukarallik,ska vlla.se spo ma lshoj fmit kompjuterin e su po shkruj per dit.
  agiim allahu bereqet ju dhasht per qato 100 evra allahu jav baft gjenet,se ju kallxova edhe do kojshive e qeter her than vina krejt bahmi nja 20 me dal ne dumustrat allahu jav baft kabull per ket mun qi pe bani per neve selam

 19. #179
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-02-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  27
  Postime
  3,723
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Ke problem me lexim apo cfare?
  Krejt cfare dua te them eshte se une u nisa me te drejte nga numri qe ceka. Sepse ishe ti ai qe solle ate numer! Vetem kaq.

  Ndersa per mendimet qe i shpreha (nje pakice minimale proteston), nuk ndryshon gje edhe sikur te nisem nga ajo qe pati 20.000 demonstrues.
  Po si 20 mij protestues pakic?! je mend apo si e ke hallin?!

 20. #180
  i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
  Antarsuar
  13-09-2009
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  2,222
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga gimche Lexo Postimin
  Po si 20 mij protestues pakic?! je mend apo si e ke hallin?!
  Agim zoti tdhashte bireqet
  Valla per pak kem tu ba 20000 po ti si paguja e magjupt e shupkes qi te thojke aj pakistanezi po dojshe paret mi marr veq per veti,e aty jemi kan vall nja 2000-3000 po mos ma shume
  Ndryshuar pr her t fundit nga Sharri-Liburna : 20-06-2010 m 07:53

Faqja 9 prej 59 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •