Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 114
 1. #21
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Antarsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  ktu
  Mosha
  75
  Postime
  231
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Fjala Babe ka origjine indoeuropiane dhe jo turke. Vjen nga nje rrenje IE (*bal-bal-) nga ku rrjedh baba. Rrenja e vjeter ka kuptimin e atij qe ligjeron, qe thote flet. Nga kjo rrenje ka dale edhe fjala latinish babit qe do te thote tregon gjera te bukura, te gezuara si dhe fjala babbo ne italisht. Ne shqip nga kjo rrenje ka dale edhe fjala belbezoj si dhe mendohet qe ka dale edhe bebe.
  Fjala 'babe' me kuptim 'at' (prind i gjinise mashkullore), vjen nga turqishtja. 'Baba' perdoret edhe sot e kesaj dite nga turqit dhe disa popuj tjere te Lindjes per t'ju referuar 'atit' (babait). Prej turqishtes vijne edhe ato emertimet e klerikeve bektashinje: baba, dede etj.

  Ajo rrenja indo-europiane (*bal) te ciles ti i referohesh, ka tjeter kuptim dhe nuk ka te beje me etimologjine e fjales 'babe'. Shqipja nga 'indo-europianishtja' e ka trasheguar fjalen 'at', prej nga edhe vijne ngjajshmerite e kesaj fjale me gjuhet e tjera indo-europiane. Psh: ne keltisht 'athir', ne latinisht 'pater', ne gjermanisht: 'fater', anglisht 'father' etj.

  Gjithmone kam patur pershtypjen se "i vjeter" eshte shqip dhe vjen nga fjala "vit-vjet". Nje tjeter fjale shqipe me kete rrenje eshte "stervit"="perseritje e vazhdueshme per shume kohe me qellim persosjen e dickaje".
  Jo vetem fjala 'vjeter' por edhe shume fjale te tjera qe ne mendojme se jane fjale origjinale shqipe, jane ne fakt huazime nga latinishtja. Arsyeja perse keto fjale na duken si fjale shqipe, kur ne fakt nuk jane te tilla, ka te beje me kohen e hershme te huazimit dhe ndryshimet fonetike qe kane pesuar si rezultat i evoluimit te gjuhes shqipe.

  Ne te njejten forme, "i mocem" duhet te vije nga fjala "mot", dhe eshte nje sinonim per "i vjeter".
  Fjalet 'mot, i mocem, moshe' jane fjale autentike shqipe, pra fjale qe besohet te jene trasheguar drejtpersedrejti nga 'proto-indoeuropianishtja'.

  Kur jemi te fjalet e vjetra qe rralle here perdoren, vlen te permendet edhe fjala 'moreote' qe eshte perdorur (sidomos) ne te folmen e jugut, per t'ju referuar greqerve (nga Morea (Peloponezi), qe ne mesjete asocohej me Greqine).

 2. #22
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ndersa lexoja poezite e Lazgush Poradecit ndesha me disa fjale qe nuk i kuptova :


  shterg, isker,menjolle,vgjeri,bunace ,okolleja,poleska,


  Di njeri c`duan te thone ?

 3. #23
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Korcaret e perdorin shume kete shprehje

  Tu mbyllte e mendjes...

  tekstualisht nuk e di tamam tamam kuptimin

 4. #24
  Ere... Maska e bluemoon
  Antarsuar
  17-11-2005
  Vendndodhja
  Ne nje pike te vockel vese mbi nje fije bari...
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Para ca kohesh, teksa rremoja ne biblioteken e gjyshit, me rastisi te lexoj nje liber te viteve '30 me titull "Folklor Shqiptar". Botim shume interesant... megjithate, ne kapitullin e magjive, hasa disa fjale qe nuk i gjej as ne fjalor si psh.
  dardagan e demigran...Duhet te jene bime kam pershtypjen... Ndonjeri nga ju i ka degjuar?

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  TEDEL, q mund t vie nga tekdel, por q ka kuptimin e burimit t ujit.
  E pyesnim halln kur vinte n vizit: Kah erdhe? E ajo shpesh prgjigjej: Erdha pr TEDEL, nse kishte ardhur, pra kishte kaluar pr TEDEL. Dhe ne e kuptonim se ajo kishte ardhur te ne duke kaluar pr fshatin Vrell( fshat n Rrafshin e Dukagjinit(komuna e Istogut). Emri Vrell ka prejardhje sllave q nenkupton burimin e nj lumi t vogl mbi kt fshat. Pas vitit 1999 fshatit i sht ndrruar emri dhe ai quhet ndryshe ( me gjas Burim) porse nuki i ka ra n mend kujt q ta prtrijn emrin e mocm trsisht shqip TEDEL.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime n 56 postime
  Te te them je lule, ti m qenke Mysybet.

  one more, one more. :D

  Te te them je gonxhe, ti vjen era Krm.


  p.s ....nga repertori im m i pasur. :@ff

 7. #27
  kunder racizmit
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga fejer_nagy


  Fjala 'babe' me kuptim 'at' (prind i gjinise mashkullore), vjen nga turqishtja. 'Baba' perdoret edhe sot e kesaj dite nga turqit dhe disa popuj tjere te Lindjes per t'ju referuar 'atit' (babait). Prej turqishtes vijne edhe ato emertimet e klerikeve bektashinje: baba, dede etj.

  Ajo rrenja indo-europiane (*bal) te ciles ti i referohesh, ka tjeter kuptim dhe nuk ka te beje me etimologjine e fjales 'babe'. Shqipja nga 'indo-europianishtja' e ka trasheguar fjalen 'at', prej nga edhe vijne ngjajshmerite e kesaj fjale me gjuhet e tjera indo-europiane. Psh: ne keltisht 'athir', ne latinisht 'pater', ne gjermanisht: 'fater', anglisht 'father' etj.

  Po si e shpjegon formen babbo ne gjuhet latine??

  Nuk eshte kaq e sigurte prejardhja turke !!!!!!

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-04-2006
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  397
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Fjela qe e kam ndi vetem nje here eshte fjale nga Dibra e Maqedonis,luleshtrydhes i thone gulugutk dhe e thone ne menyre melodike heheh

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Antarsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime n 56 postime
  Citim Postuar m par nga Zemrushja
  Korcaret e perdorin shume kete shprehje

  Tu mbyllte e mendjes...

  tekstualisht nuk e di tamam tamam kuptimin
  Ta ben byrazeri lopka-lopka (dmth deri ne detajet me te padukshme -lol-) ty zemra vockel , 'ke ti?!

  Perdorimi i shprehjes varion dhe po ashtu edhe kuptimi. Per me teper ndiq shembujt me poshte:

  O t'u mbyllte e mendjes t'u mbyllte, po a bere kshu o damaluk?! ...besoj se kjo nuk ka nevoje per shpjegim, mgjth per t'i paraprire ndonje keqkuptimi, perdorimi i shprehjes ktu ka si objektiv primar dhe te vetem, te kritikuarit, qortuarit e veprimit apo synon ta theksoje akoma me teper 'karakterin' e veprimit.

  Ne raste te tjera shprehja ka natyre paksa 'satirike' dhe ne kete rast 'toni perdoret me ikez takt' vetem atehere kur e njeh prej njefare kohe personin te cilit i drejtohesh dhe qellimi ne fund te fundit eshte deri diku dashamires, dmth ja thua 'pa te keq' thjesht shoqerisht. p.sh:

  Po ku je vrar kshu, o t'u mbyllte... (s'besoj se ka nevoje per komente te teperta)

  etj...
  Ndryshuar pr her t fundit nga EXODUS : 29-04-2006 m 17:01

 10. #30
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Fjala tut qe perdoret ne dialektin verior qe do te thote frike eshte shume interesante

 11. #31
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,768
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  gollogunge, kocimare, lofashte - lloj bimesh
  bllazhge - kete nuk po e them se c'eshte. lol
  lere (e-ja e dyte me dy pika ne koke) - pellg i vogel
  me ke dale si fanti spathi - perdoret ne menyre satiriko ironike per dike qe ndodhet ne vendin/menyren qe nuk i takon.
  galloshe - lloj shapkash te sheshta.
  gallof - tuaf
  trire - nje lloj dere e sajuar me shkopinj te holle e te gjate.
  torobello - budalla
  dhe ne fund shprehja e preferuar e imja: nem nje cike bishteziun se me erdhi kakaperi t'i bej nja dy peme buthe= me jep nje cike tiganin se me erdhi dhendri e t'i skuq nja dy veze.
  Ezekiel 25-17.

 12. #32
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime n 475 postime
  Per fjalen tute une e di qe eshte trembje, dmth kur thone mos u tut he burr, kane parasysh mos u tremb

 13. #33
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,686
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Po pra perdoret si emer dhe si folje
  Tuta-frika, trembja
  tutem-trembem, kam frike
  tutu-trembu
  u tuta-u tremba

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pej
  Postime
  812
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime
  motmot- nje vit iku si p.sh u be nje motmot(u be nje vit)

  mot per mot - pas qdo viti,rend

  motmotar-qe ka mbush nje vit
  Duajeni njri tjetrin.

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-05-2006
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Gladiator e lexova dje temen tende dhe kamderuar gjithe diten te gjej dias fjale te zones sime te rralla. flale qe jane per dorur me pare, qe nuk perdoren me ose jane zevendesuar me ato t quajtura letrare. Do mundohem te sjell disa qe une mendoj nuk jane huazime nga gjuhe te tjera.

  Tos. perdorur si njesi matese qe do te thote pak. Plakat e vjetra thonin:"A ke nje tos sheqer hua?"

  Truc. Perdoret si te thuash bashke. Psh:"Bona gure truc,Ibona e i lashe truc,etj"

  Kapatruc. Perdoret per te treguar pozicionin e trupit kur eshte i mbledhur ne gjume ose nga te ftohtet.Psh:"Ishte bere kapatruc ose sa nje dore.

  Gjaluc. Perdoret per te pershkruar pozicionin e trupit te njeriut kur eshte ulur ne te njejtin pozicion me ner me thane me ate kur del jashte.Psh:"Ulu si njerezit mos rri gjaluc.

  Kacarroj. Perdoret me te njejtin kuptim sikur perqafoj.

  Marr grek. Eshte po i njejti kuptim si perqafoj dhe disa here si perkethel. Mos harro "grek" nuk eshte fjala per greket por dialekt per gryke.

  Peja. Perdorur si eja. Psh:" peja, peja nje ktu"(eja,eja deri ketu)

  Pruj. Perdoret per si largoj ose tremb. Psh:"Pruj ato kalamajt prej oborry se po na bojn noj rreng, pruji pulat prej kopshti ose pruj mizat.

  Praj. Perdoret si pusho, stop, ndalu, shuj.


  Tramal,j. Perdoret si lart, perlart,perpjete. Psh:" ca bone sot? - Asgje hic ,tramaj taposhte.(lart e poshte)."

  Une ishkrova keto fjale por nuk e di se sa do te mundesh t'i kuptosh pasi nuk te ndihmoj dot me shqiptimin e tyre

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pej
  Postime
  812
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Nordiku1
  Gladiator e lexova dje temen tende dhe kamderuar gjithe diten te gjej dias fjale te zones sime te rralla. flale qe jane per dorur me pare, qe nuk perdoren me ose jane zevendesuar me ato t quajtura letrare. Do mundohem te sjell disa qe une mendoj nuk jane huazime nga gjuhe te tjera.

  Tos. perdorur si njesi matese qe do te thote pak. Plakat e vjetra thonin:"A ke nje tos sheqer hua?"

  Truc. Perdoret si te thuash bashke. Psh:"Bona gure truc,Ibona e i lashe truc,etj"

  Kapatruc. Perdoret per te treguar pozicionin e trupit kur eshte i mbledhur ne gjume ose nga te ftohtet.Psh:"Ishte bere kapatruc ose sa nje dore.

  Gjaluc. Perdoret per te pershkruar pozicionin e trupit te njeriut kur eshte ulur ne te njejtin pozicion me ner me thane me ate kur del jashte.Psh:"Ulu si njerezit mos rri gjaluc.

  Kacarroj. Perdoret me te njejtin kuptim sikur perqafoj.

  Marr grek. Eshte po i njejti kuptim si perqafoj dhe disa here si perkethel. Mos harro "grek" nuk eshte fjala per greket por dialekt per gryke.

  Peja. Perdorur si eja. Psh:" peja, peja nje ktu"(eja,eja deri ketu)

  Pruj. Perdoret per si largoj ose tremb. Psh:"Pruj ato kalamajt prej oborry se po na bojn noj rreng, pruji pulat prej kopshti ose pruj mizat.

  Praj. Perdoret si pusho, stop, ndalu, shuj.


  Tramal,j. Perdoret si lart, perlart,perpjete. Psh:" ca bone sot? - Asgje hic ,tramaj taposhte.(lart e poshte)."

  Une ishkrova keto fjale por nuk e di se sa do te mundesh t'i kuptosh pasi nuk te ndihmoj dot me shqiptimin e tyre
  Nga cila zon je ti zotri se shof se shum nga keto fjali i kemi dhe ne kendej nga peja si p.Sh;

  Tos tek ne i thon Tas e eshte lloj ene jo njesi matjeje"me jap nje tas kos apo nje tas sheqer".

  Truc(q) perdoret njellaj per te treguar nje turm sendesh.

  Gjaluc-ketej perdoret dhe ne trajtat Galuc dhe Cuc.

  Mar grek-tek ne perdoret dhe si Mar ngryk (margryk).

  Peja -tek ne Paja (eja ,hajde).

  Pruj-ndersa kjo fjali tek ne ka kuptimin sjell, bjer, P.Sh Pruj femit mrenda se filloj me resh ,prumi kun(d)rat(kepucet) etj

  Ne lidhje me fjalen Pusho Ndalo se foluri ne kemi shprehjen Mej(kjo shqiptohet sikur "e"-ja shendrohet ne "a").

  Ndersa ketu ne malsi te Rugoves per siper,nalt perdoret shprehja Sirme--iku pej anes sirme,pra e ka fjalen iku nga ana e siperme,lart.
  Ndryshuar pr her t fundit nga bela70 : 19-05-2006 m 20:42
  Duajeni njri tjetrin.

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-05-2006
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Bela 70. Une jam Matjan. Por psh fjala "tos" nok eshte ajo qe thua ti si "tas". Tasi eshte ene qe perdoret ne guzhine dhe tos do te thote pak prej dicka qe nuk ka njesi matese si gjatesi, numer, ose peshe. Po ashtu dhe "pruj" nuk ka kuptimin "sjell' ose "bjer" por te largosh dicka prej diku. Meqe ra fjala po sjell dhe nje flale tjeter.

  [B]Xaher[B]. Ka kuptimin i kulluar. Psh liqeni sot ishte xaher. Prape ketu nuk eshte fjala per "xeher" ose "zeher" i hidhur.

 18. #38
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime n 475 postime
  Ndersa krutanet paskan nje fjale qe me ka terhequr vemendjen shume. Biberonit per femijet i thenkan thajps

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pej
  Postime
  812
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Nordiku1
  Bela 70. Une jam Matjan. Por psh fjala "tos" nok eshte ajo qe thua ti si "tas". Tasi eshte ene qe perdoret ne guzhine dhe tos do te thote pak prej dicka qe nuk ka njesi matese si gjatesi, numer, ose peshe. Po ashtu dhe "pruj" nuk ka kuptimin "sjell' ose "bjer" por te largosh dicka prej diku. Meqe ra fjala po sjell dhe nje flale tjeter.

  [B]Xaher[B]. Ka kuptimin i kulluar. Psh liqeni sot ishte xaher. Prape ketu nuk eshte fjala per "xeher" ose "zeher" i hidhur.
  Ok nordiku un mendova se esht fjala per te njejten fjali por paskan ndryshim po mendoj po shprehkan dy gjera te ndryshme,ndersa per Pruj tek ne ka at kuptim qe e kam shkruar me siper,ndersa tek ju pska kuptimin e kundert(shum interesant kjo e njejta shprehje me kuptim krejt te kundert).

  Faleminderit ne sqarim.
  Duajeni njri tjetrin.

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-05-2006
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  O bela70. Mos me keqkupto o vella. Une vetem po ishkruaj por nuk mund t'i shqiptoj. Ato kane ndryshim ne shqiptim. Dhe qe eshte me kryesorja edhe ne zonen time fjalet qe thua ti perdoren me te njejtin kuptim dhe te ne. Ndryshimi qendron psh;
  Bela . Emer vajze
  Bela, belaja e perdorur si problem.
  Pra dy fjale qe shruhen ne tenjejten menyre por me shqiptim te ndryshem.

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 19:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 10:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •