Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Vitin e kaluar vizitova shkollat ku kam punuar prpara dhe e pash edhe te ata kt shqetsim. Qaheshin msuesit ... un nuk po e rithem krejt bisedn, por jua bj t ditur gjith kolegve t mi msues, se ka kaluar dhe mir q ka kaluar ajo koh kur msuesi ishte i pari, gjithka dhe pse jo edhe diktator.
  N shkoll nxnsi sht i pari dhe duhet ta dini q msuesi sht n shrbim t nxnsit dhe jo e kundrta.
  Dhe n trojet tona sht vshtir t realizohet kjo, meq hallka e zigjirit t suksesit sht e kputur. Q t realizohet dicka suskseshm duhet t jet i fort "trekndshi pedagogjik": nxns, msues, prind. Kjo hallka e fundit n kohn time nuk ka ekzistuar.
  T japim t gjith kontributin ton q t kemi nj rini t shndosh e t zonjn.


  P.S. Po e shtoj edhe kt. sht tmerruese ajo q lexova se nxnsi ftohet n protesta pr qllime partiake dhe me dit t tra nuk merr pjes n msim. Kjo ngjet vetm ... s'po e them fare se pastaj m duhet t przihem n politik dhe un m nuk po merrem me politik.
  Dhe porosia e fundit:
  Porosit gjith prindrit, krkoni nga drejtorit e shkollave q gjith ata msues q shprehin qllime politike n shkoll, t prjashtohen menjher pa t drejt ankese prej shkolls. N shkoll s'duhet t jet aktive asnjlloj partie politike. shkolla duhet t jet jopolitike! Prindrti n mos asgj tjetr, kt mund ta bjn.
  Prindi:

  Krkon pr veturn
  Nj mjeshtr t holl
  E nuk e njeh kujdestarin
  E fmijs q e ka n shkoll.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  N kohn e tranzicionit, rezultatet n arsim, po maten me beton e blloka pr shkollat e reja. Mir q ndrtohen shkolla, por aty-ktu ato po ndrtohen tepr t mdha, kur do vit numri i nxnsve sht n rnie, e jo si dikur q shtoheshin paralelet e reja nga viti n vit. Pr edukimin nuk bhet edhe aq. Nxnsit e kan kuptuar (dikush ua ka futur n vesh) se msuesi nuk guxon t'i rrah, nuk guxon t'i ngel, por ende nuk e kan kuptuar ( se nuk ua ka thn askush n vesh) se edhe ata kan detyra, obligime e prgjegjsi n shkoll.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Lexova te gjithe komentet.Pranoj, se sot fajet jane dypaleshe.Por, nese do ti hyjme historikut te prishjeve te mardhanieve mesues-nxenes, dal ne perfundimin se DEMOKRACİA edhe ne kete fushe, u kuptua gabim.Nen petkun e te drejtave te nxenesit ,abuzohet shume.İ BEJ THİRRJE SHTETİT DHE MİNİSTRİSE SE ARESİMİT, te vendose ne vendin e tij mesuesin.Ju siguroj se po te behet kjo gje, ARESİMİ do te kthehet ne vendin e vet.Te mos harrojme se sot, ligjin e ben nxenesi dhe jo mesuesi.Kur te vendoset mesuesi ne vendin e tij, te jeni te sigurte se atehere do te percepitojne edhe mesuesit e mire dhe ato mesues qe nuk bejne do te kthehen vete ne shtepi.

 4. #24
  Klea Maska e kleadoni
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Jam dakord qe nxenesi eshte i pare dhe duhet te degjohet, por sot raporti mesues - nxenes nuk ekziston me. Nxenesit japin disa pergjigje pa edukate, nuk i intereson fare nese flasin me nje mesues apo me nje shok/shoqe te tyren, ose arrijne deri ne ate pike sa dalin fare nga klasa pa marre leje etj etj... Nxenesi duhet te bej rolin e nxenesit, mesuesi sidoqofte eshte ne rolin e kujdestarit dhe duhet respektuar!

 5. #25
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime n 162 postime
  Citim Postuar m par nga Izadora Lexo Postimin
  Nuk eshte se nxenesit nuk duan te mirkuptohen me ta , por jane mesuesit qe nuk jane te pergatitur per modelin e ri *Mesues +Nxenes = te drejta te njejta*.
  Bashkpunimi mesues +prind shkon deri aty sesi duhet te te shperblej nqs me kalon femijen per vjesht. Nje taktike e njohur .


  Edukata fillon ne shtepi ,por pjesa me e madhe vazhdon ne shkoll. Kokat e femijeve jane boshe , eshte e detyre e mesuesve ti mbushin .
  Aty shihet puna dhe angazhimi i mesuesit tek nxensit .

  Megjithse postimet e mesiperme kane me teper ngjyre politike .
  Mesuesit sot jane pa vlere,jane bere me testa Partie.
  Ca copa mishi pa sy.
  Kokat e femijeve jane te etura per dituri,por kur mesuesi nallban eshte me 6 mujor kurs?
  Sa fatkeqesi,per dijeni kam komshije mesuese per Biollogji

 6. #26
  Dark Angel Maska e smokkie
  Antarsuar
  08-01-2004
  Vendndodhja
  verdalle
  Postime
  1,149
  Faleminderit
  0
  31 falenderime n 26 postime
  E kujt i duhet shkolla? Femijet mund te mesojne fare mire rreth jetes, te mesojne kuriozitete, te njohin shoke e shoqe te reja ku ku? ne fejsbuk
  Cdo gje eshte relative...

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Sipas konceptit pedagogjik, i ashtuquajturi “trekndshi didaktik”, i prbr nga msimdhnsi, nxnsi dhe prindi, derisa nuk sht n harmoni t plot dhe t vazhdueshme, ather vrehen mangsi n zhvillimin edukativo-arsimor t fmijs.

  Nse n shkolla fillore, apo edhe t mesme, ekzistojn kshillat e msimdhnsve, kshillat e prindrve dhe nse ato nuk mblidhen n koh t caktuara, pr t shqyrtuar dhe analizuar prparimet dhe ngecjet n kt apo at shkoll, nxnsit e ksaj apo asaj shkolle, kt m s shumti do ta psoj nxnsi, i cili sht n qendr t vmendjes, pastaj edhe vet shoqria.

  Lirit dhe t drejtat e fmijs, pr nj mas t konsiderueshme kan filluar t keqprdoren po nga vet nxnsit. Derisa para vitit 2000, n shkolla sht prdorur dhun fizike e psikike ndaj nxnsit, me `rast vet autoriteti i msimdhnsit ka qen i nj natyre dhe regjimi m t fort, sot, roli i tij sht zbehur dhe degradimi i procesit edukativo-arsimor ka marr nj zhvillim t paparashikuar.

  Nxnsit (fmijt), n raste t shpeshta nuk kontrollohen nga prindrit e tyre. Kemi raste kur prindi asnjher nuk merr rrugn drejt shkolls ku mson fmija i tij, q t shoh gjendjen se ku qndron ai, t konsultohet me kujdestarin e tij pr t gjitha zhvillimet npr t cilat kalon fmija i tij.

  Msimdhnsit, duke kryer punn e tyre me prgjegjsin m t theksuar dhe me po at elan t puns, u drgojn mesazhe (ftesa) prindrve t fmijve pr organizim mbledhjesh, por nj pjes drmuese e prindrve, si pasoj neglizhence, u qndrojn indiferent ktyre thirrjeve.

  Prgjithsisht, prderisa nuk funksionon “trekndshi didaktik”, nuk mund t themi se i arrijm rezultatet q i planifikojm pr do vit t ri shkollor e akademik.

  Dar_di
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-02-2010
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ju lutem mos e paragjykoni mesuesin.Ai eshte i predispozuar per te bere mesim,por ne momentin qe nuk ka mbeshtetje si nga nxenesit ashtu edhe nga shteti,eshte i detyruar qe per te ruajte vendin e punes,te tjetersohet(e kam fjalen per mesuesit e 9 vjeares)

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Eshte vertet shqetesuese. Ka rene respekti per mesuesin. Dikur ka qene figure me e nderuar e respektuar. Shkaqet.

  1) Niveli i ulet profesional i mesuesve. Ka mesues qe kane dale keto vitet e fundit qe nuk zoterojne njohurite e lendes qe japin sepse i ka bere shkolla dhe jo e kane bere.

  . Nx i zgjuar arrin ta kuptoje kete. Mjafton ta pyesi per dicka qe s'kupton dhe do shikoje si do perdridhet mesuesi. Nx nuk ta perton, por dhe ta thote ne sy. Ka patur mesues qe kane arritur te thone troc para nx-ve kur zihen ne gabime. " Une e kam marre shkollen me mik, apo leke."

  Ka mesues qe e kthejne mesimin ne ore bisede. Ndonjehere me fjalor aspak te pershtatshem per nx-it.

  Mesuesit nuk jane te motivuar ne mesimdhenie te efektshme. Arsyet:

  a) Rroga e ulet e mesuesve.

  b) Mungesa e mjeteve didaktive te domosdoshme per dhenien e mesimet. Kjo e i ben mesuesit te mos japin maximumin ne mesim, dhe e mundohen ta zvarrisin mesimin me detyra te kota, e veprimtari monotone sa te shtyjne oren.[*]Ka shume mesues qe duhet te blejne vet dhe lapsa, stilolapsa, apo te pergatiti vet mjete didaktike per nx.

  2) Vet prinderit po ua ulin imazhin e mire mesuesve. Jo pak prinder shajne mesuesit ne syte e femijeve. Eshte verte shume gje negative te shash mesuesin femijes.
  Prinderit nuk jane aspak te prokupuar me ecurine e femijes ne shkolle. Ka prinder qe se kane idene ku bie shkolla, apo klasa e femijes. Nuk e njohin mesuesen.
  Ketu tek ne ka aktivitete te vecanta qe behen mes mesuesve, prinderve, femijeve. Ku jane te pranishem te dy prinderit, dhe jo vetem njeri sic ndodh rendom ne Shqiperi. Marrin leje nga puna per te qene aty.
  Prinderit te shikojne nga afer se si vete nje ore mesimi, apo te kene idene e aktiviteteve qe zhvillohen brenda klases gjate nje dite. Ne Shqiperi nuk bejne pune vullnetare sic bejne jashte.Dhe te mendosh qe nje pjese e mire nenave, sidomos, jane pa pune. Edhe tu thuash do te thone," Po mesuesja rrogen per cfare e merr?''

  Mesuesi le pershtypje te keqe ne syte e prinderve kur nx-ve u kerkohet te blihen here pas here libra jashteshkollore. Shume e demshme, pasi krijon pershtypjen qe mesuesi po abuzon me leket e femijeve.
  Duhet patjeter qe shkollat te kene bibliotekat e tyre si dikur , dhe mos u kerkohet nx blerja e librave jashteshkollore. Cuni im sjell jave per jave ketu nje liber nga shkolla qe e lexon. Asnjehere nuk i eshte kerkuar te bjeje nje liber me detyrim.

  Festa e 7-Marsit eshte kthyer ne dite biznesi per mesuesit. Kush te sjelli dhuraten me te madhe dhe me te bukur Pastaj prindi var turinjte kur femija e vet nuk eshte mire ne mesime. Presin qe mesuesja te merret me femijen e tyre me shume per shkak se shpenzoi me shume.
  Te gjitha keto ndikojne ne prishjen e raportit mes mesues-nx, Mesues-prinder, dhe te treve bashke.

  Duhet te punohet me shume ne ndergjegjesimin e mesuesve, prinderve dhe nx-ve per nje raport me te mire dhe me te afert mes tyre.

  I takon ministrise se arsimit, drejtorive arsimore tu kushtojne rendesi jo vetem pervetesimit te njohurive ne shkolle nga nx, por dhe si te gjejne rruge me efikase per te angazhuar sa me shume te jete e mundur prinderit ne jeten shkollore te femijeve. Mos krijoje barriera midis mesuesve dhe prinderve. p.sh tani ne Shqiperi, prinderit nuk i lejohet te qendroje ne nje ore mesimi , sepse supozohet qe prish oren e mesimit duke c'orintuar nx.
  Ka nevoje per ndryshime ne sistemin arsimor ne Shqiperi .
  Ndryshuar pr her t fundit nga mia@ : 29-09-2010 m 10:12
  Feelings change - memories don't.

 10. #30
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,656
  Faleminderit
  633
  177 falenderime n 162 postime
  @mia
  ketu e nderuar behet nje here ne dy jave takim me prinder,per mbarevajtjen e nxenesit.
  po mungoi prindi dy here pa arsye i vene gjobe.
  e Enjte ku banoj une,per klasen fillore.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •