Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2010
    Postime
    61

    Rregullat e terheqjes (shpirterore, dashurore, seksuale, hormonale)

    Bukuria eshte ne syte e shikuesit -thone frenget -- diplomate te medhenj.


    Jo - thote shkenca e koheve moderne. Bukuria dhe terheqja midis njerezve/cifteve nuk ka fare mister po sipas evolucionit ka disa mates shume te mire.


    Simetria:
    Statujat greke e romake himnizojne bukurine femerore e mashkullore. Mbi te gjitha tregojne aspekte simetrike te trupit dhe fytres se njerezve.


    Sa me simetrik, aq me Simpatik


    Per femrat:
    Nje femer e bukur eshte nje femer me porpocion te rregullt: beli i holle, vithet ndjellese. Nese raporti i tyre eshte 0.7, duan apo s'duan meshkujt do ta shohin femren si kandidate shume te mire per qellimet e tyre riprodhuese.

    S'ka rendesi pesha, permasat e pjeseve te tjera te trupit, BMI, rraca, ngjyra e lekures apo nese je nxire nga dielli, rendesi ka pjestimi (Waist/Hips).

    Sipas studimeve shkencore, ky numer mat aftesine e femrave per te mbajtur pasardhes qe do te mbijetojne dhe do te jene te forte. Kjo veti eshte ngulur ne sistemin gjenetik te njerezimit dhe pavaresisht nga kultura apo rraca, eshte e vertete per gjithe njerezimin.

    Fytyra:
    Fytyrat e femrave jane te vogla ngaqe estrogeni ndalon rritjen e kockave, ato te meshkujve te medha sepse kane testoteron. Prandaj dhe shprehja per femrat qe e kane syrin dallues "sy ulli" e "vetull-holla"

    Aroma:
    Shprehja "arome gruaje" ka rendesi dhe baze shkencore. Femrat kane aroma te ndryshme gjate muajit, dhe po ashtu kane aftesi per te nuhatur meshkujt me te mire sipas dites se muajit dhe humorit te hormoneve. Ata qe jane meshkuj te zote, kane aroma te vecanta qe i ben per vete femrat, nga ana kimike jane me ndjellese per femrat.

    etj etj se pertoj t'i perkthej, lexojini ose beni sevap e perkthejeni per popullin:


    http://www.livescience.com/health/06...ion_rules.html
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ukulele : 09-06-2010 mė 13:28

  2. #2
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    beli i holle, vithet ndjellese. Nese raporti i tyre eshte 0.7,
    Mund ta shpjegosh pak me qarte , se per cfare permasash e ke fjalen .
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2010
    Postime
    61
    Izadora, meqe e ke me merak te madh ta ri-sigurosh bukurine me fakte shkencore lol

    mat belin ne piken me te holle

    mat vithet ne piken me te trashe

    pjestoji numrat, ky eshte porcioni w/h...


    ti vetullholle me dukesh mua, sy ullie

  4. #4
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Sipas ketij studimi i bie qe te shemtuarit kane nje shprese per permisimin e paraqitjes fizike nese balancojne "defektet" e tyre gjenetike me nje kure hormonale ose akoma me thjesht fale nje vizite te kirugu plastik per probleme te vogla
    Sa keq qe tek njerez ky organi volmeronasal nuk eshte aq i zhvilluar si ndodh te kafshet, do na kishte lehtesuar shume gjerat ne zgjedhjet tona.
    Ky studim me pak fjale hedh poshte "teorine e poleve te kunderta" qe thone se funksionon edhe persa i perket dashurise.

    Do ishte interesant te degjonim opinionin e meshkujve rreth kesaj qe shkruhet ne kete artikull

    Interestingly, brain scans in people who'd recently fallen in love reveal more activity related to love than sex. "Romantic love is one of the most powerful of all human experiences," says Helen Fisher, an anthropologist at Rutgers University. "It is definitely more powerful than the sex drive."

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2010
    Postime
    61
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    Sipas ketij studimi i bie qe te shemtuarit kane nje shprese per permisimin e paraqitjes fizike nese balancojne "defektet" e tyre gjenetike me nje kure hormonale ose akoma me thjesht fale nje vizite te kirugu plastik per probleme te vogla I]

    Po, broken smile. Welcome to Hollywood, apo ne shekullin tone.

    Meshkujt e japin opinion e tyre nepermjet kuletes qe hollohet.

  6. #6
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga ukulele Lexo Postimin
    Po, broken smile. Welcome to Hollywood, apo ne shekullin tone.

    Meshkujt e japin opinion e tyre nepermjet kuletes qe hollohet.
    Ty te falenderoj per mireseardhjen por cedo qe jam me kohe ne kete Hollywoodin pa merak.

  7. #7
    ÆÆÆÆÆÆÆÆ
    Anėtarėsuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Mos te qenit njeri simetrik, na ben antipatik?

    Vertete qe bukuria eshte nje tipar per te qene i dashurueshem nga dynjaja, por jo se eshte gjithcka. Une keshtu shpresoj, se ndryshe u pat puna e te shemtuarave.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2010
    Postime
    61
    Citim Postuar mė parė nga eldushka Lexo Postimin
    Mos te qenit njeri simetrik, na ben antipatik?

    Vertete qe bukuria eshte nje tipar per te qene i dashurueshem nga dynjaja, por jo se eshte gjithcka. Une keshtu shpresoj, se ndryshe u pat puna e te shemtuarave.
    ka dhe te shemtuar kjo dynja, me thase.

    per gjithshka-te lexo artikullin e plote -- eshte shume interesante te gjesh baze biologjike ne ato gjera qe ne i quajme "shqiperterore".

  9. #9
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga eldushka Lexo Postimin
    Mos te qenit njeri simetrik, na ben antipatik?

    Vertete qe bukuria eshte nje tipar per te qene i dashurueshem nga dynjaja, por jo se eshte gjithcka. Une keshtu shpresoj, se ndryshe u pat puna e te shemtuarave.
    Ti eldushka boll e mbajte veten per te shemtuar. Tregohu pak objektive me veten dreqi ta haje

  10. #10
    ÆÆÆÆÆÆÆÆ
    Anėtarėsuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Citim Postuar mė parė nga ukulele Lexo Postimin
    ka dhe te shemtuar kjo dynja, me thase.

    per gjithshka-te lexo artikullin e plote -- eshte shume interesante te gjesh baze biologjike ne ato gjera qe ne i quajme "shqiperterore".
    Po se ka te shemtuar me valixhe, po qaj hallin une. Pa shpresa mbetem nga cdo studim, ketu e kisha germen.

    Ja ta lexoj, por nuk besoj se do me bej te ndryshoj mendimin.

    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    Ti eldushka boll e mbajte veten per te shemtuar. Tregohu pak objektive me veten dreqi ta haje
    Po ca ndryshon ne ate qe shkruaj une mbi veten? Njesoj si po te them "paaaah sa e bukur jam" lexonjesi do i perceptoje gjerat si deshiron. Fakti edhe realiteti mund te jene si te duan.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2010
    Postime
    61
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    Ti eldushka boll e mbajte veten per te shemtuar. Tregohu pak objektive me veten dreqi ta haje
    eldushka i ka standartet e larta. I mat gjerat me milimetra lolol

  12. #12
    ÆÆÆÆÆÆÆÆ
    Anėtarėsuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Citim Postuar mė parė nga ukulele Lexo Postimin
    eldushka i ka standartet e larta. I mat gjerat me milimetra lolol
    Edhe gje me bere? Gjithsesi mos me jepni vemendje qe nuk e meritoj, se mallkim i keq eshte "te hipte vetja ne qejf". : D

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2010
    Postime
    61
    Citim Postuar mė parė nga eldushka Lexo Postimin
    Edhe gje me bere? Gjithsesi mos me jepni vemendje qe nuk e meritoj, se mallkim i keq eshte "te hipte vetja ne qejf". : D
    shkodrance: t'u rrit menja :P

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Bardhi
    Anėtarėsuar
    06-09-2002
    Postime
    708
    Citim Postuar mė parė nga ukulele Lexo Postimin
    Bukuria eshte ne syte e shikuesit -thone frenget -- diplomate te medhenj.


    Jo - thote shkenca e koheve moderne. Bukuria dhe terheqja midis njerezve/cifteve nuk ka fare mister po sipas evolucionit ka disa mates shume te mire.


    Simetria:
    Statujat greke e romake himnizojne bukurine femerore e mashkullore. Mbi te gjitha tregojne aspekte simetrike te trupit dhe fytres se njerezve.


    Sa me simetrik, aq me Simpatik


    Per femrat:
    Nje femer e bukur eshte nje femer me porpocion te rregullt: beli i holle, vithet ndjellese. Nese raporti i tyre eshte 0.7, duan apo s'duan meshkujt do ta shohin femren si kandidate shume te mire per qellimet e tyre riprodhuese.

    S'ka rendesi pesha, permasat e pjeseve te tjera te trupit, BMI, rraca, ngjyra e lekures apo nese je nxire nga dielli, rendesi ka pjestimi (Waist/Hips).

    Sipas studimeve shkencore, ky numer mat aftesine e femrave per te mbajtur pasardhes qe do te mbijetojne dhe do te jene te forte. Kjo veti eshte ngulur ne sistemin gjenetik te njerezimit dhe pavaresisht nga kultura apo rraca, eshte e vertete per gjithe njerezimin.

    Fytyra:
    Fytyrat e femrave jane te vogla ngaqe estrogeni ndalon rritjen e kockave, ato te meshkujve te medha sepse kane testoteron. Prandaj dhe shprehja per femrat qe e kane syrin dallues "sy ulli" e "vetull-holla"

    Aroma:
    Shprehja "arome gruaje" ka rendesi dhe baze shkencore. Femrat kane aroma te ndryshme gjate muajit, dhe po ashtu kane aftesi per te nuhatur meshkujt me te mire sipas dites se muajit dhe humorit te hormoneve. Ata qe jane meshkuj te zote, kane aroma te vecanta qe i ben per vete femrat, nga ana kimike jane me ndjellese per femrat.

    etj etj se pertoj t'i perkthej, lexojini ose beni sevap e perkthejeni per popullin:


    http://www.livescience.com/health/06...ion_rules.html
    Po me pelqen kjo qka keni shkruar.
    JU NJE HAP - PUNA DY...

  15. #15
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga eldushka Lexo Postimin
    Po ca ndryshon ne ate qe shkruaj une mbi veten? Njesoj si po te them "paaaah sa e bukur jam" lexonjesi do i perceptoje gjerat si deshiron. Fakti edhe realiteti mund te jene si te duan.
    hahah eldushka keshtu po, mbaj qendrim misterioz

    Sa per temen vej bast qe artikullin e ka shkruar nje kirurg plastik sa per te terhequr klientelen.

  16. #16
    ÆÆÆÆÆÆÆÆ
    Anėtarėsuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    hahah eldushka keshtu po, mbaj qendrim misterioz

    Sa per temen vej bast qe artikullin e ka shkruar nje kirurg plastik sa per te terhequr klientelen.
    Nah, c'hyn misterioziteti. : ))

    Per ate fjaline pasardhese te jap doren, se ashtu mendoj dhe une. Jo per gje, por cdo njeri vuan nga asimetria. Mjafton te marresh fotografine e kujtdo e ta ndash ne gjysem e besh paste me pasqyrim ate pjese, e do shikoni sa cuditshem do dukej personi nese do qe simetrik. Une e kam me prove kete. : D

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2010
    Postime
    61
    hunda e shqiptareve ka nevoje per nje artikull te tille. Hunda fizike dhe ajo mendore


    juve qe ua kane terhequr veshin kaq shume te vogla, mos u merzisni kaq shume.

    Veshet rriten deri sa te vdisni


    eldushka, mos i mat gjerat me milimetra, (shikon s'ishte kompliment, megjithese ti e ke bere nick te atille qe duket sikur te marim me te mire lololol)

    Simetria ketu i referohet porpocionit: psh ne krahasim me fytyren i ke veshet shume te medhenj? Nje mikja ime vdes per ty, atehre. lol

    ne krahasim me vendosjen e syve, ku i ke vetullat? sa porpocionale jane gjerat tek ty? dhe kjo i bene gjerat shume interesante, se njerezit i dallojne porpocionet e rregullta instiktivisht..... pa vizore te milimetruar


    po ta lexosh artikullin, thuhet qe aftesia me themelore qe njerezit i vene rendesi ne nje lidhje afatgjate, eshte besimi, (dmth mosdredhja).

  18. #18
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar mė parė nga ukulele Lexo Postimin
    hunda e shqiptareve ka nevoje per nje artikull te tille. Hunda fizike dhe ajo mendore


    juve qe ua kane terhequr veshin kaq shume te vogla, mos u merzisni kaq shume.

    Veshet rriten deri sa te vdisni


    eldushka, mos i mat gjerat me milimetra, (shikon s'ishte kompliment, megjithese ti e ke bere nick te atille qe duket sikur te marim me te mire lololol)

    Simetria ketu i referohet porpocionit: psh ne krahasim me fytyren i ke veshet shume te medhenj? Nje mikja ime vdes per ty, atehre. lol

    ne krahasim me vendosjen e syve, ku i ke vetullat? sa porpocionale jane gjerat tek ty? dhe kjo i bene gjerat shume interesante, se njerezit i dallojne porpocionet e rregullta instiktivisht..... pa vizore te milimetruar


    po ta lexosh artikullin, thuhet qe aftesia me themelore qe njerezit i vene rendesi ne nje lidhje afatgjate, eshte besimi, (dmth mosdredhja).
    o cuno pse na ben kot te shkallojme me kete fiksimin per proporcionet se jo per gje por kemi per te perfunduar si ai protagonisti i librit te Pirandello qe nje dite te bukur u zgjua ne mengjes, pa veten e tij ne pasqyre dhe kur gruaja e beri nje veretje te vogel per hunden qe nuk ishte aq e drejte sa kishte menduar ai deri asaj dite, lujti mendsh deri sa e humbi komplet identitetin e tij duke e quajtur veten "nessuno".
    Keshtu qe une vazhdoj te mendoj qe nuk duhen marre kaq seriozisht keto lloj studimesh

  19. #19
    Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    1,079
    Alulumama, duke mare si baze kete studimin, si je ti?
    Perchč er coro che famo tutti quanti insieme
    dice LAZIO sei grande te volemo bene!

  20. #20
    ÆÆÆÆÆÆÆÆ
    Anėtarėsuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Citim Postuar mė parė nga ukulele Lexo Postimin
    hunda e shqiptareve ka nevoje per nje artikull te tille. Hunda fizike dhe ajo mendore


    juve qe ua kane terhequr veshin kaq shume te vogla, mos u merzisni kaq shume.

    Veshet rriten deri sa te vdisni


    eldushka, mos i mat gjerat me milimetra, (shikon s'ishte kompliment, megjithese ti e ke bere nick te atille qe duket sikur te marim me te mire lololol)

    Simetria ketu i referohet porpocionit: psh ne krahasim me fytyren i ke veshet shume te medhenj? Nje mikja ime vdes per ty, atehre. lol

    ne krahasim me vendosjen e syve, ku i ke vetullat? sa porpocionale jane gjerat tek ty? dhe kjo i bene gjerat shume interesante, se njerezit i dallojne porpocionet e rregullta instiktivisht..... pa vizore te milimetruar


    po ta lexosh artikullin, thuhet qe aftesia me themelore qe njerezit i vene rendesi ne nje lidhje afatgjate, eshte besimi, (dmth mosdredhja).
    Une tentova te tregoja interes, por pasi lexova pjesen e dyte ne lidhje me simetrine ne tipare, nuk me mbushi mendjen si artikull, keshtu qe hapa krahun.

    Une jam asimetrike per veten time. :/ Rrjedhimisht tentoj te besoj se ekziston nje shans sado i vogel per mekembjen time nje dite e se asimetria me ben te veēante e rrjedhimisht interesante...te pakten fillimisht. Ti pale, dashke pervec se sharjeve fale te vertetes,
    te na bindesh qe nuk vlejme. : //
    Une nuk te besoj as ty, as artikullit, nuk du'! : D

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •