Close
Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 114
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Antarsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Fjale te rralla te gjuhes Shqipe

  Ju lutem te gjithe bashke atdhetareve Shqiptare, kush di ,ose kush gjen fjale te rralla te gjuhes sone ti postoj ketu .
  Thanks

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-10-2002
  Vendndodhja
  ne paradize
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Fjakle te Cfare? Ralla? cfare do te thuashe me kete?Psh cfare munde te jene disa shembuje qe jane fjale te ralla ship? Flm

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Floriani
  Antarsuar
  08-11-2002
  Mosha
  32
  Postime
  91
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ti thua fjale qe nuk perdoren zakonisht ne jeten e perditcme??
  Thoni nodnje se una edhe una dua te di ca..!
  Ne Qoftese e ke zemren e paster
  Mos prit te tjeret per te ndihmuar
  Duhet te perpiqesh vet per te fituar
  Se sa me shume ke per te ndihmuar
  Aq me shume kane per te tradhetuar
  Se shqiptaret e sotem
  Pas interesit kane shkuar
  (`-Florjan Furxhiu ````n.n.s Fixhu-`)
  .................................................. ..........
  Una qe po flas keto fjal nuk jam as Filozof as Politikan thjesht nje 18-vjecar qe shume gjera kisha por tani cfar kam.......

 4. #4
  Perjashtuar Maska e SweeT^BaBe
  Antarsuar
  13-01-2003
  Vendndodhja
  My WoRLd!
  Mosha
  31
  Postime
  149
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po them une ca shprehje qe thote gjyshja ime
  "Do ma hash shakrdhen e qenit"
  "Mu befsh kurban te krerit"
  ByeZ

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e gladiator
  Antarsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  Iliria
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Baby .
  Ate fjalen (Shakrdhen) spo e kuptoj.
  Thnx

 6. #6
  zemerdragoi Maska e greendrag
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  272
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Te jesh injorant nuk eshte gjithmone faji i dikujt...
  po ta shfaqesh me krenari ate kjo eshte ca edhe me e keqe...
  Boll e kemi shkelur me kembe gjuhen tone deri tani,ne sdini te na ndrioni me ndonje gje qe ja vlen te pakten mos merrni neper kembe akoma me shume ate fare na ka ngelur akoma e paprekur...
  Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
  HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
  QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
  SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
  SOT AS TRUPI IM SME NXE.

 7. #7
  zemerdragoi Maska e greendrag
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  35
  Postime
  272
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  JEMI THELA TE NJE MOLLE
  (perdorur ne gryke te kelcyres)
  Pyesni njeher o njerez,baballaret,gjysherit,miqte,mesuesit se sdo dilni pa gje e mos me kepusni kopae kot me kot se gjuhen tone na e kane zili gjuhetare te gjith botes(nuk flas ketu per ata grek e shkja qe na e quajne Shqiperine Vorioepir e ku ta di une se ju pjell fantazia)
  Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
  HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
  QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
  SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
  SOT AS TRUPI IM SME NXE.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pej
  Postime
  812
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime
  Po iki pej ons SIRME tu TBANI.

  Ky SHE ka uj te paq.

  Ish kjen tuj punu en RRAHISHT.

  I karkuan LOT me CAPIN.

  Sot lopa mka qit vetem KULLOSHTER.

  E kom nreq QILERIN bukur.

  E qova Tomlin ne QERANIK.

  E kom pre i KISHK,e me ka qit mish mir.

  Qka mje shtre si KLLUQK.


  Per sod mjaft,vazhdojm tjeterher,me te mira.
  Duajeni njri tjetrin.

 9. #9
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ne elbasancen e vjeter ekziston fjala "gudis"="ndreq"-"rreguloj" psh. e kam gudit=e kam ndrequr
  Ne Korce me ka pelqyer shume fjala "kandis"="mashtroj", por ne nje kuptim me te lehte, psh e kandisa nje femije ...
  'mulle'=bark, stomak
  "ulok"- dikush qe calon,hantikapat
  "gjon"=buf (nate) ose kukumjacke
  "shote"(ose "shute")=femer e re dhe e bukur
  "gjok"-kale
  "zgjyre" pjesa e mbetur e ndyrte
  Ndryshuar pr her t fundit nga Qerim : 20-04-2006 m 18:44

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  kllir = zgjyr = qelbsi
  thirri radakes (koks, mendjes)
  nok = nyja e kocks s kmbes
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Tajare - Aeroplan. Pse ca menduat ju?

 12. #12
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Mehlem, si psh Gio ti je Mehlem per mua!!!!

 13. #13
  MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
  Postime
  605
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Gio
  Tajare - Aeroplan. Pse ca menduat ju?
  Gio kete tajaren kisha qe ne turqi qe se degjoja, po te perdorej edhe ne Shqiperi se dija...
  Popull tema eshte per fjale te rralla shqip e jo turqizma qe perdorin gjysherit tane si psh njeri kishte thene Kandis apo mehlem ...eshte turqisht e jo shqip...

 14. #14
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Antipatrea
  Gio kete tajaren kisha qe ne turqi qe se degjoja, po te perdorej edhe ne Shqiperi se dija...
  Popull tema eshte per fjale te rralla shqip e jo turqizma qe perdorin gjysherit tane si psh njeri kishte thene Kandis apo mehlem ...eshte turqisht e jo shqip...
  Po mire mor shkenc, sipas teje cfar fjale Shqipe kemi ne qe nuk e perdorim dita dites ehh???? Cumcakiz? Apo nuk osht fjal Shqip kjo????

  Fiks te gjuhes Shqipe qe perdoren dita dites, nuk ma merr mendja qe ka mbi 1000 fjal....

 15. #15
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Antarsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  ktu
  Mosha
  75
  Postime
  231
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 4 postime
  Ne elbasancen e vjeter ekziston fjala "gudis"="ndreq"-"rreguloj" psh. e kam gudit=e kam ndrequr
  Te gudisesh ose te godisesh; godita - rregullova, ndreqa.

  'mulle'=bark, stomak
  Mulle perdoret ne disa te folme gege.

  "ulok"- dikush qe calon,hantikapat
  Fjala 'ulok' perdoret per nje person te paralizuar qe nuk mund te ece.

  "shote"(ose "shute")=femer e re dhe e bukur
  Ne fakt 'shute' i thone sorkadhes, dhe meqe i thone sorkadhes perdoret per t'ju referuar edhe vajzave te reja, te bukura. Edhe fjala sorkadhe (ose drenushe) perdoret per vajzat e pashme. Psh: Ajo eshte si sorkadhe (e mire ne trup, e bukur).

  Ne disa te folme te gegerishtes qumshtit i thone 't'ambel' nje fjale nga mbiemri - 'i, e embel'. Pastaj, te vdiresh - te humbesh'; cull - femije (femije eshte fjale latine), voc (shkurtese e fjales vocerrak) - djale; ma frik - me shpejt; gjegj- degjoj; krye - koke etj.

  Fjale te tjera qe nuk perdoren shpesh por qe jane autentike shqipe, jane fjalet: at - babe (babe eshte me rrenje orientale qe ka hyre nepermes turqishtes); i mocem (nga fjala 'moshe') - i vjeter (vjeter vjen nga fjala latine 'veteranus');i lig - i keq; katund- fshat etj.

 16. #16
  MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
  Postime
  605
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Andurem (tek arbereshet) - bije nder mend, mbledh veten. E perdorin dhe arumunet ne Shqiperi
  Agshol-i - ag, agim, ne pike te mengjesit, vagellime
  Ashte-a - Pyll me ah, ahishte
  Atkine-a - pele shale
  Breshte-a - Pyll me bredha, bredhishte
  Breve -Bullari ose bolla (lloj gjarpri)
  Bumurime - Bubullime
  Delmator - bari dhensh
  Derrpe-a - Pyll shume i dendur e me driza
  Demishem - Gervishtem, gjakosem
  Fushetire - Fushe e vogel
  Hukat, hukas - fryj me frymen e gojes
  Imshte-a - pyll ose korie me lisa te rinj
  I munget(tek arbereshet) - memec. pa goje
  Keqan - njeri i lig
  Kobetar - perdoret per ate qe sjell kobin, lajmin e keq
  Kurmi - trupi, shtati
  Lbardh - zbardh, zbadhellen. N epogradec perdoret labardh ose labardhe per djal ose vajze me floke te verdhe, bjond
  Log-u - lendine, shesh
  Marmaros - shtang, nguros ose ngrafis
  Marrtas, me dite te marrte - me drite te dobet, te muget
  Marvazeze (tek arbereshet) - nje lloj vere
  menate - heret, pa gdhire
  ndorje, - ne dore te dikujt, nen mbrojtjen e dikujt
  njomezak - foshnja e vogel
  Noteshe (tek arbereshet) - grua e zgjuar
  Pritar - ai qe ze prite
  qeta - shkemb i madh e shume i thepisur
  rade-a (tek arbereshet) mase gjatesie per largesi te medha
  reshperoj - leviz, ec U gdhi e njerezit zune te reshperojne rrugeve (pogradec)
  rrem- i - dege druri
  sosje, sos - arritje, fund
  steren-i - nje nga shtyllat e anijes ku hapen velat
  stringel - thuhet per sendet e stolise si unaza, byzylyke etj
  shevarine - vend buze mocali
  sheremtij - psheretij
  shklube (tek arbereshet) - pushke
  T'holloj -hap pete (byreku) ne jug e gjejme edhe teholl ose tjell
  Valloj hedh valle
  valome vale e madhe, trazire
  valth - lugine evogel
  vullaje gemushe


  Marre nga fjalori i librit " Tregime te mocme shqiptare" te Mitrush Kutelit

 17. #17
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga Antipatrea
  Gio kete tajaren kisha qe ne turqi qe se degjoja, po te perdorej edhe ne Shqiperi se dija...
  Popull tema eshte per fjale te rralla shqip e jo turqizma qe perdorin gjysherit tane si psh njeri kishte thene Kandis apo mehlem ...eshte turqisht e jo shqip...
  ok, faleminderit se une nuk di turqisht dhe nuk kam nga ta di.

  Me qe ra fjala per nocke, eshte dhe fecke=kapaket e hundes.
  qoke=ndere, psh Dy krushka bejne qoke.(reciprokisht)
  llastar=fidan

  Nuk e di fjala tesha=rroba , qe perdoret tek shqiptaret e Maqedonise ,eshte shqip apo jo ?

 18. #18
  kunder racizmit
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Qerim
  ok, faleminderit se une nuk di turqisht dhe nuk kam nga ta di.

  Me qe ra fjala per nocke, eshte dhe fecke=kapaket e hundes.
  qoke=ndere, psh Dy krushka bejne qoke.(reciprokisht)
  llastar=fidan

  Nuk e di fjala tesha=rroba , qe perdoret tek shqiptaret e Maqedonise ,eshte shqip apo jo ?
  Teshat perdoret edhe ne shqiperine e mesme. Gjyshja ime e perdorte, nuk e di me siguri origjinen, por duhet te vij nga bashkimi i te - uesat qe ka sjelle teshat. Ues eshte rrenja e vjeter nga ka ardhur vesh. Ne se do e themi si kuptim ne shqipen e sotme do te ishte Te veshurat.

  ps.Nuk jam 100% i sigurte

 19. #19
  kunder racizmit
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  215
  Faleminderit
  2
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga fejer_nagy
  Fjale te tjera qe nuk perdoren shpesh por qe jane autentike shqipe, jane fjalet: at - babe (babe eshte me rrenje orientale qe ka hyre nepermes turqishtes); i mocem (nga fjala 'moshe') - i vjeter (vjeter vjen nga fjala latine 'veteranus');i lig - i keq; katund- fshat etj.
  Fjala Babe ka origjine indoeuropiane dhe jo turke. Vjen nga nje rrenje IE (*bal-bal-) nga ku rrjedh baba. Rrenja e vjeter ka kuptimin e atij qe ligjeron, qe thote flet. Nga kjo rrenje ka dale edhe fjala latinish babit qe do te thote tregon gjera te bukura, te gezuara si dhe fjala babbo ne italisht. Ne shqip nga kjo rrenje ka dale edhe fjala belbezoj si dhe mendohet qe ka dale edhe bebe.

 20. #20
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga fejer_nagy


  i mocem (nga fjala 'moshe') - i vjeter (vjeter vjen nga fjala latine 'veteranus');

  Gjithmone kam patur pershtypjen se "i vjeter" eshte shqip dhe vjen nga fjala "vit-vjet". Nje tjeter fjale shqipe me kete rrenje eshte "stervit"="perseritje e vazhdueshme per shume kohe me qellim persosjen e dickaje".

  Ne te njejten forme, "i mocem" duhet te vije nga fjala "mot", dhe eshte nje sinonim per "i vjeter".

Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 19:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 10:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •