Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 47
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
  Nuk eshte djallzim, eshte sqarim qe ty nuk te pelqen !

  Tani, gjithcka qe mos ti perkas ideve tua te erreta, qenka "vehabi-zmi" problemi, hajdede,.. edhe ēka tani ?!

  Ti je katolik, je edhe shqiptar (ndoshta), por katoliēizmi s'ka te bej aspak me shqiptaret. Nese po, atehere s'eshte FE por eshte sekt !

  Un jam argat i popullit tim, qe ta mbroj kundėr ndikimit masonik qe ka perqellim shkatėrrimin e popullit Shqiptar, dhe ky shkatėrrim s'behet pa ndihmen e kishes Katolike !

  Shiqo, keni shkuar aq larg ne budallaqet e juaja saqe edhe keni trilluar, po kush po ju beson ? Ju keni trilluar edhe biblen, e s'po e trilloni nje fjal historie qe me pak gome korigjohet.

  Po e perseris edhe njehere, katoliket kosovar jan ardhacak ne KS, kurse feja e te parėve te kosovareve sic deshmojn mbi 90% te kishave ortodokse, tashme serbe, dikur ishin te shqiptareve !

  Ju s'keni histori ne Kosove, keni vetem trillime.
  Ju s'keni te kaluar ne Kosove, sepse dikur s'egzistonit fare.

  Kurse shkak i trillimėve te juaja, sot serbia deshmon qe kosova eshte djepi i ortodoksizmit serb ! Pse ? Sepse disa "mendjedritur", kan pasur iden qe ta manipulojn masen duke i then qe ju dikur ishit "katolik", s'ka pas ortodoks e asnje lloj feje tjeter ! Dhe sigurisht qe kjo ishte dhurata me e bukur qe dikush mund ti bente serbis, sepse ajo automatikisht i pervetsonte mbi 85% te kishave te krishtera qe ishin ne Kosove. Dhe sot e dim fort mir se sa po na kushton ky gabim i ber nga budallaqet e kishes katolike !

  Eshte nje gabim i ber me dashje, por jo me qellim keq. Ky gabim duhet korigjuar nga historianet shqiptar, e mos te behen per hir te perendimit me pap se papushi sepse do e paguajm edhe me shtrenjt propaganden katolike qe deri me tash, ka qen vetem ne dėm tonin !
  po kthimi ne islam e braktisja e ktyne kishave nuk i nimoj hic shkiet o rosak.

  ti thot Albo kto fjal ma i ka hije si ortodoks i thekun qe asht po kur vin prej gojes se ni talebani duken qesharake. kishe ty po te vjen keq qe i hupem kishat ortodokse te ishte ne doren tane ato kisha o so ishin kthy ne xhamija o do ishin rrenu krejt.
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  R'posa,

  sa klase histori ke bere? Edhe nese ke bere ndonje, me siguri ose s'ke bere ore mesimi per kishat shqiptare ose ke munguar. Pastaj ne jete besoj se te ka munguar edhe deshira per t'i studiuar ato, se helbete ti mysliman dhe arsyetohesh besa. Nuk te ve faj!

  Per te folur per kete teme, pike se pari duhet njohur mendesia e shqiptareve ne pergjithesi si popull. E meqe jemi ketu, me vjen keq te te them, por diferencimi qe ben ti mes shqiptareve te Shqiperise dhe shqiptareve te Kosoves mban era racizem dhe eshte per cdo turp. Po si mund te flitet per shqiptare Shqiperie e Kosove para ndarjes fizike e jo shpirterore qe na bene me dhune ne Konferencen e Ambasadoreve ne Londer???

  Le te dalim te mendesia shqiptare. Ketu duhet te jete shume e qarte qe ne jemi populli numer 1 ne bote, pra zeme vendin e pare per mbijetese fizike. Lexo mire, jo shpirterore. Po flas per pjesen me te madhe, e jo per pakicen. Shqiptarit nder shekuj i ka interesuar me shume buka e barkut, sesa ajo e shpirtit. Kuptohet qe kemi qene gjithmone popull i vogel, ne mes te Lindjes dhe Perendimit, ne mesin e rrugeve te barbareve dhe nje popull indiferent ndaj besimit ne Zot. Ne fakt, Zotin e kemi pare gjithmone me shume si nje plotesues deshirash, sesa si Mbretin e zemrave tona, te cilit i perkasim plotesisht.

  Gjithashtu, shqiptari njihet edhe per kokeforte dhe inatcor, e nuk deshiron t'i perngjaje armikut ne asgje, as edhe ne fe. Per kete arsye, ne shume treva shqiptare njihen kthime ne fe apo ne praktika per inat te fese se armikut. P.sh. ne zonat e pushtuara nga greket, shqiptaret ortodokse kane parapelqyer me shume qe te mbajne ritet myslimane, vetem e vetem qe te mos identifikohen me greket per shkak te fese. Njesoj edhe ne shume treva te Shqiperise verilindore, ku futet edhe Kosova e sotme, perpara pushtimit osman, shqiptaret ortodokse kane parapelqyer qe te kalojne ne ritin katolik per te mos u identifikuar me serbet ne fe.

  Flitet shume per bashkejetesen paqesore te feve ne Shqiperi, sikur kjo eshte nje merite e feve, apo ku di une. Jo, nuk eshte aspak e tille, sepse kemi pare se cfare po ndodh ne bote nga 'besimtaret e flakte'. Shqiptaret jane paqesore, pasi e dine qe jane vellezer te nje gjaku e qe deri para 2-3 shekujsh kane thirrur 'Qofte levduar Jezu Krishti!' kur jane takuar mes vete. S'kane pasur se si te vriten mes veti shqiptaret per fe, kur vellezerit e nje familjeje i perkisnin 2 feve te ndryshme. S'kishte se si te ishte armik vellai qe nderroi fene. Cdo lufte me shkak fene ne shqiptari do te quhej VELLAVRASJE!!! E kete katastrofe shqiptari nuk e ka lejuar!

  Edhe tani, ne zona te ndryshme te shqiptarise, ka ende familje te nje trungu qe jetojne nen nje cati, me te njejtin mbiemer, e ku njera familje eshte katolike e tjetra myslimane. Ka raste te tilla edhe ne zonen e Dukagjinit ne Kosove. Te mos flasim pastaj per zonen e Dibres apo te Vlores ku emrat Tonin apo Gjoleke lulezojne ne familjet myslimane.

  Ndersa lidhur me perhapjen e kishes katolike ne trevat e sotme te Kosoves, te lutem lexo me poshte. Faktet e shkruara nuk i merr dot era, e as nuk i manipulojne dot propagandat e ndryshme, te kujtdo qofshin ato. Ketu kam sjelle vec copeza, por nese deshiron te thellohesh me shume, merr libra te mirefillte historike, pa ndikime as te llojit mason (sic pretendon), por as te versionit arab.

  E per fund, kur te interesoka kaq shume fati i kishave ortodokse shqiptare ne Kosove e kur te dhimbset e shkuara jote, pse nuk i dole ne mbrojtje me kohe e me vakt ti, baba yt, gjyshi yt, stergjyshi yt, katragjyshi e pesagjyshi yt e te kishit luftuar per fe qysh http://www.forumishqiptar.com/images/editor/color.gifpo hiqeni se po luftoni sot??? E di ke te drejte, barku dhemb me shpejt se shpirti. Keshtu do te justifikohesh, se me qejf s'e mori askush fene islame ne fillimet e veta. Por, meqe e ngopet barkun, tani beni mire ta merrni nje pushim te gjate e te mos hidhni fort balte mbi ato objekte kulti qe i late me hir a me pahir. Ja mbroje me objektivizem dicka te te shkuares, ja mos e mbro hic, se pastaj del bllof e marre per ty.

  Po e mbyll me kaq dhe po te uroj shume paqe ne zemer e kthjelltesi ne mendje.


  Paqja me ne!

  ---

  Besimi krishterė nė trevat shqiptare

  Krishterimi ėshtė apostolik, d.m.th. ai ėshtė pėrcjellė tek arbrit direkt nga goja e vetė apostujve tė Jezus Krishtit dhe filloi tė pėrhapej nė Iliri qė nė shek. I-rė tė e. s. si fe e ligjshme. Apostulli Pal rreth vitit 57 shkruan “Kėshtu prej Jeruzalemit e pėrqark e deri nė Iliri kam kryer shėrbimin e ngjalljes se Krishtit, duke u pėrpjekur tė ungjillėzoj atje ku nuk ishte i njohur emri i Krishtit”. Pėrveē Palit nė trevat ilire kanė predikuar edhe shumė shenjtorė tė tjerė dhe prej kėtej kanė kaluar nė hapėsirėn ballkanike nėpėrmjet rrugės Egnatia duke hyrė nė Durrės (Dyrrachium) pėr tė kaluar nė lindje. Dokumentet tregojnė se nė Durrės, nė vitin 58 ka pasur 60 familje tė krishtera.
  Nė Iliri nisin aktivitetin peshkopėt mė tė hershėm tė krishterė, duke filluar me peshkopin Qesar tė Durrėsit nė vitin 70 e mė pas, Shėn Astin nė vitin 98. Shėn Asti u dėnua me vdekje nė vitin 116, nga perandori Trajan dhe sundimtari vendas, Agrikoli, pasi nė kėtė kohė Krishterimi ishte i paligjshėm dhe dėnohej nga Roma.
  Qendrat e para tė krishtera tė themeluara nga veprimtaria predikuese e apostujve dhe pėrkrahėsve tė tyre ilirė nga shekulli I deri nė shekullin e IV (kur krishterimi u bė fe zyrtare) vėrtetohen nėpėr qytete si Durrėsi, Butrinti, Onhezmi (Saranda), Jerikoja(Orikumi), Vlora, Apolonia, Amantia, Bylisi (Balshi), Antipatrea (Berati), Skampis (Elbasani), Scodra (Scutari, Shkodra), Albanopolis, Lyhnidi (Ohri), etj.
  Ndėr mozaikė e nė ndėrtime tė vjetra kishash, si nė Shėn Kollin e Kurjanit nė Fier, nė bazilikėn e Ballshit, etj janė ruajtur simbole paleokristiane (tė krishterimit tė vjetėr) enigmatike siē janė ato tė bimėve me gjethe nė formė zemre (shiko mozaikėt e Butrintit e gjetkė), figura e kryqit nė mozaikėt e Sarandės, figura e peshkut nė gdhendjet e Ballshit apo nė mozaikė tė tillė si ai i Linit nė Pogradec e gjetkė.
  Kėto dėshmojnė se Iliria u bė qė nė fillim njė nga trevat kryesore tė pėrhapjes sė fesė sė krishterė pėr vetė lashtėsinė dhe shtrirjen e madhe tė popullsisė sė saj, zhvillimin e madh qytetės me kryeqendra tė tilla si Durrėsi, Apolonia, Shkodra etj ; dhe pozitėn gjeopolitike mjaft tė favorshme duke u qenė njė korridor natyral ndėrmjet lindjes dhe perėndimit si pėr tė pėrēuar vlerat morale tė krishterimit ashtu edhe pėr tė transportuar ushtri dhe beteja pa fund.
  Nė shek. IV, Krishterimi u shpall fe shtetėrore nga perandori Konstantini i Madh, u kodifikua nė Bibėl dhe u krijuan institucionet e tij: kishat dhe manastiret dhe njėkohėsisht hierarkia (kryesia) e tij : peshkopėt, kryepeshkopėt, abatėt dhe dioqezat e tyre me qendėr nė Romė. Kthimi i plotė nė Krishterim nė trojet ku sot banojnė shqiptarėt, u krye gjatė shekujve V-VI tė e.s.
  Shėn Jeronimi (Hieronymus) i Ilirisė bėri pėrkthimin e parė tė biblės latinisht (La Vulgata) duke i dhėnė botės pėr herė tė parė librin e shenjtė nė mesin e shekullit IV.
  Kėshilli i Parė Ekumenik i Nikesė nė vitin 325, ishte i pari qė formuloi parimin bazė tė krishterimit: “Besoj nė njė Perėndi, Atin e tėrėfuqishėm, krijuesin e qiellit e tė dheut dhe tė gjithė tė dukurave e tė padukurave”.
  Shėn Niketa i Dardanisė (Remesianes) ėshtė krijuesi i kryelutjes (lutjes mė tė lartė) sė krishterimit TE DEUM LAUDAMUS (Ty zot tė lavdėrojmė) qė vazhdon tė jetė kryelutje edhe sot pas mė se 15 shekujsh.
  Konstantini i Madh nė luftė kundėr fiseve barbare urdhėroi ngritjen e disa bazilikave madhėshtore. Tipi i kėtyre bazilikave konstantiane ishte me dysheme drejtkėndėshe dhe nuk pėrjashtohej shtrimi i sipėrfaqes sė saj me mozaikė. Nė anėn e jashtme, ato kishin kolonada, ku sajohej hajati i kishės. Bazilika tė kėtij lloji janė hasur edhe nė Shqipėri, nė Butrint, Bylis, Antigonė, Tepe nė Elbasan e ndoshta edhe gjetkė.

  Strukturat kishtare nė periudhėn e antikitetit tė vonė

  Strukturat kishtare nė periudhėn e antikitetit tė vonė ishin tė organizuara mbi bazėn e provincave (Dardanisė, Prevalit, Epirit tė Ri dhe Epirit tė Vjetėr), duke pasur nė krye secila njė mitropolitė prej nga vareshin peshkopatat. Deri nė shekullin e VIII kisha nė Iliri ishte direkt nėn varėsinė Romes. Ky ėshtė shkaku qė terminologjia e kishės Shqiptare ėshtė latine (meshe, kungate, prift, shenjt, pagėzim, peshkop, kryq, mallkim etj. Kjo pėr mė tepėr tregon se arbrit ishin kėtu nė shekujt IV deri V kur u sanksionuan dukuri tė tilla si gjuha e kishės etj. Pas ndarjes sė perandorisė ato u pėrfshinė nė zonėn e Ilirikut lindor, varėsia kishtare e tė cilit ka lėvizur midis Romės dhe Konstandinopojės. Duke filluar nga gjysma e parė e shek. VIII (viti 731 pas vendimit tė Leon Isaurit pėr ndarjen e dioqezave tė lindjes nga ato tė perėndimit) hapėsira Ilire (tashme tė njohur si vend i arbėrve) u nda nė zona qė vareshin Patrikana e Konstandinopojės dhe nė zona qė vareshin nga Roma. Mendohet qė Lumi i Matit tė ketė qenė vije ndarje e Bizantit nga Roma. Ndarja e kishės (sė lindjes nga ajo e perėndimit) u thelluan nga procese historike dhe prezenca e galeve (para francezeve) (Karli i madh shek IX) dhe Normaneve apo Anzhuineve duke sjelle pėrfundimisht nė vitin 1054 ndarjen zyrtare tė plote. Gjate periudhės 731 deri 1054 dhe nė vazhdim, nga shqyrtimi i dokumenteve arkivore tė shumte, vėrehen konkurrencė ndėrmjet Romės dhe Kostandinopojės se kush tė ketė nėn influence dioqezat e Ilirisė/Arbėrisė duke arritur edhe nė beteja tė pėrgjakshme.
  Ardhja e bullgareve nė viset e Arbrit e izoloi ketė hapėsire nga Patrikana por krishterimi u ruajt nga vendasit. Pėr mė tepėr mbreti i bullgareve, Borisi nė vitin 866 u pagėzua me popullin e tij nė Kishėn e Ballshit nė tokat e Arberit. Bullgaret nga pagane u bene tė krishtere. Borisi pas kėsaj duke kuptuar rendėsin e fesė nė trevat e pushtuara kėrkoi tė lidhej me papėn e Romes pėr tė kėrkuar udhėzime pėr njė administrim kishtar tė sakte. Thuhet nga autore tė ndryshėm se Borisi duhej t'i drejtohej Konstandinopolit. Por kur je pagėzuar nė njė vend aq tė lashte si Iliria / Arbėria ku krishterimin e solli vete Pali ėshtė e natyrshme qė do ti drejtoheshe Romes si kryeqendra e pare zyrtare.
  Armiqėsia e Konstandinopolit me mbretėrit bullgareve vazhdon dhe arrijnė kulmin nė 1018 kur Car Samueli u mund nga perandori i Bizantit Vasili II. Vasilli II riorganizoi peshkopatėn e Ohrit duke vene nė krye peshkopė greke si Theogilikati nė 1100 pėr tė synuar nė pėrfshirjen e tė gjithė Arbėrisė apo edhe tė Italisė sė jugut.
  Ndėrkohe Patrikana e Romes qė u vetėquajt Papati (influence Franceze) vazhdoi deri nė vitet 1303 tė intensifikoje luftėn pėr tė fituar sa mė shumė dioqeza nė Dalmaci dhe Arbėri mė ane tė Peshkopėve tė Raguzės duke marre edhe disa masa ndaj disa priftėrinjve (te Tivarit dhe Ulqinit viti 1167, tė Tivarit 1303) qė predikonin me ritet e lindjes. Kjo behej edhe nė kuadėr tė uniatizimit tė kishės sė krishtere.
  Zbarkimet e Normandėve, i pari nė 1081 dhe i dyti nė 1105 si edhe kryqėzata e parė 1095 filloi tė lėkundte Bizantin pėr unifikimin e kishės sė krishtere. Pushtimi i Konstandinopojės mė 1204 nga Kryqėzata e 4 dhe mbajtjen e saj pėr 60 vjet nėn sundimin francez solli edhe murgjit franceze benediktine nė Arbėrinė e viteve 1230 duke u vendosur fillimisht nė Shirgj mbi Bune dhe mė vone nė Durrės dhe Shkodėr pas viteve 1250 nėn mbrojtjen e Karlit Anzhu. Thuhet se po nė ketė kohe u vendos edhe Urdhri Franēeskaneve duke thelluar kthimin e arbėrve tė krishtere tek qendra e vjetėr, Roma. Kėto zhvillime i pėrkrahte edhe principata e Arbrit dhe mė 1208 ka dokumente letėrkėmbimi tė Dhimitrit princit tė Arbėrisė me papa Inocentin III, ku kėrkohet nga papa ndihme pėr ushtrimin e besimit tė krishtere.

  Koha e Arbėrisė

  Ndėrkohe qė papa dhe patriku luftonin nė Ballkan pėr hegjemoni dalin nė skene turqit osmane tė cilėt pushtuan Ohrin nė 1408, Tivarin (qendėr qė varej nga Roma) mė 1571 dhe Konstandinopojėn mė 1453 duke sjelle njė rrenim apo nėnshtrim tė patrikanės. U arrit tė lidhej njė traktat ndėrmjet Sulltan Mehmetit II dhe patrikut tė ri tė Patrikanės Gjergj Skalari ku u ra dakord qė mos tė prisheshin kishat pėr tu bėre xhami : martesa dhe funeralet tė bėheshin nė kishe dhe to mos prishej festa e pashkėve.
  Nė ketė kohė i vetmi vend i krishtere i panėnshtruar dhe qė nuk i paguante asgjė Sulltanit ishte Arbėria. Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu, biri i princit tė Krujės i mbiquajtur « Mbrojtės » dhe « Atlet » i Krishterimit theu pėr 25 vjet ushtritė osmane duke entuziazmuar boten e krishtere me bėmat e tij dhe duke marre mirėnjohjen e tere bashkėsisė se krishtere kudo qė ndodhej. Skėnderbeu dhe papa stabilizuan marrėdhėnie tė ngushta me synime tė qarta pėr mbrojtjen dhe lartėsimin e kishės se shenjte. Kjo lidhje e ngushte me papėn dhe perėndimin i pėrputhej me idetė qė kishte Skėnderbeu dhe fisniket e tij pėr fatin e Mbretėrisė se Arbrit nė Ballkan dhe Evrope. Pas vdekjes se Skėnderbeut, Sulltani ndėrmori njė fushate konvertimi nė myslimane ndaj arbėrve tė krishtere duke pėrdorur paketėn e privilegjeve dhe tė detyrimeve dhe taksa tė tilla si “defshirmeja” (takse gjaku), ku ēdo familjari i merrej djali dhe nuk i kthehej kurrė pėr t'u pėrdorur si jeniēer. Kjo takse shpesh i detyronte fshatra tė tere tė emigronin. Njė pjese u konvertuan duke ndėrruar vetėm emrin dhe vazhdonin ritet e tyre tė krishtera fshehurazi. Njihen raste qė dokumentohen edhe nga Frang Bardhi nė vitin 1637 kur brenda njė familje (vėllezėr apo burrė dhe grua) janė me fe tė ndryshme vetėm pėr tė shpėtuar nga taksat apo pėr tė pėrfituar privilegje.
  Gjurme nė qėndresėn fetare ndaj konvertimit nė fenė islame ka lėne Shpati i Elbasanit gjė qė dėshmohet nė afresket e pikturuara nga Onufri nga neokastra (Elbasani) nė vitet 1556 nė kishėn e Shėn Kollit dhe atė tė Shėn Premtes. Nė ketė klime islamizimi, priftėrinjtė Shqiptare patriote si Arqipeshkvi i Durrėsit, Pal Engjėlli, bashkėpunėtor i afėrt i Skėnderbeut doli nevoje emergjente pėrdormi i gjuhės shqipe nė kishe “Formula e Pagėzimit” 1462. Ėshtė njė radhė e shkurtė nė gjuhėn shqipe “Un te paghesont premenit Atit et birit et spertit senit” (Unė tė pagėzoj nė emėr t“Atit e t“birit e t“shpirtit shenjtė), e cila gjendej nė njė pjesė pamfleti tė shkruar nė gjuhėn Latine.
  Mė vonė Pjetėr Budi pėrkthen “Doktrina e Krishtere 1618 “Pasqyra e tė rrėfyerit” 1621 dhe “Rituali Roman” 1621.
  Pasi pėrkrahu pėrdorimin e gjuhės shqipe nė kishe, Selia e shejte nė Rome nė 1634 vendosi qė franēeskanet tė vendosen pėrgjithmonė nė zonėn e Shkodrės, Zadrimės dhe Lezhės pėr tė frenuar myslimanizmin.
  Ndėrkohe Kisha ortodokse administruar nga patrikana autoqefale e Ohrit, qė kishte nė varėsi edhe peshkopatėn e Beratit, ishte e angazhuar nė mbledhjen e taksave pėr sulltanin dhe nga studimet shihet se patrikana ka qenė njė shėrbyese e zellshme nė kėtė drejtim Osmanet vendosen parimin fetar si tė vetmin qė dallonte kombėsinė dhe prandaj myslimanet i quanin turq dhe tė krishterėt greke. Ka shumė tė dhėna qė edhe disa qarqe ekstremiste helene tė patrikanės kishin kohė qė e zbatonin kėtė parim tė pa fe duke kėrkuar helenizimin e tė gjithė tė krishterėve. Kuptohet qė si reaksion i kėsaj por edhe pėr zona influence Selia e shenjte solli shumė dergata nė Arbėri pėr tė ripėrtėrire krishterimin me qendėr Romen. Por Roma nuk synoi nė asimilimin e arberit gjė qė dėshmohet edhe pėr pėrkrahjen e pėrdorimit tė gjuhės shqipe gjate predikimeve. Kėtu duhet kėrkuar arsyeja e orientimit perėndimor drejt Romės qofte e princ Dhimitrit mė 1208, qofte e Skėnderbeut nė mesin e shekullit XV.
  Mbledhja e "Kuvendit tė Arberit" ose "Koncili i Arberit" nė Merqi tė Zadrimes mė 20 korrik 1703 nėn kryesine e Tivarit dhe me bekimin e papa Klementit XI (qe ishte shqiptar), mori vendime tė rėndėsishme pėr konsolidimin e kishės katolike nė Shqipėri siē ishin ndalimi i fshehjes se pėrkatėsisė fetare; ndalimi i predikimit fshehtas nga priftėrinjtė pėr kėta besimtare kriptokristiane, etj. Nė kėtė kuvend katoliket u shprehen hapur edhe kundėr ortodokseve.
  Kisha e Beratit, shekulli XV, megjithėse jezuitet erdhėn mė vonė nė Shqipėri ata e rroken shpejt natyrėn dhe kulturėn shqiptare Bie nė sy revista e tyre patriotike "leka". Kurse pėr Franēeskanet dallohet Pater Gjergj Fishta i konsideruar si poet Kombėtar Shqiptar dhe themelues i alfabetit tė gjuhės shqipe nė Kongresit tė Manastirit. Polemika apo konkurrenca mes jezuiteve dhe franēeskaneve nuk arritėn asnjėherė nė krize tė kishės katolike shqiptare, pėr mė tepėr ato kishin bashkuar gjithnjė pėrpjekjet pėr tė siguruar perkrahes nė fuqitė e mėdha si Austria e cila kishte ndikuar pranė portės sė larte pėr tė mbrojtur interesat e katolikeve dhe kishte financuar pėr kishėn katolike shqiptare.
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 3. #23
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  R'posa mos na shit fore ketu, se shume mire po kuptohesh. Nuk ke nevoje ta lozesh rolin e injorantit dhe ti sulmosh tjeret pa asnje arsye. Katolike apo ortodokse kishat kane qene te shqiptareve. Kishat a di pse i kane marr shkiet? Per arsye se shqiptaret jane quajtur muslimane E ska te beje kurgjo ketu me shqiptaret katolike. Gishtin drejto tek vetja

 4. #24
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Anėtarėsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po i degjoni kta ardhacak nga shqiperia. Kjo fjal duhet zgjedhur fjalia me antikombetare ne te gjihta koherat e shqiptarise Turp Turp Turp

  Desha ta di se sa para keni marr per ti shkruar keto gjera apo aj historiani qe bije ne kundershtim me pjesen tjeter te historianeve shqiptar (Mos te keqkuptohemi kur them shqiptar e kam fjalen per shqiptaret e gjitha trojeve)

 5. #25
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-06-2009
  Postime
  809
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Pershendetje te dashur mysafir.


  Mos u kapuni per nje fije te asgje hicit, un flisja per situaten aktuale qe dmth, katolik ne kosove s'ka pasur kurre njehere nese e marrim te njejten trase te kufinjeve aktual, dhe i vendosim mbi vendbanimin e dikurshem te ilirisė. Pra s'ka te bej kjo me rracizėm sic mundoheni te e devijoni temen, ka te bej me trillimin e historis qe prifterinjt ne detaje e krijuan, por si njerez, kan ber nje gabim trashanik duke i mohuar kishat ortodokse qe lan shqiptaret e konvertuar ! E un s'thash qe s'ka pasur kurr katolik ne trojet shqiptare.

  Dhe kjo per mua ka nje demethenje te madhe :

  Se pari, kjo konfirmon/vulosė tezėn qė shqiptaret ne mazhoranc jan konvertuar qė te dallohen kategorikisht nga armiku i tyre imperialist, Serbia Ortodokse qe kishte per qellim asimilimin e popullit shqiptar duke keqperdorur fejėn si mjet te fuqishem ! Ku, si rezultat i kesaj revolte te nje padrejtesie grandioze, ortodoksėt u konvertuan, e katoliket jo ! Dhe numri i katolikeve as nuk ka zbritur e as nuk eshte rritur ! Ata jan te njejt, sepse i kishin dallimet me serbet edhe pse sa nje kafshore ata nuk e ndien veten te obliguar qe te ndrrojn fe.

  Kurse tekstin qe ke sjellur Dielli_im, eshte ne teresi i korruptuar. Un kam kohe qe si besoi me shkrimėve katolike, sepse si cdo here ose shendrroheni ne viktima duke mos qen, ose filloni e ne menyra laramane mundoheni te e mbeshtetni edhe me tutje genjeshtren Madhore, te egzistencės shqiptare. Boll me ju lutem,. a s'po ju duket qe keni ber boll deme ?

  Rina,
  Si kosovare, dukesh e emancipuar por harron nje gje shume te rendesishme !
  Kishat ortodokse ne kosove !
  Duke i besuar pėrrallave (sespe s'mund ti quaj histori) katolike, ne ua kemi falur shekuj te tera histori Serbis ! Sikur katoliket ta kishin then te verteten, qe ne jemi ardhacak ne kosove (emigrant), e ketu gjetem vetem ortodoks te konvertuar sic deshmojn faktet e kishave ortodokse (tashme serbe) do i kishim punet shume me mir ! Saqe, sot serbia nuk do kishte pasur nevoj te e quante kosoven si "Djepi i Ortodoksizmit" ! E kupton cfar krimi eshte ky ? Eshte krim i pafalshem. E keta se kan ndermend te ndalen me kaq, edhe me tutje vazhdojn e na behen viktima kinse turku i ka masakruar, u ka rrenuar kishat ne kosove e bla-bla,.. po keto kishat ortodokse pse si rrenuan ? Po edhe ato ne shqiperi ? Aman,.. mos te bien ne nivele kaq naive e te besojm qe kosovaret ishin katolik, dhe kan ndertuar me shume kisha ortodokse (..duke u bazuar ne historin e kishes katolike, s'dim pse ???? )...se sa nje dhjet kisha katolike ne te gjithe vendin ! Eshte e paimagjinueshme qe ka edhe sot e kesaj dite njerez qe nuk zhyten pakes ne reflektime per te pa qe e ter historia e besimit katolik, eshte nje trillim, genjeshter gjiganteske sic jan te gjitha historit e katolicizmit perendimor !

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,281
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
  Per ēka te vie inati tye ? Qe s'je autokton ne Kosove apo se te paret tan ishin ortodoks e kurrsesi katolik sic pretendon propaganda vatikane ?!

  Ti me argumento me nje foto dhe me nje dat kishen me te vjeter ne Kosove.

  Un kishat ortodokse i konsideroj si kishat tona, por qe megjithate i takojn besimtareve ortodoks pamvarsisht kombesis se tyre. Feja s'ka komb ! Nese ajo ka komb, ajo s'eshte fe ! Sepse feja eshte universale.


  Pse po fole palidhje , qito fakte edhe serbt pi perdorin ne mbrojtje te slloganit "kosova jerusalemi dhe zemra e serbise"

  Argumento qysh mendon qe t'part tone ishin ortodox , kur ortodoxia osht shumm me e vonshme se katolicizmi ? Apo mos po don me thon qe deri ne shekullin e 4-5 ne ishim akoma pagan ?? Pas ndarjes se katolicizmit ne kishen Romake dhe Bizante ne trojet dardane sundoj bizanti , edhe shqiptart vazhduan me ortodoxine !
  We are all Aliens

 7. #27
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  35
  58 falenderime nė 55 postime
  Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
  Sikur katoliket ta kishin then te verteten, qe ne jemi ardhacak ne kosove (emigrant), e ketu gjetem vetem ortodoks te konvertuar sic deshmojn faktet e kishave ortodokse (tashme serbe) do i kishim punet shume me mir !
  Hahahaaaaaaaaaa, pasha besen po, sigurisht se shkiet do ti kishin punėt mė mirė nė Kosovė nėse Kosova nuk e ka HISTORINĖ! hahaaaaaa e ke folė te verteten.

  Kjo e dha dershminė e oreksit tėnd!!!

  Kam pytje, e ke ndonje gje ti, legjenden tone Gj. Fishta?

  E ndryshove a?!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 10-06-2010 mė 06:30
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 8. #28
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-06-2009
  Postime
  809
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
  Pse po fole palidhje , qito fakte edhe serbt pi perdorin ne mbrojtje te slloganit "kosova jerusalemi dhe zemra e serbise"

  Argumento qysh mendon qe t'part tone ishin ortodox , kur ortodoxia osht shumm me e vonshme se katolicizmi ? Apo mos po don me thon qe deri ne shekullin e 4-5 ne ishim akoma pagan ?? Pas ndarjes se katolicizmit ne kishen Romake dhe Bizante ne trojet dardane sundoj bizanti , edhe shqiptart vazhduan me ortodoxine !
  Mos e ben veten budalla, serbet thon qe ne Kosove s'ka pasur kurre shqiptar me heret, dhe kishat ortodokse si me te vjetrat e deshmojn kete.

  Un te them ty, dhe te tjereve qe feja e shqiptareve kosovar ishte ortodoksizmi, kurse katoliket qe gjinden sot atje, jan thjesht ardhacak (emigrant) !

 9. #29
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-06-2009
  Postime
  809
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  Hahahaaaaaaaaaa, pasha besen po, sigurisht se shkiet do ti kishin punėt mė mirė nė Kosovė nėse Kosova nuk e ka HISTORINĖ! hahaaaaaa e ke folė te verteten.

  Kjo e dha dershminė e oreksit tėnd!!!

  Kam pytje, e ke ndonje gje ti, legjenden tone Gj. Fishta?

  E ndryshove a?!
  Po ti po tallesh nga zori, sepse e din shume mir qe katolik ne kosove s'ka pasur !
  E ju rat, dhe e moret kosoven ne qaf duke ja falur serbis historin ton me perrallat e juaja debile e kaotike !

  E kam gjergj fishten aq sa e kam nene terezen, dmth,.. "at" pa qen prind, e tjeteren "nene" pa qen kurrfar nene.

  E ndryshova ? Si te duash

 10. #30
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Anėtarėsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Exclamation

  Ne vitit 2000 ata katolikt e festuan 2000 vjetorin e katolizcizmit nder shqipetar.
  Edhe ka fakte qe shqipetaret (Illiret) e pranuan fene katolike para se te zyrtarizohet ne perandorin Romake. Por edhe dua te them se ne at koh kur po i permend shpernguljet nuk ka pas kosove e shqiperi por ““Illiri““, dhe ka pasur fiset( Familjet e medha) siq jane Dardanet, E Albanet. Sikur te thuash Prishtinali dhe Tiranas !!!!!!

  Mirepo nuk duhet te lem anash se edhe nder ne ka pas Orthodox qe ky religjion u praktikua nga qytetaret e perandoris Bizantine.


  PS. Mos t“harrojm se perandoria Bizantine ne fillim ne krye me Konstandinin ishte perandori Illire (Shqipetare). Duke i krahasuar disa data, kur u dorezua Bizanti ne vitin 1453,dhe Epiri okupohet per 500vjet nga Ostmanet me 1460 athua ka nje lidhje. Kur u dobesuan Shqiptaret e leshuan Konstantinopoje dhe u koncentruan Epirit mbajten edhe pak edhe ketu Kapitulluan.
  Pas ksaj kan bere luft per te egzistuar si gjallesa per buke e kripe e ju thoni se shqiptaret u Islamizuan me deshir. Hmmmmmm

  Keni kujdes kur shkruani per Historine e paraardhesve tone, sepse kane pas nje Histori te dhimbshme, shum popuj tjer qe kan pas Histori te ngjajshme jane zhdukur fare.
  Pra ne jemi nje popull madheshtor
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hillirian-zo : 10-06-2010 mė 15:21

 11. #31
  ASHT E LEKS ANDRRA Maska e Hillirian-zo
  Anėtarėsuar
  29-09-2006
  Postime
  990
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
  Po ti po tallesh nga zori, sepse e din shume mir qe katolik ne kosove s'ka pasur !
  E ju rat, dhe e moret kosoven ne qaf duke ja falur serbis historin ton me perrallat e juaja debile e kaotike !

  E kam gjergj fishten aq sa e kam nene terezen, dmth,.. "at" pa qen prind, e tjeteren "nene" pa qen kurrfar nene.

  E ndryshova ? Si te duash

  ″Njeriu pa Komb eshte i panjohur, Njeriu pa Islam eshte i humbur !″  Po ti zotri je fut ne Islam se ke frik se do humbe hehehe po ta sponzoroj nje Navi. nga TOM TOM.

 12. #32
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin


  Duke i besuar pėrrallave (sespe s'mund ti quaj histori) katolike, ne ua kemi falur shekuj te tera histori Serbis !
  Jo gabim je. Shqiptaret, historine e shekujve te tere, ia kane fale sllaveve, ate moment, qe jane njohur si te besimit islam. Ky eshte fakt sado qe mos te pranohet. Une e kam ditur se nje pjese e shqiptareve te Kosoves kane qene te besimit ortodoks, mirepo gjithsesi ka edhe nga ata qe kane qene te besimit katolik dhe qe sot jane apo njihen si te besimit muslimane. Ndaj, nuk po shoh ndonje mashtrim ketu. Ne fund te fundit, sot nuk ka nevoje te te mashtroje dikush, kur shume lehte ke se ku te informohesh.

  Ti mesa po e shoh po i sulmon shqiptaret katolike, meqe vetem ata jane te krishtere (dhe se nuk i takojne besimit tend) ne Kosove, se po te kishte shqiptare ortodokse ne Kosove, besoj se edhe ata do ti fajesojshe. Por, kurgjo mos fajeso me shume se islamin qe ne e kemi humb te drejten mbi historine qindravjecare dhe trashigimine kulturore kishtare ne te cilat sot jane ngujuar shkiet e na shesin mend.

  Dhe jo vetem keta por edhe shume debilla tjere, qe as emnin e vete sdine me shkru
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rina_87 : 10-06-2010 mė 16:12

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
  Kurse tekstin qe ke sjellur Dielli_im, eshte ne teresi i korruptuar. Un kam kohe qe si besoi me shkrimėve katolike, sepse si cdo here ose shendrroheni ne viktima duke mos qen, ose filloni e ne menyra laramane mundoheni te e mbeshtetni edhe me tutje genjeshtren Madhore, te egzistencės shqiptare. Boll me ju lutem,. a s'po ju duket qe keni ber boll deme ?
  R'posa,

  Ti more djale a vajze, ckado qofsh, ma s'pari qofsh bekue. Ma s'dyti, tekstin e kam marre nga wikipedia ne shqip dhe ate shkrim s'e kane shkruar katoliket. Po te shkosh pak me poshte ne shkrimin e faqes, flitet per instalimin e Islamit, e pastaj per komunizmin, etj. Mund ta kerkosh edhe vete me fjalet 'besimet fetare'.

  Se a iu beson shkrimeve katolike a jo, ajo eshte pune per ty. Mua as ma heq e as ma shton besimin. Katoliket nuk i besojne librave te shkruajtur, por Krishtit te gjalle. Asnjehere s'e kemi mbajtur veten per viktima, as ne kohet me te zeza te perndjekjeve e jo me sot. Te kisha keshilluar ta lesh urrejtjen menjane, pasi s'ta lejon as feja jote. Zbatoje fene tende sic duhet, ashtu qysh mundohem ta zbatoj edhe une ndaj teje. Besome qe dashurine time ndaj miqve virtuale te ketij forumi mundohem ta ushtroj shume ma shume ndaj teje e ndaj kujtdo tjeter qe me drejtohet me percmim. Nuk i ka hije njeriut besimtar qe te urreje e te nencmoje, pasi i bie qe te jete njeri me dy fytyra. Nuk mund ta dua Zotin e pastaj te sillem me urrejtje e percmim per ata qe nuk mendojne si une. Keshtu do te tallesha me veten dhe me Zotin qe them se e dua. PIKE!

  Sa per Ate Gjergj Fishten e per Nene Terezen, po ta sjell nje shembull. Nje cifti iu lind femija dhe e braktisin ne deren e nje familjeje tjeter. Keta e marrin dhe e rrisin si femijen e vet. Kush eshte nena dhe babai ne kete rast? Ata qe e linden, apo ata qe e rriten? Keshtu edhe kushdo qe me udhezon e drejton kah Zoti me te njejten dashuri te prinderve te mi, per mua eshte Ate dhe Nene. Une e kam bere kete pervoje ne jeten time dhe nuk e mohoj vleren e ketyre 'eterve' dhe 'nenave' shpirterore. Jane vertet te pacmueshem!!!

  Nese ty te duket dem qe Fishta te beri me gjuhe te shkruar dhe te folur shqipe, permes ketij alfabeti me te cilin shkruajme ne te dy sot, atehere ky eshte vetem gjykim i yti dhe jo i miliona shqiptareve te tjere myslimane. Ti perfaqeson vetem veten tende, assesi familjen dhe miqte e mi te shumte myslimane qe e dine vertet vleren e klerit katolik ne sferen kombetare. Flas per shqiptare te shumte myslimane ne krejt trojet shqiptare, brenda e jashte kufijve.

  Paqja me ne!
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 14. #34
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,596
  Faleminderit
  35
  58 falenderime nė 55 postime
  Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
  Un te them ty, dhe te tjereve qe feja e shqiptareve kosovar ishte ortodoksizmi, kurse katoliket qe gjinden sot atje, jan thjesht ardhacak (emigrant) !
  OK pra, urdhero dhe kthehu ne fenė ortodokse sepse kthehesh nė burim tė ZOTIT dhe tė parėve tu. Kthehu, tė pret Krishti duar hapur.
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime
  Kishat ortodokse shqiptare tė Kosovės dhe serbizimi i tyre
  Kishat dhe manastiret serbe nė Kosovė disa prej tyre nė tė vėrtetė nuk kanė qenė kurrė serbe, por shqiptare (p.sh. Kisha e Shėn Premtes nė Prizren – e cila u dogj kėto ditė duke mos ditur se ėshtė e vetmja kishė e kohės ilire, Manastiri i Deēanit, Patrikana e Pejės, Patrikana e Graēanicės etj.), pasi pothuajse shumica e shqiptarėve tė Kosovės historikisht kanė qenė ortodoksė, dhe se sllavėt kur erdhėn fillimisht nė fund tė shek. VII dhe deri nė shek. IX ishin paganė, dhe se ata u bėn tė krishterė ortodoksė nga ilirėt, pėrkatėsisht nga shqiptarėt qė ishin popullatė autoktone. Rusia filloi qė tė kristianizohet nga paganizmi vetėm nė fund tė shekullit tė X-tė. Deri me myslimanizimin e shqiptarėve kisha ortodokse e trojeve tona ishte e hapur pėr tė gjithė popujt, por kur shqiptarėt nėn imponimin dhe dhunėn turke dhe serbe konvertohen nė myslimanė, atėherė kishat ortodokse shqiptare tė Kosovės, pėrkatėsisht tė Dardanisė, praktikisht iu mbetėn serbėve, pėrkatėsisht sllavėve. Gjatė kohės sė Perandorisė Osmane serbėt prej shek. XV-XVIII ishin lojalė tė devotshėm tė perandorisė. Tė gjithė ortodoksėt e Ballkanit kishin kėrkuar nga otomanėt qė vetėm kishat dhe manastiret e tyre mos t’i preknin kurse gjithė ēėshtjet tjera dhe pronat e tyre bėheshin posedime vasale tė sulltanit, por nė anėn tjetėr popujt ortodoks nė kisha dhe manastire zhvillonin jo vetėm jetėn fetare, por edhe atė politike dhe ushtarake, kulturore dhe sociale, dhe pavarėsisht se tė gjitha kombet ortodokse apo pravosllave kanė tani shtetet e tyre ende kisha e luan rolin e saj historik. Serbėt kishin strategji kombėtare qė tėrė historinė tonė krishtere ortodokse tė Kosovės dhe Ballkanit (tempujt, tė mirat materiale dhe kulturore, figurat, ikonat, pronat etj.) ta trashėgonin pėr tė konfirmuar tezėn se ata janė popull autokton tė Ballkanit, e jo ardhacak, dhe e cila ideologji u ngrit mbi vrerin nacioanalisto-religjioz sa qė ata njė figurė me prejardhje shqiptare siē ishte Shėn Sava e shpallin pėr profet tė popullit serb dhe tė ortodoksve nė botė, dhe pastaj gjatė kohės sė re tė formimit tė shtetit serb kah fundi i shek. XIX ngritet edhe teza se populli serb ėshtė hyjnor, dhe pastaj emrin e Kosovės e zėvendėsojnė me emrin Stara Serbia, dhe e shpallin si djepin e serbizmit dhe si Jerusalemin serb. Vėreni se kush e ka pjellė nacionalizmin dhe shovenizmin serb, e ajo ėshtė kisha, prandaj ka shumė baza historike pse kisha serbe nė Kosovė pėr shqiptarėt nėnkuptohet si pushteti i zgjatur i Serbisė, sidomos kjo ka ardhė nė shprehje pas luftės sė Kosovės.
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 16. #36
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  Serbėt kishin strategji kombėtare qė tėrė historinė tonė krishtere ortodokse tė Kosovės dhe Ballkanit (tempujt, tė mirat materiale dhe kulturore, figurat, ikonat, pronat etj.) ta trashėgonin pėr tė konfirmuar tezėn se ata janė popull autokton tė Ballkanit, e jo ardhacak, dhe e cila ideologji u ngrit mbi vrerin nacioanalisto-religjioz sa qė ata njė figurė me prejardhje shqiptare siē ishte Shėn Sava e shpallin pėr profet tė popullit serb dhe tė ortodoksve nė botė, dhe pastaj gjatė kohės sė re tė formimit tė shtetit serb kah fundi i shek. XIX ngritet edhe teza se populli serb ėshtė hyjnor, dhe pastaj emrin e Kosovės e zėvendėsojnė me emrin Stara Serbia, dhe e shpallin si djepin e serbizmit dhe si Jerusalemin serb. Vėreni se kush e ka pjellė nacionalizmin dhe shovenizmin serb, e ajo ėshtė kisha, prandaj ka shumė baza historike pse kisha serbe nė Kosovė pėr shqiptarėt nėnkuptohet si pushteti i zgjatur i Serbisė, sidomos kjo ka ardhė nė shprehje pas luftės sė Kosovės.
  Jo vetėm Shėn Sava, mirėpo edhe Nemanja osht shqiptar, ai qė e pa ėndėr ndėrtimin e Patriarkanės sė Pejės, sipas pėrrallave serbe, dhe vėni re e tėrė historia serbe, pėshtjellavet rreth miteve, sepse duke shkatėrruar cdo dėshmi dhe burim tė kohės, qoftė monumente tė kulturės materiale, dokumente tė shkruara apo tjera historike, ata e lane historinė e Evropės Juglindore/ Gadishullit Ilirik tė zhvillohet me do fare mitesh dhe vetėm nė epikė.

  Se nuk patėn vend tjeter ku me kriju Jerusalemin e tyre shkiet, pervec te malet e Pejes dhe ne Decan Ata Jerusalemin e gjeten te gatshem, per qata e bone ne Kosove : )

  P.S. O zot sa pak logjike do e verteta.

  P.P.S. Mirė kanė thėnė "kurrė shkiet figurė udhėheqėse e as fisnike nė histori skane pasė". E as Gjergjin e Zi Kelmendas
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Rina_87 : 11-06-2010 mė 03:41

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-05-2008
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
  Mos e ben veten budalla, serbet thon qe ne Kosove s'ka pasur kurre shqiptar me heret, dhe kishat ortodokse si me te vjetrat e deshmojn kete.

  Un te them ty, dhe te tjereve qe feja e shqiptareve kosovar ishte ortodoksizmi, kurse katoliket qe gjinden sot atje, jan thjesht ardhacak (emigrant) !
  Bravo,i konfirmove pretendimet e shkijeve qe shqiptaret jane ardhacak,meriton medalje nga ASH e SERBISE,se paku per shqiptaret e anamoraves flas sepse para hiq me shume se 150-200 viteve nga katolicizmi jane kthyer ne musliman,bile disa fshatra edhe para 100 viteve. Te duken emra ortodoks Gjon, GJin ,Dede etj keta kane qene emrat e stergjysherve tane qe mjerisht femijet e tyre kane qene qyqar,dhe per perfitime ekonomike(taksa free) kane haruar fene e baballareve.

 18. #38
  Hierark i lartė Maska e Uriel
  Anėtarėsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 33 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pa_doreza2 Lexo Postimin
  Serbėt kishin strategji kombėtare qė tėrė historinė tonė krishtere ortodokse tė Kosovės dhe Ballkanit (tempujt, tė mirat materiale dhe kulturore, figurat, ikonat, pronat etj.) ta trashėgonin pėr tė konfirmuar tezėn se ata janė popull autokton tė Ballkanit, e jo ardhacak, dhe e cila ideologji u ngrit mbi vrerin nacioanalisto-religjioz sa qė ata njė figurė me prejardhje shqiptare siē ishte Shėn Sava e shpallin pėr profet tė popullit serb dhe tė ortodoksve nė botė, dhe pastaj gjatė kohės sė re tė formimit tė shtetit serb kah fundi i shek.
  Stefan Nemaja rridhte nga dera e Vojislavėve, njė familje mesjetare serbe qė pretendonte trashėgiminė e Dokleas, ndėrsa Rastko Nemanjiē, ose Sveti Sava ishte djali i tij mė i ri. Nemaja ėshtė themeluesi i shtetit serb me bėrthamėn karakteristike tė Rrashkės. E kam pėrmendur me dhjetra herė: tendenca pėr tė shqiptarizuar kėdo, vend e pa vend, edhe pa ekzistencėn e njė tabani logjik, ėshtė foshnjarake.

  Nga ana tjetėr, serbėt janė njė realitet 1400 vjeēar nė Gadishull, e gara tė tipit, ''toka ime, toka jote'', me background antik, por tė sjellura shablon e tė inkuadruara nė kornizat e realitetit tė sotėm, mbeten akoma tė papėrcaktuara se tek kush terminologji futen, duke qėnė se superojnė nocionin 'foshnjarak'. Kjo vlen pėr tė dyja anėt e argumentit tė ndėrsjelltė, dmth hordhitė nacionaliste tė sė kaluarės qė rrojnė akoma nė Gadishullin ballkanik.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Uriel : 11-06-2010 mė 06:26
  relata refero

 19. #39
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Leri mitet serbe, po na trego ku te kane bo moderator se pari? Per hir transparences

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Se pari kishen e Graqanices e qete te mirfillt latine nje leter e papes ,e fillimit te shekullit XIV,te cilen e citon Gasper GJini ,mendimin e autorit po e citojme fjal per fjale:"Ne vitin1303 me keresen e kryepeshkopit te Tivarit,Marinit,Benedikut XI e cakton mbykqyres qe t i caktoje dhe t i nderroje udheheqesite e kishave ne Berskove,ne Rudnik, ne Rogozine,ne TRepqe dhe ne Grqanice"("de Briscuia, de Rudenico,de Rogosna et de Trepeze et de Grazanica")Eshte me interse se ne ate leter te papes permendet edhe Graqanica .Me vone per te si krahine katolike nuke gjejme me kurfar gjurme".Pra ather krahina e Graqnices nuke mundur mu qu krahin katolike po te kisht qene kisha e Graqanice kishe ortodoks sllave.
  Dhe me te nuke kishte mundur te qeverise kryepeshkopi se athershme i Tivarit.
  Nderkaq si element krishter shqiptar i kishese se Graqanices ather,do theksuar se G.Gjini po aty ben te ditur edhe se:"Nga fundi i shekullit.14 ose fillimi i shekullit 15 eshte dashur te percaktohet kufite e tokave te katundit Konuh te Kosoves.
  Ne komisionin e perbere prej tete antaresh permendet edhe Ivani,i biri Lleshit nga Graqanica((Ivanko, leqev brat iz Grqanice)"Edhe sipase ksaj te dhene po del se Kisha ose Manastiri i Graqanices jo vetume ne zanafille ,por edhe deri vone ka mundur te jete edhe e ritit katolik,sepse Lleshi,banor i Grqanices ne funde te shekullit XIV nuke ka mundur te jete serbe po shqiptar,si bene te ditur edhe G.Gjini.
  Per lidhshmerin e mundshme te shqiptarve te konfesionit katolik me kishen e
  Graqanices deri me vone,porsi banori mesjetar Lleshi,flet edhe tradita e rujtur shqiptare ne fshatin Mramor, qe gjendet jo large Graqnices.Keshtu disa banor te moshuar shqiptar te Mramorit thone se te parete e tyre kane ardhur nga Graqanica.
  dhe eshte e mundshme qe nje pjese e shqiptarve katolike te Grqanices ,mbase te afermite e Lleshit,duke mose dashur te pranojn ortodoksine serb ne Graqanice,te jene shpergulur ne Mramor.por me vone jone Islamizu.
  Kur eshte fjala per banore shqiptar jo vetum me emra tipike te konfeksionit katolik,po edhe te konfeksionit ortodoks greko-sllav (serbe),do theksuar se me 1455 ne fshatin me te afert te Grqanices ,ne Llapnasell(ather Hlaple),pos banorve shqiptar me emra te mundshem hebraike,greke,sllav,etj.Permendet edhe banore shqiptar illoshi ,Arbanas dhe Radini,i biri i Arbanasit.
  Gjithashtu nuke munde te menjanohet Kisha e Graqanices nga vedbanimi i njohur i Zanafilles parahistorike te ilirve dardane-Ulikianum,qe me vone ne kohen romake u ndryshua dhe si duket mbreto-romako Trajani ia pershtati gjuhese latine Ulpianume,ashtu si quhet germadha e sotme afere Prishtines.Dhe esht e mundshme qe Grqanica ,e cila gjendet vetume disa metra larg topogermadhes se sotme te zanafilles ilire Ulkian -um (nga fjala iliro - shqipe( ulkjkk)(vazhdon)

  Shkruan.Dr. Rexhep Doqi Kosova- Ilire- Shqiptare sipas zanafilles se Kishave ( pjes nga 6-7)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 11-06-2010 mė 07:46

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •