Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 53 prej 53
 1. #41
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  39
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  sepse zogu nuk ka kontakt me token.
  dhe ti po te rrish maje telit nuk te ze korrenti, e ke problem vetem po zure telin dhe dicka qe pecjell elektricitetin nga trupi tend bie ne kontakt me token

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-10-2002
  Vendndodhja
  ne paradize
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Abigail,
  Verter ajo problemi jote dele shifer?
  Se kure une lexova pergjigjen e Vetevetes u befasova se
  vertet del greke.

  Vetevete,
  Me qe te eshte skurjasure mendja nga barsoleta-free
  po them edhe nje tjeter:

  ne cfare readhe jane keta numera:
  10 2 6 4 9 5 7 8 3

  ore si munde ta gjeshe numrin tjeter ne radhe?

 3. #43
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  42
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E KA RADHEN 1.

  TI KE SHKRUAJTUR NUMRAT NGA 2 DERI TEK 10 TE NGATERRUAR, KESHTU QE MUNGON 1.

  ABI....
  Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e juliano1
  Anėtarėsuar
  03-09-2002
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pluto 09

  ajo me nr ka del njehere ketu
  jane renditur sipas alfabetit
  .....................................
  .....................................
  ------------------------------
  --------------------------------

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  49
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Abigail,
  ----------------------------
  * Mblidhni muzenjte e mitologjise Greke, me figurat retorike atike dhe me trimerite e Herkulit.

  * Shumezoje kete shume me fiset e Izraelit.

  * Ate qe doli shumezojeni me mrekullite e lashta te botes.

  * Ate qe del pjesetojeni me shenjat e oroskopit.

  * Ate qe doli pjesetojeni me te diturit e Greqise se lashte.

  * Ate qe del shumezojeni me pikat kryesore te horizontit.

  * Ne fund shtoni bijte e Noeut.


  Cfare perfundimi nxirrni?
  -------------------------------------------------

  Muzenjte e mitologjise greke --> 9
  Figurat Retorike --> 10
  Trimerite e Herkulit --> 12
  Fiset e Izraelit --> 12
  Mrekullite e Lashta te Botes --> 7
  Shenjat e Horoskopit --> 12
  Te diturit e greqise se Lashte --> 7
  Pikat kryesore to horizontit --> 4
  Bijte e Noes --> 3

  (besoj se qellimi eshte rikujtimi i ketyre numrave apo jo?)

  tani, llogaritja behet lehte besoj.
  (9+10+12) * 12 * 7 / 12 / 7 * 4 + 3 = 127

  Gjithe te mirat,
  Ora
  Shprese

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Isomer !


  Pothuajse je pergjigjur sakte. Dhe alvi i ka shku afer..

  Megjithate po bej nje skjarim me te hollesishem...

  Nje zog qe qendron ne nji tel korenti pamvaresisht se vet ka marre potencialin elektrik te telit qe mund te jete 200 volt.. 400 volt ose 6000 volt ...ose 36000 volt.. perseri ndodhet jasht rreziku derisa asnje pik e trupit te tije.. nuk merr kontakt me nje objekt tjeter qe ka potencial me te ulet elektrik se teli ku qendron zogu..e perderisa Zogu nuk ndodhet pra ne kte maredhenje .. pra ne mes dy objektesh me potenciale te ndryshme elektrike jeta e tije eshte jasht rreziku..
  Pra eshte diferenca e potencialeve elektrike ajo qe shkakton rrymen elektrike pra Korrentin dhe eshte pikerisht rryma elektrike qe shkaterron nje trup te gjalle..qofte zog ose njeri..e cka do..
  Pse??

  Sepse gjerat e gjalla kane si baze qelizen biologjike e kjo qelize nuk mund te jetoje po ju ekspozua nje goditjeje te rrymes elektrike sado e vogel qofte.. Dihet se sa komplekse eshte perberja kimike e fiziologjike e qelizes dhe sa kushte speciale do te gjalloje kjo qelize qe eshte baza e nji organizmi te gjalle..prandaj dhe nji qeliz nen efektin e rrymes elektrike demtohet deri ne shkaterrim..
  Mjaftojne disa dhjetra miliamper qe te shkaterrojne qelizat e gjalla e me kte dhe trupin e nji qenjeje te gjalle..pra te shkaktoje tragjedi..

  Mirpo Dita shprehu shqetsimin qe kane ne disa vende per aksidentet qe u ndodhin shpezeve ne Rrjetin elektrik..

  Eshte fjala per shpendet trup medhenj..psh Lejleku...Pata etj..

  Lejleku nuk rri ne tela por ai shfrytezon konstruksionin metalik te shtyllave elektrike dhe aty nderton folene..

  Meqense tek maja shtylles kalojne dhe telat elektrike ndodh qe Lejleku trup madh..(mendo se kur ai hap krahet ...llogarit krahet..sqepin e gjate..kembet e gjata..etj.. athere ai rezikon qe pjese te ndryshme te trupit te tije te takojne ose te behen ndermjetes mes Telit me Potencial elektrik te larte dhe pjeses metalike te Shtylles qe ka potencial Zero..sepse eshte e Tokezuar me Token..
  Ne kte moment kur Lejleku ( i cili nuk e di kte rrezik) bie nen tension..pra behet objekt mes pikave me potencial elektrik te ndryshem..psh mes telit me potencial 6000 volt dhe shtylles metalike me potencial zero..ne trupin e Lejlekut te ngrate kalon nje rryme elektrike qe i kalon qindra ampere e qe eshte e tmerrshme per nji organizem te gjalle..pra lejleku e peson tragjedikisht..
  Thame se per tu bere hataja mjaftojne maximum 100 mili amper...mendo qindra Ampere se cfar ndodh..ne nji trup te gjalle..
  Eshte si nje Rrufe e vertete...

  Gjithashtu ne Shtyllat e tensionit te nalte eshte rreziku dhe i harkut elektrik edhe pa prekje fizike sepse rreth telit me tension te larte ka dhe nji fush te fuqishme elektrike.. gje qe shkakton lindjen e rrymave te forta elektrike dhe karbonizim te objekteve te gjalla qe afrohen ne zonen e ndaluar ..pra ne distancen qe varion nga disa centimetra e deri ne 1-2 metra ne varesi te tensionit elektrik..

  Tek zogu trup vogel ..mundesia qe ai te jete "ndermjetes" mes dy telave ose mes Telave dhe shtylles eshte e vogel prandaj dhe shikojme dallandyshet varg ne Telat elektrike duke u puthur ose bere thashetheme..psh..u feju filanja me ate sqepziun ose u nda ai bishtzgjebsi me ate krah shgkruaren etj etj..lol.

  Pra..Me zjarrin, ujin, korrentin..dhe qeverine dhe Mafien..mos u krruani thoshte Naim Frasheri dikur..

  Dhe kish te drejte..

  ..

 7. #47
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Brar,

  e lexova pergjigjen sic te shkruajta pak me pare edhe tek tema e muzikes.

  Shpjegim prej PROFESORI FIZIKE! Falemnderit!
  ....dhe ne fund


  Postuar me pare nga Brari

  Pra..Me zjarrin, ujin, korrentin..dhe qeverine dhe Mafien..mos u krruani thoshte Naim Frasheri dikur..

  Dhe kish te drejte..

  Kjo eshte keshille ashtu sic pritet prej Brarit


  Pershendetje!

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-10-2002
  Vendndodhja
  ne paradize
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Brari!

  Sa ore ke ndenje te shkruaje ate mesazhe aqe te gjate?

  Hartime shkruane?
  Me ate mesazhe tregone zgjuarsi, dituri, dhe ekukime

 9. #49
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  42
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ORA!

  E ke gjetur! Del 127.

  E ke hallall voten time!

  Miqesisht Abigail!
  Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Bjona
  Anėtarėsuar
  15-12-2002
  Vendndodhja
  fier
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O Brari persa i perket zogut qe se ze korendi po te kthej pergjigje . Po nga ta zej korendi zogun ku tek kembet e tij s'gjendet asnje cik palc.Bye.

 11. #51
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Anėtarėsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  42
  Postime
  787
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po kete e gjeni dot?

  Nje fuci (ose voze) prej druri peshon 100 kilogram.

  Me se mund ta mbushim qe te peshoje 50 kilogram?


  Miqesisht Abigail!

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2003
  Vendndodhja
  Toronto.CA
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Puna e zogjve eshte keshtu: Zogjte s'kane kembet ne toke dhe nuk kane ku ta bejne shkarkesen elektrike. Keshtu pa e cekur token nuk behen percjelles te korentit , pra s'ka rrezik ti zere korendi . ( Ju mund ta provoni vet nese eshte e vertete kjo qe ju thashe apo jo) Po shkruani testamentin perpara
  GOOD LUCK For all AlbanianS around the world.I love you all and I mis UUU..:^dreret

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2003
  Vendndodhja
  Toronto.CA
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Puna e zogjve eshte keshtu: Zogjte s'kane kembet ne toke dhe nuk kane ku ta bejne shkarkesen elektrike. Keshtu pa e cekur token nuk behen percjelles te korentit , pra s'ka rrezik ti zere korendi . ( Ju mund ta provoni vet nese eshte e vertete kjo qe ju thashe apo jo) Po shkruani testamentin perpara
  GOOD LUCK For all AlbanianS around the world.I love you all and I mis UUU..:^dreret

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

 1. Disa pyetje, pėr ata qė e lodhin trurin :
  Nga Kryeplaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 103
  Postimi i Fundit: 12-10-2016, 07:17
 2. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
 3. Del nė shitje "Njė dosje pėr Kadarenė"
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53
 4. Interviste e Fadil Tolaj-t
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-01-2004, 05:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •