Close
Faqja 15 prej 22 FillimFillim ... 51314151617 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 426
 1. #281
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,801
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  SHKRUAN
  Astrit Gashi
  Dshtimi yn

  Astrit Gashi

  “Edhe Dogana, si institucioni i fundit i pavarur, ra nn kontroll t qeveris dhe t Hashim Thait”, ishte komenti q ma bri nj gazetar kosovar, pasi dgjoi lajmin se EULEX-i kishte ngritur aktakuz ndaj drejtorit t Doganave t Kosovs, Naim Huruglica, dhe nj zyrtari ligjor.

  Aktakuza ndaj Huruglics u b e ditur t njjtn dit me at pr Shyqyri Haxhn dhe Rexh Gjonbalajn t PTK-s dhe pr drejtuesit e kompanis Devolli. Aktakuza e ngarkon Huruglicn pr dmtimin ekonomik gjat importimit t cigareve, ndrsa PTK-n dhe kompanin Devolli pr marrveshjen e dmshme t operatorit mobil virtual.

  Ndonse t dy aktakuzat jan br publike nga EULEX-i, t akuzuarit kan pasur nj trajtim medial npr vite shum t ndryshme. Me gjas, edhe EULEX-i kishte synime t dallueshme mes rasteve kur vendosi t njoftoj aktakuzn pr t dy palt n t njjtn dit. Pa u thelluar shum n motivet e misionit evropian t ligjshmris, jam i bindur se ato kan qen n t paktn politikisht balancuese.

  Pr dallim nga Haxha e Gjonbalaj t PTK-s, shefi i Doganave t Kosovs ka qen nj njeri, i cili pr m shum se dy vjet nuk sht prmendur pr asgj t keqe nga mediat e Kosovs. Gazetart kosovar, prfshir ktu edhe ata m t mirt q prcjellin sektorin e ekonomis, Huruglicn e kan pasur t prkledhur e simpatik.

  Sipas tyre, kt prshtypje e kan krijuar sepse Dogana dhe shefi i saj kan qen tr kohn t hapur pr ta, si dhe transparent n punn e tyre. Ky arsyetim i gazetarve edhe mund t jet i vrtet, dhe n t nuk po hedh asnj dyshim t vetm, ama motivi kryesor q i ka shtyr gazetart t mirkuptojn drejtorin, si dhe vet Doganat e Kosovs, rrumbullaksohet te po ai komenti n hyrjen e ktij teksti. Thjesht, Naim Huruglica me shok jan konsideruar si t vetmit njerz t pavarur nga politika q udhheqin nj institucion shtetror. M shume se njerz me prgjegjsi, ata jan konsideruar dika si antipod t Hashim Thait.

  Si njerz, t cilt kryeministri i Kosovs po i lufton e kundrshton me t vetmin qllim q t’i largoj nga posti dhe t marr nn kontroll institucionin. Andaj, ata duhet kursyer, sipas mendjes s gazetarve.

  Vetm e vetm nj motiv i till ka mundur t pengoj gazetart kosovar q t hulumtojn m thell e t mbikqyrin n detaje punn e institucionit, i cili i sjell buxhetit t Kosovs deri n 700 milion euro n vit e n t t mos gjendet as edhe nj shibl e vetme, qoft e keqmenaxhimit, gabimeve n pun apo edhe korrupsionit. Prvoja ka treguar se n t gjitha vendet e pazhvilluara dhe n transicion ekonomik, realisht keqprdorimi, korrupsioni dhe ndrtimi i mafias fillon nga doganat.

  N Kosov doganat kan mundur t bjn far t duan n kta dy vjett e fundit dhe gazetart kan heshtur, vetm e vetm q ky institucion, n mendjen e tyre, t ruhej nga ndikimi i politiks dhe Hashim Thait. sht shum e vrtet se deri m sot ka qen e pamundshme t gjesh nj njeri m adekuat pr t ndrequr imazhin publik t dikujt tjetr se vet kryeministri Thai me veprimet arbitrare t tij.

  S paku n tre vjett e kaluar ka qen kshtu. Ne luftn e tij kundr korrupsionit, t ciln e zhvilloi medialisht vetm n muajt e par t qeverisjes, por q faktikisht nuk e nisi kurr, Thai tentoi q prmes nj vendimi t pabaz dhe duke i ngjitur pas nj afere t paqen, t shkarkoj nga detyra drejtorin Huruglica.

  Pas reagimeve t ndrkombtarve, ai u detyrua t kthej mbrapa vendimin e lshuar, ndrsa Huruglica riktheu postin, si dhe fitoi besimin e opinionit e t gazetarve. Nj besim ky, i cili asnjher m nuk u vendos n testim as nga opinioni e as nga mediat. Pr ta ai ishte dhe mbeti viktima e Thait. Gabim.

  Ktu fshihet dallimi media me Haxhn e Gjonbalajn e PTK-s dhe me drejtor t tjer t ndrmarrjeve publike. Ata u monitoruan afr nga opinioni dhe mediat, sepse konsideroheshin si t deleguar politik. Si marioneta t Qeveris dhe t Hashim Thait.

  Prkundr motiveve t mundshme, gazetart bn mir q monitoruan kta menaxher dhe ndrmarrjet q udhheqnin ata. Shum t tjer mbylln syt ndaj t gjithve. Por, njkohsisht ata bn gabim q nuk monitoruan njjt edhe drejtorin dhe Doganat e Kosovs, dhe shum e shum drejtor, ministra e zyrtar, vetm e vetm se nuk i konsideronin njerz t Thait. N rastin e par, gazetart e mediat luajtn rolin e “watchdog”-ut t vrtet, ndrsa n t dytin jo.

  Sot, derisa gjykimi as q ka filluar dhe madje as aktakuzat nuk jan aprovuar, sht hert t ndajm drejtsi e t gjykojm t fajshm cilindo nga t akuzuarit. Ky nuk sht synimi. Megjihat, npr vite, dhe jo vetm tani, derisa n rastin e PTK-s monitorimi dhe raportimi i gazetarve ka qen sukses, n rastin e Doganave ai ka qen dshtim. T pranosh kt gj sht sinqeritet dhe guxim.

  Guximi dhe sinqeriteti i bn gazetart dhe mediat shum m t prgjegjshm dhe m t mir se politikant. T dallueshm nga ata, t cilt dit pas dite po na ojn drejt dshtimit, por vetveten e paraqesin t pagabueshm.

 2. #282
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,585
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  http://www.zeri.info/fotot/37535/mai...Slivova-04.jpg

  Buja bn biznes me kontraktorin e komuns
  Petrit Sherifi | 22-09-2011 08:31 CET zeri

  Kryetari i komuns s Lypjanit, Shukri Buja, vazhdon t bj biznes me kontraktorin e ksaj komune. Derisa komuna q ai drejton e shprblen me tender publik kompanin Stublla, kjo e fundit llogaritet ti ket borxh Bujs mbi 13 mij euro, pasi q ai ka t deponuar grurin n mullirin e Stublls.

  Buja kt e ka deklaruar n deklarimin e pasuris n Agjencionin Kundr Korrupsion (AKK) pr vitin 2011. Buja, i kontaktuar nga gazeta, nuk ka dashur t komentoj rreth ktij rasti, e po ashtu as zyra pr informim e ksaj komune nuk ka pranuar t flas pr Zrin, nse kjo paraqet konflikt interesi.

  Ai kishte zgjedhur mullirin e kompanis Stublla, n mesin e shum t tjerve q merren me kt lloj biznesi pr t deponuar grurin. Kurse Ali Stublla, pronar i kompanis Stublla, mohon t ket ndonj ndikim nga kryetari i ksaj komune, i cili ka t deponuar grurin n mullirin e tij.

  Jo nuk ka asnj ndikim. Kryetari e ka m afr mullirin ton edhe pr kt arsye edhe e ka deponuar ktu grurin, ka thn ai pr Zrin.

  Kompania private Stublla, q merret edhe me kryerjen e punve ndrtimore kishte fituar t drejtn nga Komuna e Lypjanit pr t ndrtuar me koncesion objektin pr familjet e dshmorve, veterant e lufts, familjet e martirve dhe fmijt bonjak.

  Kjo kompani ishte shpallur fituese m 16 prill t vitit 2008 ndrsa Komuns i kishte ofruar 39.64 pr qind t objektit. N nj tender tjetr m 29 tetor 2010 kjo kompani ishte shpallur fituese pr ndrtimin e objektit shkollor n fshatin Banull t Lipjanit. Oferta e ksaj kompanie ishte 483 mij e 684 euro.

  E njjta kompani kishte fituar n tenderin e dats 14 tetor t vitit 2009 n tenderin Projektimi dhe zbatimi i rrjetit t kanalizimit Livaxhe. N kt tender ishte vetm nj ofertues ndrsa vlera e kontrats nuk ishte br publike n njoftimin pr dhnie kontrate t publikuar n uebfaqen e Komisionit Rregullativ t Prokurimit Publik.

  Po ashtu kjo kompani sht prfituese e tenderit edhe pr Suvatimin e mureve n vler prej mbi 437 mij euro. Edhe pr ndrtimin e nj shkolle t mesme n Lypjan Stublls i ishte dhn tenderi m datn 15.01.2010, ku vlera e prgjithshme e kontrats ishte 1,682,533 euro, ku kt tender e kishte marr nga Ministria e Arsimit.

  Ndrkaq sipas deklarimit t pasuris s Bujs n Agjencin Kundr Korrupsion del se 15 hektar tok bujqsore n Bujan e Grask t komuns s Lypjanit jan bler prmes procesit t privatizimit. Sipas Bujs, shuma prej 48 mij eurosh pr t bler kt tok ishte siguruar nga t ardhurat e tij prmes tregtis me material ndrtimor si dhe marrja e nj kredie n NLB.

  Kjo pron ishte prfituar, sipas Bujs, gjat viteve 2006-2008. Ndrkaq gjat viteve 2005-2007 Buja kishte bler tok bujqsore me siprfaqe prej 95 ari n Suhodoll t Lypjanit. Vlera e ksaj prone ishte 67 mij euro ndrsa mjetet ishin siguruar nga tregtia me material ndrtimor dhe prfitimi nga kafiteria n Ferizaj.

  Prej prfitimeve nga tregtia dhe kafiteria, sipas Bujs, ishin siguruar mjetet pr t bler edhe nj lokal afarist prej 34 metrash katror n vler prej 60 mij eurosh. Po ashtu edhe pr blerjen e baness prej 134 metrash katror n Prishtin tek Kroi i Bardh n Lagjen Dardania q kishte kushtuar 104 mij euro nj pjes e mjeteve ishin siguruar nga prfitimet nga tregtia me material ndrtimor.

  Preteni do t merret me rastin

  Hasan Preteni, kryetar i Agjencis Kundr Korrupsion, ka thn pr Zrin se rastin n fjal do ta trajtojn. Ju siguroj q kt informacion do ta trajtom. Ne do t punojm n kt drejtim konform legjislacionit n fuqi, ka thn Preteni.

  Sipas tij, secili rast i ka specifikat e veta dhe sht e padrejt dhe joprofesionale q t nxirret ndonj konkluzion i shpejt.

  Komentet zeri

  Prokurori *KRPP (Prishtine): 22-09-2011 23:30
  ja po jua jap edhe nje teme tjeter gazetareve e debatuesve ketu. Para nja tri jave asht hap nje tender i druve e i thengjillit ne lipjan per furnizim te shkollvae. qe tri jave ende nuk e ka shpall kush eshte fituesi. edhe pse kane dale me lire do firma tjera, ky kryetar me vllaznite e vet ia kane marre haraqin dikujt tjeter. dmth., nuk do ta marr punen ma i liri, ai per dru e ai tjetri per thengjill, por ai qe e ka pre pazarin me bujen. gazetare te zerit, rrini gati keti tenderi e ngrehne zerin. nashta ne javen tjeter ose neser (e premte) e qojne shpalljen ne gazeta zyra e prokur9imit. kqryni kujt po ia japin, qaty te vetve, pra jo ma te lirve dhe e kuptoni se nuk po ia ban pasunine biznesi me matrial ndertimor, por biznesi me tendera.

  syla (gjermoni): 22-09-2011 22:50
  ky asht patriot i madh, eshte kriminel i madh esht hajduk super super i madh. mendo se ka zot diku mendo per ket pasuri qe e ke be pa djers.por nje dit do ti paguash te gjitha.lypjani se ka meritu ket kryetar.

  Ushtari juaj-Lipjan (Lipjan): 22-09-2011 22:11
  Krejt pasunin qe e paska deklaruar z,Buja e paska si rezultat i tregtimit me material ndertimor. Po rrena i ka kembet e shkurta. Si quhet ajo kompani ejuaja qe paska vepruar me tregtim te materialit ndertimor,sa ka pague taksa komunale e sa tatime ne administraten tatimore, kjo mund te vertetohet.Hiq hiq nuk e paska zie, haha, PO more zotni menji rrog prej kryetari i ke ble 100 hek, tok, banes 110 M, ne Prishtin, Hotelin qe e ke marue sigurisht ke harrue a, Objektin ne Lipjan ne emer te Dinos te shkolla Fillore ,toka ne rrugen e atpadit ne Lipjan ,Gjipin djalit per Ditlindje,30 perqindshin e objektit te Fitim Selimit Dajes Tuaj tek tregu i xhelbert pa kurfar procedure e ne toke komunale,Objektin e Stublles, Objektin e Budakoves, Objektin e Besa Komercit, Objektin para shkolles Fillore, Objektin e Agron Gashit,Objektin e Mustaf Gashit,e Zeq Shamollit etj,etj, Token e komunes nuk ka lan pllam pa e shite etj,ska shtet as drejtsi per ket kauboj,,Roman del me shkru per hajnin e tij.

  engjellushja (lipjan): 22-09-2011 15:51
  hey o lipjanas o bashk qytetar mos e leni pa ja dhan voten edhe ket mandat se hala se ka privatizu krejt lipjanin e smundet me ket mandat i duhet edhe ni tjeter,me bo me nejt edhe ni mandat garant naj bon me pasaporta me hy ne Lipjan.prap votone se burr i mir esht pisi

  Gimi (Lipjan): 22-09-2011 14:04
  Nuk e di qysh jan qorru qytetart e lipjanit kur ja kan jap voten kti krimineli apo ndoshta kan kry pun 20 eurot

  luli ***(Lipjan): 22-09-2011 14:02
  Te nderuar lexues, Shuki eshte nje Bandit. krejt e dine,i ka shantazhu te gjithe. ne jemi ne dijeni edhe se cfare eshte tu planifiku me bo. ketu duhet me ju kajte nanen strukturave nderkombetare qe po e lejojne kete idiot me vepru.edhe ky tipi ka mbledhe mend dhe thote se une muj me bo qa te du,fundi i fundit fajtor del komuna. Ky nuk ka dhe nuk mban kurfare pergjegjesie morale ose individuale. po me shkojne nerva komentuesit qe thojne pse e keni votu. pak e kane votu,te tjerat i ka vjedh. raste e raste jane lajmeru ne Eulex, zyrtarish dhe ne menyre anonime. nje pergjegje te fundit. EULEX **** YOU***

  U_C_K (arat e babes): 22-09-2011 13:42
  O Jeton edhe ju tjere qe menoni qe ky llopov osht legjende e hero. Ne te kallxon qysh i kan lan ushtart e vet ne fusha te minume te shkijeve e vet e ka ik prapanices. Ka deshmitar qe kallxojne qysh i ka lan ne meshire te shkaut ky "patriot".

  buja (rome-itali): 22-09-2011 12:29
  ju pershendese me thashe e thame nuk folet se pari i baje koment ati qe tha te gjithe bujat jane hajdute kjo se ashte e vertete e dyta nuk mundet edhe shukrija me kane si po shkruhet se ma pase kane se kishet marre voetn per se dyti here se vota ashte kane e meshefte edhe se fundi na mirremi me do sende qe se na perkasine neve ka kushe i derjtone keto pune ashte derjtesija,se edhe shukrija e ka dhane kontributine e vet si para lufte si ne lufte e po ashte edhe si kyretar i komunese mbese me shperse se vjen dita e gjdo gje drejtohet......

  luma (ferizaj): 22-09-2011 12:01
  nuk du me u marre me ketea mafioze mekta huliganta kta pasekane luftue veqe per veti po jo qe kane luftue po i kane shti ushtaret e shkret edhe ju kane nejet mbrapa me butana naper shtepija ase qe kane dale ne lufte tashe ja kane nise po e shkelin gjakune deshmoreve po e vjedhin edhe ate pasuni qe e patume dikushe flen ne shatora dikushe se ka ku e qete kryt dikushe vdese nga urija dikujte i kane femija se di edhe zoti po durojka shume se kate duhet ti zhdukimi nga faqeja e dhutee mose ti lame hapesire te gjer.kure gja se po na bane serbi qka na banen tonet se di jame i lodhure me keta kriminela se di edhe atea qe votojne se kujte po ja japin voten se serbi e dina se e kna passe armike e kta po veprojn e me dy fetyraduhet te kemji kujdese se edhe keshtu ka ardhure fundi

  jeton (lipjan): 22-09-2011 11:41
  nuk eshte hajne z shukri buja aje kaqen nje luftetar i vertet nje legjend i gjall po ketu qa po flitet keto jen vetem spekulime te individve te pa ndergjegjshum z buja po punon shum ne komunen e lipjanit per ket arsye jakan inati

  Komandant-Hajni (Gjermani): 22-09-2011 11:23
  BUJAT jane super hajdute hajna te pa moralshem.Pasanike te pase luftes.

  papillon (pirot): 22-09-2011 10:31
  Njeriut normal mjafton qe te shikon kete face negative dhe te vrazhde te keti njeriu te paditur fshatar ....a budalla,familjari,hajnat dhe kriminelet ja qesin voton

  Hasan (dobraj e madhe): 22-09-2011 10:24
  o Shukri,pse nuk po tregon pse e vrave prof.Ismail Brbatocvin? Ti dhe vllau yt si dhe daja yt Fitim selimi jeni prgjegjs...pse e vrat?drejtsia ka em te zan ose KANUNI//

  Ajvazi (GRABOVC): 22-09-2011 10:19
  Paj dihet se ky me vellain e kryeministrit Gani thesi,vjedhin sa te mujn e ky duhet me vjedh dy fish ma shume, se duhet me ja dhan tallin Gani Thaqit,se ati qe o si spec i musht nuk i dalin cka vjedh veq veq vet,po edhe tjeret duhet me i dhan talll,medet per neve.....Po vallai sju ka shku larg,se kurgju Lima cka ka me ndodhe me kta,kena mu kenaq po spo kem durim se....

  Ajvazi (GRABOVC): 22-09-2011 10:16
  Paj dihet se ky me vellain e kryeministrit Gani thesi,vjedhin sa te mujn e ky duhet me vjedh dy fish ma shume, se duhet me ja dhan tallin Gani Thaqit,se ati qe o si spec i musht nuk i dalin cka vjedh veq veq vet,po edhe tjeret duhet me i dhan talll,medet per neve.....Po vallai sju ka shku larg,se kurgju Lima cka ka me ndodhe me kta,kena mu kenaq po spo kem durim se....

  Arben (ferizaj): 22-09-2011 09:32
  Vetem ata qe kane pase pune me kete hajn e debil e dijn cfar personaliteti i pa cipe osht. Njeri pa fije kulture, edukimi, e edukate. E keto gjera pi flas prej pervoje personale me kete mangup!

  sadiku (Gjermani): 22-09-2011 09:21
  ATA NJEREZ QE E VJEDHIN POPULLIN E KOSOVES JAN KOPILA TURK E SERB NUK JAN SHQIPETAR,SA MA PARE DUHET TI LARGOJM SE KETA JANE SHUME MA TE RREZIKSHEM SE ATA SERBET KRIMINEL TE VERIUT QE KETA SE BASHKU PUNOJN

  m.k. (peje): 22-09-2011 09:12
  qfar hajni i pa par hani e paster.po dihet haptas per 10 vjet ne kosov ministrat e kryeministrat me kryetar te komunav depotet milonera . veq vjedhni sa te muni mos gaboni me lan naj sen me ju ikke se per tjeter sen nuk ju ka met ma se edhe ku far buja maskara ke per me nrru librat e historis me turqin. ram mos po don me ndrru edhe ti historin tane me than se jke kan i pasun po shihet hajni me serbi hajn

  realisti (Prishtine): 22-09-2011 08:56
  Buja eshte matrapaz dhe hajn qe po punon me vjedh sa ma shume deri sa eshte ne ate pozite!!

  Shoki (Kosove): 22-09-2011 08:56
  Per ata qe nuk e dine, Shukri Buja eshte kryemafiozi i Kosoves. Ky njeri, me rrjetin e tij kriminal, eshte i perhapur kudo ne Kosove, me saktesisht, ne secilin institucion qeverises.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 3. #283
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,801
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Dino q Molisi ekonomine

  nga Lavdim Hamidi Prishtin Tetor
  Njriu q mbate timonin e zhvillimit ekonomik t Kosovs mund ta ket at iluzion vetm brenda fshatit t tij ndrkombtar. Ose, n fakt, fshatit qeveritar.

  Supet prej ushtaraku, ndonse pa nj prgatitje prkatse shkollore, do t’i duhej t’i hynin n pun pr ta bartur barrn e lvizjes s hovshme drejt zgjerimit e forcimit t kapitalizmit b vend.

  Mirpo, pesha e rnd e transformimit e t gjith prons shoqrore n at private, ka detyruar Dino Asanajn q ta ngris flamurin e bardh n drejtimin e Bordit t Agjencis Kosovare t Privatizimit (AKP), nj muaj para se t’i skadoj kontrata.

  Kreu i agjencionit m t fuqishm n vend ka paralajmruar dorheqjen - si ka thn - pr arsye personale.

  Ai thot se kur sht zgjedhur n kt pozit ka menduar se krkohet nj angazhim m i vogl. Vitet shkuan, privatizimi edhe m shpejt, e Dino i fuqishm ndjehet i lodhur. Nse sht e vrtet q kur elefantt luftojn fushat grmohen, ather atyre pr t rikthyer qetsin do t’ju duhet edhe pushim i gjat. Kyja e gjat dimrore sht krejt ka do elefanti i privatizimit n vend i cili, megjithat, grmoi pak.

  Pr dika q shkon, vetm fjal t mira. Derisa tymos njpasnjshm cigaret ‘Marlboro’ n restaurantin ‘Puro’ n lagjen ‘Veternik’ t Prishtins, 54 vjeari nga Peja, i cili pr dy dekada ka jetuar dhe punuar n Shtetet e Bashkuara t Ameriks(SHBA), shprehet n superlativ pr pavarsin e Bordit q e ka drejtuar, edhe pse shumica e antarve jan deleguar nga partit politike.

  “Pavarsisht se ka pasur prfaqsues politik n bord, ky i fundit ka qen 100 pr qind i pavarur dhe i pandikuar politikisht”, shprehet ai pr Gazeta Jeta n Kosov.

  Asanaj, megjithat, pranon se disa gjra nuk kan shkuar si duhet me Bordin e vjetr t AKP’s, t cilin, sipas prshkrimit t tij, e ka karakterizuar nj konflikt koncepti.

  “Drejtori menaxhues i AKP’s ka qen edhe antar Bordi me t drejt vote. Ai ka prgatitur privatizimin e ndrmarrjeve shoqrore, ka menaxhuar procesin dhe ka mundur t votoj n Bord. Kjo n nj far mnyre ka qen edhe konflikt koncepti”, shprehet Asanaj.

  N bord me akraba

  Prvoja e gjat n fushn e biznesit n Shtetet e Bashkuara t Ameriks nuk i ndihmoi. Qindra privatizime t ndrmarrjeve ndodhn deri sa Dino Asanaj ishte n krye t Bordit t AKP’s, mirpo nuk erdhi asnj investitor i rndsishm n vend, prpos disa turqsh e anglezsh - edhe ata me prejardhje t dyshimt t pasuris.

  T gjitha privatizimet ndodhn n komunat me shumic shqiptare, mirpo ndrmarrjet n vendbanimet serbe doln t jen nj mision i pamundur pr AKP’n.

  Ai nuk arriti ta privatizoj as Banjn e Pejs, nga i cili rajon e ka prejardhjen, por shton se ka br shum n shprndarjen e 20 prqindshit t puntorve.

  Thot se privatizimi si proces ka qen i dhimbshm dhe i disfavorshm n momentin politik dhe diplomatik pr Kosovn. “Ky proces ka ndodhur n kohn kur kemi shum probleme politike me Serbin dhe n aspektin diplomatik kur shum shtete ende nuk e kan njohur pavarsin e Kosovs”, argumenton Asanaj.

  Shum kritika ia adreson Agjencis paraardhse t privatizimit, prkatsisht Agjencis Kosovare t Mirbesimit, duke i fajsuar drejtuesit e ksaj t fundit se nuk bn nj dorzim t mirfillt t kompetencave tek AKP’ja.

  Por, sipas tij, m t knaqurit me kt proces duhet t jen puntort, pasi q ka ndodhur nj prshpejtim i jashtzakonshm i mjeteve t 20 pr qindshit.

  “Tash nuk ka protesta t puntorve para ports s AKP’s, ndrsa m hert puntort kan vdekur duke i pritur mjetet e tyre”, nnvizon Asanaj.

  N shprndarjen e ktyre mjeteve mohon t ket ndikuar fakti se antarin e Bordit t AKP’s, prkatsisht kreun e Bashkimit t Sindikatave t Pavarura t Kosovs(BSPK), Haxhi Arifin, e ka familjar. Dy familjar me t drejt vote, madje, sipas tij, nuk prbjn nepotizm.

  “Kryetarin e BSPK’s e kam akraba, por kjo nuk sht nepotizm, sepse at nuk e kam zgjedhur un , por e kam gjetur n Bord. Kosova sht nj familje dhe ka shum raste kur njerzit jan akraba n mes vete”, shprehet Asanaj.

  Sipas tij, n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ku ka jetuar dhe punuar m shum se dy dekada, n nj koh ka ndodhur q dy vllezr t jen guvernator, ndrsa babai i tyre ka qen President i SHBA’s, prkatsisht George Bush.

  N SHBA, Asanaj kishte emigruar n vitin 1985, ku fillimisht thot se ishte angazhuar si puntor i thjesht n disa kompani ndrtimi, ndrsa n vitin 1990 e ka hapur kompanin me emrin “DD Interiors” n New York.

  Kjo kompani, sipas Asanajt, bn transformime t brendshme t ndrtesave dhe, vazhdon ai, n disa raste qarkullimi vjetor i saj ka tejkaluar shumn prej 15 milion dollarsh amerikan.

  Pikrisht pr shkak t puns q e ka br biznesi i tij, me zbukurime t brendshme t ndrtesave, ai kishte marr nofkn “Dino Moleri”.

  Miqsia me Thain

  N SHBA, Asanaj ka qen edhe prfaqsues i Qeveris s Prkohshme t Kosovs, ku kishte krijuar kontakte t rregullta me ish-drejtorin politik t UK-s dhe Kryeministrin aktual, Hashim Thai.


  Me kt t fundit thot se ka pasur kontakte t vazhdueshme para dhe pas lufts s Kosovs, mirpo, sipas tij, Thai nuk e ka zgjedhur kryetar Bordi.

  “Qeveria m ka propozuar, ndrsa Kuvendi m ka zgjedhur kryetar Bordi. Megjithat, nuk e mohoj se e kam mik t mir Kryeministrin”, pohon Asanaj, duke shtuar se miqsi ka edhe me ish-Kryeministrin Agim eku, gjat mandatit t t cilit n krye t Qeveris ka qen kshilltar pr diaspor.

  Ish-deputeti Naim Rrustemi thot se Asanaj nuk sht i sinqert n deklaratat publike.
  “N AKP e ka sjell Kryeministri, prndryshe nj njeri si Dino Asanaj n asnj mnyr nuk do t mund t vinte n krye t AKP’s”, shprehet Rrustemi.

  Sipas ktij t fundit, Asanaj nuk e ka pasur madje as shkollimin e nevojshm pr ta udhhequr AKP’n e cila sht prgjegjse pr privatizimin e t gjitha ndrmarrjeve shoqore n vend.

  “N CV-n e tij q e kishte sjellur n Kuvend me rastin e przgjedhjes n Bordin e AKP’s, kishte shkruar vetm 3 rreshta. Aty shkruhej se se e ka kryer shkolln e mesme ushtarake e asgj m shum”, ka potencuar Rrustemi, duke shtuar se kjo CV ka qen ofenduese pr deputett.


  Mirpo, Asanaj mohon deklaratat e ish-deputetit Rrustemi, duke sqaruar se n vitin 1983 e ka prfunduar Fakultetin e Mbrojtjes n Beograd.

  Kjo prgjigje e Asanajt nuk ia mbush mendjen Rrustemit.

  “N at koh kur sht zgjedhur kryetar Bordi, Dino ka qen vetm me shkoll t mesme t kmbsoris, tash nse e ka bler ndonj fakultet sht tjetr pun”, shton ish-deputeti Rrustemi.


  Sipas Astrit Gashit, kryeredaktorit t ‘Zrit’, emrimi i Dino Asanajt pr kryetar t Agjencis s Privatizimit n vitin 2008, ishte nj nga veprimet m t shmtuara t Qeveris Thai 1.

  “Ky emrim, ndr t part q bhej nga qeveria q premtonte reforma, ishte krejtsisht i natyrs klienteliste dhe i orientimit korruptiv”, shkruajti Gashi, n nj editorial.

  Milionat ‘amerikan’

  Dino Asanaj ka br investime milionshe n Kosov, ku ka ndrtuar Fshatin Ndrkombtar n Prishtin, i cili njihet ndryshe edhe si “fshati amerikan”.

  Ai jo vetm q ka shitur dhjetra ndrmarrje shoqrore n AKP, ka shitur edhe 110 shtpit e ndrtuara n kt fshat, t cilt i kan bler zyrtar t lart institucional, biznesmen t ndryshm, artist t njohur etj.

  Ky projekt ka nj kosto t prgjithshme prej 25 milion eurosh, ku sipas tij, ideja ka qen q nprmjet puns t tregohet prvoja e fituar n SHBA. “ Ideja ishte q t tregohet se edhe ktu mund t ndrtosh nj Amerik n miniatur”, pohon Asanaj.

  Mirpo, ish-deputeti Rrustemi akuzon Asanajn se po manipulon me emrin Amerik..

  “Ky ka manipulu me fjaln Amerik. Ata q e keqprdorin fjaln amerikan, jan kundr Ameriks. Me qen mbar e mir kishin fillu hetimet n lidhje me kt investim”, shton Rrustemi.

  Sipas Rrustemit, Asanaj i ka shprblyer me nga nj shtpi n kt fshat zyrtart m t lart t vendit, duke filluar nga kryeministri Hashim Thai, ish-ministri i Transportit Fatmir Limaj, ministri i Punve t Brendshme, Bajram Rexhepi etj.

  Kto deklarata t Rrustemit i mohon Asanaj, duke u shprehur se Kryeministrit dhe askujt tjetr nuk i ka falur shtpi. “Miqve nuk u falet shtpia, por u ndihmohet t ndrtojn shtpi”, shprehet Asanaj, duke garantuar se Thai nuk ka shtpi n Fshatin Ndrkombtar, mirpo, se disa ministra t Qeveris Thai jan br banor t fshatit.

  Besohej fillimisht se fshati i Dinos do t bhej nj qendr e prfaqsive diplomatike. Ajo u b nj qendr q graviton elitat e sotme prreth pushtetit. Brenda kornizs s ksaj lagje, kto elita jetojn n nj bot q krijon iluzion zhvillimi por q rrethohet me nj ekonomi gjigande pr nga fragjiliteti dhe varfria.

  Privatizimi sht kritikuar pr dshtime t mdha kryesisht pasi q shum fabrika kthehen n toka q shiten si parcela dhe pr korrupcion gjat proceseve t shitblerjeve. Ky sht padyshim ndr proceset m t shpejta dhe m t errta t privatizimit n rajon.

  Dino krahfuqishmi, prball nevojs pr transparenc, qasje fer dhe puns pr rimkmbjen e ekonomis, m shum tregoi se kisht lkurn e trash.
  Ndryshuar pr her t fundit nga G-2 : 04-10-2011 m 19:54

 4. #284
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,324
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Thai: Do ta fitojm betejn kundr korrupsionit
  Kurre.

  Kurrupsioni eshte absolutisht i pamposhtshem.
  Korrupsioni ndoshta do te zhduket vetem kur te zhduket njerzimi.

  Korrupsioni vetem mund te zhvendoset resp. te zvogelohet numri i atyre qe "guxojne" te jene te korruptuar, te korruptojne dhe te perfitojne.

  Pershendetje

 5. #285
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,218
  Faleminderit
  74
  51 falenderime n 46 postime
  Hajduti therret te kapen hajdutet lol
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 6. #286
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,324
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  KEK-u avancon kushririn e kryeministrit

  Pas katr vjet udhheqjeje me tendert e Korporats Energjetike t Kosovs (KEK), t mrkurn ka hequr dor nga pozita e shefit t prokurimit Nijazi Thai.

  Ky i fundit, i cili njherit sht edhe familjar i kryeministrit t Kosovs, Hashim Thai, e ka ln kt pozit, pasi q sht avancuar n pozitn e drejtorit operativ, i cili njherit e luan rolin edhe t zvendsdrejtorit menaxhues t Korporats Energjetike t Kosovs.

  Prderisa deri m tani n pozitn e drejtorit operativ t KEK-ut ka qen Remzi Shahini, i cili tashm sht pensionuar.

  Zdhnsi i KEK-ut, Viktor Buzhala, konfirmon se deri t mrkurn pozitn e drejtorit operativ e ka mbajtur Remzi Shahini, i cili, sipas tij, sht pensionuar n mnyr t rregullt, pas arritjes s moshs s pensionimit dhe n baz t ligjit nuk mund t vazhdoj ta ushtroj kt pozit edhe m tutje.

  Buzhala shton se KEK-u sht kompani q u jep prioritet kuadrove t reja dhe me perspektiv. N kuadr t ksaj, t mrkurn sht vendosur q n pozitn e drejtorit operativ t zgjidhet Nijazi Thai, pohon Buzhala, duke shtuar se Thai nuk ka hequr dor nga pozita e mhershme, por sht emruar n detyr t re.

  Ndrsa Nijazi Thai ka thn t mrkurn pr Zrin se arsyeja e heqjes dor nga pozita e shefi t t prokurimit n KEK sht avancimi n nj pozit m t lart n kuadr t kompanis.

  Kam hequr dor nga prokurimi i KEK-ut pasi q jam emruar drejtor operativ n kompani. Vendimin pr kt emrim e ka marr drejtori menaxhues i KEK-ut, Arben Gjukaj, ka pohuar Thai.

  Nijazi Thai sht punsuar n KEK n vitin 2006, n kohn e koalicionit qeveriss LDK dhe AAK, kur ministr i Energjis dhe Minierave dhe kryetar i Bordit t KEK-ut ka qen Ethem eku nga AAK-ja.

  Prndryshe, Korporata Energjetike e Kosovs sht kompania q ka numrin m t madh t prokurimeve n vend dhe pr kt qllim sht kritikuar shpesh nga partit opozitare dhe prfaqsuesit e shoqris civile.

  Nj raport i vitit 2010 i Iniciativs s t Rinjve pr t Drejtat e Njeriut(YIHR) me titull: Shtet i shtrngimit, qeverisja dhe shprehja e lir n Kosov, kritikonte prokurimin publik n kompanin m t madhe publike n vend, Korporatn Energjetike t Kosovs.

  N kt raport, ndr t tjera thuhej se prokurimi i KEK-ut udhhiqet nga kushriri i kryeministrit Hashim Thai.

  Sipas raportit, dy kompani t porsakrijuara dhe t afrta me familjart e kryeministrit Thai kan fituar kontrata nga KEK-u, n vler prej 75 milion euro gjat viteve 2008 dhe 2009.

  Dy kompani t porsakrijuara, Ecotrade dhe AC/DC, pron e vllezrve Mehdi dhe Hilmi Zhugolli, t cilt jan t afrt me vllezrit Thai, kan fituar mbi 75 milion euro kontrata nga KEK-u gjat viteve 2008-2009.

  Pothuajse t gjitha kontratat e dhna ktyre dy kompanive ishin aranzhime njburimore t negociuara, prfshir nj kontrat 50 milion euro, e cila ishte pr 14 milion m e shtrenjt se nj ofert tjetr, thuhej ndr t tjera n kt raport.

  Sipas ktij raporti, pas disa viteve prmirsimi mesatar, integriteti i prokurimit publik ka rn nga viti 2008, duke u br nj shqetsim madhor n Komisionin Evropian.

  N ann tjetr, zyrtart e KEK-ut n at koh kishin shprehur dyshime n saktsin e ktij raporti, duke e quajtur kshtu tendencioz.


  Pasuria e Thait

  N deklarimin e pasuris pr vitin 2011 n Agjencin Kosovare Kundr Korrupsionit, Nijazi Thai ka deklaruar se posedon nj shtpi banimi, trashgimi nga vitit 2002, n vler prej 140 mij euro, 10 ari tok n vler prej 20 mij euro, 2.5 hektar tok punuese n vler prej 75 mij euro.

  Ndrsa n fund t lists s deklarimit t pasuris, prpos pags vjetore n KEK prej 15 mij e 600 euro, ai i ka deklaruar edhe 6000 euro fitime nga lokali me qira (Kaffe-Bar) n Klin, t cilin nuk e ka prmendur n kuadr t pasuris s paluajtshme.

  Thai ka prmendur detyrime financiare n Raiffeisen Bank n vler prej 15 mij euro pr periudhn 2009-2012, t ciln kredi e ka marr pr blerje t prons dhe m pak se 3000 euro t gatshme si kursime familjare n disa banka komerciale n vend.

  Zeri.info

 7. #287
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,324
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Lajm i vitit 2010

  Koha ditore: Kushriri i kryeministrit dmtoi buxhetin pr 40 milion euro

  I afrmi i kryeministrit Hashim Thai, drejtori i prokurimit n KEK, Nijazi Thai, n raportin e kshilltarve amerikan t USAID-it, vlersohet se me vendimet e tij n tendert pr blerje t energjis ka dmtuar pr miliona euro buxhetin e Kosovs, shkruan e prditshmja Koha ditore, e cituar nga Kosovapress.

  Me asistencn e PA Team, pas disa muajsh lojrash nga shefi i prokurimit i KEK-ut dhe pasi MEF-ja siguroi se jan gjetur fonde t mjaftueshme pr financimin e KEK-ut, nj tender pr energji sht hapur n tetor t vitit 2008 deri n mars t vitit 2009, thuhet n raportin e PA consulting, i drguar USAID-it.

  Sipas kshilltarve amerikan mimet ishin 20 pr qind m t larta se sa n tendert e m parshme. Ndrkaq mbi 8 milion Euro ishin shpenzuar pa nevoj, t cilat kan shkuar npr kontratat e korporatave private.

  Me gjith paralajmrimet e vazhdueshme t PA-s se KEK-u nuk duhet t blej rrym me kto mime t larta me qellim t sigurimeve t shrbimeve 24-orsh pr konsumatort e kategoris B dhe C, sipas udhzimeve t MEM/Qeveria e Kosovs, KEK-u ka kontraktuar me nj mim prej 41 milion eurosh furnizim energjie pr kt periudh, theksohet n raport.

  Si shkruan gazeta, grupi i kshilltarve ka vlersuar se n nntor temperaturat ishin t ngrohta, ndrsa KEK-u kishte furnizim 24 or t energjis elektrike. Bazuar n kto rrethana, KEK-u ka ndalur njsit e saj gjeruese, ndrsa ishte detyruar t importoj energji elektrike n baz t kontratave t saj, merr ose paguaj, t importuar t energjis, thuhet n raport.

  Shuma q sht shpenzuar deri n fillim t vitit 2010 ka qen 40 milion euro.

  http://www.klankosova.tv/index.php/l...ione-euro.html

 8. #288
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,801
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  keta jane bashkpuntoret e hashim thacit njerin e ka pas minister zenun pajazitin e shermet ahmetin ish shefin e policise dhe nip i polarit!

  ky eshte edhe nje rast tjeter i krimit te organizuar ne polici dhe mpb!

  pra kuptohet fare qarte se hashim thaci ka instaluar korrupsionin dhe krimin ne institucionet ne te gjitha nivelet dhe strukturat e shtetit!

  themeluesi organizatori hajduti qe e kriminalizoje shtetin dhe shoqerine eshte hashim thaci kryministri i votave te vjedhura ,fabrikuara!

  kjo eshte nje porosi tjeter te cilen be-ja do ta konfirmon se kane te bejn me nje kriminel qe ka instaluar krimin ne shtetin e ri te kosoves !

  ska liberalizim vizash per kosoven deri 2015-18 cdo gje qe premtojne per liberalizimin e vizave hashimi me banden e vet eshte mashtrim dhe genjeshter se me te tillet ne pushtet nuk ka liberalizim vizash po u dalin plloqkat ne ledine dite e per dite!


  Arrestimet n MPB pr nj milion euro
  06-10-2011 21:19 CET

  Dalin n siprfaqe detajet e kontrats pr blerjen e armve pr policin e Kosovs, mbi t ciln po heton policia evropiane e EULEX-it. Burime t afrta me zhvillimet bjn t ditur se vlera e kontrats pr t ciln dyshohen se jan br keqprdorime sht rreth 1 milion euro.

  Ajo sht nnshkruar n kohn kur Ministr i Brendshm ishte Zenun Pajaziti dhe drejtor policie Sheremet Ahmeti. Procesi i tenderimit kishte filluar me dat 6 shkurt 2009, ndrsa kishte prfunduar n korrik 2009 pr t filluar menjher me porosin e mallit.

  Bhet fjal pr armdhe municion pr policin, por n veanti ai kontingjent armsh ishte pr njsin speciale dhe pr policin kufitare. Armt dhe municioni vinin nga kompania gjermane “Novar”, e cila kishte prfaqsin e saj n Prishtin dhe kompania “Friends”, pronar i s cils sht Armend Selimi, i cili edhe u arrestua nj dit m par nga EULEX-i.

  Msohet se nxits i ktyre hetimeve ka qen vet Ministria e Brendshme. Kjo pr faktin se kompania “Friends” e Armend Selimit ishte kompania e vetme q fitonte tendert pr shit-blerjen e armve q nga koha e UNMIK-ut. Ndrsa sipas burimeve, zyrtar t Ministris s Brendshme kishin lidhjet e tyre me nj kompani t ngjashme n Slloveni dhe pr kt jan ankuar n EULEX se kompania Friends ka krijuar situat monopolin pr sa i prket tenderve pr blerjen e armve.

  Prfshirja e politiks n fenomenin e tenderve nxit reagimin e shoqris civile t cilt kritikojn udhheqsin e shtetit se nuk jan n gjendje t krijojn shtetin e mirfillt ligjor.

  Avni Zogiani, prfaqsues i organizats civile “ohu”, u shpreh se: “figurat politike dhe policore, t cilt ishin n krye t Ministris apo policis gjat kohs pr t ciln dyshohet se jan br keqprdorime heqin prgjegjsin nga vetja. Ish-Ministri Zenun Pajaziti shfajsohet duke thn se policia e ka zyrn e saj t prokurimit t pavarur. Nga ana tjetr, EULEX-i ka njoftuar se dyshohet se prej vitit 2008, buxheti i Policis s Kosovs sht dmtuar me miliona euro pr shkak t veprimtarive t personave t arrestuar. Operacioni i djeshm e kishte mbshtetjen e plot t Ministrit t Punve t Brendshme dhe Policis s Kosovs, bashkpunimi i ngusht i t cilve ishte tejet i muar dhe mbetet pjes qensore e angazhimit pr luftimin e ktyre veprave”.

  Rexhepi: Hetimi nisi pas dyshimeve tona

  Ministri i Brendshm i Kosovs, Bajram Rexhepi, ishte n dijeni pr hetimet e EULEX-it n Ministrin e Brendshme dhe n Policin e Kosovs.

  Duke prkrahur fuqishm hetimin e nisur, Ministrit Rexhepi thot se, lidhur me kt shtje m shum sht prgjegjs, UNMIK-u, pasi sipas tij, n at koh MPB-ja nuk ka pasur kompetenc importi t armatimit.

  Rexhepi sqaron se hetimi ka nisur duke u bazuar n nj tender q ka t bj me furnizimin e policis me armatim dhe municion. Ndrsa tani me ligjin e ri, Ministria e bn vet listn nacionale t armatimit.

  “Ka patur fjal m hert, dyshime dhe ne kemi krkuar q kjo shtje t sqarohet. EULEX-i ka marr veprimet e duhura, mua nj nat m hert m kan informuar dhe un e kam prkrahur plotsisht. Hetimi i EULEX-it ka nisur nn dyshimin e bazuar pr nj tender i cili prfshinte furnizimin me armatim q nga viti 2009 dhe i cili ka prfunduar n 2010-n. Jo pr t larguar prgjegjsin, por ka ndodhur prpara se t merrja mandatin n kt Ministri dhe n at koh importimi i armatimit sht br me rregullore t UNMIK-ut. Licencimi ose autorizimi ka qen nga UNMIK-u. N at koh Ministria e Punve t Brendshme nuk ka patur kompetenc pr importim”, tha Rexhepi.

  M tej, Ministri Rexhepi foli edhe pr arrestimin e gjasht personave nga EULEX-i. Ai mohoi q ndonjri nga ta sht punonjs IMPS-s sipas tij, t arrestuarit jan punonjs t policis dhe hetimet do t tregojn nse jan prgjegjs.

  Pas bastisjes s Ministris s Brendshme dhe PK-s, gjasht t arrestuarit u drguan n gjykatn e qarkut n Prishtin. Pas mbajtjes s seancs s pare, gjykata vendosi q ndaj Armend Selimit dhe Astrit Pirasit, furnizues t armatimit t caktohet nj muaj paraburgim, ndrkoh Kadrush Koliqi, zyrtar i MPB-s iu caktua arrest shtpiak. /tch/
  Ndryshuar pr her t fundit nga G-2 : 06-10-2011 m 16:36

 9. #289
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,073
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime
  Pa u ba keq mire kurr nuk bahet korrupsionin - te korruptuarit smunden me luftu kurr.

 10. #290
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,801
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ja tash edhe nje antar i bandes qeveritare te polarve si abuzon me bugjetin e shtetit!


  Mujota shprblen vllan e gruas
  Visar Duriqi & Petrit Sherifi | 06-10-2011 23:29 CET

  Ministri Fehmi Mujota ia ka besuar vllait t gruas shtypjen e testeve pr patent shofer pa asnj procedur t prokurimit. Q nga ndrprerja e kontrats me kompanin Europrinty, n korrik t ktij viti, Ministria e Infrastrukturs (MI) ka shtypur kto teste te Master Print, pron e Armend Ademit nga Fush- Kosova, vlla i gruas s ministrit Mujota.

  Pikrisht pr kt pun tashm sht duke hetuar edhe Prokuroria e Qarkut n Prishtin pr veprn e shprdorimit t detyrs zyrtare n MI, hetime kto q uan deri n mbylljen e Qendrs s patent- shoferve n Prishtin.

  Kjo pun, mikut t Mujots i sht besuar pa procedura t prokurimit, por si shpjegon vet ministri, kjo sht br me nj vendim t sekretarit permanent, Sknder Gashi, me an t nj komisioni t krijuar nga ai.

  Megjithse personi ku u shtypn teste sht mik i tij, Mujota thot se nuk ka pasur ndikimin q kjo pun ti besohet atij, pasi q zgjedhjen e ka br komisioni. Kt veprim, besimin e punve pa procedura t prokurimit, ministri Mujota e arsyeton me faktin se zvarritjet n prokurim dhe shtja e siguris ndikuan q kjo pun ti besohet atij, q sipas Mujots nuk ka konflikt interesi, pasi q ky i fundit nuk kishte tenderuar as nj her m par n MI.

  Njsia e patent shoferve ka qen pik e zez e ksaj ministrie. Ne q kur kemi ardhur n kt ministri kemi krkuar forma si ta rregullojm kt shtje, dhe kjo sht njra ndr format. Pra, forma q kemi aplikuar pr shtypjen e testeve sht br kshtu pr shkaqe t siguris, ka thn Mujota, duke arsyetuar se ka pasur rezultate, pasi q ka rn niveli i kalueshmris s testit pr shofer.

  Edhe miku i tij, Armend Ademi, mendon njsoj. Policia ka qen, ka hetuar dhe sht tash pun e tyre se si vazhdojn. Por, ajo ka mund t them sigurt sht q nga kompania ime nuk kan rrjedhur testet, dhe as q mund t bhet ktu fjal q un t jem i prfshir n falsifikime, ka thn Ademi, duke i ikur prgjigjes nse ka ndikuar dhndri i tij q ti besohet kjo pun.

  Sikurse ministri Mujota, po ashtu edhe miku i tij, Armend Ademi thon se pr kt pun deri tash nuk sht br asnj pages, kurse shuma e punve t kryera sht e paprfillshme.

  Deri tash jan kryer pun n kt shtypshkronj rreth 400 euro, ka thn ministri Mujota.

  Hetimet vazhdojn

  Derisa tash e disa dit Qendra e Patent Shoferve n Prishtin sht e mbyllur dhe me shiritat kaltr e bardh me mbishkrimin Kosovo Police, n Prokurori thon se ende nuk ka t arrestuar.

  Lidhur me kt rast ju njoftoj se tani jan duke u zhvilluar hetimet nga Prokuroria e Qarkut n Prishtin. Momentalisht nuk ka t arrestuar, ka thn pr Zrin Lirdona Kozmaqi, zdhnse e Prokuroris, e cila ka arsyetuar se pr shkak se rasti sht n fazn e mbledhjes s provave nuk mund t japin m shum detaje.

  Ndryshe, Drejtoria pr Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit dit m par ka pranuar nj informacion pr dyshim se n kt qendr po ndodhin raste t Shprdorimit t detyrs zyrtare apo autorizimit.

  Me t marr kt informacion hetuesit policor nga kjo drejtori kan filluar analizimin e ksaj informate m 03.10.2011 rreth ors 12:30, me autorizimin e prokurorit t Prokuroris Komunale t Prishtins kan br kontrollimin me rast kan sekuestruar disa dokumente dhe prova t dyshuara pr falsifikim n shtypshkronjn Master Print, pron e mikut t ministrit Mujota, q e ka punishten n Fush- Kosov, kurse e regjistruar n lagjen Dardania n Prishtin.

  Pas ndrmarrjes s ktyre veprimeve hetuesit policor kan hasur n po t njjtat dokumente t dyshuara ku edhe sht br mbyllja e Qendrs s Patent Shofereve n Prishtin dhe vazhdon t jet e mbyllur.

  Pun pr mikun, pa tender

  Puna q i sht besuar mikut t ministrit Mujota, pronarit t kompanis Master Print, Armend Ademit, m hert sht kryer nga shtypshkronja Eroprinty me tender. Edhe pse kishte nj kontrat njvjeare q peshonte afro 15 mij euro, me mundsi vazhdimi, ksaj kompanie iu ndrpre ajo nn arsyetimin se do t ndrrohen kodet e siguris.

  Q nga ndrprerja e kontrats me Europrinty, n korrik t ktij viti, Ministria e Infrastrukturs, pa procedura t prokurimit ka shtypur teste te Master Print, kurse tenderi pr kt pun ka dshtuar n fund t muajit t kaluar, ani pse n gar ishin 6 kompani.

 11. #291
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,324
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime
  Citim Postuar m par nga Lexuesi_ Lexo Postimin
  Pa u ba keq mire kurr nuk bahet ...
  Pa u ba mire keq kurr nuk bahet.

 12. #292
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,381
  Faleminderit
  3
  4 falenderime n 3 postime
  Tre polic t prfshir n rrmbimin e biznesmenit

  "Zri"

  07-10-2011 10:08 CET

  Rrmbimi i nj biznesmeni, n rajonin e Prizrenit, i ka qitur edhe nj ‘hije’ t keqe Policis s Kosovs. T dyshuar pr rrmbim pr prfitime materiale, jan arrestuar pes veta, tre prej tyre polic t Kosovs. Agjencia e lajmeve Ekonomisti, thot se pr shkak t policve rasti sht mbajtur tepr sekret.

  Polict n dy operacione t ndara kan arrestuar pes t dyshuar, ndr ta tre pjestar t policis. “Saktsisht dy polic, njri nga ta me grad rreshter dhe nj police femr. Kto informata rreth policis s prfshir n kt rast jan mbajtur t mbyllura”, ka potencuar burimi i agjencis.

  Ekonomisti shkon edhe m tej kur prmend emrat e policve: Besim Paarizi, Beqir Dangallaj dhe policja Fatmire Rexhbeqaj, me detyr n rajonin e Prizrenit.

  Sipas agjencis, rrmbimi ka ndodhur ndrmjet 10 e 14 shtatorit. I rrmbyeri sht mbajtur n nj shtpi n rrethinn e Prizrenit dhe rrmbyesit kan krkuar nga ai rreth 100.000 euro n kmbim t lirimit.

  I rrmbyeri, dyshohet t ket paguar nj shum t t hollave t krkuara dhe me datn 14 shtator, rreth mesnats, sht ln i lir. N vijim, m 23 shtator policia ka br arrestimin e t dyshuarve, si dhe kontrollimin e shtpive dhe lokaleve prcjellse t t dyshuarve n Prizren.

  Si pjes e procedurs hetimore, si edhe sht njoftuar nga policia n at koh, gjat kontrollit policia ka konfiskuar dy arm automatike t llojit AK 47, 39 fishek t kalibrit 7.62, 43 fishek t kalibrit 9 mm dhe nj kompjuter laptop, 3 telefona mobil dhe sende t tjera, t cilat mund t prdoren si prova materiale n procedur.

  Personave t arrestuar u sht caktuar masa e ndalimit policor pr 48 or. I kontaktuar prmes telefonit, zdhnsi i Policis s Kosovs, Baki Kelani, ka rekomanduar q lidhur me rastin t merren informacione nga zdhnsi rajonal i Prizrenit, Hazir Berisha. Ky i fundit, sipas agjencis, ishte e pamundur t kontaktohet, sepse e kishte telefonin t mbyllur.

 13. #293
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,801
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  shihne sesi eshte i implikuar kryeministri i votave te fabrikura ne pazarlleqe me arme!
  ky hajdut duhet te jap doreheqje pas ketij skandali!
  Prokuroria e implikon Thain n tregtin e armve


  Publikuar: 08.10.2011 - 09:09

  Prishtin, 8 tetor Interesimin pr blerje armsh ish-udhheqsi politik i UK-s, Hashim Thai, nuk po e fsheh as nga pozita e kryeministrit. Me autoritetin q ka ai, ka br q gjat blerjes s armve t mos respektohet fare Ligji pr prokurim publik i Kosovs.

  Me kso fajesh at e ngarkon nj prokuror i EULEX-it, i cili po e heton blerjen e armve pr nevoja t Policis s Kosovs, q besohet t jet br n kundrshtim me ligjin. N shkresat e lnds dhe n krkesat e prokurorit pr caktimin e paraburgimit pr gjasht t arrestuarit, prmendet ndrhyrja e kryeministrit Hashim Thai.

  Kryeministri kishte aprovuar krkesn e Ministris s Punve Brendshme pr blerje t jashtzakonshme, ndrsa ky autorizim nuk ishte n prputhje me Ligjin e prokurimit, i cili ishte i vetmi ligj n fuqi lidhur me procedurn pr blerjen e armve. Neni 3, paragrafi 1, i LPP-s thot se megjithat mund t prdoren masa t veanta t siguris, por duhet t merren vesh PSSP-ja dhe kryeministri... thuhet n dosje. Por shefi i Qeveris nuk ishte konsultuar me PSSP-n, ani se blerja e armve n at koh bhej me rregullore t UNMIK-ut.

  Zyra e UNMIK-ut pr shtje ligjore ka konfirmuar se nuk ishte dhn asnj aprovim nga ana e PSSP-s pr cilndo nga blerjet e krkuara. Kshtu, ishte shkelur ligji i aplikueshm pr prokurimin e armve, thuhet n kt dosje.

  Krkesa pr blerjen e nj sasie armsh, q besohet t jet implikuar kryeministri, ishte br m 23 janar 2009, kur ministr ishte Zenun Pajaziti. Krkesa e ktij ish-ministri, e cila pr prokurorin konsiderohet e paligjshme, ishte aprovuar nga kryeministri m 25 mars 2009.

  Informatat e mbledhura nga dshmitart gjat hetimit tregojn se atij nuk i ishte siguruar dokumentacioni komplet, por vetm krkesat q tregonin shumat e caktuara t shpenzimeve dhe jo shumat e plota t paguara te kompania ndrmjetsuese e NTP Friends, si prfaqsuese e Heckler & Koch n Kosov, thuhet n dosje.

  Implikimet e zyrtarve t lart t Kosovs n kt shitblerje prforcohen edhe nga dshmitar n kt proces.

  Dshmitari i mbrojtur A i ka thn prokurorit se... m gjersisht lexonit sot n Koha Ditore .

 14. #294
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,585
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Prokuroria e implikon Thain n tregtin e armve

  http://www.botasot.info/mesme/thaci-15sh.jpg


  Prokuroria e implikon Thain n tregtin e armve
  Interesimin pr blerje armsh ish-udhheqsi politik i UK-s, Hashim Thai, nuk po e fsheh as nga pozita e kryeministrit. Me autoritetin q ka ai, ka br q gjat blerjes s armve t mos respektohet fare Ligji pr prokurim publik i Kosovs.
  Me kso fajesh at e ngarkon nj prokuror i EULEX-it, i cili po e heton blerjen e armve pr nevoja t Policis s Kosovs, q besohet t jet br n kundrshtim me ligjin,

  N shkresat e lnds dhe n krkesat e prokurorit pr caktimin e paraburgimit pr gjasht t arrestuarit, prmendet ndrhyrja e kryeministrit Hashim Thai.
  “Kryeministri kishte aprovuar krkesn e Ministris s Punve Brendshme pr blerje t jashtzakonshme, ndrsa ky autorizim nuk ishte n prputhje me Ligjin e prokurimit, i cili ishte i vetmi ligj n fuqi lidhur me procedurn pr blerjen e armve. Neni 3, paragrafi 1, i LPP-s thot se megjithat mund t prdoren masa t veanta t siguris, por duhet t merren vesh PSSP-ja dhe kryeministri”... thuhet n dosje.
  Por shefi i Qeveris nuk ishte konsultuar me PSSP-n, ani se blerja e armve n at koh bhej me rregullore t UNMIK-ut. “Zyra e UNMIK-ut pr shtje ligjore ka konfirmuar se nuk ishte dhn asnj aprovim nga ana e PSSP-s pr cilndo nga blerjet e krkuara. Kshtu, ishte shkelur ligji i aplikueshm pr prokurimin e armve”, thuhet n kt dosje.

  Krkesa pr blerjen e nj sasie armsh, q besohet t jet implikuar kryeministri, ishte br m 23 janar 2009, kur ministr ishte Zenun Pajaziti. Krkesa e ktij ish-ministri, e cila pr prokurorin konsiderohet e paligjshme, ishte aprovuar nga kryeministri m 25 mars 2009.

  “Informatat e mbledhura nga dshmitart gjat hetimit tregojn se atij nuk i ishte siguruar dokumentacioni komplet, por vetm krkesat q tregonin shumat e caktuara t shpenzimeve dhe jo shumat e plota t paguara te kompania ndrmjetsuese e “NTP Friends”, si prfaqsuese e ‘Heckler & Koch’ n Kosov”, thuhet n dosje.

  Implikimet e zyrtarve t lart t Kosovs n kt shitblerje prforcohen edhe nga dshmitar n kt proces, raporton Koha.

  KOHA Ditore
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dar_di : 08-10-2011 m 12:37 Arsyeja: Nuk sht e domosdoshme t`i bashkngjiten asnj artikulli komentet q jan br n nj portal tjetr. sht jasht normave.
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 15. #295
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-12-2005
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Korrupcioni mund te mposhtet vetem ateher kur te mposhtet kjo Qeveri korruptuese deri ne fyt.

 16. #296
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,585
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Arrestohen 13 t dyshuar pr shprdorim t pozits zyrtare

  Publikuar: 18.10.2011 - 16:55
  Prishtin, 18 tetor - Departamenti Special Anti Korrupsion,me urdhr t gjykatsit t procedurs paraprake,ka realizuar nj operacion policor n qytetet Peje, Gjakov, Klin dhe Prishtin, me ’rast jan bastisur dhjet (10) lokacione, ku katr (4) prej tyre kan qen zyra pune.

  N kt operacion,me autorizim t Prokurorit Special,i cili sht pjes e Departamentit Special Antikorrupsion, jan arrestuar 13 persona, n dyshimin e bazuar pr kryerje t veprave penale shprdorim i pozits zyrtare, nxjerrje t kundrligjshme t vendimeve gjyqsore, mashtrim, legalizim i prmbajtjes s pavrtet, lidhje e kontrats s dmshme dhe krim t organizuar.

  Nder t arrestuarit jan 1 ish gjyqtar, 2 avokat, 5 prfaqsues ligjor nga kompanit t sigurimit dhe shoqats s kompanive t sigurimit, 2 persona nga kompania pr vlersimin e dmit dhe 3 mjek.

  Ky operacion policor sht realizuar nen dyshimin e bazuar se personat e dyshuar kan vepruar n bashkveprim si struktur e organizuar duke keqprdorur pozitat e tyre dhe duke u sjelle vets apo t tjerve prfitim t kundrligjshm n vler prej rreth nj milion e dyqind mije euro.

  Dyshohet se dmi q u sht shkaktuar kompanive t sigurimeve dhe dhjetra qytetareve si viktima t aksidenteve t trafikut t cilt nuk jan zhdmtuar fare, t dyshuarit kan realizuar mjete n emrin e tyre pa dijenin e viktimave dhe dyshohet se kan imagjinuar aksidente t trafikut pa ekzistuar fare.

  Gjat ktij operacioni policore si prova material jan konfiskuar 7 kompjuter, prej tyre 2 lap top, 1 vetur e cila dyshohet t jet blere nga pasuria e fituar n mnyr t kundrligjshme si dhe disa dokumentacione t ndryshme.

  Ky rast ka filluar se hetuari nga Departamenti Special Antikorrupsion n kohzgjatje prej rreth nj viti dhe realizimi i tij sht mbshtetur nga Njsitet Speciale Operative. T arrestuarit me autorizim t prokurorit jan drguar n qendrn e mbajtjes.
  koha net
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 17. #297
  Heavy Metall Maska e trestenik
  Antarsuar
  18-10-2010
  Postime
  373
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime
  N Kosov, korrupsioni na sjell vetem varfria, padrejtsia sociale dhe zhvillimi i ult ekonomik.
  Korrupsioni ka tradit n Kosov,Dmet e tyre politike e morale jan shum t mdha.
  Nuk i besoj Kryministrit:!!!!!
  High Voltage , Power Supply

 18. #298
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,585
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Si u shndrrua Kosova n Republik t Opingave

  Oligarkia antievropiane
  19.10.2011 - 19:20
  Koha net


  Publikuar: 19.10.2011 - 19:20
  Si u shndrrua Kosova n Republik t Opingave dhe shtet me demokraci t dirigjuar? Dhe cili sht dallimi mes mendsis oligarkike kosovare dhe Evrops iluministe, ku ligji sht i shenjt dhe interesat e shtetit mbi do interes meskin?
  Nuk e kan vetm qeveritart e Kosovs gojn plot Evrop. Integrime. Liberalizime. Ekonomi t tregut t lir. Shanse t barabarta. T drejta t njjta pr meshkuj e femra. Liri t shprehjes. Ksi grumbuj fjalsh, t msuara prmendsh n workshope e seminare, i hidhen publikut jo vetm nga oligarkt pseudodemokratik t Kosovs, por edhe nga kamarilla e tyre mediale, e cila nse parafrazojm nj gazet sllovene prej opingave u katapultua n timonin e Mercedesit gjithsesi jo me pun t ndershme, por me plakitje dhe me aktivitete t ndyra pr grupe interesi. Fletorja nga Lubjana krahasimin mes opingave dhe veturs gjermane e kishte br pr t prshkruar pjesn m t madhe t politikanve t Kosovs, pra kastn sunduese, e cila tr ditn flet pr Evropn Perndimore dhe vlerat e saj si cak madhor, por, n fakt, nuk sillet shum m ndryshe se oligarkia e Vladimir Putinit. Krahasimi oping -Mercedes i gazets Delo gjithsesi vlen edhe pr kamarilln mediale, at shpur q pas vetes l prher nj fush me flligshti. Bashkimi i interesave mes politikanve dhe sahanlpirsve medial pr plakitje e bn Kosovn nj lloj demokracie t dirigjuar ose, si thuhet n rusisht, upravljajemaja demokratija.
  Galeria e plakitsve  Cilat jan veorit e demokracis s dirigjuar? Tre shembuj: a) kur antar t kabinetit t qeveris ose vet kryeministri merrem me redaktimin dhe renditjen e lajmeve n - me-nder-me-than - televizionin publik dhe kur prmes ortakve t tyre t kriminalizuar themelojn fletushka pr denoncim dhe organizojn fushata politike nntoksore; b) kur pushteti edhe ashtu i fituar me vota t manipuluara shfrytzohet pr instalimin e nj sistemi t nepotizmit dhe pr zgjerim t rrjetit kriminal, i cili kontrollon gjithka prej vaksinave q i blihen pr ethjen e lopve deri te tendert e mdhenj dhe privatizimi arbitrar i ndrmarrjeve shoqrore; c) kur sistemi politik e ashtuquajtura demokraci - shfrytzohet pr parkimin n parlament t figurave, t cilat shkathtsi pothuaj t vetme personale dhe profesionale e kan vringllimin me alltia, krcnimet, vrasjet, plagesat! (Pr kt duhet t shikohet sidomos, por jo vetm grupi parlamentar i Partis Demokratike t Kosovs. Kshtu Kuvendi i Kosovs, tempulli i demokracis, shndrrohet n galeri edhe pr bandit dhe urdhrdhns vrasjesh).

  Kjo mendsi politike dhe ky keqprdorim i vullnetit t qytetarve prodhon nj shtet q formalisht i ka t gjitha institucionet e nj demokracie, por prmbajtja e tyre sht antidemokratike. Kjo sht sikur kur e mbushni kanaen e Coca-Cols me naft t Ballshit t Mallakastrs dhe provoni ta hidhni n treg si pije tepr freskuese. Kjo mendsi u prshtatet shum t gjith atyre karkalecave ndrkombtar, t cilt mendojn se kosovarve t paprvoj me demokraci u duhet nj dirigjent i prdorshm dhe krcnues, i cili kujdeset q gjendja t mbahet nn kontroll. Dirigjenti gjithnj merret me korrigjimin e vullnetit popullor, i cili, sipas ksaj mendsie, buron nga nj turm e t paditurve, madje budallenjve. Pr kt arsye imponohet sistemi i demokracis s dirigjuar. (Prndryshe nocioni karkalec n debatin politik sht prdorur pr her t par n vitin 2005 nga nj politikan i njohur socialdemokrat gjerman, i cili me kt metafor insektesh i kishte prshkruar investitort anonim, q merren me privatizimin e ndrmarrjeve dhe shkatrrimin e tyre).
  Helm dhe heshtje  Aspak m ndryshe nuk jan gjith ata konsulent ndrkombtar q sillen vrdall npr Kosov, me thik n dor dhe prher t gatshm pr t br propozime se si duhet t privatizohet (lexo: shitet) gjithka, madje edhe lugt e shtpis. Nj shembull bizar sht i ashtuquajturi privatizim i Ferronikelit; askush nuk flet kundr oligarkve t huaj, t cilt e blen Ferronikelin pr pes par dhe tani po e helmojn nj pjes t Kosovs (Drenicn), po shkelin t drejtat e puntorve dhe po e dmtojn rnd ekonomin e Kosovs. Ishte nj gazet izraelite, e mirnjohura Haaretz, q n nj reportazh t gjat (t ribotuar n kt gazet q po e mbani n duar) e prshkroi krejt tmerrin rreth Ferronikelit.

  N do vend tjetr do t ishte ndezur nj debat i ashpr pr kt skandal. N Kosov heshtin t gjith, duke filluar nga Qeveria dhe Ministria e Ambientit deri te t ashtuquajturat organizata joqeveritare pr mbrojtjen e mjedisit. Heshtja nuk duhet t na befasoj: prej nj oligarkie q llomotit pr vlera e standarde evropiane dhe sillet e vepron si grigj antievropiane, as q mund t pritet m shum. Heshtin, plakitin kudo ku munden dhe sundojn sot pr nesr, sepse nuk kan ambicie fisnike. Do t duhen disa vjet, por dikur do t shohim prmasat e plakitjes s Kosovs n 12 vjett e fundit nga vendort dhe t ashtuquajturit ndrkombtar, karkaleca q Kosovn e shohin vetm si parajs pr karrier dhe zhvatje. N krahasim me Irakun dhe Afganistanin, ku bombat shprthejn or e ast, Kosova vrtet sht nj parajs, aq m tepr kur javn e kaloni n zyra komode n Prishtin dhe fundjavn n Selanik, ku pini, dfreheni dhe shfryheni kundr, ah, shoqris ksenofobe kosovare, si bri, ta zm, eurodiplomati Fernando Gentilini n nj biim-libr t tij. Oligarkia, kuptohet, ambicie tjetr nuk ka prve zhvatjes. Motoja e oligarkis sht: Pas meje kiameti, mynxyra, krdia.  Lyps pasaportash  Prandaj dallimi i Kosovs me Evropn iluministe, me at Evrop ku sundon ligji, sht aq i madh. Pafundsisht i madh. Edhe ktu oligarkia dhe kamarilla mediale kan prgjigje: Ne nuk mund t krahasohemi me gjerman, zviceran, britanik etj. Kjo domethn: ne krahasohemi me demokracit e dirigjuara, me upravljajemaja demokratija. Se sht Evropa treguan, kto dit, dy raste ekzemplare: ministri i Mbrojtjes i Britanis s Madhe, Liam Fox, dha dorheqje pasi mediat zbuluan se ai e kishte marr me vete n udhtime zyrtare nj mik t tij (ndoshta e kishte m shum se mik), se ky miku i tij 18-her e kishte vizituar n zyr ministrin Fox, se ishte paraqitur ilegalisht si kshilltar i tij dhe se ishte marr me lobim pr interesa t industris s armve. Kryeministri britanik, David Cameron, brenda nj jav hoqi dor nga kolegu i tij partiak, i cili ishte shtyll e rndsishme e kabinetit. N Qeverin aktuale t Kosovs ka ministra q shkojn pr vizit n vende t tjera dhe gjunjzohen para autoriteteve t atjeshme, duke krkuar nj pasaport. Ministrat duan t bhen shtetas t vendeve t tjera, sepse nj dit, pasi t ken vjedhur e plakitur gjithka, mund t ikin nga Kosova dhe t strehohen n atdheun e dyt, i cili nuk do ti ekstradoj n Prishtin, nse dikur Kosova do t ket prokuror q vrtet do t ndjekin krimin dhe nuk do t prgjumen nn jorgan bashk me kriminel. Kta bandit t veshur me pushtet shpresojn se dora e drejtsis nuk do ti prek kurr, prandaj tani pr interesa private bjn edhe kso premtimesh: Nse m jepni pasaportn e vendit tuaj, un do t mbshtes investitort tuaj n Kosov.

  Rasti i dyt ekzemplar, i cili tregon dallimin mes Kosovs, Republiks s Opingave, dhe Evrops Perndimore sht ky: n fund t shtatorit Gjykata administrative federale n Zvicr suspendoi nga puna shefin e policis kriminalistike federale pr shkak se n nj udhtim n Shn Peterburg e kishte marr me vete partneren e tij, e cila ishte ruse. Menjher reaguan mekanizmat e shtetit: zyra pr kontrollin e siguris s personave filloi hetimet dhe erdhi n prfundim se zyrtari paraqiste rrezik pr sistemin e siguris s Zvicrs. Shefi i policis kriminalistike federale u ankua n Gjykatn administrative federale, e cila po ashtu erdhi n prfundim se zyrtari paraqiste rrezik pr sigurin e Zvicrs. Sipas gjykats, pozita e shefit t policis kriminalistike sht jashtzakonisht e ndjeshme sa i prket siguris, pasi q zyrtari ka qasje ndaj sekreteve t siguris s brendshme dhe t jashtme t Zvicrs. Po ashtu pozita e tij i nnshtrohet vmendjes s madhe publike dhe mediale. Sjellja e tij profesionale dhe private perceptohet nga publiku dhe n rast t ngjarjeve negative disponon me potencial t madh dmtimi.

  Si sht puna n Kosov? Shef policie emrohet nj person, i cili lre q potencialisht sht fajtor pr dshtimin kolosal t intervenimit t policis n veri m 25 korrik, por edhe paraqet rrezik pr sigurin e Kosovs pr shkak t lidhjeve t tij familjare me njrn prej figurave m me pesh n nntokn e krimit t organizuar dhe kontrabands n Kosov dhe rajon. E tmerrshme q pr kt emrim u desh t sakrifikohej nj polic i Kosovs. Njher emrimi i Shpend Maxhunit n postin e shefit t Policis s Kosovs kishte dshtuar pr shkak t kundrshtimit t Ambasads s Shteteve t Bashkuara t Ameriks. Ksaj radhe amerikant heshtn. Fundja, ky nuk sht shteti i tyre. Ata mund t ndihmojn, por nse oligarkia ka vendosur ta shndrroj Kosovn n Republik t Opingave, ather ska fuqi q ta ndal. ka ia b vetes, sta bn as armiku i prbetuar. Larg Republiks s Opingave, megjithat, ekziston nj Kosov, nj Republik, e cila vazhdon t ushqej ndrrn pr nj t ardhme evropiane.  robelli@bluewin.ch
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 19. #299
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Lexuesi_ Lexo Postimin
  Pa u ba keq mire kurr nuk bahet korrupsionin - te korruptuarit smunden me luftu kurr.
  Nje thenje shum me ven.

  Pershendes ne kete raste,

  Hajla.
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 20. #300
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,324
  Faleminderit
  1
  128 falenderime n 116 postime

  Post

  Thain se do Evropa

  Kryeministrit t Kosovs, Hashim Thai, i jan refuzuar njzeteshtat krkesa pr vizita n vende t ndryshme dhe takime me burrshtetas t ndryshm. Kshtu shkruan gazeta gjermane Der Tagesspigel n nj artikull t gjat pr Kosovn, n t cilin shtetin m t ri n Ballkan e paraqet si vend me probleme t shumta dhe me qeveri t korruptuar.

  Sipas ksaj gazete prestigjioze, vizitat nga shtetet e ndryshme jan refuzuar pr shkak t dyshimeve se i pari i Qeveris s Kosovs sht i prlyer n krim t organizuar.

  Njzeteshtat krkesa ka br Qeveria e Kosovs, por t gjitha jan hedhur posht, thuhet n artikullin, t cilin gazetart gjerman e kan realizuar pasi kan qndruar disa dit n Kosov.

  Por, pr qeveritart e Kosovs duket i parndsishm ky artikull. Zv/kryeministri i Kosovs, Hajredin Kui, t mrkurn ka refuzuar ta komentoj artikullin n fjal. Nuk e kam lexuar. Meqense nuk e kam lexuar, nuk mundem as ta komentoj, ka thn shkurt ai.

  Ndrkaq, pr antart e partive opozitare artikulli i gazetave gjermane paraqet ann e padukshme t Qeveris s Kosovs, dhe izolimin ndrkombtar n t cilin, sipas tyre, ndodhet vendi... (Shkrimin e plot mund ta lexoni n numrin e sotm t gazets Zri)
  http://www.zeri.info/artikulli/1/1/3...s-e-do-evropa/

Faqja 15 prej 22 FillimFillim ... 51314151617 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •