Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  48
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Post Pyetje n lidhje me lejqndrimin n Angli

  Te nderuar/a forumist, i lus te gjithe ata qe kan njohuri dhe qe pak a shum i njohin ligjet angleze te me tregojne ne lidhje me lejeqendrimin se si behet e mundur , cfare kushtesh duhet patur personi dhe cilat jan procedurat, cfare duhet te ndjek ku te lajmrohem etj..

  Sa per info une kam nenshtetesi Belge...dhe deshiroje qe te jetoje ne Angli per arsye objektive jam me familje i kam tre femij ...nese din ndokush te me jap pergjegje ose ndonje web faqe ku mund te lexoje me shum ne lidhje per kte gje ju jam mirenjohes.

  me respekt

  stentori
  Experience is the best teacher...

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Antarsuar
  06-09-2002
  Mosha
  34
  Postime
  730
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Shpresoj qe ndoj kush qe dije per kete te ju8 lajmerohet. Shqiptaret jane shume te forte per keto raste. Suksese ne jete per ju.
  JU NJE HAP - PUNA DY...

 3. #3
  . Maska e alDI
  Antarsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  664
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Stentori, nga cka lexova ti paske nenshtetesi Belge, ti ke cdo te drejte te jetosh ne angli pa pasur asnje kufizim kohor.

  Nese punon ketu, atehere mbas 2 ose 3 (sjam i sigurt) vjetesh mund te perfitosh edhe ndihmat sociale.

  Nese nuk ke dikend qe te ndihmoj si fillim atehere do e kesh shume te veshtire sepse qenke familje me 3 femije.
  Nese ke ndonje zanat them se do e kesh me te lehte, nese vjen ketu per pune krahu atehere as mos u lodh hic vlla se ketu paret qe merr nje puntor krahu nuk i dalin per te mbajte veten e jo me nje familje .

  Pyet per cdo paqartesi qe ke, shpresoj qe te ndihmojme.
  .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  48
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  alDI,

  Te faleminderohem shum per pergjegjen e duhur qe ma ke dhene dhe per sinqeritetin qe paske.

  Une momentalisht beje zanatin e bojaxhiut pra pentur ...ose ne flemisht schilderij.... dhe kam edhe nje vit per te mbarue dhe per tu paisur me diplom. perndryshe jam dhe me profesion muzicient dhe kam statutin e artistit ketu ne Belgjike.

  Une po pergatitem dhe per ate kam kerkue nga miqt e mij virtual qe te me japin disa informacione ne lidhje me shpernguljen nga Belgjika per ne Angli .

  Me lejo dhe njehere te te faliminderohem respekt dhe te deshiroj cdo te mire ne jete ..

  Stentori
  Experience is the best teacher...

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Antarsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,679
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga alDI Lexo Postimin
  Stentori, nga cka lexova ti paske nenshtetesi Belge, ti ke cdo te drejte te jetosh ne angli pa pasur asnje kufizim kohor.

  Nese punon ketu, atehere mbas 2 ose 3 (sjam i sigurt) vjetesh mund te perfitosh edhe ndihmat sociale.

  Nese nuk ke dikend qe te ndihmoj si fillim atehere do e kesh shume te veshtire sepse qenke familje me 3 femije.
  Nese ke ndonje zanat them se do e kesh me te lehte, nese vjen ketu per pune krahu atehere as mos u lodh hic vlla se ketu paret qe merr nje puntor krahu nuk i dalin per te mbajte veten e jo me nje familje .

  Pyet per cdo paqartesi qe ke, shpresoj qe te ndihmojme.
  Mua anglin ma kan bere parajs!
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 6. #6
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Elonaa Lexo Postimin
  Mua anglin ma kan bere parajs!
  Esht e tille ......per te zgjuarit

 7. #7
  i/e larguar Maska e SKRAPARI
  Antarsuar
  13-01-2005
  Postime
  876
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga alDI Lexo Postimin
  Stentori, nga cka lexova ti paske nenshtetesi Belge, ti ke cdo te drejte te jetosh ne angli pa pasur asnje kufizim kohor.

  Nese punon ketu, atehere mbas 2 ose 3 (sjam i sigurt) vjetesh mund te perfitosh edhe ndihmat sociale.

  .
  ju shkoni ne evrope dhe e keni mendjen vetem tek lemoshat sociale.
  do dalin ndonje dite ndonjeri si hitleri dhe do u djegin ashtu si u dogjen harixhinjte ne luften e dyte boterore.

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2010
  Mosha
  29
  Postime
  142
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga SKRAPARI Lexo Postimin
  ju shkoni ne evrope dhe e keni mendjen vetem tek lemoshat sociale.
  do dalin ndonje dite ndonjeri si hitleri dhe do u djegin ashtu si u dogjen harixhinjte ne luften e dyte boterore.
  Po nuk munde te jetosh pas 2 vitesh, duhet te te kthejne ne vendin tend. Pse te te mbaje bota me taksa te tyre?

  Vecanerisht ata qe se duan te njejtin shtetin qu u mban frymen gjalle me lemosha, flas per disa magjype me pantollona te shkurta

 9. #9
  . Maska e alDI
  Antarsuar
  27-08-2002
  Vendndodhja
  London
  Postime
  664
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga SKRAPARI Lexo Postimin
  ju shkoni ne evrope dhe e keni mendjen vetem tek lemoshat sociale.
  do dalin ndonje dite ndonjeri si hitleri dhe do u djegin ashtu si u dogjen harixhinjte ne luften e dyte boterore.
  Une nuk habitem nga reagimi jot sepse ti cdo gje e krahason me vendin ku ti jeton, pra greqine.

  Thjeshte sa per informacion, une ndihma sociale kam mare vetem 2 javet e para qe kam ardhur ne kete shtet dhe me pas kam punuar dhe kam paguar qerane e shtepise deri me sot, e ndjeja vetem te ulur kur futesha ne radhe me lloj lloj barbonash per te mare ndihmat.

  Por nga ana tjeter nuk i bej me shume faj familjet qe kane nga 3-4 femije dhe qe marrin ndihma ketu ne londer....
  Ja te bej une disa llogari te thjeshta ty dhe mu pergjigje ti pastaj.
  Ketu ne londer rroga minimale eshte 5.70pound ne ore, hiq dhe 25% tax, dmth i bi te marresh mbas taxes per 8 ore nja 38-40pound ne dite dhe jo me shume.

  Nje familje me 3-4 femije i duhet pa tjeter nje shtepi me 2 dhoma dhe nje dhome pritje pa tjeter, pra minimalja.

  Ne zonen me plere ne londer kjo shtepi do te kushtoje 800-1000-1200 ne muaj, pra varet sa plere do jete zona...por me lire se 800 ske shanc.
  Tani me thuaj ti mua, nje puntor krahu a mund ta perballoj jetesen ne londer pa marre ndihma?!!
  Se ndihma ti duhet ta kuptosh, marrin vetem ata qe nuk kane zanat ose qe nuk u del rroga qe marrin per te jetuar .....kjo eshte dhe arsyeja qe shume njerez preferojne me mire te rine ne ndihma se sa te punojne dhe gjitha paret ti ikin qera dhe drita uje.

  Une e paguaj shtepine time 1150 pound ne muaj, dhe kam vetem nje dhome ndejtje dhe nje dhome fjetje plus dhe kuzhinen e gatimit....imagjino pastaj 150 e kam taxen e bashkise plus dhe uje e drita........une e perballoj se burre e grua ne pune dhe helbete kemi gjysmen e jetes ketu dhe punet i kemi gjet te mira....por me thuaj ti mua se cfar do bej ai vllai siper qe kerkoj ndihme?!!!

  Ne londer jeta eshte jashtzakonisht e veshtire per ata qe jane te rinje....eshte mbush londra me barbon polak dhe europiano lindor per shkak se nuk e perballojne dot jeten e shtrenjte ketu....jane vene autobuza pa pare ne dispozicion per europiano lindoret qe duan te kthehen ne vendet e tyre se i kan mbush urat plot lol.

  Keshtu Skrapari kshu....une jam shum dakort me ty per ata qe jane bere parazita qe vetem marrin ndihma dhe ketej abuzojne sistemin duke punuar ne te zeze apo duke u shkuar jeta vetem me genjeshtra aty ku marrin ndihmat sociale.
  Shume shqiptare jane bere si njerez pa jete ketu per shkak te ndihmave, sepse as punojne as bejne asgje vetem ha pi rri dhe mashtro qeverrine gjoja nuk punojne dot se jane semure lol.
  .

 10. #10
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  te keshilloj..

  Citim Postuar m par nga Stentori Lexo Postimin
  alDI,

  Te faleminderohem shum per pergjegjen e duhur qe ma ke dhene dhe per sinqeritetin qe paske.

  Une momentalisht beje zanatin e bojaxhiut pra pentur ...ose ne flemisht schilderij.... dhe kam edhe nje vit per te mbarue dhe per tu paisur me diplom. perndryshe jam dhe me profesion muzicient dhe kam statutin e artistit ketu ne Belgjike.

  Une po pergatitem dhe per ate kam kerkue nga miqt e mij virtual qe te me japin disa informacione ne lidhje me shpernguljen nga Belgjika per ne Angli .

  Me lejo dhe njehere te te faliminderohem respekt dhe te deshiroj cdo te mire ne jete ..

  Stentori
  te keshilloj te shkosh vete nje here ne londer..aty e sheh vete cka eshte londra dhe anglia..mos guxo qe se bashku me familjet te shperngulesh direkt pa krijuar nje baze vete dhe pastaj me e marre familjen..nejse nuk eshte mire te jetosh pak kohe pa familje por sinqerisht te keshilloj se pa ju krijuar baze te sigurte ne londer apo aty ku don te jetosh ti mos i merr me vehte.sakrifiko pak muaj deri sa ta shohesh te arsyeshme e pastaj shih e ben..vete ti mund te jetosh kudo ama me familje nuk mundesh..

  gjithashtu te keshilloj qe sa je akoma ne belgjike kerko pune ne internet duke shfrytesuar faqet e ndryshme qe ofrojne pune..nja dy i di une dhe jane www.londonjobs.co.uk dhe www.gumtree.com...provoji nje here ndoshta te ndihmojne..por dije dicka se londren dhe angline e kan zaptu polaket dhe rumunet..ato kryesisht pune te tilla bejne dhe jane shume te kenaqur me pagen shume te ulet qe marrin..

  uroj gjithe te mirat per ty dhe familjen tende...ndoshta te kam ndihmuar sado pak...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Elonaa
  Antarsuar
  17-09-2005
  Postime
  1,679
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga alDI Lexo Postimin
  Une nuk habitem nga reagimi jot sepse ti cdo gje e krahason me vendin ku ti jeton, pra greqine.

  Thjeshte sa per informacion, une ndihma sociale kam mare vetem 2 javet e para qe kam ardhur ne kete shtet dhe me pas kam punuar dhe kam paguar qerane e shtepise deri me sot, e ndjeja vetem te ulur kur futesha ne radhe me lloj lloj barbonash per te mare ndihmat.

  Por nga ana tjeter nuk i bej me shume faj familjet qe kane nga 3-4 femije dhe qe marrin ndihma ketu ne londer....
  Ja te bej une disa llogari te thjeshta ty dhe mu pergjigje ti pastaj.
  Ketu ne londer rroga minimale eshte 5.70pound ne ore, hiq dhe 25% tax, dmth i bi te marresh mbas taxes per 8 ore nja 38-40pound ne dite dhe jo me shume.

  Nje familje me 3-4 femije i duhet pa tjeter nje shtepi me 2 dhoma dhe nje dhome pritje pa tjeter, pra minimalja.

  Ne zonen me plere ne londer kjo shtepi do te kushtoje 800-1000-1200 ne muaj, pra varet sa plere do jete zona...por me lire se 800 ske shanc.
  Tani me thuaj ti mua, nje puntor krahu a mund ta perballoj jetesen ne londer pa marre ndihma?!!
  Se ndihma ti duhet ta kuptosh, marrin vetem ata qe nuk kane zanat ose qe nuk u del rroga qe marrin per te jetuar .....kjo eshte dhe arsyeja qe shume njerez preferojne me mire te rine ne ndihma se sa te punojne dhe gjitha paret ti ikin qera dhe drita uje.

  Une e paguaj shtepine time 1150 pound ne muaj, dhe kam vetem nje dhome ndejtje dhe nje dhome fjetje plus dhe kuzhinen e gatimit....imagjino pastaj 150 e kam taxen e bashkise plus dhe uje e drita........une e perballoj se burre e grua ne pune dhe helbete kemi gjysmen e jetes ketu dhe punet i kemi gjet te mira....por me thuaj ti mua se cfar do bej ai vllai siper qe kerkoj ndihme?!!!

  Ne londer jeta eshte jashtzakonisht e veshtire per ata qe jane te rinje....eshte mbush londra me barbon polak dhe europiano lindor per shkak se nuk e perballojne dot jeten e shtrenjte ketu....jane vene autobuza pa pare ne dispozicion per europiano lindoret qe duan te kthehen ne vendet e tyre se i kan mbush urat plot lol.

  Keshtu Skrapari kshu....une jam shum dakort me ty per ata qe jane bere parazita qe vetem marrin ndihma dhe ketej abuzojne sistemin duke punuar ne te zeze apo duke u shkuar jeta vetem me genjeshtra aty ku marrin ndihmat sociale.
  Shume shqiptare jane bere si njerez pa jete ketu per shkak te ndihmave, sepse as punojne as bejne asgje vetem ha pi rri dhe mashtro qeverrine gjoja nuk punojne dot se jane semure lol.


  Shqiptaret e londres bejne mire te paketojne e ti drejtohen shqiperis.se me kto llogari vari teneqen ,rrikan vetem per te then jemi ne europe.iuuuuuu
  Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  48
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Malsori,

  Te faliminderoj per keshillat qe mi ke dhene,sic ashtu dhe me ke shkrue pikerisht ashtu kam mendue qe vete te vij njehere te shohe me syt e mij se si eshte Londra, cka ne te dhe a do te kisha mundur te gjeje vehten.

  te pershnedes

  Stentori
  Experience is the best teacher...

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Leo_uk
  Antarsuar
  17-08-2009
  Postime
  159
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Une kam jetuar ne Belgjike ashtu si edhe ne Angli.
  Personalisht, Belgjika eshte vende me nivel jetese me te larte se Anglia dhe vende shume me i qete e tolerant.
  I want to know God's thoughts...the rest are details.

 14. #14
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,471
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Stentori Lexo Postimin
  alDI,

  Te faleminderohem shum per pergjegjen e duhur qe ma ke dhene dhe per sinqeritetin qe paske.

  Une momentalisht beje zanatin e bojaxhiut pra pentur ...ose ne flemisht schilderij.... dhe kam edhe nje vit per te mbarue dhe per tu paisur me diplom. perndryshe jam dhe me profesion muzicient dhe kam statutin e artistit ketu ne Belgjike.

  Une po pergatitem dhe per ate kam kerkue nga miqt e mij virtual qe te me japin disa informacione ne lidhje me shpernguljen nga Belgjika per ne Angli .

  Me lejo dhe njehere te te faliminderohem respekt dhe te deshiroj cdo te mire ne jete ..

  Stentori
  Stentori , anglia mund te jete pak e veshtire momentalisht , por sbesoj se eshte me keq se vendet e tjera europiane. Sidomos kur tani rroga minimale ne londer arriti me te larten ne bote ( 7 pound e ca ne ore ) .
  Jetesa eshte e shtrenjte sigurisht , por gjen edhe vende ku cmimet jane modeste , sidomos qerraja e shtepise. Meqe ti paske zanat , atehere sbesoj se do jete aq e veshtire per ty. Sekreti i jetes ne angli , londer sidomos , eshte se duhet te jesh i durueshem. Por ta dish ama , se ketu zanati shperblehet jashtezakonisht nqs behesh i durueshem. Bojaxhi ka qen edhe nje shoku im fillimisht , i cili ka punuar me nje rroge teper te ulet ne fillim , por me durim arriti atje ku eshte sot , property tycoon , ku duhet pak kohe tja numerosh pasurine atij tani .

  Me zanat , durim e mend ne koke , sigurisht ketu mundesite jane me te medhaja se cdo vend tjeter , mendoj une.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  48
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Smth_Poetic Lexo Postimin
  Stentori , anglia mund te jete pak e veshtire momentalisht , por sbesoj se eshte me keq se vendet e tjera europiane. Sidomos kur tani rroga minimale ne londer arriti me te larten ne bote ( 7 pound e ca ne ore ) .
  Jetesa eshte e shtrenjte sigurisht , por gjen edhe vende ku cmimet jane modeste , sidomos qerraja e shtepise. Meqe ti paske zanat , atehere sbesoj se do jete aq e veshtire per ty. Sekreti i jetes ne angli , londer sidomos , eshte se duhet te jesh i durueshem. Por ta dish ama , se ketu zanati shperblehet jashtezakonisht nqs behesh i durueshem. Bojaxhi ka qen edhe nje shoku im fillimisht , i cili ka punuar me nje rroge teper te ulet ne fillim , por me durim arriti atje ku eshte sot , property tycoon , ku duhet pak kohe tja numerosh pasurine atij tani .

  Me zanat , durim e mend ne koke , sigurisht ketu mundesite jane me te medhaja se cdo vend tjeter , mendoj une.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
  faliminderit per porosin dhe informacionet qe mi ke dhen,

  respekte

  stentori
  Experience is the best teacher...

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  48
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Leo_uk Lexo Postimin
  Une kam jetuar ne Belgjike ashtu si edhe ne Angli.
  Personalisht, Belgjika eshte vende me nivel jetese me te larte se Anglia dhe vende shume me i qete e tolerant.

  Bukur qe paske jetue, dhe pse nuk vazhdove akoma te jetoshe ne Belgjike ?

  Sa i perket asaj qe thua se ka toleranc me teper se vendet tjera, me bene te dyshoj shum ,sepse eshte nje toleranc e fsheht cinike.

  respekt
  Experience is the best teacher...

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Leo_uk
  Antarsuar
  17-08-2009
  Postime
  159
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Stentori Lexo Postimin
  Bukur qe paske jetue, dhe pse nuk vazhdove akoma te jetoshe ne Belgjike ?

  Sa i perket asaj qe thua se ka toleranc me teper se vendet tjera, me bene te dyshoj shum ,sepse eshte nje toleranc e fsheht cinike.

  respekt
  Sepse me mbaroi leja e qendrimit dhe s'munda te rrija me gjate.

  Pse ketu ne Angli si eshte toleranca? Kujton se do te presin me krahe hapur?

  Hajde ne Londer me femijet dhe te rrish ne nje pallat me te droguarit dhe pedofilat se aty jua japin shtepine ketyre me ndihma sociale.

  Te rrish me lloj-lloj felliqsire qe mban kjo toke.

  Do kshillen time ? Nese le Belgjiken per Angline do marrresh ne qafe femijet.

  Hajd shendet.
  I want to know God's thoughts...the rest are details.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  48
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Leo_uk Lexo Postimin
  Sepse me mbaroi leja e qendrimit dhe s'munda te rrija me gjate.

  Pse ketu ne Angli si eshte toleranca? Kujton se do te presin me krahe hapur?

  Hajde ne Londer me femijet dhe te rrish ne nje pallat me te droguarit dhe pedofilat se aty jua japin shtepine ketyre me ndihma sociale.

  Te rrish me lloj-lloj felliqsire qe mban kjo toke.

  Do kshillen time ? Nese le Belgjiken per Angline do marrresh ne qafe femijet.

  Hajd shendet.
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Nuk pres nga askush te me pres me krahe hapur...as ne vendin qe u lindem ste pret kush e lere me vendet tjera .

  Pedofilizmi kudo eshte prezent si ne Angli ashtu dhe ne Belgjike , keshtu qe askund ska rehati, une po shpresoj pasi qe kam shtetesi Belge sepaku te provoj te vije njehere vet te shohe me syt e mij se cfare vendi eshte a me pelqen apo jo.
  Experience is the best teacher...

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Antarsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,056
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  aldi te ka dhen informacion te sakt. po spate nje zanat apo nje pune te mire, me pune krahu nuk e perballon dot jetesen ne londer. nje pjese e mire e shqiptareve rrine vetem me nje dhom (sidomos ata/ato qe sjan te martuar dhe skan femij, kurse femrat qe kan femij, ja ka dhen nje shtepi shteti) per arsye se nuk e perballojne dot qiran e shtrenjt. varet edhe si te ecin punet, dikujt i ecin mbar dikujt tjetri i ecin me byth. po edhe ti po spate pervoj pune si bojaxhi, do te jete pak e veshtire te gjesh pune por jo e pamundur.
  per punen e asistences, meqense ti je me familje. me sa di une te gjith ata qe bejne pjese ne EU kan te drejt per asistence mbasi te ken bere 6 muaj pune ne UK.
  nje pjese e mire e shqiptareve jan me assistenc, sidomos ata qe kan femij dhe familje dhe skan ndonje zanat apo nje pune qe ju sjell te ardhura te mjaftueshme.
  po asistence seshte e mjaftueshme. une kam nje kushon tim ketu qe ka qene gjithmon me asistence qe kur ka ardhur ne londer, para 12 vjeteve nese sgaboj. ky miku eshte me familje e me dy femij. po ai ka shtepi shteti me nja 3 dhoma gjumi, ka makin, ka punuar ne pune te zeze gjate gjith kohes.. tani ka mbaruar nje shkoll per elektricist dhe punon part time me sa e di une apo me sa me ka thene. si pune ketij jane pjesa me e madhe e shqiptareve ketu. me asistence,
  Ndryshuar pr her t fundit nga davidd : 22-08-2010 m 10:20

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Stentori
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  larg memedheut
  Mosha
  48
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga davidd Lexo Postimin
  aldi te ka dhen informacion te sakt. po spate nje zanat apo nje pune te mire, me pune krahu nuk e perballon dot jetesen ne londer. nje pjese e mire e shqiptareve rrine vetem me nje dhom (sidomos ata/ato qe sjan te martuar dhe skan femij, kurse femrat qe kan femij, ja ka dhen nje shtepi shteti) per arsye se nuk e perballojne dot qiran e shtrenjt. varet edhe si te ecin punet, dikujt i ecin mbar dikujt tjetri i ecin me byth. po edhe ti po spate pervoj pune si bojaxhi, do te jete pak e veshtire te gjesh pune por jo e pamundur.
  per punen e asistences, meqense ti je me familje. me sa di une te gjith ata qe bejne pjese ne EU kan te drejt per asistence mbasi te ken bere 6 muaj pune ne UK.
  nje pjese e mire e shqiptareve jan me assistenc, sidomos ata qe kan femij dhe familje dhe skan ndonje zanat apo nje pune qe ju sjell te ardhura te mjaftueshme.
  po asistence seshte e mjaftueshme. une kam nje kushon tim ketu qe ka qene gjithmon me asistence qe kur ka ardhur ne londer, para 12 vjeteve nese sgaboj. ky miku eshte me familje e me dy femij. po ai ka shtepi shteti me nja 3 dhoma gjumi, ka makin, ka punuar ne pune te zeze gjate gjith kohes.. tani ka mbaruar nje shkoll per elektricist dhe punon part time me sa e di une apo me sa me ka thene. si pune ketij jane pjesa me e madhe e shqiptareve ketu. me asistence,
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------

  te faliminderoj per informacionin davidd,


  me nderime

  stentori
  Experience is the best teacher...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •