Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 30
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Postime
    47

    Pulla të zeza në trup, mavi - duken sikur goditesh

    pse dalin ne trup pulla te zeza mavi sikur vritesh te vogla dhe te dhembin,,mua me dalin here pas here nga kush mund te shkaktohet,,,,,ca thone te shkel hija naten
    me ndihmoni me informacion jam vajze

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,511
    Citim Postuar më parë nga vasi Lexo Postimin
    pse dalin ne trup pulla te zeza mavi sikur vritesh te vogla dhe te dhembin,,mua me dalin here pas here nga kush mund te shkaktohet,,,,,ca thone te shkel hija naten
    me ndihmoni me informacion jam vajze
    Te kan mor m sysh.Ka doktora qe te hajne me sy,ose mos ke shkel nai xhind qe ka qene doktor.
    Duhet te falesh 4 here ne dite,para bukes

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar më parë nga vasi Lexo Postimin
    pse dalin ne trup pulla te zeza mavi sikur vritesh te vogla dhe te dhembin,,mua me dalin here pas here nga kush mund te shkaktohet,,,,,ca thone te shkel hija naten
    me ndihmoni me informacion jam vajze
    Zemer, leri keta idiotet magjistare se te marin me qafe . Ti mund te kesh probleme me melcine.
    Shko bej nje vizite tek mjeku dhe ai do te te jape kuren e nevojshme per tu sheruar.
    Te shkuara
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Citim Postuar më parë nga vasi Lexo Postimin
    pse dalin ne trup pulla te zeza mavi sikur vritesh te vogla dhe te dhembin,,mua me dalin here pas here nga kush mund te shkaktohet,,,,,ca thone te shkel hija naten
    me ndihmoni me informacion jam vajze

    Shkaqet mund te jene te ndryshme. Mirepo me se afermi jan dy. Ose ke mungese trombocitesh ( e shkaqet duhet te kerkohen) Ose ke ndonje defekt-mungese te ndonje faktori koagullues. Qe te dyja mund te konstatohen ne baze te analizave laboratorike, e keto duhet ti beshe te mjeku. Te kisha keshilluar qe qysh neser ta beshe kete pune.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    >>> Nuk dua te te alarmoj por do te keshilloja te shkoje tek nje mjek. Mund te kesh nevoje per ilace prandaj mos humb kohen kot.
    La verita' ti rendera' libero!

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Postime
    47
    po mua nuk me dhemb melcia ,,di qe kur je me melci e ke te hidhur gojen,,mos eshte nga lodhja me dalin sa here,,,po keto me dhembin sikur goditesh
    faleminderit

  7. #7
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Citim Postuar më parë nga vasi Lexo Postimin
    po mua nuk me dhemb melcia ,,di qe kur je me melci e ke te hidhur gojen,,mos eshte nga lodhja me dalin sa here,,,po keto me dhembin sikur goditesh
    faleminderit
    Nuk eshte e thene qe ka lidhje vetem me melcine ky problem, shkaqet jane te shumta: ndoshta keto shenja ne lekure te dalin sepse ke kapilaret delikat (shume te holle) qe demtohen kollajshem edhe nga nje goditje e lehte ose ke difekt ne koagulimin e gjakut ose mungese numri te mjaftueshem piastrinash.
    Duhen bere analizat e gjakut dhe kontroll i organeve si veshket, melcia, shpretka dhe gjendrat endokrine.
    Sa kohe ka qe e ke vene re kete problem? Ca ngjyre dhe ca forme kane keto shenja? Mbas sa kohesh zhduken? Te shtohen gjate periudhes te mestruacionit? Ke ndonje shqetesim tjeter? Merr ilace? Keto pyetje besoj se ka per ti bere edhe mjeku.

  8. #8
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Analiza gjaku gjeja e pare dhe me urgjente.
    Te uroj te mos jete asgje problematike dhe sherim sa me te shpejte. Por nderkohe shko menjehere te mjeku.

  9. #9
    luftëtare
    Anëtarësuar
    23-05-2009
    Vendndodhja
    Maqedoni
    Postime
    157
    E nderuar,
    ato që i përshkruan ti, mund të jenë gjakdredhje nga kapilarët e lëkurës. Kjo ndodh ose për shkak të mungesës të trombociteve apo të disfunkcionit të tyre; ose mungesë e ndonjë faktori të koagulimit.
    A janë ato njolla të imta nëpër trup?
    A janë me madhësi të një monedhe? A të kruajnë? A e ndryshojnë ngjyrën pas disa ditësh në të gjelbërt dhe të verdhë? A keni në familje dikë me probleme të ngjashme?
    Duhet të shkosh te mjeku për analiza. Ai do të të parashtrojë pyetje të ngjashme por më kryesore do t'i shohë me sy të gjitha ndryshimet.
    Nuk është e thënë të keshë dhimbje diku nëpër trup, por është e rëndësishme të shkosh te mjeku për analiza. Në forum mendoj se nuk ka mundësi për të dhëna më të sakta.
    Mos i trego Zotit sa i madh është problemi, por tregoi problemit sa i madh është Zoti.

  10. #10
    Lab 100% Maska e Station
    Anëtarësuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    6,624
    Veprimi me i sakte qe mund te besh eshte qe te drejtohesh direkt tek mjeku.
    Duhet te besh analizat, edhe une mendoj si personi me siper (2043) qe ke probleme me melçine e zeze. Jo domozdo duhet te kesh dhimbje qe te jeshe e semure.
    Sherim te shpejte dhe behu vajze e zgjuar dhe mos u mere me bestytni.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    shko tek mjeku
    megjithate
    te propozoj nje test qe mund ta besh ne shtepi po pate guxim, metode harakiri
    te lejon te matesh kohezgjatjen e koagilimit te gjakut

    me nje gjelpere sterile shpo lekuren e krahut, derisa te dale gjak, pasi ta kesh dezinfektuar mire
    dhe me nje kronometer mat kohezgjatjen e gjakderdhjes duke e fshire lekuren c'do 30 sek me nje leter fazolete, apo leter higjienike
    nqs gjaku pushon deri ne 3-5 min eshte normale
    nqs vazhdon te rrjedhe pas 5 min atehere eshte problem me koagulimin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Marya : 30-05-2010 më 15:37

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Postime
    47
    Faleminderit per pergjigjet
    vetem ne kembe me dalin po jo shume dy tre po nje me ka dale me e madhe prandaj u tremba me vine mestruacionet tani prandaj dalin thuaj keto

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Postime
    47
    keshtu me kane dale keto pulla 20 vjet po me shume me behen kur lodhem

  14. #14
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Menstruacionet i ke te renda apo te shumta (heavy)?

    .
    Ne kete loje gjini diagnozen pa patur analizat e gjakut, I put my money on Von Willebrand.
    Ndryshuar për herë të fundit nga s0ni : 30-05-2010 më 23:09

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Postime
    47
    me parra me vinin me shume dhimbja po tani jo shume,,,po shikoj qe me dalin dhe pucra po lloj tjeter sikur te ha mushkonja behen te medha nuk e di pse

  16. #16
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga vasi Lexo Postimin
    me parra me vinin me shume dhimbja po tani jo shume,,,po shikoj qe me dalin dhe pucra po lloj tjeter sikur te ha mushkonja behen te medha nuk e di pse
    Vasi,
    Shko tek mjeku e bej analizat e gjakut!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Postime
    47
    Citim Postuar më parë nga Safka Lexo Postimin
    E nderuar,
    ato që i përshkruan ti, mund të jenë gjakdredhje nga kapilarët e lëkurës. Kjo ndodh ose për shkak të mungesës të trombociteve apo të disfunkcionit të tyre; ose mungesë e ndonjë faktori të koagulimit.
    A janë ato njolla të imta nëpër trup?
    A janë me madhësi të një monedhe? A të kruajnë? A e ndryshojnë ngjyrën pas disa ditësh në të gjelbërt dhe të verdhë? A keni në familje dikë me probleme të ngjashme?
    Duhet të shkosh te mjeku për analiza. Ai do të të parashtrojë pyetje të ngjashme por më kryesore do t'i shohë me sy të gjitha ndryshimet.
    Nuk është e thënë të keshë dhimbje diku nëpër trup, por është e rëndësishme të shkosh te mjeku për analiza. Në forum mendoj se nuk ka mundësi për të dhëna më të sakta.
    nuk jane sa nje monedhe kjo qe me ka dale eshte me e madhe,,,kurse ato te te tjerat qe dalin jane te vogla,,,nuk kam ndonje njeri,,vetem gjushes i dilni ndonjehere keto pulla po nuk kishte problem rojti 100 vjec,,,,,,,pse po te ndryshojne ngjyren ne jeshile te verdhe car eshte ,,,,,,,mua me behen sikur jam vrare

  18. #18
    luftëtare
    Anëtarësuar
    23-05-2009
    Vendndodhja
    Maqedoni
    Postime
    157
    zakonisht nëse e ndryshojnë ngjyrën janë gjakderdhje,
    por bën vaki edhe të infektohen dhe atëherë kruajnë.

    Prapë po të them të shkosh tek mjeku,
    vetëm ai mund të të tregojë saktësisht se çka po ndodh,
    në forum nuk mundesh të fitosh përgjigje të sakta. Kot e humb kohën këtu, asnjë nuk mund të të ndihmojë si mundet mjeku.
    Mos i trego Zotit sa i madh është problemi, por tregoi problemit sa i madh është Zoti.

  19. #19
    Lab 100% Maska e Station
    Anëtarësuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    6,624
    Citim Postuar më parë nga vasi Lexo Postimin
    Faleminderit per pergjigjet
    vetem ne kembe me dalin po jo shume dy tre po nje me ka dale me e madhe prandaj u tremba me vine mestruacionet tani prandaj dalin thuaj keto
    Ti me duket po tall "tajaren" me ne.
    Dhe te mendosh qe goxha prej nesh u munduan te kthejne pergjigje serioze.

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-03-2008
    Postime
    47
    jo nuk po tallem me vjen keq,,,,,une nuk kam ishurence ketu ne amerike dhe nje analize gjaku komplet eshte 2000$,,,,po flas me ju se me ndihmoni

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •