Close

Rezultati i Sondazhit: Cilet jane qytetet me te bukura ne Bote?

Votues
118. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Paris

    40 33.90%
  • Vancouver

    7 5.93%
  • Sydney

    16 13.56%
  • Firenze

    9 7.63%
  • Venezia

    19 16.10%
  • Cape Town

    2 1.69%
  • San Francisco

    11 9.32%
  • Chicago

    5 4.24%
  • New York

    23 19.49%
  • London

    26 22.03%
  • Cambridge

    4 3.39%
  • Tokyo

    9 7.63%
  • Buenos Aires

    4 3.39%
  • Bangkok

    4 3.39%
  • Rome

    24 20.34%
  • Udaipur

    3 2.54%
  • Istanbul

    29 24.58%
Sondazh me disa zgjedhje
Faqja 0 prej 13 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 249
  1. #-19
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876

    Qytetet më të bukura në Botë

    Sipas Forbes, qytetet me te bukur ne Bote jane: Paris, Vancouver, Sydney, Firenze, Venezia, Cape Town, San Francisco, Chicago, New York, London, Cambridge, Tokyo.
    Sipas nje sondazhi te revistes amerikane Travel + Leisure, me te bukurit jane disa nga te lartpermendurit plus Buenos Aires, Bangkok, Rome, Istanbul, Udaipur.
    Po i ve te gjithe ne nje sondazh per te njohur mendimin tuaj.
    Cilet jane qytetet me te bukura ne Bote? Duke u bazuar nga ato qe keni vizituar ose thjeshte keni pare ne tv, intenet, apo keni lexuar neper libra e revista.
    Mund te na tregoni edhe ne cilet nga to keni qene dhe ku do te deshironit te shkoni.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  2. #-18
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anëtarësuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    Unë kam shumë qejf të vizitoje njëherë New York, London dhe me pas Dubai i cili po mungon në sondazhin tënd.
    Mëso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  3. #-17
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga strange Lexo Postimin
    Unë kam shumë qejf të vizitoje njëherë New York, London dhe me pas Dubai i cili po mungon në sondazhin tënd.
    me vjen keq. ndoshta ke te drejte, pot te gjithe qytetet i mora nga lista te parapergatitura...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  4. #-16
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    nga ato ne liste une kam vizituar parisin, romen, firencen, venecien dhe bangkokun.
    do me pelqente te shkoja ne sidnei, nju jork dhe tokio...
    sdq nga ana turistike preferoj shume here me shume qytetet europiane.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  5. #-15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-01-2010
    Vendndodhja
    @
    Postime
    383
    Ka shume qytete te bukura qe nuk jane ne listen e lartepermendur:


    Madrid

    Marbella

    Frankfurt

    Lisbon

    e te tjere qe nuk po me kujtohen per momentin.
    What goes around,comes around.

  6. #-14
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489
    Venecia.(se ka kazino).

  7. #-13
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga llapmuhaxheri Lexo Postimin
    Ka shume qytete te bukura qe nuk jane ne listen e lartepermendur:


    Madrid

    Marbella

    Frankfurt

    Lisbon

    e te tjere qe nuk po me kujtohen per momentin.
    ne madrid e ne frankfurt kam qene. jane poshte atyre qyteteve te listes.
    lisbona nuk eshte kush e di se çfare me kane thene.

    marbella???!!!
    ka nja 50 qytete neper karaibe apo ne oqean indian qe kane plazhe shume me te bukura se ata te marbellas dhe te tere mesdheut...
    nuk krahasohet mesdheu me detet tropikale.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  8. #-12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-01-2010
    Vendndodhja
    @
    Postime
    383
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    ne madrid e ne frankfurt kam qene. jane poshte atyre qyteteve te listes.
    lisbona nuk eshte kush e di se çfare me kane thene.

    marbella???!!!
    ka nja 50 qytete neper karaibe apo ne oqean indian qe kane plazhe shume me te bukura se ata te marbellas dhe te tere mesdheut...
    nuk krahasohet mesdheu me detet tropikale.


    Duke u bazuar ne shijen tende gjithmone.

    Ne Marbella kam qene dhe eshte nje qytet i vogel bregdetar shume i bukur,ka nje renditje te bukur dhe sa kam pare eshte qyteti me i bukur dhe me i pasuri ne bote.

    FYI eshte vendi ku jane pasaniket me te mdhenje ne bote dhe artistet e mdhenje kane vila ne kete qytet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga llapmuhaxheri : 16-06-2010 më 08:33
    What goes around,comes around.

  9. #-11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Une vetem ne rome kam qene, dhe venecian e kam pare nga lart duke u ulur me avion mbi lagune. Po duke pare ne televizor etj etj shtoj edhe stambollin dhe bankokun.

    Romen e njoh mire, ka ca vende tej mase te bukura.
    Venecia po ashtu eshte e veçante, sidomos pamja nga larg te jep pershtypjen e nje qyteti qe lundron.
    Stambolli me ka ngel fiksim se kur isha adoleshent ne shkolle kishim nje poster te stambollit me pamje nga deti dhe ajo xhamia e madhe. Keshtu qe do me pelqente ta vizitoja.

    kurse bankoku,

    One night in Bangkok and the world's your oyster
    The bars are temples but the pearls ain't free
    You'll find a god in every golden cloister
    And if you're lucky then the god's a she
    I can feel an angel sliding up to me
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kinney : 16-06-2010 më 08:46
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  10. #-10
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    nuk votova as njeren se nuk i kam pa te gjitha kur ti kem pa do votoj ...neper televizora kena pa te gjitha po une du me i pa live masnej me votu ketu
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  11. #-9
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga llapmuhaxheri Lexo Postimin
    Duke u bazuar ne shijen tende gjithmone.

    Ne Marbella kam qene dhe eshte nje qytet i vogel bregdetar shume i bukur,ka nje renditje te bukur dhe sa kam pare eshte qyteti me i bukur dhe me i pasuri ne bote.
    .
    jo vetem tek shija ime. qytetet qe rendita nuk i nxora une. jane te forbes dhe travel + leisure.

    madridi me ka pelqyer shume, por nuk krahasohet me romen, parisin apo venecian.
    gjithashtu viena thone eshte e mrekullueshme. ndersa marbella nuk futet fare as nder qytetet me te bukura te spanjes, jo me te botes.
    sdq me behet qejfi qe ty te paska pelqyer kaq shume.

    ne frankfurt kam qene, por heidelbergu este 10 here me i bukur.
    jo vetem sipas shijes sime
    Vasudhaiva Kutumbakam

  12. #-8
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Dubai ,dubai(vet parajsa ).

  13. #-7
    patriot Maska e shoku_tanku
    Anëtarësuar
    18-09-2006
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    3,395
    Si,nuk qenka Kamza ne sondazh?!

  14. #-6
    ¯¯¯¯¯¯¯¯
    Anëtarësuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Nga Parisi, Roma, Venezia, Londra, New York, Firenze qe kam pare nga ajo lista, nuk e di ke mund te zgjedh si fitues te "kurores". Secila ka dicka qe nuk e krahasoj dot me nje vend tjeter, nisur nga aq sa kam pare une neper vizitat flash qe kam bere.

    Venezia eshte super romantike si vend e aty do kisha jetuar me qejf ne pleqeri, qe te marr plakun per krahu e bejme xhiro me "taksi" neper uje.
    Parisi ka ato rruget me kalldrem, ato patisserite e vogla, ka goxha vende per te vizituar qe heren e pare kur i sheh te mrekullojne. Ka edhe Disneyland-in, ja vlen te ikesh me beba e moshatare te vetes (ne rastin tim).
    Londra tipik qytet i madh, metropol, levizje, jete me ritem ekstrem, po ajo koha ta shpifte.
    New York ja vlen te jetosh edhe pse ngjason me Londren per nga intensiteti i jetes, mesa pashe. Per mua eshte si nje "small world", sepse kishte shume gjera qe mund te ndeshje, gjeje me disa minuta largesi nga njera-tjetra.
    Roma & Firenze jane te bukura si vende turistike e mund te vizitosh kaq shume gjera qe jane pjese e kultures boterore.

    Summa summarum: Une them se cdo vend ne thelb ja vlen ta vizitosh e mesosh dicka, kundrosh ndonje gje mbi te cilen ke lexuar apo degjuar shume, e besh shume foto per qejfin tend sepse secila te ofron dicka, qe nuk e ke ndeshur me pare.

  15. #-5
    ¯¯¯¯¯¯¯¯
    Anëtarësuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    ne madrid e ne frankfurt kam qene. jane poshte atyre qyteteve te listes.
    lisbona nuk eshte kush e di se çfare me kane thene.

    marbella???!!!
    ka nja 50 qytete neper karaibe apo ne oqean indian qe kane plazhe shume me te bukura se ata te marbellas dhe te tere mesdheut...
    nuk krahasohet mesdheu me detet tropikale.
    Lisbona eshte si "katund" icik po te bridhje, por ka ama gjera qe ke qejf t'i vizitosh. Jo ndonje gje e jashtezakonshme ama.
    Madrid-i gjithashtu. Mua keto si vende nuk me kane impresionuar me ndonje gje qe te them: "Wow". Spanja e Portugalia nuk e di por me duken qe nuk kane ndonje standart si vende qe te te lene pa mend me ndonje gje. : ))

    Frankfurt-i eshte metropol me qiellgevishesat e vet, por nuk ka ndonje gje te jashtezakonshme ne te.Dengla e madhe vetem.

  16. #-4
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anëtarësuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    Mendoj se mbas Prishtines , qyteti me i mire eshte Parisi.
    JU NJE HAP - PUNA DY...

  17. #-3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar më parë nga Bardhi Lexo Postimin
    Mendoj se mbas Prishtines , qyteti me i mire eshte Parisi.
    normale, shije shije kjo bote
    harrove te them qe ato qytete qe zgjodha vijne natyrisht pas fshatit tim.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  18. #-2
    ¯¯¯¯¯¯¯¯
    Anëtarësuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Pa prova fotografike nga fshatrat e lagjet qe thoni se jane me te bukurat, nuk perfillen sugjerimet tuaja.
    Ju falenderojme per vemendjen parapasprakisht.

  19. #-1
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga eldushka Lexo Postimin
    Lisbona eshte si "katund" icik po te bridhje, por ka ama gjera qe ke qejf t'i vizitosh. Jo ndonje gje e jashtezakonshme ama.
    Madrid-i gjithashtu. Mua keto si vende nuk me kane impresionuar me ndonje gje qe te them: "Wow". Spanja e Portugalia nuk e di por me duken qe nuk kane ndonje standart si vende qe te te lene pa mend me ndonje gje. : ))

    Frankfurt-i eshte metropol me qiellgevishesat e vet, por nuk ka ndonje gje te jashtezakonshme ne te.Dengla e madhe vetem.
    per mua spanja eshte shteti me i bukur ne europe. eshte i pasur me histori e kulture dhe natyre te mrekullueshme. sidomos jugu.
    ndoshta nuk ke shetitur shume. une ne fakt vetem ne madrid e toledo kam qene, por ne spanje ndodhet edhe barcelona, sevilla, cordova, granada, san sebastian, santiago de compostela, ishujt etj.
    ne spanje ka shume me teper per te pare se ne france gjermani apo angli. mendoj se vetem italia eshte ne te njejtin nivel.
    e verteton edhe fakti qe eshte shteti i dyte ne bote qe ka me shume pasuri te njerezimit te mbrojtura nga UNESCO.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  20. #0
    ¯¯¯¯¯¯¯¯
    Anëtarësuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    per mua spanja eshte shteti me i bukur ne europe. eshte i pasur me histori e kulture dhe natyre te mrekullueshme. sidomos jugu.
    ndoshta nuk ke shetitur shume. une ne fakt vetem ne madrid e toledo kam qene, por ne spanje ndodhet edhe barcelona, sevilla, cordova, granada, san sebastian, santiago de compostela, ishujt etj.
    ne spanje ka shume me teper per te pare se ne france gjermani apo angli. mendoj se vetem italia eshte ne te njejtin nivel.
    e verteton edhe fakti qe eshte shteti i dyte ne bote qe ka me shume pasuri te njerezimit te mbrojtura nga UNESCO.
    Ne fakt une kam qene nga ato qe permende ti ne Madrid, Toledo, Granade, Sevilla, Barcelone edhe San Sebastian. Ka per te pare, nuk e mohova kete gje. Ama nuk e di perse, nuk mund t'i krahasoj me Paris, apo Vjene, apo Prage. Me ngjajne pak "larg qyteterimit". Nuk e di perse. : /

Faqja 0 prej 13 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •