Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  41
  Postime
  3,501
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  AKSH hed ne ere Gjykaten e Qytetit te Struges

  KOMUNIKATĖ NR.21
  E SHTABIT TĖ DIVIZIONIT "SKĖNDERBEU" TĖ AKSH-sė


  Shtabi i Divizionit "Skėnderbeu" tė AKSH-sė bėnė tė ditur se nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm, tė datės 15 shkurt 2003, Njėsia Speciale e kėtij Divizioni, nėn drejtimin e komandantit Drin Drini, ka kryer njė aksion ushtarak tė suksesshėm. Pushteti kolonialist sllavomaqedon, pėr tė ruajtur pozitat e veta sunduese, shtypėse dhe shfrytėzuese ndaj shqiptarėve dhe pasurive tė tyre, kanė kohė qė kanė hedhur nė veprim edhe gjykatat e qyteteve tė ndryshme, tė cilat me gjyqe farėse po burgosin dhjetėra e dhjetėra shqiptarė pėr "fajin" e vetėm se janė shqiptarė dhe kėrkojnė tė jenė tė lirė nė trojet e tyre stėrgjyshore. Burgjet e FYROM-it sot janė tė mbushura vetėm me shqiptarė, tė cilėt maltretohen, gjymtohen dhe u bėhen presione e shantazhe pėr t'u mbyllur gojėn dhe pėr t'i paralizuar qė tė mos kėrkojnė tė drejtėn e tyre legjitime, pėr t'u bashkuar me Shqipėrinė, pjesė e sė cilės janė.

  Njėra ndėr gjykatat e qyteteve qė ka bėrė mė shumė gjyqe politike ndaj shqiptarėve tė pafajshėm ėshtė Gjykata e qytetit tė Strugės. Nisur nga ky fakt, Njėsia Speciale e Divizionit "Skėnderbeu" tė AKSH-sė, planifikoi, organizoi dhe ekzekutoi njė aksion sinjifikativ politiko-ushtarak. Kjo Njėsi arriti tė hedhė nė erė, duke e shkatėrruar plotėsisht godinėn e kėsaj gjykate.

  Ne e dimė se gjykatoret janė tempuj tė shenjtė ku jepet drejtėsi, mirėpo nė FYROM, politika kolonializuese dhe gjenocidiste sllavomaqedone i ka kthyer gjykatat nė "purgator", pėr dėnime tė padrejta tė shqiptarėve. Ndaj, AKSH-ja deklaron se, edhe nė tė ardhmen do tė jenė nėn goditjen e saj kėta "purgatorė" antishqiptarė.

  Njoftojmė, njėkohėsisht, se aksioni u krye sipas objektivit tė paraparė pėr tė mos patur asnjė viktim njerėzore, si dhe, Njėsia Speciale qė kreu aksionin, u kthye nė vendkomandė pa pėsuar as dėmin mė tė vogėl.

  ZĖDHĖNĖSI I SHTABIT TĖ DIVIZIONIT "SKĖNDERBEU" TĖ AKSH-sė,
  Kolonel Ilir Duraku


  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  23,877
  Faleminderit
  63
  490 falenderime nė 377 postime
  Nje akt i pastert terrorist qe ka per te bere qe AKSH se shpejti ta gjej veten ne listen e zeze te organizatave terroriste qe ka perpiluar departamenti i shtetit amerikan.

  Ajo qe eshte per te ardhur keq, eshte se keta njerez, ashtu si Osama Bin Laden ka rrembyer fene islame per qellimet e veta, ashtu edhe AKSH mundohet te rrembeje ceshtjen kombetare shqiptare per qellimet e veta.

  Shqiptaret ne Maqedoni kane nje mareveshje politike te Ohrit, jane pjesmarres se qeverise, gezojne mbeshtetjen nderkombetare dhe po i arrijne qellimet e tyre me anen e nje procesi politik. Akte te tilla terroriste vetem sa ndezin urrejtjen etnike ne Maqedoni, dhe demtojne interesat tona kombetare ne syte e Perendimit.

  Akte te tilla, vetem sa u vijne ne ndihme Sllaveve dhe Grekeve per te provuar tezen e tyre se "Shqiptaret e destabilizojne ballkanin".
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  41
  Postime
  3,501
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Albo, terrorizem eshte te vrasesh njerez te pafajshem, kurse AKSH deri tani ka sulmuar vetem njerez me uniforme, dhe objekte shteterore, dhe kete per shkak te zvarritjes se zbatimit te Marreveshjes se Ohrit, sic e tha edhe Xhaferri dje, marreveshja e Ohrit gjendet ne vendnumero, keshtu qe kjo vjen si pasoje e zvarritjes se zbatimit te marreveshjes se Ohrit, pra qe eshte faj i sllaveve, ata jane destabilizues te Ballkanit, sepse po te zbatohet marreveshja e Ohrit, atehere mendoj se edhe sulmet e AKSH-se do te ndalen, dhe nese nuk ndalen atehere AKSH eshte destabilizuese e Ballkanit, me arsyetimin se kombi shqiptar eshte ndare dhunshem dhe ata deshirojne te jetojne se bashku.
  Une mendoj, se nuk duhet bere lufte ne Maqedoni, sepse keshtu ne vertete mund ta ndajme Maqedonine , por me ndarjen e saj humbim shume popull (duke llogaritur se shume sllave dhe turqit atje jane shqiptare te asimiliuar) si dhe pjeset tjera te Maqedonise, sepse sic e dijme nataliteti i shqiptareve eshte shume me i larte dhe sipas demografeve per 20-25 vite do te jemi shumice dhe me nje referendum do te shpallej bashkimi.
  Ky eshte mendimi im.
  Pershendetje
  Rrofshin Shqiptaret e Bashkuar dhe Shqiperia e Bashkuar
  Duke l
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  PDSH dėshiron tė tėrhiqet nga Marrėveshja e Ohrit


  Shkup, 17 shkurt (Kosovapress) Time: 10:00

  “Kemi njė situatė ku kanė filluar shenjat e para tė radikalizimit tė situatės nė Maqedoni, e krejt kjo pėr shkak tė moszbatimt tė Marrėveshjes sė Ohrit”, ka thėnė kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare, Arbėr Xhaferi, pas mospjesėmarrjes sė tij nė takimin e paradisaditshėm tė liderėve nėnshkrues tė Marrėveshjes sė Ohrit, i realizuar nga kryetari maqedonas, Boris Trajkovski

 5. #5
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,378
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  AKSH jane naziste dhe si te tille kurre nuk duhet te mbeshteten nga shteti apo ndonje organizem shteteror shqiptar. Nuk kam nge te shkruaj prape per kete por po vendos nje link ku po diskutoj per kete ceshtje.


  XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

  [Reklamat jane rreptesisht te ndaluara/ASD]
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angeldust : 21-02-2003 mė 18:19
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 6. #6
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,378
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ose me mire po jua sjell diskutimin ketu.

  To Shqiponja, Catmaddog, Ddude, per ate postin e AKSH-se
  --------------------------------------------------------------------------------
  As I couldn't get in and read the dirty messages under that heading, I started a new one. All you guys, I don't care about the greeks hating us, or serbs or anyone else. That AKSH stuff should calm down, and they should work to build Albania if they have that much energy to waste. Like CatMaddawg said, they should stop trying to make us look bad in the eyes of the world. Do you think America had any special interest in Albanians for helping them with Kosovo? Noooooooooo, they didn't. They just wanted to help kosovars in need suffering from Miloshevic. If Albanians like Shqiponja (hard to believe he's with AKSH and such crap) but, if they really exist, they are little Hitlers, Miloshevics, Duces and they are all going to fail if they attempt anything like that, just like their Hitler failed.

  We have the west on our side, NATO and other democratic organisms in our favor. We don't need to fight for rights or freedom. Not with guns, only with diplomacy. If there's need for gun war, we'll have NATO, but not if AKSH screws our relationship with them. AKSH eshte shume idiote per mua, nje tufe me budallenj qe do na shkaterrojne qe nga rrenjet dhe do ta bejne Evropen ta ndaje Shqiperine ne 4 copash, ashtu sic e kishin planifikuar qe ne fillim. Sa me shume lexoj budalleqe te tilla, aq me shume e kuptoj ndryshimin e shqiptareve te Shqiperise dhe shqiptareve te ish-Jugosllavise.

  Ju lutem me ndihmoni qe te mos behem njeri me paragjykime per ju!

  Zoti ju dhente mend! Ju dhente sa me shume mend qe te shpetojme dhe ne shqiptaret e tjere!

  Kaq budallenj paskan qene politikanet shqiptare qe s'i bekan dot zap keta capacule militante?

  TiLeiOhMaleas
  Membrum
  Posts: 80
  (2/20/03 10:08:31 pm)
  Reply Well said..
  --------------------------------------------------------------------------------
  Atlast something intelligent came out of that brain of yours. Good work. Hopefully the rest of these little extremists listen to your words.

  AlbElena
  Membrum
  Posts: 83
  (2/20/03 10:32:46 pm)
  Reply | Edit Re: Well said..
  --------------------------------------------------------------------------------
  don't worry tile

  they listen to these words, and they are not only my words but of the Albanians within Albania as well, more than 99% of them. They are also the words of the Albanian government.

  It's just Miloshevic and friends, who screwed my people in ex-Yugo and filled them with so much hate, that they can't see the light sometimes.

  zige79
  Registered User
  Posts: 35
  (2/21/03 6:37:32 am)
  Reply AlbElena
  --------------------------------------------------------------------------------
  I agree, AKSH might make Albanians look bad in the eyes of the world. Now, let me tell you a little something.... Serbs, are united no matter where they are from. Krajina, Belgrade, it doesnt matter where they are, they are united on their hatred of Albanians. Same thing applys with the Greeks. Do you think they want to be our friends? Or that they want peace? They would fack us over the first chance they get. On the otherhand, Albanians arent united.They act like they belong to different nationalities. Tosks hate Ghegs, Muslims hate orthodox, Catholics hate muslims, Malzi Albanians hate Kosovars etc. Thats why we Albanians will never get anywhere. I'm waiting for Greece to annex the southern half of Albania. But please continue believing that they give a damn about you

  HappyDude
  Membrum
  Posts: 109
  (2/21/03 7:41:22 am)
  Reply Zige
  --------------------------------------------------------------------------------
  And I agree with you 100%.
  As you've problably seen some albanians in these forums, act like peacemakers, not aknowledging what their brothers and sisters have suffered in other parts of the divided albanian lands. And some of our own even go so far as to call some of us different names etc.

  zige79
  Registered User
  Posts: 37
  (2/21/03 8:59:46 am)
  Reply By the way AlbElena
  --------------------------------------------------------------------------------
  Is that a good thing that 99% of Albanians from Albania proper would side with serbs over their Kosovar brothers? You know ive read some posts by Albos trying to convince Serbs on these forums that they didnt support the Kosovar Albanians and it made me sick. Is that what Albanians from Albania proper are like? I cant understand why you support Greeks so much. They dont like you. They think your criminals, they hellenise Albanians, they claim southern Albania and your culture but i suppose thats alright. And when they invade i sure as hell wont help.

  CTMadDawg
  Membrum
  Posts: 102
  (2/21/03 11:19:36 am)
  Reply
  Re: By the way AlbElena
  --------------------------------------------------------------------------------
  zige, ur the one talking about how albanians are divided and here u are contributing to it by saying that u would not help if greece invaded albania.
  do u know that u are discriminating like hell here. huh? my parents are from southern albania and i was born in tirana. I hate both greeks and serbs alike. U wanna take my stand on it? Kosovars speak the same language i do and have the same customs for the most part. they wave the same flag so as far as im concerned we are the same people and by what u said i think ur the one thats crazy.
  moreover, no one said 99% of albos side with serbs over kosovars. we said 99% of albo dont agree with AKSH because they have their own problems to look at. I dont think people that have no jobs and barely make enough money to survive would have any interest in a greater albania. not yet at least. Do u understand where im coming from? i think we helped the kosovars as much as we could during the genocide. if u were expecting albania to fight serbia then ur crazy cuz that would hurt us more than them. my only advice to you is let ur brain take over and not ur overwhelming sense of nationalism cuz ur making no sense.


  Double Headed Falcon
  Registered User
  Posts: 44
  (2/21/03 12:37:07 pm)
  Reply Im Greek
  --------------------------------------------------------------------------------
  and i dont hate anyone,albanians included and i doubt that greece will ever annex southern albania, not going to happen.

  albelena: im not sure what americas motivation to help the kosovars was, though im sure its not as humanitarian as it seems, afterall they dont do anything to stop lots of other genocides and dictators like pincochet, and baby doc and dont forget turkey. Albania should be wary in my opinion

  AlbElena
  Membrum
  Posts: 84
  (2/21/03 1:07:33 pm)
  Reply | Edit Re: By the way AlbElena
  --------------------------------------------------------------------------------
  Serbs are united against us? Well, we all saw how their union around ethnic hate crumbled in 1999. Greeks are united against us? (we're not as much on their thoughts as u think we are) They are gonna invade Southern Albania? I don't think so, they are EU members and as such they can't go to war with us, just like that for no reason, because if Greeks atack us (this is not me talking by the way, just trying to reason with this funny imagination...), they have to have EU permission, blah, blah, blah... and that would mean that EU is in war with Albania.....

  (and now I start to speak again) I DON"T SEE THAT HAPPENING. Albanians in Albania don't hate each other, you were the one who took out here on the forum old tribal laws, talking like in the times of Lek Dukagjini, Tosk vs. Ghegh, Malsi-Jallia... and so on, stupid things and hates that are existing only in your imagination, not in mine or any other I Albanian I know.

  Don't interpret every thought against a particular extremist organism like AKSH, as hate (v. big word) against Kosovars or anything. This is where we stand. WE SYMPATHIZE WITH THE KOSOVARS. ALBANIAN POLITICIANS WILL DO EVERYTHING POSSIBLE DIPLOMATICALLY TO HELP WITH THE KOSOVA ISSUE, OR THE RIGHTS OF ALBANIANS IN MACEDONIA, OR THE CHAM'S OLD PROPERTIES IN GREECE. THERE IS NO WAY ON THIS EARTH ALBANIA IS LOOKING FOR WAR WITH ANYBODY. AS SIMPLE AS THAT.

  As much as regards to me, I think of us, Albanians as united. We are not united around some cult of ethnic hate. We are united in the good will for prosperity in Albania, we are united in our desire for western integration, we are united in the cooperation with all the western democratic organisms (we've already shown our loyalty to them several times now), we are united around the ideal of religious and ethnic tolerance. I don't think there's a single politician in today's Albania who is minimally opposed to these points I mentioned, (although they have funny messy ways of showing it sometimes, funny ways about the economy I mean, not about the other points).

  Now if there are other ALbanians who wanna divide themselves from these Albanian ideals, go ahead, no way you are gonna have our support. So, if some Albanian guys think like AKSH then, it's them creating divisions among Albanians and not us (like "us" in "pacifist ALbanians"). We are what we are and what we wanna be. If people serving AKSH don't like to be part of what we are, I'd be much better off without them too.

  Sincerely!
  My pleasure for trying to explain this to you zige!

  Americans protected Albanians in kosovo because f the pressure of the ALbanian diaspora in US too, because of the dead bodies in the TV, because they saw how bad it got in Bosnia when they were trying to play non-intervening politics.

  (I'm gonna get in some more pure imagination now) If anybody maybe is trying to imply that US wnats to have military bases in ALbania, and that's why they sided w. them, well, I think Albanians could even let them, if not prohibited by EU orders or smth.

  Albanians are totally in debt with the American nation and Albanians literally love them. Not only now in Kosova, but if Woodrow Wilson hadn't been against total partition of Albanians in 1913, I'd surely have been forced to speak greek today and deny my Albanian heritage (just trying to make a point, not to go back to old albo-greek conflicts). My point is that America has been there for us from the beginning. We were the small nation, which was being bullied by bigger neighbours with influential friends.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  KOMUNIKATE NR.22
  E SHTABIT TE DIVIZIONIT "ADEM JASHARI" TE AKSH-se
  Njesiti gueril i Divizionit tė AKSH-sė "Adem Jashari", i cili vepron nė Kosovėn Lindore, sot mė datė 23.02.2003, kreu me shumė sukses aksionin e koordinuar kundėr Xhandarmėrisė kriminale serbe nė fshatin Muhovc tė komunės sė Bujanovcit, me ērast armikut i shkatoi dėme tė konsiderueshme nė njerėz dhe nė teknikė luftarake.

  Njėsiti Gueril i Divizionit tė AKSH-sė "Adem Jashari", i udhėhequr nga Komandant KORABI, merr pėrsipėr sulmin e kryer nė tė cilin mbetėn tė vrarė mė shumė se tre xhandarė serbė dhe u plagosėn dy tė tjerė, tė cilėt po udhėtonin me njė mjet motorik ushtarak tė llojit Transporter.

  Fill pas kėtij rasti Beogradi zyrtar ka lajmėruar vetėm pėr njė tė vrarė dhe dy tė plagosur dhe se kėtė sulm po mundohet t'ua mveshė ish luftėtarėve tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit (ish-UĒPMB-se), me ē'rast Shtabi i Divizionit "ADEM JASHARI" i Armates Kombėtare Shqiptare hedh poshtė tė gjitha spekulimet e qeverisė dhe te mediave serbe.

  Armata Kombėtare Shqiptare i bėn thirrje popullatės shqiptare qė tė qėndrojnė stoik nė trojet e tyre, sepse ne bijtė e kėtij kombi tė rreshtuar nė Armatėn Kombėtare Shqiptare kemi qenė, jemi dhe do tė jemi gjithmonė nė mesin tuaj dhe nė mbrojtje tė trojeve tona.


  PER SHTABIN E DIVIZIONIT "ADEM JASHARI"
  TE ARMATES KOMBETARE SHQIPTARE (AKSH-se),


  Zedhenesi BESFORT KARADAKU .

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  AKSH: Tė vrarėt nė Bujanoc ishin luftėtarėt tanė


  BUJANOC, 8 mars - Armata Kombėtare Shqiptare deklaron se janė luftetarė tė saj, dy shqiptarėt e vrarė afėr Bujanocit, nė vendin e quajtur Ēezma e Eminit, dje ne nje shkembim zjarri me policine serbe. Nė njė komunikaten pėr shtyp tė AKSH-sė thuhet se "Kanė rene heroikisht nė krye tė detyrės, dy luftėtarėt mė tė denjė tė Armatės Kombėtare shqiptare, Shaban Bajrami dhe Besim Xhemajli. Ne jemi krenarė me veprėn tuaj fisnike dhe patriotike nė shėrbim tė kombit shqiptar pėr tė realizuar aspiratat kombėtare, amanetin e dėshmorėve tė kombit, me nė krye Adem Jasharin dhe gjithė deshmorėve tė luftėrave tė fundit pėr ēlirim dhe ribashkim kombėtar. Vepra juaj do tė jetė shembull pėr tė gjithė ne, pėr tė cilėn dhamė betimin pėr t'a ēuar nė vend amanetin tuaj dhe tė dėshmorėve tė tjerė, qė ranė pėr ēlirimin dhe ribashkimin e trojeve shqiptare", thuhet ne komunikaten e AKSH-sė. AKSH u bėn thirrje shqiptareve qe punojne ne policine multietnike ne Luginen e Presheves qė tė largohen. "Iu bėjmė thirrje gjithė shqiptarėve qė shėrbejnė nėn emblemėn e Serbisė me emrin "Polici Multietnike", ta hedhin sa mė shpejt uniformėn, e cila historikisht na ka gjakosur dhe po vazhdon tė na gjakosė edhe tani, ose nė tė kundėrtėn ne do tė detyrohemi qė tė jemi tė pamėshirshėm kundėr atyre qė mbajnė uniformat dhe emblemat Sllave, sepse, nuk kemi kohė qė gjatė dyluftimeve t'i indentifikojmė nė janė shqipfolės apo sllavė", thuhet nė deklaratėn e AKSH.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  KUR ZĖRI I ARSYES NUK DO TĖ DĖGJOHET, NE DO TĖ FLASIM ME GJUHĖN E FORCĖS!  (Intervistė e Av. Idajet Beqiri, njė ndėr Udhėheqėsit Politik tė FBKSH-sė,

  botuar nė Agjencia France Presse)  Pyetje: Cila ėshtė strategjia juaj ushtarako-politike drejt realizimit tė synimeve tuaja?  Idajet Beqiri: Fronti Pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), si njė bashkim forcash politike, intelektuale dhe atdhetare shqiptare, synon tė zgjidhė me mjete politike ēėshtjen kombėtare shqiptare. Jemi i vetmi komb nė botė qė trojet etnike dhe popullin na i kanė pėrvetėsuar dhe qėndrojmė tė ndarė nė pesė shtete tė ndryshme. Jemi popull i vetėm nė botė qė ndodhemi nėn kolonizim. Strategjia jonė e veprimit ėshtė njohja masive e shqiptarėve me Platformėn tonė, e cila nė thelbin e saj ka ribashkimin e trojeve etnike shqiptare dhe popullit qė jeton nė to, nė njė shtet tė vetėm demokratiko-ligjor e properėndimor shqiptar nė Ballkan. Pas kėsaj, ne edhe do tė arrijmė tė bėjmė bashkimin masiv tė shqiptarėve pa dallime feje, krahine, idologjie e partie rreth Frontit Pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, me qėllim qė Platforma jonė tė bėhet ide masive dhe sunduese ndėr shqiptarėt. Me mjete politike, diplomatike dhe propagandistike do tė arrijmė tė sensibilizojmė opinionin gjithėshqiptar dhe ndėrkombėtar, se rruga e vetme pėr tė eleminuar shkakun e krizave dhe destabilitetit tė Ballkanit ėshtė lejimi i shqiptarėve tė bėjnė shtetin e tyre tė ribashkuar. Nėse ky zė nuk do tė dėgjohet, mjeti i fundit ėshtė ngritja e popullit nė njė kryengritje tė pėrgjithshme tė armatosur. FBKSH-ja punon ēdo ditė pėr kėtė gjė.  Pyetje: Nė ēfarė mekanizma llogaritni pėr avancimin e kėtyre synimeve?  Idajet Beqiri: Ne llogarisim nė rradhė tė parė mjetet politike. Platformėn e FBKSH-sė ua kemi dėrguar nė gjuhėt kryesore tė huaja kancelerive tė botės. Po kėshtu u kemi drejtuar njė Memorandum gjithė faktorit ndėrkombėtar, nė tė cilin shprehen qartė kėrkesat tona. Jo shumė ditė mė parė, para Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė, nė Bruksel, pėrmes njė proteste masive, shprehėm kėrkesat tona pėr njė zgjidhje objektive tė krizės ballkanike, qė ėshtė nė rradhė tė parė krizė shqiptare. KM i BE-sė priti edhe njė delegacionė tė FBKSH-sė dhe i dėgjoi drejtpėrdrejtė synimet tona dhe rrugėt pėr arritjen e tyre. Kur tė bindemi se kėto mjete po shterrin dhe veshi i faktorit ndėrkombėtar ėshtė mbyllur pėr tė dėgjuar zėrin e arsyes, atėherė FBKSH-ja dhe strukturat e saj do tė flasin me zėrin e forcės...  Pyetje: Strukturat tuaja politiko-ushtarake propagandojnė bashkimin kombėtar. Ky synim ka ngjallur kundėrshtime tė ashpėra tė faktorėve relevantė ndėrkombėtarė dhe vendorė. Si i komentoni kėto reagime, veēanėrisht tė bashkėsisė ndėrkombėtare?  Idajet Beqiri: Faktorėt relevantė ndėrkombėtaė dhe vendorė e dinė se ka njė ēėshtje kombėtare shqiptare tė pazgjidhur. E dinė qė janė vetė ata qė u kanė bėrė shqiptarėve padrejtėsinė e rėndė tė ndarjes dhe copėtimit me ligjin e "xhunglės". Faktorėt ndėrkombėtarė, pavarėsisht se pėrpiqen tė bėjnė rolin e "strucit", i cili, me qė futė kokėn nė rėrė, mendon se nuk e sheh njeri trupin dhe qafėn e tij tė gjatė, e dinė qė pėr zgjidhjen e krizave kombėtare nuk ka dy mizura, njė pėr tė gjithė vendet e botės, dhe njė tė posaēme vetėm pėr shqiptarėt. Ne nuk po kėrkojmė mė shumė dhe nuk do bėjmė mė shumė dhe as mė pak nga sa bėri Gjermania, Sllovakia, Ēekia, Ish-vendet e BRSS-sė, ish-vendet e Jugosllavisė, Kina me Hong Kongun etj.

  Ēėshtja e pa zgjidhur shqiptare ėshtė nė rradhė tė parė problem i shqiptarėve. Jemi ne qė pėr mė shumė se njė shekull vuajmė pasojat e njė gjenocidi dhe kolonializmi tė paparė. Ndaj kemi vendosur tė luftojmė pėr lirinė tonė, kemi vendosur tė vėmė nė vend padrejtėsinė shekullore. Prej faktorėve relevantė ndėrkombėtar dhe vendorė kėrkojmė tė na trajtojnė si gjithė popujt e botės...  Pyetje: A mendoni se veprimet e armatosura mund tė realizojnė bashkimin kombėtar qė e paraqitni si projekt tuajin?  Idajet Beqiri: FBKSH-ja nuk ėshtė e pėrcaktuar pėr veprime tė armatosura. Janė kolonizatorėt serbo-sllavomaqedonė qė e imponojnė kėtė mėnyrė zgjidhje. Ata, megjithėse e shohin qė kolonializmi ka rėnė nė gjithė botėn, qėndrojnė me mendėsitė e vjetėra nė trojet tona. Faktori ndėrkombėtar bėn rolin e "zjarrfikėsit", duke shuar vazhdimisht vatrat e zjarrit, pa menduar qė problemi po agravon deri nė shkallėn qė nuk do tė ketė mė "zjarrfikės" nė botė tė futet nė zjarrin e madh ballkanik, i cili ėshtė gati tė shpėrthejė. Ne jemi pėr gjuhėn e arsyes nė zgjidhjen e krizės shqiptare, pėr gjuhėn e paqes, por kur gjenocidistėt dhe kolonizatorėt trajtohen si tė priviligjuar dhe jetojnė mbi shfrytėzimin qė i bėjnė popullit tonė dhe pasurive tė tyre me ligjin e forcės, veprimet e armatosura pėr t'u ēliruar janė mjeti mė i mirė politik e demokratik.  Pyetje: Keni marrė pėrgjegjėsi pėr aksione tė ndryshme nė Maqedoni dhe Luginė tė Preshevės. Nė kėtė drejtim, keni bėrė tė ditur se dy shqiptarėt e vrarė nė Konēul, kanė qenė pjestarė tė Armatės Kombėtare Shqiptare. A do tė thotė kjo se e keni filluar veprimtarinė pėr pėrgatitjen e njė ofensive pranverore?  Idajet Beqiri: Ka njė problem tė rėndė shqiptar tė pazgjidhur. Ka njė popull shqiptar tė ndarė nė pesė shtete tė ndryshme, tė cilėt nga ēdo pikėpamje janė njė popull i kolonizuar. Megjithėse u bėnė tre luftėra, me sakrifica tė pallogaritshme, pozita e shqiptarėve mbeti po ajo, e popullit nėn robėri dhe nėn kolonializėm. Kjo gjendje me siguri do tė ketė pranvera, vera dhe dimėra "tė nxehtė".  Pyetje: Nė njė komunikatė, AKSH-ja ka thėnė se pjestarėt e saj kanė rėnė nė krye tė detyrės. A mund tė na thoni se me ēfarė detyre ishin tė ngarkuar?  Idajet Beqiri: Unė jam njė ndėr udhėheqėsit politik tė FBKSH-sė, qė ėshtė struktura e vetme politike qė e udhėheq AKSH-nė. Komunikatat i nxjerrė SHP i AKSH-sė. Ky Shtab e di edhe me ēfarė detyre i ka ngarkuar pjestarėt e saj. Veē njė gjė e di sigurisht, qė AKSH-ja ka pėr detyrė tė mbrojė popullin shqiptar nė trojet e veta etnike nga gjenocidistėt serbo-sllavomaqedonė dhe t'i ēlirojė ata nga kolonializmi. A ka detyrė mė tė shenjtė se kjo?  Pyetje: Nė rast tė fillimi tė konfliktit, a do tė favorizoni edhe territorin e Maqedonisė pėr veprime tė drejtpėrdrejta ushtarake?  Idajet Beqiri: Pėrgjigjen e kėsaj pyetje duhet ta japin strategėt ushtarak tė SHP tė AKSH-sė, tė cilėt kanė pėrgatitur njė Strategji tė caktuar, unė jam politikan.  Pyetje: A mendoni se ka disponim te shqiptarėt pėr tė filluar njė luftė tė re?  Idajet Beqiri: Shqiptarėt, kur nisėn tre luftėrat e para, kishin parashikuar si fundin e tyre ribashkimin e trojeve shqiptare, dhe popullit qė jeton nė to, nė njė shtet tė vetėm kombėtar nė Ballkan. Meqė ky objektiv nuk u arritė, edhe pėr arsyen kryesore se faktorėt ndėrkombėtaėr nuk ishin tė pėrgatitur, shqiptarėt kėto tre luftėra i kanė konsideruar tre beteja tė papėrfunduara. Nėse nuk do tė ishte vullnet masiv i popullit shqiptar ngritja nė njė luftė tė shenjtė pėr ēlirim dhe ribashkim kombėtar, askush nuk do e merrte pėrgjegjėsinė tė bėnte aventura tė rrezikshme.  Pyetje: Faktorė tė ndryshėm institucionalė shqiptarė, pohojnė se veprimet e FBKSH-sė dhe AKSH-ės u japin arsyetime qeverive tė Beogradit dhe Shkupit dhe dėmtojnė interesat shqiptare?  Idajet Beqiri: Nuk e kuptoj cilat interesa shqiptare janė mirė dhe...veprimet e FBKSH-sė dhe AKSH-sė i dėmtojnė ato? Tė jesh nėn okupimin serbo-sllavomaqedon ėshtė "mirė"? Tė jesh nė truallin tėnd, por tė tė "pėrvetėsojnė" tė tjerėt dhe tė tė shfrytėzojnė si koloni ėshtė "mirė"? Ta kesh popullin, kombin dhe trojet e tua nė pesė shtete tė ndryshme dhe tė kesh kufijtė shtetrorė nga mė absurdėt nė botė, duke qenė i rrethuar ngado me vetveten, ėshtė "mirė"? "Arsyetimin" e vetėm qė FBKSH-ja dhe AKSH-ja u jep qeverive tė Beogradit dhe Shkupit ėshtė qė, kėto qeveri ta mbledhin pėrfundimisht mendjen se shqiptarėt nė trojet e tyre etnike nuk mund t'i mbajnė mė nėn shtypjen dhe shfrytėzimin e tyre si popull tė kolonizuar. Gjendja e shqiptarėve nė Ballkan ėshtė mė tepėr se dramatike. Rruga e vetme e shpėtimit ėshtė ēlirimi dhe ribashkimi me shtetin amė.  Pyetje: Ėshtė krijuar pėrshtypja se nuk keni pėrkrahje nga ish-drejtuesit e ish-UĒK-ės sė Kosovės dhe Maqedonisė, si dhe tė ish-udhėheqėsve tė ish-UĒPMB-ės?  Idajet Beqiri: Aparenca tė gėnjen. Ish-drejtuesit qė pėrballuan tre luftėrat e para janė tė vetėdijshėm qė nuk arritėn atje ku kishin pėrcaktuar fundin. Me sakrifica tė pashembullta, me vėshtirėsi tė panumėrta, bėnė aq sa mundėn. Detyra jonė ėshtė qė tė vazhdojmė rrugėn qė ata nisėn, dhe tė arrijmė finishin. FBKSH-ja ka njė pėrkrahje masive. Thuajse 90 pėrqind e ish-luftėtarėve tė tre ushtrive tė mėparshme ose janė inkuadruar nė AKSH, ose kanė bėrė dhe vazhdojnė tė bėjnė kėrkesa pėr rekrutim. Kjo ėshtė domethėnėse. Shtoji kėsaj edhe kėrkesat e mesatarisht 32 tė rinjėve nė ditė, tė cilėt i kanė mbushur 18 vjetėt, pas ndalimit tė tre luftėrave tė mėparshme, pėr t’u rreshtuar nė AKSH... Ky ėshtė njė fakt qė nuk ka nevojė pėr komente tė tjera...  Pyetje: Kur do tė paraqitet AKSH-ja publikisht?  Idajet Beqiri: FBKSH-ja dhe AKSH-ja kanė kohė qė janė paraqitur publikisht. Ato janė kudo nė terren, janė nė shpirtin e gjithė shqiptarėve, qė pėrpos ribashkimit nuk shohin perspektiv tjetėr, janė nė tė gjitha faqet e shtypit dhe masmedias vendase dhe tė huaja, janė nė sheshet e Evropės dhe tė botės...  Pyetje: Sipas jush, a janė tė dėshtuara pėrfundimisht marrėveshjet e Ohrit dhe Konēulit, dhe nėse po, pse?  Idajet Beqiri: Marrėveshjet e Ohrit dhe Konēulit kanė qenė tė destinuara tė dėshtojnė qysh nė hartim. Me njė ligj kushtetues, nė vitin 1974, shqiptarėt nėn kolonializmin ish-jugosllav, kishin shumė herė mė shumė tė drejta se sa pėrcaktojnė kėto dy marrėveshje tė dala si rezultat i dy luftėrave etnike. I rėndėsishėm ėshtė fakti se kush ka sovranitetin shtetror. Mbi trevat shqiptare nė Kosovėn Lindore (Preshevė-Bujanoc-Medvegjė) dhe nė Maqedoni sovranitetin shtetror e kanė serbo-sllavomaqedonėt. Ata tė japin aq tė drejta sa tė mos u cėnohet pozita e kolonizatorit. FBKSH-ja punon dhe lufton qė shqiptarėt e kėtyre trevave t'i bashkohen sovranitetit shtetror shqiptar, domethėnė natyrales, historikes, gjenit, kulturės, pra gjakut tė tyre me tė cilin gjithėēka i bashkon dhe asgjė nuk i ndan.  Pyetje: Faktorėt relevantė ndėrkombėtarė, prezent nė Luginėn e Preshevės, u kanė identifikuar si struktura dashakeqėse, madje edhe terroriste?  Idajet Beqiri: Nuk mund tė jetė "dashakeqės" dhe "terrorist" njė popull i tėrė, i cili nė emėr tė parimit universal tė vetvendosjes, tė shpallur si gjėja mė e shenjtė prej faktorėve relevantė ndėrkombėtarė, tė kėrkojė dhe luftojė pėr lirinė e tij, pėr pavarėsinė e tij, pėr tė hequr nga qafa zgjedhėn koloniale. Tė kėrkosh tė drejtat e tua kombėtare, tė luftosh pėr ēlirim dhe ribashkim me truallin tėnd natyral, tė hedhėsh poshtė padrejtėsinė shekullore qė pėrmes "ligjit tė forcės" tė mori mė shumė se gjysmėn e trevave dhe popullit dhe t'i kolonizoi, ėshtė akt i lartė civilizimi. AKSH-ja ėshtė e pėrcaktuar rigorozisht si njė forcė antiterroriste. FBKSH-ja i ėshtė bashkuar me gjithė potencialin dhe qenjen e saj koalicionit botėror antiterrorist me SHBA-tė nė krye. Ne jemi tė bindur se lufta qė bėjmė dhe do tė bėjmė kundėr zgjedhės shtypėse serbo-sllavomaqedone ėshtė nė kahun e duhur, sepse kėto shtete i pėrkasin boshtit tė sė keqes... Pas Irakut atyre do t'u vij rradha. Bollė plagė tė pashėrueshme u kanė hapur ballkanasve dhe Ballkanit serbo-sllavomaqedonėt.  Pyetje: Si e komentoni politikėn shqiptare nė pėrgjithėsi dhe nė veēanti nė Luginėn e Preshevės?  Idajet Beqiri: Ka ardhur koha qė politika shqiptare nė tė gjitha hapėsirat tona tė mendojė dhe veprojė pėr fatet e popullit tė vet, tė trevave tė veta. Serbo-sllavomaqedonėt e dinė se janė kolonizatorėt tanė. Ata kanė mjetet dhe njerėzit e tyre pėr t'u shėrbyer vendeve dhe qėllimit tė tyre. Ata nuk e kanė llogaritur "ndihmėn" e faktorit politik shqiptar pėr realizimin e "aspiratės" gjenocidiste tė tyre. Kjo "ndihmė" sigurisht i lehtėson, por gjithėsesi ėshtė e pėrkohėshme. Ndaj politika zyrtare shqiptare tė orjentohet drejt dhe t'u shėrbejė shqiptarėve. Tė bėsh rolin e "paqėsorit", tė partizanit tė "multietnicitetit" apo "bashkim-vllazėrimit" tė djeshėm, vetėm qė tė shihesh "me sy tė mirė" prej ndėrkombėtarėve, qė tė gėzosh ndonjė post tė lartė drejtues, kjo jo vetėm ėshtė e pėrkohėshme, por e destinuar tė marrė ndėshkimin mė tė rėndė historik...

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  INTERVISTĖ

  e Kryetarit tė FBKSH-sė, Valdet Vardarit,dhėnė tė pėrditėshmes ”ZĖRI” tė Prishtinės  ZĖRI: Kohėve tė fundit nėpėr shumė rrugė tė Kosovės janė vėrejtur patrulla tė cilat prezantohen si pjesėtarė tė AKSH-sė. - A mund tė na thoni kush i autorizon kėto patrulla qė tė dalin rrugėve tė Kosovės, nė emėr tė kujt dalin ato dhe cili ėshtė qėllimi i patrullimeve dhe kontrollimeve nėpėr rrugėt e Kosovės?


  VALDET VARDARI:Patrullat qė prezantohen nėpėr rrugėt e Kosovės nė emėr tė AKSH-sė nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me ARMATĖN KOMBĖTARE SHQIPTARE, sepse Kryesia Qendrore e FRONTIT PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR ka kėtė strategji: ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE (AKSH), si strukturė ushtarake e FBKSH-sė, do tė luftojė vetėm uniformat sllavo-greke. Pra, AKSH-ja ėshtė prezente dhe do tė jetė edhe mė prezente nėpėr trojet shqiptare nėn IRJM, nė Kosovėn Lindore, nė Kosovėn Veriore, nė Mal tė Zi dhe nė Ēamėri. Kurse, nė Shqipėrinė Londineze dhe nė Kosovėn aktuale (Qendrore), ku aktualisht nuk ėshtė uniforma sllave dhe ėshtė KFOR-i dhe UNMIK-u, vepron FRONTI PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR. Ata qė veprojnė kėshtu janė armiq tė FBKSH-sė dhe AKSH-sė, sepse ata dėshirojnė qė FBKSH-nė dhe AKSH-nė, sė pari, ta kompromentojnė para popullit shqiptar, dhe sė dyti, FBKSH-nė dhe AKSH-nė ta konfrontojnė me faktorin ndėrkombėtar. Pra, ata janė kontigjenti serb nė Kosovė. Kėta matrapazė, maskaxhinjė dhe shėrbėtorė tė pushtuesve sllavo-grekė kanė marrė edhe rolin e tagrambledhėsave, tė cilėt popullin shqiptar e plaēkisin dhe e kėrcėnojnė nė emėr tė AKSH-sė. Tanimė Sekretariati Vendimmarrės i Kryesisė Qendrore tė FBKSH-sė dhe Shtabi i Pėrgjithshėm i AKSH-sė, disa herė me rradhė ėshtė prononcuar pėr kėtė fenommen kriminal qė ėshtė shfaqur kohėve tė fundit, mu nė kohėn kur FBKSH-ja ka filluar tė marrė legjitimitetin e kombit shqiptar. Ju lutem lexoni faqet tona zyrtare: www.shqiperiaebashkuar.com dhe www.aksh.org dhe do tė bindeni mbi krejt atė qe ua thashė mė lart.

  ZĖRI: Ēfarė mund tė thuhet pėr veprimin e AKSH-sė nė Maqedoni, nė Luginė tė Preshevės dhe nė Kosovė, konkretisht cili ėshtė qėllimi i AKSH-sė nė Kosovė?

  VALDET VARDARI: Armata Kombėtare Shqiptare pėrbėhet nga 4 Divizione:
  1. Divizioni "ADEM JASHARI", qė vepron nė trojet shqiptare tė Kosovės Lindore dhe Kosovės Veriore;
  2. Divizioni "SKĖNDERBEU", qė vepron nė trojet shqiptare nėn IRJM;
  3. Divizioni "ULQINI", qė vepron nė trojet shqiptare nėn Mal tė Zi; dhe
  4. Divizioni "ĒAMĖRIA", qė vepron nė trojet shqiptare nėn Greqi.
  Kurse, siē iu thash edhe mė sipėr, nėpėr fshatrat, lagjet dhe qytetet e Shqipėrisė Londineze dhe tė Kosovės aktuale, ne kemi ngritur dhe kudo do te ngritim Kėshillat e FRONTIT PĖR BASHKIM KOMBĖTAR. Uniforma dhe emblema e ARMATĖS KOMBĖTARE SHQIPTARE nuk ėshtė dhe kurrė nuk do tė jetė prezente nė Shqipėrinė Londineze dhe Kosovėn aktuale.
  Ajo, siē iu thash edhe mė lart, do tė jetė prezente kudo qė do tė jenė uniformat ushtarako-policore tė pushtuesėve sllavo-grekė.

  3.ZĖRI: Nė Kosovė ekzistojnė trupat e KFOR-it, tė policisė sė UNMIK-ut, tė Shėrbimit Policor tė Kosovės dhe Trupat Mbrojtėse tė Kosovės (TMK).Nėse thuhet se AKSH-ja ka dalur pėrveē tjerash ta mbrojė edhe popullin e Kosovės, a mund tė na thoni, nga kush ėshtė i rrezikuar populli i Kosovės dhe prej kujt mendon ta mbrojė atė AKSH-ja?

  VALDET VARDARIesoj qė mė sipėr iu pėrgjegja edhe kėsaj pyetjeje. Pra, AKSH-ja nuk ka pse del nė Kosovė, sepse aty jane trupat e KFOR-it, UNMIK-ut, TMK-ja dhe SHPK-ja. Por, kur Forcat ushtarake serbe tė pretendojnė tė rikthehen nė Kosovė, siē po pėrgatiten, unė iu garantoj qė, edhe nėse ndodhė qė KFOR-i dhe UNMIK-u ta lėnė Kosovėn nė mėshirė tė Sėrbisė, ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE do tė jetė e para qė Sėrbisė do t'ia ndalė vrapin nė kufinjtė e Kosovės historike, sepse andej vepron Divizioni "ADEM JASHARI".

  ZĖRI: A ka, nė fakt, njerėz qė dalin tė patrullojnė nė emėr tė AKSH-sė dhe tė cilėt nuk janė nė kuadėr tė organizatės suaj? Nėse po, kush janė ata njerėz, cili ėshtė qellimi i tyre?

  VALDET VARDARIdhe ne kemi dėgjuar se ka pasur disa raste qė nėpėr disa fshatra tė Kosovės kanė dalė njerėz me maska, tė cilėt janė prezentuar si pjestarė tė AKSH-sė dhe fshatarėve u kanė kėrkuar edhe ndihma pėr AKSH-nė, por ne kėto veprime i kemi gjykuar, dhe Shtabi i Pėrgjithshėm i AKSH-sė ka urdhėruar strukturat e tij tė zbulimit dhe tė ndjekjes ndalimin kėtyre personave, tė cilėt pėr qėllim kanė qė popullin shqiptar ta vjedhin, dhe nga ana tjetėr para popullit ta kompromentojnė AKSH-nė; pra, me kėtė veprim ata bėjnė punėn e armikut sllavo-grek. Disa raste nė IRJM na dėshmojnė, se personat e tillė janė tė lidhur me policinė sllavomaqedonase. Kam bindjen e pa tundur se edhe kėta kriminelė qė paraqiten nė Kosovė janė kontigjenti serb qė vepron nė Kosovė, dhe sipas informacioneve qe ne posedojmė nuk janė pakė, por mbi 70 mijė agjentė tė Sėrbisė, qė janė shumė aktivė nė Kosovė, tė cilėt edhe janė aktorėt dhe atentatorėt e gjithė atyre qė janė vrarė deri mė tani dhe qė do tė vriten nė Kosovė nė tė ardhmen.

  5. ZĖRI: Kur do tė vijė koha qė pjesėtarėt e AKSH-sė tė heqin maskat dhe tė dalin publikisht nėpėr vendet ku operojnė apo patrullojnė?

  VALDET VARDARIoha nė tė cilėn jemi aktualisht, ėshtė kohė shumė e vėshtirė edhe pėr arsyen se nuk kemi dalur hapur. Dhe, ju me vend po e shtroni kėtė pyetje, sepse kur AKSH-ja tė dalė hapur nuk do tė kenė mundėsi qė armiqtė e kombit tė veprojnė siē po veprojnė aktualisht. Me sa e di unė, dhe sa jamė i informuar nga Shtabi i Pėrgjithshėm i AKSH-sė, kėto ditė ėshtė dashur qė AKSH-ja tė dalė publikisht nė terren. Mirėpo, Kryesia Qendrore e FBKSH-sė, duke analizuar gjendjen e krijuar nė konfliktin SHBA-Irak, nuk lejoi qė kjo tė bėhet para se tė zgjidhet apo tė pėrfundojė ky konflikt. Pra, menjėherė pas zgjidhjes apo pėrfundimit tė konfliktit, populli shqiptar do t'i shohė djemtė dhe cucat, luftėtarėt, komandantėt, ushtarakėt dhe gjeneralėt e ARMATĖS KOMBĖTARE SHQIPTARE pa maska dhe ballėhapur.


  Me pėrshėndetje atdhetare e luftarake,

  KRYETARI I FRONTIT PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR,
  Mr. VALDET VARDARI

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  FRONTI PĖR BASHKIM KOMBĖTAR SHQIPTAR

  SHTABI I PĖRGJITHSHĖM I AKSH-sė


  INTERVISTĖ  Me Shefin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Armatės Kombėtare Shqiptare, Gjeneralin me Tre Yje, Zotin VIGAN GRADICA  Kush ėshtė VIGAN GRADICA? Njė ushtarak karriere, i cili ka mbaruar tri shkolla ushtrake, shkollėn e mesme ushtarake, Akademinė e Mbrojtjes dhe Akademinė e Shtabit tė Pėrgjthshėm. Ka marrė pjesė direkt dhe ka ndihmuar me mendimin e tij ushtarak, nė pėrpjekjet e bėra nga populli shqiptar pėr ēlirim e bashkim kombėtar nė Kosovė, nė Kosovėn Lindore dhe nė luginėn e Vardarit. Me formimin e Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, u inkuadrua nė kėtė Front, duke kryer detyrat e tij brenda kėtij organizmi.

  Me vendim tė Sekretariatit Vendimmarrės tė Kėshillit Qėndror tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar me Nr … datė 12/12/2002, u emėrua Shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH), duke i dhėnė gradėn ushtarake, Gjeneral me Tre Yje. Qysh nga ai moment, ėshtė vėnė nė udhėheqje tė Shtabit tė Pėrgjithshėm pėr drejtimin dhe komandimin e AKSH-sė, pėr realizimin e detyrave tė ngarkuara nga Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, detyra kėto tė konkretizuara nė strategjinė e AKSH-sė.

  Pėr tė qartėsuar mė tej opinionin publik shqiptar dhe atė ndėrkombėtar, intervistuam Gjeneralin me Tre Yje, zotin Vigan Gradica, pėr kėtė organizėm tė ri ushtarak dhe misionin qė ai ka marrė pėrsipėr.  Gazetari: Cila ėshtė AKSH-ja, ndėrtimi, pėrbėrja dhe shtrirja e saj nė tėrė pėrhapjen e kombit shqiptar?  Gjeneral Vigan Gradica:

  Armata Kombėtare Shqiptare ėshtė njė strukturė e re oragnizative ushtarake e kombit shqiptar. Si e tillė, ajo ėshtė e ndėrtuar mbi baza shkencore ushtarake bashkėkohore, mbėshtetur nė pėrvojėn luftarake tė luftėrave tė zhvilluara nga kombi ynė nė shekuj dhe kohėrat moderne, si dhe tė pėrvojės luftarake tė kombeve dhe popujve tė tjerė nė mbarė botėn nė luftėrat pėr liri e pavarėsi. Struktura organizative e AKSH-sė, ėshtė e ndėrtuar ashtu si dhe ato tė ushtrive tė tjera nga mė tė pėrparuarat, nė pėrputhje tė plotė me kėrkesat e kohės, vendit dhe situatave politiko - ushtarake tė rajonit, kontinentit e mė gjėrė.

  AKSH-ja, pėrbėhet nga forca ushtarake tokėsore tė karakterit sulmues, tė ndara nė disa njėsi operative sulmuese, tė cilat shkallėzohen mė tej nė dhjetra njėsi e reparte taktike sulmuese. Kėto njėsi operative, taktike, sulmuese shtrihen nė tė gjithė territoret e trojeve shqiptare tė uzurpuara nga sėrbėt, sllavomaqedonasit, malazezėt dhe ortodoksia greke. Kjo shtrirje ėshtė kryer dhe vazhdon tė kryhet nė kėto troje, nė pėrputhje tė plotė me strategjinė ushtarake dhe misionin historik tė AKSH-sė.  Gazetari: Cili ėshtė misioni historik i AKSH-sė dhe si do tė realizohet ky qėllim i saj?  Gjeneral Vigan Gradica:

  Nė themel tė zhvillimit tė veprimtarisė luftarake tė AKSH-sė, qėndron strategjia e organizimit, planizimit, drejtimit dhe zhvillimit pėr realizimin e misionit historik pėrfundimtar, i cili ka pėr qėllim qė, nėpėrmjet njė lufte tė drejtė, tė vazhdueshme e tė pandėrprerė, tė ēlirojė trojet shqiptare dhe t’i bashkojė ato sėbashku nė trungun AMĖ, nė njė shtet tė vetėm, nė shtetin Shqiptar. Realizimi i kėtij misioni do tė kryhet nė disa faza, tė cilat pėrfaqėsohen nga ajo guerrile, partizane dhe frontale, duke synuar drejt kalimit nė kryengritje tė pėrgjithėshme tė armatosur pėr realizimin e qėllimit, bashkimin kombėtar. Nisur nga zhvillimet e deritanishme, qė nga dhjetori i vitit 1999 e deri tani nė fillimet e vitit 2003, realizimet e detyrave kanė qenė nė fazėn e zhvillimit dhe veprimit guerril. Shtabi i Pėrgjithshėm i AKSH-sė mendon se, objektivat e kėsaj faze janė realizuar nė pėrputhje tė plotė me detyrat e ngarkuara dhe pėr pasojė, janė krijuar kushtet pėr tė kaluar nė fazėn tjetėr, atė tė luftės sulmuese partizane, pėr t’i paraprirė sa mė shpejtė tė jetė e mundur kalimit nė luftėn frontale, drejtė njė kryengritje tė armatosur mbarėpopullore.  Gazetari: AKSH-ja, si krahu i armatosur i FBKSH-sė, nė pėrputhje me platformėn e kėtij organizimi politik, qėllimin do ta realizojė me luftė tė armatosur? Mendoni se janė tė konsumuara tė gjitha rrugėt e tjera pėr tė realizuar bashkimin kombėtar?  Gjeneral Vigan Gradica:

  AKSH-ja, nė pėrshtatje tė plotė me detyrat qė dalin nga platforma e FBKSH-sė, ka ndėrtuar strategjinė e vet luftarake, pėr realizimin e misionit historik tė saj. Kjo strategji, parashikon tė gjitha rrugėt e zgjidhjes pėr ēėshtjen e problemit kombėtar shqiptar. Ato kanė qenė e janė tė shumėta, si nė rrafshin politik ashtu edhe nė atė diplomatik. Por, duke parė se, qė nga Traktati famėkeq i Londrės ka kaluar aq shumė kohė, sa po i afrohet njė shekulli, politika dhe politikanėt europianė, jo vetėm qė nuk i japin rrugėzgjidhje kėrkesave tė shqiptarėve, por nė tė kundėrtėn nė rrugė e forma tė ndryshme, po e koklavitin atė me tej, me marrėveshje provokative qė tė ēojnė drejtė luftės e jo drejtė paqes. Vetėkuptohet, qė nė kėto kushte, e vetmja zgjidhje mbetet lufta e armatosur.

  Fundshekuli i kaluar, krijoi hapėsira tė reja pėr zgjidhjen e konflikteve nė Ballkan, veēanėrisht pėr ata popuj e kombe qė gjendeshin brenda njė farė Jugosllavie tė krijuar mbi bazėn e Pashallėkut tė Beogradit, fillė pas Luftės sė Parė Botėrore. Pėr pasojė, Kosova pėrjetoi zjarrin e luftės. Kosova Lindore kėrkoi me luftė bashkimin me truallin amtar. Shqiptarėt e luginės sė Vardarit, nė vazhdimėsi tė kėrkesave pėr bashkimin kombėtar, e thelluan mė tej luftėn. Pėr tė neutralizuar kėto pėrleshje tė armatosura, Europa hartoi marrėveshjen e Rambujesė, atė pėr luginėn e Preshevės dhe sė fundi atė tė Ohrit. Nė fokus tė problemit shqiptar u fut dhe njė Rezolutė 1224 e OKB-sė. Por, qė tė gjithė mbetėn nė kufijtė e 1913-tės. Kėshtu qė, rruga e vetme pėr zgjidhjen e problemit kombėtar mbetet vetėm lufta. Ne jemi tė vendosur pėr ta ēuar deri nė fund misionin tonė me anė tė kėsaj rruge. Kjo rrugė ėshtė afirmuar nė tė gjitha praktikat botėrore, e ne nuk do t’i ndahemi kėsaj rruge, deri nė realizimin e misionit tonė.  Gazetari: Situata nė rajon po evolon drejt integrimit paqėsor dhe hapja e njė lufte tė re nuk e justifikon aktivitetin tuaj pėrballė vendosmėrisė sė ndėrkombėtarėve pėr tė mos ndryshuar kufijtė nė Ballkan

  .

  Gjeneral Vigan Gradica:

  Mendoj, se nė fjalėn paqe nė vite e nė shekuj e tani sė fundi me fjalėt “integrim paqėsor”, ėshtė spekuluar e po spekulohet pėrherė e mė shumė, pėr tė vėnė popujt nė gjumė, e nė veēanti ne shqiptarėve. Paqja dhe integrimi paqėsor, arrihen nėpėrmjet realizimit tė aspiratave tė tė gjithė popujve, nė mbėshtetje tė Kartės sė Kombeve dhe Aktit Final tė Helsinkit pėr tė drejtat e njeriut. Nėse duhet tė pėrballen me realitetin, ndėrkombėtarėt le t’i zbatojnė kėto zė pėr zė, si pėr tė gjithė popujt dhe kombet, ashtu edhe pėr ne shqiptarėt.

  Gjermanėt u ndanė pas nesh, e politikanėt europianė dhe ata botėrorė i bashkuan para nesh. Popujt e Jugosllavisė sė Bashkuar sipas “Vllazėrimit” serb tė Beogradit, u ndanė duke derdhur gjak, por gjithėsesi formuan shtetet e tyre pėrkatės. Kremlini, i gjendur nė udhėkryqin historik, rikonfirmoi rikthimin e disa popujve dhe kombeve nė etnitet. Ēekosllovakia u nda nė dy shtete, me pėrkatėsi sipas popujve ēekė e sllovakė. Po kombi shqiptar, i cili u pėrfshi nėn vorbullėn e ndryshimeve demokratike, pėrse qėndron akoma peng midis lindjes dhe perėndimit? Pse sa herė preket ēėshtja kombėtare shqiptare nė kanalet diplomatike, politika europiane e botėrore nxjerrė si barrierė shprehjen fantazmė, “..pėr tė mos ndryshuar kufijtė..”, pjellė kjo e politikanėve ogurzinj me prejardhje nga Traktati i Shėn Stefanit, Kongresit tė Berlinit, Traktati i Versajės dhe Konferenca e Londrės? Mendoj se, duke zgjidhur ēėshtjen dhe problemin shqiptar nuk ndryshohen kufijtė, por vihen nė vend padrejtėsitė shekullore. Nėse OKB-ja dhe Kėshilli i Europės do tė pėrdorin zgjuarsinė politike nė vend tė dinakėrisė diplomatike, le t’i paraprijnė kėsaj gjakderdhjeje me pėrmasa tragjike.

  Ky aktivitet luftarak i hapur nga ana e AKSH-sė ėshtė i ndėrgjegjshėm dhe e ka bekimin e vet para historisė, kombit, Europės dhe Botės. Kush kėrkon zgjidhje pa gjak, le tė hapi negociatat e duhura. Ne jemi sa tė hapur, aq edhe tė gatshėm, me tė vetmin pretendim qė brenda kėtyre negociatave tė pėrfshihet edhe AKSH-ja.  Gazetari: Flitet se nė Ballkan po shkohet drejtė njė statuskuoe ushtarake. Cili ėshtė mendimi juaj? A ka dilema ose paqartėsi?  Gjeneral Vigan Gradica:

  Vetėkuptohet, qė shoqėria njerėzore ecėn pa u ndalur e nuk qėndron nė vend. Por jo gjithmonė me tė njėjtin ritėm. Kėshtu, pėr tė qartėsuar mė saktė dhe realisht pyetjen tuaj pėr statuskuonė ushtarake tė Ballkanit, mendoj se ky term i pėrshtatet dhe po realizohet vetėm nė Shqipėri dhe pėr shqiptarėt. Kjo, jo se ndaj vendit dhe popullit tonė po kryhen imponime, por se ne si popull, e shohim demokratizimin e Ballkanit si njė domosdoshmėri paraprake pėr tė shkuar drejt bashkimit me Europėn, e pėr pasojė e kemi pėrqafuar kėtė ecuri dhe do ta mbėshtesim atė deri nė fund. Nė arritjen e kėsaj rruge, deri tani janė realizuar njė sėrė reformash nė tė gjitha fushat, e pėr mė tepėr nė atė ushtarake, ku sasia e forcave ushtarake tani pėr tani arrin nė 16 mijė vetė.

  Por Ballkani nuk mund tė stabilizohet vetėm duke reformuar njė shtet, e aq mė tepėr njė popull, qė gjatė gjithė jetės sė tij brenda zhvillimeve njerėzore nė gadishull dhe nė kontinent, jo vetėm qė ka qenė gjithnjė paqėsor e nuk ka sulmuar askėnd, por nė tė kundėrt, u ka dalė nė mbrojtje popujve dhe kombeve tė tjerė. Pėr kėtė ka fakte historike, tė cilat dukumentojnė, faktojnė dhe argumentojnė plotėsisht shpirtin paqėsor tė shqiptarit. Mirpo, e kundėrta ka ndodhur dhe ndodhė me fqinjėt tanė veriorė, lindorė dhe jugorė. Ata nė ēdo situatė trazirash dhe pėrleshjesh tė armatosura gadishullore e kontinentale apo edhe botėrore, janė hedhur nė sulm pėr tė pushtuar pjesė – pjesė Shqipėrinė, duke synuar edhe ndarjen e plotė tė saj. Synimet e tyre ekspansioniste, jo vetėm qė nuk janė shuar, por po rriten mė tepėr nė mėnyrė tė padukėshme, duke i mbuluar veprimet e tyre mė vellon e demokracisė europiane.

  Nė analizė tė kėtyre ecurive mendoj se, statuskuoja ushtarake pėr fqinjėt tanė qėndron akoma nė synime tė qarta si pėr tė kaluarėn ashtu edhe pėr tė sotmen dhe pėr tė ardhmen. Kėshtu, nė raport me kėtė theksoj se, ndryshe nuk ka si kuptohet qė Korpusi i Prishtinės, megjithėse u tėrhoq nga Kosova qėndron i disllokuar nė Kosovėn Lindore. Ushtria greke flitet se po reformohet nga NATO, po divizioni i Janinės pėrse nuk u prek nga kjo reformė, por nė tė kundėrtėn po fuqizohet pėrditė e mė shumė nė pėrputhje me ligjin e luftės me Shqipėrinė? Po forcat ushtarake maqedonase me ēfarė qėllimi po forcojnė kalatė e Shkupit e tė Tetovės dhe po dislokojnė sa mė shumė forca nė kufi me Shqipėrinė?!

  Nė kufirin Mali i Zi-Kosovė, njėsitė ushtarake serbe kryejnė lėvizje e manovra mbi riorganizimin dhe pėrqėndrimin e tyre. Mos vallė tė gjitha kėto veprime tė fqinjėve tanė, qė na hiqen si miq nė hapėsirat e politikės, janė tė paqėllimta nė rrafshin ushtarak? Unė besoj se JO. Ato kryhen ashtu si dhe mė parė, pėr t’i paraprirė ēdo situate tė trubullt e tė paqartė qė mund tė krijohet nė Ballkan, nė kontinent e pse jo edhe nė botė. Por koha nuk punon mė pėr ata. Demokracia, si rrugė e vetme e stabilitetit, rrugė kjo qė me shumė bujė po propogandohet nė kohėn qė po jetojmė , nuk mund tė gjejė zgjidhjen e duhur pa zgjidhur mė parė cėshtjen shqiptare nė pėrputhje tė plotė me kėrkesat e Kartės sė Kombeve dhe ato tė Aktit Final tė Helsinkit. Kėto kėrkesa e tė drejta, duhen zbatuar pėr tė gjithė popujt e kombet me njė shenjė barazimi, nė pėrputhje tė plotė me zhvillimet dhe kontributin e tyre historik.  Gazetari: Partitė politike shqiptare kudo qė janė dhe institucionaliteti shqiptar, nisur nga ngjarjet, a prisni t’ju mbėshtesin nė kėtė konflikt? Po nė popull a do tė gjeni mbėshtetje?  Gjeneral Vigan Gradica:

  Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar me platformėn e tij, ka orientuar dhe pėrcaktuar drejtė procesin e zhvillimit tė kėtij veprimi luftarak tė ndėrmarrė nga AKSH-ja. Ky front i bashkuar mbarėpopullor fton gjithashtu partitė politike kudo qė janė, brenda apo jashtė Shqipėrisė londineze tė bashkohen pėr tė hedhur sėbashku hapin pėrfundimtar nė drejtim tė bashkimit tė trojeve shqiptare. Kush bėn politikė mbarėkombėtare ėshtė rreshtuar brenda kėtij Fronti. Tė tjerė po bėhen gati pėr tu rreshtuar. Tė vonuarit, gjithashtu janė tė mirėpritur pėr t’u inkuadruar nė veprimet e mėtejshme, jo vetėm nė Front por edhe nė AKSH.

  Pėr sa i pėrket drejtimit institucional, AKSH-ja ka mendimin se kombi shqiptar ka njė Hymn, njė Flamur, njė Gjuhė, njė Stemė dhe pėrfaqėsohet nė OKB dhe organizmat e tjera ndėrkombėtare nga Tirana. Pėr kėtė Tiranė janė dergjur nėpėr burgjet e Beogradit, Shkupit, Athinės e Podgoricės me qindra e me mijėra shqiptarė. Pėr tu bashkuar me kėtė Tiranė, janė derdhur lumenj gjaku, duke filluar qė nga martirėt shekullorė e nė vazhdim me ata tė Rilindjes, e deri nė kohėrat moderne, ku Jasharajt legjendarė tė Prekazit heroik, midis njėzet e ca lutėtarėve tė rėnė e njomėn tokėn shqiptare edhe me gjakun dhe qėndresėn e njė trimi njomėzak.

  Mendoj se me kėtė shprehjen e fundit, e cila nuk ėshtė vetėm emocionale, ju jap pėrgjigjen e duhur juve dhe tė gjithė atyre qė pyesin e do tė pyesin pėr mbėshtetjen qė ka gjetur e do tė gjejė AKSH-ja nga vet populli pėr bashkimin kombėtar.  Gazetari: Nisur nga veprimet e AKSH-sė, qarqe antishqiptare kanė akuzuar dhe po akuzojnė shqiptarėt pėr realizimin e ėndrrės sė vjetėr tė “Shqipėrisė sė Madhe”. Mendimi juaj se si e sheh AKSH-ja kėtė propogandė?  Gjeneral Vigan Gradica:

  Nėpėr botė qarkullojnė teori tė ndryshme e midis tyre ka edhe nga ato teori qė janė abstrakte dhe konfuze, teori me anėn e tė cilave justifikohen dhe akoma mė keq, pėrligjen mizoritė. Nė kėto teori famėkėqia janė zhytur kokė e kėmbė qarqet zyrtare tė ortodokėsisė serbe tė Beogradit, tė sllavėve tė Shkupit e tė atyre tė Athinės, tė cilėt tė mbėshtetur fuqimisht nga vėllezėrit e tyre siamezė nė Kremlin e pėrreth kullės Ejfel, kanė propoganduar e vazhdojnė pėrsėri me kėtė avaz, duke akuzuar shqiptarėt me ėndrrėn pėr “Shqipėrinė e Madhe”. Nė kėtė rrugė tė nisur e tė pa bitisur, kėto shtete, duke u udhėhequr fuqimisht nga radikalizmi fetar i tyre e qė unifikohet nė rrethin e ngushtė tė ortodoksisė sė pėrbashkėt nacionaliste, kujtojnė se mbarė popujt nė pėrgjithėsi dhe shqiptarėt nė veēanti qėndrojnė pas tyre dhe vetėm ata kanė ecur pėrpara, nė njė kohė kur dihet dhe ėshtė plotėsisht e njohur, qė janė vetė ata qė kanė ngelur njė shekull prapa, me ato ēka pretendojnė pėr t’i mbajtur akoma tė pushtuara trojet e kombit shqiptar.

  AKSH- ja, si forcė ushtarake e dalė nga gjiri i popullit tė kombit tė vetė, njeh kufijtė realė tė Shqipėrisė, i ka ata tė dokumentuar nė historinė e tij mbarėkombėtare qė ka jetuar jeton pėrjetėsisht nė trojet e tij. Politikanėt europianė dhe ata botėrorė, nėse duan ta quajnė veten tė tillė qė e njohin historinė, le t’i referohen analeve historike tė Londrės, Vatikanit, Stambollit, t’i hapin dhe tė ballafaqohen me to. Nėse do tė udhėhiqen nga morali i popujve tė tyre, atėherė themi se do t’i kėrkojnė falje kombit shqiptar dhe nuk do tė lejojnė gjakderdhje tė mėtejėshme.

  AKSH-ja gjithėshtu, ėshtė e vendosur pėr tė ēuar deri nė fund dhe pėr tė realizuar aspiratat e kombit shqiptar. Kushdo qė kėrkon ta ndalė, ajo nuk do ta kursejė. Rrugė tė mesme nė kėtė zgjidhje nuk ka dhe as nuk do tė pranohet. Kombi shqiptar ka duruar shumė, ka pritur mjaft dhe nuk do tė presė mė. Ai do tė ecė drejt realizimit tė qėllimit tė tij, sėbashku me AKSH-nė.  Gazetari: A keni ndonjė komunikim me ndėrkombėtarėt, cilėt janė aleatėt dhe aleancat e AKSH-sė?  Gjeneral Vigan Gradica:

  AKSH-ja nė brendėsi tė strategjisė sė saj, ka paraparė se, pėr realizimin e misionit historik, veprimet do t’i koordinojė nė bashkėveprim tė ngushtė me ata miq qė e kanė ndihmuar dhe e ndihmojnė kombin shqiptar nė momentet mė kritike. AKSH-ja ėshtė krejtėsisht e ndėrgjegjėsuar pėr tė kaluarėn dhe tė ardhmen. Ajo e di se kush e ka ndihmuar kombin shqiptar nė Francė, kur u hartua Traktati i Versajės dhe e ndaloi coptimin e mėtejshėm tė Shqipėrisė. AKSH-ja, gjithashtu e ka tė qartė se kush e ndihmoi nė luftėn pėr largimin e forcave paramilitare e militare sėrbe nga Kosova. Me ata miq AKSH-ja ka lidhur aleancė. Ata kanė qenė e do tė jenė aleatėt tanė pėr realizimin e qėllimit final. Me ata miq ne do tė vazhdojmė maratonėn tonė pėr forcimin e shtetit tonė edhe pas bashkimit tonė kombėtar.

  Me organizmat ndėrkombėtarė tė drejtimeve politike e diplomatike, kontaktet i kanė mbajtur dhe i mbajnė sektorė tė veēantė tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar, tė cilėt me sa jam i informuar, janė tė njė niveli e shkalle tė mirėpritur, pėr ato mekanizma e organizma ndėrkombėtare qė e njohin, e ndjekin dhe e mbėshtesin popullin shqiptar dhe ēėshtjen mbarėkombėtare shqiptare.  Gazetari: Cila ėshtė shkalla e pėrgatitjes, paisja me armatim, mbėshtetja logjistike, vazhdimėsia nė ecurinė e zhvillimi ttė veprimeve luftarake tė AKSH-sė?  Gjeneral Vigan Gradica:

  AKSH-ja, si njė ushtri e tipit tė ri, ecėn paralel me kohėn dhe situatat nė tė cilat jetojmė e luftojmė. Pėrgatitja e saj ėshtė bėrė dhe bėhet nė frontin e luftės dhe nė thellėsi tė prapavijave tė saj. Luftėtarėt e AKSH-sė, nė pėrqindjen mė tė madhe nė pėrbėrjen e tyre, janė luftėtarė tė luftimeve tė zhvilluara mė parė nė trojet shqiptare, tė cilėt janė kthyer nė mėsues dhe pedagogė pėr kualifikimin e luftėtarėve tė rinj, qė janė rreshtuar e do tė rreshtohen edhe nė tė ardhmen. Forma kryesore e tyre e luftimit ėshtė sulmi i koordinuar me njė manovrueshmėri e lėvizshmėri tė lartė, nė shfrytėzimin maksimal tė fuqisė sė zjarrit tė armėve nė pėrdorim.

  AKSH-ja, ėshtė e paisur dhe nė tė ardhmen do tė paiset me armė tė kalibrit, pėr tė mbėshtetur fuqimisht sulmin e furishėm, tė bėfasishėm e tė rrufeshėm tė luftėtarėve tė lirisė ndaj armiqve, nė ēdo vend tė trojeve shqiptare. Pėrqėndrimi kryesor i trupave tė njėsive taktike tė AKSH-sė, do tė jetė nėpėr fshatra e kryesisht nė kodra e zona malore, nga ku me njė manovėr tė lartė e tė shpejtė do tė kryhen sulme vdekjeprurėse ndaj ēdo armiku qė do tė na pengojė nė realizimin e misionit tonė historik.

  AKSH-ja, si pjesė pėrbėrėse e kombit shqiptar, mbėshtetjen logjistike e ka pasur dhe do ta ketė edhe nė tė ardhmen tek populli i vet, pėrkatėsisht nė rajonet ku bazohet pėr ēdo njėsi taktike ose operative. Pėr tė pasur njė vazhdimėsi tė suksesshme veprimesh, AKSH-ja ka krijuar dhe ka bazat e saj strategjike, tė cilat do tė mbėshtesin fuqimisht nevojat luftarake tė ēdo njėsie apo reparti. Kėto veprime janė tė parashikuara nė strategjinė e AKSH-sė edhe pėr rastet kur AKSH-sė mund t’i bėhet ndonjė bllokadė e padukshme nga siamezėt e armiqve tė kombit shqiptar. AKSH-ja ėshtė e pėrgatitur dhe do tė pėrgatitet edhe nė tė ardhmen pėr tė pėrballuar situatat mė tė vėshtira. Morali i lartė, guximi, trimėria dhe sakrifica deri nė flijim, do tė jenė motivi pėr tė mposhtur kundėrshtarėt, qė janė pėrball nesh dhe tė panumėrt nė forca e mjete.  Gazetari: Nga AKSH-ja ka disa shfaqje me maska dhe sjellje jo tė mira, tė cilat prishin imazhin e AKSH-sė, mendimi juaj pėr kėto veprime?  Gjeneral Vigan Gradica:

  AKSH-ja, nga krijimi i saj e deri nė momentet e tanishme, ka kryer veprime tėpėr tė studjuara, duke pasur si objekt realizimin hap pas hapi dhe tė njėpasnjėshme tė taktikave, qė tė ēojnė gradualisht nė zhvillimin e situatave operative pėr tė arritur nė realizimin e objektivave strategjke. AKSH-ja vepron me uniformėn pėrkatėse tė saj, me shenjėn dalluse nė krahun e majtė dhe atė nė kapelė, ose nė beretė. Veprimet kanė qenė dhe do tė jenė tė matura, nė mbrojtje tė tė drejtave tė popullatės qė jeton nė trojet e veta shqiptare, mbrojtjen e pronės, pasurisė, nderit, moralit dhe tė tė qėnit shqiptar.

  Por, krahas kėsaj ecurie tė AKSH-sė, nė rajone tė ndryshme, e kryesisht nė luginėn e Vardarit, disa rajone nė Kosovė, nė luginėn e Preshevės dhe nė afėrsi tė rajoneve malazeze nė kufi me Kosovėn, ka patur kohėt e fundit shfaqje tė elementėve regresivė, qė veprojnė nė emėr tė AKSH-sė. Kėta individė tė maskuar e me uniformė kamuflazhi, me ose pa shenjat pėrkatėse tė AKSH-sė, ose me uniforma tė zeza e pa shenjat pėrkatėse, kanė vepruar e veprojnė nė emėr tė AKSH-sė, nė mėnyrė tė qėllimshme, pėr tė diskretituar AKSH-nė nė popull dhe para opinionit ndėrkombėtar.

  Shtabi i Pėrgjithshėm i AKSH-sė, i ka evidentuar rastet e mėsipėrme, individėt pėrkatės dhe mbėshtetėsit e tyre. Ata qė kryejnė kėto veprime janė njerėz tė shitur tek sėrbėt e Beogradit, sllavėt e Shkupit dhe bashkėpunojnė ngushtė me rryma tė ndryshme politike, qė u shėrbejnė shėrbimeve sekrete pėrkatėse sėrbo – malazeze e maqedonase. Organet pėrkatėse tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė AKSH-sė, zbulimi ushtarak, policia kriminale dhe ajo ushtarake, kanė marrė pėr detyrė pėr parandalimin e kėtyre rasteve, duke i konsideruar individėt e mėsipėrm si armiqtė mė tė rrezikshėm qė na pengojnė nė realizimin e detyrave tona. Si tė tillė, kėta elementė do tė konsiderohen e trajtohen si kundėrshtarė e pėr pasojė do tu nėnshtrohen ligjeve tė zhvillimit tė luftės, tė cilėt nuk mund tė falin nė raste tė tilla tė tradhėtisė kombėtare.  Gazetari: Mesazhi juaj pėr tė gjithė kombin dhe Armatėn Kombėtare Shqiptare?  Gjeneral Vigan Gradica:

  Kombi shqiptar gjatė gjithė zhvillimit tė historisė sė tij, me kulturėn dhe menēurinė e tij i ka treguar mbarė botės se, ėshtė i vendosur dhe kėmėngulės pėr realizimin e aspiratave tė tij. Nė kėtė fillim shekulli nga gjiri i kėtij kombi doli shpresa e vetme pėr realizimin e aspiratave kombatare e demokratike. Armata Kombėtare Shqiptare lufton me moton e pėrbashkėt “Liri ose Vdekje” pėr tė realizuar qėllimin tonė “…O sot, o kurrė…”. Nė kėtė kontekst i drejtohem kombit shqiptar, nė emėr tė organizmit qė pėrfaqėsoj, se jemi tė vendosur ta ēojmė detyrėn tonė tė shenjtė dhe fisnike deri nė fund. Forcėn dhe motivin tonė e gjejmė nė forcėn, menēurinė dhe nė vendosmėrinė e kombit tonė. Kemi vendosur qė tė gjithė sėbashku ta bėjmė Shqipėrinė.  Gazetari: Ju falemiderit dhe suksese nė realizimin e misionit tuaj fisnik.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  44 falenderime nė 34 postime
  Nje Email kam marrre nga Shefi i shtabit te pergjithshem te forcave Kembesore ajrore e tankiste te ILIRISE, Gjeneral-kolonel Dritan Shkaba ku mes tjerash thuhet:

  -Armatat tona do te shpartallojne ne ajer, toke dhe det cdo tentative te Armikut deri ne asgjesimin e plote te forcave te gjalla e te motorrizuara te tije.


  Per Shtabin e pergjithshem

  Gjeneral armate Dritan Shkaba

  Per drejtorine politike

  Komisari i jashtzakonshem per pune te thella Lavdosh Lavdrimi.

  Per komanden malore Tokesore

  gjeneral major Malsor Tomorri


  Minder 1 Prill 2003

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Perralla perseri a?
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  Nėpėr borė e nėpėr shi
  Nuk na ndal armik, stuhi
  Do t'luftojmė deri n'fitore
  Pėr Shqipėrinė madhėshtore.

  Jemi trima, luftėtarė
  Pėr liri jetėn me dhanė
  Do t'luftojmė me barbarė
  AKSH-nė e kemi n'ballė.

  Nėpėr borė e nėpėr shi
  Pėr liri e pėr Shqipėri
  Veē pėrpara do marshojmė
  Trojet tona t'i bashkojmė.

  Jemi trima, shqipe mali
  Prinė nė ballė Adem Jashari
  Do t'bėjmė luftė heroike
  Pėr Shqipėrinė tonė Etnike.  JO PROPAGANDE NE KETE FORUM!
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  41
  Postime
  759
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me keto qe ben AKSH na heq ne shqiptareve cdo kredibilitet si partnere serioze, dhe i shton simpatirat per udheheqjen meaqedone.

  E para qe MO (marveshja e ohrit) te funksionoje duhet kohe. Kohe reale dhe kohe konceptuale, dhe me kete nenkuptoj procesin e gjate te shndrrimit te fytyres se nacionalizmit Maqedonas nga nje nacionalizm qe identifikon shtetin mbi nje etni dominante (ne ket rast sllavo-maqedonasit) ne nje nacionalizem qe identifikohet me qytetarin e shtetit unitar, me intitucionet qe perfaqsojne barazisht te gjith qytetaret e shtetit maqedon. Qe te ndodhi kjo duhet te forcohen institucionet dalngadale, prandaj Evropa asiston ne cdo apekt te jetes maqedone, si dhe e ka asociuar. Por ne shqiptaret duke u treguar te paduruar si dhe duke manifestuar te njejtat simptoma nacionaliste e shperdorojme te drejten qe kishim deri sot duke u paraqitur njesoj si maqedonasit, nacionaliste. Kryesore eshte qe shqiptaret e MQ jane me mire sot se 4 vjet me pare dhe nese do dine te bejne politike largepame pa eksese nacionaliste do jene edhe me mire pas 4 vjetesh.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  R E A G I M

  KANĖ MARRĖ TURR MONSTRUMĖT, PUTHADORĖT E TIPIT JUSUF FERIZI E TĖ TJERĖ

  SHKRUAN: BASHKIM HOXHA


  Se ēėshtja kombėtare shqiptare gjithmonė ėshtė nėpėrkėmbur nga sojet sahanėlėpirės, puthadorė e antikombėtarė tashmė ėshtė e ditur.

  Shumėkush, pas dėbimit tė forcave sėrbe nga UĒK-ja dhe NATO-ja prej Kosove, kanė menduar se, me tė pėrfunduar tė pushtimit sėrb nė Kosovė, kanė mbaruar edhe aktivitetet diverzive ilegale dhe legale tė qarqeve antishqiptare.

  Se, qė nuk doli ashtu, tashmė jemi bindur tė gjithė. Mjafton vetėm tė lexoshė nė fletėt e "kombėtares" "Bota Sot" dhe tė bindesh, emri i sė cilės nuk meriton tė pėrmendet. Botuesit e kėsaj "kombėtareje" si duket janė betuar tė pėrmbysin gjithėēka qė ėshtė arritur me gjak, mund e sakrifica dhe tė pengojnė ēdo nismė qė do ta avanconte ēėshtjen kombėtare drejtė zgjidhjes pėrfundimtare tė saj. Aktivitetet diversioniste tė tyre janė bėrė tė qarta pėr njė pjesė tė konsiderueshme tė shqiptarėve. Meqė, platforma e tyre pėr t’a shkatėrruar Kosovėn po has nė vesh tė shurdhėr dhe pėr pasojė nuk po mund tė realizohet, i ka shqetėsuar tej mase kėta delikuentė. Andaj,nuk lėnė gjė pa bėrė pėr t’i arritur qėllimet e veta regresive, tė indoktkrinuar nga ide tė Makiavellit, Benito Mosulinit, Pinoēetit, Hitlerit, Sadam Hyseinit, zonjės Makbeth, Kastros, Millosheviēit, fundamentalizmit islamik, Talebanėve, Osama Bin Ladenit..., e tė tjerėve. Me ēdo kusht, me ēdo kosto, pėrpiqen nė restaurimin e ideve dhe veprimeve recidiviste antishqiptare. Janė tepėr arrogantė nė shkrime, janė mjeshtėr tė shpifjeve, trillimeve, akuzave tė pabaza; janė nė gjendje tė shesin gjithėēka pėr tė mbėrrirė cakun. Janė nė gjendje tė aktrojnė rolin e viktimės, njėllojė sikur tė ishin tė njė gjaku me sllavėt. Por, nuk do ta arrinė kurrė, sepse pėr tė bėrė diēka duhet pakėz edhe guxim. Falė zotit, friga ėshtė dhuntia e tyre natyrore, andaj shqiptarėt nuk kanė pse tė mėrziten shumė prej kėtyre debilėve dhe matrapazėve, qė nuk kanė as nderė e as atdhe, as besė e as trimėri, as shqiptarizėm e as atdhetarizėm. Trimėrinė dhe atėdhetarizmin i kemi provuar, atėbotė kur ishte koha, nė tri luftėra ēlirimtare, atėherė kur duhej tė provohej, atje ku vetėm njė fije e hollė tė ndante nė mes jetės dhe vdekjes, dhe jamė shumė i sigurtė se po tė vijė prapė koha, ata qė u treguan do tė tregohen pėrsėri, ndėrsa ata qė u fshehėn nėn fundat e fustanave do tė fshihen prapė aty ku kanė qenė. Megjithatė, nuk duhet edhe nėnēmuar aktivitetet e fshehta dhe tė hapura tė grupeve antikombėtare, kur kemi parasyshė vampirosjen e strukturave udbasho-titiste, ish-punėtorėve tė Tanjugut, tani punėtotė tė "kombėtarės", siē ėshtė soji i Jusuf Ferizit. Po ky Jusufi, qė nuk dėshiroj ta fėlliqė faqen e websajdit tė tė nderuarės FBKSH-ė dhe AKSH-ė, duke i pėrmendur shpesh emrin, nė vazhdimėsi ka sharė, ka shpifur dhe ka etiketuar luftėtarėt dhe komandantėt e UĒK-sė, po ky karagjoz tani ka filluar tė shpifė edhe nė adresė tė AKSH-sė dhe udhėheqėsve tė saj. Si mud t’i japė tė drejtė vehtes xhanėm pėr tė shkruar pėr gjėra pėr tė cilat nuk ka kaēik, njė bastard dhe mbeturinė e njė pushtuesi tė shkuar dhe tė perėnduar pėrgjithėmonė?! Ndoshta, kėta tipa janė tė bindur se Sėrbia do tė kėthehet prapė kėtu, por, dua t'u shpreh "ngushėllimet" e mia kėtyre, sepse ėshtė punė qė nuk bėhet ajo, dhe ėshtė mirė qė sa mė parė kėta tė ambientohen me realitetet e reja, nė qoftė se Jusuf Ferizi me compani e paranojnė Kosovėn pėr Atdhe tė tyre. Megjithėse, kėshtu jemi mėsuar tė shprehemi pėr sėrbėt dhė pakicat tjera, mirėpo, kjo duhet tė vlejė edhe pėr nostalgjikėt e vetėqeverisjes Jugosllave, kjo duhet tė vlejė edhe pėr zelltarėt e bashkim-vėllazėrimit dhe bashkėjetesės, qė pėr atdhe tė tyre kanė konsideruar serbosllavinė, dhe pėr baba kanė akceptuar satrapin e shqiptarėvė "shokun Tito". Kjo vlenė edhe pėr ata qė nė momentet kur Kosova pėrjetonte golgotėn millosheviējane, mirreshin nėn mbrojtjen e policisė sėrbe.

  Si pėrfundim, dua tė theksojė, se ka ardhur koha, qė tė gjithė ata qė i sollėn shumė tė kėqia Kosovės dhe ēėshtjes sė saj, mė nė fund tė denoncohen dhe tė ballafaqohen me drejtėsinė, dhe t’iu nxirren faktet, ashtu siē bėjnė tė gjitha shtetet demokratike ndaj ish-kuislingėve, kolaboracionistėve dhe agjenturave antikombėtare dhe antishtetėrore.

  Nė qoftė se, UĒK-ja i ka falur, pėr t’u dhėnė shansė tė pėrmirėsohen, kjo nuk don tė thotė se kėta tipa tė lejohen tė sillen me avazin e vjetėr pėr ta shkatėrruar ēėshtjen shqiptare, duke e patur parasyshė se tani ekzistojnė mundėsitė ligjore pėr tė marrė dėnimin e merituar tė gjithė ata qė synojnė lėnien e shqiptarėve nė errėsirė. Nė tė kundėrtėn do tė jetė tepėr vonė. Kosovės me vise po i kanoset rreziku i mbetjes sė saj nėn juridiksionin sėrbo-maqedono-malazez, nė kėtė rast Kosova ėshtė e rrezikuar mė tepėr nga mikrobet e brendshme, qė duhet tė eliminohen sa mė parė me anė tė baktericidit..

  Kėsaj here kaq.

  www.aksh.org , www.fbksh.org , www.shqiperiaebashkuar.com
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  AKSH MERE PĖRSIPĖR HEDHJEN NĖ ERĖ TE URES HEKURUDHORE NE MITROVICĖN VERIORE  Mbrėmė nė mesnatėn e datės 12 prill 2003 nė vendin e quajtur Lozishte afėr Zveēanit nė Mitrovicė, nė pjesėn veriore tė Kosovės, forcat speciale tė Divizionit "Adem Jashari" kanė hedhur nė erė urėn metalike hekurudhore qė lidh kėtė pjesė tė okupuar shqiptare me Beogradin. Mitrovica ėshtė truall shqiptarė dhe ne nuk do tė lejojmė mė qė ajo tė mbahet ende e okupuar nga serbėt. AKSH-ja ka vendosur qė t'i ndėrpresė tė gjitha lidhjet e trojeve shqiptare me Beogradin.

  Njoftojmė me keqardhje dhe dhimbje tė thellė se nė kėtė aksion tė vėshtirė dhe tepėr sinjifaktiv, kanė mbetur tė vrarė ne krye tė detyrės dy luftėtarė tė lirisė tė AKSH-sė.

  Ka ardhur koha qė faktorėt relevant ndėrkombėtar, posaēėrisht ata qė veprojnė nė Kosovė, tė koregjojnė fajin e bėrė me dorėzimin misterioz tė Mitrovicės Veriore nė duartė e pushtetit serb pikėrisht pas mbarimit tė luftės tė fituar nga ish-UĒK-ja dhe aleatja e saj NATO. Ka ardhur koha qė t'u kthehen shqiptarėve 2500 hektar tokė tė Shqipėrisė Etnike tė cilat pushteti gjeoncidist i Serbisė ja "fali" pushtetit artificial tė IRJM-sė. Ka ardhur koha qė faktorėt relevant nderkombėtar tė dėgjojnė zėrin e arsyes se shqiptarėt, nė trojet e tyre etnike shekullore, janė tė vendosur dhe te gatshėm tė bėjnė ēdo sakrifice pėr ribashkimin e kombit tė tyre nė njė shtet tė vetėm nė Ballkan.

  Zėdhėnėsi i Shtabit tė Divizionit "Adem Jashari"
  Kolonel Ilir Duraku
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime

  Deshmori i Kombit Luftari i AKSH-se Islam Berisha

  Ma shume lexoni ketu:

  http://www.aksh.org/ISLAM_BERISHA.htm
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Llapi : 14-04-2003 mė 17:58
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  44 falenderime nė 34 postime
  Llap djali !

  Ja c'ka thone idolet e tu.


  """""""""""""""""""""""""

  "AKSH MERE PĖRSIPĖR HEDHJEN NĖ ERĖ TE URES HEKURUDHORE NE MITROVICĖN VERIORE  Mbrėmė nė mesnatėn e datės 12 prill 2003 nė vendin e quajtur Lozishte afėr Zveēanit nė Mitrovicė, nė pjesėn veriore tė Kosovės, forcat speciale tė Divizionit "Adem Jashari" kanė hedhur nė erė urėn metalike hekurudhore qė lidh kėtė pjesė tė okupuar shqiptare me Beogradin. Mitrovica ėshtė truall shqiptarė dhe ne nuk do tė lejojmė mė qė ajo tė mbahet ende e okupuar nga serbėt. AKSH-ja ka vendosur qė t'i ndėrpresė tė gjitha lidhjet e trojeve shqiptare me Beogradin.

  Njoftojmė me keqardhje dhe dhimbje tė thellė se nė kėtė aksion tė vėshtirė dhe tepėr sinjifaktiv, kanė mbetur tė vrarė ne krye tė detyrės dy luftėtarė tė lirisė tė AKSH-sė.

  Ka ardhur koha qė faktorėt relevant ndėrkombėtar, posaēėrisht ata qė veprojnė nė Kosovė, tė koregjojnė fajin e bėrė me dorėzimin misterioz tė Mitrovicės Veriore nė duartė e pushtetit serb pikėrisht pas mbarimit tė luftės tė fituar nga ish-UĒK-ja dhe aleatja e saj NATO. Ka ardhur koha qė t'u kthehen shqiptarėve 2500 hektar tokė tė Shqipėrisė Etnike tė cilat pushteti gjeoncidist i Serbisė ja "fali" pushtetit artificial tė IRJM-sė. Ka ardhur koha qė faktorėt relevant nderkombėtar tė dėgjojnė zėrin e arsyes se shqiptarėt, nė trojet e tyre etnike shekullore, janė tė vendosur dhe te gatshėm tė bėjnė ēdo sakrifice pėr ribashkimin e kombit tė tyre nė njė shtet tė vetėm nė Ballkan.

  Zėdhėnėsi i Shtabit tė Divizionit "Adem Jashari"

  Kolonel Ilir Duraku

  """"""""""""""""""""""""""""""""

  Ja dhe ky magari tjeter c'ka thote..

  """"""""""""""
  R E A G I M

  KANĖ MARRĖ TURR MONSTRUMĖT, PUTHADORĖT E TIPIT JUSUF FERIZI E TĖ TJERĖ

  SHKRUAN: BASHKIM HOXHA


  Se ēėshtja kombėtare shqiptare gjithmonė ėshtė nėpėrkėmbur nga sojet sahanėlėpirės, puthadorė e antikombėtarė tashmė ėshtė e ditur.

  Shumėkush, pas dėbimit tė forcave sėrbe nga UĒK-ja dhe NATO-ja prej Kosove, kanė menduar se, me tė pėrfunduar tė pushtimit sėrb nė Kosovė, kanė mbaruar edhe aktivitetet diverzive ilegale dhe legale tė qarqeve antishqiptare.

  Se, qė nuk doli ashtu, tashmė jemi bindur tė gjithė. Mjafton vetėm tė lexoshė nė fletėt e "kombėtares" "Bota Sot" dhe tė bindesh, emri i sė cilės nuk meriton tė pėrmendet. Botuesit e kėsaj "kombėtareje" si duket janė betuar tė pėrmbysin gjithėēka qė ėshtė arritur me gjak, mund e sakrifica dhe tė pengojnė ēdo nismė qė do ta avanconte ēėshtjen kombėtare drejtė zgjidhjes pėrfundimtare tė saj. Aktivitetet diversioniste tė tyre janė bėrė tė qarta pėr njė pjesė tė konsiderueshme tė shqiptarėve. Meqė, platforma e tyre pėr t’a shkatėrruar Kosovėn po has nė vesh tė shurdhėr dhe pėr pasojė nuk po mund tė realizohet, i ka shqetėsuar tej mase kėta delikuentė. Andaj,nuk lėnė gjė pa bėrė pėr t’i arritur qėllimet e veta regresive, tė indoktkrinuar nga ide tė Makiavellit, Benito Mosulinit, Pinoēetit, Hitlerit, Sadam Hyseinit, zonjės Makbeth, Kastros, Millosheviēit, fundamentalizmit islamik, Talebanėve, Osama Bin Ladenit..., e tė tjerėve.

  -------

  E me poshte ky komediant tip "Idajet Beqiri" perfundon...me tundje grushti..e bubullin..me dokrra te tjera..

  ----------

  Nė qoftė se, UĒK-ja i ka falur, pėr t’u dhėnė shansė tė pėrmirėsohen, kjo nuk don tė thotė se kėta tipa tė lejohen tė sillen me avazin e vjetėr pėr ta shkatėrruar ēėshtjen shqiptare, duke e patur parasyshė se tani ekzistojnė mundėsitė ligjore pėr tė marrė dėnimin e merituar tė gjithė ata qė synojnė lėnien e shqiptarėve nė errėsirė. Nė tė kundėrtėn do tė jetė tepėr vonė. Kosovės me vise po i kanoset rreziku i mbetjes sė saj nėn juridiksionin sėrbo-maqedono-malazez, nė kėtė rast Kosova ėshtė e rrezikuar mė tepėr nga mikrobet e brendshme, qė duhet tė eliminohen sa mė parė me anė tė baktericidit..

  Kėsaj here kaq.

  www.aksh.org
  -------------------------------------  Me qesh te bejne por smundem me qesh sepse... ja cfar lexova sot:
  """""  PRISHTINĖ (15 Prill) - Policia ndėrkombėtare nė Prishtinė ka hedhur poshtė mundėsinė qė organizata e quajtur AKSH tė jetė pėrgjegjėse pėr incidentin qė ka ndodhur tė shtunėn nė afėrsi tė kufirit verior tė Kosovės me Serbinė, edhe pse nė faqen e internetit tė kėsaj organizate thuhet se aksionin e kanė kryer pjesėtarėt e saj dhe se dy prej tyre kanė humbur jetėn. Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut Beri Fleēer tha se policia ndėrkombėtare nuk ka ndonjė dėshmi pėr t'i besuar komunikatės sė AKSH-sė, por dikush ka dashur ta hedhė nė ajėr urėn,ku ka mbetur i vdekur edhe njė person i paidentifikuar. Si argument pėr tė hedhur poshtė faktin se AKSH-ja e ka kryer kėtė akt, Fleēėr merr pikėrisht faktin se nė ndryshim nga komunikata, ku flitet pėr dy tė vrarė, policia ka gjetur nė vendin e ngjarjes vetėm kufomėn e njė personi tė vrarė dhe nėse AKSH ka qenė e pėrfshirė nė incident, atėherė i fton ata tė tregojnė se kush ėshtė ai person nė mėnyrė qė tė njoftohet familja e tij.

  ro/ro (BalkanWeb)


  ------------

  Pra mor zotni Llapi ... keto Divizionet speciale te Vigan-Asllan-Ilir-Albanve shkojne me hedh nji ure ne ere e ne fakt vec sa e kan s gervisht metalin e ures dhe megjithse aty ska pas ndoj polic armik ata i kan lene dy te vdekur..dy deshmore..dhe njerin nga deshmoret e gjen si kufome polici Unmikut dhe thot..eja moj Aksh e te pakten na trego ku ka shpin deshmori e tja cojm nanes vet ..

  Pra Divizioni Adem Jashari as trupin e Shokut nuk eshte ne gjendje ta marri e ta coje aty ku e lyp ndera e Shqiptarit...

  Cka i thone kesaj more mburraveca ??

  Turp e faqe zeze..

  Keshtu talleshin me kufomat e Recakut..UCK-istat..e erdh Uillliam uollkeri plak ja vuri nderin ne vend..
  Keshtu e lane Adem Jasharin te masakrohej nga policia Serbe nen trupat e 40-50 fmive e grave..te masakruara..

  Mjer Kosova per kta magare..qe po ja prishin te ardhmen..!

  Rrofte Nato..

Tema tė Ngjashme

 1. Rrethimi i Shkodres dhe tradhtia e Esat Pashes
  Nga Dreri nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 22-03-2016, 03:37
 2. Informacion per Mitropoline e Korces
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 31-01-2009, 06:11
 3. apollonia qytet i lashte ne territorin e Ilirise
  Nga baraliu sedat nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-01-2006, 09:38
 4. Histori mbi Urbanistiken dhe Arkitekturen.Qyteti Tiranes
  Nga ALBA nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-03-2004, 18:47
 5. Lezha, kjo antike !
  Nga trinity nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2003, 10:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •